Zbychur - 2010-03-07 20:29:51

Weźcie udział w kampanii na rzecz ochrony i zachowania unikalnych warmińskich alei drzew, skarbu naszej przyrody, którym grozi zagłada z powodu bezmyślności urzędników i interesów lokalnych "biznesmenów".

Aleje drzew to nie tylko istotny element polskiego krajobrazu, to również unikalne ostoje bioróżnorodności, miejsca występowania wielu gatunków zwierząt, gniazdowania i żerowania ptaków. Pełnią również ważną rolę jako korytarze ekologiczne. Niestety. Od lata 2004 roku w całej Polsce trwa masowa wycinka drzew przydrożnych. Szczególnie widoczne jest to na Warmii i Mazurach, Pomorzu i Ziemi Lubuskiej. W barbarzyński sposób niszczona jest jedna z wizytówek naszego kraju - jaką są piękne i cieniste aleje. Następuje trwała i nieodwracalna dewastacja krajobrazu. Ten stan rzeczy stał się możliwy po zmianie ustawy o ochronie przyrody. Wraz z nową ustawą z 16 kwietnia 2004 roku weszły w życie szkodliwe dla przyrody przepisy umożliwiające niekontrolowaną wycinkę alei. Pod pretekstem poprawy bezpieczeństwa rozpoczęto barbarzyński proceder pozyskiwania poszukiwanego surowca tartacznego i opałowego wycinając tysiące drzew przydrożnych. Analiza decyzji administracyjnych zezwalających na wycinkę drzew pokazuje, że organy wydające decyzje jako interes publiczny traktują tylko deklaracje wnioskodawców o konieczności rzekomej poprawy bezpieczeństwa na drodze, pomijając ustawowy obowiązek dbania o przyrodę, w tym o zadrzewienia. W związku z powyższym drzewa znikają nie tylko z dróg krajowych i wojewódzkich, ale także z powiatowych i gminnych, a więc z dróg o bardzo małym natężeniu ruchu (niekiedy nawet z dróg gruntowych!). Często wycinki nie są związane z jakąkolwiek modernizacją czy naprawą nawierzchni dróg, a ich rozmiary są trudne do oszacowania, z pewnością można je ocenić na dziesiątki tysięcy drzew w skali roku. (źródło: http://www.sadyba.free.ngo.pl/aleje_pl.html )

Dlatego też z inicjatywy Stowarzyszenia na Rzecz Ochrony Krajobrazu Kulturowego Mazur “Sadyba” prowadzona jest akcja „Ratujmy Aleje”, mająca na celu zachowanie tego unikalnego elementu naszej przyrody. Więcej informacji o projekcie „Ratujmy aleje” można znaleźć na stronie Stowarzyszenia http://www.sadyba.free.ngo.pl W akcji tej może i powinien wziąć udział każdy, komu zależy na ochronie i zachowaniu piękna naszej przyrody.   

Na stronie http://www.greenpeace.org/poland/dziala … a-przyroda znajduje się petycja skierowana do władz samorządowych Powiatu Olsztyńskiego o zaprzestanie wycinki drzew przydrożnych. Zapraszam do jej podpisania.

wladek12 - 2010-03-07 22:24:19

07.03.2010.
Petycję podpisałem i żona także.
Zawsze można znaleźć lepsze wyjście z sytuacji a nie tylko najprostszą "tępotą umysłu-zniszczyć".
(jedno ścięte drzewo to chyba odcięcie tlenu dla jednej 4 osobowej rodziny).
POZDRAWIAM(Y).                       ...             :papa:

Eva Stets - 2010-03-08 04:27:05

Petycję podpisałam już kilka dni temu i zachęcam naszych Forumowiczów do wzięcia udziału w tej bardzo istotnej - nie tylko dla drzew, ale i dla ptaków sprawie.

Pozdrawiam
Eva Stets

belcia - 2010-03-08 09:11:04

A wystarczy przecież zdjąć nogę z gazu...i takowe zagrożenie się zmniejszy. Zawsze coś głupiego wymyślą, a piękne przydrożne krajobrazy znikną...!!! Nie popieram tego , dlatego chętnie podpiszę petycję -jestem przeciwna wycinaniu drzew!

damian21 - 2010-03-08 16:16:21

A dróg innych nie można zrobić, albo takie parawany jak w Niemczech są, ostrożniejsza jazda też nikomu nie zaszkodzi. U nas (powiat zielonogórski, gmina Sulechów i Świebodzin), też była taka sprawa - miała zostać wycięta kilkunastokilometrowa aleja lipowo-kasztanowa, ostatecznie wycięty został tylko jeden zakręt i jakoś nikt od ponad kilku lat nie zginął na tej drodze. Podpiszę petycję-jestem przeciwny wycinaniu drzew!

Renia - 2010-03-08 20:05:09

Podpisałam petycję. Szkoda starych drzew. Niech rosną, nich szumią liśćmi na wietrze, niech dają schronienie ptakom. Tylu lat potrzebowały by wyrosnąć, a unicestwić je może jeden podpis urzędnika.

Tadek - 2010-03-08 20:11:47

Podpisałem petycję i wysłałem link do znajomych.

ekar - 2010-03-08 22:00:39

Petycję podpisałam. Ufam, że pomoże.

Michał Michalak - 2010-11-02 14:49:42

http://orka.sejm.gov.pl/proc6.nsf/opisy/2471.htm

W lipcu weszła w życie ustawa regulująca ten aspekt ochrony środowiska.
Głównymi jej punktami są:
-nakaz uzgodnienia wycinki drzew przydrożnych z RDOŚ-em, a nie z wałdzami gminy jak było do tej pory,
-regulacja zasad cięć sanitarnych, czyli usuwania gałęzi, co często prowadziło do usuwania prawie całej korony drzewa,
-zakaz cięć sanitarnych na drzewach poniżej 10 lat,
-zmiana procedur dotyczących oceny oddziaływania na środowisko oraz możliwość zmiany starych decyzji środowiskowych.

Pozdrawiam

mapa fotowoltaiki Habitación a 26 kilómetros de Jaco, Tulin Azul www.hotelstayfinder.com