Pawe³ T. Dolata - 2011-10-09 10:53:00 |
Wprowadzenie
Witam!
Otwieramy na naszym forum „Bociany z Przygodzic” nowy temat, po¶wiêcony p³azom w Polsce i ich ochronie. Powodów jest kilka: - p³azy to gromada zwierz±t stosunkowo ma³o znanych, a bardzo ciekawych; - liczebno¶æ p³azów w Polsce i na ¶wiecie bardzo mocno spada, co jest zwi±zane g³ównie z utrat± i przekszta³ceniami ich siedlisk, wiele gatunków na ¶wiecie wyginê³o w ostatnich dekadach lub jest silnie zagro¿onych wyginiêciem; - sytuacja ta wymaga szybkich dzia³añ czynnej ochrony p³azów, dlatego chcemy podawaæ ich dobre przyk³ady, zachêcaj±c do wspierania takich projektów czy samodzielnych, prostych dzia³añ, które mo¿e wykonaæ ka¿dy z nas – zwyk³ych ludzi dbaj±cych o przyrodê.
Dlaczego p³azy na forum bocianów z Przygodzic? Bo wszyscy wiedz±, ¿e „bociany jedz± ¿aby”, wiêc zapewne nasi forumowicze-mi³o¶nicy bocianów chc± siê co¶ o tym sk³adniku bocianiego menu dowiedzieæ i mo¿e czynnie pomóc w lepszym zaopatrzeniu bocianiej sto³ówki! :)
Jest jeszcze kilka innych powodów:
1. Misja Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którego Po³udniowowielkopolska Grupa prowadzi projekt „Blisko bocianów”, to „Ochrona ptaków wraz z siedliskami”, a siedliska ptaków, szczególnie wodno-b³otnych z bocianem bia³ym na czele, s± zarazem siedliskami p³azów.
2. Bocian bia³y jako gatunek w Polsce liczny, powszechnie znany i lubiany, z za³o¿enia zosta³ wybrany jako gatunek tarczowy(maj±cy u³atwiæ ochronê) i gatunek flagowy (bêd±cy jej symbolem) polskiej przyrody. Potrzebê i zasady ochrony bocianów stosunkowo ³atwo mo¿na wyt³umaczyæ decydentom i spo³eczeñstwu, pozyskaæ dla niej ¶rodki i udzia³ licznych wolontariuszy. W du¿ej mierze s³u¿± one zarazem ochronie siedlisk „braci mniejszych” bocianów, w tym p³azów, które w przeciwieñstwie do boæków nie ciesz± siê sympati± ludzi – nies³usznie, o czym siê na tym forum przekonamy, dowiaduj±c siê jak s± interesuj±ce, wa¿ne dla utrzymania równowagi ¶rodowiska naturalnego, a nawet dla cz³owieka i jego gospodarki.
3. Nasza Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP w ramach projektu Kartoteka Przyrodnicza Po³udniowej Wielkopolski zbiera informacje o p³azach regionu – liczymy, ¿e kolejne uda siê zebraæ od naszych forumowiczów, przy czym ze swej strony zapewniamy pomoc w oznaczaniu p³azów spotkanych i sfotografowanych w regionie – wkrótce napiszemy o tym wiêcej.
4. Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP ma ju¿ za sob± dzia³ania czynnej ochrony siedlisk ptaków i p³azów, na razie skromne w ramach akcji „Sprz±tanie ¦wiata”, w bêd±cym siedzib± Grupy Ostrowie Wielkopolskim i pobliskich Szczurach. Chcemy te przyk³ady pokazaæ tak¿e mi³o¶nikom bocianów, a na przysz³o¶æ zachêciæ mieszkaj±cych w naszym regionie do udzia³u w kolejnych.
5. Wreszcie kluczowa informacja – wszystko to ma kto robiæ!:) Moderatorem prowadz±cym to forum zostanie Krzysztof Kolenda, cz³onek PwG OTOP od 15 maja 2009 r., uczestnik ró¿nych naszych dzia³añ, szczególnie zajêæ edukacyjnych o p³azach i gadach oraz koordynator wy¿ej wspomnianych akcji ochrony siedlisk p³azów. Obecnie jest studentem III roku Wydzia³u Biologii i Hodowli Zwierz±t Uniwersytetu Przyrodniczego we Wroc³awiu. Od 23 sierpnia 2010 r. jest uczestnikiem naszego forum, a forumowiczom jest znany z ciekawej prezentacji na VI Ogólnopolskim Zlocie „Blisko bocianów” 30 lipca br. Przede wszystkim Krzysztof jest dobrym znawców i pasjonatem p³azów, potrafi±cym siê swoj± wiedzê ciekawie przekazywaæ, wiêc bardzo siê cieszê, ¿e bêdzie to robi³ równie¿ na naszym forum. :)
Tyle uzasadnienia i wstêpu! Ruszajmy do rozmów o p³azach i ich ochronie. Oby nie tylko przyczyni³y siê do ich lepszego poznania, ale i do ochrony! :)
Pozdrawiam Pawe³ T. Dolata Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
|
Krzysztof Kolenda - 2011-10-11 17:31:49 |
Witam bardzo serdecznie, jest mi niezmiernie mi³o, ¿e na forum powsta³o miejsce do dzielenia siê informacjami dotycz±cymi herpetofauny i jej ochrony.
Tak jak ju¿ Pan Pawe³ zd±¿y³ powy¿ej napisaæ, nazywam siê Krzysztof Kolenda i jestem studentem III roku biologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wroc³awiu. Interesujê siê nie tylko krajow± herpetofaun±, ale tak¿e hodujê egzotyczne p³azy. Ponadto staram siê dzieliæ swoj± wiedz± z innymi, g³ównie po przez prowadzenie prelekcji dotycz±cych herpetofauny i jej ochrony. Mam równie¿ przyjemno¶æ uczyæ siê od najwybitniejszych polskich batrachologów (specjalistów od p³azów) - prof. Leszka Bergera i prof. Marii Ogielskiej. Swoj± wiedzê postaram siê w jak najlepszy sposób przekazaæ równie¿ tu na forum, wiêc zapraszam do rozmów.
W obu przypadkach (zarówno gady jak i p³azy) zacznê od przedstawienia aktualnie obowi±zuj±cej systematyki oraz omówienia poszczególnych gatunków.
Przypominam równie¿, ¿e PwG OTOP prowadzi Kartotekê Przyrodnicz± Po³udniowej Wielkopolski, tak wiêc zachêcam do dzielenia siê swoimi obserwacjami z tego regionu - napiszemy o tym osobno. W przypadku problemów z oznaczeniem gatunków w naszym regionie proszê o wrzucanie fotek z informacj± o czasie i miejscu obserwacji, wtedy postaram siê oznaczyæ gatunek :)
|
Renia - 2011-10-11 21:34:24 |
Witam! Bardzo cieszê siê, ¿e na naszym forum powsta³y nowe w±tki dotycz±ce bardzo interesuj±cych tematów. Przy okazji witam Krzysztofa Kolendê w gronie moderatorów. Korzystaj±c z mo¿liwo¶ci skorzystania z pomocy fachowca, poproszê o radê: Od lat mam problem z ¿abami. Latem wchodz± przez otwarte drzwi tarasowe do mojego mieszkania. S±dz±c z rozmiarów s± to osobniki m³ode. Mnie to nie przeszkadza, ale nie zawsze je dostrzegam wieczorem, a rano, po nocy spêdzonej w suchym pomieszczeniu, s± w fatalnej kondycji. Zdarza³o siê, ¿e zdycha³y mimo wyniesienia ich na trawê. Mo¿e istnieje jaka¶ ro¶lina, której zapachu nie znosz±, wy³o¿y³abym to na progu drzwi tarasowych, by je odstraszaæ dla ich dobra. Czy istnieje jaki¶ sposób na odstraszenie ¿ab? Na zdjêciu ¿aba w moim pokoju.
|
Krzysztof Kolenda - 2011-10-12 14:00:47 |
Niestety obawiam siê, ¿e mo¿e byæ problem z wyeliminowaniem wchodzenia do domu p³azów. Niektóre, jak na przyk³ad ropucha zielona s± gatunkami synantropijnymi i bardzo czêsto mo¿na je spotkaæ w pobli¿u ludzkich siedlisk. S± równie¿ bardzo odporne na wysychanie. Zdjêcie przedstawia osobnika ¿aby wodnej, jest to gatunek, który charakteryzujê siê silnym pêdem do wêdrówek i dlatego czêsto mo¿emy go spotkaæ nawet w naszych domach. Niestety, nie ma on tak dobrej zdolno¶ci adaptacyjnej do suchego ¶rodowiska, dlatego czêsto jego wej¶cia do domów koñcz± siê tragicznie. Jedyne co mi przychodzi do g³owy to zamontowanie przed wej¶ciem do domu progu, który bêdzie nie do przeskoczenia dla p³azów.
|
Krzysztof Kolenda - 2011-10-18 11:30:48 |
W zwi±zku z tym, ¿e w ostatnim czasie systematyka bardzo szybko siê zmienia (g³ównie dziêki badaniom molekularnym) poni¿ej przedstawiam aktualn± systematykê p³azów wystêpuj±cych na terenie naszego kraju. Postaram siê systematycznie zamieszczaæ opisy gatunków, tak by u³atwiæ wszystkim zainteresowanym rozpoznanie danych gatunków w terenie. :)
W Polsce wystêpuje 18 gatunków p³azów, w tym 1 gatunek hybrydogenetyczny (¿aba wodna). Nasze p³azy zgrupowane s± w 2 rzêdach i w 6 rodzinach. Wszystkie gatunki objête s± ochron± ¶cis³± na podstawie Rozporz±dzenia Ministra ¦rodowiska z 28 wrze¶nia 2004 r.. Oznacza to, ¿e nie mo¿emy ich zabijaæ, p³oszyæ, niszczyæ ich siedlisk, ³apaæ, przenosiæ, trzymaæ w domu.
Gromada: P³azy - Amphibia
Rz±d: P³azy ogoniaste - Caudata Rodzina: Salamandrowate - Salamandridae Gatunki: * salamandra plamista (Salamandra salamandra) * traszka grzebieniasta (Triturus cristatus) * traszka zwyczajna (Lissotriton vulgaris) * traszka karpacka (Lissotriton montandoni) * traszka górska (Ichthyosaura alpestris)
Rz±d: P³azy bezogonowe - Anura Rodzina: kumakowate - Bombinatoridae o kumak nizinny (Bombina bombina) o kumak górski (Bombina variegata) Rodzina: grzebiuszkowate - Pelobatidae o grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus) Rodzina: ropuchowate - Bufonidae oropucha szara (Bufo bufo) oropucha zielona (Pseudepidalea viridis) oropucha paskówka (Epidalea calamita) Rodzina: rzekotkowate - Hylidae o rzekotka drzewna (Hyla arborea) Rodzina: ¿abowate - Ranidae o ¿aba jeziorkowa (Pelophylax lessonae) o ¿aba wodna (Pelophylax esculentus) o ¿aba ¶mieszka (Pelophylax ridibundus) o ¿aba trawna (Rana temporaria) o ¿aba moczarowa (Rana arvalis) o ¿aba dalmatyñska (Rana dalmatina)
Aktualna systematyka wszystkich p³azów znajduje siê tu: http://research.amnh.org/vz/herpetology … /index.php
|
Pawe³ T. Dolata - 2011-11-09 06:51:44 |
Witam!
W czasopi¶mie „Fragmenta Faunistica “ ukaza³ siê niedawno ciekawy artyku³ pana Wac³awa Adamiaka o p³azach miasta Gniezna: Adamiak W. 2010. Amphibians of Gniezno. Fragmenta Faunistica 53, 2: 127–137.
Artyku³ jest po angielsku. Pozwolê tu sobie zamie¶ciæ jego polskie streszczenie:
„[P³azy Gniezna]
W latach 2005–2007 przeprowadzono obserwacje zbiorników wodnych na terenie miasta Gniezna, w celu ustalenia jakie gatunki p³azów w nich wystêpuj± w okresie rozrodczym i jaka jest ich liczebno¶æ.
Kontrol± objêto 34 zbiorniki wodne. W 23 z nich (67,6%) wystêpowa³y p³azy nastêpuj±cych gatunków: ¿aba trawna (Rana temporaria), ¿aba moczarowa (Rana arvalis), ¿aby zielone (Rana esculenta complex), grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus), kumak nizinny (Bombina bombina), ropucha szara (Bufo bufo), ropucha zielona (Bufo viridis), traszka zwyczajna (Triturus vulgaris). Najliczniejsze populacje tworzy³y Rana esculenta complex oraz Rana temporaria. Nie stwierdzono wystêpowania Triturus cristatus, Bufo calamita oraz Hyla arborea”.
O ca³y artyku³ w formie pdf mo¿na poprosiæ Autora na adres: waclaw.adamiak@autograf.pl
Pozdrawiam Pawe³ T. Dolata Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl
|
Krzysztof Kolenda - 2011-11-09 17:16:36 |
Kumak nizinny i kumak górski
Mimo, i¿ nasza krajowa batrachofauna jest do¶æ uboga (18 gatunków ), to jednak w¶ród niej mo¿emy spotkaæ siê z wieloma ciekawymi gatunkami. Na pewno zaliczaj± siê do nich kumak nizinny i kumak górski, które jeszcze do niedawna nale¿a³y do rodziny ropuszkowatych (Discoglossidae), a dzi¶ nale¿± do rodziny kumakowatych (Bombinatoridae). Kumakowate charakteryzuj± siê ciemn±, silnie brodawkowat± skór±. W przeciwieñstwie do ropuch, u kumaków nie wystêpuj± gruczo³y przyuszne - parotydy. ¬renica oka jest trójk±tna z wierzcho³kiem skierowanym do do³u.
Kumak nizinny
Doros³e osobniki dorastaj± do oko³o 5-5,5 cm. ¬renica oka jest trójk±tna, wygl±dem przypomina kszta³t serca. Skóra pokryta jest drobnymi, têpymi brodawkami. Spód cia³a kumaka nizinnego jest ciemny z nieregularnymi pomarañczowymi plamami. W momencie zagro¿enia, kumak przewraca siê na grzbiet, eksponuj±c jaskrawy brzuch (tzw. refleks) w celu odstraszenie drapie¿nika. G³os kumaków jest bardzo dono¶ny (jemu zawdziêczaj± sw± nazwê) i czêsto mo¿na go us³yszeæ tak¿e poza por± godow±, która przypada mniej wiêcej na kwiecieñ. Samica sk³ada jaja w postacie lu¼nych k³êbów, które przyczepia do ro¶lin. U kumaków wystêpuje ampleksus pachwinowy (samiec chwyta samicê w okolicy nasad jej tylnych koñczyn - pachwin). ¦wie¿o przeobra¿one osobniki pojawiaj± siê mniej wiêcej w drugiej po³owie lipca. Kumaki mo¿emy spotkaæ na gêsto poro¶niêtych ro¶linno¶ci± p³ytkich brzegach zazwyczaj niewielkich zbiorników wodnych. W Polsce kumak nizinny jest do¶æ pospolity na nizinach. W powiecie ostrowskim równie¿ jest do¶æ liczny. Mo¿na go spotkaæ miêdzy innymi w gminach Raszków, Ostrów Wielkopolski czy Przygodzice.
Kumak nizinny (Pogrzybów, gmina Raszków)
Refleks m³odego kumaka nizinnego (Antonin, gmina Przygodzice)
Odg³os godowy kumaków nizinnych: http://www.youtube.com/watch?v=FdY706tiWoI
Kumak górski
Kuzyn kumaka nizinnego podobny do niego pod wzglêdem wielko¶ci. Skóra szorstka dziêki wysokim i ostrym kolcom rogowym na brodawkach. Ubarwienie brzucha jest czarne z jaskrawymi ¿ó³tymi plamami, które równie¿ s³u¿± do obrony przed drapie¿nikiem. Kumak górski jest mniej zwi±zany ze ¶rodowiskiem wodnym ni¿ jego nizinny kuzyn. Gody odbywa czêsto w rowach, mokrad³ach czy nawet ka³u¿ach. Sk³adanie jaj odbywa siê od maja czêsto nawet do sierpnia. Kumak górski nie posiada rezonatorów, dlatego jego g³os jest znacznie s³abszy ni¿ kumaka nizinnego. W Polsce wystêpuje w Karpatach i Sudetach Wschodnich. Zdarza siê, ¿e kumaki górskie schodz± na tereny do oko³o 200 m. n.p.m, gdzie mog± krzy¿owaæ siê z kumakami nizinnymi.
Odg³os godowy kumaka górskiego: http://www.youtube.com/watch?v=n5q5ZuSVrWw
|
Krzysztof Kolenda - 2011-11-23 15:15:33 |
Grzebiuszka ziemna
Grzebiuszka ziemna jest niewielkim p³azem dorastaj±cym do oko³o 8 cm. Ubarwiona jest plami¶cie, jasnobr±zowo. Na ciele mo¿na zaobserwowaæ liczne czerwone kropki, których znaczenie nie zosta³o jeszcze poznane. Skóra jest g³adka, po potarciu z gruczo³ów wydziela substancjê o zapachu czosnku. ¬renica u tego gatunku jest pionowa, co wyró¿nia go w¶ród polskiej batrachofauny. U nasady pierwszego palca tylnych koñczyn wystêpuje du¿y, modzel rogowy, który umo¿liwia zagrzebywanie siê w ziemi, gdzie grzebiuszka spêdza wiêkszo¶æ czasu. Aktywna jest w nocy. Okres godowy zaczyna ju¿ pod koniec marca. Jest jedynym polskim p³azem, który wydaje d¼wiêki spod wody, które s± bardzo ciche i przypominaj± st³umione pohukiwania sk±d jej druga nazwa – huczek. Grzebiuszka jest na tyle ostro¿nym gatunkiem, ¿e nawet podczas godów wiêkszo¶æ czasu spêdza pod wod± i rzadko mo¿na j± spotkaæ na brzegach zbiorników wodnych. Samica sk³ada skrzek w postaci krótkich (w porównaniu do ropuch) grubych sznurów jaj. Kijanki osi±gaj± bardzo du¿e rozmiary – do 17cm, których rozwój przeci±ga siê czasem na kolejny rok. W Polsce jest gatunkiem do¶æ licznym, wystêpuje na ni¿u. W po³udniowej Wielkopolsce równie¿ mo¿na j± bardzo czêsto spotkaæ. (Bardzo liczna jest w gminie Raszków)
Grzebiuszka ziemna
Skrzek grzebiuszki
Odg³os grzebiuszki: http://www.youtube.com/watch?v=ECu4c9WQ6co
|
Pawe³ T. Dolata - 2011-11-23 16:04:39 |
W dniu dzisiejszym (23 listopada 2011 r.) wesz³o w ¿ycie rozporz±dzenie Ministra ¦rodowiska z dnia 12 pa¼dziernika 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierz±t. Opublikowane zosta³o w Dzienniku Ustaw Nr 237 poz. 1419, a dostêpne jest ju¿ poza papierowym dziennikiem ustaw w formie pdf na www.sejm.gov.pl
Rozporz±dzenie to obejmuje ochron± ¶cis³± wszystkie gatunki p³azów ¿yj±cych w Polsce, zaliczaj±c je jednocze¶nie w ca³o¶ci do gatunków wymagaj±cych ochrony czynnej.
Rozporz±dzenie w § 7 zawiera obszerny zestaw zakazów obowi±zuj±cych w stosunku do gatunków chronionych. Do p³azów zastosowania maj± zakazy: 1) umy¶lnego zabijania; 2) umy¶lnego okaleczania i chwytania; 3) transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, a tak¿e posiadania ¿ywych zwierz±t; 4) zbierania, posiadania i przetrzymywania okazów gatunków; 5) umy¶lnego niszczenia ich jaj, postaci m³odocianych i form rozwojowych; 6) niszczenia ich siedlisk i ostoi; 7) niszczenia ich gniazd; 8) niszczenia ich tarlisk, zimowisk i innych schronieñ; 9) wybierania, posiadania i przechowywania ich jaj; 11) preparowania okazów gatunków; 12) zbywania, oferowania do sprzeda¿y, wymiany i darowizny okazów gatunków; 13) wwo¿enia z zagranicy i wywo¿enia poza granice pañstwa okazów gatunków; 14) umy¶lnego p³oszenia i niepokojenia; 16) przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca; 17) przemieszczania urodzonych i hodowanych w niewoli do stanowisk naturalnych.
Obecne rozporz±dzenie zast±pi³o rozporz±dzenie Ministra ¦rodowiska z dnia 28 wrze¶nia 2004 r. w sprawie gatunków dziko wystêpuj±cych zwierz±t objêtych ochron±.
Pozdrawiam Pawe³ T. Dolata Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
|
Renia - 2011-11-30 20:52:46 |
Podczas wakacyjnych obserwacji ptaków nad stawami w Spytkowicach (pow. wadowicki, Ma³opolska) nagra³am krótki filmik, w którym s³ychaæ g³os - moim zdaniem - ¿aby. Czy na podstawie tego g³osu mo¿na rozpoznaæ gatunek? Bardzo jestem ciekawa, czyj przepiêkny ¶piew utrwali³am ;).
http://www.youtube.com/watch?v=TlpLwZfdYTA
|
Krzysztof Kolenda - 2011-11-30 21:34:12 |
Renia napisał:Podczas wakacyjnych obserwacji ptaków nad stawami w Spytkowicach (pow. wadowicki, Ma³opolska) nagra³am krótki filmik, w którym s³ychaæ g³os - moim zdaniem - ¿aby. Czy na podstawie tego g³osu mo¿na rozpoznaæ gatunek? Bardzo jestem ciekawa, czyj przepiêkny ¶piew utrwali³am ;).
http://www.youtube.com/watch?v=TlpLwZfdYTA
tak, da siê. To ¿aba ¶mieszka Pelophylax ridibundus :) ¦wietne, wyra¼ne nagranie :)
|
Renia - 2011-12-01 16:26:33 |
Krzysztof Kolenda napisał:tak, da siê. To ¿aba ¶mieszka Pelophylax ridibundus :) ¦wietne, wyra¼ne nagranie :)
Bardzo dziêkujê za odpowied¼ :).
|
Krzysztof Kolenda - 2011-12-06 14:23:04 |
Rzekotka drzewna
Rzekotka jest jedynym europejskim przedstawicielem p³azów nadrzewnych. Dziêki swojemu jaskrawozielonemu ubarwieniu zalicza siê do naszych najpiêkniejszych p³azów. Kolor ten potrafi jednak¿e zmieniaæ - od ciemno br±zowego do zielonego. Nie tylko po to, by zlaæ siê z pod³o¿em (nieraz widywa³em zielone rzekotki na ziemi czy korze drzew), ale tak¿e w zale¿no¶ci od „samopoczucia”. Po bokach cia³a biegnie ciemna smuga. Rzekotki drzewne s± niewielkimi p³azami, nie przekraczaj± 5 centymetrów, przy czym samce s± mniejsze od samic i na podgardlu posiadaj± ciemno zabarwiony rezonator, dziêki któremu ich g³os mo¿e siê nie¶æ na du¿e odleg³o¶ci (nawet do 2 km). Gody rzekotek zaczynaj± siê ju¿ w kwietniu (lub prze³om kwietnia i maja), choæ w wielu ksi±¿kach mo¿na przeczytaæ, ¿e pora ta zaczyna siê dopiero w maju. Jednak ocieplenie klimatu sprawia, ¿e wiele p³azów zaczyna porê godow± nieco wcze¶niej. Jest to w zasadzie jedyny okres, kiedy p³azy te mo¿na spotkaæ w wodzie. Samica sk³ada skrzek w postaci kilku k³êbów wielko¶ci orzecha w³oskiego. Podczas godów p³azy te mo¿na spotkaæ na gêsto poro¶niêtych ro¶linno¶ci± brzegach stawów, jezior, a czasem nawet rowów melioracyjnych. Poza okresem godowym rzekotka widywana jest na skrajach lasów (zw³aszcza li¶ciastych), w wilgotnych miejscach poro¶niêtych krzewami. W naszym regionie mo¿na j± spotkaæ miêdzy innymi na Stawach Przygodzickich (na stawach w Dêbnicy i w rezerwacie „Wydymacz”) czy w gminie Raszków.
Odg³os godowy samca: http://www.youtube.com/watch?v=tVgGsY2vrdo
|
Krzysztof Kolenda - 2012-01-30 22:18:52 |
Ropucha szara
Ropuchê szar± zapewne ka¿dy z nas mia³ okazje spotkaæ, chocia¿by podczas jej wiosennych wêdrówek na godowiska. Zalicza siê do naszych najwiêkszych p³azów. Samice mog± osi±gaæ nawet powy¿ej 15 cm d³ugo¶ci cia³a. Cia³o ropuchy jest bardzo masywne, skóra chropowata, pokryta wieloma brodawkami. Z ty³u g³owy mo¿na zauwa¿yæ dwa du¿e gruczo³y przyuszne – parotydy. S± to gruczo³y jadowe, z których atakowana ropucha (przy uszkodzeniu skóry przez drapie¿nika) wydziela toksyczne substancje. Zabarwienie grzbietu jest br±zowe w ró¿nych odcieniach szaro¶ci, zwykle jednolite. Brzuch zawsze ja¶niejszy, brudnoszary, pokryty plamami. Gody ropuch odbywaj± siê bardzo wcze¶nie, czêsto ju¿ pod koniec marca. Samica sk³ada skrzek w postaci dwóch sznurów jaj, które mog± siêgaæ nawet 5 metrów d³ugo¶ci! Mimo, okaza³ych wymiarów doros³ych osobników z jaj wylêgaj± siê kijanki, które osi±gaj± maksymalnie ok. 3,5–4 cm, natomiast ¶wie¿o przeobra¿one osobniki czasem nie przekraczaj± 1 centymetra! Ropuchy ze wzglêdu na niezbyt piêkny wygl±d powszechnie budz± spore obrzydzenie, nale¿y jednak pamiêtaæ, ¿e ze wzglêdu na swa ¿ar³oczno¶æ s± niezwykle po¿ytecznymi organizmami. Zjadaj± wiele szkodników, w tym np. stonkê ziemniaczan± na polach oraz nagie ¶limaki, które niszcz± nasze przydomowe ro¶liny! Niestety ich ¿ar³oczno¶æ doprowadza do tego, ¿e staj± siê ociê¿a³e i trudno im siê poruszaæ, co skutkuje coroczn± ¶mierci± tysiêcy ropuch na drogach. Nale¿y wiêc wiosn± szczególnie podczas deszczowych dni zwróciæ uwagê podczas jazdy samochodem w pobli¿u zbiorników wodnych, by nie przyczyniæ siê do dziesi±tkowania tych zwierz±t. Innymi zagro¿eniami dotykaj±cymi ropuchy s± paso¿yty, w tym najbardziej znana mucha ropuszanka. Sk³ada jaja do jamy nosowej ropuchy,z których rozwijaj± siê larwy. Nastêpnie larwy ¿eruj± w jamie nosowej i oczodo³ach, powoli wyjadaj±c ropuchê od ¶rodka.
doros³y osobnik ropuchy szarej z widocznymi parotydami
samiec ropuchy szarej podczas wiosennej wêdrówki na godowisko
para w amplexus
do¶æ niecodzienne zjawisko - refleks u m³odego osobnika.
|
Renia - 2012-03-20 13:59:53 |
Najpierw us³ysza³am tê informacjê w Radiu Kraków, potem czyta³am w Internecie, m. in. na stronach: http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/5 … ,id,t.html http://www.dziennikpolski24.pl/pl/regio … niach.html
Tytu³y artyku³ów: „Martwe ¿aby w potoku Sudó³. Kto je zatru³?”, „Katastrofa ekologiczna na rzece Sudo³ w Toniach”
Sudó³ to niewielki potok a Krakowie, dop³yw rzeki Bia³uchy. W niedzielê spacerowicze zauwa¿yli w nim setki martwych ¿ab i zaalarmowali w³a¶ciwe s³u¿by. ¯aby prawdopodobnie uleg³y zatruciu produktami ropopochodnymi. Szczegó³y bêd± znane za kilka dni, gdy zostan± przeprowadzone badania pobranej z Sudo³u wody.
|
kamelek - 2012-03-21 00:21:49 |
Witam!
W niedzielê 18.03 br razem z siostr± na trawniku przy kanale w Przemêcie (pow. wolsztyñski, woj. wielkop.) zaobserwowa³y¶my osobnika widocznego na poni¿szych zdjêciach, który wdziêcznie pozowa³ do zdjêæ a na koniec mrugn±³ okiem. ;) Niestety nie wiemy co to za gatunek i prosimy o pomoc w oznaczeniu. :)
pozdrawiam Agnieszka
|
Krzysztof Kolenda - 2012-03-21 23:08:58 |
wygl±da na ¿abê moczarow± :)
|
kamelek - 2012-03-22 11:19:21 |
Dziêkujê. :)
Krzysztof Kolenda napisał:wygl±da na ¿abê moczarow± :)
|
Wojtek Szukalski - 2012-04-09 21:43:05 |
W oczku wodnym u mnie na ogrodzie od jakiego¶ czasu jest skrzek ¿aby trawnej. Szczerze mówi±c nie przyuwa¿y³em, kiedy siê pojawi³. Co roku od kilku lat siê tu rozmna¿aj±. Kiedy¶ mieli¶my równie¿ ropuchy zielone, ale od 2 lat ju¿ ich nie ma. Zesz³ej nocy woda lekko przemarz³a, ale mam nadziejê, ¿e skrzek nie ucierpi i kolejne pokolenie ¿abek opu¶ci nasz ogród szczê¶liwie :)
|
AnkazReading - 2012-05-16 11:38:04 |
16 maja
"Sk±d siê wzi±³ kanarek w stawie?"
Przegl±daj±c kartki wyrwane ze ¶ciennego kalendarza znalaz³am tak± oto ciekawostkê przyrodnicz± dotycz±c± ropuchy zielonej, Pseudepidalea (Bufo) viridis:
"W okresie godów samce wydaj± rytmiczny g³os, ³udz±co przypomin±j±cy ¶piew kanarka". Tak mnie ten szczegó³ ucieszy³, ¿e dzielê sie nim tutaj, a równocze¶nie planujê poszukaæ wiêcej informacji o tym romantycznie muzykalnym stworzeniu :) - mo¿e Krzysztof przedstawi go nam tutaj? Bo chyba jest w³a¶nie okres godowy, wiêc kto ma w ogrodzie oczko wodne czy stawek, niech nads³uchuje i wypatruje! Ze zdjêæ widzê, ¿e ropucha zielona jest ubarwiona bardzo piêknie.
Pozdrowienia
Anka
|
Krzysztof Kolenda - 2012-05-30 14:14:26 |
AnkazReading napisał:16 maja
"Sk±d siê wzi±³ kanarek w stawie?"
Przegl±daj±c kartki wyrwane ze ¶ciennego kalendarza znalaz³am tak± oto ciekawostkê przyrodnicz± dotycz±c± ropuchy zielonej, Pseudepidalea (Bufo) viridis:
"W okresie godów samce wydaj± rytmiczny g³os, ³udz±co przypomin±j±cy ¶piew kanarka". Tak mnie ten szczegó³ ucieszy³, ¿e dzielê sie nim tutaj, a równocze¶nie planujê poszukaæ wiêcej informacji o tym romantycznie muzykalnym stworzeniu :) - mo¿e Krzysztof przedstawi go nam tutaj? Bo chyba jest w³a¶nie okres godowy, wiêc kto ma w ogrodzie oczko wodne czy stawek, niech nads³uchuje i wypatruje! Ze zdjêæ widzê, ¿e ropucha zielona jest ubarwiona bardzo piêknie.
Pozdrowienia
Anka
Niestety sesja (która wczoraj mi siê oficjalnie skoñczy³a ;) ) uniemo¿liwi³a mi odpisanie wcze¶niej na cytowany post. Szczerze mówi±c nie jestem pewny czy g³os kanarka przypomina g³os ropuchy, ale bêdzie mo¿na to sprawdziæ samemu (poni¿ej zamieszczam mój film z nagranym g³osem samca ropuchy). Mi osobi¶cie najbli¿szy jest on odg³osowi wydawanemu przez turkucia podjadka - jednak g³os ropuchy wydaje siê byæ bardziej melodyjny.
Wracaj±c do samej ropuchy zielonej...Wed³ug najnowszej systematyki ropucha zielona zosta³a przeniesiona do rodzaju Pseudepidalea. Jest ona mniejsza od ropuchy szarej, dorasta do oko³o 10 centymetrów (rzadko wiêcej). Kolor cia³a to szary, szaro¿ó³ty z zielonymi/oliwkowymi plamami. Czasem na ciele pojawiaj± siê czerwone kropki. Ilo¶æ gruczo³ów jadowych jest zdecydowanie mniejsza ni¿ u ropuchy szarej. Ropucha zielona jest te¿ bardziej zwinna on swojej wiêkszej "kuzynki". W przeciwieñstwie do niej czê¶ciej wykonuje skoki, a w razie potrzeby potrafi "biegaæ" jednak znacznie wolniej ni¿ nasz krajowy mistrz w tym fachu - ropucha paskówka. Gody ropuch zielonych rozpoczynaj± siê po godach gatunków wczesnowiosennych (np. ropucha szara, ¿aba trawna, traszka zwyczajna) i przypadaj± na prze³om kwietnia i maja. Jaja sk³adane s± jak u innych naszych ropuch w postaci d³ugich kilkumetrowych sznurów. Je¶li chodzi o miejsca rozrodu to ropucha ta nie ma szczególnych wymagañ. Z w³asnych obserwacji mogê jednak powiedzieæ, ¿e najliczniej wystêpuje w ¿wirowniach, gliniankach i innych zbiornikach pochodzenia antropogenicznego, które s± s³abo zaro¶niête. Ropucha zielona jest gatunkiem, który bardzo dobrze znosi susze oraz suche tereny. Z tego wzglêdu jest jest gatunkiem synantropijnym, który czêsto pojawia siê w miastach. W rejonie po³udniowej Wielkopolski jest do¶æ liczna (jak w zasadzie na ca³ym ni¿u). Mo¿na j± spotkaæ tak¿e, praktycznie w centrum Ostrowa Wielkopolskiego, goduje w betonowych zbiornikach przy stawie Szulca)
Samiec podczas wydawania odg³osów godowych
http://www.youtube.com/watch?v=6v6sSo5P … e=youtu.be Film prezentuj±cy samca wydaj±cego odg³osy godowe w stawie w Przybys³awicach (powiat ostrowski)
|
Krzysztof Kolenda - 2012-06-21 13:23:04 |
Zachêcam do przeczytania poni¿ysz artyku³ów, które s± przyk³adem ochrony p³azów w miastach (tu przyk³ad Poznania).
" "Traszki Ratajskie" - nowy u¿ytek ekologiczny w Poznaniu Zgodnie z uchwa³± Rady Miasta z dnia 12 lipca 2011 ustanowiono nowy u¿ytek ekologiczny na terenie Poznania o nazwie "Traszki Ratajskie". Ochron± objêto fragment Parku na Osiedlu Tysi±clecia, po³o¿ony pomiêdzy alej± im. Ks. Mieczys³awa Radziejewskiego i torowiskiem linii tramwajowej.
Projekt uchwa³y powsta³ z inicjatywy mieszkañców Osiedla Tysi±clecia, którzy wyrazili wolê utworzenia nowego u¿ytku w imiennej ankiecie. W wyniku badañ okaza³o siê, i¿ teren parku pe³ni bardzo istotne funkcje przyrodnicze i ekologiczne. G³ównym powodem, dla którego ustanowiono nowy u¿ytek ekologiczny jest liczne wystêpowanie na terenie Parku p³azów objêtych ochron± ¶cis³± (tj. traszka zwyczajna, grzebiuszka ziemna, ropucha szara i zielona, oraz ¿aba wodna i trawna)...
...U¿ytek "Traszki Ratajskie" jest miejscem charakteryzuj±cym siê wysok± ró¿norodno¶ci± biologiczn± oraz walorami siedliskowymi, co stanowi jednocze¶nie o unikatowo¶ci przyrodniczej danego obszaru. Zadaniem parku jako u¿ytku ekologicznego jest ograniczenie ujemnego wp³ywu terenów miejskich na siedliska gatunków chronionych. Ustanowienie nowej formy ochrony przyrody niesie za sob± równie¿ istotny aspekt dydaktyczny. Pozwoli on na realizacjê zadañ o charakterze edukacyjnym uwzglêdniaj±c spo³eczny aspekt projektu.... "
Link do pe³nego artyku³u : http://www.poznan.pl/mim/wos/news/trasz … 45691.html
Warto zauwa¿yæ, ¿e ca³e zamieszanie wokó³ p³azów powsta³o z inicjatywy mieszkañców osiedla. W ramach powo³ania u¿ytku w listopadzie 2011 roku odby³ siê dzieñ edukacyjny pt "Traszki ratajskie". Wziêli w nim udzia³ uczniowie gimnazjum znajduj±cego siê w pobli¿u u¿ytku oraz cz³onkowie Rady Osiedla, którzy wspó³uczestniczyli w powstaniu u¿ytku "Traszki bohaterkami dnia na Ratajach W czwartek na osiedlu Tysi±clecia w Poznaniu odby³ siê dzieñ pod has³em "Traszki Ratajskie”. Akcja edukacyjna mia³a na celu u¶wiadomiæ dzieciom jak i dlaczego warto chroniæ p³azy....
...- Jest wiele miejsc cennych przyrodniczo. Wiele z nich nie jest jednak w ¿aden sposób chroniona. Czêsto s± one dewastowane i traktowane jako nieu¿ytki czy dzikie wysypiska. Zorganizowali¶my ten dzieñ by u¶wiadomiæ m³odzie¿y, ¿e nale¿y i warto dbaæ o tê czê¶æ natury - powiedzia³ Miko³aj Kaczmarski z nieformalnej Grupy Traszka.
Dla uczniów klas gimnazjum zosta³a zorganizowana pogadanka pod has³em „Nie b±d¼ gadem dla ¿ab, czyli dlaczego i jak chroniæ p³azy” poprowadzona przez Krzysztofa Kolendê z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wroc³awiu. Dla dzieci szkó³ podstawowych warsztaty i quiz pod tytu³em "Czy to gad czy p³az”.
- Budowa ¶wiadomo¶ci eko to w tej chwili jedno z najwa¿niejszych naszych dzia³añ. Edukacja musi byæ prowadzona na wielu p³aszczyznach, tak by u¶wiadomiæ zarówno dzieci, m³odzie¿ jak i doros³ych, w tym szczególnie tych którzy podejmuj± decyzje administracyjne w naszym mie¶cie - doda³ Kaczmarski...."
Link do pe³nego artyku³u: http://poznan.naszemiasto.pl/artykul/ga … ml#galeria
Kolejnym dzia³aniem miejscowych sympatyków p³azów by³o zapewnienie ich schronieñ w postaci bali drewna.
"Traszki maj± schronienie Traszki na osiedlu Tysi±clecia maj± od dzisiaj nowy dom. Robotnicy ustawili siedemdziesi±t bali, które maj± pe³niæ rolê schronienia dla p³azów, ale nie tylko. Gdy drewno zacznie gniæ stanie siê po¿ywk± dla mniejszych organizmów. Pomys³odawcy ustawienia bali w parku twierdz±, ¿e dziêki temu na obszarze u¿ytku ekologicznego rozwinie siê i fauna i flora.
Siedemdziesi±t bali podarowa³a Spó³dzielnia Mieszkaniowa Osiedle M³odych. Drewno pochodzi z trzynastu topoli ¶ciêtych na osiedlu Jagielloñskim." Link do pe³nego artyku³u: http://epoznan.pl/news-news-31903
W przysz³o¶ci u¿ytek ma siê wzbogaciæ o ¶cie¿kê edukacyjn±, z której bêd± mogli korzystaæ miêdzy innymi mieszkañcy osiedla oraz uczniowie poznañskich szkó³.
|
¿uczek - 2012-06-24 13:57:34 |
Witam serdecznie,
Bardzo prosimy o pomoc przy identyfikacji tego piêknego p³aza, którego spotkali¶my podczas wyprawy "na ptaki"; ptaki zawiod³y, ale ten egzemplarz dopisa³ :) Zdjêcie zosta³o zrobione przy "stawach" na obrze¿ach Poznania - rozleg³e do³y pozosta³e po wydobywaniu gliny, pó¼niej zalane. Dooko³a pasy szuwarów.
Pozdrawiamy z Poznania, Ania i Adam ¿uczki
|
Krzysztof Kolenda - 2012-06-24 20:21:51 |
Na zdjêciu jest ¿aba wodna (Pelophylax kl. esculentus). ¯aba nale¿y do ¿ab zielonych, które to ogólnie s± trudne do rozró¿nienia na podstawie cech morfologicznych. Tu jednak wyra¼nie widaæ, ¿e udo i podudzie s± mniej wiêcej równej d³ugo¶ci - jedna z cech diagnostycznych, dlatego te¿ mo¿na oznaczyæ do gatunku (druga prawa to pokrój charakterystyczny dla P.esculentus)
|
¿uczek - 2012-06-25 06:09:11 |
Bardzo dziêkujemy za odpowied¼ :) ¯aba jest przepiêkna. Pozdrawiamy, Ania i Adam
Krzysztof Kolenda napisał:Na zdjêciu jest ¿aba wodna (Pelophylax kl. esculentus). ¯aba nale¿y do ¿ab zielonych, które to ogólnie s± trudne do rozró¿nienia na podstawie cech morfologicznych. Tu jednak wyra¼nie widaæ, ¿e udo i podudzie s± mniej wiêcej równej d³ugo¶ci - jedna z cech diagnostycznych, dlatego te¿ mo¿na oznaczyæ do gatunku (druga prawa to pokrój charakterystyczny dla P.esculentus)
|
Krzysztof Kolenda - 2012-06-26 13:56:29 |
Lublin. Powstanie o¶rodek rehabilitacji gadów i p³azów
O¶rodek rehabilitacji gadów i p³azów chc± prowadziæ pracownicy schroniska dla zwierz±t w Lublinie. Zamierzaj± opiekowaæ siê chorymi wê¿ami, jaszczurkami i ¿abami, znajdywanymi w mie¶cie i okolicach. "Interwencji zwi±zanych ze znajdywanymi zwierzêtami jest coraz wiêcej, wiele z nich wymaga leczenia" - powiedzia³ Bart³omiej Gorzkowski, kierownik Egzotarium w lubelskim schronisku dla zwierz±t.
Pracownicy Egzotarium zajmuj± siê zwierzêtami egzotycznymi. Chc± utworzyæ o¶rodek rehabilitacji, aby opiekowaæ siê tak¿e gadami i p³azami ¿yj±cymi w Polsce. "Mieli¶my ostatnio dwa wezwania do zaskroñców w Lublinie. Jeden z nich zosta³ znaleziony na placu zabaw dla dzieci. Na szczê¶cie wê¿e by³y zdrowe, wywie¼li¶my je za miasto" - powiedzia³ Gorzkowski
"Obecnie ¿eby przyj±æ zwierzê dziko ¿yj±ce w Polsce i je leczyæ, to najpierw musieliby¶my uzyskaæ zgodê Regionalnej Dyrekcji Ochrony ¦rodowiska na jego od³owienie. Gdy uzyskamy status o¶rodka rehabilitacji, te formalno¶ci nie bêd± potrzebne" - wyja¶ni³ Gorzkowski.
O utworzeniu o¶rodka ma zdecydowaæ na najbli¿szym posiedzeniu, w czwartek, rada miejska w Lublinie. Zezwolenie na jego prowadzenie wydaje Generalna Dyrekcja Ochrony ¦rodowiska.
¬ród³o: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … lazow.html
Lubelskie egzotarium jest pierwszym i jak dot±d jedynym o¶rodkiem rehabilitacji i schroniskiem dla zwierz±t egzotycznych w Polsce. Powstanie o¶rodka dla naszych krajowych p³azów i gadów by³o by tak¿e pierwsz± tego typu jednostk± w kraju.
|
agnes - 2012-08-21 09:29:18 |
Witam serdecznie. Chcia³abym zadaæ pytanie Panu Krzysztofowi dotycz±ce ¿ab. 1.Chodzi mi konkretnie o to,czy w Polsce ¿yj± gatunki ¿ab,które s± szczególnie niebezpieczne dla innych zwierz±t pod wzglêdem toksycznych substancji,jakie wydzielaj±. Ja mam w domu 5 kotów,które czêsto przynosz± ró¿ne zdobycze w postaci nie tylko myszy,ale równie¿ ptaków,kretów,jaszczurek ¿yworodnych i w³a¶nie ¿ab.Zaobserwowa³am,¿e czêsto po takim kontakcie z ¿ab±,kot dostaje silnego ¶linotoku,który trwa dosyæ d³ugo.Przypuszczam,¿e to w³a¶nie z powodu tych toksyn. 2.Nie wiem te¿,czy dobrze robiê,je¶li zabieram im czêsto upolowan± zdobycz, widz±c ¿e ¿yje.Byæ mo¿e,pomimo tego,¿e chcê jej podarowaæ szansê prze¿ycia,ona i tak nie przetrwa.Zdarzy³o mi siê tak dwukrotnie w przypadku kretów.S±dzi³am,¿e wszystko z nimi w porz±dku,ale po zaniesieniu ich w bezpieczne miejsce,okazywa³o siê,¿e jednak nie prze¿y³y. Nie wiem,jak prawid³owo reagowaæ w takich przypadkach.Pozostawiaæ wszystko prawom natury,czy na si³ê ratowaæ ka¿de stworzenie? Bardzo proszê o jakie¶ wskazówki.
Pozdrawiam, agnes
|
Krzysztof Kolenda - 2012-08-21 11:54:44 |
Witam,
1. Wszystkie gatunki p³azów na swojej skórze posiadaj± toksyczne substancje. Jest to zwi±zane z ich cienk± skór±, przepuszczaln± skór±. Dziêki nim walcz± wirusami,bakteriami czy grzybami. Poza tym, p³azy posiadaj± gruczo³y jadowe (np. u ropuch gruczo³y przyuszne - parotydy),w których znajduj± siê trucizny o charakterze alkaloidów i substancji pochodzenia bia³kowego, które dla drapie¿ników w tym psów i kotów mog± byæ niebezpieczne. W przypadku naszych krajowych p³azów najlepiej poznan± toksyn± jest bufotalina i bufotenina (wystêpuje u ropuch np. u ropuchy szarej), które s± substancjami psychodelicznymi. U ¿ab, gruczo³ów jadowych jest zdecydowanie mniej ale trzeba uwa¿aæ i tak. Mój pies przytarga³ kiedy¶ ¿abê wodn± i skoñczy³o siê to dla niego wymiotami oraz problemami skórnymi tak ¿e musieli¶my interweniowaæ u weterynarza. Wydajê mi siê jednak, ¿e koty takie które s± wypuszczane na dwór i maj± o wiele czêstszy kontakt z ró¿nymi niebezpiecznymi zwi±zkami mog± byæ odporniejsze. Notorycznie obserwuje jak koty wiejskie poluj± przy stawach na ¿aby.
2. Co do odbierania zdobyczy to wszystko zale¿y od stanu p³aza. Je¶li nic mu nie jest lub ma drobne otarcia to na pewno prze¿yje ale te¿ nie jeste¶my w stanie okre¶liæ obra¿eñ wewnêtrznych, które mog± byæ przyczyn± zgonu nawet je¶li na pozór wydaje siê nam, ¿e wszystko jest ok. Wiadomo, ¿e koty to drapie¿niki i polowaæ bêd± wiêc moim zdaniem lepiej pozostawiæ naturê w spokoju ;)
|
Pawe³ T. Dolata - 2012-08-21 12:05:57 |
Ju¿ dajê wskazówki, bo sprawa jest bardzo wa¿na, dotyczy nie tylko p³azów i gadów, ale i ptaków; a z drugiej strony wielu innych osób w podobnej sytuacji.
Z polskich p³azów toksyny zawiera wydzielina gruczo³ów skórnych pospolitych w pobli¿u zabudowañ ropuch, dlatego te¿ lepiej nie wypuszczaæ kotów na swobodê.
Przede wszystkim nale¿y skupiæ siê na tym, ¿e Pani koty chwytaj±, zabijaj± lub rani± zwierzêta rodzimej fauny, w wiêkszo¶ci pozostaj±ce w Polsce pod ¦CIS£¡ OCHRON¡ GATUNKOW¡ (prawie wszystkie ptaki, wszystkie ¿aby i jaszczurki) i co zrobiæ, by tego NIE ROBI£Y. Ka¿de z tych zwierz±t ma swoj± wa¿n± rolê w ¶rodowisku, w przeciwieñstwie do kotów, które jak my¶lê na brak pokarmu dostarczanego przez Pani± nie narzekaj±.
"Szansê prze¿ycia" podaruje Pani wszystkim tym zwierzêtom znacznie lepiej, trzymaj±c po prostu koty w domu, wychodz±c z nim na spacer tak, by by³ pod kontrol±, i zak³adaj±c mu specjalne dzwoneczki lub urz±dzenie emituj±ce sygna³y odstraszaj±ce zwierzêta, czêste w zachodniej Europie i dostêpne ju¿ na naszym rynku. Wybór formy pozostaje Pani. Jedno jest pewne, ¿e ¿aden mi³o¶nik przyrody nie powinien dopuszczaæ jej niszczenia przez swoje domowe koty. By³a o tym mowa nieraz na naszym forum.
Pawe³ T. Dolata Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
agnes napisał:Witam serdecznie. Chcia³abym zadaæ pytanie Panu Krzysztofowi dotycz±ce ¿ab. 1.Chodzi mi konkretnie o to,czy w Polsce ¿yj± gatunki ¿ab,które s± szczególnie niebezpieczne dla innych zwierz±t pod wzglêdem toksycznych substancji,jakie wydzielaj±. Ja mam w domu 5 kotów,które czêsto przynosz± ró¿ne zdobycze w postaci nie tylko myszy,ale równie¿ ptaków,kretów,jaszczurek ¿yworodnych i w³a¶nie ¿ab.Zaobserwowa³am,¿e czêsto po takim kontakcie z ¿ab±,kot dostaje silnego ¶linotoku,który trwa dosyæ d³ugo.Przypuszczam,¿e to w³a¶nie z powodu tych toksyn. 2.Nie wiem te¿,czy dobrze robiê,je¶li zabieram im czêsto upolowan± zdobycz, widz±c ¿e ¿yje.Byæ mo¿e,pomimo tego,¿e chcê jej podarowaæ szansê prze¿ycia,ona i tak nie przetrwa.Zdarzy³o mi siê tak dwukrotnie w przypadku kretów.S±dzi³am,¿e wszystko z nimi w porz±dku,ale po zaniesieniu ich w bezpieczne miejsce,okazywa³o siê,¿e jednak nie prze¿y³y. Nie wiem,jak prawid³owo reagowaæ w takich przypadkach.Pozostawiaæ wszystko prawom natury,czy na si³ê ratowaæ ka¿de stworzenie? Bardzo proszê o jakie¶ wskazówki.
Pozdrawiam, agnes
|
Micha³ Michalak - 2012-08-21 12:13:00 |
Pawe³ T. Dolata napisał:Przede wszystkim nale¿y skupiæ siê na tym, ¿e Pani koty chwytaj±, zabijaj± lub rani± zwierzêta rodzimej fauny, w wiêkszo¶ci pozostaj±ce w Polsce pod ¦CIS£¡ OCHRON¡ GATUNKOW¡ (prawie wszystkie ptaki, wszystkie ¿aby i jaszczurki) i co zrobiæ, by tego NIE ROBI£Y. Ka¿de z tych zwierz±t ma swoj± wa¿n± rolê w ¶rodowisku, w przeciwieñstwie do kotów, które jak my¶lê na brak pokarmu dostarczanego przez Pani± nie narzekaj±.
http://kopalniawiedzy.pl/kot-zwierze-of … anie,16391
Zacytujê pewien fragment, który naprawdê powinien daæ do my¶lenia.
To w³a¶nie polowania urz±dzane przez koty domowe s± jednym z powodów, dla których 33% amerykañskich ptaków to gatunki zagro¿one.
Koty wydaj± siê nieszkodliwe tylko jak s± w domu. Poza nim s± to doskona³e maszyny do zabijania.
|
Krzysztof Kolenda - 2012-08-21 12:45:30 |
Pawe³ T. Dolata napisał:"Szansê prze¿ycia" podaruje Pani wszystkim tym zwierzêtom znacznie lepiej, trzymaj±c po prostu koty w domu, wychodz±c z nim na spacer tak, by by³ pod kontrol±, i zak³adaj±c mu specjalne dzwoneczki lub urz±dzenie emituj±ce sygna³y odstraszaj±ce zwierzêta, czêste w zachodniej Europie i dostêpne ju¿ na naszym rynku. Wybór formy pozostaje Pani. Jedno jest pewne, ¿e ¿aden mi³o¶nik przyrody nie powinien dopuszczaæ jej niszczenia przez swoje domowe koty. By³a o tym mowa nieraz na naszym forum.[/b]
Fakt, to by³a by najlepsza forma ochrony dla chronionych gatunków zwierz±t tylko pytanie czy to jest wykonalne. Wiadomo jak skuteczne s± tez dzwoneczki itp.? Mo¿e lepiej wyprowadzaæ kota na smyczy?
|
Micha³ Michalak - 2012-08-21 13:21:32 |
Krzysztof Kolenda napisał:Fakt, to by³a by najlepsza forma ochrony dla chronionych gatunków zwierz±t tylko pytanie czy to jest wykonalne. Wiadomo jak skuteczne s± tez dzwoneczki itp.? Mo¿e lepiej wyprowadzaæ kota na smyczy?
Niestety wiêkszo¶æ kotów z czasem uczy siê chodziæ z dzwonkiem u szyi, tak ¿e ten nie wydaje d¼wieku.
|
agnes - 2012-08-21 14:52:37 |
Witam. Chcia³abym ze swej strony gor±co podziêkowaæ : - Panu Krzysztofowi, za bardzo tre¶ciw± odpowied¼ na moje pytanie dotycz±ce ¿ab.Uzyska³am od Pana cenne informacje,za które jestem wdziêczna.Pozdrowienia dla Pana i pieska(mam nadziejê,¿e ma siê dobrze i unika ¿ab od czasu tamtego zdarzenia),
- Panom Paw³owi i Micha³owi, za "otworzenie mi oczu" na niezwykle wa¿ny aspekt.Przyznajê,i¿ dotychczas nie mia³am ¶wiadomo¶ci,¿e koty domowe mog± wyrz±dzaæ tak du¿e szkody w innych populacjach,w dodatku objêtych ochron±. Jestem wielk± mi³o¶niczk± przyrody i ogromnie kocham zwierzêta.Przyznajê,¿e wykaza³am siê jednak bezmy¶lno¶ci± i nie zareagowa³am odpowiednio wcze¶nie,aby zapobiec sytuacji,która nie powinna mieæ miejsca. Kot,to drapie¿nik i nie ma znaczenia czy chowa siê ca³e ¿ycie w domu,czy ¿yje dziko na wolno¶ci.Natura zawsze da o sobie znaæ. Na szczê¶cie mogê to zmieniæ.Do³o¿ê wszelkich starañ,aby moje koty nie krzywdzi³y innych stworzeñ.S± wysterylizowane,a co siê z tym wi±¿e,nie odchodz± daleko od domu,poza obrêb naszej dzia³ki.S± te¿ bardziej leniwe.Wyprowadzanie ca³ej pi±tki na smyczach by³oby nonsensem.Postaram siê jednak nie wypuszczaæ ich wszystkich jednocze¶nie i tak aby stale mieæ je pod kontrol±.Mam nadziejê,¿e przy odrobinie dobrej woli mi siê powiedzie. Jeszcze raz dziêkujê za zwrócenie mi uwagi na tak istotny problem,byæ mo¿e innym te¿ siê "zapali czerwona lampka". Wyrazy uznania za czujno¶æ i szybk± reakcjê,jak przysta³o na prawdziwych obroñców przyrody.
Pozdrawiam agnes
|
Krzysztof Kolenda - 2012-08-27 11:50:22 |
Odno¶nie masakry kotów, któr± potrafi± wyrz±dziæ, pisa³ ¶p. prof. Leszek Berger w swojej ksi±¿ce "Chroñmy europejskie ¿aby zielone". W 1992 roku w Jaskó³kach ko³o Ostrowa Wielkopolskiego z 1351 m³odych ¿ab zielonych koty zjad³y a¿ 687, co stanowi³o 51%.
Parê dni temu w tej samej wsi, na posesji obok, dosz³o do kolejnego nieszczê¶cia. Pan Edmund Biegañski wyj±³ doros³ego dudka z pyska kota, który próbowa³ go po¿reæ. Niestety, ptak na skutek obra¿eñ wewnêtrznych nie prze¿y³.
|
Eva Stets - 2012-08-28 10:19:41 |
W ramach uzupe³nienia do powy¿szych postów, podajê linki do moich zdjêæ, na których widaæ udokumentowane, kolejne drapie¿ne dzia³anie kotów.
1. Fot. z 2007 roku (zamieszczone w Galerii PwG OTOP) - jaszczurka zielona, zaatakowana przez kota, na kilka minut przed ¶mierci±: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/zoom … _phot=1739
2. Fot. z 2011 roku (informacja z foto podana na forum) - oknówki zaatakowane przez kota, dla których nie by³o ratunku: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 996#p32996
Pawe³ T. Dolata napisał:(...) sprawa jest bardzo wa¿na, dotyczy nie tylko p³azów i gadów, ale i ptaków; a z drugiej strony wielu innych osób w podobnej sytuacji. (...)
|
Krzysztof Kolenda - 2012-12-11 20:54:48 |
Drogowcy zadbali o ¿aby. Bezpiecznie przejd± pod ulic±
Pod ruchliw± drog± w Bielsku-Bia³ej powsta³y specjalne platformy, a wzd³u¿ niej zbudowano d³ugie murki i rynny wpadowe. Wszystko po to, ¿eby ¿aby nie ginê³y tu masowo pod ko³ami. U podnó¿a bielskiego Dêbowca p³ynie potok, w pobli¿u którego zawsze jest mnóstwo ¿ab. Wiosn± ka¿dego roku wybieraj± siê na wêdrówkê, aby z³o¿yæ skrzek. Niestety, nie potrafi± zmieniæ swoich tradycyjnych szlaków i zawsze setkami wchodz± na biegn±c± obok ulicê Karbow±. Dla wielu koñczy siê to ¶mierci±.
Ekolodzy alarmowali, ¿e to jedna z najwiêkszych w mie¶cie pu³apek dla p³azów, które s± przecie¿ nara¿one na wyginiêcie albo uznane za gatunki wymieraj±ce. Apelowali, ¿eby co¶ z tym zrobiæ. Zw³aszcza ¿e ulica Karbowa jest coraz bardziej ruchliwa, a niebawem tu¿ obok zacznie funkcjonowaæ ca³oroczny o¶rodek narciarsko-rekreacyjny, wiêc aut bêdzie tu jeszcze wiêcej.
- Dlatego postanowili¶my wprowadziæ takie rozwi±zania, które bêd± chroniæ p³azy - wyja¶nia Wojciech Walu¶, dyrektor Miejskiego Zarz±du Dróg. Na jego zlecenie herpetolog, czyli naukowiec zajmuj±cy siê p³azami i gadami, przeprowadzi³ obserwacjê tego miejsca i zaproponowa³ konkretne zabezpieczenia, których wykonanie w³a¶nie siê zakoñczy³o.
Jak wyja¶nia Ma³gorzata Matejko z MZD, w biegn±cym pod drog± przepu¶cie zbudowano specjalne platformy, po których ¿aby bêd± mog³y wygodnie wêdrowaæ bez wzglêdu na stan wody. Zlikwidowano tu tak¿e wysokie progi, aby nie blokowa³y zwierzêtom dostêpu do bezpiecznego przej¶cia.
Aby nakierowaæ ¿aby z ca³ej okolicy do przepustu, przy d³ugim odcinku ulicy ustawiono wysoki na pó³ metra murek z betonowych p³yt. Urzêdnicy specjalnie zrezygnowali z siatek stosowanych w innych tego typu miejscach, bo ¶nieg, którego zim± pod Dêbowcem nie brakuje, szybko by je zniszczy³. Tam, gdzie nie mo¿na by³o ustawiæ murku, zamontowano w ziemi specjalne rynny wpadowe. Gdy p³azy do nich wpadn±, bezpiecznie dotr± nimi do przepustu.
Zabezpieczenia kosztowa³y 127 tys. z³. - Wszystkich p³azów na pewno nie powstrzymamy przed wej¶ciem na drogê, bo to niemo¿liwe. Ale wiêkszo¶æ uda siê uratowaæ - mówi Matejko.
¬ród³o: http://bielskobiala.gazeta.pl/bielskobi … z2DeNUjT8d
|
Krzysztof Kolenda - 2013-02-26 22:13:55 |
Wracaj±c po raz kolejny do sprawy kotów poluj±cych na ¿aby i ptaki, pojawi³ siê ciekawy artyku³, mówi±cy o tym, ¿e nie tylko koty ale i psy siej± spustoszenie w¶ród drobnych dzikich zwierz±t. Jako ¿e mamy tu w±tek p³azy cytujê fragment dotycz±cy ¿aby ziemnej:
"Podobnie dramatyczne szkody wyrz±dzi³o w 2006 r. zaledwie 12 psów na niewielkiej wyspie Viwa w pobli¿u Fid¿i. Niemal wytêpi³y one zagro¿ony gatunek ¿aby ziemnej."
ca³o¶æ do przeczytania tutaj: http://ulubiency.wp.pl/kat,1010779,titl … omosc.html
|
Krzysztof Kolenda - 2013-08-06 18:31:33 |
Zachêcam do przeczytania lipcowego numeru "Wie¶ci z lasu" - dodatku do Gazety Jarociñskiej prowadzonego przez Nadle¶nictwo Jarocin. Poza bocianiarskimi informacjami, mo¿na w nim znale¼æ mój krótki artyku³ pt. "Nowe rzekotki i padalce" - dotyczy on nowostwierdzonych gatunków w¶ród Polskiej herpetofauny. Link: http://www.jarocin.poznan.lasy.gov.pl/d … sci_07.pdf
|
Krzysztof Kolenda - 2013-10-17 07:13:59 |
Park im. prof. Leszka Bergera w Poznaniu
W poniedzia³ek 14 pa¼dziernika odby³o siê uroczyste otwarcie parku im. prof. Leszka Bergera - ¶wiatowej s³awy batrachologa, którego zdecydowana wiêkszo¶æ forumowiczów zna³a b±d¼ ze Zlotów "Blisko bocianów" b±d¼ z wpisów o nim. Na uroczysto¶æ zostali zaproszeni miêdzy innymi nauczyciele i uczniowie z s±siaduj±cej z parkiem szko³y, w³adze miasta, przedstawiciele Rady Osiedla Podolany, rodzina Profesora, jego byli wspó³pracownicy i uczniowie.
W parku dooko³a stawu umieszczone zosta³y tablice edukacyjne po¶wiêcone ró¿nym grupom zwierz±t oraz tablica opisuj±ca zas³ugi dla nauki prof. Bergera. Niestety, mimo s³usznej idei praktycznie na ka¿dej tablicy widniej± b³êdy w podpisach gatunków, a tak¿e w samym ich nazewnictwie. W parku znajduje siê równie¿ zegar s³oneczny. Wiosn± ma siê tu odbyæ nasadzenie ro¶linno¶ci.
|
Krzysztof Kolenda - 2014-02-01 10:41:04 |
Czy mo¿na hodowaæ ¿abê? "Hodowla zwierz±t z gatunków chronionych budzi nieraz sprzeczne emocje. Czy jest to przejaw ponadprzeciêtnej przyrodniczej pasji, czy raczej dodatkowe powa¿ne zagro¿enie dla populacji rodzimych taksonów? Nie ma prostego rozstrzygniêcia tego dylematu. Nie próbuj± go te¿ znale¼æ autorzy nowej publikacji, wydanej przez PTOP „Salamandra”. Staraj± siê za to wyja¶niæ, jak realizowaæ tego typu zainteresowania bez wchodzenia w konflikt z prawem..."
temat oczywi¶cie nie tylko zwi±zany z p³azami ale ze wzglêdu na tytu³ wstawiam tutaj
Link do ca³ego artyku³u i do pdf'u publikacji: http://salamandra.org.pl/component/cont … ectory=152
|