żuczek - 2013-05-25 18:28:18

25 maja - warszawska rodzina sikorek modraszek

16 maja w budce lęgowej sikorek modraszek, w której zainstalowano kamerkę ( możliwy jest podgląd on-line, lokalizacja: Warszawa ), rozpoczął się proces wykluwania. Samiczka złożyła 12 jajeczek, które wysiadywała około 2 tygodni. W tym czasie była regularnie karmiona przez partnera, chociaż również sama dbała o swoją dietę.
Wszystkie jajka z tego lęgu pomyślnie przeszły klucie - na świat w ciągu zaledwie 2 dni przyszedł komplet nagich, ślepych piskląt, u których dominującą częścią ciałka był szeroki żółty dziób :) domagający się wielkich ilości pokarmu. Oboje rodzice systematycznie donoszą świeże owady, które błyskawicznie znikają w przepastnych gardziołkach.
Apetyty młodych modraszek są nieograniczone - para rodzicielska wraz z przychówkiem potrafi "zlikwidować" ogromne ilości owadów, w tym także - z ludzkiego punktu widzenia - szkodliwych. Dlatego między innymi warto porozwieszać budki lęgowe lub zadbać o przyjazne dla ptaków i ich gniazd otoczenie, pamiętając jednocześnie o zaniechaniu spryskiwania roślin w ogródkach - nasi skrzydlaci sprzymierzeńcy odwdzięczą się nie tylko jako swoiste "środki owadobójcze", ale uprzyjemnią nasz świat zarówno przepięknym śpiewem, jak i radością ich podpatrywania.

Po zakończonej sesji karmienia rodzic aktualnie przebywający z młodymi cierpliwie czeka, czy któreś z piskląt wystawi kuperek poza dołek lęgowy - wówczas zabiera "pakiecik" z odchodami i wynosi poza gniazdo. Ciekawostkę stanowił fakt, że każda "zużyta" skorupka była zjadana przez dorosłą modraszkę.

Dzisiaj pisklęta kończą 9 dzień życia - głośno popiskują tylko wtedy, gdy usłyszą rodzica. Pojawiły się pierwsze, maleńkie zaczątki lotek, a na główkach zabawne kępki puchu, co w połączeniu z dziecięcym dziobem i wyłupiastymi oczami tworzy widok niczym portrety Witkacego ;-)
Ponieważ w niewielkim, ale elastycznym gniazdku nie zawsze jest możliwość dokładnego policzenia sikorkowego potomstwa, trudno mi ocenić, czy lęg liczy nadal 12 piskląt. Mam nadzieję, że budkę opuszczą także w komplecie.

http://www.allegaleria.pl/images/0e7mhfwky3ycj6k3d4_thumb.jpg 

http://www.ustream.tv/channel/blue-tit- … w---poland

Puszczyki w Estonii

Z kolei w Estonii, słynnej już z licznych, doskonałych jakościowo przekazów internetowych, w domku specjalnie skonstruowanym dla puszczyków, odchowują się 2 pisklęta. Rodzice: Klaus i Klaara zajęły budkę w drugiej dekadzie marca, a w dniach 19 - 29 marca pojawiło się 5 jajeczek. Inkubacją zajmuje się wyłącznie samica, natomiast do obowiązków samca należy obrona terytorium i dokarmianie wysiadującej Klaary. 22 kwietnia można było zaobserwować 3 pisklęta, pozostała dwójka wykluła się 2 lub 3 dni później.
Na dzień dzisiejszy możemy obserwować tylko dwójkę ( najprawdopodobniej najsilniejszych i najstarszych z lęgu ) młodych puszczyków Paula i Artura :)- lektura estońskiego Forum nie dostarczyła dowodów na stratę trzech piskląt - być może powodem odejścia młodych była zbyt mała ilość pokarmu.
Wczoraj wieczorem jeden z obecnych piskląt przypadkiem został wypchnięty z budki przez braciszka, który również miał ochotę poobserwować nowy dla niego świat - na szczęście zdołał powrócić do bezpiecznego schronienia i ponownie mamy okazję oglądać codzienny rozwój obu puszczyków.

http://www.allegaleria.pl/images/6wa93u5wutxbwswtc5w7_thumb.jpg

http://www.eenet.ee/EENet/kakk.html

żuczek - 2013-06-05 18:36:23

5 czerwca Warszawa budka lęgowa modraszek

Z 12 piskląt, które wykluły się na przełomie 16/17 maja, przeżyło siedem. Odchowanie lęgu z taką ilością maluchów ( pierwszy w danym sezonie liczy 10-12 jajek, następny - około 5-6 ) jest nie lada wyzwaniem dla pary rodzicielskiej i zazwyczaj kończy się niepowodzeniem, jeśli chodzi o wyprowadzenie kompletu młodych, chociaż znam przypadki, że odchowały się w zdrowiu wszystkie pisklęta.
Oboje modraszkowi rodzice z pełnym poświęceniem, odpowiedzialnie i skrupulatnie znosili do budki nie tylko owady, gąsiennice i larwy, ale także okruszki pieczywa i larwy mączniaka, podrzucane przez opiekuna budki - jednak sikory podchodziły do larw z wahaniem, być może dlatego, że larwy były suszone. Tak czy inaczej zadziwił mnie fakt, że opiekun wrzucał owe larwy do wnętrza budki, licząc, że maluchy będą samodzielnie częstowały się posiłkiem - niestety, pisklęta były za młode, aby własnymi siłami pobrać "poczęstunek" z dna budki.

Do 18 dnia życia ( 3 czerwca ) dotrwało 7 młodych. Nazajutrz 6 z nich opuściło rodzinny dom, a do dnia dzisiejszego w budce pozostaje jedno pisklę, które - jeśli wierzyć uczestnikom czatu, jest dokarmiane zarówno przez rodziców, jak i opiekuna.

Osoby piszące na czacie kilkakrotnie zwracały uwagę na pasożyty ( pchły ) nękające pisklęta, zasugerowano nawet, aby zastosować preparat przeciwko insektom. I stało się - osobiście jestem zaszokowana pochopnością decyzji opiekuna sikorek - tak silna ingerencja chemiczna nie może być obojętna dla tak młodego organizmu, a poza tym .... obecność pcheł w gniazdach sikor nie jest niczym nadzwyczajnym - co roku "odkrywamy" w budkach "naszych" sikorek rozmaite pasożyty i do głowy nam nie przyszło, aby z nimi walczyć ( nawet rezygnujemy z oprysków drzew i innych roślin ). A może to my błądzimy ... ?
Dr A. Kruszewicz opisywał nawet sytuacje, że każdy lęg sikorek ma swoje "osobiste" pchły, które chronią go niejako przed atakiem "obcych" pcheł.

W każdym razie ostatni "modraszek", nazywany pieszczotliwie Podnóżkiem, spędza samotnie czas w budce, jednak - według mnie - ma małe szanse ( zwłaszcza po tej chemii ) na pomyślny rozwój. Obym się myliła.

Fot. 1 - 7 piskląt w 18 dniu życia
Fot.2 - pierwsze próby oglądania świata
Fot.3 - w budce pozostaje Podnóżek

http://www.allegaleria.pl/images/hnq7pump1c8n3260ya_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wa6jdyby61gbd3ajo1o8_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hagxlgdys6zy0qvduqie_thumb.jpg

wladek12 - 2014-02-16 15:19:44

Pozwalam sobie umieścić link do podglądu sokołów wędrownych,ANGLIA  NOTTINGHAM TRENT UNIVERSITY jaki był dostępny na stronach Peregrinus-Falco Warszawa.
ADRES GNIAZDA : http://www.ntu.ac.uk/ecoweb/biodiversit … id=falcons
Nottingham czas polski:
14.52. Zastałem sokoła na gzymsie blisko gniazda (f.1,2,3.).
15.22. Sokoła już nie zastałem.

http://www.allegaleria.pl/images/lraqe6l409bk2r6a4ci8_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/bz9fwabkgs1a84kur5s_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/sty3ms4j3k8tcpmgez1x_thumb.jpg

wladek12 - 2014-03-05 15:00:23

Anglia-Nottingham.
12.59. Zastałem sokoła na gzymsie przed budką sokoła (f.1.),po kilku minutach odleciał.
14.43. Ponownie zastałem sokoła w pobliżu budki (f.2.).
Po chwili operator zrobił zbliżenie sokoła (f.3.).
Czyści piórka (f.4.), i rozgląda się po okolicy wypatrując zdobyczy albo partnera/ki.

http://www.allegaleria.pl/images/m2j2ginw6jsoop64lb39_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/nxv4qcnz6yxto40bbj9_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/ztcgjk5z86hvhdv8cin_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/zrdfycp12w4b7pmoshap_thumb.jpg

wladek12 - 2014-03-17 17:42:23

Nottingham- sokół na gzymsie a 1 jajko w gnieździe (f.1.).

http://www.allegaleria.pl/images/4xx0ojhz9atbifmu3tre_thumb.jpg

wladek12 - 2014-03-20 18:24:51

Nottingham- para sokołów w obiektywie,jeden na gzymsie drugi wysiaduje (f.1,2,3.).

http://www.allegaleria.pl/images/w5khcx86t8likhrlkqk_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/xi1o7j81z0662ynx03wp_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/dgvvv7z7cwnia7ptyj13_thumb.jpg

wladek12 - 2014-04-25 10:43:59

Czas polski g.10.30.
Nottingham- wzorcowa para,jeden sokół (f.1.), wysiaduje a drugi na gzymsie pilnuje (f.2.).
Wysiadujący sokół wstaje i karmi 3 pisklaki (f.3,4.),jest jeszcze jedno jajko nie wyklute.
Po krótkim ale dokładnym karmieniu każdego z pisklaków sokół opuszcza ich (f.5.), a do nich,młodych zbliża się (f.6.), i zajmuje miejsce ogrzewającego sokół przebywający na gzymsie (f.7.).
Po kilku minutach powraca sokół (f.8.), ten co tak ładnie karmił 3 młode sokoły.

http://www.allegaleria.pl/images/24if6ctf28lyflqpfba_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/p45derpxkjkpztr8hq_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/fzhpw829swbjepktovzj_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/b6tdghqbzxwvumqnc7sc_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/4tftahuze62k7lm93upv_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/ga7udzfo18fo9j3j5w9z_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/hoqhxdiarxf0ybi48nrr_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/ewop4ikf53jciqfuyzr_thumb.jpg

kempos1 - 2014-05-08 09:02:03

Witam

Miło mi poinformować o niedawno uruchomionym przekazie na gniazdo orła rybołowa. Gniazdo znajduje się w nadleśnictwie Lipka (kierunek na północ od Piły). Gniazdo znajduje się na słupie wysokiego napięcia, na specjalnej platformie. Przekaz uruchomiono dzięki zaangażowaniu Polskich Sieci Elektroenergetycznych oraz Nadleśnictwa Lipka.

Link do przekazu: http://www.pse.pl/index.php?dzid=139&did=1720

Renia - 2014-05-11 21:31:03

Rybołowy z nadleśnictwa Lipka można oglądać też pod linkiem: http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampa … je/rybolow

Bardzo dziękuję za link do podglądu gniazda polskich rybołowów. Na stronie https://www.facebook.com/RybolowyOnline wyczytałam, że w Polsce gniazduje ok. 30 par tych ptaków, tym bardziej cieszy możliwość ich podglądania.
Rybołowy z nadleśnictwa Lipki wysiadują 3 jaja, pisklęta powinny wykluć się na początku czerwca.

http://www.allegaleria.pl/images/643trgj13j5boyug6p7_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/qxd9nfiem6614ugiccwa_thumb.jpg

wladek12 - 2014-05-25 07:38:20

RYBOŁOWY-Lipka.  Po g.7.
Na gnieździe zastałem prawdopodobnie samice (f.1.), (LIPKA) ogrzewającą 3 pisklaki,tak podaje informacja że już są,a 1 pisklę wykluło się 20 maja.(miały być w czerwcu?).
Po 15min. Lipka odleciała i można było zobaczyć 3 pisklaczki (szkoda że nie można bliżej?) (f.2.),po 2 min. jest już jeden z dorosłych (f.3.),ale to chyba nie (LEŚNIK) tylko Lipka i zaczęła karmić pisklaczki (F.4,5.).
Po krótkim karmieniu usadowiła się na maluchach (f.6.),żeby jeszcze ogrzewać ich.
W trakcie godzinnej obserwacji drugiego osobnika nie było widać.
09.10. Lipka na gnieździe ogrzewa a może osłania przed słońcem 3 pisklaczki.
19.37. Lipka na gnieździe ogrzewa młode rybołowy,a Leśnik na słupie prowadzi obserwację terenu (f.7.).
20.57. Lipka właśnie odlatuje (f.8.),ale po min. na gniazdo przylatuje jeden z dorosłych i pisklaki już są pod opieką.

http://www.allegaleria.pl/images/maqjnvuut1bg9z3qzxlx_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/64800ibzb2iubu6a8_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/qphzqtv34th8opf5vs_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/r8o3f2i8ebddfvb67tfu_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/k2czmdjdkyz44tzvnup_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/1unxb7vx668cr20cgkt_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/4n9s0rso7mknsgrhea0e_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/i0c483zvpfrja8n5b8vm_thumb.jpg

wladek12 - 2014-06-19 10:23:47

Po g.10. na gnieździe rybołowów zastałem dorosłego osobnika i 3 młode,które właśnie były karmione (f.1.).
Młode rybołowy wyglądają na zdrowe i ich dorastanie przebiega bez problemowo.
Myślę że nic nie za kłuci dalszego ich dorastania.

http://www.allegaleria.pl/images/q7axpv9l3jhvq54tazik_thumb.jpg

wladek12 - 2014-07-11 12:57:29

Rybołowy.
12.44.na gnieździe zastałem 3 młode rybołowy (f.1.).
Z informacji podglądu wynika że jeden z młodych rybołowów już odbył swój pierwszy lot,pozostała dwójka jeszcze nie.

http://www.allegaleria.pl/images/5c3my3e5yynxrrddf8td_thumb.jpg

wladek12 - 2014-07-12 13:17:13

Rybołowy.
13.08. Na gnieździe nie zastałem żadnego rybołowa (f.1.),młode opuściły gniazdo.
13.23. Rybołowy już są na gnieździe (f.2.).

http://www.allegaleria.pl/images/z9mmohxgfeyrql1ywb_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/amw0gwify2lalvvsr4wk_thumb.jpg

wladek12 - 2014-07-14 08:22:03

Rybołowy 13.07.2014.
Jak czas pozwolił to na gnieździe zastałem następującą sytuację:
07.53. jeden młody na gnieździe (f.1.),ale po chwili odleciał i gniazdo puste.
20.49. cała trójka młodych na gnieździe i jeden dorosły (f.2.).
21.31. dorosły i dwójka młodych na gnieździe (f.3,4),a jeden młodzieniec zajął miejsce na słupie.

http://www.allegaleria.pl/images/3cp2c7f48dye34brajpl_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/uryxl288mb1npqdcu95l_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/f4840ljo1jdfom587oi5_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/oydjyz4sr5w3p4atb8ei_thumb.jpg

14.07.2014.
08.27. dwa młode rybołowy jeszcze na gnieździe (f.1.),i jeden dorosły.
08.30. dorosły rozgląda się za młodymi w okolicy (f.2.),ale na gnieździe jest jeszcze jeden młodzieniec.
08.39. na gnieździe pozostał dorosły rybołów (f.3.).
08.50. po zachowaniu przebywającego osobnika na gnieździe (f.4.), można stwierdzić że "instruktor"-dorosły obserwuje poczynania swoich następców.
09.10. dorosły na gnieździe,tylko łepkiem kreci to w lewo ,w prawo i za siebie obserwując młodych.
09.11. krótka wizyta jednego z młodych na gnieździe (f.5.). 
09.18. gniazdo już puste.

http://www.allegaleria.pl/images/sq5pqa90p8a3z9l7ki3b_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/qvtcin47vqk3zwkutpe2_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/uypehc1qj91niythne59_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/hrccbu2duhf9iy0uo9u_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/hews0kvnx7oj8vafe3i3_thumb.jpg

wladek12 - 2016-02-22 11:32:39

11.29. Nottingham- na gzymsie nie daleko budki zastałem jednego z sokołów (f.1.).
11.50. sokół w tym samym miejscu pozostaje.
Pozdrawiam.

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/32d789c341d1.jpg

wladek12 - 2016-03-13 09:58:09

13.03.2016.
Nottingham.
09.53.- para sokołów, jeden na murku a drugi w gnieździe przymierzał się do dołka (f.1.).
09.58.- sokół z murka odleciał,ale tylko na chwile.
10.00.- sokoły w komplecie,chyba nie udało się nic upolować.
10.15.- para sokołów bez zmiany od chwili powrotu sokoła z murku (f.2.),i tak ich zostawiam.
Po zachowaniu można się spodziewać 1 jajka-chyba?
Pozdrawiam.

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/7942e398cba2.jpg http://naforum.zapodaj.net/thumbs/f0aaf1d96e4e.jpg

wladek12 - 2016-03-14 11:36:48

14.03.2016.
Nottingham.
11.10.- na murku zastałem sokoła, pilnuje? jajko (f.1.), i tak jak wczoraj przewidywałem po zachowaniu jest pierwsze jajko.
12.00.- u sokołów bez zmian, jeden na murku i pilnuje jajko (f.2.).
13.31.- tu bez zmiany jeden sokół pilnujący jajka w gnieździe przebywając i obserwując okolice na murku..
Pozdrawiam.

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/8e88c1cfb078.jpg http://naforum.zapodaj.net/thumbs/e6c8c07d391d.jpg

wladek12 - 2016-03-15 18:46:08

15.03.2016.
Nottingham.  http://www.ntu.ac.uk/sustainability/bio … id=falcons
17.51.- dziś zastałem sokoła, ale w dołku na jajku (f.1.).
19.00.- oczywiście czasu polskiego- bez zmian.
Pozdrawiam.

http://naforum.zapodaj.net/thumbs/5ba83768083c.jpg

wladek12 - 2016-03-27 15:17:32

Rybołowy-Nadleśnictwo Lipka.
15.11. zastałem rybołowa na gnieździe (f.1.), rano przekaz nie funkcjonował.
15.19. na gnieździe przebywa para rybołowów (f.2.). Z obrazu wnioskuję że rybołów bliżej obiektywu to samiec?!
15.40. nadal para rybołowów na gnieździe. para obserwuje cały czas okolice, tak jakby obawiała się zajęcia przez inne osobniki.
15.42. ten z prawej rybołów odleciał-samiec?, a pozostający-samica trochę nerwowo rozgląda się po okolicy.
16.07. samica poprawia gałązki (f.3.), a po chwili przymierza się do dołka (f.4.).
16.15. nadal przebywa na gnieździe wypatrując partnera lub obserwuje okolice.
16.22. na gniazdo przyleciał samiec z jakimś pokarmem,szybka wymiana karmy i po chwili odleciał.
16.33. przebywająca samica, majestatycznie zamachała skrzydłami i odleciał.
20.12. niestety gniazdo na noc bez rybołowów.
Pozdrawiam.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/88f78e9f7e23.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/9337e9e6feaa.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/a55fc92e7b4c.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/c708408f80e3.jpg

wladek12 - 2016-03-28 21:34:42

RYBOŁOWY.
16.47. zastałem jednego z rybołowów na gnieździe (f.1.), który wyczekiwał na partnera/kę.
Po kliku minutach przyleciał drugi (f.2.), i najwyraźniej miał "smakołyk" którym nie bardzo chciał się podzielić. Odleciał ten przybyły trzymając coś w szponach.
17.04. na gnieździe rybołów, który ma obrączki na obu łapach (f.3.), po chwili przylot drugiego bez obrączek i chyba przyniósł samicy rybę.
Samica odleciała zabierając ze sobą przyniesioną rybę,było wyraźnie widoczna (bez foto),i zaraz za nią odleciał samiec.
17.16. wrócił jeden, chyba ten bez obrączek-samiec i zajął miejsce na słupie(f.4.). Może osobniki pomyliłem to przepraszam.
Pozdrawiam.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/aa4ce31176aa.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/36e8542c6073.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/93de81b935f2.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fe4fb02a6850.jpg

wladek12 - 2016-04-08 07:26:16

Rybołowy.           http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampa … je/rybolow
07.22. na gnieździe zastałem rybołowa siedzącego, co dało do myślenia  o jajku. Po pary chwilach coś go zaniepokoiło i wstał i odleciał pozostawiając taki widok z jajkiem(f.1.).
Przebywający rybołów to ten z obrączkami-samica.
07.26. samica przy jajku zaniepokojona (f.2.).
12.27. niepokojące zachowanie samicy rybołowa na gnieździe,bo jajko jest po za jej ciałem (f.3.).
Samica pilnuje jajko ale jest cały czas w napięciu rozglądając się i zmieniając pozycję. Jakby obawiała się ataku.
Jajko- może się mylę ale wygląda też "podejrzanie" może jest uszkodzone podziobane.
Ale nie mam pewności czy to w ogóle samica z obrączkami, bo na podglądzie powiększonym jakoś nie widać ich i czy to nie intruz (f.4.).
Wygląda że rybołów obecny na gnieździe wysysa jajko,wyjada od środka. Jednak tylko podskubywał ściółkę pod nim.
13.12. teraz jestem pewny jajko zastaje konsumowane, wyraźnie było widać na powiększonym przekazie. Tak odebrałem!
14.15. sam już nie wiem,czy tak było jak opisałem bo po tej fotce (f.5.)., wiem tylko to pewne że przy jajku rybołów bez obrączek!?
Obecny rybołów zajmuje gniazdo od g.13.19., bo minute wcześniej na chwile jajko było bez osobnika żadnego (f.6.)-przybliżenie?
14.45. samica siedzi na jajku a samiec na słupie (f.7.).
Wiem, popełniłem błąd w odczytaniu zachowania samca przy wcześniejszych wpisach, a wywnioskowałem z jego zachowania,być może z długiej nie obecności samicy.
Około 13.33. do przebywającego rybołowa przyleciał drugi i miedzy fotkami zdążyłem tylko zauważyć że doszło do szybkiej chyba kopulacji lub tak wyglądało, jakby  w złości i pozostał osobnik z obrączkami przy jajku.(f,8,9,10.). Przydałby się kawałek filmu!
Przepraszam za zamieszanie, postaram się kierować większym spokojem.
Pozdrawiam

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/72784646fa1b.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2e9f66956d05.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/9e858eddc21d.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2d021472a8b8.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/538b7acd7e28.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/4c7ceb66d56b.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0e466309d4ac.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f4a88000b5d3.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8ab9673eb84a.jpg

wladek12 - 2016-04-08 16:43:30

Sokoły- Nottingham.
16.34. na gzymsie sokół i w gnieździe na jajkach sokół (f.1.).
16.38. siedzący na jajkach sokół czyści sobie dziób i ukazuje przynajmniej 3 jajka (f.2,3.).
16.39. wysiadujący sokół wstał i odleciał ukazując 4 jajka (f.4.).
Po odlocie zapewne samicy samiec zajął miejsce na jajkach.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/17bf7a2ff1e0.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/753ec2cb4039.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/3ecb422a406e.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f2a9a54b7962.jpg

wladek12 - 2016-04-12 11:55:18

Rybołowy.
11.50. siedzący rybołów,chyba samiec wstał i można dojrzeć 2 jajka (f.1.). Zaraz też odleciał a po chwili osobnik jakiś usiadł na słupie (f.2.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e3f26e03b7eb.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/70f4a841428e.jpg

Barbarka - 2016-04-14 12:48:54

14 kwietnia 2016.

Lubię oglądać bieliki z Estoni. Przez ostatnich kilka lat nie było przekazu na żywo. W tym roku znalazłam kamerę pod linkiem:

http://pontu.eenet.ee/player/merikotkas.html

Od kilu dni tu zaglądam. Nic jeszcze nie wiem na temat tego gniazda, poza tym co widać w obiektywie kamery: gniazdo na wielkiej sośnie, a w oddali jakaś (morze, jezioro??) woda... Muszę poczytać na głównej stronie.

Wylęgło się tu już pierwsze pisklę i są jeszcze dwa jaja.

Kilka obserwacji z gniazda:
11:44 - samica karmi pisklę (z. 1) dobrze "skruszałą" rybą; robi to baaaardzo ostrożnie;
11:37 - osłoniła gniazdo (z. 2);
12:54 do 12:59 - karmienie pisklęcia (z. 3 i 4), w międzyczasie samiec zajrzał do gniazda; nic do jedzenia nie przyniósł:

http://images76.fotosik.pl/507/b7a01f1784d6092cm.jpg http://images76.fotosik.pl/507/9d982563d7ab98d1m.jpg http://images78.fotosik.pl/506/a7f05d756a689f54m.jpg http://images78.fotosik.pl/506/969aab460c0248a3m.jpg

Barbarka - 2016-04-18 02:49:24

16 kwietnia

W gnieździe bielików, w Estonii wylęgło się drugie pisklę. Samica bardzo troskliwie  zajmuje się dziećmi. Zawsze zadziwia mnie delikatność z jaką takie duże i silne ptaki (rozpiętość skrzydeł u samic dochodzi do 2,5 m) obchodzą się z takimi kruszynkami. Np. wielokrotnie miażdży dziobem i zmiękcza kawałeczki ryby, którą karmi młode. A ryba jest bardzo pożywna, tak tłusta, że aż z niej spływa olej. Karmi tak długo, aż pisklęta nie mają już ochoty, ani siły jeść.

W gnieździe jest jeszcze jedno jajo.

http://images77.fotosik.pl/518/810606327c116da1m.jpg

18 kwietnia

W Estonii jest silny wiatr. Przekaz momentami zawiesza się i traci ciągłość. Samica odsłoniła gniazdo. Trzeciego pisklęcia jeszcze nie ma. Może mi sie tylko wydaje, ale skorupka pęka już.

https://youtu.be/Hwq8GfO84ds

W ostatnich sekundach nagrania słychać w tle głosy przelatujących żurawi. Bielik patrzy za nimi w górę. Fonia bardzo wzbogaca taki przekaz.

Barbarka - 2016-04-21 11:39:30

21 kwietnia 2016 r. - gniazdo bielików w Estonii

Ostatnie dwa dni nie miałam czasu, aby poobserwować ptaki. Dziś tu zajrzałam i - tak jak należało się spodziwać - w gnieździe są trzy pisklęta. Samica karmi je najdelikatniejszym mięsem z nasady rybich głów. W gniaździe jest w tej chwili 4 - 5 ryb bez głowy, no bo głowa jest nieduża w porównaniu z rybą, a piskląt jest troje... Samica ma bardzo troskliwego partnera, dba o rodzinkę.

http://images78.fotosik.pl/528/902f9a952850cbbem.jpg http://images76.fotosik.pl/528/c431e7db082d3b5bm.jpg

Filmik pod linkiem:

https://youtu.be/H7SBRRsN3X8

Przekaz momentami się zawiesza, ale myślę, że to nie przeszkadza w obejrzeniu go.

wladek12 - 2016-04-23 13:17:24

Estonia-bieliki.
12.10. karmienie młodych bielików (f.1.).
Biedny ten najmniejszy nie mógł się doczekać swojego jadła.
13.19. rodzinka bielików w komplecie na obiedzie (f.2.).
Ten największy maluch przed chwilą skarcił drugiego malucha dziobiąc go w łepek.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6e9b84f9e188.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f81cb11cc461.jpg

Barbarka - 2016-04-25 15:10:29

25 kwietnia 2016. 

13:23 - 13:30  w gnieździe jest samica, karmi kolejno wszystkie pisklęta (z.1, 2, 3). Usłyszała gdzieć w okolicy samca, więc go nawołuje (z.4).

http://images77.fotosik.pl/542/f1b6c7be3e7dba48m.jpg  http://images77.fotosik.pl/542/12c317362bd00c2fm.jpg  http://images76.fotosik.pl/542/8b55ac0aaafa05b4m.jpg  http://images77.fotosik.pl/542/2ba8d9456e854f5am.jpg


Zapraszam na długie, cierpliwe karmienie piskląt.

Film        https://youtu.be/44HDH7WBnxs

wladek12 - 2016-04-26 11:55:02

Rybołowy.
10.58. zastałem samice na jajkach a samiec na słupie (f.1.).
11.40. na gnieździe tylko 2 jajka (f.2.), dorosłych nie było.
11.46. para rybołowów na gnieździe (f.3.), trwa wysiadywanie i obserwacja terenu.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/b4727f94b9b4.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0e043de8fc1c.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/dad9858feed1.jpg

wladek12 - 2016-04-26 12:03:45

Estonia- bieliki.
11.41. na gnieździe samica i 3 młode (f.1.), oraz pełny zapas karmy-rybki.
11.43. najstarszy bielik stoi na swoich szponach (f.2.).
11.45. najmniejszy pisklak nie daje za wygraną i przedziera się do pokarmu rozdzielającego przez samicę (f.3.).
Jak widać pokarmu im nie brakuje.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/bb7d89c3a570.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1b9e093073d7.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/615a31b7c755.jpg

Barbarka - 2016-04-26 15:12:49

Gniazdo bielików

14:39 naszego czasu, w Estonii jest godzina później.

Zaobserwowałam dzisiaj, że najstarsze pisklę zaczyna wypróżniać się poza gniazdo, strzykając kałem daleko. Ale jeszcze nie wszystkie to robią. Widziałam jak jedno z rodziców przegrzebywało intensywnie dziobem wyściółkę gniazda pod pisklętami.

Kolejny film z karmienia i wzajemnych relacji między maluchami:

https://youtu.be/CObzNIByffg

wladek12 - 2016-05-01 06:59:51

Estonia -bieliki.  Po g.6.45. czasu polskiego.
Poranek na gnieździe bielików(f.1.), pod opieką samca.
Ten młodych,tyłem do obiektywu (f.2.), wystrzelił kałem tak, jak by chciał trafić w obiektyw.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e4ad57d88e87.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6bb0e7162f70.jpg

Barbarka - 2016-05-03 04:42:20

W Estonii wstaje dzień. Minęła godzina 5 czasu miejscowego. W gnieździe bielików wszystkie trzy pisklęta zastałam same (z.1). Spały. Po chwili przyleciał rodzic i zaczęło się śniadanie... A że stoi pod kamerą, to mały dzióbek pisklęcia widać tylko momentami (z.2)...

http://images78.fotosik.pl/561/3dd59203195e977bm.jpg http://images75.fotosik.pl/562/223ead105ed40427m.jpg http://images78.fotosik.pl/561/b8a15e4cf292febam.jpg http://images76.fotosik.pl/563/dcb6b43e24d3d216m.jpg


Cały nastrój oddają w pełni filmiki:

https://youtu.be/4XxxUOaj4RQ

https://youtu.be/c3kACUNdyw8

https://youtu.be/_wxd8eMKYmw

Te nagrania są (może!) przydługie. Jeżeli jednak ktoś lubi takie klimaty, to zapraszam do obejrzenia. Relaks na łonie natury...

wladek12 - 2016-05-03 15:31:45

Sokoły w Nottingham, po g.15.25.

Młode sokoły, pod opieką dorosłej samicy i na gzymsie siedzącego samca (f.1.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/20a8db29a412.jpg

Barbarka - 2016-05-12 15:39:55

12 maja 2016 r. W Estonii wczesne popłudnie. Niebo bezchmurne. Nie zaglądałam tu od 3 maja. Słychać trele ptaków śpiewających i w oddali krzyk żurawi.

Jest godzina 14:54 czasu miejscowego. Pisklęta są same. Dwa chronią się przed słońcem chowając się w cieniu konara sosny, na której jest gniazdo. Trzecie śpi w półcieniu na godz. 12. Widoczność jest ograniczona. Dłuższą chwilę przyglądałam się, aby stwierdzić, że są wszystkie trzy.

14:58 - jest rodzic i rozrywa rybę. Jest na skraju obrazu, widać go tylko fragment (z.1). Mimo utrudnień widać, jak karmi po kolei wszystkie pisklęta: najpierw najstarsze (z.2). Dopóki szybko sięga po pokarm drugie cierpliwie czeka. Ale gdy pierwsze traci zapał do jedzenia drugie szybciutko sięga do dzioba rodzica. Teraz jest 2-3 kęsy do dziobka drugiego, 1 do dziobka najstarszego. Jak najstrsze przestaje jeść, bielik zaczyna podsuwać kęsy najmłodszemu. Ale średnie pisklę też jeszcze je. Przychodzi taki moment, że je już tylko najmłodsze. Karmienie trwa 15-18 minut. Może dzięki tej strategii nie ma walki między pisklętami o pożywienie.
Ok. 15:12 - widać w lewym dolnym rogu obrazu najstrsze pisklę próbujące jak smakuje zielony listek, który rodzic przyniósł do gniazda z rybą (z.3).
15:13 - najstarsze wygramoliło się na środek gniazda (z.4).
15:18 - średnie zrobiło to samo (z.5), najmłodsze zostało u podnóża rodzica.
15:19 - średnie pisklę wróciło do cienia (z.6), a najstarsze przeturlało się (z.7) w półcień na godzinę 12 i zasnęło. Widać, że nie jest głodne. Młodsze czuwają tak, jakby czekały, że drugi rodzic przyniesie coś świeżego i nim najstrszy obudzi się, to one dostaną jeść pierwsze. Widać, nie najadły się do syta...
16:12 - sytuacja bez zmian. Najstarsze rozłożyło, przez sen, skrzydła (z.8). Pewnie było mu za ciepło.

http://images75.fotosik.pl/589/adc673e22a145d1cm.jpg http://images77.fotosik.pl/589/22c49d8d41c999d8m.jpg http://images77.fotosik.pl/589/fad3302e219d65cam.jpg http://images78.fotosik.pl/589/fffd8f81178689d1m.jpg http://images76.fotosik.pl/589/589025b4929605f8m.jpg http://images75.fotosik.pl/589/0ac285177562d0a9m.jpg http://images78.fotosik.pl/589/4197f1c560b4285em.jpg http://images78.fotosik.pl/589/b285127d0b4cf65bm.jpg

Zapraszam do krótkiego nagrania:

https://youtu.be/XAIWiyClSng

wladek12 - 2016-05-28 11:21:52

Polska-Rybołowy.
11.19. na gnieździe jeden z dorosłych rybołowów i pisklak (f.1.), a drugi skrywa się pod siedzącym rodzicem.
Jak się okazuje na gnieździe przebywa trójka młodych rybołowów (f.2.), pod opieką samicy.
Młode przy tej temperaturze nie bardzo wiedzą czego chcą czy (f.3.), karmienia czy też Osłony przed słońcem (f.4.).
W rezultacie popróbowały wszystkiego a i tak popadały na odpoczynek po swojemu (f.5.).
11.54. na gnieździe zastałem parkę rybołowów dorosłych i 3 młode (f.6.), na pierwszym planie samiec bez obrączek, zapewne dostarczył karmy.
Po chwili przeleciał na słup i tam obserwuje swoją rodzinkę i okolice (f.7.).
A samica przystąpiła do rozdrabniania i rozdzielania między pisklakami(f.8.).
Przy takiej temperaturze młode nakarmione wygrzewają się w słońcu odpoczywając a samica sama kończy resztę pokarmu (f.9.), pod dozorem samca na słupie.
23.17. młode rybołowy otulone przez jednego z dorosłych (f.10.), ale drugiego dorosłego nie ma w obiektywie.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/b2e0a4eb4dea.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/afea1f676dd5.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f0be09991c48.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/94e1e4c86386.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5d0dbe40f13b.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/87f7119dfecf.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/3d95c36ba5da.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e25a696f31ac.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/03caa3c9576b.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/39dc29484a72.jpg

Na stronie tej o Rybołowach warto zobaczyć inne przekazy Lasów Państwowych:
Żubry na żywo- dziś o tej porze nie zastałem żadnego zwierzaka.
Bocian Czarny- brak przekazu( bo gniazdo opuszczone).
Orlik krzykliwy- ! (f.11.), wysiaduje jajko? chyba-jedno zniesione według kalendarium 2.maja.2016.
Czaple siwe- a tu piękny obraz kilku gniazd (f.12.), ale najbardziej widoczne jedno gdzie można być pewny 3 młodych czapli w drugim po prawej stronie zasłonięte gałęziami na pewno jeden, a po niżej widziałem i dorosłą czaplę.
PIĘKNA POLSKA NATURA.
Z informacji o tym miejscu, gniazd w pobliżu jest ok 100.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/3e725f145a03.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1b66eb3e4d46.jpg

wladek12 - 2016-05-29 08:59:01

Orlik Krzykliwy.
8.53. właśnie odleciał przebywający orlik (f.1.), i jest widoczne tylko 1jajko.
8.54. przybyły orlik zajmuje miejsce na jajku (f.2.), ten jest bez obrączek.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/87ea454de537.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/443068bab148.jpg

wladek12 - 2016-05-30 14:16:03

Rybołowy.
14.13. dorosły rybołów zasłania młode głównie przed słońcem a i trochę przed wiatrem (f.1.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/03649da01520.jpg

wladek12 - 2016-06-02 11:03:25

Rybołowy.
10.59. na gnieździe jeden z dorosłych i odpoczywające 3 młode rybołowy (f.1.),.
11.03. chwila widoku (f.2.), i wiem o samicy na gnieździe.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d9437c6e3b78.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/25fce18c8c45.jpg

Orlik Krzykliwy.
11.08. spokojne wysiadywanie jajka przez jednego z dorosłych (f.1.).
Jeszcze ok. 10? dni do wyklucia.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/605199f05f50.jpg

Czaple siwe.
11.38. ile tu życia w tych krzewach-drzewach (f.1.), jest to tylko możliwe na żywo oglądać,powiększenie obrazu to ułamek życia tych ptaków.
Trzeba by było być tam na miejscu!

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/39cc824c31d0.jpg

wladek12 - 2016-06-04 05:12:40

Rybołowy.
5.09. poranek ciepły,bez deszczowy i wiatru, bo młode nie schowane pod dorosłego (f.1.), spokojnie sobie odpoczywają.
5.24. dorosły przemieścił się i widoczne obrączki na nogach (f.2.), to znaczy, mama ich pilnuje.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e0d548080ef9.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8ce3fabbe58c.jpg

Orlik krzykliwy.
5.27. tu opiekun jajka jeszcze smacznie śpi (f.1.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/20cacc590d0b.jpg

wladek12 - 2016-06-07 10:22:57

Rybołowy.
10.21. rodzinka rybołowów w komplecie (f.1.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/13f55801ea63.jpg

Orlik krzykliwy.
10.28. orlik wysiadujący wstaje,rozprostowuje skrzydła pokazując 1 jajko (f.1.), i dziwne bo opuszcza w 36 dniu wysiadywania samotne jajko (f.2.).
Obrazu nie można powiększyć, ale chyba są widoczne plamki na jajku.
10.37. jeden z orlików jest schowany za najgrubszym pniem drzewa.
10.39. orlik za drzewa jest na jajkach (f.3.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/4cf35afae1f1.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/c4f72dde8262.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/bf75da0064da.jpg

wladek12 - 2016-06-08 05:01:00

http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampa … je/rybolow
4.58. na gnieździe 3 młode rybołowy (f.1.), bez bezpośredniej opieki, ale na słupie jest jeden osobnik i czuwa.
5.17. ale tym razem młode same (f.2.), bo w obiektywie nie ma dorosłych.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/db4343b34901.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/26f731ac4652.jpg

Orlik krzykliwy.
5.23. na gnieździe samotne jajko (f.1.), gdzie opiekun?
5.40. zastałem tym razem dorosłego na jajku (f.2.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8ef92a22e0d8.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1672fdb65ccf.jpg

wladek12 - 2016-06-09 17:18:39

Rybołowy.
17.15. na gnieździe samiec karmiący rybą 3 młode rybołowy (f.1.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/227526747014.jpg

wladek12 - 2016-06-12 06:56:45

Rybołowy.
6.52. na gnieździe dorastająca trójka, a na ulubionym miejscu samca jest teraz samica z obrączkami (f.1.).
drugiego dorosłego nie ma w kadrze podglądu.
6.57. samiec przyleciał z pokarmem i przejęła go od razu samica (f.2.).
On sam prze frunął na ulubione miejsce na słupie (f.3.), a samica rozrywając pożywienie, rozdziela między młode.
7.19. po posiłku rodzinka nadal w komplecie (f.4.), odpoczywa na swoich miejscach.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5c6c519a2599.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/a46a74f4b41c.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/dc7bfc5929b9.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f8791f4c9bd7.jpg

wladek12 - 2016-06-15 18:29:50

Rybołowy.
6.44. rodzina rybołowów w komplecie szykuje się do śniadania (f.1.).
18.13. dorosły samiec przy rybce, i brak zainteresowania młodych jedzeniem (f.2.).
18.37. jeden z młodych zdecydował się pożywić (f.3.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/aa8aa67d4e80.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/88f9934e6510.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f431e4dd6e96.jpg

Orlik krzykliwy.
6.43. z kalendarium wynika, jest młody wykluty 12.06.. Ja go jeszcze nie widziałem (f.1.).
18.07. dorosły pokazał młodego orlika (f.2.,3,4.), jak był karmiony i chyba przez przybyłego dorosłego z pokarmem.
18.42. dorosły po karmieniu przystąpił do ogrzewania młodego (f.5.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f9802e4475e8.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f2c401fa4d5f.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/acfc26bb5682.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/b45eb9d5f697.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/ad9b21193112.jpg

wladek12 - 2016-06-19 07:50:48

Rybołowy.
7.46. na gnieździe trójka młodych pod opieką samicy (f.1.), wygląda u nich wszystko w porządku.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/4869f80ae170.jpg

wladek12 - 2016-07-13 06:53:03

Rybołowy po g.6.40.
Samica z obrączkami na gnieździe i trójka dorastających młodych rybołowów bez obrączek (f.1,2.).
Młode nie były i nie będą obrączkowane bo chyba byłby problem z dotarciem podnośnika do gniazda.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8529df067a39.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/00f143ec22f8.jpg

Bociany czarne.
6.55. na gnieździe zastałem dwa bociany (f.1.).
Przeczytałem pod przekazem że 3 młode zostały porwane przez jastrzębia, czyli nie powinno tu być żadnego młodego a dorosłe nie były obrączkowane.
Bocian widoczny ma jednak obrączki i co lepsze na (f.2.), widać u obydwu bocianów GPS- i nie rozumie o co tu chodzi?

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/aa277d75c803.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8f74bf023048.jpg

wladek12 - 2016-07-14 12:50:51

Rybołowy.
9.58. na gnieździe zastałem tylko 2 młode (f.1.). Trzeci chyba się usamodzielnia.
12.48. na gnieździe samica z obrączkami 2 młode (f.2.), pewnie te młodsze , które jeszcze nie bardzo są pewne do latania.
12.51. samica odleciała i na gnieździe dwa młode, ale jakieś napięte chyba coś w pobliżu zakłóca ich spokój (f.3.).
22.46. na gnieździe zastałem śpiące dwa ,chyba młode rybołowy (f.4.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2f99dc413cd3.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f56dc0d8b2c9.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1269d5db2e59.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/727786b11359.jpg

Bocian czarny.
10.00. dwa bociany czarne z GPS na plecach na gnieździe (f.1.).
12.58. sytuacja jak o g.10., ale inne ustawienie młodych bo jeden na skraju gniazda (f.2.). tu pogoda podobna jak chyba w całej Polsce.
22.47. na gnieździe dwa młode z nadajnikami GPS (f.3.), dorosłych nie ma w obiektywie.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/26ecfb6bf4a2.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/b9761f0029e7.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f1cc57e17ed0.jpg

Orlik krzykliwy.
10.03. na gnieździe zastałem samotnego młodego bielika krzykliwego liczącego sobie 1 miesiąc i 8. dni (f.1.), klucie było 06.06.2016r.
13.07. młodego zastałem samego na gnieździe, czy było tak cały czas nie wiem?
A to kilka ujęć jak sobie radzi młody: (f.2,3,4,5,6.).
22.48. dorosły orlik, chyba ogrzewa młodego bo go nie widać (f.7.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/081f1e510ff9.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f3a4e0346b3e.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d6b7c43f96a8.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6f84dac0d0ed.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/123f2948d829.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/07ad5909caa1.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/c063316ee912.jpg

wladek12 - 2016-07-15 07:08:59

Rybołowy.
7.04. na gnieździe 3 młode rybołowy, jeden z nich właśnie rozdziobuje rybę (f.1.), tylko nie wiadomo czy sam ją upolował czy dorosły podrzucił.
Po zachowaniu dwóch pozostałych, to chyba jego łup bo tylko się przyglądają.
7.17. na gnieździe jest i samica, młody ćwiczy skrzydła (f.2.).
7.42. rybę rozszarpuje drugi młody i przy tym ćwiczy ostro skrzydełka (f.3.), albo udaje jak chwycić wlocie. Samica nadal na gnieździe.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/28a526dd32c1.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/2eaff71686b2.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/ad8de45a5678.jpg

Bocian czarny.
7.18. jeden z młodych przed obiektywem czyści piórka (f.1.), a drugi z prawej i ledwo go widoczny.
7.40. młode zajęły miejsce siedzące bo mało widoczne (f.2.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/a6604aa045f5.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/7d2d25c25abf.jpg

wladek12 - 2016-07-18 07:07:27

Rybołowy.
6.59. na gnieździe zastałem tylko jednego z młodych rybołowów, uskuteczniającego czyszczenie piór (f.1.).
7.15. młody jeszcze chyba nie opuścił sam gniazda bo samica dostarczyła mu rybkę na śniadanie (f.2.).
7.20. na gnieździe na gotowe jedzonko przyleciał drugi młody (f.3.). i po chwili zabrał młodszemu całą rybkę (f.4.), i broni dostępu do niej (f.5.).
7.40. nie dość że zabrał/a rybkę to jeszcze grozi że odleci jak będzie chciał/a  zabrać (f.6.).
8.00. samica odleciała, na gnieździe dwa młode, jeden męczy się z rybką zabraną temu młodszemu, a ten obserwuje okolice.
8.14. na gnieździe jeden młody ten pokrzywdzony zabraniem mu ryby,chociaż tamten odleciał i zostawił resztkę ryby to nie kwapi się do niej podejść,woli obserwować okolice na g.2.
8.21. gniazdo puste,tylko kawałek ryby pozostał na 9.
9.13. gniazdo puste.
12.50. gniazdo puste.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/68255ac50bbd.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/9f5939b6348a.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e8e3bb32c288.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/8246c35256f8.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fd228e04e32f.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/3dc09089c8d6.jpg
https://naforum.zapodaj.net/thumbs/12f23de6d69c.jpg

Bocian Czarny.
7.08. młody już by chciał polecieć, ale jeszcze nie jest wstanie i tylko ćwiczy skrzydła, a drugi na razie spokojniejszy(f.1.).
7.33. młode nadal na gnieździe i małe starania do odlotu z niego (f.2.).
8.09. jeden młody tak się schował jakby go nie było na gnieździe (f.3.).
8.17. przyleciał dorosły (f.4.).
9.06. dorosły nadal na gnieździe a młode pod kamerą (f.5.), i dają się iskać. Wcześniej obserwowałem tak jak by nie zadowolenie młodych z braku jedzenia. A wyglądało to jak młody rozkładał skrzydła i niby próbował rozbiegu a uderzał w stojącego dorosłego, i takie denerwujące ruchy z rozłożonymi skrzydłami po gnieździe.
12.51. młode bociany schowane pod obiektywem (f.6.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/eca58b8521d8.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/477e19be9eb5.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/638e9fcf2dfc.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/bebb78cdcff0.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/a78028a19907.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5f1d76703e41.jpg

Orlik Krzykliwy.

7.23. na gnieździe samotny młody orlik (f.1.).
7.36. tu bez zmian sam młody orlik i chyba śpi (f.2.).
9.05. tu młody nadal sam śpi na g.2. między odnogami drzewa.
12.56. młody orlik konsumuje na pewno żabkę (f.3,4.), wyraźnie widziałem jak chwilkę trzymał ją w powietrzu dziobem. Pytanie tylko czy sama trafiła na pień czy dorosły ja przyniósł?

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/7d7095567e29.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/abba255ae45a.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/30cbbcfb05e0.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/11de0a14c7b3.jpg

wladek12 - 2016-07-23 19:55:03

Rybołowy.
19.38. zastałem dorosłego na słupie za gniazdem i jednego z młodych coś trzymającego w pazurach (f.1.).

Bocian czarny.
19.45. para młodych bocianów na gnieździe siedzi i jeden drugiego skubie (f.2.).

Orlik krzykliwy.
19.47. na gnieździe młody i jeden z dorosłych (f.3.), ale karmienia nie było, zaraz dorosły odleciał.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/c0b1cf87062f.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/9ef9489f1924.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/9416f2c77ac5.jpg

wladek12 - 2016-07-23 20:00:22

19.56. jest i kolacja, (f.1.), młode wybierają z dzioba i uwijają się jak tylko mogą (f.1.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/b6d7948c596e.jpg

wladek12 - 2016-07-24 17:48:58

Rybołowy.
17.46. młody rybołów na gnieździe przeszukuje gniazdo i nawołuje inne rybołowy z rodziny (f.1.), i zaraz odleciał.

Bociany czarne.
17.51. na gnieździe dwa młode bociany (f.2.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/315897963885.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1b09d3e28dab.jpg

wladek12 - 2016-08-02 19:29:00

Rybołowy.
19.24. na gnieździe zastałem jednego z młodych, który popiskiwaniem nawołuje inne rodzeństwo lub dorosłych. (f.1.).
19.35. gniazdo puste, młody nie doczekał się nikogo i odleciał.

Bocian czarny.
19.21. gniazdo puste zastałem.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/a4888a0c936a.jpg

wladek12 - 2016-08-03 14:48:50

Rybołowy.
14.45. gniazdo puste.

Bocian czarny.
14.45. para młodych bocianów na gnieździe wypoczywa (f.1.).
14.52. czyżby to była próba kopulacji (f.2,3.), czy jakieś nie porozumienie bo nie wstawał prawie minutę (f.3.).
14.54. wstał i odszedł w prawo (f.4.).
14.55. oba młode stoją i obserwują okolice z przekrzywionymi łepkami (f.5.).
14.57. po obserwacji czyszczą piórka (f.6.).
15.26. młode na gnieździe nadal i czyszczą piórka.
Orlik krzykliwy.- brak przekazu.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/98510a4b6a32.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/3a61f7334413.jpg  https://naforum.zapodaj.net/thumbs/6c308dc6cb4b.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/1cd769a8d3f7.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/cfdefddfaaa4.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/88b04b604296.jpg

wladek12 - 2016-08-04 18:30:48

Bociany czarne.
18.27. na gnieździe para bocianów siedzi spokojnie i podskubuje się nawzajem (f.1.).
Orlik krzykliwy.
18.37. na gnieździe tylko młody orlik (f.2.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5ed6f931bb3a.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/bda5a27a6997.jpg

wladek12 - 2016-08-08 15:35:37

15.25. Rybołowy - pusto.
Bocian czarny - pusto.
Orlik krzykliwy.
Na gnieździe młody orlik (f.1.), wyczekuje samotnie na przyniesienie pokarmu przez jedno z dwojga rodziców (f.2.), po minucie z prawej nadleciał dorosły i podrzucił coś do jedzenia.
Trwało to chwilkę z połknięciem chyba małej myszki? i po chwili dorosły odleciał na 9 z gałęzi na wprost.
Bocian czarny.
17.08. tym razem zastałem dwa młode bociany na gnieździe (f.3.), zajęte sobą i obserwacją terenu.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/40645f56a92f.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5aeab4a39506.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/aa343961c496.jpg

wladek12 - 2016-08-09 10:41:51

Po g.10.36.
U rybołowów pusto, ale u bocianów czarnych para młodych przebywała na gnieździe (f.1.).
Orlik krzykliwy "zatrzymał" przekaz na g.4. i widoczny jest dorosły i młody na gnieździe (f.2.).
22.51. młody z lewej a dorosły z prawej i coś wybierają z gniazda (f.3.).
Rybołowy pusto, i u bocianów pusto.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0dbcd918f617.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f30990ade696.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/323f2b647033.jpg

wladek12 - 2016-08-10 06:12:27

Rybołów - pusto jak i u Bocianów czarnych.
Po g.22.00. gniazdo puste.

6.09. młody orlik krzykliwy sam na gnieździe i czyści sobie pióra (f.1.). O 13.16. młody sam i z piórkiem w dziobie (f.3.).
22.20. na gnieździe przebywał młody i rodzic, na pewno samica (f.5.).

Bocian czarny.
13.15. para młodych na gnieździe (f.2.).
22.18. na gnieździe zastałe widocznego jednego z młodych (f.4.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e8dc08ed9d76.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/58a74d0e58ee.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/5dc213b30bea.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/705bd81eb511.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f7a5c1391451.jpg

wladek12 - 2016-08-11 06:31:55

Rybołów.
6.26. na gnieździe zastałem jednego z młodych , jak niemrawo poruszał się po koronie gniazda (f.1.), i po 3 min. odleciał.
12.30. pusto.
Bocian czarny.
6.31. oba młode zastałem na gnieździe (f.2.).
12.12.30. pusto.
Orlik krzykliwy.
6.35. oczywiście o tej porze to głównie młody orlik sam przebywa na gnieździe (f.3.).
12.33. na gnieździe ładnie prezentuje się młodzieniec  (f.4.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/c517579c8a0c.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/a2b4ffa73373.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/4421ef97a74d.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/17b0ae2f6241.jpg

wladek12 - 2016-08-21 06:50:19

Rybołowy pusto.    http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampa … je/rybolow
Bociany czarne nie otwiera się przekaz.
Orlik Krzykliwy.       
6.43. na gnieździe dorosły orlik (f.1.), po chwili przyleciał lub sfrunął z pobliskiej gałęzi młody orlik (f.2.).
Dorosły przefrunął robiąc mu miejsce na gałąź na 12.
6.44. Dorosły zdecydował o odlocie na 3, młody za nim wypatrywał (f.3.).
6.52. młody orlik odleciał, gniazdo puste (f.4.).

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f9b346e194ae.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/7ccd8e0a149a.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/dc92b5318e59.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d0af818ea514.jpg

wladek12 - 2016-08-24 10:55:51

Po g.10.50.-55.
Rybołowy- pusto.
Orlik krzykliwy-pusto.
Bocian czarny- pusto.

wladek12 - 2017-03-30 16:31:40

Rybołowy.        http://www.lasy.gov.pl/informacje/kampa … je/rybolow

16.22. zastałem rybołowa w gnieździe i na słupie, który coś podjada (f.1.).
Szuwarek i RoSzponka powróciły na gniazdo, tak jak i przekaz do obserwacji.
16.36. ten na słupie zajada swoją upolowaną zdobycz, które z nich jeszcze nie wiem bo nie mogę dojrzeć (f.2.).
16.55. nadal są w obiektywie i po posiłku, teraz się czyści (f.3.).
17.03. na gnieździe zastałe jednego osobnika,ale tylko krótka chwile bo zaraz przyleciał drugi i to ten bez obrączek (f.4.).
20.23. rybołowów na gnieździe nie ma.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/d6e8586d2263.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/173a140a5aa3.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/fc4607f3e58f.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/0c27ea7d485c.jpg

wladek12 - 2017-03-31 06:27:09

Rybołowy.
6.25. para rybołowów na gnieździe (f.1.).
17.42. para rybołowów na gnieździe (f.2.), ten z lewej to ona z obrączkami czyści sobie dziób o wystający konar.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/78fb58018988.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/940c253fa8b5.jpg

wladek12 - 2017-07-09 05:50:30

Rybołowy.
5.45. na gniazdo właśnie przyleciał dorosły z obrączkami ten 1,a drugi został zmuszony do odlotu.
Młody przy dorosłym przyleciał trochę wcześniej (f.1.), a ten młody z lewej jeszcze chyba nie ma pełnej zdolności latania bo przebywał sam w gnieździe i po przylocie co opisałem jedynie podfruwał przy zmianie miejsca na gnieździe.
5.51. karmienie, głównie tego z prawej (f.2.).
5.55. po karmieniu (f.3.), dorosły z obrączkami ten z prawej to co nie lata? jeszcze, i drugi młody z tyłu są bez obrączek.
5.56. dorosły od leciał chyba na konstrukcje słupa (f.4.). a młode obserwują chwilowo widocznego innego rybołowa.
6.04. nie lot na gnieździe (f.5.), ale po chwili przyleciał drugi Młody (f.6.).
6.10. młode pozostawiam na gnieździe.
Pozdrawiam.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/c899b5da2789.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/3ac26beabf37.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e071954e3fb2.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/f4038efcbcb6.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/dce05da0fc73.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/e900701ab24f.jpg

bocianyzprzygodzic.pun.pl