Eva Stets - 2007-06-21 00:24:43 |
Witam!
Ten w±tek bêdzie po¶wiêcony obr±czkowaniu naszych piskl±t. Jest to wa¿ny i ciekawy moment ca³ego projektu, na który zapewne czeka ju¿ wielu z Was. Szersze informacje o przygotowaniach, z podaniem daty i godziny tego wydarzenia przeka¿e Wam Pawe³ T.Dolata, który bêdzie obr±czkowa³ nasze bocianki.
Na razie (ale i pó¼niej równie¿) zapraszam na stronê g³ówn± PwG OTOP (http://www.pwg.otop.org.pl/), gdzie w tematach pt: "Obr±czkowanie" i "Bocian bia³y" mo¿na przeczytaæ sporo ciekawych tekstów, tak o bocianach bia³ych, jak i o samym obr±czkowaniu ptaków.
A obr±czkowanie naszych pisklaków ju¿ niebawem...cierpliwo¶ci :)
Z mi³ym pozdrowieniem Eva Stets
|
majac - 2007-06-21 05:49:21 |
Czekamy NIECIERPLIWIE
|
Pawe³ T. Dolata - 2007-06-21 07:10:20 |
Witam!
Ustali³em ju¿ z Rejonowym Zak³adem Dystrybucji w Ostrowie Wielkopolskim Koncernu Energetycznego ENERGA S.A., ¿e w poniedzia³ek 25 czerwca oko³o godziny 11.00 (raczej krótko po niej) odbêdzie siê za pomoc± ich podno¶nika koszowego kontrola monitorowanego internetowo gniazda bocianów przy Urzêdzie Gminy Przygodzice dla sprawdzenia bezpieczeñstwa m³odych (ewentualnego zapl±tania w sznurki plastikowe) oraz ich obr±czkowania i mierzenia.
Akcja ta cieszy siê ju¿ du¿ym zainteresowaniem mediów ogólnopolskich i regionalnych. Chêæ filmowania/fotografowania 25 VI wyrazi³y: Telewizja Polska Program 2 z Krakowa (dla cyklicznej audycji „Sto tysiêcy bocianów”, edycja w odcinku we wrze¶niu), regionalna ekipa Telewizji Polskiej (dla programu 3, byæ mo¿e te¿ 1 lub 2), regionalna TV „ProArt”, internetowa Telewizja Interaktywna iTTV (film bêdzie zamieszczony w Internecie - na stronie www iTTV oraz byæ mo¿e w sieci YouTube) oraz fotoreporter serwisu Polskiej Agencji Prasowej.
Zainteresowanych udzia³em w akcji na miejscu zapraszam osobi¶cie pod gniazdo w Przygodzicach trochê przed godzin± 11 lub na stronê www.bociany.ec.pl czy przekazy strumieniowe iTTv.
z pozdrowieniami i do zobaczenia Pawe³ T. Dolata koordynator projektu PwG OTOP „Blisko bocianów”
|
Pawe³ T. Dolata - 2007-06-21 07:51:31 |
Obr±czkowanie bocianów w Przygodzicach ju¿ zosta³o przeprowadzone wczoraj. :)
Oczywi¶cie nie z gniazda pod kamer± (to patrz wy¿ej), tylko na s³upie telefonicznym ko³o o¶rodka Górecznik przy trasie krajowej nr 11. Zaobr±czkowa³em 3 pisklêta, a towarzyszy³o mi przy tym 40 uczestników rajdu krajoznawczo-przyrodniczego po gminie Przygodzice, który prowadzi³em na zaproszenie pani Kornelii Tysiak, dyrektor Gminnego O¶rodka Kultury w Przygodzicach. GOK zaorganizowa³ te¿ d³ug±, sk³adan± drabine i jej transport pod gniazdo. Pomiary maluchów: D³ugo¶ci dziobów: 67,0; 76,4 i 70,3 mm Masa cia³a: 1,38; 1,66 i 1,80 kg.
By³y to pierwsze bociany zaobr±czkowane w tym roku w gminie Przygodzice i w ca³ym powiecie ostrowskim. A to ju¿ czternasty rok tej akcji: http://www.pwg.otop.org.pl/obro6.php Dziêkujê wszystkim którzy mi w niej pomagali i pomagaj±, sami najlepiej wiedz±, ¿e nie jest ³atwo!
pozdrawiam Pawe³ T. Dolata
|
Bazyliszek - 2007-06-21 19:16:43 |
Tyle ¿e na ³±ce k/Baryczy, obok gniazda vis a vis Górecznika jest drugie gniazdo a w po³owie drogi miêdzy Barycz± a naszym gniazdem jest jeszcze jedno i te¿ zasiedlone przez rodzinê bociania. Czy jest mo¿liwe by rozpoznaæ kim s± rodzice Kajtka i Ka¶ki. Mo¿e to Dziedzic i Przygoda? Drobna uwaga, proszê nie zapomnieæ usun±æ pozosta³o¶ci po Tekli, j± sam± jak siê da to te¿. Dyrektorem ZE "Energa" w Ostrowie jest mój kolega, p. Z.P. Jak bêdzie potrzeba to postaram siê przys³u¿yæ sprawie razem z koleg±. Pozdrawiam
|
eljana - 2007-06-21 22:52:43 |
No có¿ nie ukrywam, ¿e bêdê 25.06 ¶ledzi³a to wydarzenie przed okienkiem mojego lopka a potem postaram siê dowiadywaæ czy np. Kajtek i Ka¶ka wrócili w swoje rodzinne strony? Jaki jest ich los? Teraz natomiast trzymam kciuki aby szczê¶liwie opu¶cili gniazdo i dali nam tym du¿o rado¶ci:)
|
Pawe³ T. Dolata - 2007-06-22 08:07:43 |
Witam!
Gwoli ¶cis³o¶ci. Na ³±kach miêdzy Przygodzicami a Górecznikiem przy trasie nr 11 s± tylko 2 prawdziwe gniazda bocianie i (na s³upie najbli¿szym wsi, jego numer 56-67) tylko sztuczna, blaszana podstawa, zbudowana z mojej inicjatywy, gdy kilka lat temu pracownicy Telekomunikacji zrzucili tam gniazdo w czasie likwidacji linii telefonicznej (nie mia³o podstawy, trzyma³o siê tylko na drutach, które zdjêli, wiêc runê³o). Nigdy bociany tej podstawy niestety nie zajê³y na d³u¿ej, nie nadbudowa³y jej, wiêc nie traktujemy tego wg zasad badañ bocianów jako gniazda.
Gniazda s± wiêc dwa, na s³upach nr 61-67 i 72-67. Wszystko to s³upy sieci telefonicznej, st±d te u³atwiajace rozeznanie numery. Z tych 2 gniazd na tym bli¿ej Górecznika s± trzy m³ode (zaobr±czkowane 20 czerwca, patrz wy¿ej), w tym drugim bli¿ej wsi jest tylko para bocianów, bez m³odych. Samica zachowuje siê jakby jeszcze wysiadywa³a, dlatego jej 20 VI nie p³oszy³em, by zobaczyæ co tam jest. To mo¿liwe, bo ta para pojawi³a siê dopiero ok. 7 maja na gnie¼dzie. Czyli o "pe³nej rodzinie" mo¿na mówiæ tylko na s³upie przy Góreczniku.
Oba te gniazda by³y wiosn± mocno zaro¶niête ro¶linami. Wyczy¶cili je stra¿acy z OSP Przygodzice, czyli ch³opaki prezesa Krzysztofa Paprockiego. Jak widaæ skutecznie, bo oba zajê³y po tym bociany :). Du¿e dziêki dla stra¿aków-ochotników z Przygodzic, no i gratulacje, bo w³a¶nie obchodzili swoje 100-lecie (stra¿ w Przygodzicach, nie stra¿acy :)).
Pan dyr. Zenon Pi±tyszek z Rejonowego Zak³adu Dystrybucji w Ostrowie Wielkopolskim Koncernu Energetycznego ENERGA S.A. jako pierwszy udostêpni³ nam nieodp³atnie podno¶nik na bociany jeszcze w 1994 r. i nastêpnych. A wtedy boæki nie by³y jeszcze tak popularne, wiêc tym bardziej dziêkujê! W tym roku da³ nam podno¶nik na jeden dzieñ - 25 czerwca w³a¶nie (zmieni³y siê czasy i przepisy). Mo¿na go wiêc lobbowaæ po kole¿ensku, by da³ na wiêcej :-))
Rodziców Kajtka i Ka¶ki zwyczajowo nazywamy Przygod± i Dziedzicem. Pewno¶ci nie ma, bo nie s± obr±czkowane. Patrz wiêcej specjalny w±tek: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewtopic.php?id=34
pozdrawiam Pawe³ T. Dolata
Bazyliszek napisał:Tyle ¿e na ³±ce k/Baryczy, obok gniazda vis a vis Górecznika jest drugie gniazdo a w po³owie drogi miêdzy Barycz± a naszym gniazdem jest jeszcze jedno i te¿ zasiedlone przez rodzinê bociania. Czy jest mo¿liwe by rozpoznaæ kim s± rodzice Kajtka i Ka¶ki. Mo¿e to Dziedzic i Przygoda? Drobna uwaga, proszê nie zapomnieæ usun±æ pozosta³o¶ci po Tekli, j± sam± jak siê da to te¿. Dyrektorem ZE "Energa" w Ostrowie jest mój kolega, p. Z.P. Jak bêdzie potrzeba to postaram siê przys³u¿yæ sprawie razem z koleg±. Pozdrawiam
|
Bazyliszek - 2007-06-22 14:34:21 |
Tak, te¿ to zauwa¿y³em, ¿e na jednym gnie¼dzie samica jakby jeszcze wysiadywa³a. Ale jad±c, id±c, od strony dworca PKP w kierunku wsi ok 100 m za Barycz± po lewej stronie w podwórzu zagrody, zaraz za cha³up± co by³a remontowana (rozebrana) jest jeszcze jedno gniazdo i to widaæ ju¿, z m³odymi. To gniazdo by³o od lat zasiedlone. A czy s± teraz jeszcze inne gniazda z bocianami w Przygodzicach? Jak bedzie okazja to pogadamy w poniedzia³ek w Przygodzicach. Lata temu by³o vis a vis dworca PKP i na zapleczu szko³y podstawowej. Pozdrawiam. Jerzy K. Szlachta
|
Pawe³ T. Dolata - 2007-06-23 14:53:27 |
Pogratulowaæ wiedzy o przygodzickich boækach i pamiêci! :)
Zgadza siê, jest jeszcze jedno gniazdo na s³upie we wsi (g³ówna ulica, czyli Wroc³awska), które chcê odwiedziæ w poniedzia³ek. Czyli w sumie w Przygodzicach wraz z Górecznikiem AD 2007 s± 4 gniazda zajête, w tym 3 z m³odymi.
Gniazdo na dêbie przy stacji PKP i stawie Górecznik ju¿ od kilku lat nie istnieje, a od parunastu nie by³o zajmowane, bo bocki przenios³y siê na nieodleg³y s³up telekomunikacyjny, w³a¶nie ten gdzie m³ode znakowa³em 20 czerwca. W czasie remontu tego gniazda ok. 10 lat temu znalaz³em strzêpki gazety "Trybuna Ludu". Mo¿e bocki opu¶ci³y je wraz z upadkiem tzw. realnego socjalizmu w Polsce, którego ta gazeta by³a piewc±? :)
Gniazdo przy szkole podstawowej by³o na topoli, zaros³o i rozsypa³o siê, zbudowalismy tam podstawê, ale jej nie zajê³y. Prawdopodobnie z tego w³a¶nie stanowiska przenios³y sie i zasiedli³y niedalekie przy Urzêdzie Gminy, czyli obecne z kamer±.
pozdrawiam Pawe³ T. Dolata
|
Sve - 2007-06-23 15:45:04 |
Pawe³ T. Dolata napisał:Czyli w sumie w Przygodzicach wraz z Górecznikiem AD 2007 s± 4 gniazda zajête, w tym 3 z m³odymi.
No prosze. I jak tu naszym bocianam nie klekotac kilka razy w dzien! Tyle roznych bocianow tu lata! Trzy "obce" pary mimo naszych, to jest 6 bocianow lata w poblizu naszego gniazda. Pewnie kazdy z nich pare razy co dzien przeleci w poblizu naszego gniazda i my mozemy obserwowac, jak z nimi nasze bocki "rozmawiaja" przez klekotanie na gniezdzie :).
|
Magdag - 2007-06-23 20:44:54 |
Bocianki, co by siê nie stresowaæ, powinny mieæ spokój. Jak do tego siê maj± stacje telewizyjne inne media?
|
ANNAEWA - 2007-06-23 21:41:09 |
Wszyscy z niecierpliwo¶ci± czekamy na poniedzia³ek gdy p.Pawe³ bêdzie obr±czkowa³ Ka¶kê i Kajtka. Mo¿e kiedy¶, gdy dorosn± które¶ z nich wróci w rejon obserwowany przez PwG OTOP i po obr±czce rozpoznamy go.
|
Eva Stets - 2007-06-23 22:40:20 |
Nie trzeba siê obawiaæ. Bociany podczas obr±czkowania zachowuj± siê bardzo spokojnie. (co mo¿na przyk³adowo zobaczyæ na zdjêciach przekazanych przez Elunê w w±tku o bocianach z Chyb) Kilkunastoletnie do¶wiadczenie i profesjonalne podej¶cie Paw³a Dolaty zapewni naszym boækom nie tylko spokój ale i pomy¶lny przebieg ca³ej akcji.
Pozdrawiam Eva Stets
magdag napisał:Bocianki, co by siê nie stresowaæ, powinny mieæ spokój. Jak do tego siê maj± stacje telewizyjne inne media?
|
Eva Stets - 2007-06-23 22:49:30 |
Na temat obr±czkowania, odczytywania obr±czek i informacji powrotnych o losach bocianów polecam teksty ze strony g³ównej PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/obro6.php i http://www.pwg.otop.org.pl/obro3.php (a tak¿e kilka innych, które mo¿na znale¼æ, przchodz±c z tych linków na pozosta³e, znajduj±ce siê na tej stronie.) Podobno bociany bia³e, po osi±gniêciu dojrza³o¶ci lubi± powracaæ w rodzinne strony, wiêc nie jest wykluczone, ¿e uczyni± to tak¿e Kajtek i Ka¶ka :)
Pozdrawiam Eva Stets
ANNAEWA napisał:Wszyscy z niecierpliwo¶ci± czekamy na poniedzia³ek gdy p.Pawe³ bêdzie obr±czkowa³ Ka¶kê i Kajtka. Mo¿e kiedy¶, gdy dorosn± które¶ z nich wróci w rejon obserwowany przez PwG OTOP i po obr±czce rozpoznamy go.
|
kika48 - 2007-06-24 09:03:23 |
Dla przypomnienia i wiedzy Bocianolubów, którzy do³±czyli do obserwacji naszego gniazda w tym roku. Potomstwo Przygody i Dziedzica z 2006 roku zosta³o zaobr±czkowane nastêpuj±co: najwiêkszy Przydzio - zielono-granatow±, ¶redni Dodzio - br±zow±, najmnieszy Adzia - srebrn± obr±czk±. Wszystkim ku pamiêci i dalszej obserwacji. A nu¿ zjawi± siê którego¶ roku w naszym gnie¼dzie?!
|
BABCIA Mariola - 2007-06-24 11:39:58 |
Kochani FORUMOWICZE i BOCIANOLUBY oraz Pani EVO Dziêkujê za wszystkie informacje podane wy¿ej oraz za przes³ane przez PW. Dziêki temu wiedzia³am gdzie szukaæ informacji i je wydrukowaæ w powiêkszeniu na WORDzie. Niebawem zabieram siê do gotowania obiadu na jutro aby go jutro nie przypaliæ jak bêdê siedzia³a przy monitorze. Nie wiem tylko czy jutro bêdzie jaka¶ transmisja w internecie z czynno¶ci zwi±zanych z wa¿eniem, obr±czkowaniem i mierzeniem pisklaków poza gniazdem. A mo¿e gdzie¶ bêd± umieszczone fotki. Pozdrawiam BABCIA Mariola
|
ekar - 2007-06-24 15:50:54 |
Mam nadziejê, ¿e poka¿ecie film o obr±czkowaniu naszych bocianków. Ja niestety nie bêdê mog³a o tej porze popatrzyæ na ¿ywo/czego bardzo ¿a³ujê/. Pozdrawiam wszystkich :*
|
MagicCam - 2007-06-24 17:26:06 |
Je¿eli nie zawiedzie technika to na 100% bêdzie mo¿na zobaczyæ wszystko co bêdzie siê dzia³o jutro w gnie¼dzie. Przekaz spod gniazda czyli z miejsca gdzie odbêdzie siê obr±czkowanie, wa¿enie i mierzenie zale¿y nie od nas ale mamy nadziejê, ¿e podobnie jak przy okazji premiery ksi±zki "The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation" nie zawiedzie nas wszystkich Adam Barczak -informatyk GOK Przygodzice i zarazem operator kamery.
Pozdrawiamy, Grupa iTTv
|
Eva Stets - 2007-06-24 20:03:04 |
Witam!
Dla wyja¶nienia chcia³abym dodaæ, ¿e kolory obr±czkek u ptaków s± jedynie u³atwieniem w ich odczytywaniu. Ka¿dy obr±czkowany ptak (w tak¿e i bociany) otrzymuj±c swoj± obr±czkê - otrzymuje zapisany na niej swój indywidualny numer i tylko po odczytaniu tego numeru mo¿emy byæ pewni jego pochodzenia. Warto zaznaczyæ, ¿e odczytanie numeru obr±czki nie jest wcale takie proste. Tak wiêc nie kolor, ale ten specyficzny numer wyryty na obr±czce mo¿e jedynie potwierdziæ pochodzenie danego ptaka. Polecam ciekawy tekst na ten temat na stronie PwG OTOP, gdzie mo¿na zobaczyæ ró¿ne rodzaje obr±czek stosowane dla ró¿nych ptakow http://www.pwg.otop.org.pl/obro1.php
Tak¿e klikaj±c pod: http://www.pwg.otop.org.pl/obro.php - uka¿e nam siê sporo tekstów i danych dotycz±cych obr±czkowania ptaków, z których mo¿emy wybraæ, to czego by¶my chcieli siê w tym temacie dowiedzieæ.
W oczekiwaniu na dzieñ jutrzejszy ¿yczê wi±c mi³ej lektury i pog³êbiania wiedzy :)
Z serdecznym pozdrowieniem Eva Stets
P.S. Na temat jutrzejszego przekazu odpowiedzia³ Magic Cam (post wy¿ej)
kika48 napisał:Dla przypomnienia i wiedzy Bocianolubów, którzy do³±czyli do obserwacji naszego gniazda w tym roku. Potomstwo Przygody i Dziedzica z 2006 roku zosta³o zaobr±czkowane nastêpuj±co: najwiêkszy Przydzio - zielono-granatow±, ¶redni Dodzio - br±zow±, najmnieszy Adzia - srebrn± obr±czk±. Wszystkim ku pamiêci i dalszej obserwacji. A nu¿ zjawi± siê którego¶ roku w naszym gnie¼dzie?!
|
Sve - 2007-06-24 21:10:43 |
kika48 napisał:Dla przypomnienia i wiedzy Bocianolubów, którzy do³±czyli do obserwacji naszego gniazda w tym roku. Potomstwo Przygody i Dziedzica z 2006 roku zosta³o zaobr±czkowane nastêpuj±co: najwiêkszy Przydzio - zielono-granatow±, ¶redni Dodzio - br±zow±, najmnieszy Adzia - srebrn± obr±czk±.
A ja chcê uzupelniæ, ¿e w zesz³ym roku nie chodzi³o o prawdziwe kolorowe obr±czki! Gdy obr±czkuje siê ptaki kolorowymi obr±czkami, to u¿ywa siê obr±czek z plastiku z wyra¼nymi du¿ymi numerami, które mo¿na odczytaæ przez lornetkê (my¶lê, ze takie maj± np bociany z Börnheim). Takich obr±czek, niestety, Pawe³ D. nie mia³ do dyspozycji. ¯eby wiêc choæ jako¶ mo¿na by³o bocianki rozró¿niæ, umówili¶my siê wtedy, ¿e Marek (Maras) pokoloruje zwyk³e metalowe obr±czki. Zrobi³ to jakimi¶ zwyczajnymi farbami, które d³ugo nie wytrzymuj±. Ju¿ gdy bocianki opuszcza³y gniazdo, kolory by³y prawie nie do rozpoznania. Dzi¶ na pewno nie ma po nich ju¿ ¶ladu, wiêc Dodzia, Przydzia i Adziê po kolorach niestety dzisiaj nikt nie rozpozna. :(
W tym roku obr±czki zostan± naturalnie srebrne, bo bocianki s± tylko dwa.
|
MagicCam - 2007-06-24 22:12:56 |
MagicCam napisał:Je¿eli nie zawiedzie technika to na 100% bêdzie mo¿na zobaczyæ wszystko co bêdzie siê dzia³o w gnie¼dzie. Przekaz spod gniazda czyli z miejsca gdzie odbêdzie siê obr±czkowanie, wa¿enie i mierzenie zale¿y nie od nas ale mamy nadziejê, ¿e podobnie jak przy okazji premiery ksi±zki "The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation" nie zawiedzie nas wszystkich Adam Barczak -informatyk GOK Przygodzice i zarazem operator kamery.
Pozdrawiamy, Grupa iTTv
Ustalili¶my dzisiaj z Adamem Barczakiem, ¿e ca³y przekaz z ziemi czyli mierzenia, wa¿enia i obraczkowania zostanie wyemitowany wkrótce po w³o¿eniu ma³ych bocianów do gniazda i powrocie Przygody. Zarchiwizowany materia³ zostanie pó¼niej udostepniony w ca³o¶ci przez P2P SopCast oraz w formie webcastów na YouTube
Jeszcze jedna bardzo wa¿na informacja! Je¿eli w trakcie dzisiejszego przekazu od strony technicznej u odbiorców wszystko bêdzie ok, a transmisje multimedialne nie bêd± dostêpne to oznaczaæ bêdzie, ¿e wysycili¶my serwery - prosimy wtedy prze³±czyæ siê na platformê P2P SopCast dostêpn± ze strony www.bociany.ittv.pl lub bezpo¶rednio przez umieszczone pod obrazami przekazu specjalne linki. Przekaz poklatkowy dostêpny jest ze strony www.bociany.ec.pl.
Pozdrawiamy, Grupa iTTv
|
kika48 - 2007-06-25 09:50:29 |
11:43 - W³a¶nie jedzie podno¶nik
|
kika48 - 2007-06-25 10:03:42 |
11:55 - 11:56 - Zabieranie ma³ych, b. sprawne
|
kika48 - 2007-06-25 10:09:39 |
12:02 - Zdziwiony Rodzic, sam
|
belcia - 2007-06-25 10:10:50 |
11:55 - Parê minut przed po³udniem zaczê³o siê obr±czkowanie bocianków. W tym celu m³ode boæki zwieziono na dó³.
12:04 - 12:10 - Po mniej wiêcej 5 minutach Rodzic wróci³ do gniazda i bacznie z góry obserwuje ca³± sytuacjê 12:17 - Dziwny spokój rodzica, jakby wiedzia³ ¿e jego dzieciom krzywda siê nie dzieje i spokojnie czeka.
12:24 - 12:27 - Bocianki zosta³y zwa¿one, zaobr±czkowane. Gniazdo zmierzone. Wróci³y do gniazda.
12:33 - Rodzic odlatuje, poczym za chwilê powróci³ do gniazda.
12:37 - 12:38 - Jeszcze kilka fotek i krótki filmik. Doros³y bocian znów odlatuje.
12:41 - 12:47 - I ju¿ teraz czekamy tylko na powrót doros³ego bociana
13.23, rodzic powraca do gniazda
|
kika48 - 2007-06-25 10:22:24 |
12:16 - Nie ruszê siê st±d, a¿ oddadz± mi moje maluchy
|
cel-cia - 2007-06-25 10:26:19 |
12.22. powrót boæków, doros³y odlecia³, pan Pawe³ oczyszcza kamerkê, coby¶my mogli urzêdowaæ bez Tekli 12.25 mierzenie wileko¶ci gniazda - 120x117 cm wewn±trz gniazda, 160x 190 zewnêtrzne wymiary gniazda, oczyszczanie gniazda i szukania ponownie jaja i innych zbêdnych 12.27 powrót maluchów do domeczku -- uffff i znowu razem
|
jaaga - 2007-06-25 10:28:42 |
12.23 - nowy bocian!? 12.27 - uff... s± znów :-) Dziêkujemy dobrym ludziom, ¿e umiescili nas tu z powrotem:-)
I my dziekujemy panu Paw³owi i ca³ej ekipie :-)
|
kika48 - 2007-06-25 10:32:41 |
12:26 do 12:27 I po strachu
|
kika48 - 2007-06-25 10:44:28 |
12:36 - Nie bój siê, robi± nam tylko zdjêcia
|
BABCIA Mariola - 2007-06-25 10:46:22 |
25.06 h 12.26 - 12.27 Piorunem nas za³atwili. Lepiej udawajmy, ¿e nas nie ma. Ale co z tymi obr±czkami jak jeste¶my nieletni ?
|
kika48 - 2007-06-25 10:52:04 |
12:45 - Podno¶nik odjecha³
|
kika48 - 2007-06-25 11:09:56 |
Dziêki za pokazanie akcji na dole. Obfotografowa³am sobie wszystko. Dziêki za ca³± akcjê. Gratulacje wszystkim.
|
Sofokles - 2007-06-25 11:15:24 |
Równie¿ gratulujê udanej akcji. Dla zainteresowanych - filmiki za³adujê w w±tku "filmiki z gniazda".
|
kika48 - 2007-06-25 11:30:57 |
13:23 -Teraz to ju¿ naprawdê koniec akcji, bo Rodzic jest ju¿ przy nas.
|
kika48 - 2007-06-25 11:40:24 |
12:23 - 12:24 - Nie zapomniano o usuniêciu Tekli oraz pomierzono gniazdo
|
kika48 - 2007-06-25 11:51:40 |
12:00 do 12:20 A tak by³o na dole.
|
Urszula - 2007-06-25 11:52:07 |
12:00 - 12:20 - A co siê dzia³o z bociankami na dole, a wiêc mierzenie, wa¿enie, obr±czkowanie i oczywi¶cie fotografowanie :) (godz. podane na poni¿szych fotkach pokazuj± godz. emisji filmu z obr±czkowania)
|
BABCIA Mariola - 2007-06-25 14:38:56 |
Bardzo dziêkujê ca³ej ekipie prowadz±cej obr±czkowanie oraz informatykowi za przekaz poklatkowy / ja bym to ochrzci³a "stop - klatk±" z tego co dzia³o siê po za gniazdem w czasie obr±czkowania. Bardzo siê cieszê, ¿e uda³o mi siê wprowadziæ do mojego "albumu" fotografii pokazuj±cych jak wygl±da po³±czenie komina z rusztowaniem pod gniazdem, gniazda i umiejscowienia kamery nad gniazdem.
Pozdrawiam wszystkich - BABCIA Mariola
|
Eva Stets - 2007-06-25 17:08:48 |
Witam !
Po wra¿eniach akcji obr±czkowania warto podaæ kilka danych i zrobiæ ma³e podsumownie. Zapewne wszyscy s³yszeli¶my s³owa Paw³a Dolaty podaj±cego te dane - ujmijmy je jednak w malutk± ca³o¶æ:
- przy kontroli gniazda nie stwierdzono w nim sznurków plastikowych ani tez innych niebezpiecznych elementów - nie odnaleziono pi±tego (niewyklutego) jaja - pomiar gniazda da³ nastêpujace dane: ¶rednica zewnêtrzna: 185x160cm, wewnêtrzna 120x117cm - pisklêta zosta³y zaobr±czkowane metalowymi obr±czkami - dokonano pomiaru dzioba i zwa¿ono bocianki i tak; a) Kajtek - d³ugo¶æ dzioba 115/4 mm, masa cia³a 3,5 kg b) Ka¶ka - d³ugo¶æ dzioba 103 mm ,masa cia³a 3,1 kg
No i to tyle na razie :)
Z mi³ym pozdrowieniem i gratulacjami za pomy¶lnie przprowadzon± akcjê (nie mog³o byæ inaczej :) ) A tak¿e z podziêkowaniem dla wszystkich obserewatorów i wielkim podziêkowaniem za umo¿liwienie przkazu, zarówno z gniazda ale i z ziemi - wszystkim, którzy nad tym czuwali - raz jeszcze serdeczne dziêki :)
A osobno - naszemu koordynatorowi projektu i tym, którzy mu pomagaj±, ¿yczmy powodzenia i si³...bo czeka go jeszcze sporo podobnych akcji w innych gniazdach bocianich, przy których nie ma kamer, ale w których s± tak¿e bociany. Powodzenia Pawle !
Eva Stets
|
ratujmyptaki - 2007-06-25 18:06:32 |
Witam !
Tak, to prawda, wszyscy czekali¶my na poniedzia³ek. Minê³a 11 i nic. Zaczê³am siê niepokoiæ, a¿ tu w samo po³udnie pojawi³o siê co¶, co przypomina³o kosz od wysiêgnika. Zaczê³am siê denerwowaæ i to nie na ¿arty. Wiem ¿e ptaki bywaj± nieobliczalne. Pozorny spokój...., a¿ tu nerwy puszczaj± i mo¿e nast±piæ co¶ bardzo nieprzewidzianego. Znam je doskonale i czêsto w³a¶nie ten spokój ptaków mo¿e nieoczekiwanie przerodziæ siê w panikê.
Ale tu nie by³o nic co mog³oby spowodowaæ poderwanie siê boæków. Spokój, zdecydowanie, p³ynne ruchy i spokojne nakrycie siatk±. Profesjonalizm!!!!! Nic dodaæ, nic uj±æ!!!! Przyznam siê, ¿e nigdy nie uczestniczy³am podczas obr±czkowania bocianów. Je¿eli tacy profesjonali¶ci jak p. Pawe³ Dolata obr±czkuj± ptaki i je¿eli zawsze odbywa siê to w taki sposób, nie jestem przeciwna tym zabiegom. Gratulujê wszystkim tym, którzy przyczynili siê do tego piêknego widowiska. Gratulujê profesjonalizmu i ogromnego spokoju w tak piêknej odpowiedzialnej akcji. :*
Pozdrawiam Zofia Brzozowska
|
MagicCam - 2007-06-25 19:39:49 |
Zapraszamy do obejrzenia webcastów z obr±czkowania. Ze wzglêdu na ewentualn± konieczno¶æ zamiany plików linki do wszystkich czê¶ci dostêpne s± ze strony www.bocianyonline.pl W imieniu grupy iTTv i w³asnym dziêkujê serdecznie Adamowi Barczakowi i Tomaszowi ¦wi±tkowi z Urzêdu Gminy Przygodzice za realizacjê materia³u z obr±czkowania i umo¿liwienie bezpo¶rednio po przeprowadzonej akcji, edycji nagrania przez www, co pozwoli³o nam w bardzo szybkim czasie wykonaæ webcasty, wgraæ je na YouTube i udostêpniæ je Wam do ogl±dania.
Pozrawiam wszystkich serdecznie, Andrzej Filipowicz
|
hana - 2007-06-25 21:18:09 |
Gratulujê panu Paw³owi i jego ekipie sprawnie przeprowadzonej akcji obr±czkowania. Dziêkujê za mo¿liwo¶æ publicznego obejrzenia tego przedsiêwziêcia, które ma walory edukacyjne. Powodzenia ¿yczê w dalszej pracy przy kolejnych obr±czkowaniach. Dziêkujê równie¿ tym, którzy przyczynili siê do pokazania obr±czkowania publicznie, prawie natychmiast po zakoñczeniu akcji - panom Adamowi, Tomaszowi, Andrzejowi i jego grupie iTTv .
|
Sve - 2007-06-25 21:55:25 |
Eva Stets napisał:pomiar gniazda da³ nastêpujace dane: zewnêtrzna jego strona: 185x160cm, wewnêtrzna 120x117cm
Prosilam Pawla, zeby zmierzyl gniazdo. Dlaczego doczytacie sie w watku "Co zjadly mlode bociany" :) Svì
|
Sve - 2007-06-25 22:00:46 |
Tez ja dolaczam sie do podziekowan :) Okolo 11.00 bardzo spieszylam sie do komputera, zebym mogla obserwowac akcje - i nie dzialal interent :( Moglam wiec wszystko widziec dopiero teraz na filmach. Dzieki, Andrzeju :D
|
Pawe³ T. Dolata - 2007-06-26 12:35:36 |
Dziêkujê za mi³e s³owa, ¿e podoba³a Wam siê akcja. Oto sprawozdanie, jak to wygl±da³o z kosza. Po pierwsze przepraszam za opó¼nienie tych, którzy czekali na miejscu i pod komputerami. Przy poprzednim gnie¼dzie (dzia³ali¶my z podno¶nikiem od rana) by³ doros³y bocian z obr±czk± i zajê³o nam trochê czasu (trochê, bo z podno¶nika, normalnie trwa to wiele godzin, dlatego musieli¶my wykorzystaæ okazjê) odczytanie jej, ale siê uda³o. Napiszê o nim osobno.
W akcji niezbêdny by³ podno¶nik koszowy na Starze z Rejonowego Zak³adu Dystrybucji Ostrów Wielkopolski Koncernu Energetycznego ENERGA S.A, sprawnie kierowa³ nim pan Mieczys³aw Przymencki. Za udostêpnienie podno¶nika koszowego dziêkujemy ENERGA SA, w szczególno¶ci panu Dyrektorowi RZD Ostrów Wielkopolski Zenonowi Pi±tyszkowi. W koszu pomaga³ mi Mi³osz Nowak z PwG OTOP (na filmikach to ten „Rastabocianiarz” z dreadami :) na ziemi m³odsi cz³onkowie naszej Grupy: Ela Staniewska i Wojtek Ka¼mierczak. Dziêki wszytskim, nie tyle za t± akcjê ile Eli i Mi³oszowi za ca³y dzieñ harówki.
Jak posz³a akcja by³o widaæ, mo¿na te¿ obejrzeæ na filmikach z kamery autorstwa Andrzeja Filipowicza z iTTV na http://www.bocianyonline.pl.
Wiêkszego boæka (d³ugo¶æ dzioba 114 mm, masa 3,5 kg) nazwali¶my Kajtek, mniejszego (dziób 103 mm, masa 3,1 kg) Ka¶ka. Jest to umowne przyporz±dkowanie imion, ale nie przypadkowe: z regu³y samce bocianów s± faktycznie wiêksze.
W gnie¼dzie nie by³o ¿adnych sznurków czy ¶mieci gro¿±cych zapl±taniem siê ptaków. Przy okazji gniazdo zmierzyli¶my: ¶rednica ca³kowita to 160x185 cm, wewnêtrzna (tzw. czara gniazda wy³o¿ona wy¶ció³k±) – 117 x 120 cm.
Kiedy my dzia³ali¶my, doros³y bocian czeka³ na kominie 50 metrów od gniazda i obserwowa³ nas, po naszym odje¼dzie szybko wróci³ na gniazdo.
Akcja cieszy³a siê du¿ym zainteresowaniem mediów ogólnopolskich i regionalnych. Towarzyszy³a nam ekipa z Krakowa: Marcin Krzy¿añski i wspó³twórcy cyklicznej audycji „Sto tysiêcy bocianów” dla Telewizji Polskiej Program 2 (edycja w odcinku we wrze¶niu), regionalna ekipa dla Telewizji Polskiej Program 3 i regionalna TV „ProArt”. Dla internetowej Telewizji Interaktywnej iTTV filmik z ziemi nagrywa³ Adam z Gminnego O¶rodka Kultury w Przygodzicach (b³yskawicznie wrzucony na stronê, dziêki Tomek ¦wi±tek, Adam i Andrzej! :)), a dla serwisu Polskiej Agencji Prasowej jej fotoreporter Tomasz Wojtasik. By³ te¿ obecny wójt gminy Przygodzice Przemys³aw Ka¼mierczak, cztery pracownice ochrony ¶rodowiska koncernu ENERGA oraz z bocianolubów-forumowiczów z s±siedztwa pan Jerzy Szlachta z Ostrzeszowa (Bazyliszek na forum) - by³a okazja siê poznaæ :).
Wirtualnie i na odleg³o¶æ, ale bardzo na ¿ywo (z bie¿±cymi informacjami i fotkami - tu pomagali Wojtek Ka¼mierczak i pan Jerzy Szlachta - z Polski do Grecji) powstawa³ te¿ tekst Evy Stets dla najnowszego wydania dwumiesiêcznika "Woliera".
pozdrawiam serdecznie Pawe³ T. Dolata koordynator projektu PwG OTOP „Blisko bocianów”
|
BABCIA Mariola - 2007-06-26 13:49:55 |
W nawi±zaniu do postu Pana Dolaty, mimo,¿e zrobi³am oko³o 50 fotek z ca³ej akcji to nigdzie nie zarejestrowa³am BOCIANA NA KOMINIE odleg³ym o 50 m. A wogóle chyba u Pana Boga zamówili¶cie sobie ³adn± pogodê na obr±czkowanie, która by³a równie wa¿na jak podno¶nik Koncernu Energetycznego
|
Pawe³ T. Dolata - 2007-06-27 10:35:03 |
Obieca³em opisaæ, co by³o powodem naszego spó¼nienia na godzinê 11 w Przygodzicach na obr±czkowanie. Oto ta historia.
W czasie objazdu na poprzednim gnie¼dzie przed Przygodzicami, uda³o siê nam 25 czerwca odczytaæ, sfotografowaæ (bêdzie na www.pwg.otop.org.pl) i sfilmowaæ obr±czkê doros³ego bociana, który wychowuje 4 m³ode na gnie¼dzie pod Odolanowem. Okaza³ siê nim byæ „stary znajomy”, zaobr±czkowany przeze mnie w naszym projekcie w 1995 r. w Bogufa³owie w gm. Przygodzice, a w latach 1999-2004 regularnie lêgowy w odleg³ym od Bogufa³owa o 5,5 km Wtórku ko³o Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie zajmuje gniazdo odleg³e zarówno o 15 km od rodzinnego gniazda w Bogufa³owie, jak i od dawniej zajmowanego we Wtórku.
Taka zmiana zajmowanego gniazda a¿ o 15 kilometrów jest jedn± z najdalszych z oko³o 20 zmian gniazd znanych w ogóle u bocianów bia³ych w Polsce, co jednak wynika z du¿ej trudno¶ci, a przez to rzadko¶ci uzyskania odczytów obr±czek (Kania W. 2006. Movements of Polish White Storks Ciconia ciconia – an analysis of ringing results. W: Tryjanowski P., Sparks T. H., Jerzak L. (red.). The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation. Bogucki Wyd. Nauk., Poznañ: 249-294).
Odczytanie obr±czki czasem wymaga paru dni czyhania na okazjê, pomimo lunety (ja u¿ywam o powiêkszeniu do 75 razy). Problem jest nie tylko w ma³ych cyfrach i literkach na obr±czce, ale przede wszystkim w tym, ¿e u stoj±cego na gnie¼dzie bociana w ogóle nie widaæ obr±czki - zas³ania j± brzeg gniazda. Trzeba d³ugo i cierpliwie czekaæ, a¿ ptak podniesie na d³u¿sz± chwilê nogê (jak podniesie na za krótko, to nie zd±¿y siê odczytaæ). Ponadto trzeba czasem parê godzin czekaæ a¿ ten ptak, ktory ma obr±czke, przyleci z ¿erowiska.
Dlatego podno¶nik dawa³ nam wielk± szansê na odczyt obr±czki, o której wiedzieli¶my dziêki naszej kole¿ance z PwG OTOP z Odolanowa Eli Staniewskiej (widocznej te¿ na filmie spod gniazda). No i st±d to spó¼nienie.
Nasza rado¶æ by³a tak wielka, ¿e wieczorem po akcji wraz z ekip± telewizyjn± wrócilismy do mieszkaj±cych przy tym gnie¼dzie pañstwa Szubertów, wielkich mi³osników bocianów (to pan Roch Szubert, emerytowany nauczyciel i dyrektor szko³y w Tarcha³ach Wielkich, zbudowa³ podstawê pod gniazdo na specjalnym s³upie) na specjalny placek z kruszonk±, upieczony przez pani± Aniê Szubert. Zreszt± temat go¶cinnosci gospodarzy gniazd bocianich red. Marcin Krzy¿añski podkre¶li³ te¿ w trakcie nagrywania programu "Sto tysiêcy bocianów".:) Odcinek ten bêdzie emitowany na TVP2 rano w niedzielê 9 wrze¶nia, ok. godz. 8.30.
pozdrawiam Pawe³ T. Dolata
|
Sve - 2007-06-27 13:08:49 |
Gratuluje sukcesu, Pawle :D Wiem, jaka jest to radosc spotkac "swojego" ptaka po paru latach. Kiedy obserwowalam przeze mnie obraczkowana kawke 4 lata po zobraczkowaniu, mialam taka radosc, ze caly dzien nie myslalam i nie mowilam i niczym innym :D (degeneracja zawodowa, mowimy u nas ;) ).
I tu mamy 12 letniego ptaka! Swietne. Choc bociany naleza do dlugo zyjacych ptakow (najstarszy znany mial nawet 26 lat!), wiemy, ze glownie podczas przelotu duzo ich ginie z najrozniejszych przyczyn. Taka obserwacja wiec jest dwokrotnie cenna, bo tez pokazuje, ile lat moze bocian dozyc. Obyscie go odczytali jeszcze wielekrotnie w wielu nastepnych latach! :)
|
ANNAEWA - 2007-06-27 18:11:05 |
20:03 Gratulujê p.Paw³owi spotkania ze "swoim" bocianem. Czyli mo¿na mieæ nadziejê, ¿e kiedy¶ który¶ z naszych bocianków (Ka¶ka , Kajtek ,Adzia, Przydzio lub Dodzio) wróc± w te rejony jako doros³e piêkne bociany. Pozdrawiam
|
Elka - 2007-06-27 20:56:02 |
Witam wszystkich czytelników:) Chcia³abym podziêkowaæ za wspania³a akcjê Panu Paw³owi i za to, ¿e mog³am w niej bezpo¶rednio uczestniczyæ! Moja rado¶æ jest ogromna:) My¶lê, ¿e pomoc siê przyda³a i akcja posz³a bardzo sprawnie:) Cieszy mnie to, ¿e stary bocian z obr±czk±, którego obserwowa³am na Harychu okaza³ siê bardzo Panu bliski! Nasz± akcjê nie uzna³abym za harówkê lecz za sam± przyjemno¶æ! Chcia³am równie¿ podziêkowaæ Mi³oszowi za wspó³pracê:) Mam nadzieje, ¿e takich akcji bêdzie wiêcej. Polecam siê na przysz³o¶æ.
Pozdrawiam serdecznie El¿bieta Staniewska
|
Barbara - 2007-06-27 21:21:29 |
Gratulujê p. Pawle sprawnej akcji obr±czkowania bocianków i spotkania "swojego" bociana. Pozdrawiam.
|
BABCIA Mariola - 2007-06-28 06:35:18 |
Panie Pawle gratulujê Po pierwsze - odnalezienia obr±czkowanego przez siebie bociana. Ja by³abym dumna jak paw. Po drugie - sfotografowanie bociana z obr±czk± w Harych wychowuj±cego tam m³ode Po trzecie - fotki s± tak doskona³e, ¿e oprawiê je i powieszê na ¶cianie. Musia³y byæ wykonane przy pomocy doskona³ego teleobiektywu i przy bardzo dobrym o¶wietleniu jakie by³o 25 czerwca. Po czwarte - przez te fotki warto by³o czekaæ na transmisjê z Przygodzic. Pozdrawiam i jeszcze raz gratulujê Mariola niby BABCIA
|
Pawe³ T. Dolata - 2007-06-28 09:12:23 |
Mi³o ¿e zdjêcia siê podbaj± i jestem szczerze dumny, ze ozdobi± Pani pokój :). Pierwszy raz w ¿yciu takie fotografie mi siê uda³y :). Co ciekawe, by³y zrobione nie teleobiektywem, a zwyk³ym cyfrowym kompaktem Canon S2, ale ma on stabilizator i zoom optyczny 12x. S± tak du¿e, bo ptak by³ ma³o p³ochliwy i podpu¶ci³ nas w koszu na ok. 10 metrów do siebie.
Ju¿ wkrótce wspomniane fotki bêdzie mo¿na zobaczyæ w sprawozdaniu na http://www.pwg.otop.org.pl/aktu170.php pozdrawiam serdecznie Pawe³ T. Dolata
BABCIA Mariola napisał:Panie Pawle gratulujê Po pierwsze - odnalezienia obr±czkowanego przez siebie bociana. Ja by³abym dumna jak paw. Po drugie - sfotografowanie bociana z obr±czk± w Harych wychowuj±cego tam m³ode Po trzecie - fotki s± tak doskona³e, ¿e oprawiê je i powieszê na ¶cianie. Musia³y byæ wykonane przy pomocy doskona³ego teleobiektywu i przy bardzo dobrym o¶wietleniu jakie by³o 25 czerwca. Po czwarte - przez te fotki warto by³o czekaæ na transmisjê z Przygodzic. Pozdrawiam i jeszcze raz gratulujê Mariola niby BABCIA
|
Eva Stets - 2007-06-28 14:11:32 |
Wpis Paw³a o tym jak trudno odczytaæ obr±czkê u bociana jest pe³nym wyja¶nieniem, jak mozolna to praca i ile rado¶ci mo¿e sprawiæ udane (i szybkie) jej odczytanie.
Dodam tu jeszcze parê s³ów. Mój znajomy, grecki ornitolog Giannis Tsougrakis mówi, ze dopóki nie ma wiadomo¶ci o zaobr±czkowanych przez siebie ptakach - czuje siê szczê¶liwy... bo wie ¿e ¿yj±. Niestety wiele bocianów ginie podczas przelotów i ich obr±czki s± odczytywane czêsto na ptakach martwych.
Ale takie w³a¶nie pomy¶lne powroty jak w przypadku 12 - letniego (!) bociana, o którym napisa³ Pawe³ to wielka rado¶æ i satysfakcja, ¿e obr±czka zosta³a odczytana a ¶wiadomo¶æ, ¿e ptak jest zdrowy i migruje od lat pomy¶lnie tyle tysiêcy kilometrów - to jest to, co liczy siê najbardziej!
Osobi¶cie ¿yczê Ci Pawle jak najwiêcej takich udanych akcji :) Eva
|
BABCIA Mariola - 2007-06-28 14:54:45 |
Panie Pawle Ja siê na ptakach nie znam ale od 30 lat mam kontakt z psami. I sobie tak my¶lê, ¿e gdyby ten zaobr±czkowany przed laty przez Pana bocian by³ psem to zapamiêta³by Pana zapach. W jego ¶wiadomo¶ci lub pod¶wiadomo¶ci z dzieciñstwa, kiedy jako pisklê by³ obr±czkowany pozosta³oby skojarzenie, ¿e osoba o takim zapachu (psy wyodrêbniaj± zapach osobisty cz³owieka od perfum) jest osob± dobr± i krzywdy mu nie zrobi. Prawdopodobnie w stosunku do Pana by³ ma³o p³ochliwy i chêtnie pokaza³ swoje dzieci.
|
majac - 2007-06-28 16:32:19 |
Do³±czam do serdecznych podziêkowañ dla p.Paw³a i ca³ej ekipy zaanga¿owanej bym nie mog±c obserwowaæ na bie¿±co szczegó³owo pozna³a TEN WA¯NY CZAS! SERDECZNIE DZIÊKUJÊ!!! Go¶ka
|
Pawe³ T. Dolata - 2007-06-29 06:43:51 |
Oj nie, to zupe³nie nie tak :). Po prostu ptaki nie maj± w olbrzymiej wiekszo¶ci zupe³nie zmys³u wêchu (nie maj± te¿ wêchomózgowia). Mówi±c skrótowo, maj± tak doskonale rozwiniête s³uch i wzrok, ¿e te czê¶ci mózgowia musz± byæ bardzo du¿e, nie ma w nim wiêc miejsca na wêchomózgowie. Funkcjonuj± bowiem ¶wietnie bez wêchu, a np. poluj± bardzo szybko i z du¿ej odleg³o¶ci, wêch by siê na nic nie zda³.
Zreszt± tylko dziêki brakowi wêchu u ptaków mo¿na je w³a¶nie bezpiecznie obr±czkowaæ! Nie ma bowiem niebezpieczeñstwa, ze rodzic porzuci m³ode, bo poczu³ na nich obcy, gro¼ny zapach, jak to czyni± ssaki, np. sarny.
pozdrawiam Pawe³ T. Dolata
BABCIA Mariola napisał:Panie Pawle Ja siê na ptakach nie znam ale od 30 lat mam kontakt z psami. I sobie tak my¶lê, ¿e gdyby ten zaobr±czkowany przed laty przez Pana bocian by³ psem to zapamiêta³by Pana zapach. W jego ¶wiadomo¶ci lub pod¶wiadomo¶ci z dzieciñstwa, kiedy jako pisklê by³ obr±czkowany pozosta³oby skojarzenie, ¿e osoba o takim zapachu (psy wyodrêbniaj± zapach osobisty cz³owieka od perfum) jest osob± dobr± i krzywdy mu nie zrobi. Prawdopodobnie w stosunku do Pana by³ ma³o p³ochliwy i chêtnie pokaza³ swoje dzieci.
|
bocianka94 - 2007-06-29 16:25:40 |
No Kochani. Jeste¶cie jak zwykle na 6. Niestety z powodów rodzinnych nie mog³am na "¿ywo" byæ z Wami przy obr±czkowaniu Kajtka i Ka¶ki, ale wcale sie tym nie zmartwi³am. Znaj±c fachowo¶æ P. Paw³a by³am pewna , ¿e wszystko odbêdzie siê arcy spokojnie i udanie, a relacja bêdzie tak dok³adna, jakbym tam z Wami by³a. Szczere gratulacje z odnalezienia (odczytania ) swojego boæka, to tak, jakby sie odnalaz³o swoje dziecko po latach :). Super. Dziêki za to, ¿e jeste¶cie. Buziaki Joasia Bednarczyk
|
Pawe³ T. Dolata - 2007-09-03 09:01:48 |
Witam!
Jest szansa na przyjrzenie siê z bliska Ka¶ce i Kajtkowi w innej perspektywie ni¿ z naszej internetowej kamery, bo z kamery Krzysztofa Skroka w TVP2. Program "Sto tysiêcy bocianów" red. Marcina Krzy¿añskiego, zawieraj±cy nagrania z objazdu gniazd bocianów bia³ych w powiecie ostrowskim 24-25 VI i obr±czkowania m³odych boæków z Przygodzic, bêdzie emitowany w TVP2 w niedzielê 9 wrze¶nia, od godz. 8.20 rano.
pozdrawiam Pawe³ T. Dolata koordynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"
|
Eva Stets - 2008-01-05 10:46:55 |
Witam!
Ten w±tek dotyczy³ konkretnie jednego dnia: obr±czkowania internetowych bocianów w Przgodzicach w 2007 roku. Wrócimy do tego tematu tak¿e w tym roku, podczas obr±czkowania kolejnych boæków w ramach projektu "Blisko bocianów". B±dzie to, oczywy¶cie, nowy w±tek po¶wiêcony nowym bocianom, które wykluj± siê w naszym gnie¼dzie. Dla zachowania chronologicznego porz±dku - ten w±tek zostaje zamkniêty.
Pozdrawiam Eva Stets PwG OTOP
|
Eva Stets - 2008-03-12 16:13:50 |
Witam!
Tym, którzy czekaj± na nasze boæki i tym którzy nie widzieli emitowanego 9 wrze¶nia 2007 roku w TVP2 programu pt "Sto tysiêcy bocianów" red. Marcina Krzy¿añskiego, a tak¿e tym którzy chcieliby wróciæ wspomnieniami do ubieg³ego roku -polecam zajrzeæ na stronê http://www.bocianyonline.pl/.
Link, który podajê ni¿ej zawiera nagrania wideo z programu "Sto tysiêcy bocianów" z objazdu gniazd bocianów bia³ych i ich obr±czkowania w powiecie ostrowskim, w dniach 24-25 czerwca 2007 roku a tak¿e obr±czkowanie Ka¶ki i Kajtka z Przygodzic. Polecam jako mi³e wspomnienie tego programu i udanej akcji obr±czkowania :)
http://www.itvp.pl/player.html?mode=0&c … o_id=31221
Pozdrawiam Eva Stets PwG OTOP
P.S. Tak jak pis³am wy¿ej - w±tek ten dotyczy³ tylko jednego dnia - obr±czkowania boæków z Przygodzic i z tego wzglêdu po czasie zosta³ zamkniêty.
|