Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#21 2009-05-10 18:53:55

mamajka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-05-10
Posty: 377

Re: Różne pytania o bocianach

10.05.09
Ogladajac wczoraj zrobione w Podczerwonem zdjęcia bociana,zauważyłam,że jego dziób tak wygląda:
http://img2.imageshack.us/img2/8915/790509014s.th.jpg  http://img2.imageshack.us/img2/2512/790509023d.th.jpg  http://img2.imageshack.us/img2/7875/790509042d.th.jpg  http://img2.imageshack.us/img2/6215/790509045e.th.jpg

Czy to są zmiany związane z wiekiem czy np.zmiany chorobowe?
Jesli pytanie jest w złym miejscu to przeniose albo od razu prosze przerzucić .

Ostatnio edytowany przez mamajka (2009-05-10 18:55:08)

Offline

 

#22 2009-05-10 19:26:18

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Maju, nie sądzę, żeby to były zmiany chorobowe. Zapewne wygląd bocianiego dzioba może zmienić się z wiekiem (tym bardziej, jeśli przejdzie on kilka "walk na dzioby").  Jednakże z tego, co widzę na foto - dziób jest najprawdopodobniej zabrudzony.
Bocian żerując, jak np ten na zdjęciu z mojej Galerii w PwG OTOP (pierwszy link) potrafi usmarować sobie dziób błotem podczas szukania pożywienia. A błoto, jak to błoto - zaschnie.
Podobnie wyglądał w ub roku jeden z obserwowanych przeze mnie boćków (drugi link do foto) - po czasie dziób bociana był czysty. Być może tak samo jest i w tym przypadku.

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP

http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/zoom … _phot=4211

http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/zoom … _phot=2955

mamajka napisał:

10.05.09
Ogladajac wczoraj zrobione w Podczerwonem zdjęcia bociana,zauważyłam,że jego dziób tak wygląda:
http://img2.imageshack.us/img2/8915/790509014s.th.jpg  http://img2.imageshack.us/img2/2512/790509023d.th.jpg  http://img2.imageshack.us/img2/7875/790509042d.th.jpg  http://img2.imageshack.us/img2/6215/790509045e.th.jpg

Czy to są zmiany związane z wiekiem czy np.zmiany chorobowe?
Jesli pytanie jest w złym miejscu to przeniose albo od razu prosze przerzucić .

Offline

 

#23 2009-05-15 09:38:06

ayla

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-06-26
Posty: 204

Re: Różne pytania o bocianach

Okropne rzeczy usłyszałam wczoraj.Podobno w Libii strzelają do naszych bocianków i można je kupić na targu bo podobno je jedzą.Prawda to?

Offline

 

#24 2009-05-16 08:39:44

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Różne pytania o bocianach

16 maja

Dziś w Radio "Merkury" o 6:50 podano, że bocian z gniazda, które oglądamy w internecie bocian - samiec złamał nogę" (nie podano miejscowości).  Czy to chodziło o naszego Dziedzica ?

Ostatnio edytowany przez BABCIA Mariola (2009-05-16 09:08:46)

Offline

 

#25 2009-05-16 08:53:42

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Nie wiem czy konkretnie w Libii, ale w Afryce nasze bociany na pewno są jedzone, a za bocianie obrączki można kupić sobie żonę

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

ayla napisał:

Okropne rzeczy usłyszałam wczoraj.Podobno w Libii strzelają do naszych bocianków i można je kupić na targu bo podobno je jedzą.Prawda to?

Offline

 

#26 2009-05-16 15:06:28

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Nie Pani Mariolu, to nie "nasz" Dziedzic. Ta przykra historia ma miejsce w Chybach. Jest o tym już od wczoraj na naszym forum.
Smutna sprawa i szkoda bardzo tego ptaka. Można więcej przeczytać w temacie pt  "Bocianie kamery w kraju" - wątek pt "Chyby koło Poznania - 2009" (jest kilka postów)

http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 868#p14868

Pozdrawiam
Eva Stets

BABCIA Mariola napisał:

16 maja

Dziś w Radio "Merkury" o 6:50 podano, że bocian z gniazda, które oglądamy w internecie bocian - samiec złamał nogę" (nie podano miejscowości).  Czy to chodziło o naszego Dziedzica ?

Offline

 

#27 2009-06-10 15:50:24

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Różne pytania o bocianach

1. Przy okazji konkursu na imiona zastanowilo mnie, czy wiadomo, jak przedstawiaja sie u bocianow przecietne proporcje wylegnietych samcow do samiczek.  Bo wiekszosc osob proponuje imiona meskie...
2. Skoro u bocianow nie jest latwo sprawdzic plci przez oglad zewnetrzny, to jak wiadomo przy nadawaniu imienia, czy nazywamy samca, czy samiczke?

Offline

 

#28 2009-06-11 23:30:06

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Witam!

Nie potrafię odpowiedzieć na pierwszą część pytania, gdyż nie znam właściwej odpowiedzi. dot. proporcji wylęgających się samców i samiczek.
Nadawanie imion dla naszych piskląt jest jedynie umowne (bez określania płci badaniami DNA). W latach poprzednich z podejścia, że jak mniejsze, to pewnie "dziewczynka", Forumowicze podawali w poprzedniach latach, dla "tej mniejszej" najczęściej imiona żeńskie. W tym roku można zauważyć małą zmianę i propozycje trzech męskich imion (co wcale nie dowodzi, że trzy nasze pisklaki to samce).
Jednakże jak widać po dalszych wpisach pojawiają się także imiona żeńskie, ale jak napisałam - jest to tylko umowną formą nadania imion dla naszych boćków.

Pozdrawiam
Eva Stets

AnkazReading napisał:

1. Przy okazji konkursu na imiona zastanowilo mnie, czy wiadomo, jak przedstawiaja sie u bocianow przecietne proporcje wylegnietych samcow do samiczek.  Bo wiekszosc osob proponuje imiona meskie...
2. Skoro u bocianow nie jest latwo sprawdzic plci przez oglad zewnetrzny, to jak wiadomo przy nadawaniu imienia, czy nazywamy samca, czy samiczke?

Offline

 

#29 2009-06-12 10:06:40

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Różne pytania o bocianach

1. Po wyglądzie to niemożliwe. Rozkład płci jest jak w większości populacji zwierząt, zbliżony do 1:1.

2. Póki co, to sprawa umowna, imiona męskie nadajemy większym ptakom, bo samce z reguły są większe.

AnkazReading napisał:

1. Przy okazji konkursu na imiona zastanowilo mnie, czy wiadomo, jak przedstawiaja sie u bocianow przecietne proporcje wylegnietych samcow do samiczek.  Bo wiekszosc osob proponuje imiona meskie...
2. Skoro u bocianow nie jest latwo sprawdzic plci przez oglad zewnetrzny, to jak wiadomo przy nadawaniu imienia, czy nazywamy samca, czy samiczke?

Offline

 

#30 2009-06-20 07:31:09

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Różne pytania o bocianach

20.06.2009.
Czy kopulacja-(płowienie), tak nazwał tą czynność znajomy co u niego na gospodarstwie jest gniazdo pary dorosłej, która miała pisklaki i już widoczne z gniazda a wyrzucone (dwa) na pewno, kilka dni wstecz oznacza, że lęg cały już został stracony?Wszystko po kolei dzialo się to na przełomie dwóch tygodni.I nasuwa mi się pytanie czy dorosłe po stracie lęgu podjeły kopulację dlatego,czy też mając (chodż nie można stwierdzić czy w dołku jest potomstwo) i to nie przeszkadza im w kopulacjach.
Opisywałem to gniazdo w dziale Dzień bociana Białego,Warszawa 31V2009 fot.5 z dnia 1.06.2009.
Pozdrawiam.       ...             

Ostatnio edytowany przez wladek12 (2009-06-20 21:34:40)


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#31 2009-06-20 21:27:47

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Obserwowaliśmy kopulacje polęgowe także na naszym gnieździe (w latach poprzednich), jednakże było to znacznie później tzn gdy młode były o wiele strasze i lotne i nie było ich na gnieździe. Podobne sytuacje (tzn gdy młode już latają, ale wracają na noc do gniazda) obsrwowałam także na żywo (młodych nie ma czasowo, dorosłe kopulują).

W tym wypadku trudno mi odpowiedzieć co może oznaczać kopulacja, jednakże uważam, że na nowy lęg jest już za późno.
Dokładniej na ten temat pisał Paweł Dolata w wątku o gnieździe w Chybach, gdy zauważono tam kopulacje przybyłego, nowego bociana:
http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 672#p16672

Pozdrawiam
Eva Stets

wladek12 napisał:

20.06.2009.
Czy kopulacja-(płowienie), tak nazwał tą czyność znajomy co u niego na gospodarstwie jest gniazdo pary dorosłej, która miała pisklaki i już widoczne z gniazda a wyrzucone (dwa) na pewno, kilka dni wstecz oznacza, że lęg cały już został stracony?
Opisywałem to gniazdo w dziale Dzień bociana Białego,Warszawa 31V2009 fot.5 z dnia 1.06.2009.
Pozdrawiam.       ...             :papa:

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2009-06-22 02:21:22)

Offline

 

#32 2009-06-20 23:00:27

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Kopulacja nie musi oznaczać, że bociany straciły lęg, już nie jednokrotnie widzieliśmy na naszym gnieździe kopulacje już po odchowaniu piskląt. Jeżeli bociany stracą lęg we wczesnej fazie sezonu lęgowego np. stracą jajka w wyniku walki z innym bocianem, często podchodzą do lęgu po raz drugi. Jednak w tym przypadku jest już za późno na składanie drugiego lęgu, gdyż pisklaki nie zdążyłyby urosnąć i zdobyć odpowiedniego doświadczenia przed podróżą do Afryki. Aby mieć pewność czy lęg straciły można poczekać pod gniazdem do momentu gdy przyleci dorosły i zobaczyć czy karmi młode jeżeli są.
pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

wladek12 napisał:

20.06.2009.
Czy kopulacja-(płowienie), tak nazwał tą czynność znajomy co u niego na gospodarstwie jest gniazdo pary dorosłej, która miała pisklaki i już widoczne z gniazda a wyrzucone (dwa) na pewno, kilka dni wstecz oznacza, że lęg cały już został stracony?Wszystko po kolei dzialo się to na przełomie dwóch tygodni.I nasuwa mi się pytanie czy dorosłe po stracie lęgu podjeły kopulację dlatego,czy też mając (chodż nie można stwierdzić czy w dołku jest potomstwo) i to nie przeszkadza im w kopulacjach.
Opisywałem to gniazdo w dziale Dzień bociana Białego,Warszawa 31V2009 fot.5 z dnia 1.06.2009.
Pozdrawiam.       ...             

Offline

 

#33 2009-07-01 20:11:14

Iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 5520

Re: Różne pytania o bocianach

Często spotykam się w literaturze z określeniem "izolowana grupa bocianów" na terenach pogranicza Hiszpanii i Portugalii. Czy to jest grupa ptaków, która stale przebywa na tym obszarze i nie wędruje dalej na południe? Czy stworzono taką grupę sztucznie, specjalnie do celów badawczych?

Offline

 

#34 2009-07-01 22:03:37

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Pojęcie "izolowana populacja lęgowa", to populacja, która z takich lub innych przyczyn (najczęściej środowiskowych) nie migruje i przebywa na danym terenie (dla bardzo skrajnego przykładu - zwierzęta z wysp Galapagos).

Dla bocianów, jako przykład "izolowanej grupy bocianów" także post Pawła z 24 VI 2009 (ten sam temat, wątek pt "Wykluwalność jaj i lęgi bocianów" http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 490#p17490).

Pozdrawiam
Eva Stets

iganka napisał:

Często spotykam się w literaturze z określeniem "izolowana grupa bocianów" na terenach pogranicza Hiszpanii i Portugalii. Czy to jest grupa ptaków, która stale przebywa na tym obszarze i nie wędruje dalej na południe? Czy stworzono taką grupę sztucznie, specjalnie do celów badawczych?

Offline

 

#35 2010-04-06 09:20:41

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Różne pytania o bocianach

6 kwiecień 2010
9:17
Czy bocian leżący na jajkach ma oberwane skrzydło czy tylo wyrwane duże pióra w porannej bójce z intruzem ?

http://img707.imageshack.us/img707/4294/skrz.th.jpg

Offline

 

#36 2010-04-06 10:57:18

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Różne pytania o bocianach

BABCIA Mariola napisał:

6 kwiecień 2010
9:17
Czy bocian leżący na jajkach ma oberwane skrzydło czy tylo wyrwane duże pióra w porannej bójce z intruzem ?

http://img707.imageshack.us/img707/4294/skrz.th.jpg

To tylko wiaterek rozwiał pióra. Nic się nie stało.
Chyba że coś się wydarzyło, to proszę podaj godzinę zdarzenia.

Ostatnio edytowany przez piotrek94b (2010-04-06 11:00:55)

Offline

 

#37 2010-04-06 21:38:27

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Różne pytania o bocianach

piotrek94b napisał:

BABCIA Mariola napisał:

6 kwiecień 2010
9:17
Czy bocian leżący na jajkach ma oberwane skrzydło czy tylo wyrwane duże pióra w porannej bójce z intruzem ?

http://img707.imageshack.us/img707/4294/skrz.th.jpg

To tylko wiaterek rozwiał pióra. Nic się nie stało.
Chyba że coś się wydarzyło, to proszę podaj godzinę zdarzenia.

Na ten temat zamieściłem film  w dziale Filmiki z gniazda

Offline

 

#38 2012-07-14 22:34:02

Anna30

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-07-14
Posty: 32

Re: Różne pytania o bocianach

Czy można gdzieś zaobserwować, co się dzieje z dorosłymi dziećmi Przygody i Dziedzica? Czy są gdzieś kamery pokazujące ich gniazda? A może widujecie je od czasu do czasu w Przygodzicach?

Offline

 

#39 2012-07-15 11:37:24

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Różne pytania o bocianach

Witam Pani Anno!

Z młodych bocianów, oznakowanych w latach 2007-2011 jako potomstwo Przygody i Dziedzica na monitorowanym kamerą gnieździe w Przygodzicach, nie otrzymaliśmy na razie niestety żadnych wiadomości powrotnych. Powodem jest trudność w odczytywaniu obrączek i przede wszystkim bardzo mała liczba osób się tym zajmująca (przy okazji zachęcam do przeglądania bocianów w swojej okolicy i wyszukiwania oznakowanych).

Na pewno część z boćków znanych z kamery żyje sobie gdzieś w Polsce lub nawet za granicą (takie przemieszczenia nie są rzadkie). Może kiedyś na nie ktoś trafi: przykładowo 9 lipca na gnieździe w innej podostrowskiej gminie Raszków natrafiliśmy na lęgowego bociana z obrączką – dzięki odczytowi wiemy, że został oznakowany jako pisklę w roku 2007 w gnieździe pod Przygodzicami (łąki na południe od wsi).

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Anna30 napisał:

Czy można gdzieś zaobserwować, co się dzieje z dorosłymi dziećmi Przygody i Dziedzica? Czy są gdzieś kamery pokazujące ich gniazda? A może widujecie je od czasu do czasu w Przygodzicach?

Offline

 

#40 2012-07-17 14:06:19

gonzo.mb

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-07-17
Posty: 1

Re: Różne pytania o bocianach

mam pytanie odnośnie samej inicjatywy założenia kamery na bocianim gnieździe....z jakimi to wiąże się kosztami, czy mając zgodę władz gminnych na założenie takiej kamery ale nie mając od nich pomocy finansowej osoba prywatna poradzi sobie z takim wyzwaniem?? mamy na wsi gniazdo bocianie, na które regularnie co roku przylatują bociany i myślę, że byłoby czymś dobrym i dla amatorów obserwacji ptaków i dla promocji naszej wioski instalacja takiej kamery.... myślę, że mógłbym liczyć na pomoc jeśli chodzi o stronę techniczną tzn. pomoc w doborze kamery, i streaming obrazu...gorzej z założeniem strony internetowej, chociażby prostej bo to już kosztuje...sądzę, że udałoby się nawet załatwić sponsora tejże kamery...proszę o pomoc, jakąkolwiek - teoretyczną, prawną (pozwolenia), może finansową, wsparcie ludzi, którzy ten temat mają opanowany, aby wprowadzili mnie w ten świat i pomogli w realizacji projektu...wszelkie dobre rady mile widziane...proszę o kontakt na maila  gonzo.mb@wp.pl   i z góry przepraszam jeśli wątek umieściłem nie tam gdzie trzeba

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Apartment in Center Luxury