Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2007-05-16 22:47:19

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Różne pytania o bocianach

Pytajcie, co wiemy - odpowiemy
Pytania dotyczące bocianów, ich zachowania, życia, przelotów itp.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#2 2007-06-02 15:25:46

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Różne pytania o bocianach

Czy prawdą jest, że pierwszym godłem Polski był bocian a nie orzeł?

Offline

 

#3 2007-06-04 10:36:30

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Różne pytania o bocianach

Zdecydowanie nie był. Jak wszyscy wiemy, orzeł był już herbem Piastów, a potem państwa które stworzyli. Bocian w tym czasie był ptakiem mało znanym, bo:

- znacznie mniej licznym niż teraz, bo Polska była cała zalesiona, bociany gniazdowały tylko nad błotnistymi brzegami rzek i jezior; ekspansja bociana związana jest z wylesieniami znacznych obszarów pod łąki, dzięki czemu uzyskał ogromne, nowe żerowiska;

- znacznie mniej znanym, bo gniazdował daleko od ludzi i był bardzo płochliwy (polowano na niego), osiedlenie się w pobliżu czy też bezpośrednio na siedzibach ludzkich to kwestia ostatnich paruset lat.

W ostatnim wywiadzie radiowym wspomniałem zartem, ze OBECNIE niektórzy uważają, że bocian powinien być herbem Polski, bo jest dla niej bardziej charakterystyczny niż orzeł bielik (większe populacje jego mają Norwegia i Niemcy).

pozdrawiam
Paweł T. Dolata

BABCIA Mariola napisał:

Czy prawdą jest, że pierwszym godłem Polski był bocian a nie orzeł?

Offline

 

#4 2007-08-13 10:29:17

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Różne pytania o bocianach

SVE w "Życiu piskląt... napisała, że dorosłe bociany od kilku dni mają "koronki".
Co to są "koronki" i gdzie mają je bociany oraz do czego służą ?
Pozdrawiam Moderatorów - Mariola

Offline

 

#5 2007-08-13 12:23:56

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

BABCIA Mariola napisał:

SVE w "Życiu piskląt... napisała, że dorosłe bociany od kilku dni mają "koronki".
Co to są "koronki" i gdzie mają je bociany oraz do czego służą ?
Pozdrawiam Moderatorów - Mariola

Ale nieeeee

"Koronki" - to jest tylko taki "żart", chciałam jakoś opisać, że Przygoda (nikt inny!!!) jest teraz taka ładna, jakoś "ozdobiona". Nic innego to nie znaczy i nieczemu to nie służy! (Dziedzic ani młode takiej "ozdoby" nie mają a Przygoda jest taka tylko na prawym boku; ale dzisiaj już nie wyglądała aż tak ładnie...).

Przepraszam babciu za zamieszanie!


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#6 2007-08-18 10:08:12

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Różne pytania o bocianach

Czy niezapłodnione jajo u bocianów też się nazywa ZBUK tak jak u kur?
Pozdrawiam

Offline

 

#7 2007-08-19 02:18:46

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Według Małego Słownika Języka Polskiego, Wydawnictwa Naukowego PWN (1993) można przeczytać, że - zbuk to: m III
1. "zepsute, cuchnące jajko"  2."jajko podłożone pod samicę ptaka dla wylęgu, a nie zalężone"

Myślę więc, że określenie to tyczy się wszelkich jaj o podanych cechach, bez względu na gatunek ptaka.

pozdrawiam
Eva Stets

BABCIA Mariola napisał:

Czy niezapłodnione jajo u bocianów też się nazywa ZBUK tak jak u kur?
Pozdrawiam

Offline

 

#8 2008-07-24 10:04:43

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Witam!

Zapewne wielu z Was zwróciło uwagę na zmiany jakie nastąpiły w tych dniach w temacie pt "Bociany: pytania-odpowiedzi".
Aby przeczytać jak to przebiegało zapraszam do przeczytania kilku wpisów informacyjnych w temacie pt "Informacje nt działania forum" - wątek pt "Tematy i wątki".
Zaczynając od posta, do którego podaję link, zerknijcie, proszę na kilka postów wyżej, gdzie na bieżąco były podawane wszystkie zmiany.
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 141#p10141

Dla ułatwienia chciałabym podać, że obecnie temat pt "Bociany: pytania-odpowiedzi" został podzielony tematycznie na różne wątki, co daje większą możliwość w szukaniu odpowiedniego wpisu, ułatwiając w ten sposób zadanie pytania i udzielenie odpowiedzi.

Tak więc klikając na temat podstawowy całość ukazuje się bardziej czytelnie i łatwiej można dobrać pytanie.
Aby zobaczyć pełny temat wątków wystarczy właśnie kliknąć na "Bociany: pytania-odpowiedzi".
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewforum.php?id=44

Jeżeli Wasze pytania będą pasować do wybranych tematów, zadajcie je w odpowiednim wątku - jeśli nie - możecie je zadać w wątku pt "Różne pytania o bocianch".

Pozdrawiam wszystkich
Eva Stets
Administrator forum

Offline

 

#9 2008-08-09 15:23:49

 damian21

Użytkownik

4369539
Skąd: Sulechów
Zarejestrowany: 2008-04-08
Posty: 114

Re: Różne pytania o bocianach

15,11-Nie wiem czy temu bocianowi coś jest czy po prostu tak siedzi ale nie widziałem jeszcze tak siedzącego bociana-siedzi tak od dłuższego czasu.(fot.1.)
Chyba że mi się wydaje, że widać mu nogi.
15,20-bocian wstał.(fot.2.)


http://images25.fotosik.pl/261/23c6f21197fad78am.jpg     http://images26.fotosik.pl/263/543d13b9b4da083cm.jpg


Dlaczego tak dziwnie siedział?

Offline

 

#10 2008-08-09 21:36:28

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

damian21 napisał:

15,11-Nie wiem czy temu bocianowi coś jest czy po prostu tak siedzi ale nie widziałem jeszcze tak siedzącego bociana-siedzi tak od dłuższego czasu.(fot.1.)
Chyba że mi się wydaje, że widać mu nogi. Dlaczego tak dziwnie siedział?

Damian, nic Ci się nie wydaje, nogi mu naprawdę widać. Ale nie martw się, nic mu nie jest. Normalnie siedzi. Tylko nie dosiadł aż do dołu. Czasami tak siedzą - a czasami siadają na pięty. Obie możliwości są normalne.
I dlaczego? Zapytaj go Może żeby miał lepszy przegląd?


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#11 2008-09-19 08:38:54

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

W dniu 6 września 2008 zamieściłam post w wątku "Obserwacje bociana białego z zagranicy": http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 08#p11108.

Informacja nawiązywała do krążącego nad łąkami Delty Evros w wysokim locie młodego bociana białego w dniu 4 września 2008. Lot ptaka był "naturalny", nie wykazywał nic specjalnego poza...ułożeniem jednej nogi (co widać na zamieszczonym w poście zdjęciu).
Konkretnie - lewa noga ptaka nie była wyprostowana równolegle z ogonem, ale opuszczona w dół (dolna część kończyny). Zastanowiło nas dlaczego bocian przyjął taką pozycje w locie - odpowiedzi nie było, ponieważ ptak nie wylądował na łąkach ale skierował się w stronę granicy z Turcją.
Przebywający w tym czasie w Evros Samuel Odrzykoski, lider Poznańskiej Grupy OTOP, wyjaśnił mi (po obejrzeniu zdjęć), że spotkał się kiedyś z podobnym przypadkiem tzn zaobserwował w locie bociana lecącego z jedną nogą "do dołu", po czym ptak wylądował normalnie na łące i spacerował.
Można więc wnioskować, że tego typu ułożenie nogi w locie nie jest "dowodem" kontuzji (lub też nie musi być dowodem kontuzji).

Post ten napisałam po części jako odpowiedź dla Roberta i innych, którzy pytali mnie, zastanawiając się nad dziwnym ułożeniem nogi bociana. Jednakże w konkretnym przypadku nie można dać szerszej odpowiedzi, z racji, że nie zaobserwowaliśmy lądowania ptaka.

Pozdrawiam
Eva Stets

Offline

 

#12 2009-03-12 09:32:34

ayla

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-06-26
Posty: 204

Re: Różne pytania o bocianach

Nie wiem czy w dobrym wątku zadaję pytanie. Ale najwyżej Eva przeniesie;). Otóż ostatnio zakochałam się w boćkach czarnych. Są przepiękne ale podobno w Polsce rzadko zakładają gniazda. W ubiegłym roku rozmawiałam z jakimś faceem na temat tych boćków i powiedział mi, że mają gniazda w okolicach Rogalina. Czy ktoś może wie coś na ten temat.

Offline

 

#13 2009-03-12 10:53:17

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Różne pytania o bocianach

Mają gniazda w całej Polsce, jest ich ok. 1200 par lęgowych, a niektóre pary mają po 1-3 alternatywne gniazda, zajmowane w innych latach. Gniazda znamy prawie z wszystkich powiatów Południowej Wielkopolski (prawie, bo akurat nie z pleszewskiego, choć i tu na 90 % gniazdują), jest o tym na www PwG OTOP, np.:

http://www.pwg.otop.org.pl/obro11.php

http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=92

Są więc i na pewno w okolicy Rogalina, bo są tam stare dęby (główne miejsca posadawiania gniazd) i podmokłe tereny śródleśne (żerowiska) ale gniazda leśnicy muszą utajniać przed ludźmi (poza władzami ochrony przyrody i osobom z odpowiednimi uprawnieniami), i słusznie.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

ayla napisał:

Nie wiem czy w dobrym wątku zadaję pytanie. Ale najwyżej Eva przeniesie;). Otóż ostatnio zakochałam się w boćkach czarnych. Są przepiękne ale podobno w Polsce rzadko zakładają gniazda. W ubiegłym roku rozmawiałam z jakimś faceem na temat tych boćków i powiedział mi, że mają gniazda w okolicach Rogalina. Czy ktoś może wie coś na ten temat.

Offline

 

#14 2009-03-30 08:07:41

BABCIA Mariola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-05-06
Posty: 1165

Re: Różne pytania o bocianach

Witaj Pawle !
Pewnie znowu piszę w złym miejscu.
Pytanie jest następujące:

Czy zostały założone w Przygodzicach osłony na słupach energetycznych uniemożliwiające porażeniem prądem młodych próbujących latać ?

Odpowiedż znajdę jeśli będzie gdzieś indziej.

Offline

 

#15 2009-03-30 09:09:22

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Różne pytania o bocianach

Przy gnieździe z kamerą takiej potrzeby nie ma, ale przy drugim w Przygodzicach tak, dlatego złożyłem stosowny wniosek do ENERGA OPERATOR w nawiązaniu do wcześniejszych ustaleń. Czekam na realizację.

Pozdrawiam
Paweł Dolata

BABCIA Mariola napisał:

Witaj Pawle !
Pewnie znowu piszę w złym miejscu.
Pytanie jest następujące:

Czy zostały założone w Przygodzicach osłony na słupach energetycznych uniemożliwiające porażeniem prądem młodych próbujących latać ?

Odpowiedż znajdę jeśli będzie gdzieś indziej.

Offline

 

#16 2009-04-07 14:04:21

kawia

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-06-08
Posty: 1188

Re: Różne pytania o bocianach

Zastanawiam się od dawna - dlaczego w Polsce w okolicach Fromborka i Braniewa jest "bocianie zagłębie", zaś wystarczy przejechać granicę rosyjską i jechać szosą do Kaliningradu, a nie ma ani jednego gniazda? Domy są, drogi są, krajobraz taki sam niby, może trochę rzadsze zaludnienie, ale dlaczego nie ma tam bocianów? Widziałam to sama parę lat temu, a jak się dowiaduję od przyjaciół, nic się nie zmieniło. Czy bracia Rosjanie tępili te ptaki?

Offline

 

#17 2009-04-07 14:22:44

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

kawia napisał:

Zastanawiam się od dawna - dlaczego w Polsce w okolicach Fromborka i Braniewa jest "bocianie zagłębie", zaś wystarczy przejechać granicę rosyjską i jechać szosą do Kaliningradu, a nie ma ani jednego gniazda? Domy są, drogi są, krajobraz taki sam niby, może trochę rzadsze zaludnienie, ale dlaczego nie ma tam bocianów? Widziałam to sama parę lat temu, a jak się dowiaduję od przyjaciół, nic się nie zmieniło. Czy bracia Rosjanie tępili te ptaki?

Spróbuj przejechać granicę czeską - i będziesz się pytać: "Czy bracia Czesi tępili te ptaki?"
U nas chyba to jest związane z sposobem gospodarki. Nasze łąki i stawy są za bardzo zniszczone - i parę metrów za granicą Polski jest inna sytuacja, inna gospodarka, inne warunki - i są bociany. Dlaczego nie w Rosji? Może Paweł wie. Ja wiem, że na Białorusi są, jest ich sporo i (Polacy przebaczą ) Białorusini traktują bociana jako swojego narodowego ptaka.
Sve


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#18 2009-04-07 14:36:09

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Różne pytania o bocianach

Trudno powiedzieć, ogólnie w tzw. Okręgu Kaliningradzkim zagęszczenia bocianów są duże, myślę ze to jakiś rejon wyjątkowy, z kiepskimi dla nich siedliskami. Tu może mieć rację Sve: gospodarka sowchozozo-kołochozowa mogła niszczyć siedliska bocianów (i innych ptaków) przez np. melioracje, niszczenie miedz, chemizację, i ogólnie maksymalizację dążenia do zysku kosztem naturalności i przyrody, tak jak Wspólna Polityka Rolna Unii Europejskiej.

Polskie, tradycyjne rolnictwo, z małymi, chłopskimi gospodarstwami, róznorodnymi uprawami - to był (bo się kończy) wielki skarb i żródło ginącego bogactwa polskiej przyrody. Choć poniemieckie Mazury i Warmia to przecież obszar "sowietopodobnych" PGR-ów.

Pozytywne podejście ludzi do bocianów to cecha wszystkich ludów słowiańskich. Nawet w czasach sowieckich bocian był szanownany przez tamtą władzę, bo niszczył myszy i gryzonie, które z kolei zmniejszały socjalistyczny plon. Nie myślę więc, i nie znam takich informacji, by były niszczone.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

kawia napisał:

Zastanawiam się od dawna - dlaczego w Polsce w okolicach Fromborka i Braniewa jest "bocianie zagłębie", zaś wystarczy przejechać granicę rosyjską i jechać szosą do Kaliningradu, a nie ma ani jednego gniazda? Domy są, drogi są, krajobraz taki sam niby, może trochę rzadsze zaludnienie, ale dlaczego nie ma tam bocianów? Widziałam to sama parę lat temu, a jak się dowiaduję od przyjaciół, nic się nie zmieniło. Czy bracia Rosjanie tępili te ptaki?

Offline

 

#19 2009-04-30 13:08:12

ayla

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-06-26
Posty: 204

Re: Różne pytania o bocianach

Wczoraj mnie ktoś zapytał czy to prawda, że bocian nie zamieszka w gnieździe gdy w pobliżu ktoś popełnił samobójstwo lub dokonano morderstwa?

Offline

 

#20 2009-04-30 16:59:31

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Różne pytania o bocianach

Nigdy o tym nie słyszałem, ale myślę, że to tylko ludowy przesąd, który nie ma pokrycia w rzeczywistości, bo niby jak bociany miałyby to wyczuć? To czy bocian zamieszka w gnieździe, czy nie zależy przede wszystkim od zasobności siedlisk, czyli od tego czy zdoła wykarmić pisklaki. Jego głównym zadaniem jest posiadanie jak najliczniejszego potomstwa i nie interesuje go to czy ktoś obok gniazda zginął czy nie, najważniejsza jest zasobność żerowiska w pokarm i to przede wszystkim go interesuje;)

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

ayla napisał:

Wczoraj mnie ktoś zapytał czy to prawda, że bocian nie zamieszka w gnieździe gdy w pobliżu ktoś popełnił samobójstwo lub dokonano morderstwa?

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Alberghi Olbia