Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2008-03-30 17:37:13

Wiola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-03-30
Posty: 4

Bocian a architektura krajobrazu

Witam serdecznie,

Chciałabym dowiedzieć się jakie działania może podejmować architekt krajobrazu w miejscach przebywania i wędrówek bocianów dla potrzeb ich ochrony na poziomie kontynentalnym i regionalnym. Z uwzględnieniem miejsc odpoczynku ptaków - jakie formy ochrony należałoby zastosowac w tych miejscach?

Pozdrawiam
Wiola

Offline

 

#2 2008-03-31 07:38:46

lanius

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-06
Posty: 11

Re: Bocian a architektura krajobrazu

Dzien dobry!
Możliwości jest mnóstwo, bo bocian to wręcz idealny przykład gatunku tzw. krajobrazowego. Czyli potrzebuje różnych komponentów środowiskowych, a nie tylko jednego. Zatem by skutecznie go chronić, trzeba zachować i wieś (jako miejsce założenia gniazda) i okoliczne łąki (jako miejsca żerowania). Jak to zrobić to już trudniejsza sprawa... ale najważnejsze dysponować wiedzą gdzie bociany mają gniazda i gdzie żerują (oraz by napisać szerzej - gdzie po lęgach mają sejmiki). W Polsce jest na tyle dobra sytuacja, że wystarczy prewencja - ochrona miejsc które są. Nie trzeba robić wielkich i drogich programów restytucyjnych, takich jak w Szwecji, czy Holandii.

Pozdrawiam

Piotr Tryjanowski

Offline

 

#3 2008-04-01 21:21:18

Wiola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-03-30
Posty: 4

Re: Bocian a architektura krajobrazu

Witam,

dziękuje za odpowiedź na moje pytanie.
Chciałabym jeszcze dowiedzieć się:
jaki jest dystans płochliwości bocianów oraz jakie są jego funkcje w ekosystemie.

Pozdrawiam

Offline

 

#4 2008-04-02 08:03:06

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2483

Re: Bocian a architektura krajobrazu

Witam!

Dystans ucieczki, jak u wszystkich zwierząt, jest zróżnicowany osobniczo (są bardziej i mniej płochliwe) i warunkami. Orientacyjnie jest to kilkadziesiąt metrów w terenie (na łące, polu), ale przy gnieździe na budynku można stale chodzić pod samym gniazdem i z reguły się nie płoszą. Podobnie jak można je z bliska obserwować z ciągnika w czasie orki lub koszenia, bociany żerujące podchodzą do niego o parę metrów. Zresztą wszystkie ptaki mniej się boją pełnego ludzi auta niż pojedynczego człowieka.

Jaki jest sens dystansu ucieczki: bardzo prosty, nie dac się złapać i zjeść! :-))

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

Offline

 

#5 2008-04-02 20:43:05

Wiola

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-03-30
Posty: 4

Re: Bocian a architektura krajobrazu

Witam,

serdecznie dziekuję za odpowiedz . I tu musze sie przyznac do błedu. Otóż, przez pospiech zle sformułowałam pytanie. Chodziło mi o funkcje bocianów w ekosystemie a nie funkcje dystansu płochliwości oczywiście ) Chciałam zadać dwa różne pytania a wyszło jedno i bez sensu:)
A wracajac do wspomnianych funkcji w ekosytemie to przychodzi mi na myśl to wpływanie na populację np. gryzoni, którymi się żywi. Czy mój tok myślenia jest dobry?

Pozdrawiam

Offline

 

#6 2008-04-03 07:53:35

lanius

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-02-06
Posty: 11

Re: Bocian a architektura krajobrazu

Funkcja w ekosystemie to nie tylko to czym się żywi i związany z tym przepływ materii i energii, ale i inne rzeczy.
1. Ale fakt jedzenie (i trawienie i produkcja kału) są najważniejsze. Ptaki generalnie przez teoretyków ekologii ekosystemów są uważane za przysłowiowy "kwiatek do kożucha" i ich ilościowa funkcja jest mała. Więc bocian jest ptakiem;-))) w pewnych ekosystemach afrykańskich, jak boćki żyją w gigantycznych stadach ten wpływ jednak może być widoczny i mogą redukować liczebność szarańczy.  2. kał bocianów jest bardzo silny, więc lokalnie może modyfikować jakość gleby i roślinność - proszę popatrzeć pod gniazdo;  3. samo gniazdo bocianie to mikroeksystem - są prace o tym, że ważny dla bezkręgowców, ale też innych gatunków ptaków - np. wróbli.

Pozdrawiam - Piotr Tryjanowski

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
bocianyzprzygodzic.pun.pl