Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2010-12-03 14:54:59

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2162

Pomóż chronić biegusa łyżkodziobego w Chinach!

Pomóż Spooniemu-Łyżeczce!

Na prośbę Nicka Askewa z BirdLife International (organizacja, do której należy m.in. nasze Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków) zamieszczam w języku polskim niniejszą prośbę o pomoc dla biegusa łyżkodziobego Eurynorhynchus pygmeus“ ze strony http://www.birdlife.org/community/2010/ … -your-vote gdzie można znaleźć wideo z dorosłym ptakiem tego gatunku, więcej o nim po polsku np. http://pl.wikipedia.org/wiki/Biegus_łyżkodzioby

„Praca BirdLife nad ochroną dwóch kluczowych miejsc odpoczynku i żerowania w Chinach, wykorzystywanych przez jednego z najdziwniejszych i zwracających uwagę ptaków wodnych, otrzymała wsparcie inicjatywy Disney’s Friends for Change.

Projekt „Saving Spoony’s Chinese Wetlands“ („Ocalić chińskie tereny podmokłe Spooniego“) otrzyma co najmniej 25 tysięcy dolarów. Jeśli jednak dzieci z całego świata oddadzą na niego głos, wsparcie może wzrosnąć do 50 tysięcy lub nawet 100 tysięcy dolarów.

Spoony (stosowane w projekcie zdrobnienie od nazwy angielskiej nazwy gatunku the Spoon-billed Sandpiper, czyli również biegus łyżkodzioby, proponuję jego polską wersję „Łyżeczka“ ; przyp. PTD) – jest jednym z najrzadszych ptaków na świecie. Otrzymał swoją nazwę od jego dzioba w kształcie łyżeczki, którego używa do zbierania pokarmu z błota odkrytego w trakcie odpływu morza.

Każdego roku przelatuje ponad 9000 km z arktycznej tundry w Rosji, gdzie gniazduje, do tropików południowej Azji, gdzie spędza zimę. Wiosną leci tą samą trasą z powrotem..

Ale ptak, który nosi swój własny „sztuciec“ jest w niebezpieczeństwie, że nie będzie miał gdzie jeść. Zalewowe (pływowe) błotniska, od których zależy odpoczynek i uzupełnienie zapasów w jego niezwykłej podróży, są meliorowane i zabudowywane przez domy i fabryki.

Coraz mniej i mniej biegusów łyżkodziobych powraca na lęgi każdego roku, i jeżeli szybko nie zadziałamy, ten twardy  i zdecydowany mały ptak może szybko odejść na zawsze. Obecnie pozostało ich może mniej niż 400, z 2000 jeszcze 10 lat temu.

BirdLife’s China Programme, the Hong Kong Birdwatching Society i przyjaciele w Chinach, włącznie z Wild Bird Society of Shanghai i Fujian Bird Watching Society będą pracować na dwóch obszarach podmokłych pod Szanghajem, na których biegusy łyżkodziobe zatrzymują się na swojej trasie wzdłuż wybrzeża Chin. Zebranie informacji o wszystkich ptakach wodno-błotnych, które korzystają z tych dwóch terenów podmokłych pomogą nam chronić je lepiej.

Dla dzieci z okolicznych szkół będę organizowane prelekcje, gry i wycieczki terenowe, aby zainspirować je walorami obszarów podmokłych i dzikiej przyrody. Uczniowie będą zachęcani, by tworzyli Grupy Ochrony (Conservation Groups) i zostaną ambasadorami biegusa łyżkodziobego, mówiąc miejscowym ludziom i rządowi, że w pobliżu żyje ptak, który potrzebuje ich pomocy.

Głosowanie zaczęło się 29 listopada. Możesz pomóc chronić biegusa łyżkodziobego poprzez rejestrację na stronie www Disneya http://disney.go.com/projectgreen/explorevote.html i oddając swój głos na Spooniego - Łyżeczkę.

W przeszłości Disney udzielił wsparcia różnym projektom BirdLife, od ratowania lasów będących domem filipińskiego orła małpożera, do ochrony i odtworzenia jednego z ostatnich nietkniętych obszarów lasu deszczowego na Sumatrze. (...)

BirdLife International koordynuje szeroko zakrojone prace nad ochroną biegusa łyżkodziobego poprzez the Preventing Extinctions Programme, więcej szczegółów na www.birdlife.org/extinction.
"

xxx

Projekt popieramy i prosimy o głosowanie na Spooniego-Łyżeczkę najmłodszych miłośników ich dalekich krewnych – bocianów z Przygodzic – poproście o to dzieci swoje, znajomych i sąsiadów.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Offline

 

#2 2010-12-04 17:45:28

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 3946
WWW

Re: Pomóż chronić biegusa łyżkodziobego w Chinach!

Jedno dziecko oddało już za moją namową głos w obronie Spooniego-Łyżeczki .
Wysłałam też maile z linkami do znajomych.

Dzieci, z którymi pracuję, zostaną powiadomione o akcji w poniedziałek. Jestem pewna, że nie zawiodą.

http://images40.fotosik.pl/422/f18f5b29e8ef7882m.jpg
Zdjęcie ze strony: http://www.birdlife.org/zoom.html?desc= … =&caption=


* * *

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
bocianyzprzygodzic.pun.pl