Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2011-10-09 12:53:00

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Płazy w Polsce

Wprowadzenie

Witam!

Otwieramy na naszym forum „Bociany z Przygodzic” nowy temat, poświęcony płazom w Polsce i ich ochronie. Powodów jest kilka:
- płazy to gromada zwierząt stosunkowo mało znanych, a bardzo ciekawych;
- liczebność płazów w Polsce i na świecie bardzo mocno spada, co jest związane głównie z utratą i przekształceniami ich siedlisk, wiele gatunków na świecie wyginęło w ostatnich dekadach lub jest silnie zagrożonych wyginięciem;
- sytuacja ta wymaga szybkich działań czynnej ochrony płazów, dlatego chcemy podawać ich dobre przykłady, zachęcając do wspierania takich projektów czy samodzielnych, prostych działań, które może wykonać każdy z nas – zwykłych ludzi dbających o przyrodę.

Dlaczego płazy na forum bocianów z Przygodzic? Bo wszyscy wiedzą, że „bociany jedzą żaby”, więc zapewne nasi forumowicze-miłośnicy bocianów chcą się coś o tym składniku bocianiego menu dowiedzieć i może czynnie pomóc w lepszym zaopatrzeniu bocianiej stołówki!

Jest jeszcze kilka innych powodów:

1. Misja Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, którego Południowowielkopolska Grupa prowadzi projekt „Blisko bocianów”, to „Ochrona ptaków wraz z siedliskami”, a siedliska ptaków, szczególnie wodno-błotnych z bocianem białym na czele, są zarazem siedliskami płazów.

2. Bocian biały jako gatunek w Polsce liczny, powszechnie znany i lubiany, z założenia został wybrany jako gatunek tarczowy(mający ułatwić ochronę) i gatunek flagowy (będący jej symbolem) polskiej przyrody. Potrzebę i zasady ochrony bocianów stosunkowo łatwo można wytłumaczyć decydentom i społeczeństwu, pozyskać dla niej środki i udział licznych wolontariuszy. W dużej mierze służą one zarazem ochronie siedlisk „braci mniejszych” bocianów, w tym płazów, które w przeciwieństwie do boćków nie cieszą się sympatią ludzi – niesłusznie, o czym się na tym forum przekonamy, dowiadując się jak są interesujące, ważne dla utrzymania równowagi środowiska naturalnego, a nawet dla człowieka i jego gospodarki.

3. Nasza Południowowielkopolska Grupa OTOP w ramach projektu Kartoteka Przyrodnicza Południowej Wielkopolski zbiera informacje o płazach regionu – liczymy, że kolejne uda się zebrać od naszych forumowiczów, przy czym ze swej strony zapewniamy pomoc w oznaczaniu płazów spotkanych i sfotografowanych w regionie – wkrótce napiszemy o tym więcej.

4. Południowowielkopolska Grupa OTOP ma już za sobą działania czynnej ochrony siedlisk ptaków i płazów, na razie skromne w ramach akcji „Sprzątanie Świata”, w będącym siedzibą Grupy Ostrowie Wielkopolskim i pobliskich Szczurach. Chcemy te przykłady pokazać także miłośnikom bocianów, a na przyszłość zachęcić mieszkających w naszym regionie do udziału w kolejnych.

5. Wreszcie kluczowa informacja – wszystko to ma kto robić! Moderatorem prowadzącym to forum zostanie Krzysztof Kolenda, członek PwG OTOP od 15 maja 2009 r., uczestnik różnych naszych działań, szczególnie zajęć edukacyjnych o płazach i gadach oraz koordynator wyżej wspomnianych akcji ochrony siedlisk płazów. Obecnie jest studentem III roku Wydziału Biologii i Hodowli Zwierząt Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Od 23 sierpnia 2010 r. jest uczestnikiem naszego forum, a forumowiczom jest znany z ciekawej prezentacji na VI Ogólnopolskim Zlocie „Blisko bocianów” 30 lipca br. Przede wszystkim Krzysztof jest dobrym znawców i pasjonatem płazów, potrafiącym się swoją wiedzę ciekawie przekazywać, więc bardzo się cieszę, że będzie to robił również na naszym forum.

Tyle uzasadnienia i wstępu! Ruszajmy do rozmów o płazach i ich ochronie. Oby nie tylko przyczyniły się do ich lepszego poznania, ale i do ochrony!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#2 2011-10-11 19:31:49

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Witam bardzo serdecznie,
jest mi niezmiernie miło, że na forum powstało miejsce do dzielenia się informacjami dotyczącymi herpetofauny i jej ochrony.

Tak jak już Pan Paweł zdążył powyżej napisać, nazywam się Krzysztof Kolenda i jestem studentem III roku biologii na Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. Interesuję się nie tylko krajową herpetofauną, ale także hoduję egzotyczne płazy. Ponadto staram się dzielić swoją wiedzą z innymi, głównie po przez prowadzenie prelekcji dotyczących herpetofauny i jej ochrony. Mam również przyjemność uczyć się od najwybitniejszych polskich batrachologów (specjalistów od płazów) - prof. Leszka Bergera  i prof. Marii Ogielskiej. Swoją wiedzę postaram się w jak najlepszy sposób przekazać również tu na forum, więc zapraszam do rozmów.

W obu przypadkach (zarówno gady jak i płazy) zacznę od przedstawienia aktualnie obowiązującej systematyki oraz omówienia poszczególnych gatunków.

Przypominam również, że PwG OTOP prowadzi Kartotekę Przyrodniczą Południowej Wielkopolski, tak więc zachęcam do dzielenia się swoimi obserwacjami z tego regionu - napiszemy o tym osobno. W przypadku problemów z oznaczeniem gatunków w naszym regionie proszę o wrzucanie fotek z informacją o czasie i miejscu obserwacji, wtedy postaram się oznaczyć gatunek

Offline

 

#3 2011-10-11 23:34:24

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4082
WWW

Re: Płazy w Polsce

Witam!
Bardzo cieszę się, że na naszym forum powstały nowe wątki dotyczące bardzo interesujących tematów. Przy okazji witam Krzysztofa Kolendę w gronie moderatorów.
Korzystając z możliwości skorzystania z pomocy fachowca, poproszę o radę: Od lat mam problem z żabami. Latem wchodzą przez otwarte drzwi tarasowe do mojego mieszkania. Sądząc z rozmiarów są to osobniki młode. Mnie to nie przeszkadza, ale nie zawsze je dostrzegam wieczorem, a rano, po nocy spędzonej w suchym pomieszczeniu, są w fatalnej kondycji. Zdarzało się, że zdychały mimo wyniesienia ich na trawę.
Może istnieje jakaś roślina, której zapachu nie znoszą, wyłożyłabym to na progu drzwi tarasowych, by je odstraszać dla ich dobra. Czy istnieje jakiś sposób na odstraszenie żab?
Na zdjęciu żaba w moim pokoju.

http://images43.fotosik.pl/1147/bd9161833f21ae76m.jpg

Ostatnio edytowany przez Renia (2011-10-11 23:36:36)


* * *

Offline

 

#4 2011-10-12 16:00:47

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Niestety obawiam się, że może być problem z wyeliminowaniem wchodzenia do domu płazów. Niektóre, jak na przykład ropucha zielona są gatunkami synantropijnymi i bardzo często można je spotkać w pobliżu ludzkich siedlisk. Są również bardzo odporne na wysychanie. Zdjęcie przedstawia osobnika żaby wodnej, jest to gatunek, który charakteryzuję się silnym pędem do wędrówek i dlatego często możemy go spotkać nawet w naszych domach. Niestety, nie ma on tak dobrej zdolności adaptacyjnej do suchego środowiska, dlatego często jego wejścia do domów kończą się tragicznie. Jedyne co mi przychodzi do głowy to zamontowanie przed wejściem do domu progu, który będzie nie do przeskoczenia dla płazów.

Offline

 

#5 2011-10-18 13:30:48

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

W związku z tym, że w ostatnim czasie systematyka bardzo szybko się zmienia (głównie dzięki badaniom molekularnym) poniżej przedstawiam aktualną systematykę płazów występujących na terenie naszego kraju. Postaram się systematycznie zamieszczać opisy gatunków, tak by ułatwić wszystkim zainteresowanym rozpoznanie danych gatunków w terenie.

W Polsce występuje 18 gatunków płazów, w tym 1 gatunek hybrydogenetyczny (żaba wodna).
Nasze płazy zgrupowane są w 2 rzędach i w 6 rodzinach.
Wszystkie gatunki objęte są ochroną ścisłą na podstawie Rozporządzenia Ministra Środowiska z 28 września 2004 r.. Oznacza to, że nie możemy ich zabijać, płoszyć, niszczyć ich siedlisk, łapać, przenosić, trzymać w domu.

Gromada: Płazy - Amphibia

Rząd: Płazy ogoniaste - Caudata
Rodzina: Salamandrowate - Salamandridae
Gatunki:   
    * salamandra plamista (Salamandra salamandra)
    * traszka grzebieniasta (Triturus cristatus)
    * traszka zwyczajna (Lissotriton vulgaris)
    * traszka karpacka (Lissotriton montandoni)
    * traszka górska (Ichthyosaura alpestris)

Rząd: Płazy bezogonowe - Anura
Rodzina: kumakowate - Bombinatoridae
          o kumak nizinny (Bombina bombina)
          o kumak górski (Bombina variegata)
Rodzina: grzebiuszkowate - Pelobatidae
          o grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus)
Rodzina: ropuchowate - Bufonidae
          oropucha szara (Bufo bufo)
          oropucha zielona (Pseudepidalea viridis)
          oropucha paskówka (Epidalea calamita)
Rodzina: rzekotkowate - Hylidae
          o rzekotka drzewna (Hyla arborea)
Rodzina: żabowate - Ranidae
          o żaba jeziorkowa (Pelophylax lessonae)
          o żaba wodna (Pelophylax esculentus)
          o żaba śmieszka (Pelophylax ridibundus)
          o żaba trawna (Rana temporaria)
          o żaba moczarowa (Rana arvalis)
          o żaba dalmatyńska (Rana dalmatina)

Aktualna systematyka wszystkich płazów znajduje się tu:
http://research.amnh.org/vz/herpetology … /index.php

Offline

 

#6 2011-11-09 07:51:44

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Płazy w Polsce

Witam!

W czasopiśmie „Fragmenta Faunistica “ ukazał się niedawno ciekawy artykuł pana Wacława Adamiaka o płazach miasta Gniezna:
Adamiak W. 2010. Amphibians of Gniezno. Fragmenta Faunistica 53, 2: 127–137.

Artykuł jest po angielsku. Pozwolę tu sobie zamieścić jego polskie streszczenie:

[Płazy Gniezna]

W latach 2005–2007 przeprowadzono obserwacje zbiorników wodnych na terenie miasta Gniezna, w celu ustalenia jakie gatunki płazów w nich występują w okresie rozrodczym i jaka jest ich liczebność.

Kontrolą objęto 34 zbiorniki wodne. W 23 z nich (67,6%) występowały płazy następujących gatunków: żaba trawna (Rana temporaria), żaba moczarowa (Rana arvalis), żaby zielone (Rana esculenta complex), grzebiuszka ziemna (Pelobates fuscus), kumak nizinny (Bombina bombina), ropucha szara (Bufo bufo), ropucha zielona (Bufo viridis), traszka zwyczajna (Triturus vulgaris). Najliczniejsze populacje tworzyły Rana esculenta complex oraz Rana temporaria. Nie stwierdzono występowania Triturus cristatus, Bufo calamita oraz Hyla arborea
”.

O cały artykuł w formie pdf można poprosić Autora na adres: waclaw.adamiak@autograf.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Offline

 

#7 2011-11-09 18:16:36

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Kumak nizinny i kumak górski

Mimo, iż nasza krajowa batrachofauna jest dość uboga (18 gatunków ), to jednak wśród niej możemy spotkać się z wieloma ciekawymi gatunkami. Na pewno zaliczają się do nich kumak nizinny i kumak górski, które jeszcze do niedawna należały do rodziny ropuszkowatych (Discoglossidae), a dziś należą do rodziny kumakowatych (Bombinatoridae). Kumakowate charakteryzują się ciemną, silnie brodawkowatą skórą. W przeciwieństwie do ropuch, u kumaków nie występują gruczoły przyuszne - parotydy.  Źrenica oka jest trójkątna z wierzchołkiem skierowanym do dołu.

Kumak nizinny

Dorosłe osobniki dorastają do około 5-5,5 cm. Źrenica oka jest trójkątna, wyglądem przypomina kształt serca. Skóra pokryta jest drobnymi, tępymi brodawkami. Spód ciała kumaka nizinnego jest ciemny z nieregularnymi pomarańczowymi plamami. W momencie zagrożenia, kumak przewraca się na grzbiet, eksponując jaskrawy brzuch (tzw. refleks) w celu odstraszenie drapieżnika. Głos kumaków jest bardzo donośny (jemu zawdzięczają swą nazwę) i często można go usłyszeć także poza porą godową, która przypada mniej więcej na kwiecień. Samica składa jaja w postacie luźnych kłębów, które przyczepia do roślin. U kumaków występuje ampleksus pachwinowy (samiec chwyta samicę w okolicy nasad jej tylnych kończyn - pachwin). Świeżo przeobrażone osobniki pojawiają się mniej więcej w drugiej połowie lipca. Kumaki możemy spotkać na gęsto porośniętych roślinnością płytkich brzegach zazwyczaj niewielkich zbiorników wodnych. W Polsce kumak nizinny jest dość pospolity na nizinach. W powiecie ostrowskim również jest dość liczny. Można go spotkać między innymi w gminach Raszków, Ostrów Wielkopolski czy Przygodzice.

http://img41.imageshack.us/img41/3483/kumak.jpg
Kumak nizinny (Pogrzybów, gmina Raszków)

http://img705.imageshack.us/img705/8270/reflekse.jpg
Refleks młodego kumaka nizinnego (Antonin, gmina Przygodzice)

Odgłos godowy kumaków nizinnych:
http://www.youtube.com/watch?v=FdY706tiWoI


Kumak górski

Kuzyn kumaka nizinnego podobny do niego pod względem wielkości. Skóra szorstka dzięki wysokim i ostrym kolcom rogowym na brodawkach. Ubarwienie brzucha jest czarne z jaskrawymi żółtymi plamami, które również służą do obrony przed drapieżnikiem. Kumak górski jest mniej związany ze środowiskiem wodnym niż jego nizinny kuzyn. Gody odbywa często w rowach, mokradłach czy nawet kałużach. Składanie jaj odbywa się od maja często nawet do sierpnia. Kumak górski nie posiada rezonatorów, dlatego jego głos jest znacznie słabszy niż kumaka nizinnego. W Polsce występuje w Karpatach i Sudetach Wschodnich. Zdarza się, że kumaki górskie schodzą na tereny do około 200 m. n.p.m, gdzie mogą krzyżować się z kumakami nizinnymi.

Odgłos godowy kumaka górskiego:
http://www.youtube.com/watch?v=n5q5ZuSVrWw

Offline

 

#8 2011-11-23 16:15:33

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Grzebiuszka ziemna

Grzebiuszka ziemna jest niewielkim płazem dorastającym do około 8 cm. Ubarwiona jest plamiście, jasnobrązowo. Na ciele można zaobserwować liczne czerwone kropki, których znaczenie nie zostało jeszcze poznane. Skóra jest gładka, po potarciu z gruczołów wydziela substancję o zapachu czosnku. Źrenica u tego gatunku jest pionowa, co wyróżnia go wśród polskiej batrachofauny.  U nasady pierwszego palca tylnych kończyn występuje duży, modzel rogowy, który umożliwia zagrzebywanie się w ziemi, gdzie grzebiuszka spędza większość czasu. Aktywna jest w nocy. Okres godowy zaczyna już pod koniec marca. Jest jedynym polskim płazem, który wydaje dźwięki spod wody, które są bardzo ciche i przypominają stłumione pohukiwania skąd jej druga nazwa – huczek. Grzebiuszka jest na tyle ostrożnym gatunkiem, że nawet podczas godów większość czasu spędza pod wodą i rzadko można ją spotkać na brzegach zbiorników wodnych. Samica składa skrzek w postaci krótkich (w porównaniu do ropuch) grubych sznurów jaj. Kijanki osiągają bardzo duże rozmiary – do 17cm, których rozwój przeciąga się czasem na kolejny rok. W Polsce jest gatunkiem dość licznym, występuje na niżu. W południowej Wielkopolsce również można ją bardzo często spotkać. (Bardzo liczna jest w gminie Raszków)

http://img714.imageshack.us/img714/2454/46120395.jpg
Grzebiuszka ziemna

http://img690.imageshack.us/img690/4269/71034434.jpg
Skrzek grzebiuszki

Odgłos grzebiuszki:
http://www.youtube.com/watch?v=ECu4c9WQ6co

Offline

 

#9 2011-11-23 17:04:39

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Płazy w Polsce

W dniu dzisiejszym (23 listopada 2011 r.) weszło w życie rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 października 2011 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt. Opublikowane zostało w Dzienniku Ustaw Nr 237 poz. 1419, a dostępne jest już poza papierowym dziennikiem ustaw w formie pdf na www.sejm.gov.pl

Rozporządzenie to obejmuje ochroną ścisłą wszystkie gatunki płazów żyjących w Polsce, zaliczając je jednocześnie w całości do gatunków wymagających ochrony czynnej.

Rozporządzenie w § 7 zawiera obszerny zestaw zakazów obowiązujących w stosunku do gatunków chronionych.
Do płazów zastosowania mają zakazy:
1) umyślnego zabijania;
2) umyślnego okaleczania i chwytania;
3) transportu, pozyskiwania, przetrzymywania, a także posiadania żywych zwierząt;
4) zbierania, posiadania i przetrzymywania okazów gatunków;
5) umyślnego niszczenia ich jaj, postaci młodocianych i form rozwojowych;
6) niszczenia ich siedlisk i ostoi;
7) niszczenia ich gniazd;
8) niszczenia ich tarlisk, zimowisk i innych schronień;
9) wybierania, posiadania i przechowywania ich jaj;
11) preparowania okazów gatunków;
12) zbywania, oferowania do sprzedaży, wymiany i darowizny okazów gatunków;
13) wwożenia z zagranicy i wywożenia poza granice państwa okazów gatunków;
14) umyślnego płoszenia i niepokojenia;
16) przemieszczania z miejsc regularnego przebywania na inne miejsca;
17) przemieszczania urodzonych i hodowanych w niewoli do stanowisk naturalnych.

Obecne rozporządzenie zastąpiło rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 28 września 2004 r. w sprawie gatunków dziko występujących zwierząt objętych ochroną.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#10 2011-11-30 21:52:46

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4082
WWW

Re: Płazy w Polsce

Podczas wakacyjnych obserwacji ptaków nad stawami w Spytkowicach (pow. wadowicki, Małopolska) nagrałam krótki filmik, w którym słychać głos - moim zdaniem - żaby. Czy na podstawie tego głosu można rozpoznać gatunek? Bardzo jestem ciekawa, czyj przepiękny śpiew utrwaliłam .

http://www.youtube.com/watch?v=TlpLwZfdYTA


* * *

Offline

 

#11 2011-11-30 22:34:12

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Renia napisał:

Podczas wakacyjnych obserwacji ptaków nad stawami w Spytkowicach (pow. wadowicki, Małopolska) nagrałam krótki filmik, w którym słychać głos - moim zdaniem - żaby. Czy na podstawie tego głosu można rozpoznać gatunek? Bardzo jestem ciekawa, czyj przepiękny śpiew utrwaliłam .

http://www.youtube.com/watch?v=TlpLwZfdYTA

tak, da się. To żaba śmieszka Pelophylax ridibundus
Świetne, wyraźne nagranie

Offline

 

#12 2011-12-01 17:26:33

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4082
WWW

Re: Płazy w Polsce

Krzysztof Kolenda napisał:

tak, da się. To żaba śmieszka Pelophylax ridibundus
Świetne, wyraźne nagranie

Bardzo dziękuję za odpowiedź .


* * *

Offline

 

#13 2011-12-06 15:23:04

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Rzekotka drzewna

Rzekotka jest jedynym europejskim przedstawicielem płazów nadrzewnych. Dzięki swojemu jaskrawozielonemu ubarwieniu zalicza się do naszych najpiękniejszych płazów. Kolor ten potrafi jednakże zmieniać - od ciemno brązowego do zielonego. Nie tylko po to, by zlać się z podłożem (nieraz widywałem zielone rzekotki na ziemi czy korze drzew), ale także w zależności od „samopoczucia”. Po bokach ciała biegnie ciemna smuga. Rzekotki drzewne są niewielkimi płazami, nie przekraczają 5 centymetrów, przy czym samce są mniejsze od samic i na podgardlu posiadają ciemno zabarwiony rezonator, dzięki któremu ich głos może się nieść na duże odległości (nawet do 2 km). Gody rzekotek zaczynają się już w kwietniu (lub przełom kwietnia i maja), choć w wielu książkach można przeczytać, że pora ta zaczyna się dopiero w maju. Jednak ocieplenie klimatu sprawia, że wiele płazów zaczyna porę godową nieco wcześniej. Jest to w zasadzie jedyny okres, kiedy płazy te można spotkać w wodzie. Samica składa skrzek w postaci kilku kłębów wielkości orzecha włoskiego. Podczas godów płazy te można spotkać na gęsto porośniętych roślinnością brzegach stawów, jezior, a czasem nawet rowów melioracyjnych. Poza okresem godowym rzekotka widywana jest na skrajach lasów (zwłaszcza liściastych), w wilgotnych miejscach porośniętych krzewami. W naszym regionie można ją spotkać między innymi na Stawach Przygodzickich (na stawach w Dębnicy i w rezerwacie „Wydymacz”) czy w gminie Raszków.

Odgłos godowy samca:
http://www.youtube.com/watch?v=tVgGsY2vrdo

Offline

 

#14 2012-01-30 23:18:52

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

Ropucha szara

Ropuchę szarą zapewne każdy z nas miał okazje spotkać, chociażby podczas jej wiosennych wędrówek na godowiska. Zalicza się do naszych największych płazów. Samice mogą osiągać nawet powyżej 15 cm długości ciała. Ciało ropuchy jest bardzo masywne, skóra chropowata, pokryta wieloma brodawkami. Z tyłu głowy można zauważyć dwa duże gruczoły przyuszne – parotydy. Są to gruczoły jadowe, z których atakowana ropucha (przy uszkodzeniu skóry przez drapieżnika) wydziela toksyczne substancje. Zabarwienie grzbietu jest brązowe w różnych odcieniach szarości, zwykle jednolite. Brzuch zawsze jaśniejszy, brudnoszary, pokryty plamami. Gody ropuch odbywają się bardzo wcześnie, często już pod koniec marca. Samica składa skrzek w postaci dwóch sznurów jaj, które mogą sięgać nawet 5 metrów długości! Mimo,  okazałych wymiarów dorosłych osobników z jaj wylęgają się kijanki, które osiągają maksymalnie ok. 3,5–4 cm, natomiast świeżo przeobrażone osobniki czasem nie przekraczają 1 centymetra! Ropuchy ze względu na niezbyt piękny wygląd powszechnie budzą spore obrzydzenie, należy jednak pamiętać, że ze względu na swa żarłoczność są niezwykle pożytecznymi organizmami. Zjadają wiele szkodników, w tym np. stonkę ziemniaczaną na polach oraz nagie ślimaki, które niszczą nasze przydomowe rośliny! Niestety ich żarłoczność doprowadza do tego, że stają się ociężałe i trudno im się poruszać, co skutkuje coroczną śmiercią tysięcy ropuch na drogach. Należy więc wiosną szczególnie podczas deszczowych dni zwrócić uwagę podczas jazdy samochodem w pobliżu zbiorników wodnych, by nie przyczynić się do dziesiątkowania tych zwierząt. Innymi zagrożeniami dotykającymi ropuchy są pasożyty, w tym najbardziej znana mucha ropuszanka. Składa jaja do jamy nosowej ropuchy,z których rozwijają się larwy. Następnie larwy żerują w jamie nosowej i oczodołach, powoli wyjadając ropuchę od środka.

http://img820.imageshack.us/img820/4899/44159976.jpg
dorosły osobnik ropuchy szarej z widocznymi parotydami

http://img585.imageshack.us/img585/4411/14427377.jpg
samiec ropuchy szarej podczas wiosennej wędrówki na godowisko

http://img94.imageshack.us/img94/7233/62936198.jpg
para w amplexus

http://img38.imageshack.us/img38/484/11131595.jpg

dość niecodzienne zjawisko - refleks u młodego osobnika.

Offline

 

#15 2012-03-20 14:59:53

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4082
WWW

Re: Płazy w Polsce

Najpierw usłyszałam tę informację w Radiu Kraków, potem czytałam w Internecie, m. in. na stronach:
http://www.gazetakrakowska.pl/artykul/5 … ,id,t.html
http://www.dziennikpolski24.pl/pl/regio … niach.html

Tytuły artykułów: „Martwe żaby w potoku Sudół. Kto je zatruł?”,
„Katastrofa ekologiczna na rzece Sudoł w Toniach”


Sudół to niewielki potok a Krakowie, dopływ rzeki Białuchy. W niedzielę spacerowicze zauważyli w nim setki martwych żab i zaalarmowali właściwe służby.
Żaby prawdopodobnie uległy zatruciu produktami ropopochodnymi. Szczegóły będą znane za kilka dni, gdy zostaną przeprowadzone badania pobranej z Sudołu wody.


* * *

Offline

 

#16 2012-03-21 01:21:49

 kamelek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-08-09
Posty: 43
WWW

Re: Płazy w Polsce

Witam!

W niedzielę 18.03 br razem z siostrą na trawniku przy kanale  w Przemęcie (pow. wolsztyński, woj. wielkop.) zaobserwowałyśmy osobnika widocznego na poniższych zdjęciach, który wdzięcznie pozował do zdjęć a na koniec mrugnął okiem. Niestety nie wiemy co to za gatunek i prosimy o pomoc w oznaczeniu.

pozdrawiam
Agnieszka

http://www.allegaleria.pl/images/tcr21218xossxkgu78hj_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6pz4g0rf4vo1su528fpt_thumb.jpg    http://www.allegaleria.pl/images/6t1tuu5896pm18vpiwao_thumb.jpg

Offline

 

#17 2012-03-22 00:08:58

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Płazy w Polsce

wygląda na żabę moczarową

Offline

 

#18 2012-03-22 12:19:21

 kamelek

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-08-09
Posty: 43
WWW

Re: Płazy w Polsce

Dziękuję.


Krzysztof Kolenda napisał:

wygląda na żabę moczarową

Offline

 

#19 2012-04-09 23:43:05

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Płazy w Polsce

W oczku wodnym u mnie na ogrodzie od jakiegoś czasu jest skrzek żaby trawnej. Szczerze mówiąc nie przyuważyłem, kiedy się pojawił. Co roku od kilku lat się tu rozmnażają. Kiedyś mieliśmy również ropuchy zielone, ale od 2 lat już ich nie ma. Zeszłej nocy woda lekko przemarzła, ale mam nadzieję, że skrzek nie ucierpi i kolejne pokolenie żabek opuści nasz ogród szczęśliwie


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#20 2012-05-16 13:38:04

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Płazy w Polsce

16 maja

"Skąd się wziął kanarek w stawie?"

Przeglądając kartki wyrwane ze ściennego kalendarza znalazłam taką oto ciekawostkę przyrodniczą dotyczącą ropuchy zielonej, Pseudepidalea (Bufo) viridis:

"W okresie godów samce wydają rytmiczny głos, łudząco przypominąjący śpiew kanarka".   Tak mnie ten szczegół ucieszył, że dzielę sie nim tutaj, a równocześnie planuję poszukać więcej informacji o tym romantycznie muzykalnym stworzeniu   - może Krzysztof przedstawi go nam tutaj? Bo chyba jest właśnie okres godowy, więc kto ma w ogrodzie oczko wodne czy stawek, niech nadsłuchuje i wypatruje!  Ze zdjęć widzę, że ropucha zielona jest ubarwiona bardzo pięknie.

Pozdrowienia

Anka

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
BetonovÊ Jímky Ždírec nad Doubravou https://piaseczno.szamba-betonowe.com Is TS2 Space legal?