Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#21 2012-05-31 16:49:14

kofeina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-05-26
Posty: 8

Re: Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii

Ktoś z ekipy Springwatch prowadzi statystyki i podał dziś informację, że (pomimo niesprzyjającej deszczowej pogody) modraszki były karmione 41 w ciągu godziny (imponujace!).

Offline

 

#22 2012-06-01 12:30:26

kofeina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-05-26
Posty: 8

Re: Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii

Springwatch.

Sikory modraszki rosną i rozpychają się w budce. Dzięki zmianie ustawienia kamery patrzymy teraz na nie z góry. Rodzice mają do wykarmienia aż 10 głodnych piskląt i pracują dziś od rana wytrwale, żeby napełnić wszystkie dzioby. Statystyki porannego karmienia (wg administratorów serwisu): 34-58 razy w ciągu godziny!

Na zdjęciu widzimy scenę toalety (dorosły ptaka usuwa odchody pisklęcia w higienicznym białym pakieciku), a także rozciąganie małych skrzydełek.

http://img716.imageshack.us/img716/8207/modraszki.th.jpg

Uwaga obserwatorów koncentruje się dziś jednak przede wszystkim na budce kowalików, które lada moment powinny opuścić gniazdo. Młode wyglądają przez otwór budki z zaciekawieniem. Rodzice mocno ograniczyli dostawy pokarmu, żeby zachęcić je do wyjścia na zewnątrz.

http://img696.imageshack.us/img696/5464/kowaliki.th.jpg

Offline

 

#23 2012-06-02 12:59:53

kofeina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-05-26
Posty: 8

Re: Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii

Wszystkie kowaliki opuściły budkę dzisiaj między 11:45 a 12:45

http://img404.imageshack.us/img404/4679/kowt.th.jpg

Offline

 

#24 2012-06-03 14:51:43

KrystynaB

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-08-02
Posty: 330

Re: Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii

BBC Nature -  Springwatch.

Brodziec piskliwy założył gniazdo tuż przy nasypie kolejowym. Ryzykant - nie patrzy w lewo przy przechodzeniu przez tory.
http://youtu.be/7ibbiVMvR8s

http://www.allegaleria.pl/images/ct45bx3owfdp02as4zsf_thumb.jpg

Offline

 

#25 2012-06-03 16:39:38

kofeina

Użytkownik

Zarejestrowany: 2012-05-26
Posty: 8

Re: Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii

Świetny filmik! Ja zawsze przegapię moment, gdy przechodzi przez tory

Położenie tego gniazda jest dość niefortunne. Gdy przejeżdża pociąg, rodzic wysiadujący jajka zrywa się i ucieka. Wraca dopiero po jakichś 10 min.

Kowaliki też bały się pociągu. Gdy przejeżdżał (a było to słychać w tle), wszystkie nieruchomiały i cichły na dłuższą chwilę.

KrystynaB napisał:

BBC Nature -  Springwatch.

Brodziec piskliwy założył gniazdo tuż przy nasypie kolejowym. Ryzykant - nie patrzy w lewo przy przechodzeniu przez tory.
http://youtu.be/7ibbiVMvR8s

http://www.allegaleria.pl/images/ct45bx … _thumb.jpg

Offline

 

#26 2012-06-12 00:04:00

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii

BBC Springwatch ("Podglądanie wiosny")

Ulewne deszcze pod koniec ubiegłego tygodnia spowodowały poważne powodzie w różnych częściach Wysp Brytyjskich. Niestety w wielu miejscach zalane zostały między innymi tereny nadrzecznych łak i mokradeł, na których gniazdują liczne zagrożone gatunki ptaków. Między innymi w Walii zgineły bardzo licznie prawie juz podrośnięte  młodziutkie podloty czajek, zbyt jeszcze niewprawne w lataniu, by ratować się lotem przed zalaniem ich gniazd przez gwałtownie podnoszące sie wody powodziowe.  Co gorsza, jest już za późno w sezonie, żeby czajki-rodzice zdążyły założyć nowe gniazda i wyprowadzić drugi lęg. W Walii czajki wymierają w dramatycznym tempie - w tym roku jest juz tylko 80 lęgowych par tych ptaków, wiec tego rzędu utrata lęgów jest dla tego obszaru katastrofą ornitologiczną.

Kolejnym dramatycznym wydarzeniem była śmierć (najprawdopodobniej z głodu i przemarznięcia) drugiego już z trzech wylęgniętych piskląt rybołowa w gnieździe monitorowanym przez program BBC "Springwatch" .  W tym wypadku jest jeszcze gorzej, bo w Walii są zaledwie dwa znane lęgowe gniazda rybołowa. Gwałtowne wiry i  prądy wód powodziowych uniemożliwiły na kilka dni zdobywanie pożywienia przez dorosłe rybołowy, a deszcz i niskie temperatury zagrażały życiu ostatniego pozostałego, słabo jeszcze opierzonego pisklaka.  Z tego powodu, w porozumieniu z ornitologami, specjaliści prowadzący program zdecydowali się na przeprowadzenie akcji ratunkowej na rzecz  pisklaka, przemokniętego i wychłodzonego do tego stopnia, że ledwie już się ruszał i zatracił naturalny odruch domagania się od rodziców pożywienia - bez którego dorosłe rybołowy nie były w stanie go karmić.  Mały rybołów został więc na jakiś czas zabrany z gniazda, po czym w ciepłym pomieszczeniu osuszono go i ogrzano, a przede wszystkim nakarmiono.  Po nabraniu sił pisklak odzyskał na szczęście odruch "błagania" o pożywienie.  Po zwróceniu go do gniazda akcję karmienia młodego przejęli szczęśliwie rodzice. Reszta zależeć będzie od żywotności malucha, pogody i dostępności pożywienia.

Niestety, powódź zniszczyła też podglądane z kamer programu "Springwatch" gniazdo rokitniczki z wszystkimi pisklętami. W tym przypadku jest jednak nadzieja, że rodzice, o ile przeżyli, mogą jeszcze zdążyć założyć nowe gniazdo, znieść jaja i odchować nowy lęg przed terminem migracyjnego odlotu we wrześniu. Ponieważ wczoraj słychać już było w pobliżu śpiew godowy ocalałego samczyka, prognoza może być optymistyczna.

Za to gniazdo brodźca piskliwego, założone ryzykownie tuż obok toru kolejowego (patrz wpis KrystynyB powyżej), ocalało własnie dzięki temu, że umieszczone jest na stoku nasypu, powyżej górnego poziomu powodzi i  na przepuszczalnym podłożu.

Prawie cudem też uratowały się młode kopciuszki, które przeczekały najgorszą powódź w swoim szczęśliwie niezalanym gnieździe i wyleciały z niego dopiero po tym, jak wody zaczęły opadać. Także pisklęta mysikrólika, których gniazdko zawieszone na gałęzi drzewa cyprysowego szarpały gwałtowne wichry towarzyszące ulewom, żyją i mają się nieżle, chociaż gniazdko wisi teraz  pod nieco skośnym kątem.

Bezpieczne od powodzi gniazdo w dziupli drzewa ma rodzina pełzaczy leśnych, także podglądana z kamer programu.

Niejakim pozytywem po powodzi jest to, że znacznie zwiększyła się po niej ilośc najróżniejszych latających i pełzających owadów i innych drobnych bezkręgowców, a także młodych żabek i ropuszek. Jest więc perspektywa solidnego wykarmienia piskląt przez ocalałe ptaki, pod warunkiem, że pogoda nie pogorszy się znowu.  Niestety jak na razie nadal pada, chociaż już nie tak ulewnie.

Offline

 

#27 2012-12-14 15:26:17

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii

Sezon 2012/2013.

Do Anglii zima jak widać jeszcze nie dotarła. Na stawach w rezerwacie Slimbridge ptaków jest jednak sporo i warto tu zaglądać. Dzisiaj ok. godz. 15-tej zastałem takie widoki:
1. The Rushy at Slimbridge - http://www.wwt.org.uk/visit/dont-miss-a … idge-rushy
2. Slimbridge swancam - http://www.wwt.org.uk/visit/dont-miss-a … ge-swancam
3. Slimbridge swan lake - http://www.wwt.org.uk/visit/dont-miss-a … -swan-lake

http://www.allegaleria.pl/images/75wkh5kcv0kzrptn4bae_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/eb0fkcjjyk4zkk6ekem_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/mgodwzkn3pwxxxr452t_thumb.jpg

Offline

 

#28 2013-04-18 03:40:56

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii

Sensacja w Slimbridge: Gniazdują żurawie!

Po raz pierwszy od ponad 400 lat w południowo-zachodniej Anglii założyły gniazdo dzikie żurawie. To nieoczekiwane i - jak dotychczas - wyjątkowe wydarzenie jest źródłem radości i wielkiego podniecenia wśród pracowników i gości rezerwatu ptactwa wodnego w Slimbridge w hrabstwie Gloucestershire. Jest nadzieja, że z czasem żuraw znowu stanie się elementem typowego krajobrazu tych okolic.

Dotychczas żurawie odwiedzały tereny tego ośrodka sporadycznie, ale nigdy przedtem nie zakładały tu gniazd. Rezerwat Slimbridge jest - wraz z kilkoma innymi organizacjami ochrony przyrody - współtwórcą prowadzonego od czterech lat programu przywrócenia dzikich żurawi na Wyspy Brytyjskie (The Great Crane Project). Główną sceną programu jest obszar około 60 tysiecy hektarów łąk, pastwisk, mokradeł i terenów zalewowych położonych ponad sto kilometrów na południe od Slimbridge na tak zwanych Płaszczyznach Somerseckich (Somerset Levels). Sprowadza się tam młode osobniki - pozyskane w ramach programu z Brandenburgii w Niemczech - i wypuszcza je na wolność, chociaż ptaki są oczywiscie obrączkowane i w miarę możności na bieżąco monitorowane.

Para żurawi, która z początkiem kwietnia postanowiła osiedlić się w rezerwacie Slimbridge, została wypuszczona na Płaszczyzny Somerseckie jako "młodziki" trzy lata temu. Oba osobniki osiągnęły właśnie wiek rozrodczy, chociaż nie wiadomo jeszcze, czy pierwsza próba założenia rodziny zostanie uwieńczona powodzeniem. Sukcesem jest przede wszystkim to, że ptaki wykazują już normalne, instynktowne zachowania godowe, których można spodziewać się od osobników w ich wieku żyjących dziko. Ale na szczęście w Slimbridge zbudowały gniazdo na tyle blisko schronu obserwacyjnego, że nie potrzeba nawet lornetki, żeby je podglądac. Goście ośrodka mieli już szczęście obserwowac toki i tańce godowe ptaków, a nawet odstraszanie trzeciego osobnika z grupy odwiedzających rezerwat żurawi.

A oto filmiki ukazujące parę żurawi w Slimbridge w trakcie tokowania i tańca godowego, a także budowania gniazda:
http://www.wwt.org.uk/visit/slimbridge/ … limbridge/
http://www.wwt.org.uk/visit/slimbridge/ … sightings/

Ciekawostką jest, że żurawie wypuszczane na wolność na Płaszczyznach Somerseckich wylęgały się właśnie w inkubatorach w Slimbridge, dokąd zostały przywiezione z Brandenburgii jeszcze jako zalężone jaja. (Czy więc dowodzi to, że mają instynkt powrotu do miejsc, gdzie pierwszy raz ujrzały świat po wydostaniu sie ze skorup jaja?)  Po wykluciu, nieobecność biologicznych ptasich rodziców jest ptakom wynagradzana przez pracownikow programu, którzy w Slimbridge odgrywają rolę ich rodzicieli - dojrzałych ptaków, od których normalnie pisklęta i młode "podloty" uczą się typowych żurawich zachowań. Specjalnie przeszkolone osoby spędzają codziennie wiele godzin w terenie z ptakami, nosząc specjalnie kolorystycznie zaprojektowane kostiumy kamuflażowe przypominające sylwetki dorosłych żurawi (żeby młode osobniki - przygotowywane do życia na wolności jako dzikie ptaki - nie przyzwyczajały się do ludzi) i ucząc żurawie dzieci i młodzież, jak biegać, podskakiwać, machać skrzydłami w przygotowaniu do lotów, brodzić, pływać,  a także jeść i samodzielnie szukać pożywienia.

Więcej informacji (dla forumowiczów rozumiejących angielski) tutaj:
http://www.thegreatcraneproject.org.uk/


P.S. Rok temu w okresie angielskiego przedwiośnia (na początku lutego) odwiedziłam ośrodek - centrum programu na Płaszczyznach Somerseckich. Ośrodek ten okresowo prowadzi wycieczki niewielkich grup ptako/żurawiolubów w okolice, gdzie przebywają wypuszczone na wolność młode żurawie (dokładne namiary objęte są stosunkowo ścisłą tajemnicą!). Mieliśmy szczęście obserwować kilkoro młodych osobników przechadzających sie. i od czasu do czasu wykonujących  imponujące podskoki. na rozległych podmokłych łąkach. Po powrocie do ośrodka była projekcja szalenie interesującego filmu o historii programu, a po niej jeszcze prelekcja i dyskusja przy wspólnym obiedzie. Wrażenia z wyprawy były niezapomniane i nie zepsuła ich nawet burza śnieżna, która dopadła nas na autostradzie w prawie trzygodzinnej drodze powrotnej. Zamierzałam już wtedy napisać o tym programie na naszym forum, ale jakoś nigdy do tego nie doszło. Dopiero dzisiaj przeczytana wiadomość o "pionierskim" osiedleniu sie żurawi w Slimbridge zmobilizowała mnie do tego. Może nawet ta para jest właśnie z grupy, którą wtedy z takimi emocjami obserwowaliśmy w Somerset!

Offline

 

#29 2022-05-18 12:55:16

 Gerard133

Użytkownik

Skąd: Gdynia
Zarejestrowany: 2022-05-18
Posty: 3
WWW

Re: Łabędzie, gęsi, kaczki i inne ptaki ze Slimbridge w Anglii

Przyznam, że totalnie się na tym nie znam, ale wygląda to oszałamiająco!

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Kłodzko Hotels SchĂśfweg Green Oasis: Home with Breathtaking View... Allotjament Bad Homburg vor der HĂśhe