Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2009-03-14 01:19:53

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Obserwacja trochę wcześniejsza niż post Kasi wyżej, albowiem z dnia 17 stycznia 2009.

Miejsce: Delta Evros (północna Grecja). Gatunek: Łabędzie czarnodziobe Cygnus columbianus (22 ptaki) razem w stadzie z łabędziami krzykliwymi (ok.1000 os.).
Obserwatorzy: Eva Stets (PwG OTOP, HOS-Hellas) i Michail Moschovis (HOS-Hellas).

W Delcie Evros zimuje corocznie ok. 2000 łabędzi niemych i ok. 2000 łabędzi krzykliwych. Łabędzie czarnodziobe spotyka się tu w znacznie mniejszej ilości. Przykładowo: w 2008 roku, podczas Zimowego Liczenia Ptaków w Delcie Evros odnotowano 2.108 łabędzi niemych Cygnus olor i 2015 łabędzi krzykliwych Cygnus cygnus a czarnodziobych jedynie 27.
W ostatnich latach liczba zimujących tutaj łabedzi czarnodziobych wzrasta z roku na rok ale jeszcze 15-20 lat temu nie było w Grecji wcale tych ptaków (inf. dr Maria Wieloch, Didier Vangeluve). Mimo to, łabędź czarnodzioby nadal pozostaje na liście rarytasów a każda ich obserwacja uzupełnia listę rzadkich gatunków w Grecji i jest rozpartywana przez Hellenic Rarities Committee, greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS-Hellas). Podobnie było i w tym przypadku, która został zaakceptowany przez komisję a porównując ilość zaobserwowanych ptaków (22 os.) z liczbą z ub. roku, można mówić, że miałam spore szczęście

Nie była to moja pierwsza obserwacja łabędzi czarnodziobych - wcześniej (21 XI 2008) udało mi się zobaczyć 8 os. na Jeziorze Vistonida (Porto Lagos, północna Grecja) - tu jednak dla upewnienienia się co do gatunku nieodzowna okazała się wiedza Samuela Odrzykoskiego i Pawła Dolaty, którym za pomoc ponownie bardzo dziękuję. Również i ta obserwacja weszła na listę rzadkich gatunków w Grecji.

Fot niżej z dnia 17 stycznia 2009: łabędzie czarnodziobe razem z krzykliwymi (tylko mała część stada) i zbliżenie (z innego punktu) trzech łabędzi czarodziobych.
Copyright Eva Stets

http://img11.imageshack.us/img11/1833/deltalabedzie2.th.jpg  http://img11.imageshack.us/img11/1025/deltalabedzie.th.jpg

z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:54:17)

Offline

 

#2 2009-03-21 20:16:06

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Sęp kasztanowaty na...Alasce

Obserwacja nie moja, jednakże miałam w niej swój udział, a całość ciekawa i nietypowa.

Historia, którą opiszę (za zgodą obserwatorów), obiegła ostatnio przysłowiowe "pół świata" - z Alaski do Grecji, przez Polskę i Mongolię do różnych zakątków USA. Byłam bardzo zdziwiona, gdy zobaczyłam zdjęcie z pytaniem mojego szkolnego kolegi: "Evo, co to ?".
Kolega podróżuje po świecie, żyje na swoim jachcie, kocha przyrodę i nie jest ornitologiem. Zdjęcie powstało przez przypadek, podczas "czatowania" z obiektywem na zupełnie innego zwierza.
Miejsce obserwacji Alaska. Ptaszysko...no właśnie ? Wyglądał na sępa kaszatnowatego... ale na Alasce???
Postanowiłam poszukać. Pierwszy kontakt, Janusz Sielicki (Stowarzyszenie "Sokół") i Tadeusz Mizera (Komitet Ochrony Orłów), specjaliści w dziedzinie ptaków szponiastych (ponownie wielkie dzięki za pomoc). W tym samym czasie zwróciłam się do znajomych z rezerwatu w Dadia, z projektu WWF ochrony sępa kasztanowatego w Grecji.
Dr Tadeusz Mizera nie miał wątpliwości, podobnie jak Dora Skartsi z Dadia: jest to na pewno sęp kaszatnowaty. Koledzy z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (Rigas Tsakiris, Dimitris Kobiliris, Lavrentis Sidiropoulos, Aris Christidis, Nikos Probonas), zajmujący się także ptakami szponiastymi mówili to samo, jednakże cały czas było jedno zastanowienie: Co ten ptak robił na Alasce?

Sęp kasztanowaty Aegypius monachus występuje w Hiszpanii, nielicznie w Grecji, można go spotkać w Bułgarii, kiedyś dawno, co dowiedziałam się od Janusza, występował także w Polsce, w Pieninach. W Azji widuje się te ptaki w Mongolii, Chinach, nieraz na Syberii, w Korei Południowej...ale nie jest to ani popularny ptak ani nie spotyka się go na "każdym kroku". Zobaczenie sępa kaszatnowatego na Alasce wzbudziło zainteresowanie, tym bardziej, że ptak ten na pewno tam nie występuje.

Dzięki wspomnianym wyżej specjalistom informacja poszła dalej: z polskiej strony (Tadeusza Mizery i Janusza Sielickiego), do USA, do vice przwodnicząccego The Peregrine Fund, Ricka Watsona, z mojej strony (dzięki pomocy Dory Skartsi z Dadia), do badacza sępa kaszatanowatego w Mongolii p. Nyambayar Batbayar.
Pan Nyambayar Batbayar pisząc do mnie podał, że rekordem obserwacji na północy był sęp kaszatanowty w Yakutsk, w Rosji w ubiegłym roku (62°17'60.00"N, 130°24'0.00"E). Czy zaobserwowany sęp mógł przelecieć na Alaskę z Mongolii przez Rosję ok. 4 tysiące mil, czy też jest "tylko" uciekinierem z jakiegoś ZOO, jak stwierdził pan Nyambayar - nie możemy być nigdy pewni...

Korespondecja mailowa i poszukiwania przeszły (już ze strony amerykańskich ornitologów) do kilku Ogrodów Zoologicznych w USA, skąd dostaliśmy odpowiedzi, że nikt u nich nie "stracił" sępa.
Wśród maili pojawiła się także wiadomość od p. Shannon Jensen z Alaska ZOO, oni również nie "zgubili" żadnego sępa i jak podkresiła Shannon nie miała w tym roku wcześniejszych wiadomości o podobnej obserwacji. Jednakże, jak zaznaczyła, już kiedyś przypadkowi obserwatorzy donieśli jej o "niesamowicie dużych",  niezananych ptakach na Alasce. Nie stwierdzono wówczas, czy tymi "dużymi ptakami" były sępy kaszatnowate ale warto dodać, że to one mają rozpiętość skrzydeł od 250 do 285 cm.

Większość zainteresowanych tą historią sugeruje, że ptak jest uciekinierem z niewoli. Czy można to sprawdzić dokładnie, gdy wiadomo, że oprócz ogrodów zoologicznych jest wiele tzw "prywatnych ekspozycji ptaków", a może jednak ptak odbył daleką podróż...?
"Męczony" przeze mnie kolega odpowiadał cierpliwie na pytania, sam nie znając się na ptakach, zaskoczony tak dużym zaiteresowaniem:

Miejsce obserwacji: Yukon, Alaska, przy jeziorze "Eklutna Lake", niedaleko miasta Anchorage (ok. 16 do 50 km od miasta)
Data obserwacji: 16 lutego 2009
Obserwatorzy: Waldemar Kokoszka, Julita Henz
Zdjęcie wykonano aparatem Canon EOS 5D Mark II i obiektywem stałoogniskowym canon EF 6oo połączonym z teleconwenterem 2x co dało 1200 mm.

A sęp? To właśnie ten na zdjęciu niżej. I jak to ptak - poleciał dalej. Może kiedyś go znów ktoś zobaczy...

http://img13.imageshack.us/img13/3343/8637a88d3d.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Opracowanie: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:55:02)

Offline

 

#3 2009-04-30 02:52:00

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Mewa romańska Larus michahellis jest najczęściej spotykaną mewą w Grecji ale warto ją tu pokazać.

W miastach (tu dla przykładu Alexandroupolis w północnej Grecji) te ptaki są na tyle przyzwyczajone do ludzi, że nie są z zasady bardzo płochliwe. Mimo to zaciekawiło mnie w ostatnich dniach kilka osobników, które zaobserowałam przy małym parku niedaleko morza. Spacerowały spokojnie po parkowych "uliczkach" (fot.1) i trawnikach (fot.2), w pobliżu miejskich gołębi (ale nie razem z nimi). Dalej, już przy morzu kilka następnych mew z tego gatunku w tym także młodszych osobników (fot.3) i jedna, która chciała "udowowodnić", że mewy są naprawdę wszystkożerne - z frtyką w dziobie (fot.4).

Warto tu dodać, że na fot. 1, 2 i 4 również nie są to jeszcze w pełni dorosłe (adult) ptaki, co widać np: po ubarwieniu piór (skrzydła nie są w pełni szare), dziobie, który nie ma jeszcze wyraźnie wykształconej charkterystycznej "czerwonej  kropki" w dolnej części i nogach, które nie nabrały jeszcze intensywnego żótego koloru jak u dorosłych.
Copyright: Eva Stets

http://img301.imageshack.us/img301/8061/mewy19iv2009alexpolis3.th.jpg  http://img301.imageshack.us/img301/1978/larusalexandroupolisfot.th.jpg  http://img301.imageshack.us/img301/1548/mewy19iv2009alexpolis2y.th.jpg  http://img301.imageshack.us/img301/5154/mewy19iv2009alexpolis.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:55:46)

Offline

 

#4 2009-05-02 04:11:25

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Wróbel południowy Passer hispaniolensis

Po mewie romańskiej (czyt. post wyżej) chciałabym przedstawić innego "popularnego" ptaka, który jest jednak mało znany w Polsce. Jest nim wróbel południowy, spotykany w Grecji, Hiszpanii, Włoszech, na Malcie w Bułgarii a także i w innych krajach rejonu morza śródziemnego.
Wróble te można spotkać najczęściej na wsiach, gniazdujące zazwyczaj koloniami w bocianich gniazdach (czyt. także mój post z dnia 2 V 2009, w "Obserwacjach bociana białego z zagranicy": http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 306#p14306).

Samice tego gatunku jest dosyć trudno odróżnić od zwykłego wróbla, jednakże samce różnią się przede wszystkim pełną brązową, przechodzącą na kark "czapeczką" (u zwykłego wróbla jest ona szara). Dosyć charakterystyczna jest także biała brew nad okiem samca, a w szacie godowej spora ilość czerni, tak po bokach ciała jak i pod gardłem ptaka.

Cechy te widać wyraźnie na zdjęciach niżej, robionych 30 IV 2009 na wsi Ellinochori, niedaleko miasta Didimoticho (Tracja, północna Grecja). Jednakże nie to jest "ciekawostką" obserwacji ale to że, że udało mi się je zauważyć (kilka osobników zmieniających miejsce) w gnieździe uwitym tuż obok słupa z bocianim gniazdem. Widocznie część ptaków wybrała, dla wygody osobne lokum w małej wnęce budynku, który znajduje się obok bocianiego gniazda lub po prostu nie mieściła się z resztą ptaków.

http://img21.imageshack.us/img21/8295/wroblepoludniowe29iv200h.th.jpg   http://img21.imageshack.us/img21/7323/wroblepoludniowe29iv200c.th.jpg   http://img21.imageshack.us/img21/7941/wroblepoludniowe29iv200s.th.jpg   http://img21.imageshack.us/img21/1074/wroblepoludniowe29iv200seu.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:56:18)

Offline

 

#5 2009-06-29 13:48:51

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Zwykłe ptaki w Delcie Evros

Do bocianich obserwacji w Delcie Evros w dniu 28 VI 2009 (czyt. posty w tematach o obserwacjach bociana białego: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 699#p17699 i bociana czarnego: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 700#p17700) uzupełnię kilka "zwykłych" obserwacji innych ptaków w Delcie Evros (Tracja, północna Grecja).  "Zwykłych" z racji, że są to ptaki, które można łatwo zaobserwować na tych terenach, ale ciekawe dlatego, że w Polsce te obserwacje nie są raczej możliwe.
Tu cztery przykłady i foto ciekawych ptaków, jakie można zobaczyć, szczególnie latem, przy każdym wypadzie w teren w Delcie Evros:

fot.1 - Pelikan różowy Pelecanus onocrotalus, w wyjątkowo małej grupie (zdarzają się grupy nawet ok. 100-150 os.). Pomimo niezbyt udanego zdjęcia można u niektórych zauważyć różowy nalot na piórach, który pojawia się w szacie godowej.

fot.2 - Warzęcha Platalea leucorodia, spotykana w Delcie Evros w mniejszych grupkach (do ok.8 -10 os.). Na fot. widać u kilku z nich dłuższe pióra na karku, jakie pojawiają się w szacie godowej. Towarzyszy im jedna czapla nadobna Egretta garzetta (warzęchy żerują często razem z czaplami)

fot.3 - Szablodziób Recurvirostra avosetta,  bardzo elegancki i wdzięczny ptak, przebywający często w towarzystwie pelikanów, tu akurat uchwycony osobno. Na zdjęciu można wyraźnie zauważyć różnicę młodych i dorosłych ptaków (młode nie są tak mocno wybarwione jak dorosłe).

fot.4 - Szczudłak Himantopus himantopus, który był dosyć odważny i "pozował" do zdjęcia. Ciekawy ptak, o ubarwieniu prawie takim jak...bocian, tyle że dużo mniejszy i bardzo płochliwy. Ma niesamowicie długie nogi i stąd jego polska nazwa. Nie przebywa w większych grupach, nieraz żeruje sam, można go zobaczyć razem z kilkoma z tego gatunku (3-6 os.) lub także razem z innymi siewkowymi.

http://img30.imageshack.us/img30/15/pelikanyrozowedelta.th.jpg   http://img268.imageshack.us/img268/7006/warzechyinadodna.th.jpg   http://img29.imageshack.us/img29/5223/szablodziobevros2.th.jpg   http://img37.imageshack.us/img37/9858/szczudlak.th.jpg

O Delcie Evros i jej ptakach można przeczytać także w moim dawniejszym tekście na stronie PwG OTOP, w dziale "Podróże": http://www.pwg.otop.org.pl/podro5.php

Pozdrawiam
Eva Stets

Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:57:21)

Offline

 

#6 2009-07-08 21:46:23

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Czapla nadobna  Egretta garzetta

Ostatnio (4 VII 2009) dosyć dużo czapel nadobnych udało mi się zaobserwować nad Jeziorem Vistonida w Porto Lagos (Tracja, północna Grecja). Nie jest to czapla, której nie widuje się w Grecji, można ją tu spotkać o każdej porze roku (więcej os. w czasie letnim). W okresie godowym, podobnie jak u warzęchy (czyt. dwa posty wyżej) możemy zauważyć u tych ptaków dłuższe pióra z tyłu głowy. Łatwo ją odróżnić od czapli białej, głównie po ciemnych nogach i żółtych stopach a także po jej rozmiarach (czapla nadobna jest znacznie mniejsza od czapli białej, która jest podobna wielkością do czapli siwej).

Na zdjęciach niżej kilka czapel nadobnych z obserwacji 4 VII (fot. Eva Stets):

Fot. 1 - trochę zabawne ujęcie -  czapla zatrzymała się na mostku, tuż pod greckim napisem informującym o tym, że dalej wstęp jest wzbroniony
Fot. 2 - inna, po drugiej stronie jeziora
Fot. 3 - kilka osobników na drzewach
Fot. 4 - możliwość porównania wielkości czapli nadobnej i czapli siwej

Copyright: Eva Stets

http://img4.imageshack.us/img4/9048/nadobna4vii20092.th.jpg   http://img188.imageshack.us/img188/9978/nadobna4vii20093.th.jpg   http://img131.imageshack.us/img131/851/nadobna4vii20094.th.jpg   http://img131.imageshack.us/img131/9337/nadobna4vii2009.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:57:54)

Offline

 

#7 2009-07-11 06:14:38

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Trznadel czarnogłowy  Emberiza melanocephala

Tego ptaka mało kto zobaczy w Polsce a w Grecji można go spotkać jedynie w miesiącach letnich. Nie jest zbyt płochliwy, co widać po zdjęciach, gdy nie okazując niepokoju śpiewał i "pozował" do moich fotek. Samiec, jak ten właśnie na foto, charakteryzuje się czarnym kapturem w szacie godowej i przenikliwym śpiewem. Można go spotkać w gajach oliwnych, winnicach a nawet w ogrodach. Mnie udało się go zaobserwować poza terenem ścisłej ochrony w Delcie Evros w miejscu, gdzie zaczynają się pola uprawne. Czyż nie ma w sobie dużo wdzięku?

Copyright: Eva Stets

http://img37.imageshack.us/img37/8689/delta28vi20091.th.jpg   http://img5.imageshack.us/img5/3396/delta28vi20092.th.jpg   http://img132.imageshack.us/img132/5919/delta28vi20093.th.jpg   http://img132.imageshack.us/img132/8461/delta28vi2009.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:58:17)

Offline

 

#8 2009-07-12 17:13:31

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Czajka szponiasta   Hoplopterus spinosus

Czajka szponiasta, to nie tylko ptak, którego nie spotyka się w Polsce, także w Grecji nie jest on widywany "na każdym kroku". Dlatego przedstawiając moje ciekawe obserwacje z ostatnich tygodni - tego ptaka zostawiłam "na deser" (czyt. także posty wyżej od dnia 29 VI 2009).

Pomimo, że czajkę szponiastą jest trudno zobaczyć na terenach pozostałej Grecji, można ją zaobserwować miesiącach letnich w Delcie Evros (wschodnia część Tracji). Ptak ten w Europie gniazduje tylko na małym obszarze Delty Evros i Delty Nestos, więc spotkanie się z nim "oko w oko" nie jest zawsze łatwe. W ub. roku w lipcu udało mi się m.in. zobaczyć czajkę szponiastą spacerującą beztrosko przy piaszczystej drodze (fot. 1), w tym roku - prawie w tym samym miejscu, tyle, że przy podmokłych terenach i w trawach (fot.2-4). Konkretne miejsce mam na uwadze, głównie z tej racji, że tam właśnie niedaleko najczęściej widuje się spore grupy bocianów (czyt. także "Obserwacje bociana białego z zagranicy").

Jako ciekawostkę dodam dlaczego nazwano tego ptaka czajką szponiastą. Ptak nie ma "wiekich szponów", z czym mogłaby kojarzyć się nazwa, ale na brzegu skrzydeł, w miejscu gdzie kończą się małe pokrywy skrzydłowe ma coś, co przypomina "haczyk" (lub właśnie szpon). Możliwe do zaobserwowania głównie w locie.

http://img8.imageshack.us/img8/8302/hoplopterusspinosusdelt.th.jpg   http://img3.imageshack.us/img3/4302/czajkaszponiasta.th.jpg   http://img3.imageshack.us/img3/285/deltaevros28vi2.th.jpg   http://img6.imageshack.us/img6/5894/deltaevros28vi2008025.th.jpg

Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:58:45)

Offline

 

#9 2009-08-16 17:39:19

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Witam i jeszcze raz zapraszam na stronki Wschodnoczeskiej grupy ornitologicznej, gdzie właśnie zamieściliśmy 31 nowych zdjęć "dziwnych" krzyżówek. http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … y&catid=24 . Większość fotek pochodzi z archiwum kolegi Jiřího Šafránka, ale wrzuciliśmy też ostrowską "Czekoladkę" od Evy Stets .
Svě


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#10 2009-10-04 07:48:10

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

3 IX 2009 - czajka szponiasta w Delcie Evros (Tracja, północna Grecja)

O czajce szponiatej pisałam 12 lipca tego roku (czyt. na stronie poprzedniej: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 143#p18143). Z racji, że jest to rzadki ptak a "spotkanie" było dosyć nietypowe napiszę o niej ponownie.

Obserwacja jest datowana na 3 września, tak więc stosunkowo późno, pomimo, że zdarzały się i sporadyczne obserwacje, nawet w październiku (inf. Eleni Makrigianni, evros-delta).
Trzeba tu dodać, że czajkę szponiastą można najłatwiej zobaczyć w Delcie Evros w lipcu - do połowy sierpnia, gdyż potem te ptaki zaczynają migrację.
"Spacerując" samochodem po Delcie z ornitologiem Dirkiem De Mesel zauważyliśmy dorosłą czajkę szoniastą (fot.1) a niedaleko niej dwa młode i ten fakt, wskazujący na późny lęg był tu najbardziej ciekawy.
Na szczęście zdarzenie miało miejsce po rannym obrączkowaniu, więc TO, co było potrzebne było w samochodzie. Młode ptaki udało się złapać, zaobrączkować, zmierzyć, zważyć i sfotografować .
Wrażenie dla mnie osobiście niesamowite, ale dodam, że pomimo 30 letniego stażu obrączkarza - Dirk obrączkował czajki szponiaste w Delcie Evros po raz pierwszy(!) a ja byłam na tyle przejęta, że nie zrobiłam "obowiązkowych" (czyt. właściwych) przy obrączkowaniu foto.
Na fot. 2 i 3 młode ptaki - jeden przed, drugi po obrączkowaniu (różnicę wieku piskląt widać po wyglądzie piór).

http://img24.imageshack.us/img24/5758/czajkaszponiastadeltaev.th.jpg   http://img121.imageshack.us/img121/5758/czajkaszponiastadeltaev.th.jpg   http://img36.imageshack.us/img36/5758/czajkaszponiastadeltaev.th.jpg 

Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:00:15)

Offline

 

#11 2009-10-08 23:09:39

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Czaple w północnej Grecji (Delta Evros)

Witam!

W okresie od 16-30 września 2009 miałam okazję obserwować w Delcie Evros (Tracja, północna Grecja) czaple kilku gatunków. Wspomniałam już o tym na forum pisząc w temacie o krukowatych (czyt. post http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 300#p20300).
Obserwacje prowadziłam zawsze w trzech (tych samych) miejscach, w godzinach popołudniowych. Wszystkie punkty są niedaleko od siebie, blisko granicy z Turcją (ok. 500-300 m).

W pierwszych dniach (16-19 IX) oprócz czapel nadobnych, białych i siwych można było zaobserwować skryte w drzewach ślepowrony (fot.1), potem (19-26 IX) z dnia na dzień nasilała się ilość czapel nadobnych (fot.2), dochodząca do kikuset w dniach 24-26 IX. Wśród nich także czaple białe i czaple siwe, coraz więcej kawek, sroki i wrony siwe (tylko część na fot.3, 4).
Dla czapel nadobnych, to typowa migracja - widok więc ciekawy, tym bardziej że ptaki można było obserwować na drzewach i łące, jednakże z nadejściem zmroku odlatywały z obserwowanych miejsc i znikały z pola widzenia.
Warto tu dodać, że w Delcie Evros przez cały rok można spotkać czaple białe, siwe i czaple nadobne, jednakże te ostatnie obserwuje się jesienią i zimą w bardzo małej ilości.

http://img5.imageshack.us/img5/4540/delta19ix.th.jpg  http://img59.imageshack.us/img59/3844/delta21ix.th.jpg  http://img14.imageshack.us/img14/8726/delta26ix2.th.jpg  http://img49.imageshack.us/img49/5061/delta26ix.th.jpg

Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:00:49)

Offline

 

#12 2009-10-17 18:20:54

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Trochę o obserwacji piór i pierzeniu ptaków

Obserwacje wyglądu, koloru i stanu upierzenia ptaków pomagają nieraz np określić ich płeć i wiek (nie pierzą się ptaki tegoroczne). Pierzenie całkowite, czyli zmiana starych piór na nowe odbywa się jesienią i u niektórych ptaków wróblowych może trwać od 4 do 8 tygodni.
Odbiegając od ptaków dzikich podam przykład zwykłego domowego kanarka, u którego liczba piór w zimie waha się od 3546 do 3616, a latem od 3138 do 3197 (wg Otto von Frish).
Z racji, że kanarek wielkością odpowiada wróblowi możemy zobaczyć, że u podobnych małych ptaszków tych piór wcale nie jest mało.

Tu przykładowo 3 fotki ptaków w okresie pierzenia (widać to głównie na karku, głowie i skrzydłach):
- fot. 1. dzwoniec (samiec)
- fot. 2. grubodziób (samica)
- fot. 3, 4 zięba (samiec)

http://img193.imageshack.us/img193/4349/zcarduelischlorismeliac.th.jpg  http://img28.imageshack.us/img28/5262/zcoccothraustescoccothr.th.jpg  http://img28.imageshack.us/img28/3444/zfrigillacoelebsmeliach.th.jpg  http://img224.imageshack.us/img224/3444/zfrigillacoelebsmeliach.th.jpg

Takie spostrzeżenia jak wyżej można zobaczyć najczęściej u ptaków osiadłych a zdjęcia udało mi się zrobić podczas akcji obrączkowania ptaków w Delcie Evros (północna Grecja).
Więcej o akcjach obrączkowania w Delcie Evros można przeczytać w greckiej części, na stronie PwG OTOP (http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=112) i na stronie foto-ptaki (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223).
Sprawozdania są z ub. roku, jednakże dają obraz jak to tutaj przebiega.

Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:01:45)

Offline

 

#13 2009-10-19 16:19:34

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Bączek  Ixobrychus minutus

Podczas wspomnianego w poście wyżej obrączkowania ptaków w Delcie Evros trafiło w nasze sieci kilka bączków.
Po oznakowaniu dwa z młodych postawione na ziemię w zagłębieniu przy trzcinach (parę metrów od punktu obrączkowania) okazały się być bardziej "odważne" niż dorosłe i nie odleciały od razu, ale przez kilka minut spacerowały mi dosłownie przed nosem. Dzięki temu miałam okazję przyjrzeć się im z bliska i...leżąc w błocie zrobić kilka ciekawych fotek .

Na zdjęciach: tuż po zaobrączkowaniu, jeden bączek z 24 VIII a drugi z 3 IX 2009, Copyright: Eva Stets

http://img19.imageshack.us/img19/6930/delta24viii2009fotevast.th.jpg  http://img19.imageshack.us/img19/9418/delta24viii2009fotevastu.th.jpg  http://img17.imageshack.us/img17/2680/delta3ix2009fotevastets.th.jpg  http://img7.imageshack.us/img7/2680/delta3ix2009fotevastets.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:02:31)

Offline

 

#14 2009-11-18 17:47:38

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

16 XI 2009, Ateny, Park Rekreacji Antonis Tritsis na przedmieściu stolicy Grecji - obserwacja nie moja, ale kolegów z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego, a przekazuję ją w ramach nawiązania do poprzednich wpisów o egzotycznych ptakach. Tutaj nie kaczki, ale papugi. Ciekawostką tej obserwacji jest przede wszystkim papuga senegalska. W konkretnym miejscu widzi się od dłuższego czasu: 7-10 os. aleksandretty większej i 5 os. papugi senegalskiej (od niedawna z papug drugiego gat. widywany jest tylko jeden ptak - inf. Gerasimos Beriatos). Widok aleksandretty obrożnej nie dziwi już nikogo (czyt mój post wyżej).

Na fot. nr 1 i 2 jest  aleksandretta większa Psittacula eupatria, na fot. nr 3 papuga senegalska Poicephalus senegalus, zwana też afrykanką ognistobrzuchą.

Fot. Giorgos Alexandris

http://img25.imageshack.us/img25/3020/papagaloi.th.jpg   http://img4.imageshack.us/img4/6352/papag1.th.jpg   http://img4.imageshack.us/img4/1599/papag2.th.jpg

Na marginesie chciałabym dodać, że pomimo, że ptaki te zostały sprowadzone do Europy jako "ozdoby", do hodowli wiele lat temu (aleksandretty były ulubionymi ptakami już starożytnych Rzymian), zastawiam się zawsze, na ile mogą one być "szczęśliwe" na wolności - jakby nie było, żyją wówczas w obcym dla siebie środowisku (tym bardziej te ptaki, które były bardzo oswojone z ludźmi).
O tym na ile negatywny wpływ na krajowe populacje mogą mieć egzotyczne kaczki pisał m.in. Michał Bugajski, przy okazji zakwalifikowania w Polsce kaczki mandarynki do krajowych gatunków lęgowych w kategorii C*, w statusie IZ** (Woliera, marzec-kwiecień 2009). Z papugami sprawa może wydawać się łatwiejsza, ale tu chciałybym zwrócić uwagę na jeszcze jedną, zasadniczą sprawę: nie zawsze każdy egzota, jakiego uda nam się zobaczyć  w terenie jest ucienierem z hodowli i nie zawsze jest to zwierzę (bo to nie tylko ptaki), które samo z siebie wybrało wolność... Często, niestety - nie hodowcy, ale indywidualni amatorzy posiadania egzotyki...pozbywają się "kłopotu" i po jakimś czasie je wyrzucają (tłumacząc własne sumienie, że "zwracają im wolność") lub w lepszym przypadku (?) - oddają je do pobliskiego ZOO.
I taki jest jeszcze jeden obraz rzeczywistości tego problemu.

Pozdrawiam
Eva Stets

* kategoria C - gatunki introdukowane przez człowieka rozmyślnie bądź przypadkowo, które utworzyły samodzielnie utrzymujące się populacje (pojaw wtórnie naturalny)
**status IZ - l  -  lęgowy tylko lokalnie albo sporadycznie,   Z  -  zalatujący (pojawiający się nieregularnie)
Objaśnienia ze strony Komisji Faunistycznej:  http://www.komisjafaunistyczna.pl/kf-pl … nienia.htm

Offline

 

#15 2009-11-22 13:30:29

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Objęte Konwencją Ramsarską Jezioro Volvi w Macedonii (północna Grecja, niedaleko Salonik) jest drugim co wielkości jezorem w Grecji (ok. 68 km kw.) i należy do istotnych biotopów kraju. W zależności od pory roku można tu zobaczyć wiele ciekawych gatunków ptaków a ptaki takie jak kormorany, czaple, pelikany, łyski, mewy czy perkozy widzi się tu przez cały rok i można je zaobserwować (i sfotografować) z bardzo bliskiej odległości i czasami nawet w ciekawych ujęciach - jak na zdjęciach niżej.

14 XI 2009 - udało mi się zrobić właśnie kilka takich ciekawych fotek:
fot. 1 - grupka kormoranów odpoczywająca na łodzi rybackiej, fot. 2 - pelikany kędzierzawe też na łodzi i fot. 3 - kormaran, który mi pokazał, co "myśli" o tej sesji fotograficznej

zdjęcia i obserwacje: Eva Stets (PwG OTOP)

http://img21.imageshack.us/img21/6206/volvifotevastets.th.jpg   http://img689.imageshack.us/img689/61/volvifotevastets3.th.jpg   http://img689.imageshack.us/img689/2092/volvifotevastets2.th.jpg

Copyright: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:07:00)

Offline

 

#16 2009-12-07 01:40:31

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

6 XII 2009 - Delta Evros (Tracja, północna Grecja)

Popołudniowy wypad w teren w Deltę Evros i parę ciekawych obserwacji.
Opócz "typowych" o tej porze roku czapli białych i siwych, setek kaczek krzyżówek, wielu myszołowów, perkozków, kormoranów i pelikanów kędzierzawych można zauważyć coraz więcej łysek (fot.1), oharów i łabędzi. Udało mi się także zobaczyć warzęchy i aż 7 os. razem kulika wielkiego (fot. 2 słabej jakości i widoczne tylko 6). Do "ciekawostek" doszło 15 łabędzi czarnodziobych * (część z nich na fot.3), które nadal są uznawane przez Komisję Faunistyczną w Grecji za rzadki gatunek.

Jednakże moją uwagę skierowałam bardziej nie na to, co zobaczyłam, ale na to czego nie zobaczyłam i mam tu na myśli flamingi.
Każdego roku o tej porze (a nawet dużo wcześniej) można było obserwować w Delcie Evros kilkaset flamingów - w tym roku ja nie widziałam żadnego. Podobnie nad jeziorem Vistonida w Porto Lagos (północna Grecja, niedaleko miasta Xanthi), gdzie 29 XI (i wcześniej) nie widziałam ani jednego flaminga **.  Taka sama sytuacja (ani jeden zaobserwowany flaming w tym roku) jest w rejonie jezior i rozlewisk w Chrisoupolis, niedaleko miasta Kavala (obserw. Aris Christidis z HOS-Hellas).
Zagadka niebywała, choćby dlatego, że corocznie na okres zimy do północnej Grecji zlatywało bardzo dużo flamingów*** a ich przyloty notowano o wiele wcześniej. Przykładowo pokazuję zdjęcie 4., z dnia 27 VIII 2008 roku, gdzie widać (Delta Evros) całą masę tych ptaków (fotka i tak nie objęła wszystkich).

Zastanawia mnie (i nie tylko mnie) fakt, czy może mieć na to wpływ nadal dosyć ciepły klimat i zmiany klimatyczne ? (z tego, co mówią tutejsi meteorolodzy od 40 lat nie było tak ciepło w Grecji o tej porze roku jak jest teraz)... Tak czy inaczej można się zastanawiać "gdzie się podziały" flamingi zimujące w północnej Grecji...

http://img30.imageshack.us/img30/9710/fatra.th.jpg  http://img687.imageshack.us/img687/5121/narquata.th.jpg  http://img708.imageshack.us/img708/1447/ccolumbianus.th.jpg  http://img687.imageshack.us/img687/8841/deltaevros2008sierpien0.th.jpg

Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas

* - o łabędziach czarnodziobych pisałam w poście z dnia 14 III 2009, na str. 1: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 542#p12542 - jednakże "moje 15", to po prostu obserwacja w danym miejscu i danej chwili - informacje z Evros Delta Visitor Centre są, że już w listopadzie policzono tych ptaków 161 (zarówno jedna jak i druga obserwacja została zgłoszona do greckiej Komisji Faunistycznej).

** - obserwacje z Delty Evros i jeziora Vistonida dot. flamingów są moje własne - są zgłoszone info o zauważonych w listopadzie w Delcie Evros 120 flamingach, co i tak jest minimalne i z opóźnieniem przylotu - w porównaniu z obserwacjami z lat poprzednich (inf. o flamingach w listopadzie 09 - Steve Mills, Hillary Koll)

*** - przykładowo, w 2008 roku, podczas zimowego liczenia ptaków policzono ponad 800 flamingów w Delcie Evros, a w 2007 r mnie samej udało się policzyć nad Vistonida 550.

Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:08:10)

Offline

 

#17 2009-12-07 15:40:43

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Flamingi w Grecji ciąg dalszy

Dzięki Kasia za wpis wyżej. Faktycznie w obecnej chwili można sobie jedynie "gdybac" ..., bo być może wpływ ma na to obecny klimat, albo na wspomianych terenach zmniejszyła się ilość skorupiaków, którymi żywią się flamingi.
W moim poście podałam jedynie przykłady i obserwacje z miejsc, w których corocznie były setki flamingów. Ale mimo to, wyraźny spadek liczebności tych ptaków jest odnotowany w tym roku w wielu miejscach w Grecji. Jedynie nad jeziorem Kerkini ich ilość utrzymuje się na pozimie podobnym do lat poprzedniach (inf. Christos Vlachos -HOS) i w Kaloni na wyspie Lesbos, te ptaki obserwowano w ilościach podobnych do lat ubiegłych (inf. Kakalis Eleftherios - HOS). Miejsca stałego zimowania wielu flamingów, takie jak Delta Evros, Vistonida, Chrisoupolis, Delta Axios i inne świecą pustkami lub można tam zobaczyć zaledwie kilka ptaków.

Niżej (ponownie przykładowo) tabelka  z obserwacji flamingów w Delcie Evros, od marca tego roku (przed ich odlotem) i jesienne notowania 2009 (dane przekazane przez szefa Delta Evros Visitor Centre - Eleni Makrigianni).
Jakby nie było, jest to ciekawe i... notując flamingi będziemy czekać co będzie dalej (a przy okazji zawsze się trafi jakaś inna ciekawa obserwacja innych ptaków).

Pozdrawiam
Eva

http://img19.imageshack.us/img19/262/evafoto002.png

Offline

 

#18 2009-12-09 19:15:17

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Pelikany, kormorany i inne ptaki nad jeziorem Vistonida i w Chrisoupolis

Jezioro Vistonida w Porto Lagos w północnej Grecji jest bardzo ciekawym zakątkiem dla obserwacji ptaków. Widok dużych kolonii pelikanów jest na "porządku dziennym" (zimą zawsze wiecej zobaczy się pelikanów kędzierzawych, często razem z pelikanami różowymi). Kormorany widujemy tutaj, ale także w Polsce w dużych ilościach, ale kormoran mały to jeszcze rzadki ptak (mimo, że w Grecji widzi się go w ostanich latach coraz więcej).
Niżej mała migawka z obserwacji w tym miejscu, wczoraj, 8 XII 2009:
- duża kolonia pelikanów (200+) , na fot. 1 tylko mała część
- kilka grup kormoranów w locie, w sumie 500+ ptaków (na fot.2 widać zaledwie dwa lecące sznury)
- o wiele rzadsze kormorany małe (fot.3, 4)
- sporo czapel siwych - na fot. 5. 15 z nich, jakie, usadowiły się po przeciwnej stronie cerkiewki, która jest zbudowana na środku jeziora.
Do obserwacji można dołączyć bardzo dużo łysek, krzyżówki, perkozy dwuczube, perkozki, płaskonosy, kilka latających myszołowów, mewy śmieszki, mewy romańskie, czaple białe, płaskonosy, świstuny, małą grupkę łabędzi i inne.

Podobna sytuacja na rozlewiskach jezior w Chrisoupolis, niedaleko miasta Kavala (też północna Grecja). Niestety "siadł" aparat więc nie ma fotek . Tu więcej zimujących łabędzi, utrzymujące się od dłużdzego czasu w liczbie 120-150 os. Więcej łysek, a z nimi razem płaskonosy, świstuny, cyraneczki, ok. 1200 czajek, czaple białe i siwe (więcej siwych), kormorany i inne.
W jednym i drugim miejscu 0 flamingów.

Obserwacje: Eva Stets, Aris Christidis (HOS-Hellas)

http://img25.imageshack.us/img25/8120/vistonida8xii2009007.th.jpg  http://img30.imageshack.us/img30/8400/vistonidaportolagos4.th.jpg  http://img121.imageshack.us/img121/2352/vistonida8xii2009034.th.jpg  http://img710.imageshack.us/img710/3115/vistonida8xii2009018.th.jpg  http://img706.imageshack.us/img706/7859/vistonida8xii2009032.th.jpg

Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:09:00)

Offline

 

#19 2009-12-27 19:44:07

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Łabędzie nieme z obrożami - Delta Evros (północna Grecja)

W Delcie Evros "tradycyjnie" zimuje sporo łabędzi niemych i krzykliwych. W ostanich latach są obserwowane także łabędzie czarnodziobe (czyt. moje posty na str. 1 i 4).

25 XII 2009 późnym popołudniem wypad w Deltę Evros zaowocował obserwacją m.in. kilku łabędzi czarnodziobych i sporym stadem dorosłych i młodych łabędzi niemych (mały ich fragment na fot.1 i 2).
Największą radość sprawił mi odczyt dwóch łabędzi niemych z obrożami (fot.3). Informację oczywiście przekazałam do Greckiej Centrali Obrączkarskiej...a ponieważ Grecja to mały kraj - dowiedziałam się prawie od razu, że są to łabędzie obrączkowane w Delcie Evros i kto i kiedy te ptaki znakował .
Warto tu dodać, że zimą wszystkie trzy gatunki łabędzi są systematycznie obserwowane i liczone przez pracowników z Delta Evros Visitor Centre.

Copyright: Eva Stets

http://img109.imageshack.us/img109/5461/deltaevros25xii2009029.th.jpg   http://img10.imageshack.us/img10/4610/deltaevros25xii2009044.th.jpg   http://img189.imageshack.us/img189/1793/deltaevros25xii2009046.th.jpg

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:09:40)

Offline

 

#20 2010-01-27 15:49:07

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Inne ptaki - ciekawe obserwacje poza Polską

Sępy płowe i kasztanowate w Grecji

W dniu 26 stycznia 2010, niedaleko miasta Alexandroupolis w północnej Grecji udało mi się zaobserwować 10 (4+6) sępów (kaszatanowatych i płowych), krążących na wzgórzem, w pobliżu wsi Doriskos. Cztery z nich po chwili przeleciały mi prawie nad głową, kierując się w stronę Parku Narodowego w Dadia a sześć kołowało w sporej odległości na wzgórzem.

Ciekawostką tej obserwacji jest przede wszystkim to, że dwa ptaki, jeden sęp kasztanowaty i jeden sęp płowy miały na skrzydłach tzw "wing tag" (znaczek skrzydłowy - odpowiednik obrączki ornitologicznej), które udało mi się odczytać .
Po kontakcie z Dorą Skartsi, obrączkarzem obu gatunków sępa z WWF, dowiedziałam się, że odczytane ptaki były znakowane w Dadia.

Na zdjęciach niżej: 4 z krążących sępów (fot.1),  sęp płowy Gyps fulvus (fot. 2, 3), sęp kaszanowaty Aegypius monachus (fot.4) (oba ptaki z wing tag na skrzydle).

Copyright: Eva Stets

http://img189.imageshack.us/img189/2353/sepyeva.th.jpg  http://img36.imageshack.us/img36/3285/sepyeva2.th.jpg  http://img36.imageshack.us/img36/5952/sepyeva3.th.jpg  http://img189.imageshack.us/img189/8577/sepyeva1.th.jpg

Warto tu dodać, że WWF w Dadia zajmuje się projektem ochrony sępa kaszatanowatego w Grecji - czyt. więcej na ten temat w tekście Pawła, na stronie PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/aktu152.php

Pozdrawiam
Eva Stets

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 18:10:28)

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Iłowa Kłodzko UnterkĂźnf Kambodscha hotels-world.pl Address home