Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -
Sport Beauty Moda Moda 2 Moda 3

#1 2012-09-14 10:40:28

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bociany z Loburga (źródło: http://www.storchenhof-loburg.info/inde … &func=view )

W tym sezonie kolejne 3 bociany z Loburga zostały wyposażone w nadajniki - Roccy i Hannes (tegoroczne potomstwo Miny i Alberta) oraz Goliath. Oprócz nich z nadajnikami leciały również Albert i Rocco. Oto jak wyglądają ich losy.

Albert, najstarszy i najbardziej doświadczony ze śledzonych bocianów, wyruszył z Loburga 19.08 br. Lecąc jak zwykle trasa wschodnią 07.09 dotarł do zachodniego Sudanu w pobliże granicy z Czadem. To jego piąta wędrówka z nadajnikiem. Trasę jego dotychczasowej wędrówki przedstawia mapa 1.

Hannes opuścił Loburg 09.08 br. lecąc w kier. płd-wsch. i 13.08 dotarł w okolice Drezna. Od tego czasu brak jest o nim informacji

Roccy pod koniec lipca br. opuścił Loburg przemieszczając się krótkimi etapami w kierunku zachodnim. Można było sądzić, że na zimowisko poleci trasą zachodnią, podobnie jak jego rodzice. Niespodziewanie jednak 05. sierpnia zawrócił w kierunku płd-wschodnim i przez Polskę, Słowację, Węgry, Rumunię i Bułgarię dotarł nad Bosfor, który przekroczył 20.08. Obecnie znajduje się w Czadzie (mapa 2).

Rocco spędził lato na Ukrainie. 01.08. br. wyruszył na południe. Trasę jego wędrówki przedstawia mapa 3. Przypomnę, że Rocco jest ubiegłorocznym potomkiem Alberta i Miny, jedynym z czwórki, który przeżył zimę. Pozostałe z rodzeństwa (Fee, Matis i Monti) niestety zginęły w czasie wędrówki lub podczas zimowania. Więcej informacji o nich można znaleźć w moich wpisach z poprzedniego sezonu.

Goliath. W sierpniu 2011 r. został znaleziony ranny pod gniazdem w Prödel (Sachsen-Anhalt) i przetransportowany do ośrodka w Loburgu gdzie został wyleczony i przezimował. W kwietniu br. otrzymał nadajnik GPS i został wypuszczony na wolność. Przystąpił nawet do lęgu, którego jednak nie udało się wyprowadzić. 18.08. rozpoczął wędrówkę z Woltersdorfu (na wsch. od Magdeburga). 23.08. udało się go zlokalizować w okolicach Bojanowa na Śląsku, ok. 7 km na płd-zachód od Raciborza. Niestety, od tego czasu brak jest dalszych sygnałów. Niemcy przypuszczają, że prawdopodobnie zginął w wyniku zderzenia z linią energetyczną przebiegającą w pobliżu miejsca, skąd pochodził ostatni sygnał. Trasę jego krótkiej wędrówki przedstawia mapa 4.

http://www.allegaleria.pl/images/568zq0wxfnwmlfay9hdf_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/2gj60ifnofb1zy1yndwh_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/3zxcnvjx6qqu5bn5tidq_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/iwavcw6hragj7mpqyuh_thumb.jpg

Offline

 

#2 2012-09-19 21:13:57

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Max. Znana nam dobrze z poprzednich sezonów bocianica Max również dotarła na zimowisko. Podobnie jak w poprzednich latach przebywa obecnie w Hiszpanii, ale warto przypomnieć, że pierwsze osiem zim po założeniu nadajnika spędzała w Maroku i dopiero od 2007 r. zimuje w Hiszpanii. Osobom zainteresowanym jej wcześniejszymi wędrówkami polecam mapy z lat 1999 - 2006 zamieszczone na stronie Muzeum Przyrodniczego we Freiburgu:
http://www.fr.ch/mhn/de/pub/projekte/su … -_2006.htm

Po przylocie Max do gniazda wiosną br. okazało się, że jej nadajnik jest uszkodzony i dalsze śledzenie jej będzie niemożliwe. Dzięki wizualnej obserwacji gniazda wiadomo jednak, że wraz ze swoim partnerem szczęśliwie wyprowadziła dwoje młodych. W końcu sierpnia, po wielu próbach udało się na szczęście złapać Max w specjalną pułapkę a następnie założyć jej nowy, lżejszy i nowocześniejszy nadajnik. Dzięki temu możemy śledzić jej wędrówkę w kolejnym sezonie, a trzeba wiedzieć, że jest to już 14-ta wędrówka Max na zimowisko! To pierwszy i jedyny jak dotąd bcoain, którego udaje się tak długo obserwować

7. 09 br. Max opuściła swoje gniazdo w Tüfingen w Niemczech udając się w kierunku pld-zachodnim. Lecąc przez Szwajcarię i Francję 15. bm. przeleciała nad Pirenejami i dotarła do Hiszpanii. 18. bm. znajdowała się w środkowej Hiszpanii, w okolicach Madrytu. Trasę jej dotychczasowej wędrówki przedstawia mapa.

http://www.allegaleria.pl/images/rcgn969skgp0yf4p6hxt_thumb.gif źródło mapy i informacji

Offline

 

#3 2012-10-01 19:33:48

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bociany z Loburga (źródło: http://www.storchenhof-loburg.info/inde … &func=view )

U bocianów z Loburga bez większych zmian. Albert, Rocco i Roccy cały czas przebywają w środkowym Czadzie, przemieszczając się na niewielkie odległości.

Offline

 

#4 2012-10-08 17:34:57

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bociany z Loburga.

Na stronie bocianiego ośrodka w Loburgu ukazała się mapa przedstawiająca aktualne (stan na 30. 09 br.) rozmieszczenie bocianów z Loburga w Czadzie (mapa 1). Najbardziej na zachód znajduje się Albert, który ma jeszcze ok. 200 km do jeziora Czad.
Przy okazji załączam też mapę wykonaną na podstawie map z Google Earth i danych ze strony ośrodka przedstawiającą trasę dotychczasowej wędrówki całej trójki (mapa 2).

http://www.allegaleria.pl/images/ehozp9g1mjl2lp624dc0_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/8nzj9eseo18jn2gnsxr_thumb.jpg

Offline

 

#5 2012-10-16 04:29:52

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bocian biały z  Węgier w Grecji

Historia tego bociana jest dosyć ciekawa (jest to jeden z kilku ptaków z Węgier, które mają nadajnik). Bociek został oznakowany obrączkami (plastik + metal) na gnieździe w tym roku. Drobna infekcja spowodowała, że zabrano go pod opiekę specjalistów, gdzie po tygodniu doszedł do siebie. Przed wypuszczeniem na wolność węgierscy ornitolodzy założyłyli bocianowi nadajnik, nadano mu imię Zagyva i ruszył on w "swoją drogę", wypuszczony na wolność w dniu 23 sierpnia 2012 r.
Zdjęcia i info z podanych faktów są dostępne tutaj: http://satellitetracking.eu/inds/view/62

10 września 2012 r. sygnał z nadajnika węgierskiego bociana został odnotowany w Grecji, na jednym z "palców" Chalkidiki (Kassandra), gdzie Zagyva przebywał ponad miesięc (miejsca: Neas Fokaias, Ag. Paraskevi, Paliouri). Co ciekawe (pomimo, że w tych rejonach miały miejsce wycieczki z okazji EDP) nikt  nie zauważył w rejonie latającego boćka.

12 października 2012 bocian przeleciał na drugi "palec" półwyspu Chalcydyckiego (Chalkidiki), tzn. do Sithonia (odbywając lot nad morzem ok.20 km.!) i tam się przemieszcza pomiędzy Toroni, Sikia i Sarti.

Mapki pokazują trasę przelotu (fot.1) i pobytu bociana w Grecji do dnia 14. 10 2012 r. (fot.2-5) i pochodzą  ze strony z linku niżej (klikając na "Play" można zobaczyć dokładnie całą trasę): http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_62=62
(źródło informacji: Grupa Every Stork in Greece)

http://www.allegaleria.pl/images/pxsesaka7a5he7r33uml_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/y2e0g5jrkwy0bnhc0vl0_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/30q07lggumqrdx70rfpd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/huiblocy7e0zrkb4hx3_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/zlq701za213uqgl5ppyq_thumb.jpg

Można snuć przypuszczenia, że bocian spędzi tutaj zimę (w Chalkidiki lub innym rejonie Grecji), miejmy nadzieję, że będzie silny i w dobrym stanie zdrowia. Co ciekawe, od 15 lat w tym rejonie nie notowano obserwacji zimowania żadnego boćka (notowane były zimowe bociany w locie 1-2 os., o czym informowałam kiedyś w odp. wątku).
Jednak klimat tego rejonu Grecji jest łagodny a teren jest zasobny w pokarm, więc ptak nie miałby zbytnich trudności z przezimowaniem - jak będzie zobaczymy...

Jego dalsze przemieszczenia można obserwować pod linkiem tutaj: http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_62=62 - ze swojej strony postaram się informować o losach naszego węgierskiego gościa (mam nadzieję, że będą pozytywne - odpukać!).

Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych migracjami bocianów
Eva Stets
inicjator Grupy Every Stork in Greece

Offline

 

#6 2012-10-16 17:05:49

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Max od 19.09 br. do dzisiaj (16.10 br.) przebywa w Vallecas, zaledwie kilka km od centrum Madrytu (mapa 1). Nocuje dosłownie w centrum miasta, wśród budynków i ulic (fot. 2) a na żerowisko przelatuje 5-10 km w rejon pobliskiej rzeki.

http://www.allegaleria.pl/images/zaoz4sokpy6q2trd5b_thumb.gif   http://www.allegaleria.pl/images/hslnuh12bqnzjsf77zo_thumb.jpg  źródło

Offline

 

#7 2012-10-16 19:12:31

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bociany ze Szwajcarii. źródło

Do znanych nam już z ubiegłego sezonu bocianów - Dani i Sämi w tym sezonie dołączyło 6 kolejnych młodych bocianów, które wyposażono w nadajniki. Są to: Amelios II, Elvis, Manuela, Sünni, Toni oraz Yumna. Niestety, jeszcze w sierpniu stracono łączność z Manuelą i Sämi, które prawdopodobnie zginęły. Z kolei Sünni został znaleziony we Francji ranny i 22 sierpnia dostarczony do lecznicy dla zwierząt. Stwierdzono u niego złamanie kości kruczej (jedna z kości wchodzącej w skład pasa barkowego), prawdopodobnie wskutek kolizji z linią wysokiego napięcia. Na razie przebywa w lecznicy i nie wiadomo czy i kiedy będzie mógł w ogóle latać. Na tym jednak nie koniec smutnych wiadomości Od tygodnia nie ma sygnału z nadajników Daniego, który dotarł do południowej Francji i Toniego, który znajdował się w Hiszpanii. Nie wiadomo jaka jest tego przyczyna. Wszyscy woleliby oczywiście, żeby były to problemy techniczne ale niestety trzeba liczć się z najgorszym.
Obecnie mozemy więc śledzić losy pozostałych trzech bocianów - Ameliosa, Elvisa i Yumny. Cała trójka przebywa w Hiszpanii a ich aktualne lokalizacje (14.10 br.) oraz dotychczasową trasę wędrówki ze Szwajcarii przedstawiają poniższe mapy.
Objaśnienie do map. Zielony punkt oznacza miejsce założenia nadajnika, czerwony punkt - ostatnią lokalizację.

http://www.allegaleria.pl/images/q8kzud5wcdfxe6xwrpyc_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/raxyppn1ymc4gszgila_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/wb4bfjvr6p8a3yn5wq7_thumb.jpg

Na kolejnych mapach przedstawione są trasy wędrówek i ostatnie lokalizacje pozostałych 5 bocianów. W przypadku Sämiego przedstawiona została trasa jego ubiegłorocznej wędrówki ze Szwajcarii do Afryki i powrotnej do Hiszpanii. Sämi nie wrócił bowiem do Szwajcarii lecz spędził lato w północnej Hiszpanii i 9 sierpnia ruszył na południe.

http://www.allegaleria.pl/images/n3243oy7kuk1pmk9mp_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/8pq33dccmh5hmdr645ct_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/r91q9dbsu43248oryqoq_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/bmvptacna5yj72uzv39_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/75szoamhiddu2bgs8dfw_thumb.jpg

Offline

 

#8 2012-10-19 07:25:47

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bocian biały z Węgier w Grecji

Opisany wyżej bocian przemieścił się nieznacznie, co pokazały kolejne sygnały z jego nadajnika. W dniu 17 października 2012 r. sygnał Zagyva pokazywał, że ptak znajduje się koło miejsca o nazwie Porto Koufo (nadal Chalkidiki, Sithonia), przy czym dwa razy latał nad morzem (zatoka, odległość ok. 1 km). O świcie w dniu 19 października 2012 r. sygnał z nadajnika odnotowany na mapce dokumentuje węgierskiego boćka o ok. 1,5 km od poprzedniego miejsca pobytu (mapka 5). Jak widać ptak krąży od kilku dni po tym samym terenie. 

źródło: info i mapki - jak wyżej

http://www.allegaleria.pl/images/ey5p4kbqwr2i5ak9drr_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/x2dod1dltemdeldb3dqw_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/z6uqyuiftrhtzl6tpyw3_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/pv5txr081l0ggc3x0o_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wa2d6dffd2k0ce7xuf5u_thumb.jpg

Offline

 

#9 2012-10-25 07:20:01

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bocian biały z Węgier w Grecji

Opisany wyżej, bocian z nadajnikiem z Węgier, który od pierwszych dni września przebywa w Grecji w minionych dniach (19-24 października 2012) tylko nieznacznie zmienił miejsce pobytu.  Bociek, któremu nadano imię Zagyva, krąży po okolicy w odległości ok. 1 km  niedaleko miejsca o nazwie Marathia (na południe od Porto Koufo - Chalkidiki - Sithonia, centralna Macedonia).
Klikając na link pokazujący trasę bociana i przemian na "Play" i "Pause" - można łatwo zobaczyć (przy dużym zoomie), że w ostatnich dniach (20-24 października) Zagyva dosyć intensywnie krąży, ale są to b. małe odległości: http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_62=62

Węgierski bocian nie jest sam, o czym wspomniałam w punkcie 3 tutaj: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 791#p39791
Najprawdopodobniej nie był także sam w poprzednim miejscu pobytu (do 12 października), o czym można przeczytać tutaj: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 796#p39796

Mapki niżej - ze strony pokazującej trasę Zagyva - kolejno w dniach od 20 do 24 października (http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_62=62):

http://www.allegaleria.pl/images/dm0kscel5d1jwwf7svgy_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/grhr3m13v0xsw5pvl0_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/uqs3qa3vjxt8ye4sheeq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/mpgocys68o01bdyw6q0z_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/pmk4mwtm7bkjwvpn8q0x_thumb.jpg

Offline

 

#10 2012-10-29 16:05:49

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bociany z Loburga (źródło)

Po blisko 2-miesięcznym pobycie w Czadzie Rocco i Roccy ruszyli w kierunku płd-wsch. Rocco rozpoczął wędrówkę 23. bm. i 27. bm. po pokonaniu ok. 700 km i kilku postojach dotarł do Sudanu, w pobliże granicy z Sudanem Południowym (mapa 1). Kilka dni później dotarł w ten rejon również Roccy. Albert natomiast nadal przebywa w tym samym rejonie zachodniego Czadu co dotychczas, ok. 200 km na wschód od jeziora Czad. Od Rocco i Roccy dzieli go ok. 1000 km (mapa 2).

http://www.allegaleria.pl/images/o65vvlqcts32v4kb79w_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/iad6r4roi4din3eipzu0_thumb.jpg

Offline

 

#11 2012-10-30 04:09:44

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bocian biały z Węgier w Grecji

Zagyva (czyt. także posty wyżej) - czyli węgierski bocian biały, który z początkiem września "wylądował" w Grecji na półwyspie Chalkidiki (pełna nazwa: Półwysep Chalcydycki), znajduje się nadal na drugim "palcu" półwyspu (Sithonia).
Jak można się zorientować po zarysie linni jego przemieszczeń -  w ostatnich dniach (25-29 października 2012) Zagyva ma "stałe miejsce" - niedaleko Marathia, gdzie przebywa najczęściej (południe Sithonia). Widać jednak, że ptak podjął próby lotu w kierunku wschodnim w stronę miejsca Pigadaki z krótkim lotem w zatoce morskiej, w stronę wioski Valti. Odległości te są niewielkie tzn. są w granicach ok. 10 km (link do mapy, gdzie można obserwować przemieszczanie bociana podałam w postach wyżej).

Jako "zapowiedź" dodam, że jestem w kontakcie z koordynatorem tego słowacko-węgierskiego projektu, z którego pochodzi Zagyva, o czym (mam nadzieję) napiszę niebawem w odpowiednim wątku, podając więcej szczegółów o konkretnym ptaku.

Offline

 

#12 2012-10-31 08:00:54

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

W uzupelnieniu do postu - zrzuty z mapek, dokumentujących przemieszczanie Zagyva w dniach 25-30 października 2012 (mapki 1 i 2 pokazują jego loty na wschodnią stronę w kierunku wspomnianych miejsc: Pigadaki i Valti) - źródło: http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_62=62

http://www.allegaleria.pl/images/96kojmrfk00qzxnqeg5q_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/f36ys22phx2edb5tquuk_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/j9eredm6hpbxcvlwiryr_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/gnxlhzuwjk4r2esevj_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hpgh8c8aty3cb65tkcuu_thumb.jpg

Eva Stets napisał:

Bocian biały z Węgier w Grecji

Zagyva (czyt. także posty wyżej) - czyli węgierski bocian biały, który z początkiem września "wylądował" w Grecji na półwyspie Chalkidiki (pełna nazwa: Półwysep Chalcydycki), znajduje się nadal na drugim "palcu" półwyspu (Sithonia).
...

Offline

 

#13 2012-11-01 17:25:51

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Zagyva - węgierski bocian z nadajnikiem

Zgodnie z tym, co napiałam wyżej - zrzuty mapek pokazywały "co robił" Zagyva do dnia 30 października. Właśnie "do", gdyż 30 października 2012 (po blisko dwumiesięcznym pobycie w Chalkidiki) Zagyva ruszył w dalszą drogę i odleciał z Grecji. Bocian przeleciał tego dnia ponad 250km, z czego 200km leciał nad morzem! Przelatywał nad małą grecką wyspą Agios Efstratios, ominął wyspę Lesvos i leciał dalej, lądując w Turcji na obrzeżach miasta Ayvalik (opisana trasa na mapkach niżej).
Z ostatnich wiadomości (nie uwzględnionych jeszcze w internecie) wiem, że Zagyva ruszył dalej i noc z 31 października na 1 listopada spędził w okolicach Izmiru. Oby jego dalsza droga przebiegała pomyślnie!

http://www.allegaleria.pl/images/q081xtmahdbxd5ct5c9_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/yuatn27900bnllrxhh_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/i4dvnjwfe4lc5cuu6g4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ijo1k037wan11koyky2e_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/bqur0s2gfjzq2fwyw9d6_thumb.jpg

źródło ostatnich informacji Ferenc Papp (koordynator tego węgiersko-słowackiego projektu i obrączkarz Zagyva)
źródło mapek (gdzie można śledzić trasę Zagyva): http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_62=62
pozostałe info Grupa Every Stork in Greece: http://www.facebook.com/eva.stets?ref=n … 008528728/

Trasa Zagyva (i innych węgierskich boćków z nadajnikami) jest opisywana na stronie/blogu tego projektu: http://kuvik.eu/hu/blog

Offline

 

#14 2012-11-02 06:33:34

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Zagyva i Duna - węgierskie bociany z nadajnkami w Turcji

W uzupełnieniu do postu wyżej i ciekawej trasy Zagyva zamieszczam mapki (1, 2), które pokazują jego trasę (już w Turcji). Bocian, jak widać przemieścił się niedaleko wybrzeża, po czym (jak już pisałam) dotarł w okolice Izmiru.

Drugim węgierskim bocianem z tego samego projektu, który przebywa w Turcji jest Duna. Podobnie jak Zagyva, otrzymał on nazwę rzeki (Duna - po polsku Dunaj). Duna od dłuższego czasu przebywa w Turcji, a od 23.09.2012 przemieszcza się po tym samym regionie. Jego ostatnie miejsce pobytu (na dzień 1 listopada 2012) jest notowane w okolicach miejscowości Evreşe niedaleko wybrzeży Morza Egejskiego (trasa Duna na mapce nr 3, miejsce pobytu na mapce 4). Informacje i dane (+ foto) o tym bocianie są dostępne tutaj: http://satellitetracking.eu/inds/view/69

http://www.allegaleria.pl/images/q502rpgp45axqdbym94m_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jdviywjku2dj5q4425wq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/n7jwegetqwk9dx32pt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jy66ru1q5c14kmgnuw_thumb.jpg

źródła mapek:
a) trasa Zagyva: http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_62=62    b) trasa Duna: http://satellitetracking.eu/inds/showmap?check69=69

Offline

 

#15 2012-11-03 07:13:47

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Jako uzupelnienie do poprzednich postów (czyt. wpisy wyżej) - trochę informacji ogólnych o projekcie, który nosi tytuł Madarak határok nélkül / Vtáky bez hraníc (HUSK 2012-2014)  - po polsku "Ptaki bez granic" (http://www.kuvik.eu/).

W ramach tego projektu w 2012 roku wyposażono w nadajniki satelitarne 10 młodych bocianów białych (7 z Węgier i 3 ze Słowacji), z czego 5 bocianów jest aktywnych (http://satellitetracking.eu/inds/showtable). Nadajniki, założone bocianom pochodzą z polskiej firmy Ecotone i wg najnowszej technologii nie posiadają antenek, co widać np. na zdjęciu Zagyva tutaj: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 791#p39791
Koordynatorem projektu jest, wspomniany już wcześniej, Papp Ferenc z Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (http://www.mme.hu/) czyli z Hungarian Ornithological and Nature Conservation Society (MME) - węgierskiej organizacji, będącej partnerem BirdLife International (http://www.birdlife.org/worldwide/natio … index.html).

Trasy wszystkich bocianów można obserwować tutaj: http://satellitetracking.eu/inds/showma … heck_62=62
Po kliknięciu po lewej stronie na "Egyedek mutatása / elrejtése >>"  ukazuje się nazwa i kolor dla danego ptaka. Są to bociany Tisza, Patak, Oliver, Zagyva i Duna.

Offline

 

#16 2012-11-04 09:49:26

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Do wymienionych wyżej pięciu bocianów dołączono trasę jeszcze dwóch ptaków. Jest to dorosły bociek o nazwie Lókos i młody, którego nazwano Hont.
Ptaki te nie wyruszyły w podróż do Afryki, przebywają do tej pory (do dnia 3.11.2012) na Węgrzech, mimo wszystko się tam przemieszczają, tak więc ich obserwacja może być ciekawa.
1 - Informacje (i foto) o Lókos dostępne tutaj: http://www.satellitetracking.eu/inds/view/84
2 - Informacje (i foto) o Hont dostępne tutaj: http://www.satellitetracking.eu/inds/view/85

Tekst o tych bocianach, którego autorem jest Papp Ferenc na stronie projektu: http://www.kuvik.eu/hu/content/ket-jela … -meg-kivar
Link, pod którym ukazuje się trasa wszystkich siedmiu bocianów jest ten: http://www.satellitetracking.eu/inds/sh … heck_62=62

Offline

 

#17 2012-11-05 12:39:57

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Na chwilę obecną z wspomnianej w poście wyżej siódemki bocianów białych z nadajnikami - z projektu "Ptaki bez granic" ich ostatnia sytuacja przedstawia się tak:
1.Trzy bociany są w Afryce. Są to Tisza, Patak i Oliver. Dwa pierwsze wymienione pochodzą z Węgier, trzeci jest ze Słowacji.
- Oliver - (ostatni sygnał 8.10.2012) - niedaleko Parku Narodowego Yangudi Rassa w Etiopii (http://www.satellitetracking.eu/inds/showmap?check58=58)
- Tisza - (ostatni sygnał 8.10.2012) - Wadi Halfa w północnym Sudanie (http://www.satellitetracking.eu/inds/showmap?check53=53)
- Patak - (ostatni sygnal 31.10.2012) - po pobycie w okolicy Darfur, kieruje się na południe - granica przy Sudanie Południowym (http://www.satellitetracking.eu/inds/showmap?check54=54).

2.Dwa bociany są w Turcji. Jest to Zagyva i Duna. Oba ptaki pochodzą z Węgier.
- Duna - (ostatni sygnał 3.11.2012) - znajduje się nadal w okolicy pomiędzy Evreşe a Kavakkoy (http://satellitetracking.eu/inds/showmap?check69=69)
- Zagyva - (ostatni sygnał 4.11.2012) po przylocie do Izmiru, gdzie spędził noc na 4 piętrowym budynku, ruszył dalej / w okolice Güzelcamli (http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_62=62).

3. Dwa bociany są na Węgrzech. Jest to Lókos i Hont. Oba pochodzą z Węgier.
- Lókos - (ostatni sygnał 3.11.2012) - ptak jest w centrum Węgier niedaleko miasta Szolnok (http://www.satellitetracking.eu/inds/showmap?check84=84)
- Hont - (ostatni sygnał 3.11.2012) - po kilkudniowym postoju bocian ruszył w kierunku wsi Aporkaitanya w centrum Węgier (http://www.satellitetracking.eu/inds/showmap?check85=85).
Oba ptaki rozpoczęły swoje trasy na północy Węgier niedaleko granicy ze Słowacją.

źródła:
- informacje bieżące od Ferenca Pappa, koordynatora projetu oraz ze strony http://www.kuvik.eu/
- trasa wszystkich bocianów: http://www.satellitetracking.eu/inds/sh … heck_62=62

Sumując... jest co śledzić, tym bardziej , że mapki z trasy są uzupełniane systematycznie. Myślę więc, że obserwacja tych bocianów wzbudzi zainteresowanie - nie tylko dla ciekawej migracji, ale też wobec historycznej frazy: "Polak, Węgier, dwa bratanki..." (http://pl.wikipedia.org/wiki/Polak,_W%C … o_szklanki).

Offline

 

#18 2012-11-07 17:56:39

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bociany z NABU źródło

Na początku lipca 2012 r. badacze z Niemieckiego Związku Ochrony Przyrody (NABU) wyposażyli w nadajniki kolejne trzy bociany. Są to Adele, Astrid i Florian. Dołączyły one do znanych nam już z poprzednich sezonów Anni, Gustava, Michaela i Nicka (więcej informacji na temat ich wędrówek można znaleźć w wątku http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … d=159&p=22). Wszystkie pochodzą ze Szlezwiku-Holsztynu w północnych Niemczech.
Astrid to partnerka znanego nam już Michaela, z gniazda w Bargen. 20. sierpnia br. wyruszyła w drogę i podobnie jak Michael na zimowisko poleciała trasą wschodnią. Na granicy Egiptu i Sudanu ich drogi się jednak rozeszły i podczas gdy Astrid poleciała dalej na południe docierając do płd-wschodniego Sudanu to Michael zmienił kierunek lotu na płd-zachodni i dotarł do Czadu (mapa). Podobnie zachował się też Gustav, który również zimę spędza w Czadzie (mapa). Również w ubiegłym sezonie Gustav i Michael początkowo zimowały w Czadzie a dopiero później przeniosły się do Sudanu. Ciekawe jak będzie w tym sezonie. 
Tragiczny koniec spotkał natomiast Anni. 27. sierpnia wystartowała w podróż. Pierwszą noc spędziła w okolicach Zielonej Góry i lecąc krótkimi liczącymi ok. 100 km etapami w kierunku płd-wschodnim 31. sierpnia dotarła w okolice Krosna. Od tego czasu łączność z nią się pogorszyła a sygnał pochodził z jednego miejsca, co świadczyło o tym, że Anni nie porusza się. Na prośbę niemieckich ornitologów polski naukowiec i specjalista od bocianów Prof. Piotr Profus z Krakowa dotarł na miejsce skąd pochodziły ostatnie sygnały i znalazł szczątki Anni. Przyczyna jej śmierci nie jest znana, choć przypuszcza się, że mogła być nią kolizja z linią wysokiego napięcia przebiegającą w pobliżu.
Adele wykluła się w 2009 r. i została zaobrączkowana. W styczniu br. udało się wypatrzyć ją wśród zimujących bocianów na wysypisku śmieci w Vaciamadrid w Hiszpanii. Również w tym sezonie Adele spędza zimę w Hiszpanii. Przebywa w okolicach Madrytu podobnie jak znany nam z poprzedniego sezomu Nick.
Florian otrzymał nadajnik jako dorosły ptak, który w tym roku wyprowadził ze swą partnerką w Bergenhusen dwójkę młodych. On również wyruszył na zimowisko w kierunku zachodnim i 6. września dotarł w okolice Bordeaux w zachodniej Francji. Następnego dnia został namierzony u stóp Pirenejów, 7 km od Biarritz, w pobliżu granicy Francji i Hiszpanii. W okolicy znajduje się duże wysypisko śmieci, które jest znanym miejscem pobytu bocianów, również z północnych Niemiec. Florian zatrzymał się tu na dłuższy postój. 17. września numer jego obrączki został nawet odczytany przez francuskiego ornitologa. Niestety, od 27. września jego nadajnik przestał wysyłać sygnały. Wkrótce do NABU dotarła informacja z Francji, że Florian został znaleziony martwy pod linią wysokiego napięcia, w pobliżu wysypiska, na którym żerował.
Mapa przedstawia trasy tegorocznej jesiennej wędrówki i miejsca ostatniej lokalizacji całej siódemki. 

http://www.allegaleria.pl/images/04bcogp1tacpt96cm8ch_thumb.jpg  źródło

Offline

 

#19 2012-11-13 17:00:32

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Bociany z Loburga (źródło)

W odróżnieniu od swoich dzieci Albert cały czas tj. od początku października przebywa w zachodnim Czadzie, ok. 200 km na płd-wschód od jez. Czad (mapa 1). Rocco i Roccy kontynuują natomiast wędrówkę na wschód. o której rozpoczęciu informowałem w poprzednim wpisie (z 29. 10). 7. bm. Rocco dotarł do północnego Sudanu Południowego i tam ok. 100 km na wschód od Malakalu, zatrzymał się na kilkudniowy postój (mapa 2). Natomiast Roccy kontynuując wędrówkę i pokonując dziennie ponad 100 km 8. bm. doleciał do Etiopii. Rocco i Roccy dzieli teraz od Alberta ponad 2000 km. Obecną lokalizację bocianów z Loburga przedstawia mapa 2.

http://www.allegaleria.pl/images/yaoc3gju0zn83pps4px_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/le7hb4vxfpql80rxs7y_thumb.jpg

Offline

 

#20 2012-11-14 10:39:22

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wędrówki bocianów białych z nadajnikami

Węgierskie bociany białe z nadajnikami

W poście z dnia 5 listopada 2012 (http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 846#p39846) można przeczytać o bocianach białych z Węgier,  wyposażonych w tym roku w nadajniki satelitarne. Ptaki (jak już wspomniałam), pochodzą z projektu o nazwie Madarak határok nélkül / Vtáky bez hraníc (HUSK 2012-2014), co w polskim tłumaczeniu  brzmi "Ptaki bez granic" (więcej w poprzednich opisach).
Obserwując na bieżąco mapki i stronę internetową projektu (http://www.kuvik.eu/) łatwo zauważyć, że od dłuższego czasu "aktywnymi bocianami" (tzn. tymi, od których są uzyskiwane sygnały) jest pięć bocianów białych. Są to: LókosHont, Patak, Duna i Zagyva (ten ostatni opisany obszerniej wyżej, z racji na jego ciekawą i nietypową wędrówkę, której "kulminacją" był lot ok. 200km nad morzem pod koniec października). Wymienione bociany zmieniły miejsca pobytu w ostatnich i 11 -12 listopada 2012 ich "pozycje" wyglądały następująco:

1 - Lókos - przeleciał na południe Węgier i kieruje się w stronę granicy z Rumunią (jego trasa jest tutaj: http://www.satellitetracking.eu/inds/showmap?check84=84)

2 - Hont - przebywa na Węgrzech niewiele zmienił m-ce (jego trasa dostępna tutaj: http://www.satellitetracking.eu/inds/showmap?check85=85)

3 - Patak - przebywa w Afryce i przemieszcza się nadal w rejonie Sudanu Południowego (jego trasa tutaj: http://www.satellitetracking.eu/inds/showmap?check54=54 )

4 - Duna - jest w Turcji, ale opuścił miejsce koło Evreşe, gdzie był do niedawna, przelatując sporo kilometrów w kierunku poł.- wsch. i w jest okolicy Umiteli (trasa tego ptaka tutaj: http://satellitetracking.eu/inds/showmap?check69=69)

5 - Zagyva - który wzbudził zainteresowanie nie tylko ornitologów z Węgier ale także z Grecji (czyt. posty wżej) pozostaje jeszcze w Turcji, gdzie po "odpoczynku" w okolicach Güzelcamli, przeleciał dalej na południe i znajduje się nad wybrzeżem w okolicy Oren (trasę tego ptaka można śledzić tutaj: http://satellitetracking.eu/inds/showmap/?check_62=62)

Mapki niżej pokazują kolejno ostatnie notowania każdego z wymienionych ptaków. Zmiany miejsc pobytu są na mapkach (patrz podane linki) dobrze widoczne przy dużym zoomie i powolnym przesuwaniu myszką w lewą stronę - w pasku z datą.

http://www.allegaleria.pl/images/z58q1ibf9mcyiyhnjj4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/asr7xxdpjc53fmd5s7v_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wtg4ek65gqw9vqgd01uk_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hkmpa89mw2ttwkm81gr_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/om3hd9nkd3mg7kfuwdz_thumb.jpg

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
podpora wału i regeneracja wałów napędowych Anchor Serwis laptopów pruszków torby papierowe z nadrukiem oppo wloz mi tu