Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
20-05-2013 Bu³garia
Gdyby nie data i zegar na obrazie z przekazu kamery z gniazda bocianów bu³garskich, mo¿na by³oby s±dziæ, ¿e kamera jest wy³±czona, ale od czasu do czasu pojawiaj± siê jednak w gnie¼dzie bociany (para) lub samotny osobnik. W tym gnie¼dzie bociany ju¿ nie rozpoczn± lêgu, gniazdo s³u¿y im chyba tylko jako miejsce spotkañ i miejsce odpoczynku w ci±gu dnia. Przylatuj± razem, albo pojedynczo, stoj± na gnie¼dzie czyszcz± upierzenie, trwa to od ok. kilkunastu do kilkudziesiêciu minut i odlatuj±, nie widaæ, ¿eby obecnie który¶ z bocianów nocowa³ w gnie¼dzie.
Offline
Moderator
20-05-2013 W³ochy
Pisklêta bocianów z dolomitów w³oskich dorastaj±. Jeszcze tydzieñ temu ledwie je mo¿na by³o dojrzeæ z do³ka gniazdowego, teraz ju¿ widaæ, jak przemieszczaj± siê po do³ku gniazdowym wodz±c za dzióbem rodzica, pokarm pobieraj± z brzegu do³ka wyci±gaj±c szyje, a jeszcze nie tak dawno bociani rodzic wyk³ada³ pokarm bezpo¶rednio przy ma³ych dzióbkach.
Niewyklute jajko le¿y nadal w gnie¼dzie, jest raczej ignorowane przez doros³e boæki, ale czasem widaæ, ¿e, który¶ lekko je przesuwa dzióbem na bok.
M³ode jeszcze s± ogrzewane pod skrzyd³ami bocianich rodziców, ale bardzo czêsto mo¿na je obserwowaæ ¶pi±ce przytulone do siebie w ¶rodku do³ka, natomiast rodzic czuwa nad nimi stoj±c na gnie¼dzie, zdarza siê, ¿e budzi pisklêta dotykaj±c je dziobem, jakby sprawdza³ ich kondycjê.
Offline
Zbanowany
22.05.2013.
Bu³garia- g.10.33. gniazdo niestety ale bez bocianów zasta³em.(f.1.).
W³ochy- g.10.31. jak robi³em (f.2.),ale chyba obraz siê zatrzyma³.
Offline
Zbanowany
W³ochy.
17.35. Na gnie¼dzie siedzi jeden z bocianów a miêdzy skrzyde³kiem wychyla siê m³odzieniec (f.1.).
Offline
Moderator
24-05-2013 W³ochy
W dniu dzisiejszym, w 11 dniu ¿ycia pisklêta zosta³y same w gnie¼dzie . Bocianiego rodzica nie by³o w gnie¼dzie ok. kilkadziesi±t minut.
O 06:19 pisklêta by³y karmione, pó¼niej, o 07:03 widzia³am jeszcze doros³ego boæka w gnie¼dzie, natomiast o 07:22 widzia³am pisklêta ju¿ same a¿ do 07:33 (w tym czasie musia³am niestety przerwaæ obserwacjê), ponownie zobaczy³am pisklêta pod opiek± rodzica o 08:22, kiedy to przekaz zatrzyma³ siê i trwa to do tej pory.
Niewykluczone, ¿e bociani rodzic by³ gdzie¶ blisko gniazda, poza zasiêgiem kamery, ale faktem jest, m³ode s± ju¿ przyzwyczajane powoli do nieobecno¶ci rodzica.
Offline
Zbanowany
W³ochy.
15.24. Doros³y bocian ca³y czas porz±dkuje przy pisklakach (f.1.),w³a¶nie dla tego mo¿e nie widzê trzeciego.
15.31. Jeden pisklaków pokarmu siê domaga siêgaj±c do dzioba rodzica (f.2.).
Offline
Użytkownik
Belgia
25 maja
Gniazdo bocianów czarnych zlokalizowane jest na polanie w bukowym lesie. Jedyn± niedogodno¶ci± w obserwacji ich zachowañ i czynno¶ci dnia codziennego jest to, ¿e nie ma transmisji on-line. Zapis kolejnych 48 godzin z kamery wêdruje na dysk USB, a st±d nastêpuje jego przegl±d, wybór najbardziej inspiruj±cych i najwa¿niejszych wydarzeñ, edycja i publikacja na stronie :
http://www.solon.be/category/la-cigogne-noire/
Kamera i komputer zasilane s± dwoma panelami s³onecznymi ustawionymi oko³o 300m od gniazda.
Pierwsza "relacja" w 2013r pojawi³a siê 17 kwietnia, ukazuj±c naszym oczom 3 jajeczka. Kolejne, 4 jajko mo¿na by³o zaobserwowaæ w edycji z 24 kwietnia.
18 maja okaza³o siê, ¿e belgijskie bociany doczeka³y siê 3 piskl±t ( czwarte zosta³o wyeliminowane przez rodzica - przepraszam za drastyczne wyra¿enie ), które do dnia dzisiejszego ciesz± siê wzorow± opiek± obojga rodziców, niespo¿yt± energi± i doskona³ym apetytem.
Fot.1 - ods³ona 4 jajek
Fot.2 - odwiedziny kruka
Fot.3 - rodzina w komplecie ( 2 + 3 )
Fot.4 - "dzieñ dobry"
Offline
Moderator
29-05-2013 W³ochy
Prawie przez cztery dni kamera nie pokazywa³a gniazda, wczoraj ponownie ruszy³ przekaz. Pisklêta uros³y i zmieni³y siê w ci±gu tych zaledwie 4 dni. Sprawnie poruszaj± siê po gnie¼dzie, s± ciekawskie, wyci±gaj± szyje i rozgl±daj± siê dooko³a, siedz± ju¿ na kuperkach, rozci±gaj± skrzyd³a, coraz wiêcej czasu spêdzaj± na czuwaniu ni¿ spaniu w ci±gu dnia. Kiedy uk³adaj± do drzemki zape³niaj± ca³y do³ek, doros³y bocian stoi teraz na sta¿y na koronie gniazda Dziuby przybra³y intensywny ¿ó³ty kolor. W po³udnie, kiedy s³oñce przygrzewa, pisklêta potrafi± schowaæ siê w cieñ, wype³zaj±c poza do³ek gniazdowy.
Offline
Moderator
30-05-2013 W³ochy
Z ka¿dym dniem mo¿na obserwowaæ postêpy w rozwoju piskl±t bocianów w³oskich. Rosn± bardzo szybko, dzisiaj rano, po raz pierwszy widzia³am pisklê, które stanê³o samodzielnie na nó¿kach, jeszcze z ma³± podpor± na grzbiecie rodzeñstwa, ale jest to "wyczyn" wart odnotowania.
Nieco pó¼niej, kiedy s³oñce zaczê³o mocniej przygrzewaæ, pisklêta "wysz³y" poza do³ek, bociani rodzic, który sta³ na sta¿y bezpieczeñstwa potomstwa, ustawia³ siê tak, aby zapewniæ pisklêtom jak najwiêcej cienia.
Niewyklute jajo nadal pozostaje w gnie¼dzie, chocia¿ bocian kilkakrotnie dziobem odsuwa³ jajko na bok, jajko za ka¿dym razem stacza³o siê do do³ka.
Offline
Użytkownik
Belgia
3 czerwca 2013
Belgijskie pisklêta bocianów czarnych rosn± jak na dro¿d¿ach, nadal ciesz± siê doskona³ym apetytem, z trudem zaspokajanym przez oboje rodziców.
Wed³ug opiekunów gniazda, ilo¶æ przynoszonego po¿ywienia jest mniejsza ni¿ w ostatnich trzech sezonach lêgowych - t³umacz± to wysokim poziomem wód i zbyt szybko p³yn±c± wod± w okolicznych strumieniach, co z kolei powoduje trudno¶ci w zdobywaniu pokarmu. Wp³yw na zmniejszon± poda¿ posi³ków ma tak¿e kurcz±cy siê area³ ma³ych zbiorników wodnych, a w konsekwencji - ubo¿sza populacja p³azów.
Dodatkowym utrudnieniem dla rozwoju m³odych bocianów s± niezwykle niekorzystne warunki atmosferyczne, które trapi± wiêkszo¶æ europejskich gniazd: ulewne deszcze, burze i silne wiatry nie sprzyjaj± komfortowej opiece nad lêgami.
Jednak mimo tych przeciwno¶ci losu i przyrody doros³e bociany wykazuj± siê niesamowitym hartem ducha i cia³a i wbrew wszystkiemu otaczaj± swoje trojaczki nieustaj±c± trosk±.
27 maja maluchy zosta³y po raz pierwszy same na gnie¼dzie. Nieobecno¶æ rodziców trwa³a oko³o 30 minut, a cierpliwo¶æ i spokojne oczekiwanie piskl±t zosta³o "nagrodzone" - niedu¿± wprawdzie - porcj± pokarmu.
Belgijskie pisklêta bardzo natarczywie i z wielk± werw± domagaj± siê po¿ywienia, z szybko¶ci± b³yskawicy tr±caj± dziób doros³ego, a jeszcze szybciej poch³aniaj± podane k±ski.
Poni¿ej - kilka fotografii z filmików zamieszczonych na stronie belgijskiego projektu.
Fot.1 - wspólny posi³ek
Fot.2 - pod opiekuñczymi skrzyd³ami rodzica nie straszny jest nawet ulewny deszcz
Fot.3 - same w gnie¼dzie
Fot.4 - po pó³godzinnej nieobecno¶ci doros³ego - upragniony obiad
Offline
Moderator
06-06-2013 Bu³garia
Bociany czarne regularnie odwiedzaj± gniazdo, czêsto mo¿na tu spotkaæ jednego bociana, ale pojawiaj± siê równie¿ dwa równocze¶nie, z pewno¶ci± jest to para, co widaæ po ich zachowaniu - przy ka¿dym spotkaniu w gnie¼dzie adoruj± siê nawzajem, pokazuj±c wachlarze bia³ych piór, skubi± pióra partnera na g³owie akceptuj±c wzajemnie obecno¶æ w gnie¼dzie.
Prawdopodobnie tak ju¿ zostanie w tym sezonie, gniazdo bêdzie tylko miejscem spotkañ tej pary.
Offline
Moderator
06-06-2013 W³ochy
Pisklêta bocianów czarnych ukoñczy³y trzeci tydzieñ ¿ycia, w ich rozwoju nast±pi³y dalsze postêpy: ka¿de z piskl±t stoi ju¿ samodzielnie i pewnie na wyprostowanych nogach, jedno z piskl±t potrafi nawet zrobiæ kilka kroków. Z bia³ego puchu wyrastaj± czarne piórka, s± ju¿ wyra¼nie widoczne w okolicy skrzyde³ i na grzbiecie.
Wczoraj w godzinach rannych ponownie zosta³y w gnie¼dzie same, nie trwa³o to d³ugo, bociani rodzic wróci³ po kilkudziesiêciu minutach, nie by³o to wiêc jeszcze ostateczne pozostawienie piskl±t bez opieki przez bocianich rodziców, widocznie jeden rodzic przynosi wystarczaj±co du¿o po¿ywienia, aby drugi móg³ dbaæ o bezpieczeñstwo piskl±t pozostaj±c z nimi w gnie¼dzie.
Do³ek gniazdowy powoli zaczyna "zanikaæ", w ci±gu dnia pisklêta zajmuj± miejsce w ró¿nych czê¶ciach gniazda, ale na nocny odpoczynek skupiaj± siê na ¶rodku gniazda i tu nocuj±, przytulone ogrzewaj±c siê nawzajem, bociani rodzice ju¿ nie ogrzewaj± piskl±t ani w ci±gu dnia ani wieczorem ( w nocy nie ma podgl±du gniazda) - to ju¿ przecie¿ "rozro¶niêta" gromadka, któr± by³oby trudno schowaæ pod skrzyd³ami
Offline
Moderator
12-06-2013 W³ochy
M³ode bociany z w³oskich dolomitów rozpoczê³y pi±ty tydzieñ ¿ycia
Z up³ywem czasu naby³y nowe umiejêtno¶ci. Wszystkie trzy pisklêta chodz± po gnie¼dzie, rozci±gaj± szeroko skrzyd³a stoj±c pewnie na d³ugich nogach. Wczoraj, jedno z piskl±t wybra³o siê na "spacer" poza obszar gniazda , czasem by³o niewidoczne w obiektywie kamery, po kilku minutach odwa¿ny pisklak wróci³ pewnym krokiem do gniazda. Po jakim¶ czasie ponownie pisklê wysz³o poza gniazdo, tym razem w kierunku ¶ciany skalnej.
Bociani rodzic wci±¿ przebywa z pisklêtami, chocia¿ mo¿na zauwa¿yæ, ¿e coraz mniej jest ju¿ zainteresowany troskliw± opiek± i pielêgnacj± piskl±t, m³ode ju¿ same zaczynaj± dbaæ o siebie, czyszcz± swoje upierzenie z coraz wiêksz± precyzj±, same szukaj± cienia pod ska³ami, ochrona przed s³oñcem przez doros³ego boæka jest ju¿ zbêdna. Bocian rodzic stoi przy pisklêtach, ale coraz czê¶ciej zwrócony jest w przeciwnym kierunku ni¿ do³ek gniazdowy z pisklêtami, przechodzi równie¿ na odleg³± ska³ê i z tego miejsca obserwuje m³ode. Zdarza siê, ¿e bociana czasem nie widaæ w kamerze, byæ mo¿e odlatuje gdzie¶ niedaleko. Pisklêta dorastaj± i bêd± potrzebowaæ wiêcej pokarmu, prawdopodobnie bociani rodzice ju¿ wkrótce zdecyduj± siê pozostawiæ pisklêta same w gnie¼dzie aby przynosiæ wiêksze porcje po¿ywienia dla m³odych.
m³odym bocianom przybywa coraz wiêcej czarnych piór, wokó³ oczu tworz± siê"cienie", co powoduje wyd³u¿enie kszta³tu g³owy i powstaje charakterystyczna" fryzura" dla m³odych bocianów czarnych, na czubku g³owy
Offline
Moderator
15-06-2013 W³ochy
M³ode bociany wci±¿ s± pod opiek± jednego z rodziców, zdarza siê czasem, ¿e doros³y bocian odleci i zostawi pisklêta same, ale trwa to bardzo krótko - kilka lub kilkadziesi±t minut.
M³ode coraz czê¶ciej rozchodz± siê po gnie¼dzie, indywidualnie poznaj±c otoczenie, gniazdo usytuowane na skale daje im tak± mo¿liwo¶æ, poniewa¿ jest tu du¿o miejsca na spacery w przeciwieñstwie do gniazd zbudowanych na drzewach.
Jedno z piskl±t jest szczególnie aktywne i ciekawe w poznawaniu okolic poza gniazdem, dzisiaj pokaza³o swoje oblicze z bliska podchodz±c blisko kamery.
Offline
Moderator
17-06-2013 W³ochy
Doros³e ju¿ pisklêta czêsto "wychodz±" poza zasiêg kamery, po w³±czeniu komputera akurat w takim momencie, gdy na gnie¼dzie widaæ tylko jednego z rodziców, od razu nasuwa siê pytanie: "co siê sta³o, gdzie podzia³y siê pisklêta?" a one po prostu szukaj± nowych wra¿eñ poza do³kiem gniazdowym
Taka sytuacja w gnie¼dzie usytuowanym na drzewie zdarza siê, tylko wtedy, kiedy m³ode zaczynaj± pierwsze loty, natomiast tu, na ska³ach jest dosyæ miejsca na samotne spacery i naukê samodzielno¶ci poza gniazdem.
M³ode bociany zostaj± czasem same w gnie¼dzie, czas pozostawania piskl±t bez dozoru wyd³u¿a siê, ale wci±¿ jeszcze przylatuj±cy do gniazda bociani rodzic pozostaje z pisklêtami, czêsto nawet mo¿na obserwowaæ tak± sytuacjê, ¿e doros³y bocian stoi na gnie¼dzie, a piskl±t nie widaæ, jakby to m³ode zostawi³y rodzica samego w gnie¼dzie a nie odwrotnie
Offline
Moderator
Offline
Moderator
21-06-2013 W³ochy
Gniazdo "opanowa³y" m³ode bociany czarne Bociani rodzice pozostawi³y m³odzie¿ sam±, ale jeszcze w dalszym ci±gu przylatuj± do piskl±t nie tylko po to aby je nakarmiæ, lecz po prostu tak, ¿eby z nimi trochê pobyæ. Karmi± m³ode regularnie a po zakoñczonym posi³ku, który trwa zaledwie kilkana¶cie sekund, zostaj± jeszcze w gnie¼dzie, nawet wtedy, kiedy pisklêta s± poza obszarem gniazda.
Pisklêta skoñczy³y szósty tydzieñ ¿ycia, zaczynaj± przypominaæ swoim wygl±dem czarne bociany, codziennie widaæ w ich upierzeniu coraz wiêcej czarnych piór, sylwetka przybiera smuk³y kszta³t, skrzyd³a staj± siê silne i du¿e. W dniu dzisiejszym obserwowa³am prawdziwe æwiczenia skrzyde³, jakie m³ode bociany wykonuj± przygotowuj±c siê do pierwszych lotów.
Zastanawia³am siê czy m³ode bociany zostan± zaobr±czkowane i czy jest to w ogóle mo¿liwe z uwagi na ich bezpieczeñstwo w takich warunkach, kiedy pisklêta wysz³y ju¿ poza gniazdo?
Offline
Moderator
02-07-2013 W³ochy
Przekaz z tego gniazda czêsto zatrzymuje siê, czasem nie widaæ gniazda 2-3 dni, ale te przerwy w obserwacji powoduj±, ¿e widaæ jakie zmiany zachodz± w rozwoju piskl±t w takim krótkim czasie.
Pisklêta wyros³y, s± to ju¿ piêkne m³ode ptaki, które æwicz± si³ê skrzyde³ i pewnie ju¿ nied³ugo zaczn± æwiczyæ pierwsze loty. Miejsca na szkolenie bocianiej m³odzie¿ jest dosyæ, nie ma obawy, ¿e bêd± sobie nawzajem przeszkadzaæ
Bia³ego puchu ju¿ prawie nie widaæ, zniknê³y bia³e czupryny na g³owach, m³ode, sylwetk± przypominaj± ju¿ doros³e ptaki, tylko dzioby i nogi - s± jeszcze m³odzieñcze i oczywi¶cie oczy, nie ma jeszcze wokó³ oka czerwonej otoki. Upierzenie jest matowe, koloru ciemnego, ale nie jest to kolor zupe³nie czarny, upierzenie okrywowe m³odych bocianów czarnych jest raczej ciemno br±zowe z przeplotami czarnymi, natomiast w okolicy g³owy i szyi ja¶niejszego br±zu z przeplotami ciemnego br±zu, podbrzusze jest bia³e.
Gniazdo bardzo czêsto jest puste. M³ode bociany czêsto przebywaj± w cieniu pod ska³ami, albo pod kamer± Do gniazda przychodz± najczê¶ciej na posi³ek albo na nocleg.
Offline
Moderator
05-07-2013 W³ochy
M³ode bociany czarne nieustannie æwicz± skrzyd³a, szczególnie widaæ ich aktywno¶æ wieczorem, w ci±gu dnia natomiast chroni± siê przed upalnym s³oñcem pod ska³ami, poza zasiêgiem kamery. Udoskonali³y sposób nauki latania wychodz±c na bia³± ska³ê widoczn± na wprost kamery, stamt±d biegn± w dó³ w kierunku gniazda z roz³o¿onymi skrzyd³ami.
Wczoraj, w zamieszaniu spowodowanym ci±g³ym przemieszczaniu siê m³odych boæków i zamaszystymi ruchami skrzyde³, zniknê³o gdzie¶ jajko, które do tej pory by³o w okolicy gniazda. Na gnie¼dzie pozosta³o tylko jedno jajko, to które by³o usuniête z gniazda na pocz±tku sezonu lêgowego.
Bociani rodzice zagl±daj± do gniazda tylko po to, aby nakarmiæ m³ode, ca³e gniazdo i okolice nale¿± ju¿ do m³odych ptaków. W godzinach wieczornych m³ode skupiaj± siê na ¶rodku gniazda na nocleg.
Offline
Moderator
Offline