Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#21 2019-06-25 08:51:00

JurasN

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-04-02
Posty: 393

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

@Paweł T. Dolata "Agata oferowała, że może odebrać chętnych z dworca PKP w Ostrowie"
Chętnie skorzystam z tej propozycji. Mój tel. 782 352 322, a do Ostrowa przyjadę koleją o godz. 14.20

Offline

 

#22 2019-06-26 00:47:52

Marcin Horbacz

Użytkownik

Zarejestrowany: 2019-06-20
Posty: 3

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

Pozdrawiamy ze Zlotu tuż po obserwacji doroslych bocianów na kominie obory ok.50 m od gniazda.

Offline

 

#23 2019-06-26 09:12:53

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

Dzięki za inf., o miejscu przebywania dorosłych, Przygody i Dziedzica nocą.
Jeszcze wczoraj po 23g., zastanawiałem się czy ktoś z Zlotowiczów poda podobną informację dla tych co tam ich nie ma a wcześniej zastanawiali się czy Dziedzic lub Przygoda są w pobliżu gniazda nocą w poprzednich dniach.
Powiem szczerze "uratowałeś twarz" przebywających na Zlocie uczestników.
A fotek czasem nie robił ktoś?
Zlot chociaż zorganizowany w środku tygodnia to akurat w trakcie urlopu mojego wypadł.
Ale jak się ma pecha to tak właśnie jest, byłbym na nim, ale bardzo ważna sprawa && 25.o g.12.30., życiowa mnie ograniczyła z wyjazdem.
A 23.06. byłem w okolicach Zator, gdzie byłem z żoną "sandra" w 2017r. na XI Zlocie Bocianolubów.
Pozdrawiamy wszystkich uczestników XII Zlotu "Blisko bocianów" w Przygodzicach.

Ostatnio edytowany przez wladek12 (2019-06-26 09:19:06)


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#24 2019-06-26 18:27:16

 Agata

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2013-04-19
Posty: 5247

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

Zlot "Blisko bocianów" przechodzi do historii. Pierwszego dnia po południu podczas wycieczki udało się nam zaobserwować kilka rzadkich gatunków ptaków, m. in. kwokacza, bociany czarne, perkoza rdzawoszyjego, perkozki czy zimorodka. Wieczorem wysłuchaliśmy i obejrzeliśmy szereg ciekawych prezentacji dotyczących ptaków, płazów i ochrony przyrody. W nocy - część uczestników wykryła noclegowisko Dziedzica i Przygody.
Drugiego dnia pod przewodnictwem miejscowego historyka - regionalisty Edmunda Radziszewskiego, zwiedzaliśmy niezwykle ciekawe przygodzickie miejsca.
Podziękowania dla Pawła za atrakcyjnie przygotowany zlot i pozdrowienia dla  jego uczestników

Offline

 

#25 2019-06-26 20:55:11

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

Wladku, Marcin nie musiał „ratować twarzy“ uczestników Zlotu - to bardzo paskudna sugestia. Bardzo proszę o miarkowanie takich słów wobec innych forumowiczów i bocianolubów, a w tym przypadku spodziewam się przeprosin, słowa takie są bowiem obraźliwe, a przez to stanowią naruszenie punktu 2. reguł forum:
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/misc.php?action=rules

W poszukiwaniach miejsca noclegu dorosłych bocianów brało udział około północy 7 osób, czyli większość dorosłych zlotowiczów nocujących w GOK, i to pomimo tego, że prezentacje pięknych zdjęć Janiny i Jurka Bartuzich zakończyły część prelekcyjną zlotu ok. 23.30 i uczestnicy byli zmęczeni. Wystarczyło przeczytać post na http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 791#p63791 - masz tam wymienione cztery osoby, które najdłużej prowadziły poszukiwania i obserwowały oba bociany.


Zaraz po powrocie z poszukiwań, jeszcze przed wejściem do GOK, poprosiłem Marcina, by dał obie info na forum, co szybko uczynił. Skoro Marcin od razu je wrzucił, to po co miał jeszcze ktoś to powielać?

Nie spodziewaj się fotografii, gdy obserwacje prowadziliśmy z kilkudziesięciu metrów, w ciemnościach, by bocianów nie spłoszyć samą obecnością, a co dopiero błyskaniem lampami aparatów!

Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze
zygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze

wladek12 napisał:

Dzięki za inf., o miejscu przebywania dorosłych, Przygody i Dziedzica nocą.
Jeszcze wczoraj po 23g., zastanawiałem się czy ktoś z Zlotowiczów poda podobną informację dla tych co tam ich nie ma a wcześniej zastanawiali się czy Dziedzic lub Przygoda są w pobliżu gniazda nocą w poprzednich dniach.
Powiem szczerze "uratowałeś twarz" przebywających na Zlocie uczestników.
A fotek czasem nie robił ktoś?

Offline

 

#26 2019-06-27 07:06:00

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

Za mocno emocjonalnie napisałem, za co PRZEPRASZAM WSZYSTKICH.
Pozdrawiam.

Ostatnio edytowany przez wladek12 (2019-06-27 07:06:21)


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#27 2019-06-27 12:03:39

Iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 5520

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

XII Zlot "Blisko Bocianów" zakończył się, ale wciąż jeszcze trwa w myślach

Spotkać się z bocianami na żywo, pod gniazdem to jest TO! Wtedy naprawdę i dosłownie jest się blisko bocianów, które możemy obserwować z kamery.
Polecam i zachęcam wszystkich Bocianolubów, bierzecie udział w Zlotach w Przygodzicach, poczujecie ten dreszczyk emocji i atmosferę przebywania z bocianami i z ludźmi, których łączy ta sama pasja! Teraz kiedy już tu byłam, zobaczyłam i odczułam wrażenia na żywo, nie jestem gołosłowna, naprawdę jest bardzo fajnie!

Wiadomo, że pierwsze kroki skierowaliśmy pod gniazdo, patrzyliśmy na nasze bociany spod gniazda a one na nas
Po pierwszym spotkaniu z boćkami wysłuchaliśmy ciekawych prelekcji ludzi, którzy obcują na co dzień z bocianami i środowiskiem, w którym żyją ptaki. To jest duży dodatek wiedzy praktycznej do teoretycznych doświadczeń i obserwacji z kamery, inaczej wtedy reaguje się na to, co dzieje się w gnieździe na ekranie komputera, gdy widzimy w wyobraźni obraz rzeczywisty.

Miła, życzliwa, ciepła atmosfera wśród Zlotowiczów, rozmowy z ludźmi, których znamy tylko z zapisów na forum - takie właśnie spotkania na żywo trwały do późnej nocy w pierwszym dniu, w drugim dniu jest już żal, że wszystko się kończy i rodzi się postanowienie, że trzeba to miejsce jeszcze raz odwiedzić!

Serdecznie dziękuję Pawłowi za organizację Zlotu, za zaproszenie tylu ciekawych ludzi związanych z bocianami i środowiskiem naturalnym regionu, opracowanie planu zajęć i skuteczne jego realizowanie!

Dziękuję wszystkim obecnym na Zlocie: Prelegentom za podzielenie się doświadczeniem i wiedzą, Gospodarzom Gminy Przygodzice za udostępnienie GOK-u na potrzeby uczestników Zlotu i wreszcie wszystkim obecnym Zlotowiczom za tworzenie tego magicznego klimatu w spotkaniu Bocianolubów

Offline

 

#28 2019-06-27 12:30:53

 Magosia

Użytkownik

Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2016-08-17
Posty: 9976

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

Dziękuję za relacje ze Zlotu, ach jak zazdroszczę. Nałożenie się terminów- rezerwacja , której nie można było odwołać, były dla mnie przeszkodą w realizacji tego marzenia .

Offline

 

#29 2019-06-27 20:55:43

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4080
WWW

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

Zlot "Blisko Bocianów" 2019 już za nami.

To był mój dziewiąty zlot, a ósmy w Przygodzicach. Jak zawsze był udany. Z zainteresowaniem wysłuchałam prelekcji, z przyjemnością spotkałam się z miłośnikami bocianów - z tymi znanymi od lat i nowo poznanymi.
Najważniejsze jednak, jak zawsze, były wizyty pod gniazdem. Kocham przygodzickie bociany i za każdym razem bliskie z nimi spotkanie robi na mnie ogromne wrażenie, wręcz wywołuje wzruszenie. Biegam pod gniazdo w każdej wolnej chwili, również późno w nocy i o świcie.
Tym razem na gnieździe widywałam tylko młode, nie udało mi się zobaczyć Przygody i Dziedzica. Dopiero około północy Paweł Dolata dostrzegł je na kominie budynku gospodarczego. Zobaczyłam je więc przez lornetkę - ciemne sylwetki na tle nieco jaśniejszego nieba i byłam w pełni usatysfakcjonowana .

Dziękuję więc Pawłowi za zorganizowanie zlotu.
Dziękuję wszystkim uczestnikom zlotu za bardzo miłe spotkanie.
Osobne podziękowanie  kieruję do Władz Gminy Przygodzice i Dyrekcji GOK-u za użyczenie tak pięknie wyremontowanego lokalu (naprawdę robi wrażenie) i za możliwość darmowego noclegu.
Mam nadzieję, że jeszcze nie raz spotkamy się pod gniazdem Przygody i Dziedzica.
Pozdrawiam
Renia

                              ZDJĘCIA ZE ZLOTU


* * *

Offline

 

#30 2019-07-04 10:48:01

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

W dniach 25 i 26.06 40 osób wzięło udział w XII Ogólnopolskim Zlocie „Blisko bocianów“ w Przygodzicach i okolicy, zorganizowanym przez zespół projektu „Blisko bocianów” z Przygodzic, Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze oraz naszego gospodarza – Gminny Ośrodek Kultury w Przygodzicach. Tam 25.06 po godz. 15 nastąpiło otwarcie Zlotu i miałem przyjemność wręczyć upominki, m.in. z Urzędu Gminy Przygodzice (w tym kubki z bocianim gniazdem w Przygodzicach) aktywistom projektu „Blisko bocianów“ www.bociany.przygodzice.pl, w tym moderatorkom forum www.bocianyzprzygodzic.pun.pl Agacie, Igance i Reni, oraz występującym później prelegentom.

Następnie odbył spacer pod gniazdo bocianie znane ze strony www.bociany.przygodzice.pl i krótki wypad na obserwacje przyrody na stawach Trzcieliny, wchodzących w skład Stawów Przygodzickich i obszaru Natura2000 "Dolina Baryczy", gdzie widzieliśmy m.in. 3 bociany czarne, czaple siwe i białe, brodźca kwokacza, perkoza rdzawoszyjego i perkozka, a Marcin Horbacz wypatrzył samicę gągoła z pisklętami.

Od godz. 17.30 rozpoczęły się prelekcje w GOK, które wygłosili:
- Paweł T. Dolata (Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze i zespół projektu „Blisko bocianów”): „Bocian biały w Polsce i polskiej kulturze, badania i ochrona bociana białego w gminie Przygodzice i powiecie ostrowskim”;
- Agata Dera (zespół projektu „Blisko bocianów” i Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze): „Sezon 2019 u bocianów z Przygodzic spod www.bociany.przygodzice.pl)";
- Jadwiga Wójcik (zespół projektu „Blisko bocianów”): „Sezon 2019 u bocianów czarnych spod Łodzi na www.lodz.lasy.gov.pl/bocianyczarne);
- Jacek Pietrowiak i Marcin Horbacz (Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze): „Zgrupowania bocianów białych w dolinie Lutyni pod Jarocinem”;
- Krzysztof Kolenda (Zakład Biologii Ewolucyjnej i Ochrony Kręgowców Uniwersytety Wrocławskiego): „Butelki i puszki w lasach - miejsce życia i pułapka ekologiczna dla zwierząt”;
- Rafał Urbaniak, Dorota Calik i Edyta Urbaniak (Stowarzyszenie „U źródeł Złotnicy“ w Rojowie): „Konkurs rysunkowy o bocianie czarnym dla uczniów Szkoły Podstawowej w Rojowie”.

Pierwszy dzień Zlotu zakończyli Janina i Jerzy Bartuzi (Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze) pokazem pięknych fotografii „Finlandia i Norwegia”. Na sam koniec, już po północy, część uczestników nocujących w GOK z sukcesem poszukiwało miejsca nocowania obu dorosłych bocianów spod www.bociany.przygodzice.pl – okazało się, że z powodu ilości i wielkości młodych nie nocują z nimi na gnieździe, ale na kominie 60 metrów dalej, z widokiem na gniazdo. Raportował to forumowiczom natychmiast Marcin http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 981#p63981

W środę 26.06 trzy osoby zerwały się na poranny wypad na stawy Trzcieliny – znów widzieliśmy bociany czarne, a słyszeliśmy głos najmniejsze czapli Europy – bączka. Na terenie składowiska odpadów Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim spotkaliśmy cztery bociany białe, w tym dwa z obrączkami, znane miłośnikom bocianów z Przygodzic: Rudolfa z Wysocka Małego i Stanisława z Huty. Można więc powiedzieć, że i one wzięły udział w Zlocie.

O godz. 9.00 zaczął się, niestety w silnym upale, spacer po Przygodzicach z przewodnikiem - historykiem i krajoznawcą Edmundem Radziszewskim, w tym zwiedzanie Chaty Regionalnej w budynku z 1813 r. i oczywiście wizyta pod gniazdem – mieliśmy szczęście, bo akurat przyleciał dorosły i karmił młode.

Po regeneracyjnej przerwie w klimatyzowanym GOK ruszyła mniej już liczna (część osób wzywały obowiązki) wycieczka przyrodniczo-krajoznawcza na Stawy Przygodzickie, śródlądową wydmę koło Nadstawek (widzieliśmy tu ciekawe, sucholubne rośliny, m.in. goździki kartuzki, oraz owady wardzanki żądlice), do wybudowanego w latach 1822-1824 pałacu książąt Radziwiłłów w Antoninie, otaczającego go parku z licznymi pomnikowymi drzewami (dęby szypułkowe, choiny kanadyjskie, ponad 320-letnie sosny zwyczajne) oraz pobliskiego rezerwatu przyrody „Wydymacz“ z pomnikowymi dębami szypułkowymi, na których i pod którymi skutecznie szukaliśmy śladów chronionego chrząszcza z „Polskiej czerwonej księgi zwierząt. Bezkręgowce” – kozioroga dębosza.

Dziękuję wszystkim uczestnikom za przybycie i współtworzenie przyjaznej atmosfery zlotu , w szczególności wyżej wymienionym prelegentom i przewodnikowi, którzy wystąpili bez honorariów, oraz wszystkim osobom, które pomagały w organizacji i prowadzeniu Zlotu, m.in.:
- kierownikowi Robertowi Kaczmarkowi i pracownikom GOK za gościnę;
- Agacie za pyszny, domowy placek drożdżowy dla uczestników;
- kierowcom aut wycieczkowych Marcinowi Horbaczowi i Bernardowi Płończakowi za zabranie osób niezmotoryzowanych;
- Marcinowi Horbaczowi, Jackowi Pietrowiakowi i Martynie Psikus za pomoc w oznaczaniu spotkanych gatunków roślin i zwierząt.

Dziękuję też Agacie, Igance i Reni za opisane wyżej pozytywne wrażenia za zlotu.

Album zdjęć ze zlotu można obejrzeć na www.facebook.com/bocianyzprzygodzic: https://www.facebook.com/pg/bocianyzprz … 9284308838

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze

Offline

 

#31 2019-07-04 14:13:41

JurasN

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-04-02
Posty: 393

Re: XII Zlot „Blisko bocianów” w Przygodzicach 25-26 VI 2019 :)

Szanowny Panie Pawle
Dziękuje Pan, któremu powinni dziękować przede wszystkim wszyscy uczestnicy
Panu i pozostałym uczestnikom, serdecznie dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym fajnym spotkaniu.
Serdecznie pozdrawiam

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Chmielnik Serene Cottage Hotels SchĂśfweg Allotjament Bad Homburg vor der HĂśhe