Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#581 2020-08-18 13:48:51

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Bociany były jeszcze o 12.35., jak przedstawia link foto:
http://prnt.sc/u1ktj7


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#582 2020-08-18 14:30:00

Iganka

Moderator

Skąd: Kraków
Zarejestrowany: 2009-05-31
Posty: 5520

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Przygoda i Dziedzic ostatni raz na gnieździe w tym sezonie! (skrót z ostatniego pobytu na gnieździe)

Film: https://www.youtube.com/watch?v=fO1EBTGFMqo

Bociany wyfrunęły 17 sierpnia o 12:42 i od tej pory już się nie pokazały na gnieździe.

Offline

 

#583 2020-08-18 15:07:27

JurasN

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-04-02
Posty: 393

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Dzień dobry Panie Pawle
Bardzo dziękuję za wyczerpujące info. Moją reakcję spowodowały dwie informacje kol. Rafała:
1. Kierunek lotu - Bliski Wschód.
Wcześniej miałem informacje - nie pamiętam dat ani źródeł - że "polskie bociany" latają w dwa opisane przeze mnie kierunki. Są, jak widać z Pana wypowiedzi, pewne i aktualne źródła tej wiedzy, które jednoznacznie na moją wątpliwość odpowiadają . Czy to wyjaśnienie dotyczy tylko bocianów z "naszej" części Polski, czy może już wszystkie - lub niemal wszystkie - "polskie" latają przez Bliski Wschód?
2. Sprzyjający wiatr
Z wypowiedzi kol. Rafała zrozumiałem, że właśnie nadchodzi pora "dobrego" kierunku wiatru. Ponieważ zobaczyłem na ventusky.com, że jest to kierunek raczej przeciwny do bocianiej marszruty, stąd pojawiła się moja wątpliwość, którą opisałem. Dziękuję serdecznie za objaśnienie.
Jeszcze słówko o kominach termicznych. Dla mnie, jako osobnika, który całe niedorosłe życie spędził w Lesznie, stolicy polskiego szybownictwa, pojęcie jest dobrze znane. Mało tego, wiem że przynajmniej kiedyś, zachowanie bocianów na niebie było ważną wskazówką dla szybowników szukających "windy do nieba"
Bardzo dziękuję i ciepło pozdrawiam - Jerzy Napieraj
15.07 Gniazdo puste

Paweł T. Dolata napisał:

Dzień dobry!

Ad. 1. Tak Panie Jurku, wiemy na podstawie informacji z obrączkowania i ostatnio z nadajników satelitarnych: bociany białe z Polski wędrują wschodnią trasą, przez Bałkany i Turcję,

Polecam wszystkim artykuł Wojciecha Kani, choć po angielsku, to same mapki wiele mówią:
Kania W. 2006. Movements of Polish White Storks Ciconia ciconia – an analysis of ringing results. W: Tryjanowski P., Sparks T.H., Jerzak L. (red.). The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation. Bogucki Wyd. Nauk., Poznań: 249-294.
www.researchgate.net/publication/283908 … ng_results

Ad. 2. Dla bocianów najważniejsze jest, żeby było ciepło, a w związku z tym tworzyły się kominy termiczne. Wiatr w kierunku przelotu może pomóc.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach
www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze

jurasN napisał:

O 14.39 Rafał napisał: "... nadchodzące predykcje pchają wszystko w kierunku południowo-wschodnim... może one właśnie na to czekały... czes pokaże."
1. Czy my wiemy, że ich kierunkiem jest Bliski Wschód a nie Gibraltar?
2. Czy bocianim przelotom odpowiada - jak skoczkom narciarskim - wiatr przeciwny? Do określania kierunków wiatrów ja zwykle używam strony ventusky.com. Z niej wynika, że lecąc dzisiaj i jutro w kierunku bliskowschodnim leciałyby raczej pod wiatr.

Ostatnio edytowany przez jurasN (2020-08-18 15:08:16)

Offline

 

#584 2020-08-18 20:07:22

Ola123

Użytkownik

Zarejestrowany: 2020-05-14
Posty: 422

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Dziękuję organizatorom projektu za możliwość podglądania przygodzickiego gniazda oraz forumowiczom za dzielenie się obserwacjami i informacjami.
Pozdrawiam, do zobaczenia za 7 miesięcy!

Offline

 

#585 2020-08-19 09:39:04

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Dzień dobry!

9.30 gniazdo puste.

Jak widać z wpisów powyżej, odleciały ostatecznie – życzymy bezpiecznej podróży!

Dziękujemy wszystkim za wspólne obserwacje bocianów, a przede wszystkim za wpisy forumowiczów, dokumentujące ten sezon. Razem zebraliśmy znów sporą dawkę wiedzy o bocianach.


Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach
www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze

Offline

 

#586 2020-08-19 10:40:24

JurasN

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-04-02
Posty: 393

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Dzień dobry
10.20 Gniazdo puste
Panie Pawle, dziękować to my a nie nam .
Bez Was, realizatorów tego fajnego przedsięwzięcia i Was, jego oddanych opiekunów, my, gapiowie, nie znaczylibyśmy dla bocianów nic. A dzięki Wam, mieliśmy mnóstwo frajdy w tym wirtualnym spotkaniu z przyrodą. 
Mam nadzieję, że w imieniu nas wszystkich zdalnych obserwatorów gniazda - kto chce, niech wpisze zdanie odrębne -  mogę Państwu najserdeczniej podziękować za ogrom pracy włożony w możliwość corocznej  obserwacji bocianiej rodziny Przygodzickich.
Bardzo ciepło pozdrawiam - jurasN

Ostatnio edytowany przez jurasN (2020-08-19 11:07:14)

Offline

 

#587 2020-08-20 14:42:10

 Rafał Markowski

Administrator

Skąd: Zduny pow. krotoszyński
Zarejestrowany: 2012-07-07
Posty: 371

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

W dniu 18.08.2020r. był widziany Jasiek najstarszy z piskląt z lęgu 2018r. (Obrączka Txx00) W miejscowości Nemešany SŁOWACJA (LEVOCA).
Czas od zaobrączkowania: 773 dni; Odległość od miejsca zaobrączkowania: 347 km
Informacje przesłała Słowacka centrala BRATISLAVA .SKB.  Ptak został oceniony jako zdrowy i lotny. Najprawdopodobniej właśnie zmierza na zimowisko w kierunku południowym.
Niestety nie wszyscy zaglądają do innych działów, dlatego informację zamieszczam również tutaj.
Pozdrawiam RM

Offline

 

#588 2020-08-20 19:15:22

 Magosia

Użytkownik

Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2016-08-17
Posty: 9976

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Rafał Markowski napisał:

W dniu 18.08.2020r. był widziany Jasiek najstarszy z piskląt z lęgu 2018r. (Obrączka Txx00) W miejscowości Nemešany SŁOWACJA (LEVOCA).
Czas od zaobrączkowania: 773 dni; Odległość od miejsca zaobrączkowania: 347 km
Informacje przesłała Słowacka centrala BRATISLAVA .SKB.  Ptak został oceniony jako zdrowy i lotny. Najprawdopodobniej właśnie zmierza na zimowisko w kierunku południowym.
Niestety nie wszyscy zaglądają do innych działów, dlatego informację zamieszczam również tutaj.
Pozdrawiam RM

Dzień dobry , każda informacja o bocianie wyklutym i znanym od jajeczka jest bardzo miła.

Offline

 

#589 2020-08-20 22:35:53

JurasN

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-04-02
Posty: 393

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Miło czytać takie wiadomości. Dziękuję, pozdrawiam

Rafał Markowski napisał:

W dniu 18.08.2020r. był widziany Jasiek najstarszy z piskląt z lęgu 2018r. (Obrączka Txx00) W miejscowości Nemešany SŁOWACJA (LEVOCA).
Czas od zaobrączkowania: 773 dni; Odległość od miejsca zaobrączkowania: 347 km
Informacje przesłała Słowacka centrala BRATISLAVA .SKB.  Ptak został oceniony jako zdrowy i lotny. Najprawdopodobniej właśnie zmierza na zimowisko w kierunku południowym.
Niestety nie wszyscy zaglądają do innych działów, dlatego informację zamieszczam również tutaj.
Pozdrawiam RM

Offline

 

#590 2020-08-21 21:55:41

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4080
WWW

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Tegoroczny sezon lęgowy zakończył się. Bociany odleciały, a my znów za nimi tęsknimy.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wspólnie ze mną obserwowały Przygodę i Dziedzica oraz ich potomstwo.
Trzeba przyznać, że bociany dostarczyły nam w tegorocznym sezonie wielu emocji .

Podsumowanie sezonu można zobaczyć na krótkim filmie:

https://youtu.be/o6Wd0dk9nxA


* * *

Offline

 

#591 2020-08-21 22:34:13

 Magosia

Użytkownik

Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2016-08-17
Posty: 9976

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Renia napisał:

Tegoroczny sezon lęgowy zakończył się. Bociany odleciały, a my znów za nimi tęsknimy.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wspólnie ze mną obserwowały Przygodę i Dziedzica oraz ich potomstwo.
Trzeba przyznać, że bociany dostarczyły nam w tegorocznym sezonie wielu emocji .

Podsumowanie sezonu można zobaczyć na krótkim filmie:

https://youtu.be/o6Wd0dk9nxA

Dziękuję Reniu za chwilę wspomnień, jak ten czas szybko leci. Do zobaczenia w przyszłym sezonie.

Offline

 

#592 2020-08-24 18:58:49

An55nA

Użytkownik

Zarejestrowany: 2016-03-29
Posty: 630

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Renia napisał:

Tegoroczny sezon lęgowy zakończył się. Bociany odleciały, a my znów za nimi tęsknimy.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wspólnie ze mną obserwowały Przygodę i Dziedzica oraz ich potomstwo.
Trzeba przyznać, że bociany dostarczyły nam w tegorocznym sezonie wielu emocji .

Podsumowanie sezonu można zobaczyć na krótkim filmie:

https://youtu.be/o6Wd0dk9nxA

Super foto-kalendarium tegorocznego sezonu. Dzięki.

Offline

 

#593 2020-08-25 10:10:49

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Dzięki Reniu za świetne podsumowanie bocianiego sezonu w Przygodzicach – włożyłaś w to dużo pracy, efekt wyśmienity.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach
www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze

Renia napisał:

Tegoroczny sezon lęgowy zakończył się. Bociany odleciały, a my znów za nimi tęsknimy.
Serdecznie dziękuję wszystkim osobom, które wspólnie ze mną obserwowały Przygodę i Dziedzica oraz ich potomstwo.
Trzeba przyznać, że bociany dostarczyły nam w tegorocznym sezonie wielu emocji .

Podsumowanie sezonu można zobaczyć na krótkim filmie:

https://youtu.be/o6Wd0dk9nxA

Offline

 

#594 2020-08-29 20:35:18

DeKa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2020-08-29
Posty: 2

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Dobry wieczór,
nigdy nie zabierałam głosu na forum, ale czasami śledziłam losy bocianów. Postanowiłam się zarejestrować, bo mam pytanie, a nie znalazłam żadnej informacji, która by rozwiała moje wątpliwości. Być może źle szukałam więc z góry przepraszam.
Otóż wczoraj 28 sierpnia, przejeżdżając koło Górecznika, zauważyłam na lampie oświetleniowej stojącego bociana. Czy nie powinien on już odlecieć z innymi? Martwię się, że być może jest to młody, który miał chyba uszkodzone skrzydło i ma problemy.
Z góry dziękuję za odpowiedź i jeszcze raz przepraszam jeśli pytanie trafiło nie w to miejsce co trzeba na forum.

Offline

 

#595 2020-08-30 13:52:45

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Witamy na forum!

Obserwacja bociana białego w końcu sierpnia to nic niezwykłego, choć faktycznie zdecydowała większość odlatuje do końca sierpnia. Ale tegoroczny lęg na Góreczniku był bardzo póżny, więc i odlot będzie późny. Bywa tam często Marysia z forum, nie zauważyła, żeby z którymś z tamtejszych boćków było coś nie tak.

Na „chłopski rozum“ też – jeśli stał na lampie, to musi sprawnie latać.

Do wpisów na forum zachęcamy!

Później ten post przeniosę do odpowiedniego wątku, proszę się nie dziwić, ze stąd zniknie.

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach
www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze

DeKa napisał:

Dobry wieczór,
nigdy nie zabierałam głosu na forum, ale czasami śledziłam losy bocianów. Postanowiłam się zarejestrować, bo mam pytanie, a nie znalazłam żadnej informacji, która by rozwiała moje wątpliwości. Być może źle szukałam więc z góry przepraszam.
Otóż wczoraj 28 sierpnia, przejeżdżając koło Górecznika, zauważyłam na lampie oświetleniowej stojącego bociana. Czy nie powinien on już odlecieć z innymi? Martwię się, że być może jest to młody, który miał chyba uszkodzone skrzydło i ma problemy.
Z góry dziękuję za odpowiedź i jeszcze raz przepraszam jeśli pytanie trafiło nie w to miejsce co trzeba na forum.

Offline

 

#596 2020-08-30 14:36:27

DeKa

Użytkownik

Zarejestrowany: 2020-08-29
Posty: 2

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Dziękuję za odpowiedź i uspokojenie:)

Offline

 

#597 2020-08-31 22:35:11

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4080
WWW

Re: Co się dzieje w bocianim gnieździe w Przygodzicach [sierpień 2020]

Kończy się sierpień, sezon lęgowy już za nami, nasze bociany wędrują do cieplejszych rejonów globu.

Warto jednak czasem zajrzeć na stronę z przekazem z gniazda http://www.bociany.przygodzice.pl/ , pod nieobecność bocianów bywają tam inne gatunki ptaków.

Wyniki obserwacji proszę notować w wątku "Inne ptaki w bocianim gnieździe w Przygodzicach" http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 921#p73921

Pozdrawiam
Renia


https://images89.fotosik.pl/414/62772eb5fe9655cam.jpg


* * *

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
ehotelsreviews