Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2007-07-01 11:59:50

jaaga

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 785

Wiek bocianów a ich zachowanie

Czy częste polegiwanie dorosłych bocianów, jakie mozemy obserwować w naszym gnieździe, jest związane z ich wiekiem?

Offline

 

#2 2007-07-01 23:56:21

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

jaaga napisał:

Czy częste polegiwanie dorosłych bocianów, jakie mozemy obserwować w naszym gnieździe, jest związane z ich wiekiem?

Nie wiem, czy ktoś zna odpowiedź na to pytanie (Paweł?). Ja odpowiedzieć nie potrafię i myślę, że w ogóle trudno odpowiedzieć. Racja, że w zeszłym roku prawie nie widzieliśmy dorosłych w pozycji siedzącej (oprócz wysiadywania jaj) a przy tym i w zeszłym roku były mocne wichury. Racja ale i to, że w Ustroniu też można widzieć oba bociany często leżące. To naprawde nie wiem


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#3 2007-07-02 10:20:39

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Nie wydaje mi się i nigdy o takim związku nie czytałem. U ptaków nie ma takiej niedołężnej (niestety) starości jaką znamy. Rzadko który ptak jej zresztą dożywa, większość ginie młodo. Np. połowa bocianów białych z  Polski ginie w 1. roku życia. Te które przeżywają, lepiej znają niebezpieczeństwa, lepiej wiedzą jak wynajdywać zasobne żerowiska i najlepszy pokarm, i wiele innych przydatnych w życiu rzeczy. Więc funkcjonują lepiej niż młode ptaki. Jak obliczono, największy średni przychówek mają bociany w 8-9. roku życia, a nie te które startują z lęgami w 4-5. roku.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
koodynator projektu PwG OTOP "Blisko bocianów"

jaaga napisał:

Czy częste polegiwanie dorosłych bocianów, jakie mozemy obserwować w naszym gnieździe, jest związane z ich wiekiem?

Offline

 

#4 2008-04-23 23:06:52

mango

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-07-18
Posty: 7

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Mam pytania do Pana Dolaty - nie przypominam sobie, żeby ktoś je wcześniej zadał - a są to pytania może w tej chwili smutne. Jakiego wieku dożywają bociany, jak i gdzie padają? A jak przytrafi się śmierć jednego z bocianów w czasie wysiadywania jaj lub chowu młodych - co wtedy robi osamotniony rodzic? Czy są znane i opisane takie przypadki i zachowania tych ptaków? Może przed kluciem młodych są to pytania nie do końca na czasie ale poznajemy całe życie boćków,  więc i to warto wiedzieć. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję. Mango

Offline

 

#5 2008-04-24 07:50:28

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Co do wieku bocianów, polecam swój artykuł ze strony www PwG OTOP (i całą stronę, gdy szukacie czegoś o bocianach), pt. Rekordy długości życia bociana białego Ciconia ciconia i bociana czarnego Ciconia nigra : http://www.pwg.otop.org.pl/bocian6.php

Tak, przypadki śmierci jednego z rodziców bocianich w czasie wychowu młodych są znane – czasami pozostałemu uda się je wychować – to zależy od ilości młodych, ich wieku, wieku i doświadczenia rodzica, zasobności okolicy gniazda w pokarm i dobrych dla bocianów warunków pogodowych. Znam 2 takie przypadki z pow. ostrowskiego, ostatni z 2007 r. ze wsi Rososzyca w gm. Sieroszewice. W obu bociany były skutecznie dokarmiane przez ludzi. Może być też tak, że wdowiec szybko zwiąże się z nowym ptakiem, opisywano to dla różnych gatunków. Znam też przypadki, że owdowiały rodzic opuścił gniazdo z jajami.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

mango napisał:

Mam pytania do Pana Dolaty - nie przypominam sobie, żeby ktoś je wcześniej zadał - a są to pytania może w tej chwili smutne. Jakiego wieku dożywają bociany, jak i gdzie padają? A jak przytrafi się śmierć jednego z bocianów w czasie wysiadywania jaj lub chowu młodych - co wtedy robi osamotniony rodzic? Czy są znane i opisane takie przypadki i zachowania tych ptaków? Może przed kluciem młodych są to pytania nie do końca na czasie ale poznajemy całe życie boćków,  więc i to warto wiedzieć. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję. Mango

Offline

 

#6 2008-04-24 09:13:13

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Witam!

W uzupełnienu podam, że:

1 - A. Kruszewicz w swojej ksiazce "Ptaki Polski" (2005) na str 53 pisze:
"Dzięki obrączkowaniu sporo wiemy na temat życia tych łatwych do obserwowania ptakow. Na przykład pewien samiec w wieku 33 lat jeszcze wychowywał pisklęta"...

2- P. Indykiewicz w książce "Bocian biały Ciconia ciconia (L.) (2004), na str. 64 pisze:
"Osiągnięcie przez przeciętnego bociana wieku 8-9 lat jest bardzo imponującym wynikiem, szczególnie jeśli zdamy sobie sprawę z faktu, że w pierwszym roku życia - po wylocie z gniazda - ginie przeciętnie 60-75% bocianów, a w grupie bocianów 2-5 letnich śmiertelność utrzymuje się na podobnie wysokim poziomie i średnio rocznie równa się 50%. W konsekwencji bociany dożywające 20 lat należą do bardzo nielicznej - stanowiącej zaledwie 2% populacji - grupy "staruszków". Z danych literatury przedmiotu wiadomo jednak, że notowano sporadycznie przypadki przeżycia przez bociany w środowisku naturalnym 23 i niemal 29 lat, a w niewoli - nawet ponad 30 lat (Jakubiec i Szymoński 2000)".

Pozdrawiam
Eva Stets

mango napisał:

Mam pytania do Pana Dolaty - nie przypominam sobie, żeby ktoś je wcześniej zadał - a są to pytania może w tej chwili smutne. Jakiego wieku dożywają bociany, jak i gdzie padają? A jak przytrafi się śmierć jednego z bocianów w czasie wysiadywania jaj lub chowu młodych - co wtedy robi osamotniony rodzic? Czy są znane i opisane takie przypadki i zachowania tych ptaków? Może przed kluciem młodych są to pytania nie do końca na czasie ale poznajemy całe życie boćków,  więc i to warto wiedzieć. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję. Mango

Offline

 

#7 2009-06-01 14:40:24

kika48

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 227

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Czy to, że tak długo dorosłe bociany nie usuwają martwego bocianka z gniazda może wskazywać, że są młodą parą i tak po ludzku powiedziawszy, nie mają wyczucia i doświadczenia. Dla przykładu w Ustroniu dorosłe zrobiły to bardzo szybko?

Offline

 

#8 2009-06-01 15:05:33

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Teoretycznie może świadczyć, ale może być wiele więcej powodów, np. wielkośc pisklaka - jest już duży dla rodziców. Zobaczymy co zrobią.

kika48 napisał:

Czy to, że tak długo dorosłe bociany nie usuwają martwego bocianka z gniazda może wskazywać, że są młodą parą i tak po ludzku powiedziawszy, nie mają wyczucia i doświadczenia. Dla przykładu w Ustroniu dorosłe zrobiły to bardzo szybko?

Offline

 

#9 2009-06-02 12:20:27

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Opisałem kwestię wielkości/wagi trupka i max. udźwigu dorosłego bociana w dzisiejszej relacji z akcji na  www.pwg.otop.skygroup.pl

Offline

 

#10 2009-06-02 17:23:55

Biatka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-04-07
Posty: 115

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Czy mozna na tej podstawie wnioskowac (skoro oba wieksze piskleta wazyly tyle samo, a jak wiemy, dwa pierwsze wykluly sie tego samego dnia), ze zdechlym bocianiatkiem, ktorego usunieto wczoraj z gniazda byl w trzeci w kolejnosci wykluty maluch?

Offline

 

#11 2009-06-03 07:36:03

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Można, ale zupełnej pewności nie ma.

Biatka napisał:

Czy mozna na tej podstawie wnioskowac (skoro oba wieksze piskleta wazyly tyle samo, a jak wiemy, dwa pierwsze wykluly sie tego samego dnia), ze zdechlym bocianiatkiem, ktorego usunieto wczoraj z gniazda byl w trzeci w kolejnosci wykluty maluch?

Offline

 

#12 2009-06-09 14:28:22

plastyka

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-07-30
Posty: 32

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Witam,

zauważyłem, iż przygodzickie gniazdo jest jedynym (stale obserwuję jeszcze boćki z Ustronia i Ligoty), w którym małe bocianki są pozostawiane same na jakiś czas. To mnie zaciekawiło, ponieważ bocianki z Ligoty są większe (starsze?) od tych z Przygodzic i często śpią razem z jednym z rodziców.

Pozdrawiam serdecznie,
Romek

Offline

 

#13 2009-06-09 14:52:40

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Witam!

Jeśli pytanie jest o to, które bociany są starsze, to nasze wykluły sie 15 i 18 V (zakładając, że żyją 1., 2. i 4. w kolejności wyklucia - szczegóły na forum), podobne informacje o wieku ligockich znajdzie Pan zapewne na tamtejszej stronie (nie śledzę, więc nie wiem).

W przyrodzie dzieje się różnie, nie na wszystko są dokładne reguły, niektórzy ludzie też się stają wcześniej samodzielni, inni później

Pozdrawiam serdecznie
Paweł T. Dolata

plastyka napisał:

Witam,

zauważyłem, iż przygodzickie gniazdo jest jedynym (stale obserwuję jeszcze boćki z Ustronia i Ligoty), w którym małe bocianki są pozostawiane same na jakiś czas. To mnie zaciekawiło, ponieważ bocianki z Ligoty są większe (starsze?) od tych z Przygodzic i często śpią razem z jednym z rodziców.

Pozdrawiam serdecznie,
Romek

Offline

 

#14 2010-03-31 11:42:38

 Magdag

Użytkownik

Skąd: warszawa
Zarejestrowany: 2007-04-07
Posty: 1827

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

A do kiedy rośnie bocian? Nasza bocianiczka jest dość drobna. Czy to znaczy, że jest jeszcze bardzo młoda ? Moze to nic nie znaczyć ,ale pamiętam parę bocianów, które nie dochowały się potomstwa, też była drobna (Miedzyrzecze lub Międzyrzecz) , teraz nie sprawdzę, ale wieczorem tak.

Offline

 

#15 2010-03-31 14:52:55

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2473

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Dorosłe ptaki praktycznie nie rosną. Wg mnie nasza samica jest po prostu zgrabna. To, że przyleciała na gniazdo wcześnie, wbrew złej pogodzie, wskazuje raczej na starszego i doświadczonego, a na pewno silnego ptaka.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

magdag napisał:

A do kiedy rośnie bocian? Nasza bocianiczka jest dość drobna. Czy to znaczy, że jest jeszcze bardzo młoda ? Moze to nic nie znaczyć ,ale pamiętam parę bocianów, które nie dochowały się potomstwa, też była drobna (Miedzyrzecze lub Międzyrzecz) , teraz nie sprawdzę, ale wieczorem tak.

Offline

 

#16 2010-06-17 21:21:36

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Wiek bocianów a ich zachowanie

Zgadza się, może się zdarzyć, że dorosły będzie karmić młode sam po stracie partnera. W takim przypadku do oceny sytuacji potrzebne są przede wszystkim stałe obserwacje gniazda i jak napisał Paweł - ocena czy właśnie rodzic jest doświadczony, jaka jest zasobność pokarmu w okolicy itp.

Trzy przykłady "takiej próby" z ostatnich tygodni tylko z tego roku opisałam w temacie pt "Ochrona bocianów": http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 810#p25810

Pozdrawiam
Eva Stets

Paweł T. Dolata napisał:

(...)Tak, przypadki śmierci jednego z rodziców bocianich w czasie wychowu młodych są znane – czasami pozostałemu uda się je wychować – to zależy od ilości młodych, ich wieku, wieku i doświadczenia rodzica, zasobności okolicy gniazda w pokarm i dobrych dla bocianów warunków pogodowych. Znam 2 takie przypadki z pow. ostrowskiego, ostatni z 2007 r. ze wsi Rososzyca w gm. Sieroszewice. W obu bociany były skutecznie dokarmiane przez ludzi. Może być też tak, że wdowiec szybko zwiąże się z nowym ptakiem, opisywano to dla różnych gatunków. Znam też przypadki, że owdowiały rodzic opuścił gniazdo z jajami.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata

mango napisał:

Mam pytania do Pana Dolaty - nie przypominam sobie, żeby ktoś je wcześniej zadał - a są to pytania może w tej chwili smutne. Jakiego wieku dożywają bociany, jak i gdzie padają? A jak przytrafi się śmierć jednego z bocianów w czasie wysiadywania jaj lub chowu młodych - co wtedy robi osamotniony rodzic? Czy są znane i opisane takie przypadki i zachowania tych ptaków? Może przed kluciem młodych są to pytania nie do końca na czasie ale poznajemy całe życie boćków,  więc i to warto wiedzieć. Serdecznie pozdrawiam i dziękuję. Mango

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
mapa fotowoltaiki UnterkĂźnf Kambodscha Address home