Ogłoszenie

Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników

- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2008-02-03 17:49:25

Eva Stets

Użytkownik

Jak się poruszać po forum?

Witam wszystkich Forumowiczów !

Myślę, że ten wątek będzie pomocny dla wielu użytkowników i ułatwi poruszanie się po Forum, znalezienie odpowiedniego tematu czy wątku.
Kilka razy pytaliście mnie gdzie podać jakąś wiadomość, pod jaki temat lepiej pasuje Wasze info, jaki wątek jest bardziej stosowny by dać dany post (jak wiecie, zawsze służę radą i staram się pomóc).
W tym wątku możecie śmiało zadać takie pytania a ja (lub też inni doświadczeni Forumowicze) na pewno udzielą Wam odpowiedzi.

Na naszym forum jest sporo tematów i wątków, nie każdy wie, gdzie czego szukać. (pomimo, że forum jest uporządkowane i w miare przejrzyste )

Kilka pomocnych rad:
- Główna strona forum jest podzielona na kilka kategorii (np Pomoc, Orączkowanie, Bociany z Przgodzic on-line i inne).
Wystarczy "przejechać" z góry do dolu strony i wszystkie kategorie forum są dobrze widoczne.

- Każda z tych kategorii ma zawarte (po lewej stronie) różne tematy (niektórych jest więcej, niektórych mniej).
Tematy same z siebie mogą nas nakierować (po części) na to, czego szukamy.

- Klikając na dany temat ukazują się nam różne wątki, które dobrano do podstawowego tematu.

- Warto klikną na pierwszy post, jaki znajduje się w wątku - jest to z zasady tzw post wprowadzający.
Ten pierwszy post może sporo wyjaśnić, co powinien zawierać nasz post, który chcemy napisać.

Nie jest to trudne a warto się tego trzymać, bo ułatwi to także poruszanie się po forum i innym Forumowiczom.

- Zawsze wpisując swój post, sprawdźmy post naszego poprzednika (nieraz kilku innych) - szkoda się powtarzać i pisać to samo lub podobnie, jeżeli już o tym była mowa i na forum.

- Wszelkie pytania lub niejasności, wątpliwości i zastanowienia dotyczące forum, temtów i wątków możecie przekazać tutaj - będziemy starać się  o udzielenie odpowiedzi.

życzę miłego i owocnego poruszania się po forum i służę radą w razie potrzeby
Pozdrawiam serdecznie
Eva Stets
Administrator forum

#2 2008-03-07 15:27:29

Eva Stets

Użytkownik

Re: Jak się poruszać po forum?

Witam!

Kilka słów, które mogą być pomocne tak nowym jak i "starym" Forumowiczom i ułatwią poruszanie się po naszym forum.

Gdy szukamy jakiegoś tematu i nie jesteśmy pewni, gdzie nasz wpis mógłby pasować (ale przypuszczamy, że może on pasować do danego tematu) - dobrą radą jest zawsze zerknięcie na pierwszy post, który z zasady informuje jakiemu tematowi poświęcony jest dany wątek. Watro też (dla pewności) przejrzeć kilka postów które już są napisane, dla własnej pewności czy jesteśmy w miejscu właściwym.
Tu przypomnienie, o którym pisałam już wcześniej: lepiej kliknąć na temat podstawowy i zacząć "szukanie", gdy ukażą się wątki, które pod ten temat podlegają.

Drugą pomocna radą jest to, co sama stosuję przy pisaniu każdego postu - zerknąć na wcześniejsze posty naszych poprzedników - unikamy w ten sposób dublowania tematu a przy okazji dowiemy się co np działo się w danym gnieździe przed naszą obserwacją.

życzę pomyślnego poruszania się po forum a w razie niejasności służę pomocą i radą

Pozdrawiam
Eva Stets
Administrator forum

#3 2008-03-29 23:56:57

Eva Stets

Użytkownik

Witam!

Kilka słów, aby w uzupełnić odpowiedzi na Wasze pytania, które dostałam w ostatnich dniach na PW i na e-mail.
Myślę, że mój wpis będzie przydatny także i innym Forumowiczom, tak więc dla przypomnienia podaje "stare, dobre rady":

- ten temat,  " Informacje nt działania forum" zawiera kilka ciekawych wątków (zachecam do zapoznania się z treścią wpisów)

- w tych wątkach możecie znaleźć wiele odpowiedzi na Wasze pytania (tzn jak pisać posty, jak dodawać zdjęcia, gdzie i co podawać)

- jeżeli nie jesteście pewni czy Wasz post pasuje do danego danego tematu, zerknijcie na pierwszy post (post z zasady wyjaśnia, o czym bedziemy pisać w każdym temacie)

- za wzór wpisów na forum mogą służyć także wpisy naszych poprzedników (starajmy się utrzymać chronologię podawania danych i nie dublować wpisów po naszych poprzednikach)

- zachęcam do zapoznania się z postami w wątku o instrukcjach wklejania zdjęć i w wątku pt "Zdjęcia i raporty"

- przy okazji przypominam prośbę o podawanie godzin z wydarzeń z naszego gniazda (tzn godz. obserwacji wydarzeń lub godz. jaka jest na zamieszczonej fotce) - podanie czasu obserwacji jest ułatwieniem dla następnego Forumowicza, który poda kolejny post a także ułatwia innym możliwość czytania forum

- starajmy się wybierać do naszych postów jedynie zdjęcia dobre i ciekawe, które będą ilustracją naszych raportów z wydarzeń z gniazda i z życia bocianów (zdjęcia dajemy tylko w formie mianiturek)

- prosiłabym o zapoznanie się lub przypomnienie zasad forum (zasady forum można przeczytać klikając na  słowo "Zasady" - w czerwonym pasku u góry forum)   

życzę powodzenia wszystkim Forumowiczom, pozdrawiam
Eva Stets
Administrator forum

#4 2008-04-07 21:16:06

wladek12

Użytkownik

12397908

JEST CO POCZYTAĆ.  A KIEDY OBSERWOWAĆ?  haha::

Ostatnio edytowany przez wladek12 (2008-04-07 21:18:28)

#5 2008-04-07 21:23:25

Eva Stets

Użytkownik

Miła uwaga, dziękuję. Jednakże przeczytanie kilku wpisów w tym temacie może bardzo pomóc właśnie w poruszaniu się po forum i w pisaniu postów, dlatego polecam (między obserwacjami).

Przy okazji przypominam o Zasadach forum (w czerwonym pasku u góry) i o unikaniu tak zwanej "prywatnej korespondencji" na forum a kierowaniu jej na PW do adresata.

Pozdrawiam i dziękuję za zrozumienie
Eva Stets
Administrator forum

wladek12 napisał:

JEST CO POCZYTAĆ.  A KIEDY OBSERWOWAĆ?  haha

#6 2008-05-11 08:14:24

krasnal

Użytkownik

Mam małą uwagę. Obserwowałam klucie się pierwszego pisklaka, ale ze względu na zatkanie się forum nie miałam możliwości wpisu i wklejenia zdjęć. A próbowałam to uczynić aż do godz. 03.00 (11.05.2008r). I dziś o godz. 07.30, gdy weszłam, to okazało się, że już wątek zamknięty. Mam zdjęcia z widoczną odpryśniętą skorupką z godz. 01.21.18.
A może ktoś inny ma z wcześniejszej godziny i także nie mógł tego pokazać??? Czy Hana nie za szybko zamknęła ten wątek???

Ostatnio edytowany przez krasnal (2008-05-11 10:45:29)

#7 2008-05-11 09:20:02

magdag

Użytkownik

Miałam ten sam problem.Trochę później, o 2:20 już dobbrze widziałam, że się kluje , ale na forum nie mogłam wejść.Na chwilkę udało mi się ale już napisała Damka Pik i dała 4 fotki.Wtedy pomyslałam, że to coś niedobrego dzieje się z moim komputerem i dałam sobie spokój, kombinując,  ze rano zawołam któregoś z moich synów zeby, jak zwykle mnie ratowali.Streamingu też nie miałam

Ostatnio edytowany przez magdag (2008-05-11 09:21:50)

#8 2008-05-11 09:53:44

hana

Użytkownik

Witam
Niestety nie mamy wpływu na działanie serwera, na którym jest forum. Poprzedniej nocy również nie działały żadne fora, które obsługiwane są przez ten sam serwer. I to znacznie dłużej niż tej nocy.
Pozdrawiam
Hania

#9 2008-05-11 12:52:13

cel-cia

Użytkownik

To wszysko prawda, już przedwczoraj nie można było zaglądać do gniazda i pisać. Wczorajszej nocy obserwowałam do 1.21 i nic się nie działo w gniazdku,potem zawiesiło się wszystko. Ale to jest złośliwość rzeczy martwych i widocznie tylko wybrańcy mieli to szczęście by uchwycić ten moment.Gratuluję.

Ostatnio edytowany przez cel-cia (2008-05-11 12:54:01)

#10 2008-06-23 09:59:10

Eva Stets

Użytkownik

Witam!

Małe wyjaśnienie dla tych, którzy nieraz szukają jakiegoś tematu (wątku). Pewne "instrukcje" są już opisane wyżej (głównie w pierwszym i w drugim moim poście).
Postaram się to napisać jeszcze raz.

Jeżeli szukamy jakiegoś tematu i nie możemy go znaleźć najprostszą zasadą jest kliknięcie na temat podstawowy.
To znaczy: klikamy na zdanie tematu podstawowego (znajdujące się po lewej stronie) - ukażą się nam po kliknięciu inne tematy - "podtematy" tzw wątki.
Znajdziemy wówczas to, czego być może szukamy.

Dla przykładu: jeżeli klikniemy (po lewej stronie) na temat (na zdanie) pt "Bociany: ciekawostki" - zobaczymy, że pod tym tematam jest kilka ciekawych i różnych wątków.
Podobnie jest w wielu tematach (także w tym, w którym znajduje się ten post i wątek)

życzę owocnego szukania
Eva Stets
Administrator forum

P.S. Jeżeli klikamy po prawej stronie na tematu - ukazuje się nam tylko ostatni napisany post. Nie widzimy innych wątków, jakie znajdują się w tym temacie.

#11 2009-06-26 19:19:27

Eva Stets

Użytkownik

Witam!

Dosyć często zastanawiają Was różne sprawy dotyczące bocianów. Dosyć często przekazujecie swoje zastanowienia w postach dotyczących obserwacji.
Tu chciałabym przypomnieć, że jest na forum temat pt "Bociany: pytania-odpowiedzi" (widać go na stronie głównej forum). Jeżeli kliknie się na ten temat (po lewej stronie na tytuł) - ukazują się różne wątki, które są dobrane tematycznie do wcześniejszych pytań, na które udzielono odpowiedzi.

Warto tam zerknąć, bo:

1 - być może to o co chcecie zapytać ma już swoją odpowiedź
2 - Wasze pytanie będzie ławiej widoczne (bo będzie w temacie) i nie "zginie" pośród postów o obserwacjach
3 - uniknie się przenoszenia postu z jednego tematu do drugiego

Jeżeli nie możecie dobrać pytania tematycznie - można je zadać (także w temacie pt "Bociany: pytania-odpowiedzi"), w wątku o tytule "Różne pytania o bocianch".
Staramy się odpowiadać na Wasze pytania, ale zawsze w miarę naszych możliwości.

Pozdrawiam
Eva Stets
Administrator forum

#12 2010-03-29 08:09:17

Eva Stets

Użytkownik

Witam!

Zachęcam (szczególnie nowych Forumowiczów) do zerknięcia na kilka  wpisów w tym wątku (czyt. posty wyżej) - ułatwi to poruszanie się po forum i na pewno wiele pomoże.
W tym temacie jest także osobny wątek z kilkoma instrukcjami o dodawaniu zdjęć w postach - zapraszam .

Pozdrawiam
Eva Stets
Administrator forum

#13 2010-03-31 20:54:06

dani1

Użytkownik

Witam serdecznie i jeszcze nie bardzo umiem poruszać się na tym forum. Bociany i inne ptaki ogladam od lat dwóch. Jestem emerytką  ale nie czuję się emerytką. Bardzo dziękuję za ten link na Holadię super. W 2009 roku też oglądałam tam można i historię super zobaczyć. Bardzo przeżywałam tego bociana co w ubiegłym roku złamał nogę. Mogę tylko jeszcze raz podziękować i uczę się tego forum.

#14 2011-03-13 23:01:22

Piotr J.

Zbanowany

Kilka praktycznych porad, aby nam wszystkim, starym i nowym Forumowiczom,
łatwiej szukało się, czytało i pisało posty na forum.

Większość z tego co niżej,  to prośby i propozycje, opracowane kiedyś przez Evę Stets - dla lepszego działania forum - akceptowane przez Użytkowników i Administrację.

1. Czytajmy posty zamieszczone wcześniej, aby nie powtarzać tych samych wiadomości. Bywało tak, że jednego dnia opisywana była jakaś sytuacja i trwała na ten temat dyskusja, a na następny dzień ktoś zamieszczał nowy wpis z opisem tej samej sytuacji. Jeżeli dopisana wiadomość nie uzupełnia poprzedniej a jest tylko jej powtórzeniem, to jest to niepotrzebne. Przyłączenie się do dyskusji jest jak najbardziej wskazane, ale lepiej nie dublować tych samych tematów.

2. Do opisywanych sytuacji zamieszczamy tylko miniaturki zdjęć. Jak to się robi można przeczytać w odpowiednim wątku: TUTAJ.

3. Nie zamieszczamy w postach zbyt dużej liczby zdjęć. Tak jak w latach poprzednich - przyjmijmy umownie, że będą to 1-4 miniaturki zdjęć. W wyjątkowych sytuacjach; gdy mamy do przekazania coś naprawdę ciekawego czy ważnego, dodajmy więcej. Ale to jedynie prośba i propoyzcja – nie przesadzajmy ze zdjęciami. Ma to przede wszystkim wpływ na szybkość ładowania się strony i dobre funkcjonowanie forum.

4. Stosujmy się do przyjętej już na forum formy, że gatunki ptaków, imiona ptaków i nazwy miejscowości piszemy wytłuszczoną czcionką stosując Tagi nazwa. Ten sposób pisania był i jest stosowany od kilku sezonów i myślę, że się sprawdził.

5. Na naszym forum jest sporo tematów i wątków, nie każdy wie, gdzie czego szukać (pomimo, że forum jest uporządkowane i w miarę przejrzyste).

Kilka pomocnych rad:
- główna strona forum jest podzielona na kilka kategorii (np Pomoc, Obrączkowanie, Bociany z Przygodzic on-line i inne).
Wystarczy "przejechać" z góry do dołu strony i wszystkie kategorie forum są dobrze widoczne;

- każda z tych kategorii ma zawarte (po lewej stronie) różne tematy (niektórych jest więcej, niektórych mniej);
tematy same z siebie mogą nas nakierować (po części) na to, czego szukamy.

- klikając na dany temat ukazują się nam różne wątki, które dobrano do podstawowego tematu;

- warto kliknąć na pierwszy post, jaki znajduje się w wątku - jest to z zasady tzw post wprowadzający;
ten pierwszy wpis może sporo wyjaśnić, co powinien zawierać nasz post, który chcemy napisać;
nie jest to trudne, a warto się tego trzymać, bo ułatwi to poruszanie się po forum nam i innym Forumowiczom;

- zawsze wpisując swój post, sprawdźmy post naszego poprzednika (nieraz kilku innych) - szkoda się powtarzać i pisać to samo lub podobnie, jeżeli już o tym była mowa na forum;

- wszelkie pytania, wątpliwości lub niejasności dotyczące forum, temtów i wątków możecie przekazać tutaj - będziemy starać się udzielić odpowiedź.

6. Jeśli są to wątki ogólne, dotyczące np. zagranicznych gniazd, to podajemy miejsce (miasto, kraj) i datę obserwacji. Jeśli obserwacja dotyczy naszego gniazda wystarczy podawać datę i godzinę.

7. Według przyjętej w internecie netykiety stosowanie drukowanych liter oznacza mówienie podniesionym głosem. Nie piszemy więc postów dużymi literami, bo to wygląda tak, jakbyśmy krzyczeli do innych Forumowiczów (starajmy się stosować drukowane litery tylko wtedy, gdyby to było konieczne).

#15 2011-03-16 13:38:49

Barbarka

Użytkownik

16 marca 2011

Wszyscy piszemy tu drukowanymi literami! Nie mamy moźliwości stosowania pisma odręcznego. Piotrowi J. chodzi tu, wg mnie, o WIELKIE litery.

Piotr J. napisał:

Kilka praktycznych porad, aby nam wszystkim, starym i nowym Forumowiczom,
łatwiej szukało się, czytało i pisało posty na forum.

[...]
7. Według przyjętej w internecie netykiety stosowanie drukowanych liter oznacza mówienie podniesionym głosem. Nie piszemy więc postów dużymi literami, bo to wygląda tak, jakbyśmy krzyczeli do innych Forumowiczów (starajmy się stosować drukowane litery tylko wtedy, gdyby to było konieczne).

Ostatnio edytowany przez Barbarka (2011-03-16 13:40:17)

#16 2011-03-16 16:26:00

Piotr J.

Zbanowany

Barbarka napisał:

16 marca 2011
Wszyscy piszemy tu drukowanymi literami! Nie mamy moźliwości stosowania pisma odręcznego. Piotrowi J. chodzi tu, wg mnie, o WIELKIE litery.

Piotr J. napisał:

[...]

Rzeczywiście, terminu "drukowane litery" używa się powszechnie w odniesieniu do pisma odręcznego, ale z pewnością wszyscy rozumieją że chodzi o "duże litery", tym bardziej, że w cytowanym punkcie użyty został także termin "dużymi literami", który można stosować na równi z terminem "wielkimi literami".
Tak samo, jak wszyscy rozumieją gdy wypełniają druki urzędowe i jest na nich napisane "wypełnij drukowanymi literami". Jest to pismo odręczne pisane dużymi literami. Aby daleko nie szukać polecam link: http://www.google.pl/#sclient=psy&hl=pl … c79a60440e
Chyba udzieliłem wyczepującej odpowiedzi i mam nadzieję, że pozostałe punkty porad są doskonale zrozumiałe.

#17 2011-03-24 09:21:46

Barbarka

Użytkownik

Upór Pana Piotra J. jest wart lepszej sprawy.

A jeżeli chodzi o pryncypia, to proponuję sięgnięcie , na przykład, do „Słownika współczesnego języka polskiego”, pracy zbiorowej pod redakcja naukową prof. dr hab. Bogusława Dunaja, wydawnictwo „Wilga”, Warszawa 1996 r., str. 204 i lekturę haseł zaczynających się od słowa: druk.

Ostatnio chory jestem na Przygodę i Dziedzica. Choróbsko toczy mnie totalnie, ale jest na tyle fajne, że polecam zachorowanie wszystkim dookoła. (marmarecki)

Stopka forum

RSS