Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#41 2011-05-23 18:34:22

 Marcin Tobółka

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-15
Posty: 39
WWW

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

W tym roku na terenie gminy Odolanów udało mi się odczytać już dwa ptaki:

1. nielęgowy ptak w stadzie 13 innych bocianów, na łąkach między Odolanowem a Bonikowem

2. ptak na gnieździe w miejscowości Huta.

Jak widać sporo boćków powraca. Zachęcam wszystkich do obserwowania i sprawdzania tych ptaków pod kątem obrączek.

P.S. na ten rok to już szósty odczyt!

MT


Marcin Tobółka

Zakład Zoologii, Instytut Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, http://zoologia.up.poznan.pl/pl/mgr-mar … B3%C5%82ka
Leszczyńska Grupa OTOP, www.otop-leszno.eko.org.pl

Offline

 

#42 2011-05-23 23:03:06

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam!

Dzięki Marcinie za odczyty i informacje o tym dla naszych forumowiczów, gratuluję już aż sześciu odczytów w tym sezonie – w Południowej Wielkopolsce mam na razie trzy, w tym ptaka z Niemiec.

Oba wspomniane wyżej bociany oznakowaliśmy wraz z Natalią Kantecką, Wojtkiem Kaźmierczakiem i Dawidem Niedbałą w trakcie dorocznej akcji bocianiej Południowowielkopolskiej Grupy OTOP tego samego dnia - 29.06.2008 r. W obu wypadkach zarówno miejsca naszego znakowania, jak i odczytów Marcina, leżą w gminie Odolanów.

1. Ptak widziany teraz w stadzie był 29.06.2008 r. jednym z 4 młodych w gnieździe w Nadstawkach w gminie Odolanów.

2. Ptak widziany na gnieździe we wsi Huta został oznakowany jako jedno z 3 młodych w samym Odolanowie, na tzw. Przedmieściu.

W 2008  r. w powiecie ostrowskim oznakowaliśmy 227 młodych bocianów. Odczyty zaledwie dwóch z nich trudno uznać za potwierdzenie tezy Marcina, że „sporo boćków powraca”, bo z naszej wcześniejszej pracy (Chernetsov N., Chromik W., Dolata P.T., Profus P., Tryjanowski P. 2006. Sex-related natal dispersal of White Storks (Ciconia ciconia) in Poland: how far and where to? Auk 123, 4: 1103-1109) wynika, ze wiele bocianów (szczególnie samic) osiedla się daleko poza miejscami pochodzenia.

Ma to też pozytywny aspekt dla obserwatorów bocianów – zachęcam wszystkich do wypatrywania boćków z obrączkami na Waszych terenach obserwacji, nawet jeśli nikt tam wcześniej bocianów nie znakował. Powodzenia!

Gdyby ktoś namierzył bociana z obrączką, ale miał problem z jej odczytem, to proszę o sygnał – postaramy się skierować tam kogos z pobliskich ‘bocianiarzy’ z odpowiednim sprzętem optycznym.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#43 2011-06-25 17:29:46

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam!

Wczoraj zaczęliśmy akcję obrączkowania bocianów białych w powiecie ostrowskim. Popołudniowa zmiana zaczęła się na oczach internautów w samych Przygodzicach, ale potem działaliśmy też w kilku dalszych gniazdach w gminie Przygodzice, aż do wieczora. Udział wzięła udział rekordowa liczba równocześnie obecnych pomocników w trakcie 18 lat akcji (1994-2011) – aż 6 osób z Południowielkopolskiej Grupy OTOP, poza mną jako  obrączkarzem i operatorem podnośnika Jerzym Podemskim z OSP Dębnica. Dla nikogo nie zabrakło pracy przy zwożeniu i wwożeniu boćków, ich znakowaniu obraczkami dwóch typów (ornitologiczną i do odczytu z daleka), pomiarach, badaniach pokarmu itp. Dzięki tej liczbie osób akcja szła bardzo szybko i sprawnie. Wszystkim uczestnikom dziękuję za pomoc i dobre humory!

Aktualizowane w miarę możliwości sprawozdanie z akcji, która będzie trwała praktycznie codziennie przez kilka kolejnych dni, na www.pwg.otop.org.pl.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#44 2011-06-25 23:30:10

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam
Tak, jak już wspominał Paweł, wczoraj zaczęła się akcja obrączkowania bocianów. Cieszę się, że po roku przerwy mogłem dołączyć do ekipy
Wczorajszy dzień był bardzo pracowity i zaobrączkowaliśmy sporo maluchów. Cieszymy się, że w tym roku pogoda sprzyjała bocianom i lęgi są udane i liczniejsze niż w zeszłym roku. Bocianów sporo, ale również pomocników było wielu, przez co atmosfera była wspaniała, bo każdemu dopisywał humor, którego nawet czasami kapryśna pogoda nie potrafiła popsuć
W tym roku bociany dostają po 2 obrączki - jedną metalową i jedną plastikową w kolorze zielonym, dla ułatwienia odczytu. Obrączkowanie jednak idzie sprawnie.
Wczorajszy dzień zakończyliśmy spacerem wieczorną porą, podczas którego mogliśmy obserwować licznie latające świetliki niesamowity widok!
Dzisiaj nie zaobrączkowaliśmy wielu bocianów, gdyż nie korzystaliśmy z podnośnika, a jedynie z drabiny, ale odbyliśmy wycieczkę, podczas której obserwowaliśmy wiele ptaków, między innymi myszołowy, gąsiorki, srokosza, sroki, wronę, pustułki, bażanta, rybitwę czarną, głowienki, czernice. Była również okazja zaczerpnięcia lekcji rozpoznawania ptaków po śpiewie nauczycielem był..em ja a uczennicami były dwie panny Walczak - Ewa i Kamila (brak pokrewieństwa ). Słuchaliśmy śpiewu trznadla, potrzeszcza, piecuszka, pierwiosnka, wilgi, sosnówki, zięby, trzciniaka i innych.
Wielką atrakcją wyła obserwacja nietoperzy w budkach - gacków brunatnych i karlika większego (gatunki oznaczył Tomek Ekiert).
Można było również najeść się jagód
Dzięki wszystkim za super spędzony czas Oby więcej takich dni

Na koniec kilka zdjęć z obrączkowania bocianów z Przygodzic W bliskiej przyszłości zamieszczę kolejne
http://tinypic.pl/i/00101/1y6vrvjmuuq1_t.jpg http://tinypic.pl/i/00101/27iiba9wyeap_t.jpg http://tinypic.pl/i/00101/cwfnagbnb6fn_t.jpg http://tinypic.pl/i/00101/jhr9uhsfvr8o_t.jpg


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#45 2011-06-27 06:23:41

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam!

Dzięki Wojtku za relację z przedwczorajszej akcji bocianiej i czekamy na kolejne wpisy uczesników. Takie osobiste wpisy i relacje zawsze mnie osobiście cieszą, uzupełniając moje dość oficjalne sprawozdania z liczbami, datami, nazwiskami itp.

Aktualizacja tegoż sprawozdania z akcji bocianiej w powiecie ostrowskim właśnie naniesiona na www.pwg.otop.org.pl. Objechaliśmy kolejne wsie, spotkaliśmy kolejnych ciekawych i sympatycznych ludzi, u których bociany gniazdują, oznakowaliśmy kolejne boćki, dołączyli do akcji kolejni współpracownicy – zapraszam do lektury!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#46 2011-07-01 19:55:42

seba_archeolog

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-07-28
Posty: 55

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Tytułem akcji obrączkowania bocianów w dniu 24 czerwca br. na terenie gminy Przygodzice podzielę się swoimi wrażeniami.

Akcja ta z uwagi na rozrzucenie gniazd po kilku wsiach dała mi okazję do podziwiania pięknych krajobrazów tej gminy, za co (także za możliwość udziału w obrączkowaniu bocianów) dziękuję Panu Pawłowi. Najbardziej zapadło mi w pamięć obrączkowanie w Tarchałach Wielkich, gdzie młode bociany były już stosunkowo duże i niesforne , ale dzięki zgraniu ekipy praca przebiegła sprawnie. Widok z kosza podnośnika na łąki nadbaryckie pięknie oświetlone powoli obniżającym swą pozycję na niebie słońcem dostarczył dodatkowych wrażeń estetycznych.
Kolejnym ciekawym punktem było obrączkowanie w Dębnicy gdzie jeden z młodych pod wrażeniem zachwytu obrączką zwrócił posiłek. Dzięki temu poznaliśmy część preferencji pokarmowej bocianów czyli grzebiuszki ziemne i chrząszcze.
Spacer z Dębnicy do Przygodzic przez las o zmroku dostarczył dodatkowej atrakcji w postaci świetlików. Także dzień zakończył się dobrym dotlenieniem i spacerkiem przed snem.

Sebastian Przybylski
PwG OTOP

Offline

 

#47 2011-07-02 05:34:15

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam!

Dzięki Sebastian za relację z akcji bocianiej 24 czerwca i czekamy na kolejne wpisy uczestników.

Aktualizacja sprawozdania z akcji bocianiej w powiecie ostrowskim na www.pwg.otop.org.pl. Pracując codziennie w terenie od 24 czerwca do 1 lipca osiągnęliśmy liczbę 200 oznakowanych młodych. Powstrzymał nas dopiero brak obrączek, …ale kolejne 50 już doszło i na założenie mniej więcej tylu liczymy w poniedziałek i wtorek.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#48 2011-07-02 15:04:16

 dawid110993

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-06-01
Posty: 11

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam!

Przez trzy dni (29.06-1.07) miałem okazję uczestniczyć w akcji obrączkowania bocianów białych w powiecie ostrowskim. Było to moje pierwsze uczestnictwo w akcji obrączkowania boćków odkąd jestem członkiem PwG OTOP. Najbardziej cieszyły mnie pięcioraczki, a w szczególności te w gminie Odolanów .

Mimo piątkowej pogody, a także popołudniowych opadów deszczu w czwartek, akcja przeszła sprawnie.

Pierwszego dnia byłem trochę nieobeznany w temacie, ale z godziny na godzinę szło mi coraz lepiej.

Dziękuje całej ekipie obrączkarskiej, gospodarzom za informacje i gościnę, a w szczególności Panu Pawłowi Dolacie za lekcje nauki obrączkowania i za wiele ciekawostek ze świata przyrody.

Pozdrawiam
Dawid Zaczyk
PwG OTOP

Offline

 

#49 2011-07-06 14:54:37

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam!

Aktualizacja sprawozdania z zakończonej wczoraj akcji bocianiej w powiecie ostrowskim na www.pwg.otop.org.pl. Zapraszam do lektury. Pracując codziennie w terenie od 24 czerwca do 1 lipca oraz 4 i 5 lipca osiągnęliśmy liczbę 237 oznakowanych młodych. Wielu bocianom udało się pomóc, czy to przez oczyszczenie gniazd ze sznurków plastikowych, zdjęcie ich wprost z nóg piskląt, usunięcie martwych piskląt piskląt gniazd, czy wreszcie usunięcie gałęzi utrudniających dolot do gniazd.

W akcji wzięło udział ponad 20 osób, wymienionych w sprawozdaniu, w tym kilkoro forumowiczów. Bez żadnego z nich akcja by się tak nie udała, więc i tą drogą dziękuję uczestnikom za pomoc!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#50 2011-07-06 15:18:18

Kamila Walczak

Użytkownik

9398320
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-02-06
Posty: 140

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Wczoraj zakończyliśmy obrączkowanie bocianów białych w powiecie ostrowskim- nie licząc jednego gniazda, w którym pisklęta są jeszcze na to za małe. Sukces lęgowy w tym roku był o wiele lepszy, niż w zeszłym, czego dowodem są np. bociany z Przygodzic. Łącznie zaobrączkowaliśmy 237 młodych boćków Być może w przyszłości dzięki nim dowiemy się nowych rzeczy o życiu i wędrówkach tych niesamowitych ptaków.

Brałam udział w mniej więcej połowie przeprowadzonych akcji, na więcej nie pozwolił brak czasu. Jak zwykle było to dla mnie wspaniałe przeżycie- obrączkowanie bocianów to zdecydowanie mój ulubiony element działań Południowowielkopolskiej Grupy OTOP

Choć nie wszystkie akcje były łatwe do przeprowadzenia (niektóre były wręcz logistycznym wyzwaniem), to trud został wynagrodzony, np. w postaci piskląt wyplątanych ze sznurka. Niektórym bocianom ułatwiliśmy dolot do gniazda, poprzez usunięcie przeszkadzających w tym gałęzi.

Jedno wiem na pewno- nigdy nie zapomnę widoku małych bocianów przytulonych do siebie w gnieździe, jak i tych trochę większych, spacerujących nieporadnie, ale z zaciekawieniem wśród ekipy obrączkarskiej

Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP

Offline

 

#51 2011-07-06 22:18:15

Piotr Majewski

Użytkownik

Zarejestrowany: 2010-07-23
Posty: 40

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam

W poniedziałek tj. 04-07-2011 miałem okazję pierwszy raz uczestniczyć w akcji obrączkowania bocianów białych . Dołączyłem do wszystkich w jednym z ostatnich dni obrączkowania, na więcej akcji nie było po prostu czasu, nad czym bardzo ubolewam.
"Zrobiliśmy" dwa gniazda, jedno w Przygodzicach na łąkach ( trzy młode), drugie w Jankowie za kościołem (cztery młode).
W pierwszym gnieździe żadnych niespodzianek no może poza tym zdjęcie nr 1 ( Paweł T. Dolata - ANIOŁ....?) , w Jankowie dwa młode splątane jednym sznurkiem - na szczęście sznurek nie zdążył zdeformować nóg żadnemu z nich.
Na następnym zdjęciu ekipa w trakcie pomiarów małych boćków.
W przyszłym roku mam nadzieję będę miał więcej czasu na akcję obrączkowania tych pięknych, dostojnych ptaków. Naprawdę polecam, warto.
http://www.allegaleria.pl/images/mn8u3rt8qb6zh9j1n04e_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/8gufvcolldusczypww2_thumb.jpg

Pozdrawiam
Piotr Majewski
PwG OTOP

Offline

 

#52 2011-07-06 22:26:36

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Fajnie, że z roku na rok jest więcej ludzi, którzy chętnie pomagają ale z drugiej strony ciężej jest się załapać, bo liczba osób jest ograniczona, zwłaszcza na podnośniku. Chociaż w sumie można jeździć autem

Świetne zdjęcie Paweł - anioł? hmmm...

Mam nadzieję, że wszyscy, którzy brali udział w akcjach pojawią się na zlocie

Pozdrawiam wszystkich
Wojtek Szakal Szukalski
PwG OTOP


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#53 2011-07-08 00:02:55

luka0208

Użytkownik

126839
Call me!
Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2008-07-02
Posty: 15

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Och jak dawno mnie Tu nie było. Powracam więc w wielkim stylu =)

Ściślej mówiąc, z informacjami na temat tegorocznych obrączkowań bocianów białych w powiecie ostrowskim.
Brałam udział w akcjach 24 czerwca ( tak, tak, Przygodzickia wielka piątka – ważyłam nasze niezwykłe pociechy, a lekkie nie były <4,30; 4,12; 3,62; 3,76 i 3,54 kg.> ) , ale niestety tylko od popołudnia. Ową drugą turę rozgrywaliśmy na niezawodnym podnośniku Ochotniczej Straży Pożarnej w Przygodzicach z operatorem Jerzym Podemskim za kółkiem (drążkami;))  I ten dzień zakończyliśmy dość nietypową obserwacją. Pewien młody bociek podzielił się z nami obiadem… niezwykłym obiadem… czyli 10 grzebiuszkami ziemnymi oraz różnymi chrząszczami. Szokujące czyż nie? My zdziwiliśmy się nie bardziej niż wy w tym momencie^^

Kolejny dzień, czyli 28 VI (tym razem udało mi się być cały dzień) spędziliśmy w podnośnikach  ENERGA-OPERATOR SA za kółkiem którego siedział Pan Henryk Kosmala. Akcje szły bardzo sprawnie ze względu na zgraną ekipę i profesjonalne podejście, spokojne boćki, a także niezwykle miłych gospodarzy których w tej linijce serdecznie pozdrawiam. Z „perełek” mogę wymienić błotniaka łąkowego, którego dojrzała Asia Dziedziak (Asiu, pomachaj ). Przepiękny ptak, miał taki delikatny lot, przeleciał tuz przed nami jak gdyby chciał podkreślić jak niezwykły jest. Na akcjach dominowały dziewczyny, co było dość niezwykłe, ponieważ zazwyczaj byłam damskim rodzynkiem, a tu popatrz, jednak karty się odwróciły. Mam nadzieje, że nasi towarzysze nie byli taką sytuacja zbyt skrępowani;)

Środa stałą pod znakiem słońca i mężczyzn (czy to dziwnie zabrzmiało?). Od godzin rannych byłam jedyną dziewczyną, co nawet mi nie przeszkadzało. Po południu dołączyła Kamila Walczak która dotrzymała mi damskiego towarzystwa. Czy oprócz naszych najcudowniejszych biało-czarno-czerwonych ptaków było jeszcze coś godnego uwagi? Oczywiście! A mianowicie 3 łabędzie, spośród 85 które znajdowały się na Stawach Przygodzickich. Co w nich takiego szczególnego? Hehehe-obroże. Ale nie takie psie, z numerkami, o nie, nie. Ta biżuteria była o wiele bardziej wyszukana. Obroże szyjne, dzięki którym można było łatwo zidentyfikować ptaki z pomocą lunety.
Ostatni dzień niestety nie zachwycił nas pod względem pogody… Było zimno i mokro, co dało się nam mocno we znaki. Jednak nie tylko my na tym ucierpieliśmy, lecz także boćki. Gniazda były mokre , pisklęta także, więc dzięki jednemu z gospodarzy, który udostępnił nam belę siana oraz kilka worków, mogliśmy wymościć suchym sianem gniazda, co dało boćkom dodatkową izolację. Było trochę więcej pracy jednak nie to było największym utrapieniem. Ogromnym problemem był deszcz, który moczył sprzęt i plastikowe obrączki, które trzeba było wycierać by klej dobrze związał. Niestety ten dzień nie był tak wesoły… przy ostatnim gnieździe znaleźliśmy niedawno padłe pisklę… To było strasznie smutne, choć może to jedno pisklątko to jest to dla nas AŻ jedno, ponieważ po zeszłorocznej stracie Przgodzickich maluchów i zeszłorocznych małych lęgów uderzyło to nas dość znacząco.

Ale nie chcę kończyć tak smutnym akcentem… Podsumujmy, więc. Ogólnie oznakowaliśmy 237 ptaków z 7 gmin. Tegoroczne lęgi były naprawdę spore. Mieliśmy 4 gniazda z pięcioma młodymi, bardzo dużo było gniazd z czterema i trzema młodymi, więc w tym roku mamy spory sukces. Według mnie boćki chcą sobie odpracować zeszły sezon lęgowy, który nie był dla nich zbyt przychylny a więc owocnie im idzie;). Oczyściliśmy gniazda ze sznurków i folii, które już nie będą zagrażać młodym, dodaliśmy słomę by maluchom było cieplej a także mieliśmy kilka „perełek”, które wzbogaciły nasze akcje. Nic, więc innego napisać nie można jak tylko to, że my i boćki jesteśmy super. Oby przyszły rok przyniósł nam tak dużo powodów do radości.

Na końcu chciałam podziękować wszystkim, którzy brali udział w akcjach. Bez Was nie było by aż takiego sukcesu! Również dziękuję gospodarzom, którzy poświęcali swój czas na doglądanie boćków i szczegółowe notatki dotyczące naszych pierzastych przyjaciół. OGROMNE podziękowania dla operatorów podnośników, bez których nie było by możliwości przeprowadzenia akcji. Oraz dla Was, internautów, pasjonatów i wszystkich, którzy trzymali kciuki za powodzenie akcji. 

Także ze swojej skromnej strony mogę tylko napisać wielkie DZIĘ-KU-JE!!! ^^

Pozdrawiam, luka0208 tj. Karolina Zmyślona

Offline

 

#54 2011-07-13 18:02:22

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam!

Na www.pwg.otop.org.pl jest już, jak pisałem, pełne sprawozdanie z akcji znakowania bocianów białych w powiecie ostrowskim, w tym czterech piątek poza tą z Przygodzic.

Obrączki dostało już 237 młodych bocianów, ale to jeszcze nie koniec. Na początek przyszłego tygodnia planujemy z pomocą podnośnika koszowego ostrowskiej jednostki firmy ENERGA Operator S.A. oznakowanie 3 młodych z 2 ostatnich lęgów w samym Ostrowie Wielkopolskim, co jest wielką niespodzianką i radością dla członków PwG OTOP. Dla bezpieczeństwa i sprawności akcji młode boćki będą zwiezione jak zawsze na kilka-kilkanaście minut na ziemię, gdzie otrzymają po dwie obrączki (ornitologiczną i zieloną do odczytu z daleka) oraz będą zmierzone.

Udział w tej akcji, tak samo jak było ze znakowaniem piątki z Przygodzic 24 czerwca, będzie możliwy dla wszelkich chętnych miłośników bocianów. Dokładną informację o czasie podam na www.pwg.otop.org.pl, jak tylko poznamy datę i godzinę przydziału nam podnośnika. Trafić będzie łatwo, to ul. Poznańska, wlot trasy nr 11 do Ostrowa od strony Poznania właśnie. Zapraszam do udziału!

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl, www.bociany.ec.pl

Offline

 

#55 2011-07-19 22:30:22

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Dziś odbyło się obrączkowanie bocianów białych w Ostrowie Wlkp., zamieszkujących gniazdo przy ulicy Poznańskiej, o którym pisał Paweł na stronie http://pwg.otop.org.pl/index.php?functi … all&no=465
Ja napiszę coś od siebie
Około 10 lat temu po raz pierwszy spotkałem bociany białe w Ostrowie. Żerowały one na łące nieopodal gniazda, które w tym roku zajęły (prawdopodobnie są to inne ptaki). Od tamtego czasu kilkukrotnie śniło mi się, że bociany te zagnieździły się w tym miejscu i jak dzisiaj miałem okazję się przekonać, mój sen był proroczy Uczestnictwo w obrączkowaniu bocianów to rewelacyjne przeżycie, a dziś było to dla mnie wyjątkowe wydarzenie, gdyż te bociany wykluły się w moim mieście rodzinnym (chociaż ja miałem pecha i urodziłem się w Ostrzeszowie - remont szpitala ). Cieszę się, że mogłem uczestniczyć w tej akcji i jestem niesamowicie szczęśliwy, że bociany zdecydowały się zasiedlić nasze piękne miasto. Widać, że ten rok dla boćków jest bardzo sprzyjający. Być może postanowiły odrobić straty zeszłoroczne,  ale mam nadzieję, że te 3 pary, które postanowiły zostać ostrowiakami nie opuszczą nas i w przyszłym roku powrócą na swoje nowo powstałe gniazda...


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#56 2011-07-20 23:43:00

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Miałem przyjemność być przy obrączkowaniu bocianów o których wcześniej pisał Wojtek i Paweł. Mogę tylko powiedzieć, że szkoda, że to już były dwa ostatnie bociany do zaobrączkowania. Chciałoby się więcej, bo wrażenia są fantastyczne. Dorosły bocian całej akcji przyglądał się z pobliskiego drzewa.
Oto kilka zdjęć z tej akcji.

http://img98.imageshack.us/img98/6495/obr9y.th.jpg http://img834.imageshack.us/img834/5661/obr8.th.jpg http://img143.imageshack.us/img143/9195/obr6.th.jpg http://img607.imageshack.us/img607/9702/obr7.th.jpg http://img10.imageshack.us/img10/1520/obr5.th.jpg
http://img607.imageshack.us/img607/7889/obr3r.th.jpg http://img718.imageshack.us/img718/9288/obr4q.th.jpg http://img691.imageshack.us/img691/5969/obr2m.th.jpg http://img89.imageshack.us/img89/2626/obr1v.th.jpg http://img850.imageshack.us/img850/5969/obr10.th.jpg

Offline

 

#57 2011-09-07 22:37:50

Michał Polakowski

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-09-07
Posty: 3

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam, ostatnio przyszła do mnie ciekawa wiadomość z Wielkopolskiego boćka. A rzecz się miała tak:

W trzeciej dekadzie lipca  br przyszła kolej na następne liczenie OSO, którą w tym roku monitorujemy- Bagiennej Doliny Narwi. Koło wsi Stara Łupianka zastaliśmy świeżo wykoszoną łąkę a na niej tłum bocianów. Mam zwyczaj patrzeć na wszystkie ptaki a często przyglądam się nogom (to takie obrączkarskie skrzywienie ). Po obejrzeniu stada okazało się, że jeden z bocianów ma ELSę. Nie do końca dowierzałem własnym oczom, bo mimo, że czytam każdego roku wiele ptaków, to bociana z obrączką dotąd nie przeczytałem. Poza tym, mało ich tu, na Północnym Podlasiu, z obrączkami ktokolwiek dotąd widział. Nie zastanawiając się długo zacząłem podchodzić to stado i tym sposobem, w ciągu pół godziny udało mi się wywalczyć odczyt. Okazało się, że to pisklę z 2010 r. z Topoli Wielkiej koło Przygodzic, które znakował Kolega Paweł. Ciekawe przemieszczenie drugorocznego bociana dopingujące do uważnego przeglądania ptaków. Zachęcam do czytania bocianów (i nie tylko!). Czasem można odczytać coś na prawdę fajnego.

Pozdrawiam, Michał

Offline

 

#58 2011-09-07 23:13:14

 Piotr J.

Zbanowany

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2008-05-27
Posty: 1813

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Michał Polakowski napisał:

Witam, ostatnio przyszła do mnie ciekawa wiadomość z Wielkopolskiego boćka. A rzecz się miała tak:

W trzeciej dekadzie lipca  br przyszła kolej na następne liczenie OSO, którą w tym roku monitorujemy- Bagiennej Doliny Narwi. Koło wsi Stara Łupianka zastaliśmy świeżo wykoszoną łąkę a na niej tłum bocianów. Mam zwyczaj patrzeć na wszystkie ptaki a często przyglądam się nogom (to takie obrączkarskie skrzywienie ). Po obejrzeniu stada okazało się, że jeden z bocianów ma ELSę. Nie do końca dowierzałem własnym oczom, bo mimo, że czytam każdego roku wiele ptaków, to bociana z obrączką dotąd nie przeczytałem. Poza tym, mało ich tu, na Północnym Podlasiu, z obrączkami ktokolwiek dotąd widział. Nie zastanawiając się długo zacząłem podchodzić to stado i tym sposobem, w ciągu pół godziny udało mi się wywalczyć odczyt. Okazało się, że to pisklę z 2010 r. z Topoli Wielkiej koło Przygodzic, które znakował Kolega Paweł. Ciekawe przemieszczenie drugorocznego bociana dopingujące do uważnego przeglądania ptaków. Zachęcam do czytania bocianów (i nie tylko!). Czasem można odczytać coś na prawdę fajnego.

Pozdrawiam, Michał

Bardzo fajna i miła informacja o boćku z okolic Przygodzic.
Mnie trapi takie jedno pytanie. Co ten bocian robił przez ostatni rok? Czy późnym latem 2010 odleciał wraz z innym bocianami na południe czy tez gdzieś zimował w Polsce. Na pewno tego się nie dowiemy, bo nie było odczytów obrączki od momentu obrączkowania do lipca 2011. Ale jeśli późnym latem 2010 odbył lot do ciepłych krajów, a wiosną tego roku wrócił do Polski, to można powiedzieć, że dzielny i wytrzymały to bocian; że zniósł trudy takich wędrówek mimo młodego wieku. A jeśli zimował w Polsce, to powstaje drugie pytanie, dlaczego nie odleciał z innymi bocianami?
Może za jakiś czas ponownie o nim usłyszymy, może ktoś gdzieś odczyta tego bociana.
Gratulacje dla Michała za dobre oko.

Offline

 

#59 2012-06-25 21:03:56

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam!

W niedzielę 24 czerwca, po sobotnim zakończeniu akcji kontroli gniazd bocianów czarnych w Południowej Wielkopolsce (patrz relacja na www.pwg.otop.org.pl), zaczęliśmy tradycyjną (już dziewiętnasty rok!) akcję obrączkowania bocianów białych w powiecie ostrowskim. Na początku szło powoli i dosłownie ciężko, bo z użyciem długich (więc i ciężkich…) drabin. Oznakowaliśmy 6 młodych z 3 gniazd w gminach Ostrów Wielkopolski i Sieroszewice. W akcji uczestniczyło m.in. dwoje naszych forumowiczów: Dominika „szarotka” i Wojtek Szukalski, a także gospodarz gniazda Marcin Rojek z Sadowia – dzięki za pomoc!

Od jutra akcja podnośnikiem, który udostępnia nam ostrowska jednostka firmy ENERGA Operator – dziękujemy!

A jak już dziś pisałem na http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 644#p38644 w piątek 29 czerwca po godz. 16 akcja znakowania boćków z monitorowanego na www.bociany.ec.pl gniazda w Przygodzicach (przy okazji obejrzymy nogi najmniejszego pisklaka, czy wszystko z nim dobrze).

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#60 2012-06-27 21:21:43

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Obrączkowanie bocianów w powiecie ostrowskim

Witam!

Zapraszam do relacji na www.pwg.otop.org.pl z wynikami pierwszych trzech dni akcji kontroli gniazd i obrączkowania bocianów białych w powiecie ostrowskim, w której bierze udział m.in. kilkoro forumowiczów.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs łódz