Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
W Czernobylu, w strefie ska¿onej niekontrolowanym promieniowaniem, nadal ¿yj± zwierzêta i bujnie rozwija siê ro¶linno¶æ, naukowcy intensywnie badaj± skutki napromieniowania na faunê i florê w tym rejonie, a wyniki jak wiadomo s± fatalne dla przyrody.
W strefie tej pojawi³ siê bocian czarny - w internecie znalaz³am krótki filmik ilustruj±cy ten fakt, filmik zosta³ zamieszczony w maju 2009 r., ale mam nadziejê, ¿e ten bocian zawita³ tam tylko przelotem!
http://www.youtube.com/watch?v=hwRkjspT … re=related
Offline
Użytkownik
iganka napisał:
W Czernobylu, w strefie ska¿onej niekontrolowanym promieniowaniem nadal ¿yj± zwierzêta i bujnie rozwija siê ro¶linno¶æ, naukowcy intensywnie badaj± skutki napromieniowania na faunê i florê w tym rejonie a wyniki jak wiadomo s± fatalne dla przyrody.
W strefie tej pojawi³ siê bocian czarny - w internecie znalaz³am krótki filmik ilustruj±cy ten fakt, filmik zosta³ zamieszczony w maju 2009 r ale mam nadziejê, ¿e ten bocian zawita³ tam tylko przelotem!
http://www.youtube.com/watch?v=hwRkjspT … re=related
Bociany czarne ju¿ siê rozmna¿aj± na terenie czarnobylskiej strefy. Co ciekawe, wraz ze znikniêciem ludzi znik³y tak¿e bociany bia³e. Ptaki te uleg³y tak zaawansowanej synantropizacji, ¿e nie mog³y sobie poradziæ bez cz³owieka, który zapewnia³ im ochronê, a tak¿e miejsca do ¿erowania w postaci pól czy te¿ ³±k ko¶nych.
Co do szkodliwo¶ci promieniowania. Jaki¶ negatywny wp³yw jest, lecz jak na razie widaæ, aby warunkowa³ on ekosystem, który jak na razie rozwija siê prawid³owo. Mo¿e byæ jednak tak, ¿e nasz u³omne oko lub brak kompleksowych badañ wp³ywa na niemo¿no¶æ dostrze¿enia tych zmian. Nie zmienia to faktu, ¿e czarnobylska katastrofa i jej skutki sta³y siê niepowtarzaln± okazj± do obserwowania jak przebiega sukcesja wtórna w skali dotychczas nieobserwowanej.
Ciekawostk± jest, ¿e na Ukrainie bocian czarny jest symbolem w³a¶nie katastrofy w Czarnobylu.
¬ród³o: http://www.flickr.com/photos/43346979@N06/5656163933/
Uploaded with ImageShack.us
Offline
Moderator
Na £otwie intensywne badania i obserwacje nad bocianem czarnym prowadzi siê ju¿ od 1993 r. Nie jest to ³atwe zadanie ze wzglêdu na p³ochliwo¶æ tego gatunku, ¿ycia w ukryciu, dostêpno¶ci do miejsc lêgowych bocianów czarnych a tak¿e w niektórych przypadkach na spor± odleg³o¶æ gniazd, co wymaga po¶wiêcenia sporo czasu i nak³adów finansowych. Najwa¿niejsze obserwacje trzeba poczyniæ w bardzo krótkim czasie i przy zaanga¿owaniu tylko kilku osób. Jednak¿e takie badania i obserwacje wykonuje siê regularnie, czasem nawet za pomoc± wykorzystywania w³asnych ¶rodków.
Badania i monitorowanie tych ptaków s± niezbedne, celem oceny stanu populacji bocianów czarnych. Nie jest to problem tylko jednego pañstwa, gdzie bociany gniazduj± ale wszystkich krajów, na terenie których notuje siê ich wystêpowanie. W badaniach takich bior± udzia³: £otwa, Litwa,Estonia,Niemcy,Czechy,S³owacja, Polska.
Latem, pod koniec lipca 2011 Maris Strazds, ³otewski ekspert od bocianów czarnych, uda³ siê z ekip± w teren, celem skontrolowania gniazd bocianów czarnych na £otwie.W ci±gu 2 dni odwiedzi³ 8 gniazd, z których 3 by³y zajête. Z dwóch gniazd pisklêta by³y sprowadzone na ziemiê aby je zmierzyæ, zwa¿yæ, pobraæ materia³ do badañ genetycznych i oczywi¶cie zaobr±czkowaæ. Decyzjê o wykonywaniu tych czynno¶ci na ziemi podejmuje siê z uwagi na stabilno¶æ gniazda, aby nie naruszyæ jego konstrukcji, potem m³ode bezpiecznie wracaj± na swoje miejsce. Pod linkiem http://vimeo.com/27954024 znajduje siê filmik z tej akcji.
Dalej, Maris Strazds opowiada o problemach wystêpuj±cych podczas prowadzenia obserwacji i badañ bociana czarnego, wp³ywu ¶rodowiska naturalnego na ich ¿ycie, a problemów niestety nie brakuje. Na niektóre pytania i wnioski trudno daæ prawid³ow± i jednoznacznie wi±¿±c± odpowied¼. Przyk³adem mog± byæ prowadzone badania nad przyczyn± braku sukcesu lêgowego w niektórych gniazdach w ogóle, albo pozostawanie w gniazdach niektórych pojedyñczych jaj niewylê¿onych. Niewyklute jaja zosta³y poddane szczegó³owym badaniom, wyniki badañ analizom porównawczym na prze³omie kilku, kilkudziesiêciu lat. Badaniom w laboratorium w Rydze, podlega³y jaja bocianów czarnych z Belgii, Polski, Estonii, Czech, S³owacji i Niemiec a badania dotyczy³y zawarto¶ci w nich DDT (zwi±zku chemicznego do ochrony ro¶lin, bêd±cym toksycznym dla owadów, a te mog± wchodziæ w sk³ad diety bocianów) , który to zwi±zek chemiczny prawdopodobnie móg³ mieæ wp³yw na brak sukcesu lêgowego. Zalê¿one, a niewyklute jaja pochodzi³y od bocianów wêdruj±cych dwoma szlakami migracyjnymi, ustalono, ¿e jaja bocianów z zachodniej trasy by³y mniej ska¿one, ¼ród³o; http://schwarzstorchberingung.de/page16.php , autor C.Rohde . Gdzie, na jakim etapie migracji i w jakim stopniu u¿ywany ¶rodek DDT mo¿e mieæ wp³yw na rozrodczo¶æ bocianów czarnych, trudno jest ostatecznie ustaliæ. Tym problemem, w ¶cis³ej wspó³pracy z Marisem Strazdsem zaj±³ siê równie¿ Carsten Rohde publikuj±c w swoim blogu artyku³ na ten temat, dotycz±cy obserwacji ¶rodowiska , w jakim przebywaj± bociany czarne zatrzymuj±ce siê podczas migracji, w Izraelu, link do artyku³u: http://schwarzstorchberingung.de/page16.php
Offline
Administrator
Po raz pierwszy w tym roku - wed³ug danych, które do chwili obecnej nap³ynê³y do Kartoteki Przyrodniczej Po³udniowej Wielkopolski - bocian czarny by³ obserwowany 25 marca nad Stawami Przygodzickimi. Szczegó³y i ewentualne dalsze zg³oszenia z terenu w raporcie przylotów bocianów do Po³udniowej Wielkopolski na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
Serwis informacyjny "Radio Zachód" podaje ciekawe zestawienie liczebno¶ci par lêgowych bocianów czarnych wystêpuj±cych w Polsce na tle danych z innych pañstw Europy - informacja z dnia 10 marca 2012r. pod redakcj± S³awomira Kordyjalika na podstawie informacji autorstwa prof. Piotra Profusa z Instytutu Ochrony Przyrody PAN Kraków - http://www.zachod.pl/2012/03/jestesmy-potega/
Ciekawe, dlaczego ilustracj± do informacji o bocianie czarnym jest zdjêcie bociana bia³ego?
Offline
Administrator
Witam!
Dzi¶ otrzyma³em dwa pierwsze tegoroczne zg³oszenia bocianów czarnych z Po³udniowej Wielkopolski, oba do cz³onków PwG OTOP i zarazem forumowiczów: Micha³a Michalaka i Macieja Urbaniaka (Maciej ma szczê¶cie do wczesnych obserwacji tego gatunku – najwcze¶niejsza ubieg³oroczna te¿ by³a jego, patrz posty wy¿ej). Dziêkujemy!
Boæki czarne te¿ s± zasadniczo spó¼nione, w ubieg³ych latach pierwsze pojawia³y siê w 3. dekadzie marca. Szczegó³y obserwacji w stale aktualizowanej relacji z przylotów bocianów obu gatunków na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
"Czy ochrona strefowa miejsc gniazdowych bociana czarnego Ciconia nigra jest wystarczaj±ca?," autorzy: Piotr Zieliñski, Micha³ Stopczyñski, Bartosz Janic, Anna Gapys, Jerzy Bañbura
W opracowaniu tym analizowano dane zebrane w 56 gniazdach bociana czarnego(województwo ³ódzkie) a dotycz±ce pojawiania siê nowych gniazd i zaniechania gniazdowania w ju¿ istniej±cych, w latach 2000-2010.
Okazuje siê, ¿e ochrona strefowa miejsc gniazdowania bociana czarnego jest jednak niewystarczaj±ca, zw³aszcza w rezerwatach le¶nych, które s± preferowane przez bociany czarne, jako miejsca lêgowe.
W konkluzji koñcowej autorzy podkre¶laj±, ¿e szczególnie nale¿y chroniæ du¿e i stare drzewa wraz z drzewostanem otaczaj±cym, w promieniu co najmniej 50 metrów, poniewa¿ zapewnienie takich warunków przyrodniczych, stwarza du¿e prawdopodobieñstwo, ¿e bociany za³o¿± nowe gniazda lub powróc± do ju¿ poprzednio zajêtych miejsc lêgowych.
http://cepl.sggw.pl/sim/pdf/sim27_pdf/S … i_i_in.pdf
Offline
Bociany czarne z Nadle¶nictwa Babki
Mi³o mi poinformowaæ, ¿e oprócz znanych ju¿ przekazów z kilku kamer, dziêki którym mo¿na obserwowaæ ¿ycie bocianów czarnych w ró¿nych krajach, funkcjonuje od niedawna tak¿e w Polsce kamera, pokazuj±ca gniazdo bociana czarnego!
Gniazdo z kamer± znajdujê siê w Nadle¶nictwie Babki pod Poznaniem a w tek¶cie na www Nadle¶nictwa, zawieraj±cym ogólne informacje o bocianach czarnych w opracowacowaniu mgr in¿. Izabeli Furman, mo¿na przeczytaæ, ¿e do gniazda przylecia³y ju¿ oba bociany: http://www.babki.poznan.lasy.gov.pl/akt … 3KnpoF_sjE
Link bezpo¶redni do przekazu jest ten: http://bocianczarny.webcamera.pl/
Offline
Administrator
Witam!
Zdecydowana wiêkszo¶æ bocianów bia³ych odlecia³a ju¿ z Polski. Za to mo¿na jeszcze obserwowaæ nierzadkie bociany czarne. Jedna z takich obserwacji, z obrze¿y Kampinoskiego Parku Narodowego, ucieszy³a nasz zespó³ bardzo, a ¿e dotyczy s±siada bocianów przygodzickich - zapraszam do lektury tekstu na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
Witam!
Pomimo „nieludzko” wczesnej (szczególnie jak na sobotê) pory emisji:(, zapraszamy przed ekrany o godz. 7.10 w sobotê 13 wrze¶nia - na 20 minut. Podczas premiery drugiego odcinka nowego cyklu filmów przyrodniczych "Las Story" bêdzie mo¿na obejrzeæ w TVP1 bociany czarne z Nadle¶nictwa Jarocin, ich gospodarzy-le¶ników, oraz badaczy. Za po¶rednictwem „Las Story” wszyscy mi³o¶nicy tych piêknych ptaków, a jest ich na naszym forum wielu, bêd± mogli obejrzeæ je naprawdê z bliska, poznaæ ich siedliska i zwyczaje. Wiêcej o cyklu i odcinku bocianim na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Witam
Powy¿szy odcinek mo¿na obejrzeæ na stronach TVP pod linkiem:
http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/las-st … 4/16704084
Pozdrawiam
Mariusz Kêpiñski
PwG OTOP
Offline
Administrator
Witam!
W czasopi¶mie „Chroñmy Przyrodê Ojczyst±” ukaza³ siê artyku³ dla mi³o¶ników bociana czarnego:
Dudzik K., Dolata P.T., Janic B., Profus P., Prochowski R., Zieliñski P. 2016. Polskie bociany czarne Ciconia nigra na zachodnim szlaku wêdrówkowym i pierwsze przypadki ich zimowania na Pó³wyspie Iberyjskim. Chroñmy Przyrodê Ojczyst± 72 (3): 163–183.
Trzech z autorów jest naszymi forumowiczami, a w tek¶cie wykorzystano obserwacje z kamer przy gniazdach bociana czarnego, autorstwa naszej forumowiczki Iganki (Jadwigi Wójcik).
Jest te¿ du¿o ciekawych zdjêæ polskich bocianów czarnych w zachodniej Europie.
Pe³ny tekst pod tym linkiem, po wej¶ciu trzeba klikn±æ w bia³y prostok±t z niebieskim napisem See full-text
https://www.researchgate.net/publicatio … edrowkowym
Pozdrawiam i ¿yczê mi³ej lektury!
Pawe³ Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl i www.facebook.com/pwgotop
Offline
Użytkownik
kempos1 napisał:
Witam
Powy¿szy odcinek mo¿na obejrzeæ na stronach TVP pod linkiem:
http://vod.tvp.pl/audycje/wiedza/las-st … 4/16704084
Pozdrawiam
Mariusz Kêpiñski
PwG OTOP
Dziêki za linka - szuka³em tego na YT i nic ;-) A tu jak na d³oni mi dajesz. Pozdrawiam
Offline
Użytkownik
¦wietny temat Bardzo lubie ogl±daæ bociany, trzeba czekaæ a¿ wróc± :c
Offline
Moderator
"Kuna le¶na Pine Marten Martes Martes i bocian czarny Ciconia nigra"
Publikacja, w której wskazuje siê próby wej¶æ kuny le¶nej na gniazda bocianów czarnych oraz analizuje rolê kuny le¶nej jako drapie¿nika gniazd bociana czarnego.
Link do publikacji: http://www.italian-journal-of-mammalogy … 7,0,2.html
Artyku³ jest do pobrania w PDF.
Offline
Moderator
Dziesiêæ faktów o bocianie czarnym
Film, autor Echa le¶ne: https://www.youtube.com/watch?v=SJUIi_oQtMI
Krótkie i podstawowe wiadomo¶ci o bocianie czarnym na filmie, ilustrowane zdjêciami, niektóre z tych gniazd obserwujemy i notujemy wydarzenia w³a¶nie na naszym Forum.
Offline
Bocian Czarny - Wydawnictwo Quercus
Ostatnio edytowany przez bruise (2021-11-18 08:17:33)
Offline
Administrator
Ujêcia bocianów czarnych na Stawach Przygodzickich 6.09.2022 mo¿na obejrzeæ na www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze - zapraszam!
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach i nie tylko
www.bociany.przygodzice.pl, http://bocianyzprzygodzic.pun.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Projekt „Kaliskie bociany”: www.facebook.com/Kaliskie-bociany-132466465642766/
Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze
Offline