Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#301 2012-03-11 03:39:47

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Barbarka napisał:

Tydzień temu, w sobotę 3 marca b.r. w trakcie przejazdu autostradą A-4 na terenie powiatu gliwickiego (woj. śląskie), w okolicach akwenu zwanego: "Pławniowice" ok. godz. 16:11 zauważyłam przelatujące stado (kilkadziesiąt sztuk) dużych ptaków.

Barbarko, to gęsi wracają do domu Lecą z zimowisk na swoje lęgowiska na północy... Teraz wszędzie je można obserwować, szczególnie, jak są w pobliżu zbiorniki wodne.
Jak będziesz miala możliwość ich obserwować w spokoju, bardzo polecam. Fajne widowisko, co potrafią te stada robić w locie... - i glosy też są fajne!
Gratuluję obserwacji i życzę nastepnych.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#302 2012-03-15 09:15:49

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Inne ptaki - obserwacje

Wspomniany poniżej raport na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP www.pwg.otop.org.pl uzupełniany jest o kolejne obserwacje tegorocznych przylotów poszczególnych gatunków ptaków do Południowej Wielkopolski.

Wśród nowych w tym roku gatunków są pliszki siwe – 2 obserwacje z 11 III: ze Stawów Przygodzickich (pow. ostrowski) i stawów Rybin (gm. Kobyla Góra, pow. ostrzeszowski). Do listy gatunków niespodziewanie dołączyła też bardzo rzadka na śródlądziu Polski markaczka – para widziana była przez nas na stawach Rybin także 11 III, o czym na forum pisała już Kamila.

Do współpracy nadal zapraszamy wszystkie osoby mieszkające lub okazjonalnie prowadzące obserwacje na tym terenie.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Paweł T. Dolata napisał:

Dzisiaj na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP www.pwg.otop.org.pl uzupełniony został, jak prawie każdego z ostatnich dni, wspólny raport o tegorocznych przylotach poszczególnych gatunków ptaków do Południowej Wielkopolski.

Obecnie raport zawiera już ponad 40 obserwacji, dotyczących kilkunastu gatunków ptaków, głównie wodno-błotnych, takich jak: łabędź czarnodzioby, łąbędź krzykliwy, gęgawa, świstun, krakwa, cyraneczka, rożeniec, żuraw, czajka, grzywacz i szpak.

Do współpracy nadal zapraszamy wszystkie osoby mieszkające lub okazjonalnie prowadzące obserwacje na tym terenie.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#303 2012-03-17 19:40:12

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Inne ptaki - obserwacje

Witam!

Wspomniany już parokrotnie raport na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP www.pwg.otop.org.pl uzupełniony został dziś o kolejne obserwacje tegorocznych przylotów poszczególnych gatunków ptaków do Południowej Wielkopolski.

Wśród nowych w tym roku gatunków są siewkowce: bataliony, krwawodzioby i rycyk – są to obserwacje Łukasza Wróbla z 16 III z Łąk Odolanowskich (pow. ostrowski), położonych od zachód Stawów Przygodzickich.

Kilka ciekawych gatunków było też 16 i 17 III na rozmarzniętym zb. Piaski-Szczygliczka w samym Ostrowie Wielkopolskim: głowienki, czernice i żurawie te ostatnie przelatywały. Szczegóły w raporcie.

Do współpracy nadal zapraszamy wszystkie osoby mieszkające lub okazjonalnie prowadzące obserwacje na tym terenie.

pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl

Offline

 

#304 2012-03-19 15:17:49

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Inne ptaki - obserwacje

Wczoraj podczas wizyty na łąkach pod Odolanowem obserwowaliśmy wiele ciekawych ptaków, m.in. 3 gatunki łabędzi (nieme, krzykliwe oraz czarnodziobe), 2 gatunki gęsi (białoczelne, zbożowe), kilka gatunków kaczek (krzyżówki, rożeńce, cyraneczki, świstuny, krakwy) oraz takie ptaki jak: siewki złote, bataliony, krwawodzioby, kszyki, żurawie, bielika.

Zachęcam wszystkich do spacerów w takie miejsca, bo można zobaczyć naprawdę wiele interesujących gatunków ptaków


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#305 2012-03-20 18:38:39

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Coraz więcej się dzieje w przyrodzie. Pojawiają się kolejne gatunki ptaków wracających z zimowisk, słychać pierwsze śpiewy (sikory, kosy, zięby, skowronki), niektóre gatunki zaczynają zajmować terytoria i przystępują do godów.

16. bm. podczas wypadu nad stawy w Kiszkowie (pow. gnieźnieński, Wielkopolska) obserwowaliśmy po drodze duże (ponad 100 ptaków) stado czajek oraz liczne, duże klucze gęsi ciągnące na wschód. Na stawach jeszcze tydzień temu był lód i dopiero obecne ocieplenie sprawiło, ze pojawiła się woda (jej poziom jest jednak niższy niż w zeszłym roku). Na wodzie najliczniejsze były łyski oprócz nich zaobserwowaliśmy krzyżówki, gągoły, czernice, głowienki, łabędzie nieme, gęgawy (fot. 1), czaple siwe, mewy śmieszki. W użytkowanej części stawów gęgaw było szczególnie dużo. W pewnym momencie widać było jak nad odległym stawem podrywało się wielkie stado i przeleciało w inne miejsce. Część gęgaw zajęła już terytoria i widać było siedzące w trzcinach zapewne na gniazdach gęsi. Inne pary zajęte były tokowaniem (fot. 2).

Kilka kilometrów dalej, nad jez. Rybno Małe (fot. 3) w oczy rzucały się szczególnie chmary śmieszek. Sądząc z ich zachowania zapewne mają tu swoją kolonię. W trzcinach można też było wypatrzeć liczne gęgawy. Udało mi się sfotografować kręcącą się w pobliżu trzcinowiska gęś (fot. 4) - zapewne był to samiec (gąsior), który pilnował swego rewiru i siedzącej w trzcinach samicy, którą udało nam się w końcu wypatrzeć.

Wracając widzieliśmy jeszcze parę żurawi żerującą na polu, kilka myszołowów, kilka trznadli (pierwsze w tym roku). Wyjazd był bardzo udany a do pełni szczęścia brakowało tylko bocianów. Mijane gniazda były jeszcze puste ale z pewnością w najbliższych dniach wrócą ich gospodarze

http://www.allegaleria.pl/images/eau13y62ev3mzum2m6c_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/bxpwnu9mmndu6woxr7mv_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/1e1a8i2ycnyaiuspxwd_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/ae2vhgrnp5w0q6v7iblw_thumb.jpg

Offline

 

#306 2012-03-20 20:02:48

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Od pewnego czasu na jeziorku przy Campusie UAM w Poznaniu wśród licznych krzyżówek przebywają dwa nietypowe kaczory krzyżówki. Jeden z nich ma nietypowe upierzenie (fot. 1, 2). Drugi ma nietypowy, niebieskawy, kolor dzioba (fot. 3). Na fot. 4. porównanie z typowym kaczorem.
Nietypowo ubarwione krzyżówki tzw. sołtysy, spotykałem już kilkakrotnie, pisałem też o nich kiedyś na forum. Takich jak te dwa jednak jeszcze nie spotkałem.

http://www.allegaleria.pl/images/9xryov5ogljcw4urruq_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/hy854gb77n9fuw7ywit3_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/e0liz96tjvzr74xuqop_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/71tu0ygsbo4gw9n7t4um_thumb.jpg

Offline

 

#307 2012-03-29 04:29:03

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2486

Re: Inne ptaki - obserwacje

Witam!

Dnia 26 marca 2012 wraz z Wojtkiem Szukalskim udało nam się odczytać lunetą w Ostrowie Wielkopolskim numer białej, plastikowej obrączki na dorosłej mewie śmieszce w szacie godowej. Ptak żerował w stadzie kilkuset śmieszek na podmiejskim (na granicy z gminą Przygodzice) składowisku odpadów, na którym co najmniej w ubiegłym roku (to potwierdzone obserwacjami przelotów, być może tak samo było i we wcześniejszych latach) pokarm zbierały też bociany z monitorowanego gniazda w Przygodzicach.

Jak już wiemy od Tomasza Ićka, oznakował on tego ptaka 27 czerwca 2010 r. jako dorosłego samca w kolonii lęgowej (sam ptak jednak niekoniecznie miał tu lęg) na zbiorniku Przykona koło Turku w Wielkopolsce. To pierwsza wiadomość powrotna z tej śmieszki, a zarazem w ogóle chyba pierwszy odczyt mewy z Ostrowa, więc bardzo nas cieszy.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl


ornitolog92 napisał:

Już dostałem oficjalną odpowiedź zwrotną o ww. śmieszce z węgierskiej centrali obrączkarskiej. Ptak został zaobrączkowany wysypisku śmieci w miejscowości Szeged na samym południu Węgier w styczniu zeszłego roku. W ciągu niecałego roku znalazł się 668 km od miejsca zaobrączkowania

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

ornitolog92 napisał:

Dziś udało mi się po kilku dniach prób odczytać numer obrączki śmieszki Larus ridibundus. Po sprawdzeniu numeru na stronie cr-birding.org okazało się, że ptak pochodzi z Węgier. Obecnie czekam na dokładne informacje na temat tego ptaka.

Śmieszka przebywa w stadzie 50-100 śmieszek i 4-5 mew siwych (w zależności od dnia). Pierwszy raz zobaczyłem ją 07.01.2012, jednak nie mogłem odczytać całego kodu na obrączce i udało się to dopiero dziś. Całe stadko przebywa pomiędzy blokami na osiedlu Wawrzyszew w Warszawie. Co ciekawe pojawiają się tylko w dzień ok 7.30-8.00, a ok 14-16 gdzieś odlatują, by znowu wrócić następnego dnia. Całe stadko żeruje głównie na chlebie wyrzucanym na trawniki przez mieszkańców.

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

Offline

 

#308 2012-04-01 14:36:17

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Do moich ciekawszych obserwacji w ostatnim okresie z pewnością należy obserwacja perkozków (Tachybaptus ruficollis) (fot. 1). Ich charakterystyczny głos słyszałem już od pewnego czasu nad jeziorkiem przy Campusie UAM w Poznaniu. Są to jednak ptaki bardzo płochliwe, prowadzące skryty tryb życia wśród trzcin i zarośli wodnych i rzadko pojawiające sie na otwratej wodzie więc szanse na ich obserwację, nie mówiąc już o sfotografowaniu, były raczej niewielkie. W końcu jednak udało mi się je wypatrzeć i zrobić kilka zdjęć chociaż trwało to tylko chwilę. Ptaki zajęte polowaniem wynurzały się tylko na moment, niekiedy z rybką w dziobie (fot. 2 i 3), i prawie natychmiast nurkowały z powrotem. Cały czas były też w znacznej odległości od brzegu i miejsca gdzie byłem. Mam nadzieję, że zagnieżdżą się na tym jeziorku i będzie można je częściej obserwować.

http://www.allegaleria.pl/images/hdiam11n21dpveu9gtf_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/0z6w2c0ncrb0nx0fpk_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/qok4pavvqhhiw4yvg3u_thumb.jpg

Offline

 

#309 2012-04-01 18:28:19

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Wiosna rozwija się, mimo wahań pogody i ostatnich "podrygów" zimy. Każdy spacer, niekoniecznie poza miasto ale nawet po osiedlu, przynosi nowe obserwacje, zarówno kolejnych gatunków ptaków, które wracają z zimowisk jak też ciekawych zachowań. Wiele gatunków przystępuje już do godów, zajmuje terytoria i zaczyna budowę gniazd.
Ostatnie ochłodzenie i silny wiatr ograniczyły aktywność ptaków i utrudniły obserwacje. Miałem jednak ostatnio okazję obserwować w okolicach mojego osiedla kolejne stada szpaków (fot. 1), pierwszą ziębę (fot. 2), pierwszego grzywacza (fot. 3), pustułkę (fot. 4) a także pierwsze trznadle oraz pierwszego kopciuszka.

http://www.allegaleria.pl/images/q82i9mfu8i9gnmj284c_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/0ooq9geiep2336a4ubzj_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/kswnglfvdf9nlhhneph2_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/fzmdl35plstaex80k5cy_thumb.jpg

Offline

 

#310 2012-04-01 19:12:07

rudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-07-20
Posty: 71

Re: Inne ptaki - obserwacje

Dzisiaj, podczas po południowej objazdówki okolic Mosiny (woj. wielkopolskie) miałem okazje zaobserwować kanię rudą oraz parę łabędzi krzykliwych przebywających razem z parą łabędzi niemych. Jeden z krzykliwców miał obrożę z numerem.

Poza tym na rozlewiskach w okolicy Grzybna obserwowaliśmy m.in.:
dorosłego bielika
parę żurawi
czaple siwe
łabędzie nieme
czajki
krwawodzioby
krzyżówki
krakwy
płaskonosy
czernice
łyski
rożeńce
świstuny
cyranki
cyraneczki
śmieszki
błotniaka stawowego
- samca

pzdr

Natalia & Dawid

Offline

 

#311 2012-04-01 19:14:50

rudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-07-20
Posty: 71

Re: Inne ptaki - obserwacje

Zapomniałem jeszcze dodać, że na rozlewiskach Warty w okolicach Rogalinka/Sowińca (woj. wielkopolskie) przebywa od około 3 tygodni grupa około 50 łabędzi niemych, z czego połowę stanowią młode.

dawid

Offline

 

#312 2012-04-01 19:48:02

Zbychur

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-19
Posty: 802
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Szczególnie ciekawie jest ostatnio nad wodą. Można obserwować nie tylko ciekawe gatunki ptaków, jak np. opisane przeze mnie wyżej perkozki, ale też ciekawe zachowania ptaków.
Na jeziorku koło Campusa UAM w Poznaniu krzyżówki, łabędzie i łyski przystąpiły już do godów. Szczególnie widowiskowe są łyski, gwałtownie broniące swego terytorium i zawzięcie odganiające zarówno inne łyski jak i inne ptaki np. krzyżówki. Często dochodzi między nimi do brutalnych walk, którym towarzyszą fontanny wody i głośne krzyki walczących ptaków (fot. 1).
Gody łabędzi to prawdziwy balet, ptaki podpływają do siebie, płyną razem (fot. 2), przytulają się, wykonują różne "baletowe" figury (fot. 3) zanim dojdzie do samej kopulacji (fot. 4).
U krzyżówek tokowanie ma charakter zbiorowy, kaczki obserwują tokujące kaczory, między którymi dochodzi do bijatyk i pościgów (fot. 5). W pary krzyżówki łączą się na krótko, kaczory nie biorą udziału w wychowywaniu piskląt. Zdarza się natomiast, że kaczory krzyżówek parzą się również z innymi kaczkami, nie ze swojej pary, a nawet z innych gatunków. Obserwowano również sytuacje, gdy kilka kaczorów usiłowało kopulować z jedną kaczką. 

http://www.allegaleria.pl/images/73mo2ohnoonagqskmj5f_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/e4hr3nyi7yr92g8vf36_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/aprl2ytxvhcho3gs1u8_thumb.jpg

http://www.allegaleria.pl/images/d944umv2jpry8857zkq_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/k005xgytrz7u2mbz297_thumb.jpg

Offline

 

#313 2012-04-03 18:57:16

maciej1121

Użytkownik

434583
Skąd: Ostrów Wlkp.
Zarejestrowany: 2009-06-06
Posty: 13
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Hej!
dziś tj. 03.04.2012 widziałem 1 os. bocian czarny nad stawem w Rezerwacie Wydymacz gm.przygodzice pow.ostrowski.....niestety brak fotki....
Pozdrawiam
Maciej Urbaniak
PwG OTOP

Offline

 

#314 2012-04-06 11:55:10

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Inne ptaki - obserwacje

Jak wiemy nadal trwa okres przelotów ptaków, dlatego zachęcam do wyjścia w teren
Wczoraj na Stawach Przygodzickich obserwowałem:
Płaskonos - ok. 50 osobników na stawie Trzcielin Mały
Głowienka - 7 osobników (4 samce, 3 samice) na tym samym stawie
Żuraw - 2 osobniki na stawie Dębnica Dolna
Sieweczka rzeczna - 8 osobników żerujących na stawie Dębnica Dolna
Biegus zmienny - 3 żerujące na tym samym stawie
Kwokacz - 1 odpoczywający, ten sam staw
Rycyk - para na stawie Drygas 6
Samotnik - 3 osobniki na tym samym stawie
Mewa żółtonoga - 8 dorosłych na stawie Trzcielin Wielki
Na stawach byłem bardzo późno, bo po 18 (po pracy), ale mimo wszystko obserwacje były udane

Zapraszam do zajrzenia do raportu o przylotach (i przelotach) ptaków na www.pwg.otop.org.pl

Ostatnio edytowany przez Wojtek Szukalski (2012-04-06 13:22:48)


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#315 2012-04-15 19:15:58

 żuczek

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-04-14
Posty: 354

Re: Inne ptaki - obserwacje

Witamy serdecznie,
niestety, tegoroczna aura krzyżuje nasze coroczne obserwacje ptasiej braci na ogródku działkowym w Sierosławiu ( 15 km od Poznania ), mogę jedynie potwierdzić głosy żurawi w połowie marca ( o sikorach bogatkach, modraszkach, ubogich i kosie nie wspominając ).
Natomiast jak zawsze niezawodne okazują się obserwacje zaokiennego trawnika, dodatkowo zaopatrzonego w kilka sporych drzew ( topole i brzoza ) i krzaków ( forsycje, berberysy, młody sumak ) - i tak  tej wiosny przywitaliśmy już dwie parki szpaków, dwie pary grzywaczy ( jedna opiekuje się już gniazdem na topoli ), no i parka kwiczołów - jeden z nich przelatywał już przed naszym oknem z dżdżowniczką, charakterystycznie trzeszcząc
Pozostał jeden gawron!
A teraz czekamy na przylot jerzyków - zazwyczaj pojawiają się w I tygodniu maja.

Pozdrawiamy,
Ania i Adam

Offline

 

#316 2012-05-31 23:04:57

Renia

Moderator

Skąd: Małopolska
Zarejestrowany: 2008-05-23
Posty: 4082
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

Jak już pisałam kilka razy na forum, pod dachem naszego domu gnieździło się kilka gatunków ptaków (szpaki, kosy, modraszki, bogatki, mazurki i kopciuszki). Cieszyło nas to, ale miało fatalny wpływ na elewację. Dlatego też pod koniec zimy dom został zabezpieczony, uszczelniony tak, by ptaki nie mogły dostać się pod dach.
Zgodnie z prawem lokalowym eksmitowanym należy się lokal zastępczy. Nasze ptaki takie lokale otrzymały. W zawieszonych na drzewach budkach zamieszkały: dwie rodziny bogatek,, modraszki, dwie budki zajęły mazurki, a kosy uwiły sobie gniazdo w tujach.
Dziś napiszę o budce dla szpaków. Najpierw zainteresowała się nią modraszka. Szybko stwierdziła jednak, że to nie dla niej i zasiedliła mniejszą, z odpowiednio mniejszym otworem. Szpaczą budkę natomiast zajęły szpaki. Teraz budka jest już pusta, nam pozostały wrażenia z obserwacji lęgu i zdjęcia.
1. Sikora modra w budce dla szpaków.
2. Szpak wyglądający przez otwór w budce.
3. Szpak zagląda do budki, w której są pisklęta.
4. Dzioby wiecznie głodnych piskląt.
5. Szpak ze smakołykiem w dziobie.
6. Młody szpak krótko przed opuszczeniem gniazda.

http://www.allegaleria.pl/images/o7zjt40daqwk99pakv_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/pjvnv95anzqdvpmb0oy_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/rtkg9ibbownsrzfx83tk_thumb.jpg

http://www.allegaleria.pl/images/5zba2ui60jpynyuo03f6_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/64qyvj6sn6tprwnp5g6k_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/p0asjgy5ffzu10ayxu9_thumb.jpg


* * *

Offline

 

#317 2012-06-03 22:03:26

 żuczek

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-04-14
Posty: 354

Re: Inne ptaki - obserwacje

3 czerwca 2012 ogródki działkowe w Sierosławiu Wielkopolskim

Witamy,
zazwyczaj nasze obserwacje ptaków poparte "sesją fotograficzną" z działki zamieszczamy w wątku "fotografia ptaków". Tym razem zdecydowałam się na wpis tutaj. Nie będzie to miła notatka .... Budkę lęgową, zasiedloną około 16 dni temu przez parkę bogatek ( 5 jajeczek ), zastaliśmy pustą. Fotografię tej budki, z dodatkowym otworem wykutym przez dzięcioła, zamieściliśmy w "fotografiach" dwukrotnie. Na działkę jeździmy w każdy weekend i za każdym przyjazdem otwór był odrobinę poszerzany, ale sikorki twardo zamieszkiwały domek. Dzisiaj otwór był bardzo duży, a gniazdko zniknęło. Pod drzewem znalazłam jedną skorupkę ... Adam często obserwował w tym miejscu dzięcioła, jakkolwiek nigdy dotąd taka historia nie miała miejsca; sikorki co roku wyprowadzały lęgi, także modraszki, pleszki ...
Czy taka parka sikorek ma jeszcze szansę na czerwcowy lęg ?
Bardzo proszę specjalistów i fachowców o podpowiedź.
Domyślam się, że na takiego dzięcioła nie ma sposobu

Pozdrawiam,
Ania
"żuczek"

Offline

 

#318 2012-06-04 00:37:23

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Inne ptaki - obserwacje

Na dzięcioła jest sposób. Otóż, w miejscu, gdzie dzięcioł wykuwa otwór należy przybić blaszkę. W niej otworu już nie zrobi.
Niektóre sikory podchodzą jeszcze w tym czasie do kolejnych lęgów, tak, że nic straconego.


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#319 2012-06-04 00:57:54

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Inne ptaki - obserwacje

żuczek napisał:

Czy taka parka sikorek ma jeszcze szansę na czerwcowy lęg ?

Domyślam się, że na takiego dzięcioła nie ma sposobu

1) Sikory gnieżdżą się dwa, czasem nawet trzy razy w roku. Jeśli stracą lęg, na pewno mogą zagnieździć znowu. Oczywiście, na innym miejscu.

2) W celu ochrony przed dzięciołem, otwór wlotowy do budki można obić blachą. Jak się to robi, znajdziesz w internecie, na przyklad tutaj http://budkilegowe.pl/sklep/index.php?p … dki-sikora albo tutaj http://www.bielany.waw.pl/data/newsFile … gowe_1.pdf


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#320 2012-06-04 09:35:56

 żuczek

Użytkownik

Skąd: Poznań
Zarejestrowany: 2012-04-14
Posty: 354

Re: Inne ptaki - obserwacje

Bardzo dziękuję Sve i Wojtkowi za informację; o blaszanym sposobie czytałam m.in. u A. Kruszewicza, aczkolwiek nie daje on 100% gwarancji, że intruz nie spróbuje znowu swojej niszczycielskiej działalności w innym miejscu budki ... Tak czy inaczej, na pewno zdejmę domek z feralnego drzewa ( które po tegorocznej zimie także nosiło ślady dzięciołowego dzioba ) i będę mieć nadzieję, że bogatki ponowią próbę lęgu.
Dziękuję Wam jeszcze raz, pozdrawiam,
Ania

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Jarosław przegrywanie kaset vhs łódz przegrywanie kaset vhs przegrywanie kaset vhs.