Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#161 2014-12-08 01:04:41

sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawostki z życia ptaków krukowatych

Witam po dłuższym czasie. Chciałabym zachęcić kolegów z Polski do obserwacji gawronów i kawek i do odczytywania (najlepiej do fotografowania) obrączek.

Jak już tutaj wcześniej wspominaliśmy, w Rabach niedaleko Pardubic kolega Jiří Česák od 1982 roku prowadzi projekt znakowania zimujących gawronów i kawek (szczegóły patrz naprz. tutaj http://mostedu.org/tag/ornitologia/). W tym roku dzieje się coś bardzo ciekawego. W ciągu jednego miesiąca otrzymaliśmy zgłoszenia już od czterech ptaków (dwie kawki i dwa gawrony), zaobrączkowanych w poprzednich latach zimą w Rabach, którzy w tym roku zimują w Polsce, a mianowicie w Częstochowie i Opolu.

Z wyników obrączkowania wynika, że właśnie przez Częstochowę i Opole prowadzi trasa przelotów gawronów i kawek od północnego wschodu na miejsca zimowania w Czechach. Wszystko wygląda na to, że z powodu łagodnej zimy w tym roku sporo ptaków zatrzymało się w Polsce. Ze względu na to, że w ramach projektu zostało zaobrączkowanych już koło 20 000 gawronów i kilka setek kawek (oraz kolejne setki gawronów zaobrączkował jeszcze inny kolega niedaleko Pragi), prawdopodobieństwo spotkania zaobrączkowanego ptaka z Czech nie jest taka mała, jak mogłoby się wydawać.

Bardzo więc prosimy zwracać uwagi na nogi tych ciekawych ptaków. Będziemy wdzięczni za każdą obserwację.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Szamba betonowe Lubliniec Naszą ofertą szamb betonowych Gryzbet to tanie sza increase blood flow to the penis nakaz jazdy znak sklep rodzina znak sklep wodomierze wrocław weekend czerwcowy na Mazurach kamera sucha beskidzka www.magnesiki.net.pl Rewal wakacje