Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#161 2014-12-08 01:04:41

sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Ciekawostki z życia ptaków krukowatych

Witam po dłuższym czasie. Chciałabym zachęcić kolegów z Polski do obserwacji gawronów i kawek i do odczytywania (najlepiej do fotografowania) obrączek.

Jak już tutaj wcześniej wspominaliśmy, w Rabach niedaleko Pardubic kolega Jiří Česák od 1982 roku prowadzi projekt znakowania zimujących gawronów i kawek (szczegóły patrz naprz. tutaj http://mostedu.org/tag/ornitologia/). W tym roku dzieje się coś bardzo ciekawego. W ciągu jednego miesiąca otrzymaliśmy zgłoszenia już od czterech ptaków (dwie kawki i dwa gawrony), zaobrączkowanych w poprzednich latach zimą w Rabach, którzy w tym roku zimują w Polsce, a mianowicie w Częstochowie i Opolu.

Z wyników obrączkowania wynika, że właśnie przez Częstochowę i Opole prowadzi trasa przelotów gawronów i kawek od północnego wschodu na miejsca zimowania w Czechach. Wszystko wygląda na to, że z powodu łagodnej zimy w tym roku sporo ptaków zatrzymało się w Polsce. Ze względu na to, że w ramach projektu zostało zaobrączkowanych już koło 20 000 gawronów i kilka setek kawek (oraz kolejne setki gawronów zaobrączkował jeszcze inny kolega niedaleko Pragi), prawdopodobieństwo spotkania zaobrączkowanego ptaka z Czech nie jest taka mała, jak mogłoby się wydawać.

Bardzo więc prosimy zwracać uwagi na nogi tych ciekawych ptaków. Będziemy wdzięczni za każdą obserwację.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
(function(){var frtImages=true;var eid=' Http://www.szambaok.pl › index.phpNejlevnějĹĄĂ­ agencja fotograficzna zestawy delikatesowe instalują szamba betonowe Gniezno