Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#41 2011-07-22 19:58:18

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Aparat nie zawsze jest istotny, często ważniejsze jest wprawne oko


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#42 2011-07-22 20:28:21

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Pod koniec czerwca w południowo-małopolskiej miejscowości Zembrzyce (okolo 17 km od Wadowic) zauważyłam lecącego wzdłuż rzeki Paleczki bociana - prawie na 100% czarnego. Było to późnym ale słonecznym popołudniem, chyba trochę po 18:00.  Nie zdążyłam sięgnąć po aparat fotograficzny. Widziałam go tylko od dołu, i byłam jego pojawieniem się tak zaskoczona, że trudno mi "na sicher" przysięgać, że był na pewno czarny (że bocian, to bez żadnej wątpliwości, miał czerwone nogi), ale takie było moje silne  odczucie w momencie zauważenia i potem podczas śledzenia go przez okolo 30 sekund. Leciał niezbyt nisko, ale tak, jakby sprawdzał, czy w płytkiej a ostatnio bogatej w ryby Paleczce jest coś do upolowania.
Nie miałam zamiaru o tym tu pisać, bo tej jego "czarności" nie bylam absolutnie pewna, ale po przeczytaniu powyższego postu Tadka myślę, że to było całkiem możliwe. Zembrzyce leżą nie tak bardzo daleko od Izdebnika - okolo 15 km w linii prostej - więc byc może są w zasięgu żerowisk albo i gnieżdżenia się bociana czarnego w tej okolicy. Niestety następny raz będę tam dopiero we wrześniu, a więc zapewne dawno po odlocie...   - aha, ale nie wiem nawet, czy czarne odlatują w tym samym czasie, co białe?

Ostatnio edytowany przez AnkazReading (2011-07-23 12:14:59)

Offline

 

#43 2011-07-22 20:45:28

 Wojtek Szukalski

Moderator

Skąd: Latowice
Zarejestrowany: 2009-07-09
Posty: 117

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Bociany czarne opuszczają Polskę później niż białe. Można je spotkać do końca września, a nawet jeszcze na początku października. Co ciekawe, wracają do nas wcześniej niż białe


Wojtek Szukalski
technik weterynarii
IG @weterynaria.okiem.technika

Offline

 

#44 2011-07-22 22:06:47

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

AnkazReading napisał:

(...) Niestety nastepny raz bede tam dopiero we wrzesniu, a wiec zapewne dawno po odlocie...   - aha, ale nie wiem nawet, czy czarne odlatuja w tym samym czasie, co biale

Wojtek Szukalski napisał:

Bociany czarne opuszczają Polskę później niż białe. Można je spotkać do końca września, a nawet jeszcze na początku października. Co ciekawe, wracają do nas wcześniej niż białe

...a dokładniej na temat odlotów (i lotów) bociana białego i bociana czarnego i dlaczego tak się dzieje, pisał już kiedyś i wyjaśnił sprawę Wojtek Kaźmierczak (na moje, zresztą, pytania).
Temat  Bociany: pytania i odpowiedzi, wątek pt. "Sejmiki i odloty bocianów" (post z datą 22.02.2009: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 294#p12294)

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-07-22 22:44:46)

Offline

 

#45 2011-07-23 12:39:49

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Dziękuję za powyższe informacje.  Planuję być w Zembrzycach przez prawie cały wrzesień, więc będę pilnie okolice obserwować. A zaskoczona byłam pojawieniem się bociana dlatego, że ten teren jest raczej górzysty, a ja zakładałam, że bociany na swoje miejsca gnieżdżenia i żerowisk preferują równiny (Ale być może to odnosi się bardziej do białych?) Miejscowość leży na płaskim dnie dość szerokiej i prawie regularnie okrągłej doliny Skawy, której dopływem jest Paleczka, a otoczona jest jakby 'wiencem' gęsto zalesionych, stosunkowo wysokich  wzgórz. Ten czarny(?) bocian wyleciał własnie spoza linii wzgórz, dlatego się go zupelnie w takim miejscu nie spodziewałam.

Ostatnio edytowany przez AnkazReading (2011-07-25 16:36:42)

Offline

 

#46 2011-08-05 11:27:28

 carlla

Użytkownik

Skąd: Wielkopolska
Zarejestrowany: 2011-06-13
Posty: 159

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Poniżej link do artykuliku o bocianach czarnych w  miejscu w którym mieszkam. Mieszkam tam całe życie a nie wiedziałam że mam za sąsiadów bociany czarne. Co prawda za każdym razem jak jeżdżę wędkować 30 km dalej nam jezioro Proboszczowskie czy Głębokie to zawsze widuję bocianki czarne ale to chyba inna para

http://www.szczecin.lasy.gov.pl/web/bolewice/52

Offline

 

#47 2012-04-03 19:01:24

maciej1121

Użytkownik

434583
Skąd: Ostrów Wlkp.
Zarejestrowany: 2009-06-06
Posty: 13
WWW

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Hej; dziś 03.04.2012 widziałem 1 os. bociana czarnego nad stawem w rezerwacie "Wydymacz" w gm. Przygodzice, pow.ostrowski...niestety fotki brak....

Pozdrawiam
Maciej Urbaniak
PwG OTOP

Offline

 

#48 2012-04-06 09:04:46

rudzik

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-07-20
Posty: 71

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

witam

w dniu wczorajszym obserwowałem 1 bociana czarnego lecącego w kierunku zachodnim, obserwacja miała miejsce przy ujściu Kanału Mosińskiego do Warty

pzdr Dawid

Offline

 

#49 2012-04-26 15:13:52

maciej1121

Użytkownik

434583
Skąd: Ostrów Wlkp.
Zarejestrowany: 2009-06-06
Posty: 13
WWW

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Witam!
w dniu 21.04.2012 obserwowałem na stawach Kociemba w gm. Przygodzice, pow ostrowski, 2 os. żerujące na spuszczanych stawach, a chwilkę później 6 bocianów czarnych które krążyły nad stawami...

Pozdrawiam
Maciej Urbaniak
PwG OTOP

Offline

 

#50 2012-04-29 20:56:24

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Witam!

Maciek miał znacznie więcej (dokładnie sześć razy ) szczęścia, bo na tych samych stawach Kociemba w gm. Przygodzice 22.4 widzieliśmy z Wojtkiem Szukalskiem tylko 1 dorosłego bociana czarnego, ale za to bardzo ładnie nam pozował przed lunetą, żerując na płytko zalanym stawie (było na nim też m.in. do 10 czapli białych).

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl   
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#51 2013-04-21 23:56:51

Jana

Użytkownik

Zarejestrowany: 2007-08-09
Posty: 15

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Dzisiaj przeleciał nad nami bocian czarny ! Wylądował na łące koło Jankowa Przygodzkiego. Może znalazł już miejsce na gniazdo !
Pozdrawiam

Offline

 

#52 2013-09-05 23:12:41

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Witam!

Polecamy ciekawe wydarzenie. Stacja Ornitologicznej PAN w Gdańsku (Wyspa Sobieszewska, ul. Nadwiślańska 108) zaprasza na najbliższe otwarte seminarium (wstęp wolny, nie wymaga żadnych zgłoszeń), w czwartek 12 września o godz. 12.00. W planie m.in. dwie prezentacje na bocianie tematy, które omówi dr Piotr Zieliński z Katedry Ekologii i Zoologii Kręgowców Uniwersytetu Łódzkiego:
- Wzrost liczebności, zagęszczenie i ochrona bociana czarnego w Polsce środkowej
- Ocena wieku piskląt bociana czarnego na podstawie pomiarów długości skrzydła i dzioba


Pozdrawiam i polecam!
Paweł Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#53 2014-04-03 23:11:53

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Witam!

Mamy wreszcie pierwsze w tym roku obserwacje bocianów czarnych w Południowej Wielkopolsce (w tym w gminie Przygodzice, i pomimo daty obserwacji Zenka Rybaka to nie Prima Aprilis ) – zapraszam do lektury portalu www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#54 2014-04-06 08:55:38

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Witam!

Kolejna w tym roku obserwacja bocianów czarnych w gminie Przygodzice jest już w raporcie na www.pwg.otop.org.pl To, że dotychczas 2 z 3 obserwacji tego gatunku w całej Południowej Wielkopolsce mamy z gminy Przygodzice, wynika zarówno z bardzo korzystnego dla bociana czarnego środowiska gminy (duże stawy rybne otoczone lasami), jak i największej liczby obserwatorów tu działających, którym niniejszym dziękuję za przesyłane informacje.

Pozdrawiam i zapraszam do lektury raportu
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#55 2014-07-03 07:48:49

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Akcja kontroli gniazd i znakowania piskląt bocianów bocianów czarnych w południowej części Wielkopolski miała w tym roku w 2 przypadkach także bezpośredni aspekt ochroniarski. Szczegóły na www.pwg.otop.org.pl

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Zapraszam na strony:
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#56 2015-04-06 23:41:30

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Na www.pwg.otop.org.pl właśnie znów został zaktualizowany raport z przylotów bocianów do Południowej Wielkopolski, są w nim i bociany czarne.

Osoby, mające obserwacje z regionu, zapraszam do przesyłania ich na mail podany w tekście.

Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#57 2015-06-23 09:11:20

 kempos1

Użytkownik

2094003
Call me!
Skąd: Przygodzice
Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 143

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Witam

W niedzielne popołudnie, między godziną 17:34 a 17:37 wraz z Pawłem Dolatą oraz Maciejem Samborskim obserwowaliśmy żerującego na przygodzickich łąkach, niedaleko rzeki Barycz, bociana czarnego. Pod koniec obserwacji bocian poleciał w kierunku gniazda z kamerą, dając piękny widok na tle przygodzickiego urzędu gminy.

Pozdrawiamy

Offline

 

#58 2017-07-09 22:39:19

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Trójka młodych bocianów z gniazda w Przygodzicach ma się dobrze i rośnie "w ekranie", można więc spokojnie rozejrzeć się za innymi bocianami w okolicy, nie tylko białymi. Dzisiejsza obserwacja dorosłego bociana czarnego na Stawach Przygodzickich była nietypowa, bo ten zwykle płochliwy ptak pozował na lampie na wysokim słupie, przy zabudowaniach i drodze publicznej. Efekt obserwacji w postaci foto na www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.ec.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

Offline

 

#59 2019-04-27 01:18:39

Paweł T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2464

Re: Bociany czarne w Polsce - obserwacje, ochrona

Fotorelację z wycieczki „Wielkanoc z Przyrodą” 22.04.2019, rozpoczętej pod bocianim gniazdem w Przygodzicach z kamerami projektu „Blisko bocianów”, w tym z obserwacji cn. 11 bocianów czarnych na Stawach Przygodzickich, można obejrzeć na stronie Facebooka (nawet jak nie jest się posiadaczem konta na fB) www.facebook.com/bocianyzprzygodzic

Pozdrawiam!
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
Rusutsu Risu House ehotelsreviews.com Alloggio Saint Vincent e Grenadine Lodging Florianópolis hotels-world