Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
Węże w Szczecinie! Trwa ich wyławianie.
Rzadko spotykany i ściśle chroniony gatunek węża – gniewosz plamisty pojawił się w Szczecinie. Naukowcy, przy współpracy z leśnikami, przesiedlają go na bezpieczny teren.
Jedyne potwierdzone siedlisko gniewosza plamistego w Szczecinie znaleziono na terenie strefy przemysłowej w Trzebuszu na prawobrzeżu. Od początku sierpnia trwa akcja odławiania tych gadów.
– Udało się nam już przesiedlić dziesięć osobników – mówi prof. Bartłomiej Najbar z Uniwersytetu Zielonogórskiego, który jest koordynatorem akcji. – Cztery z nich to węże dorosłe, pozostała szóstka to młode, nowo narodzone osobniki. Spodziewamy się, że na tym terenie uda nam się odłowić jeszcze kolejnych 10 -15 gniewoszy plamistych.
Po złapaniu, gniewosze są przenoszone w odległe, spokojne miejsce znajdujące się na terenie lasów miejskich.
– Przez kilka tygodni szukaliśmy odpowiedniego miejsca, w którym gniewosz plamisty czułby się najlepiej – mówi Krzysztof Jankowski, kierownik lasów miejskich. – Jest to gatunek ściśle chroniony, w pobliżu jego siedliska nie można prowadzić żadnej działalności. W końcu udało się nam wybrać odpowiednią lokalizację.
To miejsce na terenie miejskich lasów. Jest odległe, bezpieczne, mocno nasłonecznione i zakrzewione. Dodatkowo w tym miejscu przygotujemy specjalne schronienia, w których wąż będzie mógł się schować, to stosy gałęzi i kamieni.
Dokładna lokalizacja jest jednak okryta tajemnicą. Dlaczego?
– Gniewosz plamisty to zwierzę objęte ścisłą ochroną – tłumaczy Jankowski. – Nie chcemy, żeby po jego przesiedleniu w nowe miejsce bytowania, ktoś próbował go odnaleźć i zakłócał jego spokój.
– W nowym, wyznaczonym miejscu gniewosz będzie bezpieczny, ma tam świetne warunki do życia, dużo lepsze niż w Trzebuszu – mówi prof. Najbar. – Chcemy odłowić jak najwięcej osobników i jak najszybciej przenieść je na wyznaczony teren. Odławiamy węże w nieinwazyjny sposób. Nie stosujemy żadnych pułapek, z których nie ma wyjścia. Działamy bardziej na zasadzie zachęcenia węża do wskazanej przez nas kryjówki. Kiedy gniewosz się w niej ukryje, szybko przenosimy go w wyznaczone miejsce.
Akcja przenoszenia gniewoszy plamistych z Trzebusza potrwa do końca września. Miasto przeznaczyło na nią ok. 35 tysięcy złotych.
Gniewosz plamisty
To gatunek niegroźnego dla człowieka węża. Występuje na terenie całej Polski, jednak znanych jest zaledwie kilka jego siedlisk. Uwielbia nasłonecznione tereny. Można go spotkać na obrzeżach lasów, polanach śródleśnych, wrzosowiskach, ale też w ruinach domostw.
Dorosły osobnik mierzy ok. 60-70 cm długości. Ubarwienie ma mocno zróżnicowane – od jasnoszarego, brunatnego, gliniastego, po rudoczerwone. Gniewosze żywią się przede wszystkim jaszczurkami, innymi niewielkimi gadami oraz małymi ssakami i bezkręgowcami. Gatunek jest niejadowity, całkowicie bezbronny wobec człowieka.
zródło : http://www.gs24.pl/apps/pbcs.dll/articl … F120819937
Offline
Moderator
Kolejna informacja o szczecińskich gniewoszach
Gniewosz plamisty zablokował nową drogę ze Szczecina
W czerwcu miały ruszyć prace na budowie ulicy Nowoprzestrzennej oraz nowego węzła na autostradzie A6. Dlaczego się nie udało?
Te zadania to dwie z trzech części budowy nowego połączenia Szczecina z autostradą. Na ukończeniu jest trzecia część tej inwestycji - czyli przebudowa autostrady na odcinku dwóch kilometrów, począwszy od węzła w Kijewie (na ul. Zwierzynieckiej) w kierunku morza.
- Asfalt już jest ułożony, montujemy bariery energochłonne, gdy aura będzie sprzyjała, wymalujemy pasy na jezdniach - wylicza Wojciech Kiełbiewski, kierownik budowy z Budimeksu. - Wprawdzie kontrakt zobowiązuje nas do oddania inwestycji w połowie grudnia, ale my chcemy puścić normalny ruch w obu kierunkach miesiąc wcześniej.
Tyle dobrych wiadomości. Pozostałe są złe.
Miasto pilotuje budowę nowej drogi, która ma łączyć Dąbie przez ulicę nazwaną do celów technicznych Nowoprzestrzenną z terenami Trzebusza i Dunikowa (gdzie ma powstać strefa przemysłowa) i prowadzić dalej do węzła "Tczewska" na autostradzie A6. Kontrakt w systemie "zaprojektuj i zbuduj" został podpisany przed rokiem. Latem miały ruszyć roboty budowlane. Nie ruszyły, bo wcześniej z przydrożnych terenów trzeba było wysiedlić gniewosza plamistego. To chroniony w Polsce wąż.
- Siedliska zostały wykryte i przeniesione w inne miejsce. Tydzień temu wykonawca złożył projekty w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Chce, aby prace ruszyły jeszcze w tym roku - mówi Dariusz Wołoszczuk z magistratu.
Problem jest także z budową samego węzła "Tczewska", który nadzoruje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Przetarg na wykonawcę ogłoszono w lutym. Do tej pory nie został rozstrzygnięty.
- Wśród firm, które chciały budować węzeł, była NDI, z którą GDDKiA zerwała kontrakt przy budowie autostrady A4. Dlatego skorzystaliśmy z przepisu pozwalającego nie brać pod uwagę tego oferenta. NDI odwołała się od naszej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej, a potem do sądu. Ostateczne orzeczenie mamy poznać 29 października. Do tego czasu nie możemy kontynuować procedury - wyjaśnia Mateusz Grzeszczyk, rzecznik szczecińskiej GDDKiA.
Dopiero gdy sąd wyda decyzję, GDDKiA poprosi chętne firmy o złożenie ofert. Rozstrzygnięcie przetargu nie nastąpi wcześniej niż pod koniec roku, a prace wystartują dopiero na wiosnę. Nowy wyjazd z miasta może być gotowy dopiero w 2015 r.
źródło: http://szczecin.gazeta.pl/szczecin/1,34 … ecina.html
Offline
Moderator
Kolejny gatunek gada na terenie Polski
Jaszczurkę murową (Podarcis muralis) odkryto 2 lata temu na dwóch stanowiskach w południowo-zachodniej Polsce i w tym sezonie potwierdzono jej obecność.
Niestety, wiele wskazuje na to, że jest to przykład nielegalnej introdukcji z południa Europy, gdzie występuje naturalnie.
Więcej informacji: http://www.herpetologynotes.seh-herpeto … 21-423.pdf
Offline
Moderator
na załączonym zdjęciu jest samica traszki zwyczajnej (prawdopodobnie nosi w sobie jeszcze jaja...). Proszę zwrócić uwagę na brak łusek i żółtawe/piaskowe ubarwienie, cechujące ten gatunek
pozdrawiam
Offline
Użytkownik
Bardzo dziękuję za cenną uwagę i szybkie sprostowanie mojego wpisu. Już teraz będę wiedzieć, że to traszki zwyczajne są w moim ogródku. Postaram się być ostrożna w nazywaniu niektórych zwierząt, nawet tych pospolitych. Pozdrawiam.
Offline
Moderator
o jaszczurce żyworodnej polecam trzeci post na pierwszej stronie tego wątku
Offline
Moderator
tak, to zwinka
Offline