Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Strony: 1
Administrator
Masz pytanie o ksiażkę? zapytaj, może Ci pomożemy.
Niech każdy wątek dotyczy osobnych pozycji - dla przejrzystości
Offline
Przewodniki - Jonsson i Collins
Witam !
No i przyszedł czas, żebym zadała pytanie na forum
Jak wiecie, jestem z konieczności "dwujęzyczna" (co nieraz, jeśli chodzi o ptaki i... nie tylko o ptaki, wcale nie jest takie proste)
W języku polskim korzystam głównie z przewodnika "Ptaki Europy i obszaru śródziemnomorskiego", autor: Lars Jonsson.
W języku greckim nie ma tego przewodnika i greccy ornitolodzy korzystają z tej książki w wersji angielskiej)
Do niedawna dosyć pospolitytym przewodnikiem ptaków (w jęz. greckim) była (między innymi) książka autorów Petersona, Mountforta, Holloma.
Kilka dni temu Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS) wydało, przetłumaczony na język grecki i dostosowany do tutejszego nazewnictwa przewodnik "Collins Bird Guide", którego autorem jest Harper Collins. Nota bene przystosowanie nazw greckich i nadzór wydania zrobił Kostas Papakonstantinou (autor zdjęcia spalonego lasu z mojego tekstu na stronie PwG OTOP), a konsultacją naukową wydania zajął się George Handrinos.
Oczywiście w jęz. greckim będę korzystać głównie z tej książki, jako, że jest to w tej chwili najlepszy przewodnik tego typu w Grecji.
Tu właśnie moje pytanie - do tych, którym nie są obce oba wydania:
Która z tych książek jest...lepsza??? (nie o tłumaczenie chodzi ale o ogólną zawartość i przystosowanie)
(porównując je obie...ja osobiście myślę, że Jonsson)
Będę wdzięczna za odpowiedzi.
Eva Stets
Offline
Witam !
Odpowiedzi na moje pytanie w poście wyżej (mimo upływu czasu) nie uyzskałam. Widocznie trudno ocenić, która ksążka jest "lepsza". I taka jest prawda. Swoich zwolenników ma przewodnik Collinsa, swoich ma także przewodnik Jonssona.
W tym (prawie roku od zadania pytania) ... zrobiłam małe rozeznanie i mogę jedynie powiedzieć, że np Anglicy wolą przewodnik Collinsa, Belgowie - Jonssona, Grecy wybierają oba (Jonssona w wersji angielskiej, Collinsa tak w językowej wersji angielskiej jak i greckiej).
Uzyskałam w tym czasie parę opinii - i tak zwolennicy Jonssona chwalą sobie dobre opisy ptaków i większe szkice ptasich wizerunków, z kolei zwolennicy Collinsa chwalą sobie także dobre opisy i większą ilość rysunków ptaków dla danego gatunku. (więcej rys. w locie, lub np samej głowy ptaka etc).
Ja sama przyzwyczaiłam się do korzytania z obu przewodników (ciężej to nosić ze sobą...ale czasami warto).
Mogę więc powiedzieć, że zarówno jeden jak i drugi przewodnik jest równie dobry a korzystanie z "wybranego" jest tylko kwestią przyzwyczajenia - oba dają bardzo dużo i warto korzystać z obu książek.
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Administrator
Collins jest w j. angielskim stąd nie jest u nas w powszechnym użyciu.
Offline
Użytkownik
Witam serdecznie,
bardzo proszę o krótką charakterystykę książki A. Kruszewicza "Ptaki Polski" I i II tom
Nie chodzi mi tylko i wyłącznie o przydatność tejże w rozpoznawaniu i oznaczaniu gatunków, ale przede wszystkim o zwyczaje, etologię, itp. naszych rodzimych ptaków. Z góry bardzo dziękuję za pomoc
Pozdrawiam,
Ania
Offline
O tomie pierwszym można przeczytać opis książki pod linkiem:
Tom I: http://www.sklepy24.pl/sklep/muzaklub_c … ewicz/3761
O dwóch tomach (I i II) również na stronie:
Tom I i II: http://www.sklepy24.pl/sklep/muzaklub_c … wicz/24125
Nie wiem czy nakład obu książek nie jest już wyczerpany (?). Jednkaże następstwem tego bestsellera była kolejna książka Andrzeja, będąca małym skrótem obu tomów i prezentowana na forum tutaj:
http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 4531#p4531
Wszystkie są znakomicie wydane i świetnie prezentują ptaki z bogatą ilustracją zdjęć. Interesujące jest także, że poza podstawowym opisem gatunków - w bardzo ciekawy sposób są tam ujęte opisy zachowania ptaków, ich zwyczaje a nawet pochodzenie nazwy lacińskiej itd.
Jakkolwiek (ze względu na wielkość i ciężar) nie są to książki "do noszenia w teren". Tu bardziej można polegać na wydanym ostatnio, świetnym przewodniku Collinsa. Opis produktu tutaj:
http://www.przyrodnicze.pl/ptaki-przewo … 10274.aspx
żuczek napisał:
Witam serdecznie,
bardzo proszę o krótką charakterystykę książki A. Kruszewicza "Ptaki Polski" I i II tom
Nie chodzi mi tylko i wyłącznie o przydatność tejże w rozpoznawaniu i oznaczaniu gatunków, ale przede wszystkim o zwyczaje, etologię, itp. naszych rodzimych ptaków. Z góry bardzo dziękuję za pomoc
Pozdrawiam,
Ania
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2012-05-13 21:21:35)
Offline
Użytkownik
Bardzo serdecznie dziękuję pani Evo ! Właśnie chodziło mi o to, że nie musi to być książka do zabierania w teren, ale do "poczytania" w domu lub na działce. Naprawdę jestem niezmiernie wdzięczna za szybką odpowiedź i pomocne linki
Pozdrawiam !
Ania
p.s. oba tomy + płyta CD z głosami 99 ptaków dostępne są na allegro.
Offline
Użytkownik
Chciałabym w tym miejscu zasygnalizować, że w najnowszym numerze "Tygodnika Powszechnego" (28.08.2022 r.) ukazał się wywiad z Marcinem Krzyżańskim pt. "Certyfikat od borsuka". Przypomnę tylko, że Marcin Krzyżański był w 2016 r. uczestnikiem przygodzickiego zlotu "Blisko bocianów", gdzie zaprezentował jeden ze swoich filmów przyrodniczych, a potem snuł fantastyczną opowieść, jak powstają jego materiały o przyrodzie. Tym razem pan Marcin opowiada o swoim trzyhektarowym ogrodzie, położonym w powiecie wadowickim. Ogród ten został stworzony tak, aby stanowił bardzo bogate siedlisko dla dzikich zwierząt, właściwie to został im oddany we władanie. Właściciel dokłada wszelkich starań, aby miejsce to było jak najbardziej bioróżnorodne, wręcz dzikie.
Przy okazji polecam lekturę niedawno wydanej przez Naszą Księgarnię książki autorstwa Łukasza Łuczaja pt. "Dziki ogród". Łukasz Łuczaj na przykładzie głównie swojego ogrodu w Pierwszej Woli dzieli się cennymi informacjami, jak tworzyć dzikie ogrody harmonizujące z otoczeniem, z ogromnym akcentem na rodzimą roślinność.
Nie mogę tutaj nie wspomnieć o "Dżungli w ogrodzie. O dzikiej przyrodzie wokół nas." (Wydawnictwo Marginesy). Dave Goulson w ogromnie interesujący sposób wyjaśnia m.in. jak możemy mieć wpływ na najbliższe nam otoczenie i nie tylko. Tym, którzy czytali "Żądła rządzą" i ”Łąkę" chyba już nic nie trzeba dodawać.
Wszystkich ww. autorów łączy z pewnością przesłanie, aby zwracać uwagę na bioróżnorodność, a tym samym starać się zachować to, co jest najcenniejsze wokół nas.
Ostatnio edytowany przez Monika (2022-08-25 21:53:32)
Offline
Strony: 1