Pawe³ T. Dolata - 2010-10-18 10:02:54

Witam!

Do nowego tematu potrzebne jest trochê d³u¿sze wprowadzenie. W temacie http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 449#p28449
powsta³y w±tpliwo¶ci co do o¶rodka w Toyooka i pytanie czy „wypada“ nam pokazywaæ tamtejsze bociany. Powtórzê wiêc to, co tam napisa³em. Nie tylko „wypada“, ale i nale¿y! Jest to bowiem bardzo wa¿ny, legalnie funkcjonuj±cy i popierany przez autorytety naukowe (jego kierownikiem jest prof. Yoshito Ohsako) i ochroniarskie, o¶rodek reintrodukcji i ochrony bociana czarnodziobego Ciconia boyciana (ang. Oriental White Stork) - http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … id=508&p=2

To nie sprowadzone z Europy bociany bia³e s± na fotkach w o¶rodku Toyooka pokazanych wczoraj przez Piotrka http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … d=508&p=2, jak pisa³a Eva Stets, ale w³a¶nie ich bliscy krewniacy - bociany czarnodziobe. Jak widaæ, szkoda, ¿e zabrak³o tej informacji w po¶cie Piotrka, ale pisa³a o tym ju¿ wcze¶niej na naszym forum Renia i przypomnia³a to wczoraj zaraz po wpisie Piotrka.

Gatunek ten jest globalnie zagro¿ony wyginiêciem, obecnie wystêpujê na wolno¶ci w liczbie nie wiêkszej ni¿ (wg ró¿nych ¼róde³) 2500 lub 3000 ptaków, g³. wzd³u¿ granicy dalekowschodniej czê¶ci Rosji i Chin, w dorzeczach Amuru i Ussuri, a tak¿e w Korei. Jest to gatunek wêdrowny, zimuje g³ównie nad doln± Jangcy, a w ma³ych ilo¶ciach w obu Koreach, Japonii, czasem nawet na Filipinach, w Indiach, Birmie (Myanmar) i Bangladeszu.

W Japonii wygin±³ w stanie dzikim w 1971 r., g³ównie w skutek osuszenia jego siedlisk – terenów podmok³ych (memento dla nas pod k±tem utrzymania bociana bia³ego!). W³a¶nie w Toyooka trwaj± imponuj±ce i godne poparcia ka¿dego mi³o¶nika przyrody prace nad jego przywróceniem naturze, rozpoczête w 1955 roku. Po d³ugich próbach, w 1989 r. doczekano siê wreszcie pierwszego pisklêcia, a w 2005 r. dokonano pierwszego, eksperymentalnego wypuszczenia bociana czarnodziobego z hodowli Toyooka na wolno¶æ. W 2007 r. na wolno¶ci wyklu³y siê pierwsze pisklêta, w 2008 r. przyby³o 9 kolejnych - gatunek uznano wiêc za przywrócony japoñskiej przyrodzie, choæ jego utrzymanie bêdzie wymaga³o wielu dalszych zabiegów.

Podobny program reintrodukcji wg japoñskich wzorów ruszy³ w Korei Po³udniowej.

Wszystko to mo¿na ³atwo znale¼æ w Internecie, np. http://www.city.toyooka.lg.jp/english/i … index.html
http://www.arkive.org/oriental-white-st … ngeHabitat
http://www.independent.co.uk/news/world … 33596.html

Hodowle zachowawacze z ZOO uratowa³y i pozwoli³y przywróciæ naturze niejeden gatunek, np. olbrzymie kondory kalifornijskie z USA czy piêkne antylopy – oryksy arabskie. Najprostszym dla Polaka przyk³adem s± przecie¿ nasze ¿ubry – w 1921 r. k³usownik zabi³ ostatniego na wolno¶ci, ale wspó³praca ogrodów zoologicznych, w tym ZOO w Poznaniu, pozwoli³a przywróciæ go polskiej przyrodzie! We wszystkich tych przypadkach cz³owiek w ostatniej chwili choæ w ma³ej cz±stce naprawi³ to, co zniszczy³.

Dziêki Piotrku za przypomnienie tego tematu. Japoñskim Kolegom ¿yczymy dalszych sukcesów w ochronie swoich bocianów: Banzai! :)

Poniewa¿ jak widaæ nawet do¶wiadczonym forumowiczom trudno odró¿niæ bociany czarnodziobe od naszych bocianów bia³ych, a po drugie sam bocian czarnodzioby, jak i jego japoñski program reintrodukcji i ochrony godne s± nag³o¶nienia - wydzielamy je jako osobny temat, tak jak ma trzeci bociani gatunek – bocian czarny. Kolejne posty o tym bocianach czarnodziobych proszê wpisywaæ w³a¶nie tu.

Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Eva Stets - 2010-10-18 10:18:35

Dziêkujê bardzo za wyja¶nienie. Przepraszam Forumowiczów za niedopatrzenie i za pomy³kê.

Mimo wszystko, je¶li mo¿na (?) chcia³abym poprosiæ osoby bardziej zorientowane w tym temacie o wyja¶nienie -  dlaczego w konkretnym o¶rodku reintrodukcji bociana czarodziobego gniazdo ptaków jest tak nisko umiejscowione?

Programy reintrodukcji s± wspania³± rzecz±, pisa³am o tym na forum m.in. o programie reintrodukcji bociana bia³ego w Belgii.

Zainteresowanym tak± form± obserwacji ¿yczê mi³ych wra¿eñ.

Eva Stets

Angelika - 2010-10-18 11:50:13

Z ca³ym szacunkiem dla wszystkich forumowiczów, ale ja osobi¶cie wolê ogl±daæ ptaki na wolno¶ci, nawet je¶li jest to program reintrodukcji.

Eva Stets napisał:

Mimo wszystko, je¶li mo¿na (?) chcia³abym poprosiæ osoby bardziej zorientowane w tym temacie o wyja¶nienie -  dlaczego w konkretnym o¶rodku reintrodukcji bociana czarodziobego gniazdo ptaków jest tak nisko umiejscowione?

Jednak, jak ju¿ dosz³o do tego tematu, chcia³abym równie¿ zaspokoiæ swoj± ciekawo¶æ dotycz±c± wysoko¶ci gniazda.

seba_archeolog - 2010-10-18 12:51:36

Witam!

Co do kwestii ochrony ptaków za bardzo nie mam prawa siê wypowiadaæ bo nie jestem ekspertem w tej dziedzinie, ale wczorajszy post Reni - http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 433#p28433 oraz jej ubieg³oroczny post - http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 121#p20121 i powy¿szy Paw³a T. Dolaty wyja¶niaj± ca³kowicie wyj±tkow± sytuacjê tego gatunku. Uwa¿am, ¿e program reintrodukcji bociana czarnodziobego z racji jego znaczenia dla uratowania gatunku zagro¿onego w skali ¶wiatowej warto nag³o¶niæ i informacje o nim nie tylko mog±, ale powinny byæ na naszym forum.

Pozdrawiam

Sebastian Przybylski
PwG OTOP

Piotr J. - 2010-10-18 20:44:23

Przepraszam bardzo, zamieszczaj±c linki do kamer w Japonii, nie mia³em zamiaru wywo³ywaæ  burzy na forum, a jedynie pokazaæ/przypomnieæ mozliwo¶ci kamery w o¶rodku.

Pawe³ T. Dolata - 2010-10-19 00:43:10

Pewnie ka¿dy z nas (ja zdecydowanie) woli ogl±daæ dzikie ptaki na wolno¶ci, tak jak swoich bliskich w zdrowiu, a nie w szpitalnej sali. Ale tak jak szpitalna sala jest niezbêdnym etapem w powrocie chorego do zdrowia, tak o¶rodek rehabilitacji jest etapem w powrocie gatunku na wolno¶æ – tu bociana czarnodziobego na wolno¶æ w Japonii.

I w³a¶nie dziêki temu o¶rodkowi i projektowi mo¿na pochodz±ce z tego projektu osobniki od 1995 r. ogl±daæ na wolno¶ci, a obecnie te¿ ich potomstwo, wyklute ju¿ na wolno¶ci. To wielki, spektakularny sukces, oparty na dziesi±tkach lat ciê¿kiej, przemy¶lanej i dobrze zorganizowanej pracy, wiêc taki detal jak wysoko¶æ umiejscowienia gniazda zapewne te¿ jest przez prowadz±cych projekt przemy¶lany. Je¶li jednak kogo¶ bardzo to ciekawi, proponujê bezpo¶redni kontakt mailowy z nimi, adres pewnie nietrudno znale¼æ w Google.

Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Angelika napisał:

Z ca³ym szacunkiem dla wszystkich forumowiczów, ale ja osobi¶cie wolê ogl±daæ ptaki na wolno¶ci, nawet je¶li jest to program reintrodukcji.

Eva Stets napisał:

Mimo wszystko, je¶li mo¿na (?) chcia³abym poprosiæ osoby bardziej zorientowane w tym temacie o wyja¶nienie -  dlaczego w konkretnym o¶rodku reintrodukcji bociana czarodziobego gniazdo ptaków jest tak nisko umiejscowione?

Jednak, jak ju¿ dosz³o do tego tematu, chcia³abym równie¿ zaspokoiæ swoj± ciekawo¶æ dotycz±c± wysoko¶ci gniazda.

Sve - 2010-10-19 18:03:29

Tutaj http://www.orelskalni.cz/ i tutaj http://aktualne.centrum.cz/priroda/clan … ?id=438697 mo¿ecie czytaæ i ogl±daæ fotki z reintrodukcji or³a przedniego w Beskidy – góry na granicy Czech i Polski. Kiedy bêdziecie ogl±daæ fotki i widea na tych stronkach, zobaczycie „smutne widoki“ or³ów – królów niebos w klatkach.

Mo¿emy zacz±æ narzekaæ, jakie to okropne, trzymaæ takie ptaki we wolierach…

Dziêki temu projektowi zosta³o od roku 2006 wypuszczonych na wolno¶æ 15 m³odych or³ów, ktore teraz powoli zajmuj± terytoria w górach w naszym kraju. Dziêki temu projektowi w tym roku po stu latach znowu or³y wybudowa³y gniazdo w Republice Czeskiej.

Warto czy nie warto trzymaæ z pocz±tku ptaki w klatkach?

W tym projekcie handicapowane samice or³ów wychowuj± m³ode, które s± zabrane z gniazd or³ów na S³owacji. Z gniazd odbierane jest m³odsze (s³absze) pisklê, ktore by w naturze nie prze¿ylo. W klatce nie tylko, ¿e prze¿yje, ale pó¼niej jako dzielny m³ody ptak zostanie wypuszczony w Beskidach.

Warto czy nie warto zabieraæ ptaki urodzone na wolno¶ci do klatek?

Projekt jest bardzo wa¿ny dla ochrony przyrody i or³ów, prowadzony przez profesjonalistów – jak wszystkie projekty reintrodukcji.

Handicapowanych zwierz±t – jak w naszym przypadku – w projektech reintrodukcji u¿ywa siê czêsto, ale nie zawsze. W niektórych przypadkach nawet naukowcy w naturze chwutaja ostatnie ¿yj±ce osobniki, zabieraj± je do hodowli i pó¼nej wypuszczaj± na wolno¶æ ich potomstwo.

Warto czy nie warto zabieraæ ostatnie ¿yj±ce na wolno¶ci zwierzêta do hodowli?

Dziêki takim projektom zosta³y uratowane niektóre gatunki – jak ju¿ wspominany ¿ubr, czy kon Przewalskiego, o ratowanie kolejnych w³a¶nie naukowcy walcz± (np. o ibisa grzywiastego).

Nie wiem, czy w Japonii w projekcie uczestnicza handicapowane bociany, czy ptaki z³apane na wolno¶ci. Ale je¶li chodzi o ratowanie gatunku, wtedy nawet to jest niewa¿ne. Moze komu¶ siê nie podoba patrzeæ na ptaki w niewoli. Ale ja my¶lê, ¿e raczej powinni¶my patrzeæ, jak siê Japoñczykom powodzi, ile bocianow ju¿ w ten sposób wypu¶cili na wolno¶æ… Miejmy nadziejê, ¿e w przysz³o¶ci nasze wnuki nie bêd± musia³y patrzeæ
przez internet na ratowanie w niewoli naszych bocianów…
Svì

Iganka - 2010-10-21 21:31:45

Wobec podzielonych opinii co do obserwacji ptaków w naturze i w niewoli ( w ramach programów przywracania ich naturalnemu ¶rodowisku ), my¶lê, ¿e w tym wyj±tkowym przypadku , kiedy temu gatunkowi grozi³o ca³kowite wyginiêcie, warto po¶wiêciæ chwilê uwagi choæby nawet min.  w celu porównania  zachowañ ptaków,tych  które mamy mo¿liwo¶æ podgl±daæ w monitorowanych gniazdach w naturalnym ¶rodowisku i ich krewniaków bocianów czarnodziobych w warunkach ( zbli¿onych )  w specjalnie przygotowanym o¶rodku.

Na poni¿szych zdjêciach:  bocian czarnodzioby spaceruj±cy w o¶rodku w zbli¿eniu (fot.1), uda³o mi siê równie¿ zaobserwowaæ karmienie bocianów i wcale nie wygl±da³o to, tak jak my¶la³am, ¿e zostan± im podstawione gotowe naczynia z pokarmem, na fot.2  widaæ w g³êbi sylwetkê cz³owieka, który wysypa³ do wody po¿ywienie dla ptaków i szybko oddali³ siê. Ptaki  ( razem z bocianami przebywaj± czaple ) brodz±c szukaj± w naturalny sposób  pokarmu. Fot. 3,4 - ¿eruj±ce bociany czarnodziobe.

http://www.allegaleria.pl/images/g3rnq6ofdkdvudxuhy2_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/vaqg7kn24s5jsk99v24o_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2evkujrj1tljim4zuch_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/u8bfrjdaa2u624pj4uuf_thumb.jpg

Iganka - 2010-10-22 20:26:54

22.10. 2010

Poni¿sze  zdjêcia robione by³y dzisiaj w godzinach 9:00-10:00 rano, dla bocianów czarnodziobych to by³o wczoraj, obecnie w Japonii jest godzina 05:11 rano, sobota - czas polski to  22:11 pi±tek .
Fot. 1 - bocian przeszukiwa³ rów z wod± i chyba co¶ z³owi³ - fot. 2.
Bardzo czêsto na zdjêciach widzimy  ¿eruj±ce bociany bia³e ( bociany czarne równie¿ ) w naturalnym ¶rodowisku  w zbiornikach wodnych razem z czaplami, te boæki czarnodziobe tak¿e  przebywaj± w towarzystwie czapli - fot.3,4

http://www.allegaleria.pl/images/9mmn9zcpyap2gzyoee6k_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fkgsftp9uq157ucc8ag0_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/eg39ern8ei6jtlonzfj_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/qd90vs8omqfakvyfij6f_thumb.jpg

Iganka - 2010-10-25 15:57:09

25.10. 2010

Gor±co polecam ogl±dniêcie 6 krótkich filmików przedstawiaj±cych bociana czarnodziobego w naturze, (wystarczy klikn±æ w poszczególne obrazki), które pozwol± poznaæ bli¿ej bociana czarnodziobego, jest on równie piêkny jak nasze rodzime bociany bia³e :) , poni¿ej link do strony internetowej

http://ibc.lynxeds.com/species/oriental … a-boyciana

1) Czyszczenie upierzenia przez doros³ego ptaka w gnie¼dzie, Jiangx, Chiny
2) Lot doros³ych ptaków nad gniazdem, Primorskij Kraj, Rosja
3) Doros³y osobnik w stadzie mew, Hong Kong, rezerwat przyrody
4) Gniazdo na niskim drzewie, kontrola gniazda (przez ornitologa) z trzema m³odymi, doros³y bocian wraca do gniazda, Primorskij Kraj, Rosja
5) Lot doros³ych ptaków, Primorskij Kraj, Rosja
6) Doros³y ptak z trzema pisklêtami, gniazdo na s³upie elektrycznym, Primorskij Kraj, Rosja

Misia - 2010-10-27 09:23:47

Obejrza³am wszystkie polecone przez Igankê filmy. Piêkne i ciekawe.
Te bociany s± prawie tak ³adne jak nasze "czerwonodziobe" :).

Barbarka - 2010-10-27 19:12:04

27 pa¼dziernika 2010 r.

   Pozwolê sobie dorzuciæ swoje trzy grosze: bardzo, bardzo siê cieszê z przyzwolenia  na powrót (pierwszy raz pisa³a na ich temat Renia 04 wrze¶nia 2009 r. w w±tku "Zagraniczne bocianie kamery (marzec - wrzesieñ 2009)" - nie udaje mi siê zacytowac postu, pewnie dlatego, ¿e z zamknietego w±tku, a nie chcê linkowaæ) tematu japoñskich bocianów czarnodziobych na to forum! Tym bardziej, ¿e temat jest niezwykle frapuj±cy, a ptaki piêkne i - szczególnie w czasie zimowej posuchy na bociany bia³e w Europie - po prostu s± do ogl±dania!
   Dziêkujê za t± decyzjê!   :applause:

   Pozdrawiam wszystkich Bocianolubów

Eva Stets - 2010-10-28 03:50:40

O "powrocie" tematu trudno mówiæ, bo nigdzie on nie "odchodzi³". :) Jest to nowy i zupe³nie osobny temat.

Co ciekawe, zamykaj±c w±tek o lêgowych zagranicznych obserwacjach w 2009 roku - napisa³am zachêtê do Forumowiczów, co cytujê: 
"...Z kolei by³abym bardzo wdziêczna, gdyby osoby zainteresowane bocianami tak w parkach reintrodukcji jak i w o¶rodkach rehabilitacji poszuka³y wiêcej informacji lub nawi±za³y kontakt z tymi instytucjami, poprosi³y o kilka zdjêæ i danych i napisa³y ciekawy reporta¿ w temacie o ochronie i pomocy bocianom zagranic±..."

Post mo¿na przeczytaæ w wspomnianym przez Barbarkê w±tku pod linkiem: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 268#p20268
Tak wiêc nie pozostaje nam nic wiêcej, jak cieszyæ siê teraz temat jest i podziêkowaæ:

1 - Reni, ¿e przesz³o rok temu zwróci³a uwagê na boæki w Japonii
2 - Piotrowi, ¿e w tym roku przypomnia³ o technicznych mo¿liwo¶ciach kamery z tego projektu
3 - Paw³owi, ¿e podj±³ decyzj±, aby na ten projekt reintrodukcji zrobiæ osobny temat

Barbarka napisał:

(...) Pozwolê sobie dorzuciæ swoje trzy grosze: bardzo, bardzo siê cieszê z przyzwolenia  na powrót (pierwszy raz pisa³a na ich temat Renia 04 wrze¶nia 2009 r. w w±tku "Zagraniczne bocianie kamery (marzec - wrzesieñ 2009)" tematu japoñskich bocianów czarnodziobych na to forum!
   Dziêkujê za t± decyzjê! (...)

Barbarka - 2010-10-28 07:45:13

28 pa¼dziernik 2010 r.

Kilka zdjêæ bocianów czarnodziobych (i czapli siwych(?)) z japoñskiego o¶rodka reintrodukcji tego bociana w Toyooka,  prefektura Hyogo.

http://img232.imageshack.us/img232/5137/getoneshot003.th.jpg  http://img522.imageshack.us/img522/7949/getoneshot005.th.jpg  http://img12.imageshack.us/img12/7048/getoneshot009.th.jpg  http://img143.imageshack.us/img143/9458/getoneshot008.th.jpg

Iganka - 2010-10-28 17:26:57

28.10. 2010

Wklejone ni¿ej zdjêcia robione by³y w godzinach rannych 08:00-09:00 czasu polskiego, w Japonii by³a wtedy godzina 15:00-16:00 (fot.1,2,3,4,5) Widaæ na nich bociany w zbli¿eniu i bociany ¿eruj±ce. Podczas obserwacji, spokojnie brodz±ce  w wodzie bociany o¿ywi³y siê  nagle i pod±¿y³y  ca³± grup± w jednym kierunku, dziêki mo¿liwo¶ciom technicznym kamerki mo¿na by³o "pój¶æ" za nimi - bociany zobaczy³y podje¿d¿aj±cy do ogrodzenia samochód, nie ba³y siê podej¶æ do ogrodzenia ale szybko pojê³y , ¿e nie jest to auto dowo¿±ce pokarm  :)  ( fot.6) i wróci³y do ponownego  przeszukiwania dna stawów wodnych.

http://www.allegaleria.pl/images/49i2fmdch5ai20tlv9fu_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/kvfc5d06po3dlk87j9i4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/5mr6fm7rkaup0rt4htvy_thumb.jpg

http://www.allegaleria.pl/images/kuk2hxc4k796j2vf5up_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hir5ml441ljevfk1yiu_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/xrdhr9kbn5ydjidsrcfu_thumb.jpg

Dla lepszego poznania bociana czarnodziobego i porównania z bocianem bia³ym ujê³am ich wizerunki na jednym wspólnym zdjêciu.
Od razu widaæ, ¿e oprócz koloru ich dzioby ró¿ni± siê wielko¶ci±. Bocian czarnodzioby ma masywny dziób, wiêkszy ni¿ bocian bia³y. Otoczka skóry wokó³ oka jest czerwona, têczówka oka  jasna, nasze boæki maj± têczówkê szar± lub br±zow±, co na tle bia³ego upierzenia czyni ich oko bardziej wyraziste.

Pisklêta bociana czarnodziobego po wykluciu s± bia³e , dziobki i nó¿ki maj± koloru jasnego, kremowo-¿ó³te ,natomiast pisklêta bociana bia³ego przeciwnie - jako ma³e  pisklêta dziobki  i nogi maj± czarne ( niestety nie znalaz³am stosownej fotki pisklêcia bociana czarnodziobego dla  zbli¿enia i porównania z bia³ym m³odym boækiem )

http://www.allegaleria.pl/images/bml1k20ff9hvxl2bkjv_thumb.jpg

Barbarka - 2010-10-28 18:29:26

28 pa¼dziernika 2010 r.

Id±c ¶ladem iganki, w trakcie ogl±dania filmików z podanego linku, z czwartego filmu zrobi³am parê zrzutów ekranowych. Zdecydowa³am siê wstawiæ zdjêcia bocianka w rêkach cz³owieka, bo nie uda³o mi siê znale¼æ innych zdjêæ z bliska, takich ¿eby by³o widaæ i dziobki, i ³apki, i kolor pióreczek.
Wprawdzie jestem przeciwna takiemu ingerowaniu bez wy¿szego, sensownego celu (np. obr±czkowanie) w ¿ycie ptaków, ale ostatnie zdjêcie przedstawia l±duj±cego na gnie¼dzie rodzica. My¶lê, ¿e obesz³o siê bez szkód. Iganka opisa³a pisklêta, wiêc ja je tylko poka¿ê. Je¿eli kto¶ chce dok³adniej obejrzeæ bocianka, wystarczy zdjêcie kilkn±æ; podgl±d mo¿na jeszcze powiekszyæ.

iganka napisał:

25.10. 2010

Gor±co polecam ogl±dniêcie 6 krótkich filmików przedstawiaj±cych bociana czarnodziobego w naturze, (wystarczy klikn±æ w poszczególne obrazki), które pozwol± poznaæ bli¿ej bociana czarnodziobego, jest on równie piêkny jak nasze rodzime bociany bia³e :) , poni¿ej link do strony internetowej

http://ibc.lynxeds.com/species/oriental … a-boyciana
[...]
4) Gniazdo na niskim drzewie, kontrola gniazda ( przez ornitologa) z trzema m³odymi, doros³y bocian wraca do gniazda, Primorskij Kraj, Rosja
[...]

http://img100.imageshack.us/img100/527/mwsnap023.th.jpg  http://img547.imageshack.us/img547/6672/mwsnap024.th.jpg  http://img213.imageshack.us/img213/8001/mwsnap025.th.jpg  http://img28.imageshack.us/img28/8219/mwsnap027b.th.jpg


http://img835.imageshack.us/img835/7228/mwsnap028t.th.jpg  http://img21.imageshack.us/img21/3452/mwsnap030.th.jpg  http://img221.imageshack.us/img221/4089/mwsnap031.th.jpg  http://img180.imageshack.us/img180/5202/mwsnap037.th.jpg


Tego bociana w Azji nazywaj± - w swobodnym t³umaczeniu z angielskiego - orientalnym, b±d¼/czyli wschodnim bocianem bia³ym.

Iganka - 2010-10-29 19:42:36

29.10.2010

Wydawa³oby siê, ¿e w tym o¶rodku bociany ¿yj± sobie beztrosko i zwyczajnie nudz± siê , ale...i tu czasem zdarzaj± siê drobne nieporozumienia i potyczki. Na szczê¶cie nie dosz³o do "bitki",dwa bociany przez chwilê zmierzy³y siê na dzioby, wykona³y kilka podskoków i wszystko wróci³o do normy :) Trzeci bocian sta³ obok drzemi±c i nic go nie obchodzi³o co dzieje siê tu¿ obok.

http://www.allegaleria.pl/images/ergjqw6y892sqnuw4l_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/05dabulx0thm7bcjamo1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/m6gw0ixrq50jbltyq5ce_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/17m89wqsty74clsls9jp_thumb.jpg

Renia - 2010-10-29 22:52:35

30 pa¼dziernika 2010

Obok brodz±cych w wodzie bocianów czêsto pojawiaj± siê czaple siwe. Byæ mo¿e nie s± to "pensjonariusze" tego o¶rodka, a go¶cie, którzy wpadaj± na poczêstunek :). Czêsto mo¿na je zobaczyæ siedz±ce na ogrodzeniu - jak na zdjêciu nr 3.

http://images47.fotosik.pl/359/1b50d12a7e093951m.jpg  http://images43.fotosik.pl/359/598994e91070773am.jpg  http://images39.fotosik.pl/355/5d8e393125a7af15m.jpg

Iganka - 2010-11-01 06:43:01

01.11. 2010

Amatorami wysiadywania na p³ocie s± równie¿ bociany. Siedz± w towarzystwie czapli a czêsto równie¿ w swoim gronie, poddaj±c siê b³ogiemu lenistwu i obserwacji otoczenia z nieco wy¿szego poziomu :)

http://www.allegaleria.pl/images/h94xs4nts814hik0wnn_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hjlb7fkdvtyx80ytpm1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/0oubdx63ajua5p2v2pt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/0v4wwe7cqlvzb6ks3pqw_thumb.jpg

Czasem zdarza siê , ¿e bociany "wyjd±" poza ogrodzenie , który¶ pofrunie i polata sobie w najbli¿szej okolicy nad o¶rodkiem :) - jak to widaæ na filmie z ubieg³ego roku ( kwiecieñ 2009 )

http://www.youtube.com/watch?v=NgWfanap … re=related

Iganka - 2010-11-03 10:37:52

03.11.2010

W czasie , kiedy pisany jest post, w Japonii jest godzina 19:34, bocianów ju¿ nie widaæ. Poni¿sze fotki by³y wykonane  pó¼nym popo³udniem 15:30-16:00 ( u nas by³a godzina 08:30-09:00 ) . Fot. 1,2, przedstawiaj± jeszcze ¿eruj±ce bociany, inne ju¿ odpoczywaj± stoj±c nieruchomo z dziobami wtulonymi w pióra ( fot.3,4)

http://www.allegaleria.pl/images/bszgzvpcb6qu6f0fq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/v74virmkewf6e72nru47_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/66p27acv6f6kw8lukca_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l1eyv1iaow83wl2271ll_thumb.jpg

Pawe³ T. Dolata - 2010-11-03 15:52:33

Witam!

Dziêki Iganko za zajêcie siê dog³êbnie tematem bocianów czarnodziobych z Japonii i czêste relacje z obserwacji tych fajnych ptaków. Dziêki te¿ za uzupe³niajace obraz relacje Barbarki i Reni. :)

Wiem Iganko, ¿e fascynuj± Ciê tak jak mnie bociany CZARNE, widaæ przenios³o siê to te¿ na CZARNOdziobe. :)

Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Barbarka - 2010-11-05 09:13:27

05 listopada 2010 r., godz.09:30.

W Toyooka powoli koñczy siê ju¿ dzisiejszy dzieñ. Czê¶æ bocianów jeszcze intensywnie ¿eruje przed noc± (f.: 1, 2, 3, 5, 6), a czê¶æ ju¿ odpoczywa (f. 4, 7).  Na f. 2 i 3 widaæ miêdzy bocianami czaplê. Czaple s± tu sta³ymi bywalcami, wpadaj±cymi regularnie na przek±ski.

Taki obrazek jak na f. 8 widzê pierwszy raz, ale w sezonie lêgowym tu nie zagl±da³am. Ten bocian zachowuje siê na platformie lêgowej jak bociany bia³e w swoich gniazdach: co¶ przek³ada, co¶ poprawia dziobem - jak u siebie.

Na f. 4, 5 i 6 widaæ na obu nogach (bardzo wyra¼nie na ¿ywo, bo na zdjêciach ju¿ nie tak bardzo) kolorowe obr±czki. Ale na ich temat nie wiem nic.

¯eruj±ce bociany bardzo szybko siê przemieszczaj± a kamerka ma swoje ograniczenia wynikaj±ce z formy przekazu: trudno za nimi nad±¿yæ. Ale ciesz± moje oczy bardzo swoim widokiem!   :applause:

http://img824.imageshack.us/img824/6915/getoneshot05xi10r027.th.jpg  http://img24.imageshack.us/img24/7016/getoneshot05xi10r015.th.jpg  http://img8.imageshack.us/img8/2979/getoneshot05xi10r012.th.jpg  http://img257.imageshack.us/img257/2636/getoneshot05xi10r003.th.jpg

http://img340.imageshack.us/img340/8675/getoneshot05xi10r004.th.jpg  http://img201.imageshack.us/img201/835/getoneshot014.th.jpg  http://img543.imageshack.us/img543/1301/getoneshot05xi10r011.th.jpg  http://img534.imageshack.us/img534/4904/getoneshot05xi10r026.th.jpg



Zada³am sobie troszkê trudu i wyszuka³am w necie zdjêcia m³odych bocianków w gnie¼dzie, jeszcze po ¶cis³± opiek± rodziców (f. 9 i 10), jak i podlotki (f. 11). Ostatnie zdjêcie wygl±da mi na zrobione w Toyooka. I pozwolê sobie zamie¶ciæ je (w celach szkoleniowo-pogl±dowych  :cool:  )  na tym forum. Zdjêcia s± piêkne i du¿o lepszej jako¶ci jak te robione z przekazu. A oto one:

http://img684.imageshack.us/img684/125/cbmode1.th.jpg  http://img684.imageshack.us/img684/8576/cbmode2.th.jpg  http://img214.imageshack.us/img214/4416/cbmode3.th.jpg  http://img695.imageshack.us/img695/8494/cbztoyooka.th.jpg

Iganka - 2010-11-05 21:32:27

Pawe³ T. Dolata napisał:

Wiem Iganko, ¿e fascynuj± Ciê tak jak mnie bociany CZARNE, widaæ przenios³o siê to te¿ na CZARNOdziobe. :)

Co¶ w tym jest :) jedne i drugie s± tajemnicze i ciekawe w obserwacji, widzia³am film z ogrodu zoologicznego, gdzie przebywa³y razem, w jednej wolierze, chyba to nie przypadek, ¿e umieszczono je razem ?

Iganka - 2010-11-05 22:09:09

Barbarka napisał:

Na f. 4, 5 i 6 widaæ na obu nogach (bardzo wyra¼nie na ¿ywo, bo na zdjêciach ju¿ nie tak bardzo) kolorowe obr±czki. Ale na ich temat nie wiem nic.

Równie¿ zwróci³am uwagê na obr±czki bocianów czarnodziobych. Obr±czki s± nieco inne od tych , które do tej pory mo¿na by³o zaobserwowaæ na nogach europejskich bocianów. S± szerokie, kolorowe. Bociany czarnodziobe w tym o¶rodku jak i na zdjêciach prezentowanych  w Internecie, maj± za³o¿one obr±czki na goleñ na obu nogach.Kolory obr±czek s± ³±czone : np. na jednej nodze niebieski z ¿ó³tym, na drugiej czerwony z czarnym, widocznie takie obr±czkowanie ma jaki¶ cel ornitologiczny.

Oprócz tego, na kilku filmikach mo¿na by³o zauwa¿yæ dodatkowe znakowanie na skrzyd³ach, widaæ to bardzo wyra¼nie na filmiku, gdzie bociany s± wypuszczane na wolno¶æ - link do filmu poda³a ju¿ wcze¶niej Renia  - na skrzyd³ach pierwszego bociana widaæ ¿ó³te kolory , drugi bocian niebieskie, o ró¿nych kszta³tach geometrycznych. Nie znalaz³am jak na razie obja¶nienia  jakie znaczenie maj± takie znakowania.
Poni¿ej przypomnienie  linku  i kadry z filmu, gdzie widaæ znakowania na skrzyd³ach, w dalszej czê¶ci filmu, widaæ równie¿ kopuluj±c± parê gdzie samiec ma oznakowane skrzyd³a.

http://www.allegaleria.pl/images/5tgl591lwdq4tyjcpcad_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/p4el30wsyyzwfigrlxh_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l8fe2n78sjiv7vm4a845_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nk9mvb15kaxi3ddakxmw_thumb.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=5QjTuh5S … re=related

Pawe³ T. Dolata - 2010-11-05 23:22:08

Dziêkujê Barbarko i Iganko za ciekawe spostrze¿enia o sposobach znakowania bocianów czarnodziobych. Parê s³ów komentarza ogólnie co do ich metod i celów, bo nie znam szczegó³ów w przypadku Toyooki.

1. Uk³ady kolorowych obr±czek stosowane s± szeroko na dzikie ptaki (np. na ptakie siewkowe) do szybkiej ich identyfikacji, gdy odczyt obr±czki jest trudny (czyli prawie zawsze u dzikich ptaków...), szczególnie badaj±c ma³± czy odosobnion± populacjê, tak± jak± jest w³a¶nie ta w o¶rodku w Toyooka. Takie uk³ady kolorowych obr±czek s± te¿ do¶æ popularne z ogrodach zoologicznych, pozwalaj±c te¿ na ich identyfikacjê i racjonalizacjê czynno¶ci hodowlanych, np. doboru par.

2. Kolorowe barwy na skrzyd³ach stosowane s± do rozpoznawania ptaków z jeszcze wiêkszej odleg³o¶ci. Maluje siê je najczê¶ciej nieszkodliwym dla ptaków kwasem pikrynowym, daj±cym ¿ó³te zabarwienie. Dlatego dotycz± w³a¶nie bocianów czarnodziobych wypuszczanych na wolno¶æ - z jednej strony wielokrotnie trudniej siê do nich zbli¿yæ, by odczytaæ numer obraczki lub uk³ad kolorowych obr±czek, z drugiej strony przy takiej reintrodukcji niezmierne wa¿ne jest ¶ledzenie i rozpoznawanie poszczególnych osobników, pozwalaj±ce zweryfikowaæ sukces akcji (np. podjecie migracji przez ptaki, a pó¼niej ewentualnych lêgów) i wykryæ jej s³abe punkty (rodzaje zagro¿eñ dla ptaków).

Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

iganka napisał:

Barbarka napisał:

Na f. 4, 5 i 6 widaæ na obu nogach (bardzo wyra¼nie na ¿ywo, bo na zdjêciach ju¿ nie tak bardzo) kolorowe obr±czki. Ale na ich temat nie wiem nic.

Równie¿ zwróci³am uwagê na obr±czki bocianów czarnodziobych. Obr±czki s± nieco inne od tych , które do tej pory mo¿na by³o zaobserwowaæ na nogach europejskich bocianów. S± szerokie, kolorowe. Bociany czarnodziobe w tym o¶rodku jak i na zdjêciach prezentowanych  w Internecie, maj± za³o¿one obr±czki na goleñ na obu nogach.Kolory obr±czek s± ³±czone : np. na jednej nodze niebieski z ¿ó³tym, na drugiej czerwony z czarnym, widocznie takie obr±czkowanie ma jaki¶ cel ornitologiczny.

Oprócz tego, na kilku filmikach mo¿na by³o zauwa¿yæ dodatkowe znakowanie na skrzyd³ach, widaæ to bardzo wyra¼nie na filmiku, gdzie bociany s± wypuszczane na wolno¶æ - link do filmu poda³a ju¿ wcze¶niej Renia  - na skrzyd³ach pierwszego bociana widaæ ¿ó³te kolory , drugi bocian niebieskie, o ró¿nych kszta³tach geometrycznych. Nie znalaz³am jak na razie obja¶nienia  jakie znaczenie maj± takie znakowania.
Poni¿ej przypomnienie  linku  i kadry z filmu, gdzie widaæ znakowania na skrzyd³ach, w dalszej czê¶ci filmu, widaæ równie¿ kopuluj±c± parê gdzie samiec ma oznakowane skrzyd³a.

http://www.allegaleria.pl/images/5tgl59 … _thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/p4el30 … _thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l8fe2n … _thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nk9mvb … _thumb.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=5QjTuh5S … re=related

Pawe³ T. Dolata - 2010-11-05 23:34:20

Witam!

Umieszczenia obu tych gatunków w jednej wolierze wynika zapewne z ich podobieñstwa w sposobie ¿erowania (widoczne na fotkach b. czarnodziobego brodzenie w wodzie do parudziesiêciu centymerów g³êboko¶ci, którego np. bocian bia³y unika), a tak¿e – co jest z tym zwi±zane – ze spo¿ywanym pokarmem. U b. czarnodziobego s± to na pierwszym miejscu ryby (np. http://en.wikipedia.org/wiki/Oriental_Stork), podobnie jak ¶rodkowoeuropejskie bociany czarne - te z po³udniowej Europy jedz± znacznie wiêcej owadów, ¿eruj±c na terenach suchych (pisa³em o tym na 4-06-2010 http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … php?id=195).

Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

iganka napisał:

Pawe³ T. Dolata napisał:

Wiem Iganko, ¿e fascynuj± Ciê tak jak mnie bociany CZARNE, widaæ przenios³o siê to te¿ na CZARNOdziobe. :)

Co¶ w tym jest :) jedne i drugie s± tajemnicze i ciekawe w obserwacji, widzia³am film z ogrodu zoologicznego, gdzie przebywa³y razem, w jednej wolierze, chyba to nie przypadek, ¿e umieszczono je razem ?

Renia - 2010-11-06 07:03:16

W Internecie niewiele znalaz³am informacji na temat o¶rodka w Toyooka. Postanowi³am wiêc poszukaæ w jêzyku japoñskim, naturalnie korzystaj±c z translatora.
Najpierw ustali³am, ¿e

コウノトリ 豊岡市にて    to "Bociany z Toyooka", a

兵庫県立コウノトリの郷公園(豊岡市)      to nazwa o¶rodka w Toyooka

Po wpisaniu którego¶ z tych hase³ w Google, korzystaj±c znów z automatycznego t³umacza, mo¿na znale¼æ wiele informacji na temat parku bociana czarnodziobego m.in. o liczebno¶ci populacji. O¶rodek prowadzi dzia³alno¶æ edukacyjn±, bociany mo¿na obserwowaæ, mo¿na zasiêgn±æ informacji na ich temat od pracowników. Do dyspozycji odwiedzaj±cych jest te¿ wystawa, gdzie mo¿na w pogl±dowy sposób zapoznaæ siê z tym zagro¿onym gatunkiem bociana.

Niestety, automatyczny t³umacz jest niedok³adny, ³atwo wiêc o nie¶cis³o¶ci. Dlatego nie zamieszczê tu wiêcej informacji. Ka¿dego zainteresowanego zapraszam do poszukania informacji i naprawdê piêknych zdjêæ w opisany przeze mnie sposób :).

http://images46.fotosik.pl/343/5af40f8cf9201112m.jpg  http://images35.fotosik.pl/198/4174a71bca6c7df3m.jpg

Zdjêcia ze strony: http://kobe-mari.maxs.jp/toyooka/konotori.htm

Barbarka - 2010-11-06 07:48:13

6 listopada 2010 r., godz. ósma.

W Toyooka zwyk³y, jesienny dzieñ: popo³udnie. Bociny ¿eruj±, niektóre bardzo intensywnie (f. 1, 3). Czê¶æ stoi pod ogrodzeniem i odpoczywa, a niektóre siedz± na ogrodzeniu (w towarzystwie czapli) - (f. 2). "Popatrzcie jaki jestem piêkny!" - f. 4.    :D


http://img208.imageshack.us/img208/2359/getoneshot001.th.jpg  http://img575.imageshack.us/img575/9164/getoneshot012.th.jpg  http://img812.imageshack.us/img812/8237/getoneshot007.th.jpg  http://img149.imageshack.us/img149/29/getoneshot016.th.jpg

Iganka - 2010-11-06 13:10:47

06.11. 2010

Zagadka znakowania bocianów czarnodziobych z Toyooka jest prawie rozwi±zana, gdyby tak jeszcze mo¿na by³o rozszyfrowaæ napisy w jêzyku japoñskim :) i znajduje siê pod linkiem :

http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/reintr/r … dentif.pdf

Jak wynika z opisu Paw³a w po¶cie wy¿ej i obrazków ukazuj±cych kombinacje znakowania bocianów pod w/w linkiem (link mo¿e  otwieraæ siê d³ugo, mo¿na wnioskowaæ, ¿e populacja bocianów czarnodziobych znakowana jest w szczególny sposób, bociany dostaj± identyfikatory w postaci kolorowych obr±czek, nr identyfikacyjnego,  a niektóre osobniki dodatkowo znakowane s± na skrzyd³ach.

Pawe³ T. Dolata - 2010-11-06 13:25:03

Witam!

Warto zaznaczyæ, ¿e bohaterki drugiego planu licznych filmików i fotek z bocianami czarnodziobymi z Toyooka to dobrzez rozpoznane przez Barbarkê i Reniê czaple siwe, dok³adnie przedstawicielki wschodnioazjatyckiego jej podgatunku Ardea cinerea jouyi, bardzo podobne do europejskiego, nominatywnego podgatunku Ardea cinerea cinerea.

Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Iganka - 2010-11-07 10:49:51

07.11. 2010

Podczas wczorajszych obserwacji zobaczy³am , ¿e jeden z bocianów ma na grzbiecie wystaj±c± antenkê (fot.1) a po dok³adnym "¶ledzeniu" bociana wczoraj i dzisiaj ,okaza³o siê, bocian ma za³o¿ony  na plecach nadajnik do nawigacji GPS. Dalsza obserwacja pokaza³a, ¿e nadajniki maj± jednak  dwa bociany :)  a to mo¿na by³o stwierdziæ dziêki kolorowym obr±czkom.

Pierwszy bocian ma na jednej  nodze uk³ad kolorów: niebieski i czarny a na drugiej czarny, zielony, ¿ó³ty ( te w³a¶nie  kolory  wyra¼nie odznacza³y siê ) - fot.2, u drugiego bociana widaæ by³o tylko jedn± nogê z kombinacj± kolorów czarny i czerwony (fot.3).

Nadajniki s± ma³o widoczne, przykrywaj± je pióra ( albo s± tak zminiaturyzowane?). Kiedy bocian usiad³ na p³ocie i czy¶ci³ pióra ods³oni³ nieco nadajnik ale ze wzglêdu na niezbyt dobr± ju¿ widoczno¶æ, zdjêcie nie jest wyra¼ne (fot.4). Uda³o mi siê równie¿ uchwyciæ oba bociany razem, lecz równie¿ fotka nie jest udana ( fot.5)

http://www.allegaleria.pl/images/tdm3yu2pf6p9tmda6z_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ootqgso8v53zdil9md9_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/zgm0pvq5b6j5zqisko5_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7wk7kt3jbqkmqt98fzxm_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/upk2sljxwkd2sdfvy07_thumb.jpg

Jana - 2010-11-07 20:49:45

Bociany czarnodziobe daleko szukamy a blisko je mamy! 16 lipca 2010 roku ogl±da³am te piêkne ptaki w ZOO w Poznaniu, w starej jego czê¶ci przy ulicy Zwierzynieckiej. Dzieli³a nas odleg³o¶æ 1 metra. Maj± niezwyk³e, piêkne oczy. Potê¿ne czarne dzioby budz± respekt. Ciekawe gdzie bêd± przez okres zimy?

Renia - 2010-11-07 20:57:34

Zainteresowa³am siê kolorowymi obr±czkami bocianów, o których pisali wy¿ej Barbarka, Iganka i Pawe³ T. Dolata. Wyszuka³am w sieci trochê zdjêæ. To rzeczywi¶cie doskona³y sposób znakowania. Barwne obr±czki i plamy na skrzyd³ach s± widoczne z daleka. Aby zidentyfikowaæ bociana, niekoniecznie trzeba odczytaæ napis na obr±czce. Wystarczy zapamiêtaæ kombinacjê barw obr±czek i plam na skrzyd³ach.

http://images49.fotosik.pl/363/9f6bbfd501a87896m.jpg  http://images43.fotosik.pl/363/e255b9c831cc720cm.jpg  http://images50.fotosik.pl/363/b050f2815328d049m.jpg

Zdjêcia ze stron: http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/reintr/ind_identif.php
http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … j0025.html
http://komorebi-yureru.cocolog-nifty.co … _6f3a.html

Pawe³ T. Dolata - 2010-11-07 21:49:03

Dziêki Janko za ciekaw± informacjê. W wielkim Nowym ZOO w Poznaniu przy ul. Browarnej ich nie spotka³em, a tu patrzecie - siedz± w wolierze Starego ZOO w centrum...

Zapewne masz jakie¶ ich fotki? To poprosimy na forum. :)

A mo¿e kto¶ z poznaniaków je odwiedzi z aparatem? Ja nie omieszkam przy okazji.

No i trzeba by namówiæ ZOO w Poznaniu na kamerê. :)

Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl

Jana napisał:

Bociany czarnodziobe daleko szukamy a blisko je mamy! 16 lipca 2010 roku ogl±da³am te piêkne ptaki w ZOO w Poznaniu, w starej jego czê¶ci przy ulicy Zwierzynieckiej. Dzieli³a nas odleg³o¶æ 1 metra. Maj± niezwyk³e, piêkne oczy. Potê¿ne czarne dzioby budz± respekt. Ciekawe gdzie bêd± przez okres zimy?

kamelek - 2010-11-08 01:15:37

Witam!

Je¶li pogoda dopisze to chêtnie siê dzisiaj wybiorê do Starego Zoo i zrobiê im zdjêcia.

pozdrawiam :)

Agnieszka

Iganka - 2010-11-09 21:14:09

09.11.2010


Bociany czarnodziobe to ptaki brodz±ce, ¿eruj± w p³ytkich wodach stoj±cych, strumieniach, rowach, zanurzaj±c dziób w wodzie metod± dotykow± penetruj± dno (fot. 1, 2). Czêsto przy ¿erowaniu rozk³adaj± skrzyd³a nad lustrem wody (fot. 3), tworz±c cieñ nad potencjaln± ofiar±, podobn± technikê ¿erowania stosuj± równie¿ inne ptaki brodz±ce, np. bociany czarne.
W o¶rodku Toyooka stworzono bocianom warunki do ¿erowania podobne jak w naturze, ale przy ogrodzeniu ustawione s± dodatkowo naczynia, do których opiekunowie równie¿ dostarczaj± pokarm - na fot. 4 bocian potraktowa³ miskê jako ma³y basenik relaksuj±cy :)

http://www.allegaleria.pl/images/10ve541ksnj2u53f23ym_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/zs41efg7j380t794rw88_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1iu86qykow6v6lghck7w_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/coqxaxwflof8ipthzxs_thumb.jpg

Iganka - 2010-11-11 18:58:46

11.11. 2010

G³ównymi sk³adnikami diety bociana czarnodziobego s± ryby, ¿aby, wê¿e, owady, ma³¿e, ¶limaki, krewetki, kraby, których liczebno¶æ gwa³townie spada³a na terenach rolniczych Toyooka na skutek  intensywnego stosowania pestycydów, g³ównie w uprawach ry¿u. Obecnie d³ugoletnia wspó³praca wielu resortów gospodarczych (powsta³a w tym celu specjalna Rada, sk³adaj±ca siê z 24 organizacji), promowanie  ekologicznej uprawy ry¿u, wysoka edukacja rolników i mieszkañców prefektury w zakresie poprawy i ochrony ¶rodowiska  naturalnego, powoli przywraca biotop sprzyjaj±cy naturalnym ¿erowiskom bociana czarnodziobego, czapli, kaczek. W wodach Toyooki przybywa coraz wiêcej miejscowych gatunków ryb, a na polach ry¿owych ¿ab i owadów, które s± zabezpieczeniem ¿erowisk dla ptaków i sprzyjaj± przywracaniu ich naturalnych siedlisk, tak aby bociany mog³y wy¿ywiæ siê, ¿yæ bezpiecznie i podejmowaæ lêgi. 

¬ród³o : http://www.japanfs.org/en/mailmagazine/ … 27810.htmlhttp://www.arkive.org/oriental-white-st … xt=Biology

http://www.allegaleria.pl/images/hf7rt0vfdzb19310ew_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/c7s71z97ec7rwfoo55tp_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1fn7nyyijp5m1pkqbyw1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ihlg49fay6k936pggret_thumb.jpg

Zdjêcia 1, 2, 3, 4 s± zrobione z dzisiejszych obserwacji bociana czarnodziobego z o¶rodka Toyooka.

Przylot bocianów czarnodziobych na miejsca lêgowe nastêpuje w kwietniu, rozpoczynaj± budowê nowego gniazda, lub naprawiaj± stare. Samica sk³ada od dwóch do sze¶ciu jaj, które wysiaduje przez 32 do 35 dni . Po wylêgu w koñcu maja i na pocz±tku czerwca, pisklêta s± karmione przez oboje rodziców a¿ do lipca. 

Poni¿ej film edukacyjny run2tv dla m³odzie¿y przedstawiaj±cy gniazda bociana czarnodziobego z pisklêtami  wyklutymi w tym roku.

http://www.youtube.com/watch?v=KnF2NePU9XA&NR=1

Iganka - 2010-11-13 23:13:56

14.11.2010

W Toyooka jest teraz godzina 08:00 rano, u nas minê³a pó³noc, bociany czarnodziobe, jeszcze "zaspane", stoj± spokojnie, bez ruchu, jedne w wodzie, inne na trawniku, czaple jeszcze ¶pi± :). W zasiêgu kamery widaæ tylko dziesiêæ bocianów i dwie czaple.
Ptaki zapewne czekaj± na posi³ek i wtedy dopiero wszystkie zgromadz± siê w stawach, zaczn± energicznie poruszaæ siê w wodzie w poszukiwaniu pokarmu.

http://www.allegaleria.pl/images/6oort75nnuoahvv04w6_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/j5cir0c44p2nkgiuc_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fq0hctwznlmwm55xc65_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/q8hk8g5jsd29qw8vy6bb_thumb.jpg

Barbarka - 2010-11-14 11:01:11

14 listopada 2010 r.

Zdjêcia robi³am dzi¶ w nocy miêdzy godzin± 02:26 a 03:00, mog± wiêc pos³u¿yæ jako kontynuacja postu iganki.
W Toyooka jest osiem godzin pó¼niej, czyli miêdzy 10-t± a 11-t±. Czytam post iganki i dziwi mnie ma³a, ci±gle, aktywno¶æ bocianów. Zazwyczaj obserwujê je pod koniec dnia i wtedy intensywnie ¿eruj±. Pierwszy raz obserwujê je o tej porze. Dzieñ jest s³oneczny, ale s³oñce jest nisko (jak to w listopadzie na pó³kuli pó³nocnej) i cienie d³ugie, a jaskrawe s³oñce powoduje, ¿e bociany prezentuj± siê przepiêknie.   :)    Mam wra¿enie, ¿e bia³e pióra a¿ ¶wiec±. Wiêkszo¶æ z nich stoi w majestatycznych, spokojnych pozach:

- f. 1, 2 i 3 przedstawiaj± bardzo du¿y i du¿y plan, na którym bocianów jest ci±gle niewiele;
- f. 4 i 5 przedstawia ¿eruj±cego do¶æ leniwie bociana;
- f. 6 i 7 bociany w pozach wypoczynkowych: jeden na jednej nodze (f. 6), a drugi (f. 7) w bocianiej pozycji, której
     tu jeszcze nie widzia³am, choæ dosyæ czêsto tu zagl±dam, siedzi na kolankach; wygrzewaj± siê w s³oneczku;
- f. 8 sta³e bywalczynie tego o¶rodka to czaple siwe; jedna z nich na p³ocie pod laskiem.


http://img9.imageshack.us/img9/6062/getoneshot027.th.jpg  http://img717.imageshack.us/img717/2359/getoneshot001.th.jpg  http://img109.imageshack.us/img109/8237/getoneshot007.th.jpg  http://img801.imageshack.us/img801/9164/getoneshot012.th.jpg



http://img189.imageshack.us/img189/223/getoneshot013.th.jpg  http://img191.imageshack.us/img191/291/getoneshot006.th.jpg  http://img707.imageshack.us/img707/1658/getoneshot020.th.jpg  http://img403.imageshack.us/img403/7513/getoneshot028.th.jpg

Barbarka - 2010-11-18 00:34:08

18/11/2010 r., po godzinie pierwszej w nocy, czyli w Toyooka 8 godzin pó¼niej.

Zacz±³ siê nowy dzieñ. Bociany rozproszone po terenie (f. 1 i 2), pojedyncze zaczynaj± ¿erowaæ (f. 3).
Ten piêkni¶ wci±¿ drzemie (f. 4). Do koñca dnia daleko, mo¿e uda mi sie tu jeszcze dzi¶ zajrzeæ za kilka godzin i popatrzyæ jak ¿eruj±?


http://img253.imageshack.us/img253/8237/getoneshot007.th.jpg  http://img204.imageshack.us/img204/223/getoneshot013.th.jpg  http://img440.imageshack.us/img440/3756/toyooka0052010111801174.th.jpg  http://img98.imageshack.us/img98/84/toyooka0172010111801190.th.jpg

Iganka - 2010-11-19 20:20:32

19.11.2010

Kiedy bociany w Toyooka rozpoczynaj± nowy dzieñ u nas jest pó¼ny wieczór. Wczesnym rankiem ( tj. 18 listopada ok. godziny 22:30 naszej strefy czasowej ) bocianów czarnodziobych jest niewiele na stawach, trzeba "przeszukiwaæ" zaro¶la i okolice pod p³otem ale i tam mo¿na spotkaæ tylko pojedyncze osobniki, bociany s± ma³o aktywne , wiêkszo¶æ jest poza zasiêgiem kamerki ( fot.1,2,3). Po po³udniu ( wg naszego czasu ok. godziny 8:30, 19 listopada ) bociany intensywnie ¿eruj± w wodzie , s±  aktywne, energicznie przemieszczaj± siê po ca³ym terenie zarówno w wodzie jak i na brzegach stawów, czêsto sadowi± siê na ogrodzeniu i tam czyszcz± upierzenie albo stoj±c nieruchomo obserwuj± teren ( fot.4,5,6)

http://www.allegaleria.pl/images/4icqlue9t246pw92xzc_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6g1pg7k6p1lhkcboufvz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/9bvnz7xx9ou697bjk069_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/5z5zevjqtv2ljqxcq8_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/g0mi14gi176nhr1cgq0_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/s5swpznj134mt0t8sga_thumb.jpg

Barbarka - 2010-11-20 23:44:58

21.11.2010 r.

W Toyoka miêdzy g. 8-m± a 9-t± rano. Zacz±³ siê nastêpny dzieñ. Bociany powoli budz± siê z nocnego odpoczynku.
Jest ich niewiele na otwartej przestrzeni, s± jeszcze pochowane przd nocnym ch³odem. Na stawach jest zaledwie kilka osobników (f. 1 i 2), ale nie ¿eruj±. Wiêkszo¶æ stoi bez ruchu, jeden bardzo powoli chodzi (f. 3). £atwo jest je obserwowaæ o tej porze dnia. Takie spokojne prezentuj± siê bardzo dostojnie (f. 4). Nad kolankami tego bociana widaæ wyra¼nie kolorowe obr±czki.       


http://img51.imageshack.us/img51/965/toyooka3982010112100210.th.jpg  http://img535.imageshack.us/img535/5305/toyooka4002010112100224.th.jpg  http://img545.imageshack.us/img545/5256/toyooka3922010112100195.th.jpg  http://img140.imageshack.us/img140/1235/toyooka3902010112100181.th.jpg

Iganka - 2010-11-24 22:10:52

24.11. 2010

Bocian, to gatunek bardzo eleganckiego i wytwornego ptaka. Te cechy reprezentuje równie¿ bocian czarnodzioby, jego sposób poruszania siê na l±dzie, podczas brodzenia w wodzie, wyprostowana postawa w locie, sprawiaj±, ¿e obserwowanie tych ptaków jest zawsze ciekawe i za ka¿dym razem wnosi nowe wra¿enia i chêæ ci±g³ego utrwalania ich wizerunku  na zdjêciach i filmach.
Zamieszczone ni¿ej zdjêcia  prezentuj± ostatnie obserwacje bocianów czarnodziobych w parku Toyooka a dla  g³êbszego zobrazowania wytworno¶ci tych ptaków dwa krótkie filmiki z Youtube.

http://www.allegaleria.pl/images/4eqydv0b8x3h3wkd11c1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/rgmgluolpyz1k9lij4lm_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nezze378szlh383ux4dh_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/wmmclyckg9pnmbv5hz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/nbb34vi85jikk0lkttz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/up0twkvlsptkzu0tavvt_thumb.jpg

http://www.youtube.com/watch?v=7oAYo8qv … re=related

http://www.youtube.com/watch?v=CPFEhG5JTiE&NR=1

Iganka - 2010-11-27 07:42:13

27.11. 2010

Jest kilka minut po godzinie siódmej rano ( naszego czasu) a  w Toyooka pó¼ne popo³udnie. O tej porze regularnie odbywa siê  tu karmienie( tak zaobserwowa³am ju¿ od d³u¿szego czasu ). Wiedz± o tym odwiedzaj±cy park tury¶ci i bociany :)  Po obu stronach ogrodzenia przed bram± zbieraj± siê obserwatorzy - po jednej stronie bociany , po drugiej ludzie. Podje¿d¿aj± dwa samochody dostawcze z pokarmem dla ptaków.  Po wej¶ciu pracowników o¶rodka za bramê ,w¶ród bocianów ogromne poruszenie, wszystkie natychmiast frun±  lub biegn± do stawów, tam pokarm wysypywany jest do wody i bociany zaczynaj± "wielkie polowanie"  :)  Bociany zamieszkuj±ce w tym o¶rodku nie s± p³ochliwe, ludzie podchodz± blisko ogrodzenia i chyba Japoñczykom o to chodzi aby bociany nauczy³y  siê ¿yæ w¶ród  ludzi, oczywi¶cie nie znaczy to, ¿e maj± byæ oswojone, odpowiedni dystans i dziko¶æ  musz± byæ zachowane ale wysoki poziom edukacji mieszkañców, którzy zamieszkuj± tereny gdzie znajduj± siê siedliska bocianów czarnodziobych  ¿yj±cych ju¿ na wolno¶ci, ma na celu stworzyæ w³a¶ciwe relacje i bezwzglêdne bezpieczeñstwo ptakom tu osiedlaj±cym siê. Japoñczycy podkre¶laj± jak bardzo na tym im zale¿y aby ludzie wspó³pracowali w tworzeniu i ochronie naturalnych siedlisk dla bocianów czarodziobych,  w ka¿dym publikowanym artykule medialnym, który czyta³am.


http://www.allegaleria.pl/images/gjgj3n1w1twmk0dud1r_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/em52x22qg9fj85j5vz_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/tdnsqz0w178felwuvjql_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6k6c86j9ein10kdro06m_thumb.jpg

Iganka - 2010-11-28 10:07:41

28.11. 2010

Dzisiaj , w o¶rodku Toyooka za³o¿ono now± platformê,  ju¿ z gotowym gniazdem dla bocianów czarnodziobych (fot.2,3), star± usuniêto 25 listopada (fot.1), gniazdo jest w tym samym miejscu, na tej samej konstrukcji podtrzymuj±cej, bociany jak na razie nie s± zainteresowane nowym gniazdem.

http://www.allegaleria.pl/images/db6zn9rajwf2j7uhsnt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/4b4gn1vz3u9iy0ww4tp_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/mzdabfexyeemtzq49v9_thumb.jpg

Iganka - 2010-11-30 20:34:50

30.11.2010

Dzisiejszej kolacji bociany ju¿ nie mog³y siê doczekaæ,  pokarm podawany jest ok. godziny 15-tej ( nasz czas to ok godziny 07:00 rano ). Ptaki zgromadzi³y siê  pod bramk±, niektóre, pewnie te najbardziej g³odne :)   wypatrywa³y samochodu z rybkami nawet  stoj±c na p³ocie. Posi³ek dostarczono prawie pó³ godziny pó¼niej ni¿ zwykle , po trzech minutach ¿erowania  pozosta³o tylko brodzenie i dok³adne przeszukiwanie stawu - a  mo¿e który¶ z pobratymców nie zauwa¿y³ jakiego¶ drobnego k±ska le¿±cego na dnie ?  :)

http://www.allegaleria.pl/images/pttpe4wi10v44r7xm3x_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/s8327fykn4210p1bc3m_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/8gx52iarneymc1yvin_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/hf642278pnjgsx0rh66_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/32gg82ok9ks09przdsga_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/x3nznrldz89pmyj87yn6_thumb.jpg

Barbarka - 2010-12-03 01:10:37

03 grudnia 2010 r., w Toyooka miêdzy godz. 8:00 a 9:00 rano.

S³oneczko dopiero wsta³o, a dzieñ zapowiada siê s³oneczny. Czê¶æ o¶rodka jeszcze zacieniona. Bocianów na stawach widzia³am kilka sztuk. Te które widaæ, stoj± i grzej± siê w pierwszych promieniach s³oñca. Jeden chodzi³ po stawie i ju¿ ¿erowa³, jeden pielêgnowa³ pióra. Leniwy poranek. Bardzo lubiê tê porê dnia w Toyooka, bo s³oñce jest jaskrawe, a bociny w takim ¶wietle s± przepiêkne.

Po skrêceniu kamerki w prawo widaæ na ujêciu paj±czka, który rozsnu³ pajêczynkê przed obiektywem kamery (f.8).

http://img148.imageshack.us/img148/5373/toyooka0051201012030129.th.jpg  http://img213.imageshack.us/img213/5527/toyooka0064201012030133.th.jpg  http://img43.imageshack.us/img43/6677/toyooka0078201012030139.th.jpg  http://img252.imageshack.us/img252/9382/toyooka0057201012030130.th.jpg   

http://img101.imageshack.us/img101/4747/toyooka0070201012030135.th.jpg  http://img253.imageshack.us/img253/7960/toyooka0091201012030142.th.jpg  http://img713.imageshack.us/img713/2935/toyooka0082201012030140.th.jpg

Iganka - 2010-12-04 08:02:38

04.12.2010

W Toyooka  nied³ugo zapadnie zmierzch, aktualny czas to godzina 16:47 ( czas polski 08:47), bociany czarnodziobe koñcz±  dzieñ, szukaj± wygodnego i bezpiecznego miejsca na odpoczynek. Poniewa¿ w Polsce obecnie zapanowa³a prawdziwa zima ze ¶niegiem i mrozem , to dla lepszego zobrazowania warunków , w jakich przebywaj± obecnie bociany czarnodziobe  podajê tabelaryczne zestawienie ¶rednich temperatur w ci±gu roku  dla  Toyooka ( fot.4 ).

http://www.allegaleria.pl/images/j0t2ytoaqnfo9uat1txd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/iq1haeu49bkurp2cg9g_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wjuoeqn92e2k4bnurx9j_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fx1o5t6d8a5symquipm_thumb.jpg

Barbarka - 2010-12-08 08:23:15

8 grudnia 2010 r.

W Toyooka dzieñ siê koñczy. Ptaki zgromadzi³y siê na stawach, ustawione g³owami w kierunku bramy (1) w oczkiwaniu na ¿er. Pojedyncze, mo¿e bardziej g³odne  ¿eruj± (2 i 3). A ten stoi, jak wiêkszo¶æ (4).

http://img251.imageshack.us/img251/4065/toyoka01372010120808543.th.jpg  http://img836.imageshack.us/img836/6971/toyoka01262010120808505.th.jpg  http://img12.imageshack.us/img12/1905/toyoka01272010120808510.th.jpg  http://img585.imageshack.us/img585/8805/toyoka01412010120808554.th.jpg

Barbarka - 2010-12-16 09:14:49

16 grudnia 2010 r., ok. godz. 8-mej.

Dzisiaj ok. godz. 17-tej czasu miejscowego zajrza³am do Toyooka. Dzieñ siê koñczy, powoli robi siê ciemno. Bociany w skupisku na stawach (1, 2), wiêkszo¶æ ju¿ nie ¿eruje. Niektóre jeszcze jedz± (3), ale ten (4) ju¿ odpoczywa.

http://img526.imageshack.us/img526/9788/getoneshot015.th.jpg  http://img193.imageshack.us/img193/3985/getoneshot022.th.jpg  http://img694.imageshack.us/img694/6579/getoneshot031.th.jpg  http://img836.imageshack.us/img836/2422/getoneshot010.th.jpg

Iganka - 2010-12-18 08:01:52

18.12. 2010

Bociany w Toyooka zimuj±  jak na razie w sprzyjaj±cych warunkach, temperatury s± przyjazne ptakom i nie spadaj± poni¿ej zera. Jednak¿e mo¿na zaobserwowaæ zmieniaj±ce siê otoczenie - zieleñ przybra³a ciemny, szary kolor, li¶cie spad³y z krzewów i z niektórych drzew (fot.1), nawet ma³a (sztucznie zaimprowizowana) wysepka z traw± na ¶rodku stawu, zrobi³a siê "go³a", a bociany czêsto tam pod kamieniami szuka³y po¿ywienia (fot.2). Blisko brzegu, "pan bocian antenkowy" z nadziej± przeszukuje teren (fot.3), choæ szanse na znalezienie przek±ski s± ma³e, bo w³a¶nie karmienie ju¿ ju¿ odby³o siê 20 minut temu (czas obserwacji, to godzina 07:20 czasu polskiego).


http://www.allegaleria.pl/images/kg2opfc7s795ldl10lrf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/e7lbz5bmb88za865jmk_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/aze7ikcsy1xrjdq8351_thumb.jpg

Iganka - 2010-12-23 06:36:36

23.12. 2010

Pora karmienia bocianów czarnodziobych w Toyooka - godzina 07:00 naszego czasu. Bociany poznaj± samochód dostawczy, ¶piesz± pod bramkê ca³ym stadem, a kiedy pracownicy o¶rodka wkrocz± ju¿ poza ogrodzenie zmieniaj± kierunek i biegn± nad staw, niektóre nawet frun± aby byæ pierwszymi w wodzie. Kilka bocianów posi³ek dostaje ju¿ przy wej¶ciu :), potem nastêpuje "dzielenie" pokarmu, tak aby wszystkie ptaki mia³y mo¿liwy do niego dostêp w ró¿nych miejscach.
Tym razem zwróci³am uwagê, ¿e pracownicy, którzy przynosz± pokarm, maj± maski na twarzy - ale dlaczego ?
Dzisiaj w Toyooka w nocy temperatura wynosi³a 3 st.C, a w dzieñ ok. 10 st. C, natomiast w pi±tek i w sobotê mo¿e spa¶æ do -1 st. C w nocy, a w dzieñ do 1 st. C  i ... przewiduje siê opady ¶niegu :)

http://www.allegaleria.pl/images/du66glinlzfojfe4rn_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jmjfb0kftyfu531o7p_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6mggjhs4146aqjf47qds_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ql74abcpotagybljm7e_thumb.jpg

Iganka - 2010-12-25 00:14:30

25.12. 2010

I w³a¶nie spad³ ¶nieg! Przewidywania meteorologów sprawdzi³y siê, chocia¿ synoptycy opady ¶niegu szacowali na ok. 30%.
Stawy w o¶rodku Toyooka s± puste, nieliczne gruby bocianów czarnodziobych mo¿na zobaczyæ obok ogrodzenia, stoj± apatycznie, szyje wtuli³y w pióra. W  Japonii jest aktualnie godzina 09:10.

http://www.allegaleria.pl/images/3xam5lw93krjo3uyrnhf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/02vymd7k9b6eu3nw42yi_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2y7esmqgp4ccy99i7lm_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/03nk6mol2w1lr81dhq0_thumb.jpg

Renia - 2010-12-25 22:07:27

25 grudnia 2010

Dwa posty wy¿ej Iganka zastanawia³a siê, dlaczego pracownicy o¶rodka maj± na twarzy maseczki. My¶lê, ¿e wyt³umaczeniem jest ptasia grypa, której przypadki odnotowano w grudniu w Japonii. Mo¿na o tym przeczytaæ na stronie internetowej o¶rodka w Hyogo. W o¶rodku zastosowano specjalne ¶rodki ostro¿no¶ci w stosunku do pracowników i osób zwiedzaj±cych park. Czê¶æ bocianów zosta³a odizolowana w klatkach. Przeprowadzono te¿ specjalistyczne badania bocianów.
Zdjêcia i informacje ze strony http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/

http://images46.fotosik.pl/465/99915ef4859aad81m.jpg  http://images37.fotosik.pl/460/90e901e48b30edacm.jpg  http://images39.fotosik.pl/480/e6d97209d83ebe46m.jpg

Iganka - 2010-12-26 09:02:03

26.12. 2010

Jeszcze wczoraj ok. godziny 08:20 naszego czasu mo¿na by³o zobaczyæ bociany nad stawami o¶rodka Toyooka (fot.1), dzisiaj ju¿ nie ma ani jednego bociana tylko czaple spaceruj±  albo fruwaj± nad stawami (fot.2,3).
Na stronie http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/ nie ma na razie nowych informacji oprócz tych , które poda³a wy¿ej Renia ale je¶li dobrze zrozumia³am ( z t³umacza Google ) z 12 przebadanych przypadków  aktualnie wszystkie  wyniki s± negatywne tak wiêc bociany czarnodziobe s±  izolowane prewencyjnie.

http://www.allegaleria.pl/images/dlczk8fqdr5ty6fvayko_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/iyt6mt3zzy42errc5f2j_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/23s4iyipsw73a1ubg3y_thumb.jpg

Iganka - 2010-12-28 23:01:16

28. 12. 2010

Mimo, ¿e o¶rodek jest nieczynny dla zwiedzaj±cych , bocianów nie ma , kamerka jednak dalej  dzia³a, wiêc nie omieszka³am zajrzeæ co tam siê dzieje.Widaæ, ¿e trwaj± porz±dki, opad³e  li¶cie wygrabione, uprz±tniête, ustawiono jakie¶ sprzêty przykryte niebieskimi miskami, na ca³ym terenie b³oto, nawet czapli nie widaæ, wszêdzie pusto,  a¿ tu nagle... pojawi³ siê bocian ! Jeden samotny, ub³ocony  bocian kroczy³ po ca³ym o¶rodku, mia³ obr±czki na nogach, na dok³adne udokumentowanie tego faktu nie by³o du¿o czasu, poniewa¿ porusza³ siê do¶æ szybko i jak nagle pojawi³ siê tak niespodziewanie  wzbi³ siê w powietrze i odlecia³. Tak my¶lê, ¿e mo¿e by³ to jaki¶ bocian ¿yj±cy na wolno¶ci , który przypadkiem odwiedzi³ o¶rodek ?
Czas obserwacji : ok. godziny 23:40-23:45 czasu polskiego.

http://www.allegaleria.pl/images/ubqpqpihklzuhewrbqw_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2wn7ypimetentff87q6p_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/tnblhmfzpjbnx2vkloxa_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7mdce0591wgvll66qpjg_thumb.jpg

Barbarka - 2010-12-30 01:30:33

30 grudnia 2010 r.

W godzinach porannych zajrza³am do Toyooka. Jest nieprzyjemnie, bo do¶æ intensywnie pada. I to tak pada deszcz, ¿e uda³o mi siê zrobiæ zdjêcie, na którym widaæ krêgi na wodzie po spadaj±cych kroplach (fot. 1). Przygnêbiaj±ce jest to, ¿e na wybiegu, na terenie stawów nie ma ani jednego bociana (fot. 2 i 3). Tylko samotna czapla siwa przemieszcza siê po o¶rodku i nie traci nadziei, ¿e co¶ jej siê w koñcu uda zje¶æ przy okazji karmienia  bocianów (fot. 4).
Na stronie o¶rodka nie ma ¿adnych nowych wie¶ci na temat przebiegu kwarantanny antygrypowej. Pozostaje cierpliwie czekaæ na rozwój sytuacji.

http://img9.imageshack.us/img9/2422/getoneshot010.th.jpg http://img840.imageshack.us/img840/2359/getoneshot001.th.jpg http://img834.imageshack.us/img834/5137/getoneshot003.th.jpg http://img291.imageshack.us/img291/3527/getoneshot004.th.jpg

Iganka - 2010-12-31 08:02:50

31.12. 2010

W Japonii - kraju kwitn±cej wi¶ni te¿ zima! Monsun przyniós³ obfite opady ¶niegu, ca³y park w Toyooka  przykryty jest  ¶nie¿n± poduch± ale temperatury przyzwoite - jak na razie nie spadaj± poni¿ej zera. Aktualny czas w Toyooka to godzina 16:49 a prognozy na najbli¿sze dni przedstawia zestawienie na fot.3

http://www.allegaleria.pl/images/ibleqj5lo55xne9dc3cd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/gis7gffb46rw3svjo6se_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/02scatf617w2szp1q0hs_thumb.jpg

Iganka - 2011-01-04 22:33:51

04.01.2011

Bociany czarnodziobe wróci³y do o¶rodka Toyooka !  Z opisów i zdjêæ na stronie g³ównej wynika, ¿e wczoraj w godzinach rannych przywieziono i wypuszczono bociany  w o¶rodku.

Trzy zdjêcia zamieszczone poni¿ej  s± ze strony : http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/topics/index.php?FORM

http://www.allegaleria.pl/images/3jzq1aqw37zpqsm5ztt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/v25oo4y41oqojavo694k_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hpkvdf23s91xh7iunv7k_thumb.jpg

Natomiast  ju¿ dzisiaj tj. ok.  23:00  tj. 07:00 ( rano, 05.01. 2011 ) japoñskiej  strefy czasowej, mo¿na by³o zobaczyæ je krocz±ce po ¶niegu, dla bocianów  pora jest wczesna, fotki s± ciemne, ma³o wyra¼ne a bociany trudno dostrzec na tle ¶niegu :)

http://www.allegaleria.pl/images/d0e3ziam2k6apgwz5vy_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6xch12ufoaie23kzv1l3_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/4i03ecrne1fdz1cyvu_thumb.jpg

Iganka - 2011-01-05 20:27:35

05.01. 2011

Tym razem obserwacja pochodzi z godzin porannych naszego czasu (w Japonii po po³udniu), ¶wiat³o jest lepsze i fotki bardziej wyra¼ne. Bociany mimo ¶niegu i ch³odu chodz± po parku, brodz± w wodzie poszukuj±c pokarmu, ale nie s± zbyt aktywne, czê¶æ z nich drzemie z wtulon± g³ow± w pióra. W¶ród obserwowanej grupy bocianów czarnodziobych dwa z nich mia³y na plecach nadajniki.

http://www.allegaleria.pl/images/8u1l7avndblpa0wizp2_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/qs6mpaz4tis0nkmv6m6w_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ac3b2874d4jwf7beh0lx_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2v8kn1ee8pu8ascerbz_thumb.jpg

Barbarka - 2011-01-08 08:42:48

08 stycznia 2011 r., dochodzi godz. 18-ta czasu miejscowego.

W Toyooka ¶wie¿y, czysty ¶nieg. Dzieñ sie koñczy, z minuty na minute robi siê coraz ciemniej. Mo¿e dziêki temu, ¿e le¿y ¶nieg na zdjêciach jeszcze co¶ widaæ. Bociany skupione na stawach. Ju¿ nie widaæ ¿eruj±cych. Pojedyncze pielêgnuj± pióra. Przygotowane ju¿ do nocnego odpoczynku

http://img194.imageshack.us/img194/2359/getoneshot001.th.jpg   http://img87.imageshack.us/img87/3616/getoneshot002.th.jpg  http://img146.imageshack.us/img146/5137/getoneshot003.th.jpg  http://img560.imageshack.us/img560/3527/getoneshot004.th.jpg

Iganka - 2011-01-11 20:50:39

11.01. 2011

Bociany czarnodziobe z Toyooka wci±¿ w zimowej scenerii, od kliku dni mo¿na zaobserwowaæ, ¿e skupiaj± siê g³ównie w jednej, lewej czê¶ci  stawu, pojedyncze osobniki przeszukuj± wodê na pozosta³ej czê¶ci terenu, ale wyra¼nie widaæ, ¿e ich aktywno¶æ jest niewielka, czas spêdzaj± stoj±c nieruchomo, drzemi±, zapewne w ten sposób wiêkszo¶æ energii oszczêdzaj± aby utrzymaæ w³a¶ciw± temperaturê cia³a, ochronê przed ch³odem.

http://www.allegaleria.pl/images/le2yhlvtemnytdwttd56_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/xu1j0u5f124y68rj8gkx_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jt3wz86j9wgs7izada5_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/13mld3f0uw6t2qui9o3_thumb.jpg

Iganka - 2011-01-15 13:08:24

15.01. 2011

W Toyooka nie ma wielkich mrozów, w dzieñ temperatura oscyluje w granicach 1-2 st.C powy¿ej zera, tak wiêc "du¿y ¶nieg" topi siê szybko :). Dzisiejszego ranka (naszego czasu), tu¿ po karmieniu, bociany czarnodziobe by³y ruchliwe, brodzi³y w wodzie w poszukiwaniu pokarmu, przemieszcza³y siê po ca³ym terenie o¶rodka, ale jednak w ostatnim czasie chêtniej przebywaj± w wodzie, wydaje siê, ¿e wszystkie s± w dobrej kondycji.

http://www.allegaleria.pl/images/8g5svh0jkmcektdp9tzy_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/asia7q14vj9ez8nl29go_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/pgp4z4tfp01xw5fp6ox_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wd0h06v53u75r69my8iu_thumb.jpg

Iganka - 2011-01-21 21:25:00

21.01. 2011

W o¶rodku Toyooka wci±¿ du¿o ¶niegu, jedna partia bia³ego puchu znika, ale pojawia nowy opad. W blogu na stronie g³ównej pisz±, ¿e tej zimy ¶nieg utrzymuje siê wyj±tkowo d³ugo.
Bociany czarnodziobe stoj± nieruchomo i czekaj±, jakby w u¶pieniu, wreszcie o godzinie 07:25 (czas polski) nadesz³a d³ugo wyczekiwana pora karmienia. Wszystkie ptaki w po¶piechu biegn± do bramki, gdzie pojawili siê pracownicy z kub³ami pe³nymi ryb a potem zwrot w przeciwnym kierunku i frun± do stawów, bo przecie¿ kto pierwszy, ten ma wiêksze szanse na obfitsz± kolacjê :) - w Japonii to ju¿ pó¼ne popo³udnie. Te ptaki, które zapamiêta³y, ¿e pokarm jest równie¿ wyk³adany do misek, tam w³a¶nie czekaj± na posi³ek.

http://www.allegaleria.pl/images/rd2vwe3bvnyse0dcq933_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/j415uuejyfe18vz4ppc_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/wjvv4pjojkbku2plv1jn_thumb.jpg
http://www.allegaleria.pl/images/wn4kpm9nnasb05ady_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/fgq357s11mqp2u78nnif_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/hj0b29w480w68e2yabcz_thumb.jpg

Na stronie pod linkiem:  http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -ebb6.html mo¿na znale¼æ codzienne relacje z ¿ycia bocianów czarnodziobych w o¶rodku, sensowne t³umaczenie tre¶ci blogu jest niestety prawie niewykonalne ale polecam  wyra¼ne i ciekawe ujêcia bocianów czarnodziobych -  zrobione rêk± fachowca :)

Renia - 2011-01-25 23:33:32

26 stycznia 2011

W Toyooka kolejny atak zimy. Pada tak gêsty ¶nieg, ¿e trudno cokolwiek zobaczyæ. Po chwili jednak dostrzeg³am jednego bociana. Sta³ w wodzie nastroszony, czêsto potrz±sa³ g³ow±, skrzyd³ami. Potem pojawi³o siê jeszcze kilka bocianów. Wesz³y do wody, ale nie szuka³y pokarmu, sta³y w jednym miejscu.

http://images49.fotosik.pl/562/1c1314736f332ed5m.jpg  http://images41.fotosik.pl/556/f9641af7e63ced7cm.jpg  http://images35.fotosik.pl/397/0142f425db27668bm.jpg

Iganka - 2011-01-28 23:47:49

29.01. 2011

W o¶rodku Toyooka  jako¶ pusto :(
Z informacji stronie g³ównej projektu, wynika, ¿e wprowadzone zosta³y wszelkie ¶rodki ostro¿no¶ci na terenie parku tak dla zwiedzaj±cych jak i bocianów, w zwi±zku z zagro¿eniami ptasiej grypy, pracownicy o¶rodka przepraszaj± odwiedzaj±cych park za utrudnienia.

Jeszcze wczoraj rano (28 stycznia) naszego czasu ok. godziny 08:41 bociany czarnodziobe by³y w o¶rodku (fot.1), a ju¿ o godzinie 23:55 (w Japonii to godzina 07:55 29 stycznia), kiedy w³±czy³am przekaz, zobaczy³am tylko dwie czaple nad wodami stawów o¶rodka (fot.2). Jest to pora wczesna gdzie one zatem nocuj±?
Dzisiaj rano (29 stycznia) o godzinie 07:40 czasu polskiego sprawdza³am ponownie, ale niewiele ptaków by³o widaæ, w wodzie sta³y trzy bociany i czapla (fot.3), natomiast na p³ocie usadowi³o siê kilka osobników i sporo czapli (fot.4), zwykle jednak o tej porze mo¿na by³o zobaczyæ wiêcej bocianów czarnodziobych.

http://www.allegaleria.pl/images/okdri2p6qvsinpc3x96j_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/tak5v2wope65qg0llhw1_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/4ryg9jr9mj8bvjtez1ar_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/wnyi398ducchql65uk7_thumb.jpg

Iganka - 2011-01-30 08:57:39

30.01. 2011

W Toyooka zima, ¶nieg, ¶nieg, bardzo du¿o ¶niegu!
Nie widaæ w o¶rodku ani jednego ptaka - wczoraj ok. godziny 24:00 (w Japonii wczesny ranek) - fot.1,2 i dzisiaj ok. 09:00 (w Japonii pó¼ne popo³udnie) - fot.3,4. Temperatura w nocy spad³a do -2 st.C, w dzieñ ok. 0 st. C

http://www.allegaleria.pl/images/78ifpec0rw1cu97id5lu_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fizh2vdmsucx1dxs3f3_thumb.jpg

Iganka - 2011-02-08 20:26:51

08.02. 2011

W  o¶rodku Toyooka nadal nie ma bocianów czarnodziobych. Po po³udniu ( czas polski  ok. godziny ósmej rano ) na  ma³ej sztucznej wysepce siedzia³a samotnie czapla i tylko na krótko pojawi³ siê bocian czarnodzioby, prawdopodobnie jeden z bocianów ¿yj±cych na wolno¶ci. Ptak mia³ nadajnik na grzbiecie, kilka minut chodzi³ po terenie o¶rodka i odfrun±³.

http://www.allegaleria.pl/images/zk5mcf1tfcecpzse6124_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/u16zril8gia2d6a4u04_thumb.jpg

Eva Stets - 2011-02-28 12:37:48

Dzi¶ (28 lutego) Edward Mayer z Organizacji Ochrony Jerzyka (Swift Conservation - http://www.swift-conservation.org/) przes³a³ bardzo ciekawy filmik wgrany na youtube 16 lutego br.
Film nie jest o jerzykach, ale o bocianach czarnodziobych, którym po¶wiêcono ten temat.

Na filmie ³adne ujêcia uzupe³nia przedstawienie historii programu reintrodukcji, kadry pokazuj± klucie, karmienie i wypuszczenie na wolno¶æ jednego z bocianów, a do tego reporta¿ o O¶rodku w Toyooka w Japonii ¶wietnie ³±czy siê z pokazaniem miejsc, które znamy z przekazu z kamery i miejsc, których nie znamy.

Tytu³ filmiku: "Stork madness" (Bocianie szaleñstwo). Zdecydowanie polecam: http://www.youtube.com/watch?v=bsp6jZEJ93o

(ciekawostk± jest, ¿e w Toyooka, nawet chleb jest ze znakiem bociana, plus inne pami±tki i wizerunki, które widaæ na ka¿dym kroku)

Barbarka - 2011-03-11 08:40:30

11.03.2011 r., w Japonii dzieñ siê koñczy.

W Toyoka ¶nieg stopnia³ prawie ca³kiem. Ale bocianów ci±gle nie ma na wybiegu.

http://img863.imageshack.us/img863/6500/bocczarnodzioby00022011.th.jpg  http://img155.imageshack.us/img155/31/bocczarnodzioby00042011.th.jpg

Iganka - 2011-03-18 21:49:07

18.03. 2011

W Toyooka jest ju¿ sobota 19 marca, godzina obserwacji 06:18 rano ( w Polsce pi±tek, 22:18 , ró¿nica czasu 8 godzin , po zmianie na czas letni, ró¿nica czasu zmniejszy siê do 7 godzin ) . W o¶rodku zasta³am tylko jednego ptaka - czaplê.

http://www.allegaleria.pl/images/ugtcmfw8uv6gdbpmjpk_thumb.jpg

Bociany czarnodziobe przebywaj±ce na wolno¶ci na terenach Toyooka zaczynaj± ju¿  ³±czyæ siê  w pary, szukaj± miejsca na za³o¿enie gniazd, zbieraj± budulec i uk³adaj± patyki w miejscach, które instynktownie uwa¿aj± za optymalne. Mo¿na to zobaczyæ na zdjêciach zamieszczonych w blogu i wpisach z dnia 18 marca pod linkiem : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -7c3f.html

Iganka - 2011-03-22 22:03:53

22.03. 2011

W Toyooka jest wczesny ranek ( 23.03.2011, godzina 06:50), w o¶rodku  nie ma  bocianów czarnodziobych ale... pewne szczegó³y mog± zwiastowaæ , ¿e byæ mo¿e ju¿ wkrótce bociany pojawi± siê w kamerze ? Do tej pory poziom wody w stawach by³ niski, widaæ by³o muliste dno , niebieskie miski, gdzie wyk³adano pokarm dla ptaków by³y odwrócone do góry dnem i ustawione z boku a dzisiaj  stan wody w stawach ju¿ jest wy¿szy a pojemniki ustawione na podestach - nie jest to oczywi¶cie ¿adna pewno¶æ ale mo¿e to ¶wiadczy o przygotowaniach o¶rodka dla bocianów ?

Tymczasem proponujê  obejrzenie najnowszych fotek z blogu z  bocianami czarnodziobymi ¿yj±cymi na wolno¶ci w Toyooka , które zajmuj± ju¿ sztuczne gniazda przygotowane na platformach :

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -b7dc.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -bd2c.html

Iganka - 2011-03-23 07:27:42

23.03. 2011

Bociany czarnodziobe wróci³y do o¶rodka !  - godzina obserwacji 08:22  czasu polskiego - w Toyooka popo³udnie godzina 16:22.
Tak wiêc, wczorajsze przygotowania i zmiany w o¶rodku  by³y celowe -  na powrót bocianów :)

http://www.allegaleria.pl/images/kum6u6c403wdz3o5tf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l1l4h9ln3860ra2d8c5_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/l6uo3e508oxwx6crtzi_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/a9nchqm721o2rgqhs6n_thumb.jpg

Barbarka - 2011-03-24 00:34:34

24 marca 2011 r., po godz. pierwszej w nocy czasu polskiego, w Toyooka po godz. 9:00.

Zacz±³ siê nowy dzieñ, jest ma³o ¶wiat³a s³onecznego. Na wybiegu ptaków jest niewiele i nie ¿eruj±. Ale wreszcie s±!

http://img88.imageshack.us/img88/2986/ptaki039320110324011824.th.jpg  http://img232.imageshack.us/img232/4413/ptaki038820110324011626.th.jpg  http://img852.imageshack.us/img852/252/ptaki039020110324011658.th.jpg  http://img231.imageshack.us/img231/3365/ptaki040220110324012008.th.jpg   :applause:

Iganka - 2011-03-26 07:04:02

26.03. 2011

Pora karmienia bocianów czarnodziobych - godzina 07:00 naszego czasu ( w Japonii po po³udniu, 8 godzin pó¼niej ). Jak zwykle pora posi³ku poprzedzona by³a wyczekiwaniem (fot.1,2) , bociany sta³y w  zadumie, nieruchomo ale kiedy dostarczono ju¿ do stawów rybki, wszystkie znalaz³y siê w stawach i zanurzaj±c dzioby a¿ po samo dno ³owi³y k±ski ( fot.3) , niektóre osobniki korzysta³y z ³atwiejszego sposobu - wybiera³y "gotowce" z misek (fot.4)

http://www.allegaleria.pl/images/pfjpr00fpgc4d4rapdj0_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/lqn3rlgp9isr6axmgn1j_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wcrbmkrrfleewvdq31u_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7n46wqo37v34nb3nu1_thumb.jpg


Z codziennych wpisów na blogu z dnia 25 marca  polecam bardzo udane zdjêcia z o¶rodka w Toyooka ukazuj±ce pe³ne zbli¿enie na bociany czarnodziobe : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -aef7.html    oraz ciekawostkê - zmagania bociana czarnodziobego ¿yj±cego na wolno¶ci  z upolowan±  osobliw± zdobycz±  - ¿ó³wiem : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -c842.html  - jaki  "twardy orzech do zgryzienia"   :)

Iganka - 2011-03-27 09:27:11

27.03. 2011

Przychodzi ta pora roku, kiedy  budz± siê naturalne  godowe instynkty ptaków , nawet tych w o¶rodku . Podczas dzisiejszej obserwacji bocianów czarnodziobych  moj±  uwagê koncentrowa³y  dwa bociany, które nie odstêpowa³y siê na krok, sta³y blisko siebie przez d³u¿szy czas wykazuj±c wyra¼ne zainteresowanie sob±. Nie trudno by³o zauwa¿yæ, ¿e to para. Partner przeczesywa³ pióra partnerce czu³ymi ruchami dzioba, delikatnie skuba³ jej dziób i grzbiet ( fot. 1,2,3) i wreszcie dosz³o do próby kopulacji, niezdarnej i nieudanej (fot.4). Byæ mo¿e  jest to m³oda i niedo¶wiadczona jeszcze para. Czas obserwacji - ok. godziny 10-tej naszego czasu ( w Japonii pó¼ne popo³udnie, od dzi¶ ró¿nica czasu wynosi 7 godzin )

http://www.allegaleria.pl/images/pqykzg80f299hac8r81c_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wixnc7uhvksshmzstt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wnfopkjiluyu692yv2g_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/t9i6zeglz07q5my8t68_thumb.jpg

Iganka - 2011-04-02 12:14:41

02.04. 2011

Na blogu o bocianach czarnodziobych pojawi³ siê  bardzo ciekawy wpis udokumentowany ¶wietnymi fotkami ale ... z dat± 1 kwietnia !. W dniu  dzisiejszym nie znalaz³am  wyja¶nienia czy to nie by³ czasem  ¿art, bo to bardzo interesuj±ca scenka z bocianiego ¿ycia ( nawet gdyby by³ to ¿art , to bardzo udany ) i nie mam pojêcia czy w rzeczywisto¶ci mog³o co¶ takiego wydarzyæ siê ? A chodzi o k±piel bociana czarnodziobego - tekst brzmia³ mniej wiêcej tak : temperatura wzros³a, zrobi³o siê ciep³o , bocian postanowi³ zrelaksowaæ siê przed popo³udniowym karmieniem, wygl±da³ jak ³abêd¼ zanurzaj±c g³owê w wodzie chlapi±c  i strzepuj±c wodê na grzbiet, potem otrz±sn±³ siê i wyszed³ z wody  :)   - poni¿ej link do zdjêæ

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -e67a.html

Iganka - 2011-04-09 06:21:30

09.04. 2011.

Zazwyczaj, kiedy uruchamia siê przekaz na bociany czarnodziobe zastajemy ptaki brodz±ce w wodzie, tym razem jednak ( czas obserwacji ok. godziny 07-mej rano naszego czasu ) stawy by³y puste, bociany by³y rozproszone po zaro¶lach, w cieniu drzew lub krzewów, spêdza³y popo³udnie leniuchuj±c. Niektóre ptaki chodzi³y w pobli¿u sztucznego piêknie wymoszczonego  gniazda ale nie by³y nim zainteresowane, dopiero po godzinie co¶ "drgnê³o", nie trudno by³o siê domy¶liæ w jakim kierunku ca³e stado pomknê³o - do bramki, bo oto nadesz³a pora karmienia :)
Przy okazji warto zwróciæ uwagê jak zaczyna zmieniaæ siê otoczenie - wszystko dooko³a w o¶rodku zielenieje, ja¶nieje w s³oñcu, niektóre krzewy zakwit³y, trawa rozrasta siê kêpkami , barwy s± wyra¼ne i intensywne :)

http://www.allegaleria.pl/images/ndcbwfasdu8sl0ms9ndf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2ez49ir5ucek4l2vxx_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/egyhrpq7pyp39241hwf_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/05gm2e2j1vcgkyd0jr2k_thumb.jpg

Iganka - 2011-04-16 07:04:07

16.04. 2011.

Podczas dzisiejszej obserwacji równie¿ zasta³am bociany czarnodziobe wypoczywaj±ce w zaro¶lach, nie brodzi³y w wodzie ale wiêkszo¶æ ptaków sta³a w miejscu, wyciszone, drzemi±ce, skupione w jednym obszarze ( fot.1,2 ), jakby ka¿dy z nich mia³ wyznaczone miejsce - bociany na l±dzie, czaple na p³ocie.
Dopiero kiedy nadesz³a pora karmienia bociany i czaple zmieni³y miejsce i o¿ywi³y siê (fot.3,4 )

http://www.allegaleria.pl/images/ooh7td6i4cuqwn877s_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/qu4afz6vca3emtcejyyd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/svnnkdkwnga69j7m5iq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ljrnc0vqzm0i6x6m8j7v_thumb.jpg

Kiedy w po¶cie z 2 kwietnia pisa³am z niedowierzaniem o bocianie , który kapa³ siê  w wodzie jak ³abêd¼ ,my¶la³am, ¿e to primaaprilisowy ¿art ale przegl±daj±c dzisiaj zapisy ( z dnia 14 kwietnia ) na blogu po¶wiêconym  czarnodziobym bocianom  znalaz³am dalsze zdjêcia zrobione w o¶rodku Toyooka   ¶wiadcz±ce o tym , ¿e to prawda - bociany czarnodziobe lubi± pluskaæ siê w wodzie  :)

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -10b4.html

Iganka - 2011-04-25 17:29:47

25.04. 2011

Podczas dzisiejszej obserwacji ok. godziny 10:30 ( czas polski) bociany sta³y w skupieniu w jednym miejscu, mo¿na by³o obserwowaæ je z bliska ( powiêkszaj±c oczywi¶cie obraz przekazu ). Pora karmienia ju¿ minê³a, zbli¿a³ siê wieczór w ich strefie czasowej, wiêc wyciszone wypoczywa³y stoj±c spokojnie, jest to najlepszy moment do robienia fotek i przygl±dania siê ich wizerunkom. Najbardziej zachwycaj±  oczy bociana czarnodziobego -fot.4   ( o tym pisa³a ju¿ Jana kilka postów wcze¶niej, obserwuj±c bociany czarnodziobe w ZOO poznañskim ) - s± niesamowite z bliska , maj± wyraz jakby prze¼roczystej, zielonkawej g³êbi, zapewne przy zmiennym natê¿eniu ¶wiat³a dziennego  robi to jeszcze wiêksze wra¿enie.

http://www.allegaleria.pl/images/6i6mvm45t4aj56j4ut_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/gnxlteo1nd1rjrwkckc6_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/5p74ozw2eozq21btbrt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/z28o0nvukm8np02yxe_thumb.jpg

Iganka - 2011-05-07 05:39:22

07.05. 2011

W o¶rodku Toyooka dzisiaj rano ok. godziny  7-mej ( naszego czasu) zasta³am tylko kilka osobników bociana czarnodziobego, bociany gdzie¶ rozproszy³y siê , poza obiektywem kamery.

http://www.allegaleria.pl/images/p38b60pz5w9spwoi5jn_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/rmcc490mcyb5ruia0d5_thumb.jpg

Natomiast wa¿nym wydarzeniem w Toyooka jest klucie piskl±t  bocianów czarnodziobych w obserwowanych gniazdach  na sztucznych platformach , bocianów ¿yj±cych poza o¶rodkiem ( na wolno¶ci ). W jednym z  takich gniazd ( widaæ, ¿e jest tam zamontowana kamerka ) wyklu³y siê trzy  pisklêta  :)   - zdjêcia z pisklêtami zamieszczonymi na blogu  mo¿na zobaczyæ na stronie : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -76e0.html

W pozosta³ych gniazdach sztucznie stworzonych w niewoli  równie¿ zanotowano klucie piskl±t  i jak podaje informacja  na stronie http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/captive/index_cate.php?  - notuje siê wzrost liczby wyklutych piskl±t  w  sezonie 2011

Iganka - 2011-05-14 06:16:24

14.05. 2011

W parku Toyooka wiosna w pe³ni, bujna zieleñ"opanowa³a"ca³y o¶rodek, jest s³onecznie, bociany czarnodziobe szukaj± cienia w¶ród krzewów, czê¶æ jednak zebra³a siê nad stawem ale nie widaæ aby ¿erowa³y, raczej leniwie spêdzaj± popo³udnie ( czas obserwacji  godzina 07:45 - 08:15 czasu polskiego )

http://img18.imageshack.us/img18/6679/20110514080211.th.jpg  http://img600.imageshack.us/img600/3285/20110514080310.th.jpg  http://img21.imageshack.us/img21/5264/20110514080339.th.jpg

Pisklêta bocianów czarnodziobych gniazduj±cych poza o¶rodkiem podros³y, teraz ju¿ widaæ  dok³adnie je w gnie¼dzie  i jest ich cztery !

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -c3c1.html

Iganka - 2011-05-23 17:58:41

23.05. 2011

Pisklêta bocianów czarnodziobych podros³y, wygl±daj± okazale, cztery pisklaki rozrabiaj± w gnie¼dzie i jak wszystkie pisklêta ci±gle domagaj± siê  karmienia :)
Linki do zdjêæ z gniazda bocianów czarnodziobych  zamieszczonych wraz z komentarzem w blogu dokumentuj±cym obserwacje bocianów  w Toyooka:

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -46f7.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -d195.html

Iganka - 2011-07-17 06:37:02

17.07. 2011

W o¶rodku Toyooka dzisiaj rano ( i w ci±gu liku ostatnich dni ) jest ma³o bocianów czarnodziobych, prawdopodobnie "chowaj±" siê przed  gor±cym s³oñcem, które ostatnio mocno przygrzewa, co widaæ na poni¿szych fotkach. Bujna zieleñ ( w porównaniu z fotkami z maja ) zosta³a "wypalona" przez s³oñce,trawa na terenie o¶rodka zupe³nie wysch³a a woda w stawach sta³a siê mêtna. Wydaje mi siê, ¿e bociany z Toyooka nie s± tak rygorystycznie "wiêzione" w o¶rodku, z obserwacji wynika, ¿e raz jest ich wiêcej raz mniej czyli  chyba maj± mo¿liwo¶æ  samodzielnego przemieszczania siê  poza ogrodzenie. Czêsto widaæ na zdjêciach zamieszczonych w blogu, ¿e  bociany czarnodziobe z tego o¶rodka fruwaj± i mo¿na je spotkaæ  ( tam s± fotografowane )  na pobliskich  terenach.

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -82d4.html    - link do ostatnich fotek na blogu  z o¶rodka Toyooka.


http://www.allegaleria.pl/images/g667af2wm9cq33zcnmh_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/uc6jg9o6hujiq7316o_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/1ok0ozilfewnhgisbqg4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7ixcxuxqyh50095y95mm_thumb.jpg

Gniazda  bocianów czarnodziobych poza o¶rodkiem opustosza³y, m³ode doros³y i usamodzielni³y siê. Dziêki temu, ¿e Japoñczycy stosuj±  specyficzny  ( dok³adny, szczegó³owy ) sposób znakowania bocianów czarnodziobych , mo¿na ¶ledziæ ich dalsze losy  obserwuj±c  ¿ycie m³odych po opuszczeniu gniazda.
Jeden z takich m³odych bocianów zosta³ oznakowany specjalnymi obr±czkami i dodatkowo  zielonymi plamami na skrzyd³ach .  Wyniki  jego "¶ledzenia" s± szczegó³owo opisywane i dokumentowane  na blogu, gdzie autor  opisuje jego zachowanie, miejsca pobytu i dokumentuje fotkami.
Co robi± m³ode bociany po opuszczeniu gniazda ? - teraz ju¿ wiem :) , widaæ to na fotkach w tym blogu, one po prostu w dalszym ci±gu maja kontakt ze swoimi bocianimi rodzicami, s± nawet dokarmiane :)
Poni¿ej linki do galerii zdjêæ z m³odym bocianem czarnodziobym, który  sta³ siê obiektem ci±g³ej obserwacji :)

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -787f.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -db1d.html

Ma³a refleksja : zastanawia³am siê jak opisaæ wygl±d oka bociana czarnodziobego, poza okre¶leniem "oko koloru jasnego" nic mi nie przychodzi³o do g³owy, teraz ju¿ jestem pewna  :) - bociany czarnodziobe maj± oczy w kolorze z³ota !

Iganka - 2011-11-27 10:02:18

27.11. 2011

Bociany czarnodziobe z o¶rodka Toyooka w Japonii zosta³y nieco "zapomniane", wiadomo, ¿e powodem tego by³a skierowana uwaga na naszych rodzimych bocianach bia³ych i ich m³odych. Bociany bia³e ju¿ s± daleko, w ciep³ych krajach, ale czarnodziobe w dalszym ci±gu mo¿na obserwowaæ, mimo ¿e ich ci±g³± obserwacjê utrudnia strefa czasowa.

Bujna zieleñ wiosny i lata powoli zanika, dni staj± siê krótsze, co widaæ w w kamerach monitoruj±cych ¿ycie bocianów czarnodziobych w Toyooka (fot. 1, 2, 3). W o¶rodku stale przebywa liczna grupa bocianów czarnodziobych, podczas kilku ostatnich obserwacji na obszarze jaki obejmuje kamera naliczy³am ok. 24-25  osobników. Liczebno¶æ bocianów w o¶rodku nie jest sta³a, chocia¿by z tego powodu, ¿e nie jest to ¶ci¶le zamkniêty teren i przylatuj± tu bociany wolno ¿yj±ce poza o¶rodkiem, a ¶wiadcz± o tym zaobserwowane osobniki bez oznakowañ - fot. 4. Tê obserwacjê potwierdzaj± równie¿ informacje i zdjêcia zamieszczone na blogu. Je¶li chodzi o znakowanie i monitoring bocianów czarnodziobych, to Japoñczycy s± niezwykle skrupulatni, tak wiêc pojawienie siê ptaków nieoznakowanych jest zaraz zauwa¿alne.

Jak to zwykle bywa w du¿ej grupie, tak równie¿ w¶ród bocianów pojawiaj± siê nieporozumienia i potyczki, bocianie spory "za³atwiane" s± na l±dzie i w powietrzu. Na ziemi rozumiem - zapewne walka o po¿ywienie, o partnerów, ale w przestrzeni? :)
Poni¿ej dwa linki do zdjêæ z blogu ilustruj±cych bocianie sprzeczki:

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -a57f.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -df75.html

http://www.allegaleria.pl/images/x7fdbxw9nirv59xlob0y_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hhqoixy8ogxhhsqu4j5n_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/8vjcgaqs7rem88zu6fb_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/21ecg5ge1hfuoj3vxu_thumb.jpg

Iganka - 2011-12-11 10:09:10

11.12. 2011

Bociany czarnodziobe ostatni posi³ek dostaj± ok. godziny siódmej rano naszego czasu, pory karmienia s± zawsze sta³e. Bociany stoj± cierpliwie i czekaj±, stoj± w wodzie i na l±dzie, wygl±daj± jak woskowe figurki rozstawione na terenie o¶rodka. Wy³o¿enie pokarmu  do stawów (s± to ró¿ne rodzaje ryb w kawa³kach) trwa zaledwie 2-3 minuty. Bociany, które stale przebywaj± w o¶rodku s± przyzwyczajone do okre¶lonych godzin karmienia, ale okazuje siê, ¿e na darmowy posi³ek przylatuj± równie¿ bociany wolno ¿yj±ce. Takie obserwacje zanotowa³ autor bloga, na którym systematycznie i szczegó³owo zamieszcza informacje o bocianach czarnodziobych, tych w o¶rodku i na pobliskich polach ry¿owych – link do zdjêæ z obserwacji ¿eruj±cych m³odych bocianów czarnodziobych (piskl±t wyklutych w tym roku) na wolno¶ci (na skrzyd³ach kolorowe oznaczenia): http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -c0f3.html

http://www.allegaleria.pl/images/lrdf1jrru0piyje546se_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ms3fn2w30bc60bfdghcg_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/wbs2c1ty5vjuxpes4xb_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/jo03xbf8ui7bepktts4_thumb.jpg

Iganka - 2011-12-17 15:49:29

17.12.2011

W Toyooka o¶rodek dla bocianów czarnodziobych pokry³ ¶nie¿ny puch, temperatura w dzieñ wynosi³a ok. 5 st. C. Wiêkszo¶æ ptaków sta³a w wodzie, chocia¿ by³o ju¿ po karmieniu – czas obserwacji to godziny 8:00-8:30 naszego czasu, na l±dzie widaæ by³o tylko nieliczne osobniki, a ogólnie w o¶rodku by³o mniej bocianów czarnodziobych ni¿ zwykle o tej porze w ci±gu dnia.

http://www.allegaleria.pl/images/pxygxkj0oeypde4otxe6_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/4832wlgio2h79asd2ymh_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/ibk1ux2x7j312m3zwn1_thumb.jpg

Nieco pó¼niej,ok.godziny 23:00 naszego czasu (w Japonii jest ju¿ 7:00 rano) wszystkie bociany skupione s± prawie w tym samym miejscu na stawie i jest ich równie¿ niewiele, w tej ma³ej grupie uda³o mi siê zaobserwowaæ bociana czarnodziobego oznakowanego dwoma niebieskimi (lub zielonymi, jako¶æ zdjêcia nie jest dobra) plamami na skrzyd³ach :)

http://www.allegaleria.pl/images/fmv774cruurhyee2ncno_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/e3zen561x0rek38qyv8n_thumb.jpg

Iganka - 2011-12-25 09:01:16

24/25.12.2011

Po kilkudniowej przerwie w opadach, dzisiaj znów posypa³o ¶niegiem. Opady by³y tak obfite i ci±g³e, ¿e ¶nieg z bocianich grzbietów nie spada³, mimo i¿ porusza³y siê do¶æ ¿wawo szukaj±c schronienia. Niektóre z nich desperacko sta³y w wodzie, a inne ustawi³y siê skulone pod p³otem.

http://www.allegaleria.pl/images/bvh5epf7qlghpgg0jy7d_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/mqxp2nrk99v6s8fmd3_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/biy7jwkyw1n6o1kpcb7g_thumb.jpg

Iganka - 2012-01-01 09:18:43

01.01.2012


Bociany czarnodziobe ostatni dzieñ starego roku 2011 spêdzi³y jeszcze z do¶æ poka¼n±, zalegaj±c± pokryw± ¶niegu,choæ ka¿dy promyk s³oñca wykorzystywa³y na suszenie i czyszczenie piór.
W pierwszym dniu Nowego Roku ¶niegu ju¿ wiele nie zosta³o. Tu, srogie ataki zimy nie trwaj± d³ugo, ¶rednia temperatura w okresie zimowym raczej utrzymuje siê na poziomie nieco powy¿ej zera a bociany s± regularnie dokarmiane, wiêc przetrwanie tej pory roku nie jest zasadniczym problemem dla zdrowych ptaków.

http://www.allegaleria.pl/images/i1nmudwsd8s0fxl83fy1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/mxgsr73pepkle6igrauo_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hs95h3hypmphbly4g18o_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/wtnl62k0d97virpgwx_thumb.jpg

Iganka - 2012-01-15 09:41:01

15.01.2012

Zwykle bociany czarnodziobe bardzo ¿ywo reagowa³y na zbli¿aj±cych siê do ogrodzenia opiekunów z pokarmem, wszystkie pod±¿a³y do bramki, z niecierpliwo¶ci± oczekuj±c wy³o¿enia ryb do stawów. Tym razem (obserwacja dzisiejsza,ok. godziny 07:00 naszego czasu - w Japonii ok. 15:00), pokarm zosta³ wysypany do wody (fot.1), ale bocianów nie by³o, zjawi³y siê dopiero kilkana¶cie sekund pó¼niej (fot.2).

W najnowszych wiadomo¶ciach na blogu o bocianach czarnodziobych, pojawi³y siê zdjêcia bocianów poza o¶rodkiem, które ¿eruj± na pobliskich polach ry¿owych, bardzo blisko do¶æ ruchliwych ulic i zabudowañ. Bociany czuj± siê swobodnie, nie p³osz± siê na widok ludzi i samochodów.
Pierwszy link http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -239c.html - to zdjêcia m³odego bociana, z tegorocznego lêgu, którego widzia³am w o¶rodku Toyooka (post z 17.12. 2011), bocian oznaczony jest dwoma niebieskimi plamami na skrzyd³ach. Byæ mo¿e jest to ten sam ptak, na stronie g³ównej projektu znajduje siê wykaz oznaczeñ i numerów identyfikacyjnych oraz informacje kiedy ptak zosta³ zaobr±czkowany : http://www.stork.u-hyogo.ac.jp/reintr/r … dentif.pdf ,ale aby prawid³owo zidentyfikowaæ  pos³uguj±c siê t± tabel± trzeba znaæ jêzyk japoñski :)
Drugi link: ciekawa sytuacja - jest ¶rodek zimy, wokó³ ¶nieg, deszcz i zimno a bociany czarnodziobe wykazuj± powa¿ne zainteresowanie gniazdem :)  . My¶lê, ¿e chyba bociany traktuj± o tej porze roku platformê z gniazdem jako zwyk³y obiekt typu dach budynku, latarnie uliczne itp.  http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -0d20.html

http://www.allegaleria.pl/images/orms01fedijzgt3q5eh4_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6zrc4q8b85c2a784awt_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/48z2dz7myiadbgwfet5f_thumb.jpg

Iganka - 2012-01-20 20:16:54

20.01. 2012

Czarnodzioby bocian z niebieskimi oznaczeniami na skrzyd³ach ponownie by³ widziany 17 stycznia 2012 .w godzinach popo³udniowych szybowa³ nad bocianim parkiem, na lewej nodze wyra¼nie by³o widaæ (w¶ród innych) ¿ó³t± obr±czkê. W blogu, gdzie zamieszczone s± zdjêcia, jest tak¿e informacja o jego identyfikatorze, bocian ten posiada kod o numerze J0043. Link do zdjêæ: http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -f550.html

Iganka - 2012-01-23 22:35:23

23.01.2012

W Toyooka znów zima w pe³ni! W Japonii jest teraz godzina 07:20 rano, wtorek (nasz czas, to 23:20 poniedzia³ek). Stawy s± puste, nie ma bocianów, nie widaæ nawet na ¶wie¿ym ¶niegu ¶ladów ich stóp. W¶ród bia³ego puchu, za krzewami spaceruje tylko jeden odwa¿ny czarnodzioby bocian, który zapewne czeka na poranny posi³ek.

http://www.allegaleria.pl/images/iot5zqra3vzofjbq0c66_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/dvmbvtmkuppz3qym0bjq_thumb.jpg

Iganka - 2012-01-29 12:27:44

29.01. 2012

Podczas dzisiejszych, porannych (w Japonii pó¼ne popo³udnie) obserwacji bocianów czarnodziobych z Toyooka, w ka¿dym ze stawów w o¶rodku przebywa³y bociany, mimo padaj±cego, gêstego ¶niegu. O tej porze regularnie s± karmione, tak wiêc pewnie ta liczna grupa czeka³a na posi³ek.

Jak bociany spêdzaj± zimê w o¶rodku Toyooka i na pobliskich polach ry¿owych mo¿na zobaczyæ na udanych, dobrej jako¶ci zdjêciach wykonanych na ¿ywo z dnia 24 i 25 stycznia br. a zamieszczonych tradycyjnie w blogu:

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -c506.html

http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -9d58.html

Iganka - 2012-02-02 20:50:19

02.02. 2012

O¶rodek w Toyooka zasypa³ ¶nieg. Zaspy ¶nie¿ne  zalegaj± na  pobliskich polach ry¿owych , drogach i okolicy. W stawach nie widaæ lustra wody, marzn±ca breja ¶nie¿na utrudnia ptakom brodzenie, bociany czarnodziobe, które próbuj± wej¶æ do wody zapadaj± siê w gêsty, mokry ¶nieg, aby przemie¶ciæ siê na brzeg musz± pomagaæ sobie skrzyd³ami. Chodzenie po ¶niegu równie¿ ograniczaj±, lataj± nad o¶rodkiem niskim lotem nad ziemi± albo wysiaduj± na p³ocie . Opiekunowie wprowadzili do o¶rodka armatki i p³ugi ¶nie¿ne ale przed wieczorem zd±¿yli od¶nie¿yæ tylko czê¶æ terenu i znów zacz±³ padaæ gêsty ¶nieg.

http://www.allegaleria.pl/images/li66qz0ex0xyfvaz1ud_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/bijqni3fgqfaght4npu1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/7i47o1o2wllo29lhcr5n_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/2joimbs69evnh172flo6_thumb.jpg

Iganka - 2012-02-18 20:54:39

18.02. 2012

U bocianów czarnodziobych zima nie odpuszcza. Po krótkiej odwil¿y pojawia siê bardzo szybko nowa partia ¶niegu. Bociany brn± w zaspach po „kolana”, chêtniej teraz  stoj± w wodzie, która na szczê¶cie jest ju¿ wolna od ¶niegowego b³ota. W¶ród sta³ych bywalców o¶rodka, 11 lutego  pojawi³ siê nieoznakowany bocian , nie jest to pierwsza wizyta nieobr±czkowanego bociana w o¶rodku - zdjêcia  autora blogu: http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -55f2.html


http://www.allegaleria.pl/images/npq6ch2f5buol6927r7_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fzm5weocx13nzwjw5xfi_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/yamk0482tup38czo1n_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/fqdj3gtf14uo4pbog9v_thumb.jpg

Iganka - 2012-02-20 22:19:31

20.02.2012

W o¶rodku Toyooka jest teraz wczesny ranek, dzieñ wstaje pochmurny (wed³ug czasu polskiego to 22:45-23:00), bociany czarnodziobe s± o tej porze ma³o aktywne, stoj± w miejscu, czyszcz± pióra albo jeszcze drzemi±.

Ciekawe obserwacje zachowañ bocianów czarnodziobych o tej porze roku zanotowa³ autor bloga, ilustruj±c je zdjêciami. Bociany, mimo sporej jeszcze pokrywy ¶nie¿nej, gromadz± materia³ do budowy gniazda. Na sztucznej platformie (poza zasiêgiem kamerki)  gniazdo bocianie jest pokryte ¶niegiem, ale ju¿ zaczyna spotykaæ siê tu para bocianów i zasiedlaæ gniazdo uk³adaj±c ¶wie¿e ga³±zki, link do zdjêæ : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -89f2.html , http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -a1b6.html


http://www.allegaleria.pl/images/a283hg01w8n57t52zd_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/brjwjnzwsar80tibrqqv_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/faiz73f793k1vs1rael2_thumb.jpg

Iganka - 2012-02-25 22:47:07

25.02. 2012

¦niegu coraz mniej, bociany czarnodziobe nie ton± ju¿ w zaspach ¶nie¿nych, s± aktywne, brodz± w wodzie albo spaceruj± ochoczo po o¶rodku, a nawet chyba ju¿ zaczynaj± ³±czyæ siê w pary. Takie zachowanie obserwowa³am dzisiaj w godzinach porannych naszego czasu. Dwa bociany prawie pó³ godziny sta³y bardzo blisko siebie, dotyka³y siê dziobami, sprawia³y wra¿enie zainteresowanych swoj± obecno¶ci± (fot.3,4), a kiedy w pobli¿u pojawi³ siê trzeci bocian, zaczyna³y odstraszaj±co klekotaæ.

http://www.allegaleria.pl/images/9c4kz0t2pbsoycomr_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/0hsyh1ahjzhyk5i7nw24_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/kx2agg41tixp5p3ste2q_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/tqyi7ucjk5atcdry8knx_thumb.jpg

Iganka - 2012-03-05 21:36:28

05.03. 2012

Bociany czarnodziobe czuj± wiosnê!  :) Zaczynaj± dobieraæ siê w pary, zajmowaæ gniazda na sztucznych platformach albo usilnie znosz± budulec na s³upy energetyczne, ga³±zki na razie wiatr zwiewa  ale planuje siê ich  usuwane przez pracowników s³u¿b energetycznych.  Istnieje obawa, ¿e kiedy  nadejdzie pora sk³adania jaj , bociany mog± podejmowaæ  walki o gniazda.
W linkach do blogu z kronik± o bocianach czarnodziobch z Toyooka, mo¿na obejrzeæ udane zdjêcia bocianów zasiedlaj±cych gniazda na dwóch sztucznych platformach : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -de1c.html oraz http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -e069.html  i na s³upach : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -5a14.html

Na trenie o¶rodka, wsród monitorowanych bocianów równie¿ jest para bociania. Obserwujê tê parê ju¿ kilka dni, dwa bociany przebywaj± ciagle razem, witaj± siê klekotem i nawet zaobserwowa³am próbê kopulacji. Znosz± ga³±zki w jedno miejsce pod p³otem, sztuczne gniazdo na ternie o¶rodka jeszcze jest przykryte grub± warstw± ¶niegu. Codzienne w tym samym miejscu jeden z bocianów oczekuje na partnera.
Powy¿sze obserwacje potwierdzaj± równie¿ zdjêcia autora bloga, które ilustruj± gody pary bocianiej w samym o¶rodku, o których pisa³am wy¿ej - http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -3369.html


http://www.allegaleria.pl/images/u57rba45otzo53m0fps_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/usrmd353sf79t58k3j8o_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/4yvtpu4g0d2cu66hv8te_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/3d4u0f6240lke0e94blu_thumb.jpg

Iganka - 2012-03-11 17:40:10

11.03. 2012

Bociany czarnodziobe cierpliwie czekaj± na prawdziw± wiosnê. W o¶rodku Toyooka jeszcze widaæ ¶nieg a w ci±gu kilku ostatnich dni pogoda nie sprzyja³a aktywno¶ci ptaków, pada³ deszcz, by³o pochmurno i mglisto. Bociany pojawiaj± siê nad stawami na karmienie, poza tymi porami w o¶rodku przebywa ma³a grupka ptaków, czê¶ciej za to widaæ czaple, które chêtnie towarzysz± bocianom.

http://www.allegaleria.pl/images/mb7arb7qnbxudzk0zpmp_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/q9qtm4ia0a1qt34set6k_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/x0sgw0mc58kgu3cn4r09_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/5zpd4fgy78ck03l4mwi_thumb.jpg

Iganka - 2012-03-26 21:00:41

26-03-2012

Bociany czarnodziobe z Toyooka wci±¿ nie mog± doczekaæ siê ciep³ej, wiosennej pogody. Aura jak na razie nie sprzyja, wci±¿ pada deszcz, jest mglisto a nawet zdarza siê jeszcze deszcz ze ¶niegiem.
Para bociania, któr± czêsto mo¿na by³o spotkaæ na terenie o¶rodka, gdzie¶ siê wynios³a, byæ mo¿e bociany znalaz³y bardziej ustronne i komfortowe miejsce do za³o¿enia gniazda, poza o¶rodkiem ?

Bociany przemokniête, zmarzniête ale mimo to, próbuj± budowaæ gniazda - na sztucznych platformach i niestrudzenie na s³upach elektrycznych (chocia¿ s³u¿ba energetyczna ju¿ usuwa³a misternie uk³adane patyczki) - zdjêcia z blogu:  http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -e6f8.htmlhttp://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -7986.html , http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -2279.html


http://www.allegaleria.pl/images/2m1mytke2vdyyrs77mu1_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/3kvsm4qdno3a5idqylq_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/m55vlud7kaepyfatqden_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/3wa4rjbew7zrijad83sx_thumb.jpg

Iganka - 2012-03-29 21:40:08

29-03-2012

Obserwacja bocianów czarnodziobych w o¶rodku - godzina 08:30 czasu polskiego, w Japonii siedem godzin pó¼niej.
Jest ju¿ po karmieniu bocianów, ptaków jest niewiele ( 3-4 os.), jak zwykle bocianom towarzysz± czaple, którym "podoba" siê bocianie gniazdo :)  - fot.1, pogoda nareszcie jest s³oneczna.

Poza o¶rodkiem natomiast bociany nie ustêpuj± w budowaniu gniazd na s³upach , dzisiejszego dnia znów organizowano akcjê usuwania patyków, których w bardzo szybkim tempie przybywa³o w tych miejscach i tworzy³y siê ju¿ zarysy gniazd, obserwatorzy obawiaj± siê, ¿e przy tak szybkim postêpie w budowaniu gniazd, bociany mog±  zacz±æ sk³adaæ jaja w tych niebezpiecznych miejscach - fotki z blogu : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -b239.html , http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -638f.html

http://www.allegaleria.pl/images/fnmodpj7fpvl8ixn14qn_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/8yts4rn2q9opkbocg_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/zejxifnwrymqmzlqa4hs_thumb.jpg

Iganka - 2012-05-01 07:14:45

01-05 2012

W o¶rodku Tooyoka zapanowa³a wiosna!
Zieleñ bujnie pokry³a park, zakwit³y krzewy. Tylko nieliczne bociany przebywa³y dzisiaj w parku, chêtniej spacerowa³y dostojnym krokiem ni¿ brodzi³y w stawach - czas obserwacji 8:00 -08:30 czasu polskiego (w Japonii pó¼ne popo³udnie). Niektóre z bocianów wreszcie "zauwa¿y³y" gniazdo, ale traktowa³y go raczej jako punkt widokowy :)

http://www.allegaleria.pl/images/2c7yhgi2pvhf3wl2iyg2_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/0rlfbrzmp1gc6cp1livy_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/6le0dg3n9oj7nfabvw85_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/tie4b8niznbdz48qwg9y_thumb.jpg

Poza o¶rodkiem, na licznych sztucznych platformach trwa wysiadywanie jaj, natomiast w jednym z gniazd s± ju¿ du¿e dwa pisklêta !
Linki z blogu: http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -6dc2.html  - wysiadywanie jaj oraz fotki z gniazda z pisklêtami  http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -4a1c.html

Iganka - 2012-05-03 19:29:38

03-05-2012

Wydawa³oby siê, ¿e  ods³ona i wietrzenie jajek, to bezpieczne rutynowe czynno¶ci bocianów podczas wysiadywania, ale amatorzy takiego "posi³ku" tylko czyhaj± na okazjê aby wykra¶æ jaja z gniazda.
Tak by³o w jednym z gniazd bocianów czrnodziobych, tym razem na szczê¶cie by³a to tylko próba, nie uda³o siê krukowi podkra¶æ jaja bocianiego, opiekuj±cy siê gniazdem, wysiaduj±cy bocian zdo³a³ ochroniæ jaja. Gniazdo usytuowane jest na sztucznej platformie, ale skromnie wy³o¿one budulcem, gniazdo to, chyba jest za³o¿one po raz pierwszy, dlatego nie zosta³o jeszcze dostatecznie dobudowane, st±d prawdopodobnie jaja mog± staæ siê ³atwym ³upem dla drapie¿ników.
Link do fotek ilustruj±cych to wydarzenie, zamieszczonych w dniu 01 maja na blogu autora wielu bardzo ciekawych fotek z ¿ycia bocianów czarnodziobych w Tooyoka: http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -f097.html

wladek12 - 2014-04-27 05:50:52

Japonia- Toyooka,czas polski g7.34 (14.32).
W gnie¼dzie bocianów czarnodziobych zasta³em tylko 3 m³ode dorodne ju¿ bocianki (f.1,2.).

http://www.allegaleria.pl/images/jatm4l0c34eab7qsxbk_thumb.jpg http://www.allegaleria.pl/images/wjvk5rqob4sxjzb6b1ur_thumb.jpg

Iganka - 2014-05-01 17:32:25

01-05-2014

Trochê zapomniany w±tek, ale to z powodu trudno¶ci technicznych (z mojej strony), warto jednak go "odkurzyæ", poniewa¿ mo¿na tu teraz obserwowaæ dorastanie piskl±t bociana czarnodziobego zwanego te¿ bocianem orientalnym (do tej pory widzieli¶my tylko osobniki doros³e).

Monitorowane gniazdo znajduje siê na platformie wie¿y umiejscowionej poza parkiem  Hyogo ( Hyogo of the Oriental White Stork). Gniazduje tu para bocianów czrnodziobych ¿yj±ca na wolno¶ci, lecz oznakowana i zarejestrowana.
Bociany z³o¿y³y cztery jaja. Ostatnie, czwarte pisklê wyklu³o siê 28 marca 2014, wiêc m³ode s± w wieku ok. 5 tygodni. Niestety, 07 kwietnia, z niewiadomych powodów pad³o jedno pisklê, obecnie w gnie¼dzie dorastaj± trzy pisklaki.

  http://www.ustream.tv/channel/owstv3    -    link do bezpo¶redniego przekazu z gniazda

Obserwacja tego gniazda jest mo¿liwa pó¼nym wieczorem ok. 22-23:00 lub wcze¶nie rano a¿ do godzin po³udniowych wg naszej strefy czasowej (w Japonii jest wtedy popo³udnie) z uwagi na ró¿nicê czasu - polecany monitoring, dla tych którzy maj± problemy ze snem :)
Kiedy, m³ode pisklêta budz± siê ok. godziny 05:21 01 maja (czas lokalny) u nas jest jeszcze 30 kwietnia, godzina 22:21 :)

http://e-fotek.pl/images/14640512692939449018_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/45899603780370878594_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/95485214946165458277_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/57563065899185169432_thumb.jpg

Iganka - 2014-05-04 15:28:21

04-05-2014

Pisklêta bocianów czarnodziobych z Japonii dorastaj±, maj± wy¶mienite apetyty. Wczoraj pó¼nym wieczorem a w Japonii wczesnym rankiem, nad gniazdem "wisia³a" gêsta mg³a. Kiedy mg³a opad³a, pisklêta dosta³y swój pierwszy posi³ek o godzinie 06:40 (czas lokalny), by³y karmione przez oboje bocianich rodziców w odstêpie nieca³ych 4 minut :)
Co dosta³y na ¶niadanie, trudno okre¶liæ, poniewa¿ po¿ywienie pobierane jest w tak szybkim tempie, ¿e momentalnie znika nim zostanie wy³o¿one na gniazdo przez rodzica a nawet wyjadane jest prosto z bocianiego dzioba.
Jeden z doros³ych rodziców ma na plecach nadajnik, oboje s± znakowani wed³ug specjalnych kodów ustalonych przez o¶rodek badañ nad bocianem czarnodziobym w Toyooka.
Prawdopodobnie w tej czê¶ci Japonii, gdzie usytuowane jest gniazdo, panuje upalna pogoda, poniewa¿ m³ode bociany oddychaj± przez szeroko otwarte dziobki. Widzia³am równie¿ pojenie piskl±t przez bocianiego rodzica, który przyniós³ do gniazda wodê w dziobie i ki¶æ mokrej wy¶ció³ki.

http://e-fotek.pl/images/19213915410325293639_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/78683891564193180628_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/30699462648785013408_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/38229157641048048915_thumb.jpg

Filmik: karmienie piskl±t bociana czarnodziobego:  https://www.youtube.com/watch?v=uSeyyLMJVU4

Iganka - 2014-05-15 21:05:44

15-05-2014

M³ode bociany czarnodziobe  w dniu 08 maja  otrzyma³y kolorowe obr±czki identyfikacyjne.
W dniu obr±czkowania zosta³y równie¿ zwa¿one, ich waga wynosi³a kolejno: 3850g, 3950g, 5000g (informacja ze strony: http://www.ustream.tv/channel/owstv3 ) .

Jak przysta³o na bociany czarnodziobe, dzioby wybarwia³y siê ju¿ prawie na czarny kolor.  Mam wra¿enie, ¿e m³ode bociany czarnodziobe maj± wyj±tkowo d³ugie nogi, ale mo¿e to takie ustawienie kamery sprawia, ¿e optycznie wygl±daj± na d³u¿sze ni¿ s± w rzeczywisto¶ci ?
M³ode powoli zaczynaj± przygotowywaæ siê do pierwszych lotów, w tej chwili trwaj± æwiczenia skrzyde³ polegaj±ce na tym etapie na ich rozci±ganiu i intensywnym wachlowaniu.

http://e-fotek.pl/images/97081881385951228427_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/15238566350778870673_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/46940147728522608751_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/12625880148121783235_thumb.jpg

Iganka - 2014-06-02 20:22:30

02-06-2014

Pierwszy lot poza gniazdo odby³ siê 31 maja o godzinie 08:43 czasu lokalnego.

Lot m³odego bociana czarnodziobego zosta³ chyba wymuszony :) Na filmiku (poni¿ej link) widaæ, ¿e m³ody stan±³ na krawêdzi gniazda, kilka patyków obluzowa³o siê i bocian zmuszony by³ rozwin±æ skrzyd³a :)
Poza gniazdem by³ kilka godzin, wróci³ na nocleg ok. godziny 18. Podczas obserwacji wczorajszych i dzisiejszych w gnie¼dzie by³y dwa m³ode boæki, które intensywnie trenowa³y podskoki i wymachiwanie skrzyd³ami. trzeci przylatuje jeszcze do gniazda ale byæ mo¿e temu pierwszemu, odwa¿nemu spodoba³a siê wolno¶æ i samodzielno¶æ ? Na jednym z filmów znalezionych na You Tube (nie dotycz±cy bocianów z tego gniazda) widzia³am, ¿e m³ode bociany s± dokarmiane poza gniazdem przez bocianich rodziców, byæ mo¿e ten m³ody bocian równie¿ dostaje pokarm od swoich rodziców bêd±c na dole, pod gniazdem?

https://www.youtube.com/watch?v=lCj7BOxyzmg


http://e-fotek.pl/images/92822868755421658215_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/52819984923136070087_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/56192113449844654706_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/91676473399492225701_thumb.jpg

Iganka - 2014-06-06 21:01:52

06-06-2014

Wszystkie trzy m³ode bociany czarnodziobe ju¿ lataj± :)

Przylatuj± do gniazda w ci±gu dnia na odpoczynek i czasem s± jeszcze karmione na gnie¼dzie przez bocianich rodziców. Na noc równie¿ wracaj± jeszcze do gniazda. Wylot nastêpuje bardzo wcze¶nie, nawet przed godzin± pi±t± rano, jak tylko nieco rozwidni siê, gniazdo jest puste przez d³ugi czas, m³ode bociany poznaj± okolice, ucz± siê samodzielnie zdobywaæ pokarm i pokonywaæ zagro¿enia.

http://e-fotek.pl/images/42480897586422605981_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/70638923222010698046_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/75305696866787352380_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/06609288741739200303_thumb.jpg

Iganka - 2014-06-17 21:41:18

17-06-2014

Dzisiaj rano (w Japonii pó¼nym popo³udniem) uda³o mi siê obserwowaæ ponownie bociany czarnodziobe na gnie¼dzie (od kilku dni gniazdo by³o puste podczas w³±czania przekazu). Najpierw do gniazda przylecia³ doros³y bocian, który do¶æ d³ugo porz±dkowa³ gniazdo, o 18:11 (czas lokalny) odlecia³. Kilkadziesi±t minut pó¼niej w gnie¼dzie zasta³am jednego m³odego bociana, nieco pó¼niej o 18:50 (czas lokalny) do gniazda przylecia³y dwa pozosta³e w odstêpie kilku minut (w tle, pod gniazdem widaæ pas±ce siê dzikie jelenie). O godzinie 19:16 przylecia³ bocian rodzic z pokarmem i ponownie o 19:20 przylecia³ drugi i równie¿ nakarmi³ m³ode. Dzisiaj m³ode bociany czarnodziobe zosta³y na nocleg w gnie¼dzie.
M³ode bociany czarnodziobe wygl±dem i wielko¶ci± przypominaj± teraz doros³e osobniki (doros³y bocian czarnodzioby wa¿y ok. 4-5
kilogramów).

http://www.allegaleria.pl/images/gw0gl2savywdfwh14x23_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/v0kmvp8es2o5rzohsdr7_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/hlrbg7u08qg4ot60jzdx_thumb.jpg

http://www.allegaleria.pl/images/og5fdvaizu23qjmu8oo_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/3a4gups7orzk2f5rm3d_thumb.jpg  http://www.allegaleria.pl/images/b35pa077fn3nt3t3wv83_thumb.jpg

Iganka - 2015-02-28 08:50:01

28-02-2015

Bociany czarnodziobe w Japonii rozpoczê³y sezon lêgowy

Zosta³a zainstalowana nowa kamerka na gniazdo bocianów czarnodziobych http://59.190.3.143:1080/ImageViewer?Resolution=320x240

W tym gnie¼dzie obserwowa³am ju¿ wcze¶niej - na pocz±tku lutego - tokuj±c±  parê bocianów czarnodziobych, a na dzieñ dzisiejszy bocian ju¿ wysiaduje jaja. Obraz z kamery nie jest komfortowy, trochê rozmazany i oddalony, ale po charakterystycznym zachowaniu bociana mo¿na wnioskowaæ, ¿e w gnie¼dzie s± ju¿ jaja. Bocian nie opuszcza gniazda, regularnie wstaje, poprawia wy¶ció³kê na gnie¼dzie, po krótkiej pielêgnacji piór ponownie zajmuje miejsce na ¶rodku gniazda.

Z uwagi na strefê czasow± gniazdo jest widoczne we wczesnych godzin rannych i pó¼no w nocy.

http://e-fotek.pl/images/85973011682257318476_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/27212754710430771037_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/73701305969846892889_thumb.jpg

wladek12 - 2015-04-03 10:46:48

03.04.2015. po g.12.45. czasu polskiego.
Bociany czarnodziobe  w Japonii,pod tym linkiem:  http://59.190.3.143:1080/ImageViewer?Resolution=320x240 (nowa kamerka!) - i oczywi¶cie u mnie nie dzia³a,ju¿ nie wiem o co chodzi.
Czy ten mój komp to taki rupieæ,czy nie fart ¿e jak ja chce zobaczyæ to nie dzia³a tak jak na (f.1.),czas polski g.12.40.

Pod ten link: " http://www.ustream.tv/channel/owstv3    -    link do bezpo¶redniego przekazu z gniazda" - pod ten te¿ nie mam wej¶cia (f.2.)?.
Pozdrawiam.

http://e-fotek.pl/images/15773159090182278001_thumb.jpg http://e-fotek.pl/images/85533976198496599547_thumb.jpg

Iganka - 2015-04-03 13:00:05

W³adek12 - w po¶cie wy¿ej jest informacja, gdzie pisa³am, ¿e gniazdo mo¿na obserwowaæ rano i bardzo pó¼nym wieczorem. Teraz w Japonii jest noc, wiêc nic nie widaæ. Japonia i Polska, to ró¿ne strefy czasowe - 8 godzin a teraz w czasie letnim 7 godzin.

Drugi link, jaki jest cytowany w powy¿szym po¶cie nie jest aktywny ju¿ od dawna - od czasu kiedy m³ode bociany czarnodziobe wyfrunê³y z gniazda. W tym sezonie nie ma przekazu i nie wiadomo czy bêdzie przywrócony (przynajmniej na razie).

wladek12 - 2015-04-03 21:35:58

03.04.2015. po g.23.27. czasu polskiego.
Tym razem jest i obraz i bocian na gnie¼dzie siedz±cy w do³ku (f.1.).
Ale do póki nie wykluj± siê pisklaki to rzeczywi¶cie nie bêdzie wiele widaæ.
Wcze¶niejszy post by³ za szybko wstawiony-Przepraszam, dziêki "iganka" za przypomnienie czasowe.(ale nie bêdê go usuwa³).

http://e-fotek.pl/images/41179789608633774135_thumb.jpg

Iganka - 2015-04-20 20:04:15

20-04-2015

W gnie¼dzie bocianów czarnodziobych wyklu³y siê ju¿ pisklêta :)
Wydaje mi siê, ¿e s± trzy m³ode, ale dwa na pewno. Pisklaczki s± jeszcze ma³e, tylko dwie g³ówki widaæ wyra¼nie, trzecie pisklê jest chyba jeszcze za ma³e i nie potrafi unosiæ wysoko g³owy. Pisklêta nie s± ju¿ intensywnie ogrzewane pod skrzyd³ami, bociani rodzic ca³y czas stoi przy pisklêtach.

http://e-fotek.pl/images/13498848415155080574_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/62505379349300338411_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/07132063922151612282_thumb.jpg

Iganka - 2015-05-01 20:27:13

01-05-2015

Pisklêta bocianów czarnodziobych podros³y, widaæ na gnie¼dzie 2 stoj±ce ju¿ maluchy, bocian pozostawia pisklêta same na gnie¼dzie, ale nie trwa to d³ugo, wci±¿ jeszcze s± pod troskliw± opiek± bociana rodzica.
Na fot.3 chyba widaæ trzy pisklêta, niestety przekaz jest s³aby i nie mo¿na prowadziæ szczegó³owych obserwacji.

http://e-fotek.pl/images/64398543109054197803_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/22351540982040464837_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/38920760255886490135_thumb.jpg

Iganka - 2015-05-08 19:45:00

08-05-2015

Pisklêta bocianów czarnodziobych s± ju¿ na tyle du¿e, ¿e mo¿na je wreszcie policzyæ :)  W gnie¼dzie s± dwa pisklêta!
M³ode bocianki maj± ten komfort w dorastaniu, ¿e ca³e porcje przyniesione przez bocianich rodziców s± dzielone na dwa gardzio³ki, ten który pierwszy i sprytniejszy zjada oczywi¶cie "wiêksz± po³owê" :)
Dzisiaj uda³o mi siê obserwowaæ ten moment z ¿ycia bocianich rodzin, który mnie zawsze wzrusza - podwójne karmienie, w tym samym czasie oboje bocianich rodziców karmi m³ode!

http://e-fotek.pl/images/91258314100091067293_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/21590288474826393753_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/79695972868579277427_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/08889998382573399092_thumb.jpg

Iganka - 2016-03-03 13:29:23

03-03-2016

Bociany czarnodziobe rozpoczê³y sezon lêgowy.
Podobnie jak w ubieg³ym roku widoczno¶æ na gniazdo jest s³aba, daleka odleg³o¶æ, obraz zamglony.

Gniazdo bocianów czarnodziobych mo¿na obserwowaæ pod linkiem:  http://59.190.3.143:1080/CgiStart?page= … Language=9

Przypomnê jeszcze, ¿e istnieje tu strefa czasowa, gniazdo jest widoczne od ok. godziny 22:30/23:00 naszego czasu i w Japonii jest ju¿ nastêpna doba (w tej chwili u nas jest godzina 14:23 a w Japonii 22:23)

Prawdopodobnie w gnie¼dzie s± ju¿ z³o¿one jaja, od dwóch dni widzê, ¿e bocian siedzi ca³y czas na gnie¼dzie, czasem poprawia wy¶ció³kê w do³ku gniazdowym.

http://e-fotek.pl/images/37477491905800432608_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/08157635922975283621_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/53258848913142078692_thumb.jpg

Iganka - 2016-03-11 10:22:35

11-03-2016

Po zachowaniu ptaków na tym gnie¼dzie, mo¿na przypuszczaæ, ¿e bociany czarnodziobe ju¿ wysiaduj± jaja. Bocian nie opuszcza gniazda, siedzi, co jaki¶ czas wstaje i poprawia pod³o¿e w do³ku gniazdowym a nastêpnie ponownie zajmuje miejsce na ¶rodku. Szkoda, ¿e kamera nie pokazuje gniazda z bliska.

http://e-fotek.pl/images/98055185132158150880_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/56560994209355575562_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/99784593591301002048_thumb.jpg

Iganka - 2016-04-26 16:57:06

26-04-2016

W gniazdach bocianów czarnodziobych kluj± siê pisklêta albo ju¿ siê wyklu³y i s± do¶æ du¿e :) - tak jak na monitorowanym gnie¼dzie.
Dopiero teraz mo¿na je zobaczyæ, kiedy prostuj± tu³ów i trzymaj± wysoko g³owy. W tym gnie¼dzie s± dwa pisklêta, niestety nie mo¿na obserwowaæ ich rozwoju z tak du¿ej odleg³o¶ci, choæ mia³am nadziejê, ¿e mo¿e w tym sezonie kamera poka¿e z bliska lêg bocianów czarnodziobych.

http://e-fotek.pl/images/00318636418628189738_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/00259119552759643854_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/37440469721196353319_thumb.jpg

Iganka - 2017-03-05 10:16:00

Bociany czarnodziobe z Japonii - sezon lêgowy 2017


W tym sezonie warto zagl±daæ do gniazda bocianów czarnodziobych :)
Dzia³a ju¿ kamera na gniazdo. Jest to podgl±d, który nie by³ czynny chyba od dwóch sezonów. Teraz inna kamera pokazuje gniazdo bocianów czarnodziobych z bliska a z tego co zrozumia³am z opisów koordynatora, w dalszym ci±gu trwaj± prace nad udoskonaleniem przekazu. Gniazdo zajmuje para bocianów. Mimo ró¿nicy czasu strefowego (ró¿nica 8 godzin) nie musimy podgl±daæ gniazda w nocy :), tym razem mo¿na zobaczyæ co dzia³o siê w gnie¼dzie, kiedy w Japonii by³ dzieñ a u nas noc. Pod obrazem z gniazda s± nagrania wideo z ca³ego dnia podzielone na kilkugodzinne sekwencje z mo¿liwo¶ci± wyboru odpowiedniej pory dnia (w nocy gniazda nie widaæ, nie ma podczerwieni) za pomoc± suwaka czasowego.

Adres podgl±du:    http://www.ustream.tv/channel/owstv3


http://e-fotek.pl/images/14442181099138062979_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/48239780832903913540_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/83645351005205714677_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/98973199844399860865_thumb.jpg

Iganka - 2017-03-07 21:59:15

07-03-2017

W Japonii jest ju¿ nowy dzieñ, godzina 06:00 rano, 08 marca, w Polsce godzina 22:00 wieczorem 07 marca. Gniazdo z now± nadbudow± pokry³a gruba warstwa ¶niegu, który pada³ obficie ju¿ od wczoraj.
Bociany nie opuszczaj± jednak gniazda. Przylatuj± na nocleg (czasem na gnie¼dzie nocuje tylko jeden bocian) i co mnie najbardziej zafascynowa³o - znosz± na gniazdo nowy budulec uk³adaj±c na ¶niegu ga³±zki i nawet próbuj± odbywaæ gody !
Po godzinie obserwacji bocianów czarnodziobych krajobraz zaczyna siê zmieniaæ, nad gniazdem nie¶mia³o za¶wieci³o s³oñce, jest wiêc nadzieja, ¿e dzieñ bêdzie pogodny a s³oñce ogrzeje zmarzniête bociany :)

Filmik: bociany czarnodziobe w ¶nie¿nej scenerii  https://www.youtube.com/watch?v=1tFnZdxMobo

http://e-fotek.pl/images/27261940905741991554_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/52757831280198056143_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/40775356976078488786_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/58403344864282095513_thumb.jpg

Iganka - 2017-03-08 17:47:10

08-03-2017

Dzisiaj rano a w Japonii po po³udniu, po ¶niegu ju¿ ani ¶ladu :) Bociany uzupe³niaj± budulec na gnie¼dzie, kopuluj±, na razie pogoda sprzyja bocianom czarnodziobym. Wczoraj martwi³am siê jak bociany znajd± pokarm pod tak± warstw± ¶niegu, ale przeczyta³am w opisach koordynatora tego projektu, ¿e gniazdo usytuowane jest niedaleko parku Hyogo w pobli¿u Centrum Bocianów Orientalnych w Toyooka a tam znajduj± siê stawy gdzie bociany s± dokarmiane systematycznie. W ubieg³ych latach kamera pokazywa³a te tereny i czyta³am, ¿e do tego parku na karmienie przylatuj± tak¿e bociany czarnodziobe gniazduj±ce na wolno¶ci w tej okolicy. Tak wiêc mam nadziejê, ¿e i ta kamerowa para bocianów poleci nad stawy na darmowy posi³ek :)

http://e-fotek.pl/images/67362048607752017620_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/87589402118301595664_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/27655368545247792033_thumb.jpg

Iganka - 2017-03-10 20:57:21

10-03-2017

Gniazdo pary bocianów czarnodziobych zacz±³ odwiedzaæ jeszcze jeden bocian :)

Filmik:  https://www.youtube.com/watch?v=QVBNlLNifZA

Pod gniazdem widzia³am równie¿ spaceruj±c± czaplê a na gniazdo podczas nieobecno¶ci bocianów przylatuj± równie¿ czarne ptaki podobne do kruków, trudno by³o rozpoznaæ, bo gniazdo trochê daleko, ale ju¿ dzisiaj by³a próba przybli¿enia kamery na gniazdo, co jest dobr± zapowiedzi±, ¿e kiedy pojawia siê pisklêta bêdzie je widaæ z bliska.

http://e-fotek.pl/images/68356326921709073002_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/03170778644811912128_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/19739241011346585688_thumb.jpg

Iganka - 2017-03-14 20:08:11

14-03-2017

Bociany czarnodziobe szykuj± gniazdo do z³o¿enia jaj. Ju¿ od dwóch dni obserwujê wzmo¿one prace na gnie¼dzie, najbardziej zaanga¿owany jest samiec, który znosi do gniazda du¿o patyków, wy¶ció³ki, samica czê¶ciej przebywa na gnie¼dzie i coraz czê¶ciej siada. Chyba wiêcej obserwatorów zauwa¿y³o zmiany i wysi³ek pary bocianów w przygotowaniach do sezonu lêgowego, bo dzisiaj kamera zosta³a zbli¿ona na gniazdo, przy okazji mo¿na by³o zobaczyæ jego otoczenie (fot.1). Byæ mo¿e pierwsze jajo zostanie z³o¿one ju¿ w najbli¿szym czasie? Mo¿e dzisiaj? (w Japonii to bêdzie ju¿ ranek 15 marca) - oka¿e siê ju¿ za 2-3 godziny gdy bêdzie widaæ gniazdo :)

Filmik: przygotowanie gniazda przez parê bocianów  https://www.youtube.com/watch?v=p7rR-QronpA

http://e-fotek.pl/images/81372738215863574720_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/40974313552733182020_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/70771206581353767935_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/22142397839423108897_thumb.jpg

U nas jest 22:10 (14 marca), w Japonii 06:10 (15 marca), mo¿na teraz sprawdziæ czy oczekiwane pierwsze jajo ju¿ siê pojawi³o? Gniazdo jest teraz widoczne - jajka nie ma a bociany polecia³y na ¶niadanie :)

Iganka - 2017-03-17 21:20:43

17-03-2017

W Japonii jest teraz wczesny ranek 18 marca. Nad gniazdem bocianów czarnodziobych wisi szara mg³a a jest ju¿ przecie¿ 06:10. Mimo  tej gêstej mg³y widaæ w gnie¼dzie pierwsze jajo ! :)

Jeszcze o 05:30 (czas z kamery) by³o ciemno, widoczne by³y zarysy sylwetek bocianów, ju¿ wtedy wydawa³o mi siê, ¿e w ¶rodku gniazdo co¶ siê bieli :)
Teraz o 06:15 (cz. z kamery) bocian poprawia dziobem wy¶ció³kê i przesuwa jajo, wykonuje takie ruchy i czynno¶ci w gnie¼dzie, które potwierdzaj±, ¿e ten jasny element na ¶rodku to jajko :)
O godzinie 07:15 (czas z kamery) jajo by³o widaæ dok³adnie. Utworzy³ siê do¶æ g³êboki do³ek na ¶rodku gniazda. Do tej pory samiec ogrzewa³ jajo siedz±c na gnie¼dzie, teraz czy¶ci gniazdo, spulchnia wy¶ció³kê wokó³ jajka, mocuje patyki w koronie gniazda.

http://e-fotek.pl/images/70034944777759045090_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/05000917307961745533_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/35399125319259237187_thumb.jpg

Filmik:  https://www.youtube.com/watch?v=INhhSs9Sgq0

Iganka - 2017-03-18 22:50:00

18-03-2017

Kiedy ju¿ widoczno¶æ by³a dobra bociany przyst±pi³y do gruntownego urz±dzania gniazda. Samiec kilka razy przynosi³ du¿e ki¶cie siana i patyki, bociany wspólnie rozk³ada³y budulec na gnie¼dzie, umacnia³y koronê gniazda. Jajko jest pilnie strze¿one na zmianê przez obydwa bociany, nie jest jeszcze intensywnie ogrzewane, ale zawsze jeden z pary bocianów jest obecny na gnie¼dzie i czêsto okrywa jajo siadaj±c na do³ku gniazdowym.

Filmik: urz±dzanie gniazda   https://www.youtube.com/watch?v=YyT1YD25nNw

Filmik: bociany czarnodziobe z bliska  https://www.youtube.com/watch?v=2VRsyuMkg1M

http://e-fotek.pl/images/40139678082762440161_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/45044893813705511518_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/25563359795684691846_thumb.jpg

http://e-fotek.pl/images/84301370854538918960_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/52645826779242152188_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/01525128550326570365_thumb.jpg

Iganka - 2017-03-20 07:24:52

20-03-2017

Rano, po ust±pieniu gêstej mg³y, na gnie¼dzie mo¿na by³o zobaczyæ drugie jajo  :)

https://www.youtube.com/watch?v=85Yxah1u0-0

Od tej pory jaja s± nie tylko pilnie strze¿one, ale równie¿ intensywnie ogrzewane przez parê bocianów. Bociany wymieniaj± siê miedzy sob± w wysiadywaniu i starannie pielêgnuj± pod³o¿e gniazda gdzie znajduj± siê jajka.

Iganka - 2017-03-21 22:27:26

21-03-2017

W Japonii jest wczesny ranek, godzina 05:56. Na gnie¼dzie siedzi bocian, drugi z bocianów kilkakrotnie wyfruwa z gniazda i wraca z sianem, ga³±zkami (po przylocie do gniazda okazuje siê, ¿e jest to samiec). O 06:23 samica wstaje z gniazda, przez chwilê poprawia wy¶ció³kê wokó³ jaj, wydaje mi siê, ¿e jest trzecie jajo, ale o 06:39 nastêpuje wymiana bocianich rodziców, pozostaj±cy na gnie¼dzie samiec (samica odlecia³a) poprawia wy¶ció³kê, przekrêca dziobem jajka i wtedy ju¿ widaæ dok³adnie w do³ku gniazdowym trzecie jajo !  :)

Filmik: trzecie jajo  https://www.youtube.com/watch?v=j940KEvO9XA

http://e-fotek.pl/images/64216201255112590478_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/40649578358589784465_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/52979500247740701550_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/98062789961296128344_thumb.jpg

wladek12 - 2017-03-23 06:19:48

Czas polski.  W Japonii czas na fotce.
6.47. jeden z bocianów czy¶ci partnera/kê, a ten siedzi sobie spokojnie (f.1.).
7.00. by³o odstraszanie przez stoj±cego bociana (f.2.)., a siedz±cy bez zmian.
7.23. po przylocie jednego z bocianów nastêpuje szybka zamiana-odlatuje siedzacy i ten co przylecia³ poprawia jajka(2 widzia³em) (f.3.), i zajmuje zaraz miejsce na nich.

https://naforum.zapodaj.net/thumbs/4537272bff4c.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/69c4679b45b0.jpg https://naforum.zapodaj.net/thumbs/44a1ab52059b.jpg

Iganka - 2017-03-25 08:00:30

25-03-2017

Rano, 24 marca ( czas w Japonii) zgodnie z planem powinno byæ widoczne kolejne jajko (chocia¿ ale nie musia³o). D³ugo trzeba by³o zastanawiaæ siê i dobrze wpatrywaæ w do³ek gniazdowy ¿eby upewniæ siê ile w³a¶ciwie jajek jest w gnie¼dzie.
Na poni¿szym filmiku widaæ jak bociany czarnodziobe starannie "ukry³y" jajka w do³ku gniazdowym :) Na gnie¼dzie jest tyle ¶wie¿ego budulca (i ci±gle jeszcze go przybywa), ¿e nie widaæ dok³adnie ile tam znajduje siê jaj. Bardzo pracowite bociany - z ubogiej konstrukcji zbudowa³y solidne gniazdo!
Wczoraj d³ugo obserwowa³am gniazdo, wydawa³o siê, ¿e widaæ 4 jajka, raz tylko 2, ale ostatecznie chyba jednak s± cztery jaja :)

Filmik:  https://www.youtube.com/watch?v=00Y1wAPVfNk


http://e-fotek.pl/images/71810520815691180100_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/89755884112082143701_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/58592319257853788625_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/66261145151076830465_thumb.jpg

Iganka - 2017-04-03 06:55:57

03-04-2017

Nie ma ju¿ w gnie¼dzie czterech jaj!!!

Dzisiaj o godzinie 15:18 (czas z kamery) kiedy otworzy³am przekaz na gnie¼dzie nie by³o doros³ych bocianów a kruk wybiera³ z do³ka gniazdowego jajka :(
O 15:22 (czas z kamery) przylecia³ samiec. Kruk w sumie wykrad³ 3 jaja, byæ mo¿e jeszcze jedno zosta³o, bo bocian nadal siedzi na gnie¼dzie.

To jest filmik, który nagra³am na"szybko" :  https://www.youtube.com/watch?v=GMhDa6ZO6R8

Jaki by³ pocz±tek tego przykrego wydarzenia, dlaczego nie by³o bocianich rodziców, dowiem siê dopiero pó¼niej, kiedy bêdzie nagranie archiwalne.
...................

Niestety, w nagraniach archiwalnych ten przedzia³ czasowy, który dotyczy³ powy¿szych wydarzeñ nie istnieje.
Podczas dalszych obserwacji widzia³am parê bocianów ca³y czas a¿ do zmierzchu na gnie¼dzie, albo samiec albo samica ca³y czas siedzia³y na gnie¼dzie. Podczas zmiany w wysiadywaniu i pielêgnacji do³ka gniazdowego jajka nie widzia³am (do³ek jest g³êboki).

http://e-fotek.pl/images/88548032144984868087_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/60954357488840328327_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/91644985421419474554_thumb.jpg

http://e-fotek.pl/images/77337910789384850529_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/95895375219597654778_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/32662339789260506250_thumb.jpg

..........................

Godzina 05:10, w Japonii jest ju¿ wczesny ranek 4 kwietnia (u nas godzina 22:10 3 kwietnia). Na gnie¼dzie stoi jeden bocian, stoi na do³ku gniazdowym ju¿ od d³u¿szej chwili. Prawdopodobnie w gnie¼dzie nie ma ju¿ jaj, trzy jaja wykrad³ kruk, czwarte mog³o byæ uszkodzone... :(

Iganka - 2017-04-04 19:33:49

04-04-2017

Dzisiaj od rana bociany ju¿ nie zasiadaj± na do³ku gniazdowym, lataj± swobodnie na ¿erowiska, gniazdo jest czêsto puste. Kiedy spotykaj± siê na gnie¼dzie dochodzi do kopulacji.
Rano, przebywaj±cy na gnie¼dzie samiec czy¶ci³ wy¶ció³kê w do³u gniazdowym, wyrzuca³ niektóre elementy wy¶ció³ki i wyra¼nie by³o widaæ, ¿e co¶ zbiera z gniazda i po³yka, mo¿e to by³y resztki zniszczonego jaja?
Obserwowa³am dzisiaj równie¿ ciekaw± sytuacjê, któr± widzia³am ju¿ kilka razy - w pobli¿u gniazda "krêci siê" trzeci bocian, przylatuje ci±gle za samic± (samica ma czerwon± obr±czkê, jest wiêc rozpoznawalna). Dzisiaj samiec-gospodarz gniazda zjawi³ siê b³yskawicznie, kiedy intruz przylecia³ za samic± i przegoni³ go. Zastanawiam siê, czy czasem ten obcy bocian nie by³ przyczyn± (móg³ j± wystraszyæ) opuszczenia gniazda przez wysiaduj±c± samicê i pozostawienia jaj bez opieki a kruki zaraz skorzysta³y z okazji?. T± s± tylko przypuszczenia, bo jak na razie nie ma oficjalnej informacji o przyczynie straty lêgu (wiadomo¶ci o projekcie, odpowiedzi na pytania obserwuj±cych pojawia³y siê na czacie obok obrazu z kamery)

http://e-fotek.pl/images/43197827141717613853_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/15279042180276584592_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/46156013365847979305_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/65921321302256371188_thumb.jpg

Iganka - 2017-04-23 19:48:29

23-04-2017

Od wczoraj zagl±dam do gniazda bocianów czarnodziobych i nie wierzê w³asnym oczom!!!  W gnie¼dzie s± nowe trzy jaja!
Czy to jest nowa para, która rozpoczyna sk³adanie jaj? Czy mo¿e jest to ta sama para i kontynuuje sk³adanie nowych jaj po ich starcie, (z³o¿onych wcze¶niej (marzec/kwiecieñ i wykradzionych przez kruka) - czy to jest mo¿liwe?
Samica jest chyba ta sama - ma czerwon± obr±czkê na lewej nodze (ale w o¶rodku badawczym w Hoyooka stosuje siê ró¿ne kombinacje zak³adania kolorowych obr±czek - jeden bocian mo¿e mieæ ich kilka w ró¿nych kolorach na obu nogach). Samiec nie wiadomo, nie rozpozna³am jego znakowania, bo kamera pokazuje obraz z daleka)
Nowe jaja w gnie¼dzie widaæ najlepiej na filmiku z wczesnych godzin rannych, kiedy s³oñce jeszcze nie roz¶wietla gniazda.

Film:  Trzy nowe jaja na gnie¼dzie   https://www.youtube.com/watch?v=s16dMprID4E


http://e-fotek.pl/images/83118293174012042798_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/79479446378226507882_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/59099023824354717927_thumb.jpg

http://e-fotek.pl/images/67182334083693357694_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/32733817801399342462_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/32844706520605515682_thumb.jpg

Iganka - 2017-04-25 11:06:40

25-04-2017

Dzisiaj podczas pielêgnacji jaj, która trwa³a nieco d³u¿ej ni¿ do tej pory bywa³o, mo¿na wyra¼nie zobaczyæ, ¿e w g³êbokim do³ku gniazdowym s± naprawdê trzy jajka! Na gnie¼dzie by³ samiec, to on w³a¶nie tak uk³ada³ wy¶ció³kê i na tyle d³ugo, ¿e mo¿na by³o dok³adnie przyjrzeæ siê zawarto¶ci do³ka gniazdowego :)

Filmik: trzy jajka w gnie¼dzie bocianów czarnodziobych  https://www.youtube.com/watch?v=ZztTdnZqDtQ

http://e-fotek.pl/images/80856486578660240659_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/61570201527415975813_thumb.jpg   http://e-fotek.pl/images/35478229818270195294_thumb.jpg

Iganka - 2017-05-22 21:10:33

22-05-2017

W gnie¼dzie bocianów czarnodziobych wyklu³y siê pisklêta :) Pierwsze pisklê wyklu³o siê 19 maja.

Do³ek gniazdowy jest g³êboki, by³ problem z "liczeniem" kolejnych jaj z³o¿onych przez samicê i nie by³o pewno¶ci co dzieje siê w bocianim gnie¼dzie. Aktualnie widaæ, ¿e s± dwa pisklêta :) Czy bêdzie jeszcze jedno pisklê? Po starcie pierwszych czterech jaj, samica znios³a po jakim¶ czasie prawdopodobnie jeszcze trzy.

http://e-fotek.pl/images/56036281341269692156_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/59145810518036511341_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/83054859998656486739_thumb.jpg

Iganka - 2017-07-09 20:49:29

09-07-2017


Para bocianów czarnodziobych wychowuje trzy pisklêta. To ju¿ dorastaj±ce m³ode bociany :)
Do³ek gniazdowy praktycznie ju¿ nie istnieje, powierzchnia gniazda wyrówna³a siê i teraz dok³adnie widaæ pisklaki. Æwicz± ju¿ skrzyd³a i otrzyma³y obr±czki ornitologiczne.
Przy okazji widaæ jak zmienia siê krajobraz na tle którego jest gniazdo - to pole ry¿owe.

http://e-fotek.pl/images/86412091488538928865_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/64763623194986129068_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/44397658384071198779_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/65828371346721857725_thumb.jpg

Iganka - 2018-03-02 17:55:41

02-03-2018

Bociany czarnodziobe ju¿ rozpoczê³y sezon lêgowy. Zimowy krajobraz i ¶nie¿yce nie zniechêci³y ptaków do godów i sk³adania jaj, na dzieñ dzisiejszy ¶nieg ju¿ stopnia³, ¶wieci s³oñce, para bocianów czarnodziobych  wysiaduje trzy jaja.

Pocz±tek znoszenia jaj by³ dramatyczny, ka¿de zniesione jajo by³o regularnie wykradane przez wrony. Pierwsze jajko zosta³o z³o¿one 16 lutego, kolejne 18, 20, 22 luty i zaraz na nastêpny dzieñ po z³o¿eniu jaja, wrony wykrada³y je albo niszczy³y a to wszystko dlatego, ¿e bociani rodzice wyfruwali z gniazda i zostawiali jajko bez opieki. Podobnie jak w ubieg³ym roku.

Potem, 24 lutego na gnie¼dzie pojawi³o siê pi±te, kolejne jajko a okresie do 01 marca jeszcze dwa nastêpne. W sumie samica znios³a a¿ siedem jaj!

Obecnie w gnie¼dzie s± trzy jaja, teraz ju¿ para bociania pilnie je strze¿e i na zmianê wysiaduje.

http://e-fotek.pl/images/86823755097759431320_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/81515010920820317728_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/21615355978959695008_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/64477446896090173970_thumb.jpg

Filmik: zmiana na gnie¼dzie, widaæ trzy jaja   https://www.youtube.com/watch?v=3lmfNdEbkJQ

Iganka - 2018-03-18 08:08:48

18-03-2018


Ju¿ 03 marca przyby³o jeszcze jedno jajko, teraz bociany czarnodziobe wytrwale  wysiaduj± cztery jaja !

W sumie samica z³o¿y³a osiem jaj!
Jaja s± ukryte g³êboko w do³ku gniazdowym, ale podczas zmiany ptaków na gnie¼dzie mo¿na je zobaczyæ :)

Filmik: zmiana w wysiadywaniu jaj  https://www.youtube.com/watch?v=fjXvJC2m9zQ

Iganka - 2018-03-28 21:45:44

28-03-2018

W Japonii jest rano 29 marca, godzina 06:30, w gnie¼dzie bocianów czarnodziobych wykluwaj± siê pisklêta Widaæ w gnie¼dzie ju¿ co najmniej dwa maluchy :)

Pisklêta wyklu³y siê chyba w nocy albo bardzo wcze¶nie rano, bociani rodzice szczelnie je okrywaj±, pisklaczki unosz± ju¿ g³owy do góry.

http://e-fotek.pl/images/89797934181887726765_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/47996489462913102718_thumb.jpg

Krótki filmik:  https://www.youtube.com/watch?v=HktXaqXXsWg

Iganka - 2018-04-05 17:38:14

05-04-2018

Wyklu³y siê cztery pisklêta.

Ostatnie, czwarte wyklute pisklê by³o widoczne w gnie¼dzie wcze¶nie rano 4 kwietnia o 06:04 (wg czasu z kamery) podczas karmienia. Musia³o siê wiêc wykluæ w nocy 3/4 kwietnia albo nad ranem 4 kwietnia. Po karmieniu samica przebywaj±ca w tym czasie na gnie¼dzie zaczê³a uwa¿nie przygl±daæ siê maleñstwu i skubaæ dziobem jego delikatny puszek, ju¿ by³o widaæ, ¿e nie s± to czu³e, troskliwe czynno¶ci pielêgnacyjne przy pisklêtach, to by³o przygotowanie do eliminacji najm³odszego pisklêcia. Chwilê pó¼niej samica wyrzuci³a pisklaczka z do³ka gniazdowego, przerzuca³a go dziobem po krawêdzi gniazda i nied³ugo potem po³knê³a pisklê.

Aktualnie w gnie¼dzie dorastaj± trzy pisklêta.

http://e-fotek.pl/images/68946775472567702235_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/87598677283406344775_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/82432834533136632728_thumb.jpg

Iganka - 2018-04-08 08:02:04

08-04-2018

06 kwietnia o 13:35(czas zegara na kamerze) jeden z bocianich rodziców po³kn±³ kolejne, drugie ju¿ pisklê.
Na japoñskiej stronie dotycz±cej bocianów czarnodziobych jest potwierdzenie, ¿e z czterech wyklutych piskl±t pozosta³y dwa. Informacje s± krótkie i ograniczaj± siê stwierdzenia faktów, ¿e jest to naturalna selekcja piskl±t przez ptaki aby zapewniæ prze¿ycie silniejszego, zdrowego potomstwa.

W ubieg³ym sezonie pola ry¿owe otaczaj±ce wie¿ê z gniazdem by³y mokre, sta³a tam p³ytka woda, teraz pola s± wyschniête, ziemia popêkana, byæ mo¿e to susza spowodowa³a, ¿e bociani rodzice dokonali takiej selekcji, poniewa¿ nie mog± dostarczyæ pisklêtom wystarczaj±cej ilo¶ci po¿ywienia ?

Na dzieñ dzisiejszy w gnie¼dzie pozosta³y dwa najstarsze pisklêta.

http://e-fotek.pl/images/26343890304392677459_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/50079224160761983104_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/87471135111847032803_thumb.jpg

Iganka - 2018-04-15 20:02:41

15-04-2018

Minê³o kilka dni, pisklêta podros³y, bociani rodzice czasem zostawiaj± je same na krótki czas. Jedno z piskl±t (najstarsze) próbuje stawaæ na prostych nogach.

http://e-fotek.pl/images/16649311126476226861_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/02381926483402249902_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/77871545849207086519_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/51472602253021460309_thumb.jpg

Iganka - 2018-04-20 19:41:14

20-04-2018

Niestety, ju¿ od wczoraj na gnie¼dzie jest tylko jeden pisklaczek :(
Na blogu jest notatka, ale t³umaczenie jêzyka japoñskiego przez Google nie jest wiarygodne. Zrozumia³am, ¿e jedno pisklê zosta³o wyrzucone z gniazda przez bocianiego rodzica (nie wiem czy martwe czy ¿ywe?), chyba by³o chore, dalej napisano, ¿e bêd± robione badania, celem ustalenia rodzaju choroby, a wiêc specjali¶ci z o¶rodka badañ na bocianem czarnodziobym w Parku Hyoogo prawdopodobnie podejrzewaj± chorobê pisklêcia jako przyczynê eliminacji.

http://e-fotek.pl/images/24723238861490015411_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/47949482857779869508_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/16438876805282677671_thumb.jpg

Iganka - 2018-04-24 21:28:54

24-04-2018

W gnie¼dzie bocianów czarnodziobych dorasta jedno pisklê - z czterech wyklutych jaj.

Na blogu ukaza³a siê informacja o przyczynie ¶mierci jednego z piskl±t, której krótkie streszczenie zamieszczam poni¿ej:
"Wyrzucony z gniazda pisklak 18 kwietnia zosta³ zabrany spod gniazda w tym samym dniu.  Wed³ug opinii lekarza weterynarii pisklê zmar³o na sutek krwotoku wewnêtrznego spowodowanego pêkniêciem w±troby. Podejrzewa siê, ¿e mog³o to nast±piæ z powodu nadepniêcia pisklêcia w nocy przez bocianiego rodzica, w ci±gu dnia gniazdo jest monitorowane i takiej sytuacji nie zaobserwowano. Rankiem tego dnia pisklêta by³y karmione jak zwykle (w ¿o³±dku znaleziono ¿aby i chrz±szcze), ale w ci±gu dnia pisklê zaczê³o szybko traciæ si³y, co obserwowano w kamerze monitoruj±cej gniazdo."

http://e-fotek.pl/images/09835650981333538638_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/48799235633413577797_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/37995901665605843278_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/98539253100861104628_thumb.jpg

Iganka - 2018-05-09 17:58:43

09-05-2018

Czarnodzioby jedynak wyrós³ na dorodnego bociana, ale wci±¿ ma zapewniona opiekê i dozór ze strony bocianich rodziców. Ca³a porcja pokarmu jest przeznaczona dla niego, nie ma konkurentów, pobiera sobie pokarm spokojnie i konsumuje razem z rodzicem :)

http://e-fotek.pl/images/52243297978968066096_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/94151042016041027225_thumb.jpg  http://e-fotek.pl/images/25369281320027372403_thumb.jpg

Iganka - 2018-05-14 08:52:45

14-05-2018

Post ten jest ciekawostk± dotycz±c± bocianów czarnodziobych - w Rosji równie¿ zosta³a uruchomiona kamera monitoruj±ca bociany czarnodziobe. Transmisja jest nadawana z gniazda zlokalizowanego na linii energetycznej w pobli¿u wioski Tambovka w Regionie Amurskim.

Wczoraj by³o widoczne na gnie¼dzie pierwsze jajko, dzisiaj jaja ju¿ nie ma, bocianów równie¿ nie widaæ, z opisów komentatorów na czacie wynika, ¿e jajko zosta³o usuniête z gniazda przez samicê wczoraj wieczorem.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2117084.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2117086.jpeg

Dla zainteresowanych link adresu kamery: https://www.ivideon.com/tv/camera/100-3 … 0/?lang=ru

Iganka - 2018-05-15 17:52:58

15-05-2018

Na gnie¼dzie zasta³am, ju¿ nie pisklê ale m³odego bociana czarnodziobego :) Gdyby nie d³ugo¶æ dzioba, to trudno by³oby go odró¿niæ od rodzica !
M³ody bocian dosta³ obr±czki ornitologiczne wg systemu stosowanego w japoñskim O¶rodku Badañ nad bocianem czarnodziobym w Toyooka.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2117179.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2117180.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2117181.jpeg

Iganka - 2018-05-26 07:35:16

26-05-2018

Czarnodzioby jedynak to ju¿ du¿y m³ody bocian, dorasta pod okiem obu rodziców, których bardzo czêsto widzê razem na gnie¼dzie.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2117842.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2117843.jpeg

Iganka - 2019-04-18 21:08:11

Sezon lêgowy japoñskich bocianów czarnodziobych w 2019 rozpocz±³ siê ju¿ w lutym, ale niestety transmisja nie by³a kontynuowana pod dotychczasowym adresem lecz na kanale YouTube o  czym dowiedzia³am siê dopiero teraz.

W gnie¼dzie zasta³am trzy du¿e ju¿ pisklêta :)

http://bankfotek.pl/thumb/2136179.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2136180.jpeg

Iganka - 2019-04-29 21:03:59

29-04-2019

Kiedy nasze europejskie bociany ju¿ ¶pi±, japoñskie czarnodziobe zaczynaj± w³a¶nie dzieñ.
Pisklêta rosn± tak szybko, s± prawie tej wielko¶ci co ich bociani rodzice, æwicz± swoje du¿e skrzyd³a, nied³ugo bêd± uczyæ siê lataæ, ale zanim to siê stanie zostan± zaobr±czkowane :)  Obr±czkowanie odbywa siê tu wed³ug specjalnej opracowanej procedury, m³ode dostaj±  kolorowe obr±czki na obie nogi, które s± ich dok³adnymi identyfikatorami, ka¿dy kolor co¶ oznacza, dane s± odpowiednio przetwarzane w bazie o¶rodka reprodukcji bocianów czarnodziobych w Toyooka, miêdzy innymi ich pochodzenie, tzn. miejsce wyklucia, czas wyklucia, rodzice - bazy te s± jak drzewa genealogiczne, :)
To konkretne gniazdo znajduje siê na specjalnej wie¿y gniazdowej, s±siaduj±cej z parkiem bociana czarnodziobego Toyooka w prefekturze Hyogo.

http://bankfotek.pl/thumb/2136615.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2136616.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2136617.jpeg

W sieci znalaz³am ciekawe filmiki dotycz±ce w³a¶nie tego o¶rodka reprodukcyjnego:

Wyklucie pierwszego pisklêcia w 2019 r.:  https://www.youtube.com/watch?v=C1q3q_4YrQI

Obr±czkowanie bocianów czarnodziobych:  https://www.youtube.com/watch?v=u-hj3qcPlBE

Karmienie bocianów czarnodziobych w  parku o¶rodka Toyooka:  https://www.youtube.com/watch?v=3Rc2nbnaKkI

O¶rodek reprodukcji bociana czarnodziobego:  https://www.youtube.com/watch?v=6zvnoiwJC1E

Iganka - 2019-05-02 21:51:34

02-05-2019

M³ode bociany czarnodziobe zosta³y w³a¶nie zaobr±czkowane :)

Dosta³y obr±czki kolorowe na obie nogi. Teraz æwicz± skrzyd³a, przygotowuj± siê do nauki latania.

http://bankfotek.pl/thumb/2136772.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2136773.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2136774.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2136775.jpeg

Iganka - 2019-05-20 21:27:04

20-05-2019

M³ode bociany czarnodziobe s± ju¿ tak du¿e, ¿e trudno je odró¿niæ z daleka od doros³ych, po d³u¿szej obserwacji rozpozna³am je dopiero po d³ugo¶ci dzioba, m³ode maj± jeszcze krótkie dzioby.
Obserwujê je od czasu do czasu, æwicz± skrzyd³a, ale  nie widzia³am jeszcze ¿eby rozpoczê³y loty treningowe.

http://bankfotek.pl/thumb/2137577.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2137578.jpeg

Iganka - 2019-05-23 20:51:39

23-05-2019

M³ode czarnodziobe bociany rozpoczê³y pierwsze loty a na pewno jeden z nich :)
Wczoraj po po³udniu widzia³am na gnie¼dzie dwa, dzisiaj wczesnym rankiem równie¿ dwa a po po³udniu na gnie¼dzie by³y ju¿ wszystkie trzy m³ode z bocianim rodzicem.

http://bankfotek.pl/thumb/2137690.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2137691.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2137692.jpeg

Iganka - 2019-05-31 20:21:17

31-05-2019

Trójka m³odych bocianów czarnodziobych z tego gniazda ju¿ lata, ale na noc wracaj± jeszcze do gniazda.

http://bankfotek.pl/thumb/2138013.jpeg  http://bankfotek.pl/thumb/2138014.jpeg

Iganka - 2020-03-13 07:24:14

Sezon lêgowy 2020




13-03-2020

Bociany czarnodziobe rozpoczê³y sezon lêgowy. Wysiaduj± ju¿ jaja.

Link (aktualny) do podgl±du gniazda bocianów czarnodziobych: https://www.youtube.com/watch?v=4OoQrYAJ5Jw

Przy tym podgl±dzie obowi±zuje strefa czasowa, kiedy u nas jest pe³nia dnia to tam jest noc, gniazdo nie jest wtedy widoczne. Najlepiej podgl±daæ bociany czarnodziobe rano i pó¼nym wieczorem.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2147972.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2147973.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2147974.jpeg

Iganka - 2020-03-16 20:55:01

16-03-2020

Wyklu³y siê ju¿ dwa pisklêta !

Wczoraj widoczne by³o jedno pisklê, dzisiaj widaæ  dwa  :)

http://www.bankfotek.pl/thumb/2148106.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2148107.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2148108.jpeg

Iganka - 2020-03-19 07:14:50

19-03-2020

Na gnie¼dzie nadal s± dwa pisklêta. Chyba ju¿ tak pozostanie w tym sezonie. Z trzech jaj, jakie by³y widoczne na gnie¼dzie od momentu obserwacji wyklu³y siê dwa.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2148172.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2148173.jpeg

Iganka - 2020-04-04 13:06:48

04-04-2020

Dwa pisklaki rosn±, s± ju¿ na etapie nauki stania na prostych nogach.
Kiedy koñczy³am obserwacjê w Japonii ju¿ zapada³ zmierzch (strefa czasowa), bocian opiekuj±cy siê pisklêtami przykry³ je skrzyd³ami - bociany czarnodziobe s± nieco wiêksze od bocianów bia³ych, pisklêta s± dwa, wiêc nie ma problemu z ogrzewaniem piskl±t nawet gdy ju¿ podrastaj±.

http://www.bankfotek.pl/thumb/2148877.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2148878.jpeg  http://www.bankfotek.pl/thumb/2148879.jpeg

Iganka - 2020-04-26 20:08:21

26-04-2020

Od jakiego¶ czasu przekaz online z gniazda by³ nieczynny, ale kiedy wróci³ mo¿na by³o na gnie¼dzie zobaczyæ tylko jedno pisklê z rodzicem, co siê sta³o z drugim nie wiadomo - nie mogê znale¼æ ¿adnej informacji.

https://images85.fotosik.pl/792/8c60d1a39fd8c4fdm.jpg  https://images85.fotosik.pl/792/fe5510d0e2862e6fm.jpg

pojemniki na piasek i sól https://athler.pl/