Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Użytkownik
16 wrzesnia 2009
Japonia, ośrodek reintrodukcji bociana czarnodziobego, g. 11:00 - 11:30, w Japoni 8 godzin poźniej, właśnie zapadła w ciągu połowy godziny noc. Na jednym ze zdjęć (f. 1) widać - chyba - czaplę. Bocian na f. 3 to ten co stoi na f. 2 na dole zdjęcia w zbliżeniu; drzemie po bocianiemu: na jednej nodze. Na f. 2 widać platformę z gniazdem.
Ostatnio edytowany przez Barbarka (2009-09-16 09:51:10)
Offline
Użytkownik
Offline
17 września 2009
Przed wieczorem zajrzałam do niemieckich gniazd, ale zastałam bociany tylko w czterech.
1. Dwa bociany w Biberach - Baden.
2. Wyjątkowo jeden bocian w Lindheim. Czy to Wilhelm, czy Wilma? Nie wiem.
3. Manfred i Manuela w swoim gniazdku w Mannheim.
4. Dwa bociany w Volkertshausen. Podglądam to gniazdo dopiero od wiosny. Może ktoś wie, czy bociany
zimowały tu w ubiegłym roku.
Offline
Użytkownik
Offline
18 września 2009
W gnieździe w Adelsdorf bywają bociany. Dziś rano były dwa, ale to raczej nie prawowici właściciele, bo jeden z nich miał obrączkę nad "kolanem' a te nie mają. Wieczorem w gnieździe był jeden bocian.
Wieczorem widziałam też bociany w gnieździe w Höchstadt. Leżały obok siebie "na waleta"
Offline
Makov
Zanim przed obiektywem pojawił sie ten uroczy pluszowy bociuś, często zerkałam na stronę, by obejrzeć wypatrzonego przez Zoske bociana czarnego. Nowy pensjonariusz schroniska chyba czuje się tu dobrze. Na pierwszym zdjęciu widać stojące blisko siebie dwa bociany białe, bociana czarnego, czaplę i gęś. Nic nie sugeruje antagonizmów miedzy ptakami. Na zdjęciu drugim - czarny bocian wizytuje gniazdo.
Offline
Witam!
Przede wszystkim chciałybym podziękować bardzo gorąco wszystkim , którzy śledzili pilnie losy młodych bocianów z Dinkelsbühl i dzielili się tutaj swoimi obserwacjami, tym bardziej, że był to bardzo ciekawy przypadek późnego lęgu.
Jeśli chodzi o ciąg dalszy i nie chcąc urazić nikogo...ciekawe te wszystkie ostatnie wpisy, ale...
Wątek jest zasadniczo poświęcony na obserwacje zagranicznych bocianich gniazd, ale głównie tych w naturze. Obserwacje gniazd w parkach reintrodukcji czy ośrodnkach rehabilitacji mogą być bardzo interesujące w okresie lęgowym, ale teraz wiadomo, że bociany tam są stale i zbyt wiele się tam nie zmieni.
Celem tego tematu - także niebawem w jesienno-zimowej części mają być ewentualne obserwacje gniazd z kamery, gdzie być może będą zimować jakieś bociany i na to (jeśli da radę), proszę zwróćmy uwagę.
Na forum jest sporo innych tematów, nie tylko bocianich, warto się z nimi zapoznać, spróbować wziąć w nich udział, podzielić się swymi spostrzeżeniami, poczytać lub zajrzeć do kamer innych ptaków...(zapraszam )
Nie znaczy to, by nie zaglądać do tego tematu, ale starajmy się nie odbiegać zbytnio od celu w jakim on istnieje.
Z kolei byłabym bardzo wdzięczna, gdyby osoby zainteresowane bocianami tak w parkach reintrodukcji jak i w ośrodkach rehabilitacji poszukały więcej informacji lub nawiązały kontakt z tymi instytucjami, poprosiły o kilka zdjęć i danych i napisały ciekawy reportaż w temacie o ochronie i pomocy bocianom zagranicą. Można spróbować się dowiedzieć ile bocianów tam przebywa teraz, ile przebywało w sezonie lęgowym, ile młodych wyprowadziły bociany, ile z nich odleciało do Afryki, jakie były przyczyny, że bociany trafiły do ośrodka, ile z nich wypuszczono na wolność. Sama podawałam podobne reportaże tak z warszawskiego Azylu jak i z Greckiego i Czeskiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt, są i inne wpisy (czyt. wątki w temacie o ochronie i pomocy bocianom). Tak samo ciekawe by były podobne informacje z parków reintrodukcji bociana białego. Podobne informacje być może (?) można uzyskać w kilku ośrodkach w Polsce i podzielić się nimi tutaj z innymi na naszym forum. W ten sposób wszyscy dowiemy się coś ciekawego .
Pozdrawiam
Eva Stets
Administrator forum
Offline