Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Witam!
Ma³e uzupe³nienie do obu postów na stronie poprzedniej (mój i Mariusza z dnia 7 VII 2009). Reporta¿ z obr±czkowania bocianów w powiecie ostrowskim nosi³ tytu³ "Numer dla bociana", przygotowa³a go Magdalena Wojciechowska i by³ wyemitowany we wtorek, 7 VII o godzinie 17:40 w serwisie Teleskop TVP3, Regionalnej Telewizji Poznañ.
Tym, którzy nie mieli okazji zobaczyæ Teleskopu, podajê link bezpo¶redni do strony Serwisu Regionalnej TVP Poznañ, pod którym mo¿na zobaczyæ ten krótki ale ciekawy reporta¿:
http://ww6.tvp.pl/780,20090707918260.strona
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Moderator
Krótki ten reporta¿. Materia³u mieli sporo, ale widaæ musieli go znacznie okroiæ. Nie jestem zadowolony ze swojego wyst±pienia w ogóle s³oñce ¶wieci³o mi w oczy. Z tego nagrania mo¿na wywnioskowaæ, ¿e bociany s± agresywne, a chyba nie do koñca tak jest
Offline
Użytkownik
Kurcze, ale te ptaki wielkie ju¿ by³y. Dzioby pewnie po 120. Niestety my, z drabin± takich ptaków ju¿ nie robimy. Gratuluje wyniku. Mam nadziejê, ¿e w przysz³ym roku Was pobijemy:-)
Pozdrawiam.
Offline
Użytkownik
Marcin Tobó³ka napisał:
Mam nadziejê, ¿e w przysz³ym roku Was pobijemy:-)
Pozdrawiam.
Marcinie
a Wy jakie macie wyniki obr±czkowania?
Dawid Niedba³a
PwG OTOP
Offline
Fakt s³onko po oczkach niemi³osiernie dawa³o Ja te¿ nie jestem zbyt zadowolona ze swojego wystêpu ale czego siê nie robi dla boæków
A teraz mini sprawozdanko Chocia¿ by³am na jednej akcji obr±czkowania, to chyba natrafili¶my na najbardziej zadziorne ptaki o czym przekona³y siê buty Pana Paw³a , co na filmie te¿ jest pokazane;p a w rzeczywisto¶ci tylko kilka dzikusów nas nie lubi³o;p
Osobi¶cie wra¿enia z obr±czkowania s± baaaardzo pozytywne . Wszystkie bociani±tka dosta³y od nas now± bi¿uterie, zosta³y zmierzone, zwa¿one i bezpiecznie oddane rodzicom.
A nawi±zuj±c do postu Marcina FAKT PTASZYSKA BY£Y SPORE XD
Pozdrawiam
Karolcia
P.S. Podrzucam kilka foteczek z akcji:P
Offline
Moderator
Bardzo ³adne zdjêcia ci wysz³y mój aparat nie jest niestety taki dobry:/
Masz racjê, wra¿enie z obr±czkowania BAAARDZO pozytywne Lubiê takie akcje, bo jest okazja poznaæ bardzo mi³ych ludzi i oczywi¶cie trochê siê po¶miaæ . Akcja trwa od rana do wieczora, a siê nie nudzi.
Ma³o tych bocianów w tym roku. W zesz³ym roku by³em tylko na jednej akcji, ale nie pamiêtam gniazda w którym by³ tylko jeden m³ody. Zapewne siê zdarza³y, ale chyba nie a¿ tak czêsto jak teraz. Je¶li siê mylê, to mnie poprawcie:P
Nowa bi¿uteria, o której wspomnia³a Karolina to ¶wietny wynalazek. Obr±czkê za³o¿on± na goleni mo¿na znacznie szybciej odczytaæ ni¿ te stare, metalowe, czego mieli¶my dowód we wsi... hmm, nie pamiêtam, Pawe³ pomó¿ w ka¿dym razie, odczytu dokonali¶my w ci±gu minuty, co jest ma³o mo¿liwe w przypadku starych obr±czek. My¶lê, ¿e ilo¶æ odczytów bocianów bia³ych dziêki tym obr±czkom wzro¶nie:)
Pozdrawiam
Wojciech Szukalski
PwG OTOP
Offline
Oprócz wideo z TVP Poznañ (czyt. post z dnia 8 VII) i sprawozdañ na str. PwG OTOP (czyt. posty na str. poprzedniej), o akcjach obr±czkowania bocianów bia³ych w powiecie ostrowskim, w 2009 roku mo¿na tak¿e przeczytaæ w krótkim info, na stronie www Radia Centrum.
http://www.rc.fm/polityczne/masowe-obraczkowanie.html
Pozdrawiam i gratulujê Wam udanych bocianich akcji
Eva Stets
Offline
Administrator
Na stronie PwG OTOP www.pwg.otop.org.pl, konkretnie pod http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … ll&no=208, jest ju¿ pe³ne sprawozdanie z akcji obr±czkarskiej w powiecie ostrowskim, gdzie oznakowali¶my 148 bocianów bia³ych i odczytali¶my 5 obr±czek doros³ych bocianów.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
Eva Stets napisał:
27 i 29-30 VI 2009 - Drugi etap kontroli gniazd i obr±czkowania bocianów bia³ych w powiecie ostrowskim
Informacje na ten temat mo¿na przeczytaæ na stronie g³ównej PwG OTOP. Przez wspomniane trzy dni z podno¶nika koszowego oznakowane zosta³o 50 piskl±t bociana bia³ego (obr±czkarz Pawe³ T. Dolata).
Akcja trwa nadal a kolejne wyniki obr±czkowania i fotografie bêd± dodawane do tekstu w miarê mo¿liwo¶ci – zapraszamy do przeczytania opisu dotychczasowych akcji.
http://www.pwg.otop.org.pl/
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Administrator
Witam!
Obr±czka bociana odczytana przez Wojtka Ka¼mierczaka i mnie 28.07.09 na zbiorowym noclegowisku w gminie Sieroszewice, zosta³a za³o¿ona mu jako sporemu pisklêciu (jednemu z trzech) w trakcie akcji bocianiej PwG OTOP w dniu o szczê¶liwej dacie 07.07.07 we wsi Szklarka ¦l±ska w gminie So¶nie, prawie na drugim koñcu powiatu ostrowskiego, w odleg³o¶ci ok. 35 km. W jego obr±czkowaniu pomagali mi: Ela Staniewska i …Wojtek Ka¼mierczak
Odczyt ten potwierdza dane opublikowane w naszej publikacji (Antczak i Dolata 2006 patrz http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/stork_antczak.pdf), i¿ stada nielêgowe tworz± g³ównie ptaki m³ode (w wieku od 2. do 4. kalendarzowego roku ¿ycia), niezdolne jeszcze do rozrodu.
W obserwowanym zgrupowaniu nie by³o jeszcze ¿adnych tegorocznych m³odych, wiêc nie jest to sejmik bociani, ale przy bogactwie pokarmu mo¿e stado to siê w sejmik przekszta³ciæ.
Na razie najwa¿niejsze, by mieli szczê¶cie je zobaczyæ uczestnicy niedzielnej wycieczki Zlotu 2 VIII 2009 r.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
Offline
Administrator
Witam!
Z przyjemno¶ci± informujê o wiadomo¶ci powrotnej o bocianie bia³ym, oznakowanym w tegorocznej akcji PwG OTOP w powiecie ostrowskim. Z przyjemno¶ci± – poniewa¿ dotyczy ona ¿ywego i zdrowego ptaka, a 95 % informacji o oznakowanych osobnikach tego gatunku dotyczy niestety ptaków martwych lub rannych, g³ównie na liniach energetycznych.
Po raz pierwszy obr±czkê naszego bociana uda³o siê odczytaæ w czasie wêdrówki na zimowisko. By³o to mo¿liwe dziêki obr±czce typu ELSA na goleni („ponad kolanem”), a dokona³ tego Joachim Siekiera 14 VIII 2009 r. ko³o wsi Kierpieñ pod G³ogówkiem w woj. opolskim. Wiêcej informacji pod dat± 14 VIII na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Użytkownik
Zaczêli¶my akcjê obr±czkowania bocianów bia³ych w powiecie ostrowskim, wiêcej na www.pwg.otop.org.pl
Pozdrawiam prawie z podno¶nika
Kamila Walczak
PwG OTOP
Ostatnio edytowany przez kamila745 (2010-06-25 12:36:52)
Offline
Użytkownik
Po drugim dniu akcji obr±czkowania bocianów bia³ych mogê z ca³± pewno¶ci± stwierdziæ, ¿e jest to bardzo ciekawe do¶wiadczenie pozwalaj±ce na bezpo¶redni kontakt z tymi piêknymi ptakami . Czas spêdzony na podno¶niku nie jest czasem straconym!
Offline
Moderator
Trwa akcja obr±czkowania piskl±t bociana bia³ego w pow. ostrowskim. Dzi¶ zaobr±czkowano 17 piskl±t. Zapraszamy na www.pwg.otop.org.pl
pozdrawiam
Wojciech Ka¼mierczak
PwG OTOP
Offline
Bior±c udzia³ w akcji obr±czkowania bocianów nie liczy siê czasu lecz boæki:) Po 2 dniach akcji mogê stwierdziæ, ¿e nie ma ich tak du¿o jak w ubieg³ych latach, jednak nie zawsze nale¿y patrzeæ na ilo¶æ, ale na jako¶æ i si³ê naszych pisklaków (3,96kg to ³adny okaz). Koniec czerwca to idealny czas na obr±czkowanie boæków, pogoda, mili gospodarze i towarzysze na akcji dopisali doskonale:) Niestety studia nie pozwoli³y mi na d³u¿szy czas przebywania z m³odymi boækami. Jednak dla prawdziwego hobby cz³owiek zawsze znajdzie czas, my¶lê ¿e tyczy siê to wiêkszo¶ci naszych forumowiczów. Ten rok jest wyj±tkowy dla boæków z tego wzglêdu, ¿e po raz pierwszy na akcji by³o wiêcej kobiet- pozdrowienia dla Kamili, która pierwszy raz bra³a udzia³ w akcji obr±czkowania boæków. Po kilkuletniej praktyce mogê stwierdziæ, ¿e idzie jej ¶wietnie:) Przesy³am tak¿e szczególne podziêkowania dla Pana Paw³a i naszego kierowcy Pana Jacka.
Pozdrawiam
El¿bieta Staniewska
PwG OTOP
Offline
Użytkownik
W³a¶nie zakoñczyli¶my akcjê obr±czkowania boæków w powiecie ostrowskim. Dzi¶ dzia³ali¶my na terenie gmin Przygodzice i Odolanów. Poza etatow± za³og± podno¶nika: panem Paw³em T. Dolat±, Dominikiem Szymañskim, panem Jurkiem Podemskim z Ochotniczej Stra¿y Po¿arnej w Dêbnicy i mn± w akcji brali udzia³ forumowicze Piotr "piotrek94b" i jego córka Marta "marta11" z £odzi oraz znajomy z akcji ³abêdziowych pan W³odek Kania z Kalisza. Jak obliczy³a Marta, zaobr±czkowali¶my dzi¶ 23 pisklêta.
W ci±gu ca³ego objazdu powiatu zaobr±czkowali¶my prawie 150 ptaków, wiêcej na ten temat na www.pwg.otop.org.pl.
By³o to dla mnie nowe, ciekawe do¶wiadczenie, polecam przy³±czyæ siê w przysz³ym roku
Elu, dziêkujê za mi³e s³owa, uczê siê od mistrzów
Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP
Ostatnio edytowany przez kamila745 (2010-07-02 19:24:45)
Offline
Administrator
Witam!
Dziêki Elka, Kamilo i Wojtku za bie¿±ce informacje o akcji i mi³e s³owa o niej. Zrewan¿ujê siê zgodnie z prawd±, ¿e tegoroczny zespó³ wspó³pracowników by³ stuprocentowo skuteczny i równie sympatyczny, a przy ca³ych dniach na podno¶niku to równie wa¿ne.
Wspominane sprawozdania z akcji na www.pwg.otop.org.pl w³a¶nie zaktualizowa³em. Dojd± jeszcze fotografie po selekcji – zapraszam ponownie za parê dni.
Na razie mo¿na obejrzeæ na www Radia Centrum fotki z pierwszego dnia akcji (21 czerwca) - na najni¿szych w powiecie ostrowskim gniazdach – na dwóch z nich widaæ ¶ci±ganie przeze mnie sznurka plastikowego z nóg pisklaka, na trzecim Tomka Ekierta wspinaj±cego siê na wysoki komin z gniazdem (niestety, jak siê okaza³o pustym): http://www.rc.fm/polityczne/obraczkuja-piskleta.html
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl
Offline
Zbanowany
Witam.
Kilka s³ów na temat mojej wyprawy obr±czkowania bocianów bia³ych.
Dziêkujê za wspania³± lekcjê Paw³owi, Kamili, Dominikowi i kierowcy podno¶nika. Wyprawa, warta zobaczenia tego na ¿ywo.
Odwiedzili¶my 7 gniazd, na których by³y m³ode, od 1 do 4, które obr±czkowali¶my. Dodatkowo odwiedzili¶my jeszcze 4 gniazda. Dwa, na których by³y m³ode, ale Pawe³ chcia³ podejrzeæ czy doros³e maj± obr±czki i dwa bez m³odych. Pawe³ mia³ wybraæ siê jeszcze zobaczyæ gniazdo bocianów czarnych, ja z córk± niestety musieli¶my ju¿ siê wybraæ w drogê powrotn± do £odzi.
Paw³a, Kamilê lub Dominika poproszê o uzupe³nienie miejscowo¶ci, w których byli¶my.
Na zdjêciach (1,2) obserwacja doros³ego bociana czy ma obr±czkê. Jak to czêsto bywa, d³ugo czekali¶my i okaza³o siê, ¿e ten doros³y obr±czki nie ma. Na gnie¼dzie by³y dwa m³ode.
Nad stawami trzcieliñskimi w gnie¼dzie by³y 3 m³ode (f.3). Kolejne miejsce (poroszê o nazwê miejscowo¶ci), to gniazdo bez m³odych. W gnie¼dzie Pawe³ za to znalaz³ k³êbek sznurka i jajko (f.4,5). Po oczyszczeniu gniazda pojechali¶my (Nadstawki) do chyba najpiêkniej po³o¿onego gniazda na drzewie. Ogrom tego gniazda potrafi zrobiæ wra¿enie. (f.6). Po kilkukrotnych próbach kierowcy podno¶nika uda³o siê podjechaæ tak blisko aby ekipa mog³a zajrzeæ do gniazda. Opanowanie kierowcy, godne szacunku. Z gniazda do obr±czkowania zdjêto 4 maluchy (f.7) oraz ca³kiem poka¼n± ilo¶æ folii. (f.8)
Kolejne gniazdo, to nowe gniazdo zamieszka³e przez parê bocianów (f.9). Nic w nim nie by³o.
W nastêpnym czeka³a nas smutna niespodzianka (proszê o nazwê miejscowo¶ci). Gdy ekipa wjecha³a na górê okaza³o siê ¿e s± tam 4 bociany. Trzy ³adne okaza³e, a jeden du¿o mniejszy, brudny, os³abiony. Okaza³o siê, ¿e od jakiego¶ czasu by³ zapl±tany w sznurek (f.10). Sznurek by³ tak mocno zaci¶niêty, ¿e bocianowi spuch³a noga, powsta³a rana (f.11,12). Miejmy nadziejê, ¿e Pawe³ poinformuje nas za jaki¶ czas, ¿e z bocianem jest wszystko dobrze.
Gniazdo w Hucie, z jednym m³odym, to nastêpne na naszej drodze. Szybkie wa¿enie, mierzenie, za³o¿enie obr±czki i dalej w drogê.
Kolejne, (to chyba te¿ jeszcze w Hucie) z m³odymi w ilo¶ci sztuk 4 (f.13). Wa¿enie (f.14), ma³a kole¿anka tak¿e z zaciekawieniem patrzy³a na bociany.
Przedostatnie, to umiejscowione na ¶ciêtej so¶nie gniazdo z trzema m³odymi (f.15, 16)
I ostatnie jakie odwiedzi³em, to (poproszê nazwê miejscowo¶ci) gniazdo z 4 m³odymi. Chyba najwiêkszymi, bo ju¿ by³y problemy aby je zdj±æ z gniazda (f17,18,19).
Wycieczkê zakoñczyli¶my w Przygodzicach pod s³ynnym gniazdem. Przy szumie wody z fontanny, przy bryzie z wê¿a, którym panie podlewa³y kwiaty wokó³, zjedli¶my kolacjê, pomachali¶my do pustego gniazda i wyruszyli¶my w drogê do £odzi.
Serdeczne pozdrowienia i podziêkowania dla gospodarzy, którzy nas ugo¶cili, u których mo¿na by³o chwilke odpocz±æ, schroniæ siê w cieniu, napiæ zimnej wody, gor±cej herbaty albo jakiego innego napoju, zje¶æ ciasteczko, chwilkê porozmawiaæ.
Wyprawa warta pokonania takiej odleg³o¶ci i zachêcam wszystkich do podobnej wyprawy w przysz³ym roku.
Dziêkujê za mile spêdzony czas.
Ostatnio edytowany przez piotrek94b (2010-07-04 02:32:24)
Offline
Użytkownik
Chcia³abym bardzo podziêkowaæ wszystkim za mile spêdzony czas na obr±czkowaniu bocianów bia³ych.
Przybyli¶my do 7 gniazd, w których by³y m³ode..
Na pocz±tku naszej wycieczki pojechali¶my do gniazda, w którym obserwowali¶my czy bocian ma obr±czkê. Po d³ugim oczekiwaniu okaza³o siê, ¿e obr±czki nie ma, na tym gnie¼dzie by³y dwa m³ode. Nad stawami trzcieliñskimi zaobr±czkowali¶my 3 m³ode. Gdy zrobili¶my to, co mieli¶my zrobiæ, pojechali¶my do gniazda, w którym nie by³o m³odych bocianów tylko by³o jajko. Nastêpne w Nadstawkach, które by³o bardzo ³adnie umiejscowione na drzewie. Potrzebowali¶my kilka prób by dostaæ siê na nie. Pawe³ T. Dolata wraz z Kamil± i Dominikiem wyjmowali folie i sznurki, które by³y w ¶rodku. By³y 4 m³ode. Gospodarze ugo¶cili nas na ma³y poczêstunek. Po poczêstunku podjechali¶my do gniazda, które zosta³o budowane przez bociany. Maluchów nie by³o. Nastêpnym by³o gniazdo w Hucie. Tam noga bociana zosta³a zapl±tana do ¶rodka. Od razu opatrzyli¶my ranê. Nasze nastêpne gniazdo te¿ w Hucie. Znajdowa³ siê jeden m³ody. Kolejne z m³odymi w ilo¶ci sztuk 4. Ludzie, którzy przypatrywali siê na akcjê zaprosili nas do swojego domu na poczêstunek. Przedostatnie gniazdo by³o na wielkiej so¶nie z trzema m³odymi. Ostatnie gniazdo by³o w ¦wiecy. W tym gnie¼dzie by³o najwiêcej k³opotów z wyci±gniêciem ma³ych. By³y do¶æ agresywne.
Wycieczka pe³na wra¿eñ i przygód. Polecam na przysz³o¶æ.
Do zobaczenia na Zlocie.
Offline
Witam!
W tym roku bra³em pierwszy raz udzia³ w akcji kontroli gniazd i obr±czkowania bocianów w powiecie ostrowskim, zorganizowanej przez pana Paw³a Dolatê , by³a to niesamowita przygoda jak na pocz±tek wakacji . Ca³a akcja obr±czkarska trwa³a od koñca czerwca do 2 lipca, a 16 lipca zaobr±czkowali¶my jeszcze 2 m³ode, które by³y najm³odszymi okazami w powiecie .
Informacjê o akcji obr±czkarskiej poda³o równie¿ Radio Merkury:
http://www.radiomerkury.pl/informacje/p … echny.html
Pozdrawiam
Dominik Szymañski z PwG OTOP
Offline
Zbanowany
piotrek94b napisał:
Witam.
W nastêpnym czeka³a nas smutna niespodzianka (proszê o nazwê miejscowo¶ci). Gdy ekipa wjecha³a na górê okaza³o siê ¿e s± tam 4 bociany. Trzy ³adne okaza³e, a jeden du¿o mniejszy, brudny, os³abiony. Okaza³o siê, ¿e od jakiego¶ czasu by³ zapl±tany w sznurek (f.10). Sznurek by³ tak mocno zaci¶niêty, ¿e bocianowi spuch³a noga, powsta³a rana (f.11,12). Miejmy nadziejê, ¿e Pawe³ poinformuje nas za jaki¶ czas, ¿e z bocianem jest wszystko dobrze.
Dziêki informacji od Paw³a, które zdoby³ z w³asnych obserwacji i od gospodarzy u których znajduje siê gniazdo, dowiedzia³em siê, ¿e bocian, który by³ zapl±tany w sznurek, opu¶ci³ gniazdo. Oby za kilka lat, jako ³atwiej rozpoznawalny bo na prawej nodze ma obr±czkê, powróci³ w przygodzickie strony. I mo¿e przez Paw³a obr±czka zostanie odczytana.
Dziêki Pawle za to, ¿e w odpowiedniej chwili znale¼li¶my siê pod tym gniazdem. Jeszcze dzieñ lub dwa i z nog± bociana mog³oby byæ bardzo ¼le.
Pozdrawiam.
Ostatnio edytowany przez piotrek94b (2010-09-03 20:26:16)
Offline