Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Je¿eli posiadacie jakie¶ informacje o ochronie i pomocy bocianom poza granicami Polski, podzielcie siê tutaj swoimi spostrze¿eniami, wiadomo¶ciami, zdjêcia s± równie¿ mile widziane.
Jak ju¿ by³o wspomniane w kilku postach, na naszym forum - niektóre bociany zimuj± tak w Niemczech (np te z B-1, czy te¿ nad Jeziorem Bodeñskim), jak i równie¿ w Holandii, Bu³garii, Czechach a tak¿e w Grecji, Hiszpanii i w innych krajach Europy.
S± to nieraz bociany okaleczone lub po prostu te, które nie zd±¿y³y odlecieæ ze wzglêdu na os³abienie b±d¼ te¿ wybra³y same ten sposób zimowania. (np ze wzglêdu na sprzyjaj±cy klimat np w Hiszpanii)
Ptaki te s± najczê¶ciej dokarmiane przez ludzi i wiele z nich przebywa pod opiek± fachowców, co wcale nie znaczy, ¿e maj± one zawsze ograniczenie swobody i nie mog± (te silniejsze) poruszaæ siê poza teren, na którym przebywaj±.
My¶lê, ¿e warto napisaæ co¶ wiêcej na ten temat i bêdê wdziêczna za podzielenie siê tego typu obserwacjami.
Pozdrawiam
Eva Stets
P.S. Tu pro¶ba: W wypadku, gdy informacje nie s± naszymi w³asnymi obserwacjami lub nie s± ogólnie dostêpne w Internecie - ewentualne publikacje zdjêæ i tekstów proszê przekazywaæ po uzyskaniu zgody autora.
Offline
Witam!
Pozwolê sobie tutaj zacytowaæ post Tanii z w±tku o bocianach z Bornheim z dnia 6 grudnia 2007.
Klikaj±c na s³owo "to>>" mamy mo¿liwo¶æ przeczytaæ podlinkowane tam informacje z okolic B-1 o O¶rodku pomocy bocianom, które nie odlecialy i znajduj± siê pod ludzk± opiek±.
Warto dodaæ, ¿e nie jest to jedyny tego typu O¶rodek w Niemczech, gdzie ptaki wymagaj±ce opieki i troski uzyskuj± ku temu niezbedn± pomoc i wy¿ywienie.
Pozdrawiam
Eva Stets
tanja napisa³:
Jaaga - mo¿e to>> zaspokoi Twoj± ciekawo¶æ?
Offline
Witam!
W dniach 23-27 stycznia 2008 roku ekipa PwG OTOP odwiedzi³a Czechy Wschodnie. Spotkanie to by³o pocz±tkiem wspólnego projektu Wschodnioczeskiej Grupy Stowarzyszenia Ornitologicznego (VÈP ÈSO) i Po³udniowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków (PwG OTOP) i mia³o na celu obr±czkowanie ³abêdzi niemych Cygnus olor w Hradcu Králové i Pardubicach. Ze strony czeskiej organizacji VÈP ÈSO akcj± kierowa³a Svìtlana Vránová a ze strony polskiej PwG OTOP akcj± kierowa³ Pawe³ T. Dolata.
Grupa polska mia³a w tych dniach tak¿e mo¿liwo¶æ odwiedziæ i zapoznaæ siê z dzialano¶ci± pobliskiego o¶rodka rehabilitacyjnego dla zwierz±t w Jaromeru. Opócz wielu ró¿nych ptaków przebywaj±cych w tym o¶rodku by³y tam tak¿e bociany bia³e i bocian czarny.
Poni¿ej cytat sprawozdania Paw³a T. Dolaty o pobycie w Czechach Wschodnich - tu fragment dotycz±cy w³a¶nie wizyty w tym o¶rodku:
"....David ÈÃp oprowadzi³ nas 25 stycznia po nale¿±cym do organizacji ÈSOP, imponuj±cym rozmachem i fachowo¶ci± schronisku (stanicy) dla poszkodowanych zwierz±t „Jaro” w Jaromìøu. Poza „Azylem dla ptaków” przy ZOO w Warszawie nie znam podobnego o¶rodka w Polsce, a w Republice Czeskiej jest podobnych 20! O¶rodek w Jaromìøu wyró¿nia siê w¶ród nich najwiêksz± wolier±. By³o tam niestety wiele ptaków z ciekawych gatunków, g³ównie ofiary ró¿nych form dzia³alno¶ci cz³owieka (m.in. zderzeñ z liniami energetycznymi), m.in. bociany bia³e i bocian czarny, myszo³owy, b³otniaki stawowe, puchacze, puszczyki, kruk i czarnowron. W ka¿dej klatce by³ opis powodu, z jakiego jej mieszkaniec siê tu znalaz³. David podkre¶la³, ¿e wa¿nym dzia³aniem schroniska jest w³a¶nie dzia³alno¶æ edukacyjna i profilaktyczna..."
Informacje na temat dzia³alno¶ci tej placówki mo¿na znale¼æ tak¿e na stronie:
http://www.jarojaromer.cz/
Pozdrawiam serdecznie, dziêkuj±c zarazem Paw³owi za przekazanie materia³u.
Eva Stets
PwG OTOP
Na zdjêciu ni¿ej bociany przebywaj±ce pod opiek± w Jaromeru.
Fot. Pawe³ T. Dolata
Offline
Jak napisa³ Pawe³, w Czechach jest ca³a sieæ takich schronisk dla zwierzat handicapowanych. Zeby jak najbardziej przeciwdzia³aæ handlowaniu zwierzêtami i jak najbardziej pomóc tym, które tego potrzebuj±, powsta³a sieæ pañstwowych schronisk, prowadzona przez "Czeski Zwi±zek Obroñców Przyrody" (ÈSOP = Èeský svaz ochráncù pøÃrody). ÈSOP stara siê, aby w ka¿dym wojwództwie by³o jedno takie schronisko.
Schronisko, które odwiedzili koledzy z Polski, nie nale¿y do najwiêkszych (choæ ma najwiêksz± wolierê ). Ta najwiêksza woliera jest przede wszystkim wysoka, poniewa¿ s³u¿y do treningu latania ptaków, które ju¿ s± wyleczone i niebawem zostan± wypuszczone na wolno¶æ. Co dotyczy bocianów, obecnie s± tam 2 bia³e, które ju¿ nied³ugo polec± i 1 czarny, który niestety ju¿ sprawnie lataæ nie mo¿e. Zdjêcia poni¿ej pokazuj± schronisko i kilka jego wychowanków:
Tablica przy wej¶ciu do schroniska:
Areal schroniska:
A = opisana powy¿ej woliera; B = wej¶cie do budynku (kancelaria, sala wyk³adowa, ma³e klatki do leczenia, przygotowalnia karmienia...); C = woliera oswojonego ba¿anta i ptaki krukowate; D = wej¶cie do czê¶ci wolier z ptakami z trwa³ym handicapem; E = stawek dla ptaków wodnych (obecnie 2 ³abêdzie)
W korytarzu budynku stoi na stra¿y...
Bociany z woliery rozlotowej:
Oprócz bocianów jest tu te¿ 1 czapla, kilka drapie¿ników i dwie wrony. Dla Polaków by³o ciekawe, ¿e oprócz pospolitej u Was wrony siwej jest tu tak¿e czarnowron. Obie wrony niestety s± oswojone i dlatego nie mog± zostaæ wypuszczone na wolno¶æ, pomimo, ¿e s± ca³kiem zdrowe. Zwróæcie uwagê, ¿e czarnowron ma na upierzeniu nieco czarwony blask - w odró¿nieniu od gawrona, który ma blask metalowo niebieski.
Pawe³ i kierownik schroniska David.
Offline
Administrator
I co siê dziwiæ, tak to Sve Vranova wykorzysta³a okazjê i z bocianów zjecha³a na swoje (cerno)-vrany :-)) Dziêki za ciekawe uzupe³nienie.
Pe³na relacja po polsku z akcji wkrótce na stronie www.pwg.otop.org.pl, a komplet fotek w Galerii.
Na stronie http://www.vcpcso.cz w w±tku Akce clenu mozna obejrzeæ zdjêcia z akcji + reporta¿e Sve z ka¿dego dnia (po czesku, czyli zroumieæ Polakom nietrudno) ju¿ teraz.
Pozdarwiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
Offline
Witam!
Chcia³abym tutaj napisaæ kilka s³ów o ΕΚΠΑΖ (EKPAZ) , czyli Hellenic Widlife Hospital. Jest to greckie centrum opieki i pomocy dla dzikich zwierz±t (g³ównie ptaki) i znajduje siê niedaleko Aten, na wyspie Aigina (czyt. Egina) i w Salonikach.
EKPAZ powsta³o w 1984 a zosta³o odremontowane i zmodernizowane w 1990 roku i jest to jedyny tego typu O¶rodek na Ba³kanach.
Corocznie trafia tu oko³o 3500-4500 dzikich zwierz±t, z czego wiele z nich to rzadkie gatunki, objête szczególn± ochron± (w tym sporo ptaków szponiastych). S± to g³ównie zwierzêta wyczerpane, zranione lub zatrute, z których oko³o po³owê udaje siê nie tylko odratowaæ ale tak¿e przywróciæ im wolno¶æ (co, oprócz terapii zwierz±t jest zasadniczym celem o¶rodka).
W greckim o¶rodku nie brakuje (niestety) tak¿e bocianów, z których czê¶æ po wyleczeniu szczê¶liwie wraca na ³ono natury.
Przytoczê tu kilka danych z roku 2007, które przekaza³ mi znajomy z EKPAZ, specjalista od chorób ptaków, Stavros Kalpakis, cz³onek Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS).
I tak w roku 2007 do o¶rodków EKPAZ trafi³y w sumie 64 bociany bia³e Ciconia ciconia, z których:
- 11 ptaków to pisklêta
- 14 m³odych bocianów
- 17 po pora¿eniu pr±dem (g³ównie na liniach energetycznych)
- 11 bocianów po ró¿nych innych wypadkach
- 1 postrzelony
- 2 zatrute
- 7 rannych bocianów o nieznanym powodzie skaleczenia
W grudniu ub. roku do EKPAZ trafi³ wyczerpany bocian, odnaleziony w pobli¿u Salonik.
Z tej sumy ptaków, jeszcze w 2007 uda³o siê uratowaæ i wyleczyæ 11 bocianów bia³ych, które jesieni± szczê¶liwie odlecia³y.
Z kolei te, których leczenie trwa³o d³u¿ej ale s± zdolne do lotu zostan± wypuszczone na wolno¶æ wiosn± tego roku.
Ni¿ej na zdjêciach kilka przyk³adów przedstawiaj±cych bociany-pacjentów z EKPAZ na wyspie Aigina:
- fot. 1 - pisklê bociana, zesz³oroczny pacjent z EKPAZ
- fot. 2 - przedstawia sztucznie zrobiony zbiornik wodny, przy którym zbieraj± siê tak¿e i inne ptaki
- fot. 3 - kaleki bocian, który sam sobie zbudowa³ gniazdo, na podstawie , zrobionej przez pracowników o¶rodka (podstawa ta jest zrobiona na pewnej wysoko¶ci - na tyle niskiej by niesprawny ptak móg³ sobie z ni± poradziæ ale na tyle wysokiej, by nie przeszkadza³y mu inne du¿e ptaki, jak np pelikany)
- fot. 4 - inny bocian, ju¿ podleczony, przechadzaj±cy siê po zielonym terenie o¶rodka
Ostatnie, pi±te zdjêcie przedstawia jeszcze innego, ju¿ wyleczonego i lotnego bociana, który tak jak i inne ptaki zosta³ po terapii wypuszczny na wolno¶æ i szczê¶liwie odlecia³.
Wszystkie zdjêcia zosta³y zrobione w miesi±cach czerwiec-sierpieñ 2007 roku, w o¶rodku rehabilitacyjnym dla dzikich zwierz±t EKPAZ, w Grecji, na wyspie Aigina.
Autorem foto jest wolontariusz o¶rodka Tasos Gotzias.
Wiêcej informacji (w jêzyku angielskim) na temat Greckiego O¶rodka Rehabilitacji dla dzikich zwierz±t mo¿na znale¼æ na stronie EKPAZ: www.ekpaz.gr
¿ycz±c wszystkiego dobrego, tym, którzy dzia³aj± na rzecz ptaków i dla ich dobra, pozdrawiam serdecznie
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Z ostatnich wiadomo¶ci o bocianach z Grecji, tym razem z O¶rodka ANIMA, mogê dodaæ, ¿e wczoraj, t.j. 14.2.2008, lek. weterynarii p. Maria Ganoti przyjê³a zraninego i wyczerpanego bociana bia³ego z okolic Sperchida (Sperchios). Jest to najprawdopodobniej ptak, którego obserwowano zim± na tych terenach, jako ¿e w tym rejonie nie by³o innej obserwacji bociana bia³ego (patrz tak¿e w±tek "Zimowe obserwacje bocianów z zagranicy", post z 30.12.2007 r.).
Wstêpne badanie i prze¶wietlenie koñczyn wykaza³o siê, ¿e pomimo dobrej wagi cia³a, ptak jest powa¿nie ranny, ma tak¿e z³aman± nogê i stan jego jest cie¿ki.
Offline
Witam!
Odno¶nie postu wy¿ej i informacji o zranionym bocianie, którego dostarczono do o¶rodka rehabilitacji dla dzikich zwierz±t ANIMA, muszê niestety podaæ, ¿e stan ptaka by³ na tyle ciê¿ki, ¿e pomimo wszelkich niezbêdnych dzia³añ i pomocy lekarskiej bociana nie uda³o siê uratowaæ.
(wiadomo¶æ przekazana z ANIMA, przez kieruj±c± O¶rodkiem, p. Mariê Ganoti)
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Witam!
Zdjêcia ni¿ej zrobi³am wczoraj (15.3.2008) po po³udniu, podczas wyjazdu w teren (ok.100 km od mojego miejsca zamieszkania) - w ramach w³asnych obserwacji bocianów bia³ych (info poda³am w po¶cie dot. wiosennych obserwacji bocianów).
Jednak¿e we wsi Vafejka (niedaleko miasta Xanthi, Tracja, pó³nocna Grecja) musia³am zatrzymaæ siê nieco d³u¿ej.
A oto ma³a relacja:
W¶ród kilku gniazd na tej wsi zauwa¿y³am jedno obluzowane (obsuniêt± konstrukcjê) a na nim parê bocianów. Z zasiêgniêtych od razu na miejscu informacji dowiedzia³am siê, ¿e sta³o siê to na dwa dni przed ich przylotem, podczas bardzo silnej wichury (bociany pojawi³y siê na gnie¼dzie 14.3.2008).
Wyra¼nie mo¿na zauwa¿yæ, ¿e ptaki nanosz± nowy budulec tak¿e z innych okolicznych (jeszcze pustych) gniazd i próbuj± stworzyæ nowe gniazdo obok obsuniêtej konstrukcji. Ze wzglêdu na umieszczenie gniazda tu¿ przy kablach energetycznych nie jest mo¿liwe ponowne montowanie konstrukcji bez porozumienia siê z tutejsz± energetyk± (interweniowali od razu mieszkañcy z wójtem na czele!). W ostatnich dniach niestety Energetyka w ca³ej Grecji ...strajkuje.
Mimo to po kilku ponawianych pro¶bach i interwencjach i kilkunastu telefonach obiecano sprawê za³atwiæ pomy¶lnie. Miejscowa stra¿ po¿arna, rada wsi i mieszkañcy czekaj± z gotowym podno¶nikiem, ¿eby jak najszybciej naprawiæ gniazdo. Obecnie wszystko zale¿y od strajkuj±cej Energetyki (jest konieczne wy³±czenie pr±du).
W ca³ej historii mo¿na zauwa¿yæ ogromne zaanga¿owanie i chêæ pomocy mieszkañców wsi i powiedzieæ tylko, ¿e "szcze¶ciem" jest, ¿e sta³o siê to teraz a nie pó¼niej tzn po wykluciu piskl±t.
"To nasze kochane ptaki, nasi s±siedzi, którzy ¿yj± tu z nami, chcemy zrobiæ wszystko ¿eby im pomóc"... - mówi± mieszkañcy wsi Vafejka.
Co ciekawe, oba bociany przelatuj± na drugie gniazdo (po przeciwnej stronie drogi), które nie jest jeszcze zajête. Bior± z niego budulec i przenosz± w miejsce swojego gniazda...
Mówi siê, ¿e bocian przywi±zuje siê do gniazda a nie do partnera i chyba (?) tu jest tego najlepszy przyk³ad - na wsi jest jeszcze oko³o 10 nie zajêtych gniazd - jednak¿e ta para (pomimo niebezpiecznego u³o¿enia gniazda) próbuje uparcie odnowiæ "swoje stare domostwo".
Poinformujê o dalszym przebiegu sprawy.
Ni¿ej kilka obrazuj±cych zdjêæ.:
fot. 1 - wyra¼nie widaæ umiejscowienie gniazda przy liniach energetycznych i bociany próbuj±ce odbudowanie gniazda obok obsuniêtej konstrukcji.
fot. 2 - jeden z bocianów znosz±cy budulec
fot. 3 - para bocianów przy obluzowanej konstrukcji
fot. 4 - bocian tej pary na s±siednim gnie¼dzie (po przeciwnej stronie drogi), trzymaj±cy patyk, który przeniós³ na swoje gniazdo
P.S. Kilka zdjêæ i opis tej pary bocianów bia³ych znajduje siê tak¿e w mojej galerii zdjêæ na stronie g³ównej PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl)
Link bezpo¶redni:
http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 50&start=0
Pozdrawiam z obietnic± podania dalszej historii i jej zakoñczenia
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 13:17:20)
Offline
Witam!
Poniewa¿ kilka osób zapyta³o mnie na PW jaki jest dalszy przebieg opisanej wy¿ej historii chcia³bym dodaæ, ¿e jako reprezentant HOS jestem w sta³ym kontakcie z vice-burmistrzem Vistonida (pod ich "w³adz±" jest wie¶ Vafejka).
Gniazdo bêdzie naprawione w najbli¿szych dniach, a przeszkod±, która opó¼nia akcjê jest trwaj±cy nadal strajk Energetyki. Jednak¿e tak vice-burmitrz jak i centralne biura z Aten i z Salonik Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS) a równie¿ mieszkañcy wsi Vafejka "naciskaj±" aby pomimo strajku ΔEH (tzn grecka Energetyka) posz³a na ustêpstwo i wy³±czy³a pr±d w odpowiednim momencie. Akcja taka musi byæ zsynchronizowana z wy³±czeniem pradu, ustwieniem podno¶nika i napraw± gniazda.
Mam nadziejê, ¿e w tych dniach przeka¿ê Wam pomy¶lne wiadomo¶ci.
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Witam!
Zgodnie z obietnic± podam dzi¶ dalszy ci±g historii obsuniêtego gniazda bocianów w greckiej wsi Vafejka niedaleko miasta Xanthi.
Sprawa by³a awaryjna, czas nagli³ i w koñcu uda³o mi siê dotrzeæ do g³ównego Prezesa ca³ej greckiej Energetyki (ΔEH), sk±d zosta³am skierowana bezpo¶rednio do dyrektora Oddzia³u Ochrony Srodowiska tutejszej Energetyki, p. Vasiliki Tsadari.
Tutaj ju¿ wszystko posz³o ³atwiej i szybciej. Ustalono datê naprawy gniazda na poniedzia³ek rano, ³acznie z ekip±, podno¶nikiem i reszt± ekwipunku.
I tak, 24.3.2008 tu¿ przed 9:00 we wsi Vafejka pojawili sie panowie kieruj±cy ta akcj±: p. Vasilios Sarris -dyrektor odzia³u Energetyki (ΔEH) na rejon Xanthi, p. Georgia Andreou, kier. tutejszego oddzia³u Energetyki, p. Konstatntinos Mavridoglou - kieruj±cy grup± robocz±, p. Antonios Rousoudis - technik i wspinacz i p. Chrysanthos Zourantidis - operator podno¶nika. Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS) reprezentowa³am ja...maj±c ogromn± tremê. Towarzyszyli nam mieszkañcy wsi, pilnie obserwuj±c ca³e wydarzenie.
Poniewa¿ istnia³a minimalna mo¿liwo¶æ, ¿e na prowizorycznie stworzonym przez bociany gnie¼dzie mo¿e znajdowaæ siê jajo - akcjê rozpoczêto od sprawdzenia czy nie ma ju¿ w zniesionego jaja (na szczê¶cie jaja nie by³o). Nastêpnie usuniêto naniesiony przez bociany budulec gniazda i rozmontowano obsuniêt± i zniszczon± podstawê gniazda.
Nie obesz³o siê bez wspinacza, który musia³ usun±æ stare uchwyty podstawy a potem razem z technikiem zamontowa³ now± konstrukcjê gniazda. W nowym gnie¼dzie umieszczono materia³ naniesiony przez bociany, uk³adaj±c go w miarê mo¿liwo¶ci tak, by przypomina³ gniazdo, jakie tworz± bociany na tego typu konstrukcjach.
Podczas tych wszystkich manipulacji oba ptaki znajdowa³y siê w bardzo bliskiej odleg³o¶ci na jednej z lamp ulicznych.
Akcja przebieg³a sprawnie i szybko i pozosta³o tylko czekaæ czy bociany zaakceptuj± nowe gniazdo. Po nied³ugim czasie boæki zaczê³y kr±¿yæ nisko nad gniazdem. W koñcu jeden z nich odlecia³ na parê minut i wracaj±c z patykami w dziobie wyl±dowa³ na gnie¼dzie. By³o to dok³adnie po 1 godz. i 40 minutach od rozpoczêcia akcji. Po zaledwie kilku minutach do³±czy³ do niego partner, ptaki poprawi³y trochê ga³êzie i zaczê³y kopulowaæ.
Pozosta³am pod gniazdem (z przerw± na ma³y spacer po wsi i obserwacjê pozosta³ych bocianich gniazd) do pó¼nego popo³udnia. Bociany, jak mo¿na by³o siê zorientowaæ zaakceptowa³y nowe gniazdo, nanosi³y do niego patyki, poprawi³y "po swojemu" gniazdo i kopulowa³y po kilka razy.
Dzieñ, który zapowiada³ siê deszczowo i ponuro (co widaæ ni¿ej na zdjêciach) zakoñczy³ siê dobrze a nawet zaczê³o ¶wieciæ s³oñce.
Wypada zaznaczyæ, ¿e nikogo nie obarczono kosztami tej akcji a ca³o¶æ by³a przeprowadzona przez pracowników greckiej Energetyki z wyra¼n± wra¿liwo¶ci± i po¶wiêceniem.
Od siebie muszê musze dodaæ, ¿e moja rola bocianio-ornitologiczna nie oby³a siê bez porad Piotra Tryjanowskiego i bardzo cennych i wa¿nych przy takich akcjach, wskazówek Paw³a Dolaty. Dziêki Wam wielkie P. i P. za pomoc i dobre rady!
Na zdjêciach ni¿ej:
fot. 1 - usuwanie zniszczonej konstrukcji gniazda
fot. 2 - wspinacz na s³upie energetycznym
fot. 3 - monta¿ nowej podstawy
fot. 4 - jeden z bocianów na lampie ulicznej w pobli¿u gniazda
fot. 5 - bocian z patykami w dziobie - w locie na nowe gniazdo
fot. 6 - para bocianów razem na gnie¼dzie
fot. 7 - jedna z wielu kopulacji (po po³udniu)
fot. 8 - para bocianów poprawiaj±ca po swojemu budulec gniazda (po po³udniu)
fot. Eva Stets
Pozdrawiam serdecznie
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
P.S. Bia³e, jednorazowe kombinezony ochronne pracowników Energetyki nie s± ich prywatnym strachem ale wymogami greckiego Sanepidu.
Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 13:17:57)
Offline
U¿ytkownik
B R A W O !!!!!!
Offline
U¿ytkownik
Bardzo siê cieszê, ¿e bociany maj± ju¿ naprawione gniazdo
Dziêki Eva . Pozdrawiam
Offline
U¿ytkownik
Gratulacje dla Evy za si³ê przekonywania, dziêki czemu uda³o jej siê namówiæ tak wiele osób na zorganizowanie pomocy przy naprawie i naprawê gniazda bocianów. Dzia³anie godne podziwu. Pozdrawiam :-)
Offline
U¿ytkownik
Evo, przyjmij moje szczere gratulacje. Twoja determinacja przynios³a piêkny skutek. Jestem pewna, ¿e m³ode, które z pewno¶ci± siê tam za jaki¶ czas pojawi± bêd± dla Ciebie ¼ród³em du¿ej, zas³u¿onej satysfakcji. Spodziewam siê, ¿e od czasu do czasu bêdziesz nas informowa³a o rozwoju wydarzeñ w tym gnie¼dzie.
Offline
Witam!
Chcia³abym podziêkowaæ wszystkim za mi³e s³owa i za gratulacje, tak napisane do mnie prywatnie jak i wy¿ej w postach.
Co prawda w zasadach forum jest napisane, ¿eby wszelkie podziêkowania kierowaæ prywatnie do danej osoby - bywa³y na naszym forum ju¿ "odmienne sytuacje", gdy odbiegali¶my od zasad. Takimi wyj±tkami s± w³a¶nie przeprowadzone pomy¶lnie akcje z bocianich gniazd i mi³o mi, ¿e jedna z tego typu akcji jest po czê¶ci moj± zas³ug±.
Przy okazji podam, ¿e wczoraj, tj 26.3.2008, po po³udniu podjecha³am z krótk± wizyt± ponownie do wsi Vafejka. Z przekazanych przez mieszkañców info dowiedzia³am siê, ¿e boæki maj± siê dobrze. Zasta³am na gnie¼dzie jednego bociana (fot. ni¿ej), drugi ¿erowa³ w terenie. Na zdjêciu mo¿ecie zobaczyæ, ¿e w ci±gu dwóch dni, gniazdo trochê "uros³o" i jest na nim wiêcej patyków.
Bêdê okresowo informowaæ o tych bocianach, jednak¿e nie zapominajmy, ¿e ten w±tek jest po¶wiêcony ogólnie ochronie i pomocy bocianom z zagranicy i mam nadziejê, ¿e znajd± siê tutaj i inne posty (oby zawsze z pomy¶lnym zakoñczeniem).
Dziêkujê raz jeszcze wszystkim za dobre s³owa.
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
P.S. Kilka fotek tej pary bocianów z popo³udnia po za³o¿eniu gniazda, mo¿na zobaczyæ tak¿e w Gelerii, na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl).
Link bezpo¶redni: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 50&start=0
Offline
U¿ytkownik
Brawo Pani Ewo !
Z fotek w Galerii widaæ. ¿e bocianom to gniazdo siê spodoba³o. Jednego tylko nie rozumiem, dlaczego Bociany maj±c mo¿liwo¶æ osiedlenia siê w jednym z s±siednich gniazd nie uszkodzonych przez wichurê wybra³y to uszkodzone ale znajduj±ce siê w obszarze dzia³ania pola elektromagnetycznego? Ludzie pod lini± wysokiego napiêcia odczuwaj± niemi³e mrowienie. Czy bocianom to odpowiada?
Pozdrawiam Pani± i panów s³u¿±cych radami.
BABCIA Mariola
Offline
Witam !
Ponownie dziêkujê za mi³e s³owa (i przy okazji przpominam mój post nad postem BABCI Marioli)
O tym dlaczego bociany nie wybra³y mo¿liwo¶ci osiedlenia siê na s±siednim gnie¼dzie wspomia³am w moim pierwszym po¶cie na ten temat w dniu 16 marca (kilka postów wy¿ej).
Cytujê: "...Mówi siê, ¿e bocian przywi±zuje siê do gniazda a nie do partnera i chyba (?) tu jest tego najlepszy przyk³ad - na wsi jest jeszcze oko³o 10 nie zajêtych gniazd - jednak¿e ta para (pomimo niebezpiecznego u³o¿enia gniazda) próbuje uparcie odnowiæ "swoje stare domostwo"...
Przy okazji przypominam o temacie pt "Bociany: pytania-odpowiedzi" i tam proszê zadawaæ pytania dotycz±ce bocianów. Tak, jak w ubieg³ym roku - w miarê naszych mo¿liwo¶ci bêdziemy siê staraæ podaæ odpowiedzi. Starajmy siê trzymaæ tematu, tak aby i inni Forumowicze mogli ³atwiej znale¼æ odpowiednie miejsce na napisanie postu. (za zrozumienie z góry dziêkujê)
Fragmet pytania z powy¿szego postu zacytujê w³a¶nie w temacie "Bociany: pytania-odpowiedzi" i postaram siê daæ na nie szersz± odpowied¼.
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Witam!
Tym wpisem chcia³abym zakoñczyæ historiê o odbudowie gniazda w greckiej wsi Vafejka (czyt. posty wy¿ej).
W±tek ten, jak wiadomo po¶wiêcony jest nie tylko na ten jedyny temat ale dotyczy ogólnie ochrony i pomocy bocianom z zagranicy.
Moja historia, jak wszystko wskazuje mia³a pomy¶lny przebieg i to jest w tym wszystkim najwa¿niejsze, ¿e boæki maj± siê dobrze.
Odwiedzi³am dzi¶, tj 30.3.2008 roku ponownie obdudowane gniazdo, które jak sami mo¿ecie zobaczyæ na zdjêciach znacznie "uros³o" w ci±gu zaledwie 5 dni. Obserwowa³am bociany z dosyæ bliskiej odleg³o¶ci (dziêki uprzejmo¶ci ludzi, którzy mieszkaj± obok gniazda). Tak wiêc przez ponad dwie godziny siedzia³am na dachu domu i mia³am mo¿liwo¶æ lepszej obserwacji ni¿ z do³u pod gniazdem.
Jeden z bocianów (jak siê okaza³o potem przy kopulacji - samica) siedzia³ ca³y czas na gnie¼dzie, drugi odlatywa³ obok na pole s±siada, przynosz±c co rusz nowe patyki.
Siedz±cy bociek podniós³ sie jedynie na moment kopulacji i wróci³ do swojej pozycji, co mo¿e wskazywaæ, ¿e ... (chyba?) na gnie¼dzie znajduje siê ju¿ jajo (niestety dach nie jest na tyle wysoki, ¿eby dojrzeæ wnêtrze gniazda).
Tak czy inaczej mogê podsumowaæ ca³± akcjê za dobre zakoñczenie i...czekaæ na m³ode bociany.
Od goszcz±cych mnie na dachu (i u siebie w domu) mieszkañców, dowiedzia³am siê, ¿e w zesz³ym roku ta para wychowa³a 4 m³odych.
Przy okazji opowiedzia³am gospodarzom o naszym projekcie, naszym forum i naszych boækach. A pomimo, ¿e mieszkaj± oni prawie razem z bocianami i nie znaj± jêzyka polskiego - stronê www.bociany.ec.pl zapisali od razu do "Ulubionych".
W imieniu tych ludzi, którzy darz± wielk± sympati± wszystkie bociany - pragnê przekazaæ serdeczne pozdrowienia i ¿yczenia wszystkiego dobrego, które s± skierowane tak do ca³ego zespo³u projektu "Blisko bocianów", jak i do wszystkich Forumowiczów, bocianolubów.
fot. 1 - para bocianów na gnie¼dzie, które znacznie "uros³o"
fot. 2 - bocian przynosz±cy patyki do gniazda
fot. Eva Stets
Pozdrawiam wszystkich serdecznie
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Witam!
O Greckim O¶rodku Rehabilitacji Dzikich Zwierz±t na wyspie Aegina (czyt. Egina) pisalam ju¿ wcze¶niej (czyt. posty wy¿ej). Dzi¶ informacja o gniazdach bocianów z tego O¶rodka.
Na stronie internetowej EKPAZ ukaza³a siê niedawno informacja o bocianach przebywaj±cych w O¶rodku, które wyleczone, ale niezdolne do dalszych lotów i przebywaj±ce w geckim Azylu - po³±czy³y siê w pary dochowa³y siê pomy¶lnie zdrowego potomstwa.
Informacja znajduje siê (w jêzyku angielskim) na stronie EKPAZ: www.ekpaz.gr
Dziêki uprzejmo¶ci (i cierpliwo¶ci ) Damki_Pik przekazujê t³umaczenie na jêzyk polski z jêz. ang. ... z ma³± korekt± wg oryginalnej wersji z jêzyka greckiego (moje t³umaczenie):
Bociany bia³e na wyspie Aegina
W tym roku sze¶æ par bocianów bia³ych rozmno¿y³o siê na wyspie Aegina. Jedna z tych par odchowuje potomstwo ka¿dego lata od 1995 roku, gniazduj±c na s³upie energetycznym. Pozosta³e bociany posiadaj± gniazda w obrêbie Azylu. Wszystkie pary szczê¶liwie odchowa³y m³ode, które ju¿ opu¶ci³y swoje gniazda. Jest to pierwszy rok, w którym tak wiele par odchowa³o z powodzeniem potomstwo, co mo¿na uznaæ za du¿y sukces, który nas bardzo cieszy. Aeginê mo¿na uznaæ za najbardziej na po³udnie po³o¿one miejsce wystêpowania tego gatunku w Grecji. Jednak¿e bociany z tych par by³y wcze¶niej leczone w Azylu wiêc w rzeczywisto¶ci nie stanowi± one czê¶ci naturalnej populacji odwiedzaj±cej co roku nasz kraj.
Na zdjêciach 1, 2 - Bocianie gniazda na terenie Azylu dla Dzikich Zwierz±t
fot. Eva Spyridis - wolotariuszka O¶rodka EKPAZ:
Pozdrawiam serdecznie
Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 15:36:11)
Offline
Witam!
O przypadkach zimowania niektórych bocianów (w Polsce i w innych krajach) s³yszeli¶my ju¿ wielokrotnie. Nie jest to a¿ tak dziwne zjawisko, jednak¿e ka¿dy "zimowy bocian" zawsze wzbudzi zainteresowanie ornitologów i okolicznych mieszkañców.
Bocian, o którym mowa pojawi³ siê na wsi Maggana, niedaleko miasta Xanthi (pó³nocna Grecja) nieca³e 20 dni temu. Warto tu dodaæ, ¿e te tereny nie przypominaj± klimatem s³onecznej Grecji a temperatura zim± w tym rejonie spada czêsto poni¿ej zera.
Okoliczne gniazda na wsi Maggana opustosza³y w po³owie sierpnia, tak wiêc pojawienie siê m³odego bociana... a w dodatku na podworku gospodarzy wzbudzi³o nie lada sensacjê.
W³a¶cicielka posesji, p. Chrysa Karaolani-Anthopoulou natychmiast skontaktowa³a siê telefonicznie z Greckim O¶rodkiem Rehabilitacji Dzikich Zwierz±t (EKPAZ) w Salonikach, gdzie specjalista p. Stavros Kalpakis udzieli³ gospodarzom wstêpnych rad. Bocian mia³ zdolno¶æ lotu jednak¿e ka¿dego popo³udnia wraca³ na podwórze gospodarzy.
Niebawem na miejsce uda³ siê p. Vasilis Terzis, ornitolog i koordynator programu z Visitor Centre Jeziora Vistonida, przeszkolony w EKPAZ w udzielaniu pierwszej pomocy dzikim ptakom. Pierwsza pomoc nie by³a tu potrzebna, a po d³u¿szej obserwacji mo¿na by³o stwierdzæ, ¿e bociek nie wykazywa³ oznak urazu, z³amania, skrzywienia skrzyde³, nóg czy tp.
Odwiedzi³am to miejsce 9 XI 2008 widz±c boæka w ogólnie dobrej kondycji. Nie ograniczono ptakowi wolno¶ci z racji, ¿e nie jest to konieczne, bocian lata po okolicy i wraca na podwórko gospodarzy, spaceruj±c czasem spokojnie... z kurami (nocuje tak¿e na terenie gospodarstwa, na dachu jednej z posesji). Z racji, ¿e mo¿liwo¶æ ¿erowania na tych terenach jest obecnie ograniczona - bociek z konieczno¶ci jest czê¶ciowo dokarmiany (wed³ug wskazówek specjalisty).
Pragnê tu zaznaczyæ, ¿e EKPAZ jest w sta³ym kontakcie z gospodarzami posesji aby w razie ewentualnej konieczno¶ci udzieliæ ptakowi niezbêdnej pomocy. Mamy jednak nadziejê, ¿e nie bêdzie to konieczne i ¿e bocian spokojnie przetrwa do wiosny.
Ciekaw± i nietypow± rzecz±, jak± zauwa¿y³am obserwuj±c tego boæka jest jedna bia³a lotka na lewym skrzydle.
Na zdjêciach ni¿ej widaæ wyra¼nie wyró¿niaj±c± siê bia³± lotke w¶ród czarnych piór.
fot.1 - bocian z Maggana spaceruj±cy na podwórzu z kurami
fot.2 - po locie, odpocznek na dachu jednego z budynków godpodarstwa
fot.3 - jesienno-zimowy bociek z wyra¼nie widoczn± bia³± lotk±
Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets
Pozdrawiam
Eva Stets
wolontariat Greckiego O¶rodka Rehabilitacji Dzikich Zwierz±t (EKPAZ)
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 13:19:50)
Offline