Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Użytkownik
Na www.pwg.otop.org.pl pod datą 20 VIII zamieszczono informację o łabędziu niemym z Gołuchowa, zaplątanym w żyłkę wędkarską. Zapraszam do lektury
Na zdjęciu tylko niewielki fragment żyłki, którą ptak miał na sobie.
Ostatnio edytowany przez kamila745 (2010-08-26 14:06:37)
Offline
Ranny sokół wędrowny w świątyni Artemidy
Brakiem szacunku dla ptaków, głupotą a zarazem obojętnością dla greckiej kultury i historii okazał się nieznany ......., który zapewne tylko dla swojej chorej zabawy postrzelił młodego samca sokoła wędrownego. Wypadek miał miejsce na terenie ruin świątyni Artemidy w Brauron (Wrawrona) pod Atenami (o samym miejscu czyt: http://pl.wikipedia.org/wiki/Brauron).
Rannego ptaka, dostarczyli do Ośrodka ANIMA w Atenach pracownicy muzeum. Sokoła operowano wczoraj (7 września 2010), ale trudno w tej chwili mówić coś więcej o jego stanie.
Na zdjęciach niżej: prześwietlenie - jasne "punkty", to śrut, który zranił sokoła (fot.1), ranny sokół i operacja (fot.2, 3)
Informacja i foto: Maria Ganoti (szef Ośrodka ANIMA)
Trudno w takich przypadkach powstrzymać się od komentarza, tym bardziej, że jest to już drugi przypadek postrzelenia sokoła wędrownego w przeciągu 2 lat, w tym samym miejscu. Niestety, to jeden z kolejnych dowodów z naszej rzeczywistości, że bezczelność, złość i głupota ludzka nie znają granic...
Eva Stets
Offline
OGÓLNOPOLSKA LISTA PTASICH AZYLI I WETERYNARZY UDZIELAJĄCYCH POMOCY PTAKOM
Wszyscy wiedzą, że w Warszawie pomocy medycznej dzikim ptakom udziela Ptasi Azyl w warszawskim ZOO. Jednakże mało kto wie, że Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP), ma bezpośrednią współpracę z Azylem i że do STOP właśnie najczęściej dzwonią zainteresowani z całej Polski, jeśli znajdą ptaka potrzebującego pomocy.
Od niedawna na stronie internetowej STOP-u jest dostępna zaktualizowana Ogólnopolska Lista Ptasich Ayzli i Weterynarzy udzielających Pomocy Ptakom (http://www.stop.eko.org.pl/portal/). Na wielu stronach internetowych znajdują się podobne listy, ale część miejsc figurujących na tych listach już nie istnieje, lub pozmieniały się do nich telefony.
Dzięki pomocy wolontariuszy STOP-u i innych miłośników ptaków udało się zebrać i sprawdzić wiele adresów ptasich azyli i weterynarzy pomagających ptakom.
Warto zapamiętać więc ten post i pdf z listą adresową: http://www.stop.eko.org.pl/portal/uploa … ptakom.pdf
Lista zostanie rozesłana także do innych organizacji, żeby mogły umieścić w internecie aktualne informacje o możliwościach uzyskania pomocy dla ptaków a wraz ze zdobywaniem nowych informacji lista będzie uzupełniana i aktualizowana.
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Użytkownik
Witam. Wczoraj wieczorem znalazlam ranną mewę (chyba to mewa zachodnia), ptak miał zaplątaną i wrośniętą żyłkę wędkarską w prawą nóżkę. Noga byla sina i zimna a ptak nie mogł stać. Zabrałam go do zaprzyjaznonego weterynarza, który zdjął żyłkę i opatrzył ranę na nodze. Ponadto mewa dostala zastrzyk z witaminy b i antybiotyk. Zabrałam ją do domu, nakarmiłam rybą i sercami drobiowymi. Dziś rano ptak czuł się lepiej, nóżka zrobiła się już trochę rożowa i jest cieplejsza i nawet stoi na niej, ale szybko się męczy. Niepokoi mnie stan jego piór, nie wiem jak długo on szamotał się w zaroślach. Skrzydła nie są połamane. Ptak ma apetyt, dużo pije. Co mam dalej robić? Kiedy mam próbować go wypuszczać?
Offline
Witam!
Dzikie ptaki mają to "do siebie", że potrafią dochodzić nieraz bardzo szybko do zdrowia (o wiele szybciej niż np ptaki hodowlane). Z tego, co Pani pisze, mewa jest na dobrej drodze.
Na Pani pytania myślę, że najlepiej odpowie (i oceni stan mewy ponownie "na żywo") weterynarz, który opatrzył ptaka, lub jeden z pobliskich Pani miejsca zamieszkania Azyli dla ptaków.
Lista adresowa azyli dla ptaków jest w moim poście wyżej pod podanym linkiem pdf.
Pozdrawiam
Eva Stets
agula81 napisał:
Witam. Wczoraj wieczorem znalazlam ranną mewę (chyba to mewa zachodnia), ptak miał zaplątaną i wrośniętą żyłkę wędkarską w prawą nóżkę. Noga byla sina i zimna a ptak nie mogł stać. Zabrałam go do zaprzyjaznonego weterynarza, który zdjął żyłkę i opatrzył ranę na nodze. Ponadto mewa dostala zastrzyk z witaminy b i antybiotyk. Zabrałam ją do domu, nakarmiłam rybą i sercami drobiowymi. Dziś rano ptak czuł się lepiej, nóżka zrobiła się już trochę rożowa i jest cieplejsza i nawet stoi na niej, ale szybko się męczy. Niepokoi mnie stan jego piór, nie wiem jak długo on szamotał się w zaroślach. Skrzydła nie są połamane. Ptak ma apetyt, dużo pije. Co mam dalej robić? Kiedy mam próbować go wypuszczać?
Offline
Ptaki, myśliwi i kłusownicy
Niektórzy mówią, że są "dobrzy" i "źli" myśliwi. Według mnie myśliwi nie mogą być "dobrzy", nawet jeśli działają na wydanym zezwoleniu, nawet jeśli postępują według zasad obowiązujących łowiectwo. Fakt, człowiek polował "od zawsze" (kiedyś po to by nie umrzeć z głodu), ale trudno mi zrozumieć, że w dzisiejszych czasach bierze się strzelbę do ręki i strzela do zwierząt dla przyjemności zabijania.
Niestety, takie strzelanie, to nieraz nie tylko "przyjemność" lub..."pomyłka", że strzelono nie do tego ptaka, co "trzeba". Niektóre gatunki są ostrzeliwane dla zysku, aby danego ptaka potem dostarczyć do "zleceniodawcy". Tu mam na myśli głównie ptaki szponiaste, które są nieraz (niestety!) wystawiane, jako wypchana dekoracja (to także jest zabronione). O takich ludziach mówimy najczęściej "kłusownicy"- ja bym ich określiła inaczej:..............
Niektóre takie ptaki trafiają do ośrodków rehabilitacji, czasem można im pomóc i wyleczyć, dla innych jest już, niestety za późno. Niżej kilka zdjęć, abyście mogli zobaczyć, jak wyglądają na prześwietleniu ptaki trafione śrutem. Od lewej: kurhannik, puchacz, raróg górski, pustułka i myszołów.
Materiał udostępniony przez Ośrodek Rehabilitacji ANIMA, copyright Maria Ganoti
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-13 20:07:24)
Offline
Użytkownik
Na stronie www.pwg.otop.org.pl pojawiła się informacja o akcji, w której uczestniczyłam, tj. pomocy łysce znalezionej w ogrodzie jednej z mieszkanek Ostrowa Wielkopolskiego. Zapraszam do zapoznania się z tą historią.
Kamila Walczak
PwG OTOP
Offline
Użytkownik
Dnia 06.12.10r. byłam obecna przy wypuszczaniu zagubionego, "ostrowskiego" łabędzia niemego na niezamarzniętą rzeczkę Ołobok w Ostrowie Więcej informacji na ten temat na www.pwg.otop.org.pl. Zapraszamy!
Kamila Walczak
PwG OTOP
Offline
Ośrodek ANIMA w Atenach w Grecji
Kilkakrotnie już wspominałam na forum o ośrodku ANIMA w Atenach (Grecja). Ostatnio miałam okazję odwiedzić punkt pierwszej (i podstawowej) pomocy tego ośrodka. Przebywają tam zwierzęta (głównie ptaki), które albo oczekują na operację albo są bezpośrednio po operacji i wymagają stałej opieki lub inne, osłabione i te, które są na tyle silne i oczekują na transport do wydzielonych wolier lotów (przed wypuszczeniem na wolność).***
Zdjęć niestety jest mało, gdyż moja wizyta (dzięki uprzejmości szefowej ośrodka p. Marii Ganoti) była połączona ze szkoleniem nad podobnymi przypadkami, więc nie było czasu na foto. Poza tym uznałam, że robienie zdjęć w nadmiernej ilości osłabionym ptakom byłoby niepotrzebnym stresem dla pacjentów (dla etyki i spokoju ptaków nie fotografowałam np. rannego flaminga oczekującego na operację, ani drugiego, postrzelonego flaminga, który skonał na moich oczach i podobnych przypadków). Niżej więc, tylko kilka foto z tych, które zrobiłam szybkim kliknięciem dla archiwum ANIMA.
1 - płomykówka - po operacji z założonym gwoździem na prawe skrzydło (dobre rokowania na powrót na wolność)
2 - dwa syczki, oczekujące na transport do wolier lotów (ptaki były osłabione, niebawem wrócą na wolność)
3 - czapla siwa - osłabiona, na kuracji wzmacniającej
4 - myszołów - po drobnym zabiegu (będzie zdolny do lotu)
***Obszerny teren z wolierami lotów udostępnia Attycki Ogród Zoologiczny (AZP) pod Atenami, gdzie ptaki są pod stałą kontrolą (obserwacja, podawanie pokarmu), ale nie są "wystawione" dla zwiedzających, co zapewnia im jak najmniejszy kontakt z ludźmi.
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-01-13 13:29:45)
Offline
Użytkownik
Dziś, 28.01.2011 r. w Jaraczewie koło Jarocina zaobrączkowano i wypuszczono młodego krogulca, który wpadł do gołębnika jednego z gospodarzy w sąsiednim Borku Wielkopolskim, prawdopodobnie w pogoni za jakimś małym ptakiem. Drapieżnik został oskarżony o polowanie na gołębie, ale na szczęście znalazła się osoba, która wyjaśniła hodowcy, że to mało prawdopodobne i uratowała krogulca przed śmiercią. W ten sposób ptak trafił pod opiekę Bartosza Skrzypczaka, któremu dziękujemy za informację o tym przypadku Kiedy wraz z Pawłem T. Dolatą, Tomaszem Wojtasikiem i Sebastianem Przybylskim dotarliśmy na miejsce, krogulec został zmierzony, zaobrączkowany, sfotografowany i wypuszczony na wolność. Był to piękny ptak; nareszcie mogłam przyjrzeć się szponiastemu z bliska
Offline
Użytkownik
Do tego co napisała Kamila dodam, że podczas podróży do krogulca w Jaraczewie po drodze mieliśmy okazję obserwować siedzące na polach myszołowy i kruki oraz jednego srokosza. Odkąd interesuję się ptakami (ponad 16 lat) to nie zdarzyło mi się jeszcze zobaczyć na przestrzeni jednego kilometra tylu myszołowów. Ciekawostką dla mnie był też myszołów włochaty. Sam krogulec także zrobił na mnie wrażenie, gdyż do tej pory nie miałem okazji na tak bliski kontakt z tym pięknym ptakiem. Dzięki gościnności Bartka Skrzypczaka i Jego Rodziców ten zimny dzień i akcja wypuszczenia krogulca, nabrały jeszcze większego ciepła. Bartkowi i Jego Rodzicom za gościnę i możliwość ogrzania serdecznie dziękuję.
Sebastian Przybylski
PwG OTOP
Offline
Sęp kasztanowaty w ośrodku rehabilitacji EKPAZ - wyjątkowy pacjent**
Wiadomość podaję dzięki informacji, jaką przekazał do mnie (z możliwością zamieszczenia na forum) Stavros Kalpakis z Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ) w Grecji.
Młody*** sęp kasztanowaty Aegypius monachus **** został odnaleziony w okolicach osady Perivlepto, niedaleko miasta Drama (Macedonia-Grecja). Ptak był w bardzo złym stanie i bardzo osłabiony, najprawdopodobniej przez dłuższy czas nie mógł znaleźć pokarmu i wody. Dostarczono go do EKPAZ w Salonikach, gdzie zajęli się nim specjaliści.
Badania nie wykazały obrażeń (zewnętrzych i wewnętrzych). Po kilku dniach szczególnej opieki można uznać, że zagrożenie dla jego życia minęło, sęp kasztanowaty dochodzi do siebie, jego stan jest lepszy, więc jeśli wszystko potoczy się dobrze najprawdopodobniej niebawem wróci na wolność.
**określenie "wyjątkowy pacjent" jest tu w pełni uzasadnione - sępy kasztanowate należą do gatunków szczególnej ochrony
***ptak wykluł się w ubiegłym roku, jest zaobrączkowany i pochodzi z Parku Narodowego w Dadia (północna Grecja)
****o sępach kasztanowatych i programie ich ochrony w Parku Narodowym w Dadia pisał swego czasu Paweł Dolata na stronie PwG OTOP (jest to sprawozdanie z prelekcji Elżbiety Kret z WWF-Grecja, o czym wspomniałam niedawno na forum, w temacie o prelekcjach PwG OTOP).
Link do tekstu na www PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/aktu152.php
Fot. Sofia Prousali (weterynarz, specjalista w dziedzinie ptaków)
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-02-18 13:40:14)
Offline
Ptaki szponiaste z ośrodka ANIMA w Atenach
W okresie zimy największą liczbę pacjentów w Azylach dla ptaków w Grecji stanowią ptaki szponiaste. Wiele z nich to, niestety, ofiary łowów myśliwych (polowanie na ptaki szponiaste jest oczywiście zabronione). Nie brakuje przypadków, gdy ptak uderzył o samochód (najczęściej jakiś TiR lub inną ciężarówkę), są ptaki rażone prądem. Niektóre z nich udaje się uratować, nieraz nawet wracają na łono natury, inne przegrywają walkę o życie lub pozostają kalekami na zawsze. Smutne to, ale prawdziwe...Niżej na zdjęciach tylko kilku z pacjentów w ośrodku ANIMA w Atenach z ostatnich kilku tygodni:
- kurhannik Buteo rufinus (ze śrutem w znacznej części głowy, ptak prawie stracił wzrok)
- sokół wędrowny Falco peregrinus (rażony prądem)
- sowa błotna Asio flammeus (ofiara wypadku samochodowego)
- krogulec Accipiter nisus (postrzelony śrutem, w narkozie, przed zabiegiem - pod skórą ptaka widać śrut)
Informacja i foto: Maria Ganoti (szef ośrodka ANIMA w Atenach)
Offline
Sęp kasztanowaty w ośrodku rehabilitacji EKPAZ - wyjątkowy pacjent c.d.
17 lutego napisałam o wyjątkowym pacjencie ośrodka EKPAZ - o sępie kasztanowatym (czyt. 2 posty wyżej). Dziś dalsze wiadomości o tym ptaku, który (jak przewidywano) doszedł do siebie, ale... zaczął się pierzyć. W obecnej chwili brakuje mu kilku lotek pierwszego rzędu, więc planowane wypuszczenie sępa na wolność odłożono do czasu, gdy ptak będzie miał lepsze fizyczne możliwości lotu. Tak czy inaczej - już niedługo wróci na wolność i to w tej sprawie jest najbardziej istotne.
Na zdjęciach Marie w ośrodku EKPAZ (imię sępa jest od imienia wolontariuszki z Parku Naradowego w Dadia, która bardo przejęła się losem tego ptaka)
Copyright Aris Christidis (EKPAZ)
Offline
"Wizyta" zięby...
20 kwietnia 2001 "odwiedził" mnie samiec zięby. Użycie słowa "odwiedził" najbardziej pasuje do sytuacji, gdyż ptaszek wszedł po prostu (a nie wleciał) do mojego pokoju przez uchylone drzwi balkonowe...po czym dopiero zaczął latać po całym mieszkaniu. Nie było trudno go złapać, ale obawiałam się by podczas lotu po mieszkaniu nie uderzył o którąś z szyb, co mogło być dla niego tragiczne. Po złapaniu, przejrzałam dokładnie ptaszka, czy nie ma jakiś urazów i po stwierdzeniu, że jest "cały i zdrowy" wypuściłam go na wolność.
Na zdjęciu niżej samiec zięby - chwila przed uwolnieniem (fot. Eva Stets)
Offline
Oknówki dla których było za późno...
Zdjęcia niżej pokazują ptaki, którym pomóc nie było można (obie oknówki, gdy je zobaczyłam były już martwe), ale umieszczam je tutaj z racji, że swego czasu w tym właśnie wątku była mowa o kotach zabijających ptaki (czyt. posty na str. 3 i 4). Nie jestem miłośniczką drastycznych zdjęć, jednakże konkretne fotografie uznaję za dobrą dokumentację tego o czym często się mówi.
W dużej mierze od nas samych zależy, by nie dochodziło do takich chwil jak niżej. Domowy kot (stąd taka nazwa) powinien być właściwie odchowany i odkarmiony, a przede wszystkim nie powienien być wypuszczany - wówczas może chociaż część ginących tak tragicznie ptaków udałoby się ochronić...
Copyright Eva Stets
Offline
Ważne!
OGÓLNOPOLSKA LISTA PTASICH AZYLI I WETERYNARZY UDZIELAJĄCYCH POMOCY PTAKOM
Podany kilka postów wyżej link do ogólnopolskiej listy ptasich azyli i weterynarzy udzielających pomocy ptakom przestał być aktualny ze względu na uzupełnienie listy o nowe adresy. Obecny (aktutalny) link do pdf-u listy jest ten, który podaję niżej.
Zachęcam osoby, którym los ptaków nie jest obojętny do zachowania tego adresu, by wiedzieć gdzie i do kogo można się zgłosić, jeśli zaszłaby taka potrzeba.
http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … _azyli.pdf
Eva Stets napisał:
OGÓLNOPOLSKA LISTA PTASICH AZYLI I WETERYNARZY UDZIELAJĄCYCH POMOCY PTAKOM
Wszyscy wiedzą, że w Warszawie pomocy medycznej dzikim ptakom udziela Ptasi Azyl w warszawskim ZOO. Jednakże mało kto wie, że Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP), ma bezpośrednią współpracę z Azylem i że do STOP właśnie najczęściej dzwonią zainteresowani z całej Polski, jeśli znajdą ptaka potrzebującego pomocy.
Od niedawna na stronie internetowej STOP-u jest dostępna zaktualizowana Ogólnopolska Lista Ptasich Ayzli i Weterynarzy udzielających Pomocy Ptakom (http://www.stop.eko.org.pl/portal/). Na wielu stronach internetowych znajdują się podobne listy, ale część miejsc figurujących na tych listach już nie istnieje, lub pozmieniały się do nich telefony.
Dzięki pomocy wolontariuszy STOP-u i innych miłośników ptaków udało się zebrać i sprawdzić wiele adresów ptasich azyli i weterynarzy pomagających ptakom.
Warto zapamiętać więc ten post i pdf z listą adresową: http://www.stop.eko.org.pl/portal/uploa … ptakom.pdf
Lista zostanie rozesłana także do innych organizacji, żeby mogły umieścić w internecie aktualne informacje o możliwościach uzyskania pomocy dla ptaków a wraz ze zdobywaniem nowych informacji lista będzie uzupełniana i aktualizowana.
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
W rejonie Evrosu (północna Grecja), w tym pobliskiego Parku Narodowego w Levkimi-Dadia i okolic wszyscy się zastanawiamy kto pomoże ptakom (i zwierzętom i przyrodzie), którymi od dwóch dni zawładnął ogromny pożar.
Ze względu na bardzo silny wiatr - pożaru nie są w stanie opanować ani helikoptery zrzucające wodę, ani ponad 10 specjalnych samolotów (z Grecji, Francji, Hiszpanii) - pożar przenosi się coraz dalej, sytuacja jest tragiczna...
Poniższe wideo, dostępne publicznie na youtoube, jest co prawda po grecku, ale obraz sam mówi za siebie (1 - wideo z Telewizji Delta TV, 2 - wideo z Telewizji Thraki Net):
1 - http://www.youtube.com/watch?feature=pl … rCwZ24OU#!
2 - http://www.youtube.com/watch?v=JMlQnL9U … re=related
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-08-28 11:00:18)
Offline
W najbliższych dniach będą znane (i obliczone) bliżej straty, jakie przyniósł trwający 4 dni tragiczny pożar w północnej Grecji (Nomos Evros), niedaleko Parku Narodowego w Dadia, o czym pisałam wyżej.
W tej chwili już wiadomo, że razem z innymi terenami sięgającymi wielu kilometrów spłonęło także 9% obszaru Parku Narodowego. Z ptaków szponiastych z większej ich populacji (ponad 20 par lęgowych) z Parku Narodowego 12-15% utraciło albo czasowo miejsca żerowania, albo całkowicie straciło miejsca lęgowe. Mniejsza populacja ptaków (mniej niż 10 par lęgowych) poniosła straty w 25-30%.
Niestety odnosi się to także do sępa kasztanowatego, tak do uszkodzenia jego dwóch gniazd, utrzymywanych przez lata jak i terytorium. W południowej części Parku Narodowego (obszar ścisłej ochrony) w płomieniach zginęło jedno gniazdo, które było zasiedlane przez te ptaki od 15 lat.
Biorąc pod uwagę fakt jak trudno rozmnaża się sęp kasztanowaty - strata nawet jednego gniazda (które zajmowała stale jedna z dwóch par) jest wielką szkodą dla tutejszej przyrody, a o innych ptakach i siedliskach nie wspomę...
Informacje na podstawie źródła WWF- Hellas: http://www.wwf.gr/index.php?option=com_ … &Itemid=97
Eva Stets napisał:
W rejonie Evrosu (północna Grecja), w tym pobliskiego Parku Narodowego w Levkimi-Dadia i okolic wszyscy się zastanawiamy kto pomoże ptakom (i zwierzętom i przyrodzie), którymi od dwóch dni zawładnął ogromny pożar.
Ze względu na bardzo silny wiatr - pożaru nie są w stanie opanować ani helikoptery zrzucające wodę, ani ponad 10 specjalnych samolotów (z Grecji, Francji, Hiszpanii) - pożar przenosi się coraz dalej, sytuacja jest tragiczna...
Poniższe wideo, dostępne publicznie na youtoube, jest co prawda po grecku, ale obraz sam mówi za siebie (1 - wideo z Telewizji Delta TV, 2 - wideo z Telewizji Thraki Net):
1 - http://www.youtube.com/watch?feature=pl … rCwZ24OU#!
2 - http://www.youtube.com/watch?v=JMlQnL9U … re=related
W uzupełnieniu (dla spraw technicznych forum), aby wyjaśnić dlaczego oba posty zamieściłam w tym wątku, a nie w "Ciekawych publikacjach on-line" dopiszę, że biorąc na logikę - informacje o tak dramatycznej sytuacji dla przyrody (a co się z tym bezpośrednio wiąże, także dla ptaków) i tym bardziej w tak unikalnym miejscu jak Park Narodowy w Dadia (projekt ochrony sępa kasztanowatego) łączą się nie tylko z tym, że "podano coś ciekawego", ale przede wszystkim z tym, że katastrofalna sytuacja (i w trakcie i po jej zakończeniu) wymaga właśnie pomocy.
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-09-11 11:25:15)
Offline
PRZEPISY PRAWNE CHRONIĄCE PTAKI W BUDYNKACH - WYCIĄG
Jak pomóc ptakom w budynkach, gdy zajdzie taka potrzeba i jakie są na to przepisy?
Wszystkie akty prawne dostępne są w Internecie: http://isap.sejm.gov.pl/search.jsp (Internetowy System Aktów Prawnych).
Ptaki zagrożone w trakcie termomodernizacji budynków - poradnik interwencyjny oraz przepisy prawa, zamieszczono na stronie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (http://stop.eko.org.pl/portal/index.php ) w dziale Termomodernizacje a ptaki - poradnik interwencyjny (pdf).
Link bezpośredni do dokumentu pdf: http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … y_nfos.pdf
(myślę, że ten pdf, podany w elektronicznej formie może się przydać każdemu i że warto zapoznać się z jego treścią)
Offline