Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2009-04-14 15:15:08

kawia

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-06-08
Posty: 1189

Jak i dlaczego bociany dbaja o swoje jaja?

Szukalam, ale nie znalazłam odpowiedzi;) Po co właściwie bociany tak starannie przekręcają jaja? Czy chodzi o równomierne nagrzewanie?  Czy wszystkie ptaki tak robią?

Offline

 

#2 2009-04-14 16:16:59

 Damka_Pik

Użytkownik

Skąd: Łódź
Zarejestrowany: 2007-06-26
Posty: 1901

Re: Jak i dlaczego bociany dbaja o swoje jaja?

kawia napisał:

Szukalam, ale nie znalazłam odpowiedzi;) Po co właściwie bociany tak starannie przekręcają jaja? Czy chodzi o równomierne nagrzewanie?  Czy wszystkie ptaki tak robią?

Jajo jest co pewien czas odwracane, co zapewnia utrzymywanie równomiernej temperatury, ale również – co ważniejsze – zapobiega przyrośnięciu zarodka do błony wewnątrz jaja.

Zdanie to skopiowałam z mojego postu z 11 lutego 2009 w wątku „Bieliki amerykańskie” http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … id=360&p=3 , będącego tłumaczeniem tekstu biologa dzikich zwierząt z VDGIF Wildlife, USA. Tekst warto przeczytać, bo zawiera kilka innych ciekawych informacji, które dotyczą przecież nie tylko bielików amerykańskich i ich jaj, ale wszystkich ptaków.

Offline

 

#3 2009-04-30 08:06:10

atrenzis

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-01
Posty: 24

Re: Jak i dlaczego bociany dbaja o swoje jaja?

30.04.2009 Z powodu bezsenności jaka mnie nawiedziła, o godz. 2 nocy zaglądałam do bocianów i byłam zdziwiona, ze jeden ptaków stał na gnieździe i skubał piórka. Myślałm,że w nocy po prostu śpią. O 8 rano Dziedzic wstał z jajek poprawił je, przewietrzył dotykal jajek łapą, czy to może być sprawdzaniem temperatury?

Offline

 

#4 2009-04-30 16:51:54

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Jak i dlaczego bociany dbaja o swoje jaja?

To jest tak jak pisała wyżej Damka_Pik chodzi tu o to, aby jajka były równomiernie nagrzewane i aby pisklaki nie przyrastały do błon wewnętrznych jaj. Co do spania- sam z początku także myślałem, że bociany śpią całą noc, ale nasza kamera z tego błędu wyprowadziła nie tylko mnie, ale i wielu obserwatorów.

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP

atrenzis napisał:

30.04.2009 Z powodu bezsenności jaka mnie nawiedziła, o godz. 2 nocy zaglądałam do bocianów i byłam zdziwiona, ze jeden ptaków stał na gnieździe i skubał piórka. Myślałm,że w nocy po prostu śpią. O 8 rano Dziedzic wstał z jajek poprawił je, przewietrzył dotykal jajek łapą, czy to może być sprawdzaniem temperatury?

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs warszawa https://piaseczno.szamba-betonowe.com przegrywanie kaset vhs łódz przegrywanie kaset vhs przegrywanie kaset vhs.