Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
Tragedia na plaży Trynidadu. 20 tysięcy jaj i młodych żółwia skórzastego zmiażdżonych!
Tysiące jaj żółwia skórzastego a także wiele młodych tego zagrożonego gada zostało kompletnie zmiażdżonych pod gąsienicami buldożerów. Plaża na Trynidadzie, która do tej pory była ulubionym lęgowiskiem tych największych żółwi morskich na świecie, w ostatnią sobotę stała się dla nich miejscem jatki - biją na alarm działacze organizacji ekologicznych.
Obserwowanie żółwia skórzastego składającego jaja na plaży Grande Riviere, a potem proces wykluwania się młodych i ich wyścig do morza, w trakcie którego większość z nich pada łupem ptaków i psów, to jedna z głównych atrakcji turystycznych na Trynidadzie. Aby oglądać wylęganie się żółwia skórzastego, na wyspę co roku zlatują turyści z całego świata.
"Byłem bliski łez. Straszna jatka"
Tym razem jednak to nie ptaki i psy okazały się zgubą tych największych na świecie żółwi morskich - podaje thestar.com. Do tragedii paradoksalnie doszło podczas prac przy hotelu, do którego właśnie zjeżdżają ciekawi żółwi skórzastych. Hotelowi zagrażała meandrująca rzeka, więc miejscowe władze postanowiły zmienić jej bieg. Niestety w trakcie prac w ostatni weekend coś poszło bardzo nie tak - buldożery zboczyły z wyznaczonej trasy i wjechały na plażę, gdzie wylęgały się akurat żółwie.
Sherwin Reyz, członek organizacji ekologicznej chroniącej Grande Riviere, obliczył, że zginęło ponad 20 tysięcy jaj i młodych. - Byłem bliski łez - wyznał Reyz, któremu wraz z kilkoma innymi aktywistami udało się w ten weekend ocalić ok. 500 młodych żółwi skórzastych. - To była obrzydliwa jatka...
"Tego można było uniknąć"
Roztrzęsiony dramatycznym efektem prac robotników był także właściciel wspomnianego hotelu. - Z jakiegoś powodu buldożery zjechały nie na ten odcinek plaży, co trzeba. Tego można było uniknąć, gdyby wykazano się większym rozsądkiem - uznał włoski hotelarz Piero Guerrini.
Na wyspach Trynidadu i Tobago obowiązuje zakaz łowienia żółwi skórzastych. Dorosły osobnik osiąga rozmiary do 2 metrów i wagę do 700 kg, choć waga rekordzisty przekroczyła tonę. Gatunek ten składa na raz ok. 85 jaj, ale tylko niecały procent przeżywa. Gady te żyją nawet do 100 lat.
Źródło: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … odych.html
Offline
Administrator
Na wniosek Krzysztofa, moderatora części forum o gadach i płazach, otwieramy wątek poświęcony gadom na świecie i ich ochronie.
Życzę w nim miłej lektury i dyskusji!
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Dwa dni temu przemknął - najpierw przez moje mieszkanie, a potem przez balkon małej wielkości gekon (ok.7-8 cm). Z tego, co udało mi się dowiedzieć jest to gekon Kotschya Cyrtopodion kotschyi. Prawda, że ładny?
Jako ciekawostkę dodam, że w Grecji jest odnotowanych 76 gatunków jaszczurek, a ludowe wierzenia tutaj mówią, że zobaczenie jaszczurki w domu przynosi szczęście.
Offline
Wspomniany w poście wyżej gekon ...."odwiedził" mnie ponownie sześć dni później - tym razem dzielnie "próbował" sił w chodzeniu po ścianie (fot. niżej - jak widać, uroczy gad nieco podrósł).
Eva Stets napisał:
Dwa dni temu przemknął - najpierw przez moje mieszkanie, a potem przez balkon małej wielkości gekon (ok.7-8 cm). Z tego, co udało mi się dowiedzieć jest to gekon Kotschya Cyrtopodion kotschyi. Prawda, że ładny?
Jako ciekawostkę dodam, że w Grecji jest odnotowanych 76 gatunków jaszczurek, a ludowe wierzenia tutaj mówią, że zobaczenie jaszczurki w domu przynosi szczęście.
Offline
Eva Stets napisał:
Wspomniany w poście wyżej gekon ...."odwiedził" mnie ponownie sześć dni później - tym razem dzielnie "próbował" sił w chodzeniu po ścianie (fot. niżej - jak widać, uroczy gad nieco podrósł)
A jednak... to nie był ten sam gekon.
Jak mi wyjaśnił grecki specjalista z dziedziny herpetologii Ilias Strachinis - gekon z mojego balkonu (i mieszkania) w dniu 16.08 (post wyżej z dnia 18.08) i gekon z 22.08. (post z dnia 28.08) - to dwa różne osobniki. Tzn. jest to ten sam gatunek - gekon Kotschya Cyrtopodion kotschyi, ale osobniki inne - różnią się u nich linie/znaki (plamki) na grzbiecie, które (podobno?) są dla gekonów bardzo dobrym sposobem ich rozróżnienia (teraz chyba i ja tę różnicę widzę).
Co ciekawe... gekon, którego widzałam w dniu 22.08 (czyt. post wyżej) "odwiedził" mnie ponownie wczoraj (2.09) i dziś (3.09) - tym razem nie było wątpliwości - to ten sam osobnik.
Udało mi się sfotografować te wizyty gekona (fot. niżej) i nie kryję - moja sympatia do gadów rośnie.
Offline
Pokazany w postach wyżej gekon Kotschya "odwiedził" mnie ponownie dwa dni temu. Wg oceny znajomego herpetologa jest to ten sam osobnik, który pojawił się u mnie trzy poprzednie razy (czyt.post wyżej). Foto niżej - wizyta udokumentowana z bardzo bliskiej odległości (w naturze długość tego gekona razem z ogonem nie przekracza 10 cm).
Tym z Państwa, których interesują gady i chcieliby przeczytać więcej o konkretnym gatunku - podaję link niżej, z elektronicznej książki pt. Płazy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej: http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … tschyi.htm
Jako uzupełnienie dodam, że w opisie użyto jeszcze nazwy Mediodactylus kotschyi, przy czym obecna nazwa łacińska tego gatunku jest Cyrtopodion kotschyi (inf. Elżbieta Kret WWF Hellas na podstawie nowego nazewnictwa, użytego w książce wydanej w 2012 roku pt. Αμφίβια και ερπετά της Ελλάδας: http://www.biblionet.gr/book/155382/%CE … E%B1%CF%82).
Offline
Tym z Państwa, którzy by chcieli zobaczyć jak wygląda i jak zgrabnie porusza się wąż koci Telescopus fallax, polecam filmik na YT, którego autorem jest herpetolog Ilias Strachinis (Herpetofauna.gr). Filmik nakręcono w Grecji, w prefekturze Pieria (Macedonia Środkowa), niedaleko miasta Katerini.
http://www.youtube.com/watch?v=Y2zd3H7T … r_embedded
Kilka zdjęć tego ciekawego gada i mały opis gatunku dostępny w języku angielskim na www.herpetofauna.gr pod linkiem tutaj:
http://www.herpetofauna.gr/index.php?mo … 63&sid=142
W języku polskim opis węża kociego można przeczytać w elektronicznej książce pt. Płazy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej:
http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … fallax.htm
Offline
Moderator
Żółwie zostają na Madagaskarze
Ponad 300 żółwi zostało odebranych kłusownikom podczas policyjnej akcji na Madagaskarze. Zwierzęta zostały wypuszczone na wolność. WWF szacuje, że każdego tygodnia jest wywożonych co najmniej 1000 żółwi występujących na tej wyspie.
Policja na Madagaskarze przejęła aż 300 żółwi. 270 żółwi promienistych i jednego żółwia pajęczynowego skonfiskowano kierowcy taksówki w Ampanihy na południu Madagaskaru, zaś kolejne 40 zwierząt znaleziono w pobliżu drogi.
Z naszych statystyk wynika, że z samego płaskowyżu malgaskiego kłusownicy wywożą nawet 1000 żółwi tygodniowo – mówi Tiana Ramahaelo z WWF. - W związku z ostatnim incydentem policja zatrzymała aż sześciu podejrzanych, ale mamy nadzieję że to dopiero początek akcji przeciwko nielegalnemu procederowi odławiania i handlu żółwiami.
Obydwa gatunki żółwi występują w naturze tylko na Madagaskarze. Według Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody uznawane są za krytycznie zagrożone wyginięciem. Tempo spadku liczebności żółwi promienistych jest alarmujące. Jeszcze w 2001 roku populacja tego gatunku szacowana była na 12 milionów osobników, w 2011 roku już tylko na 6 milionów.
Jeśli nie zdołamy powstrzymać kłusownictwa i degradacji siedlisk na południu Madagaskaru, to możemy stracić żółwie promieniste w ciągu najbliższych 20 lat – dodaje Ramahelo. - Przyszłości żółwi promienistych zagraża przede wszystkim konsumpcja i nielegalny handel. Mięso żółwi jest cenione ze względu na delikatny smak. Zapotrzebowanie na mięso żółwi rośnie zwłaszcza w okresie świąt. To wtedy policja odkrywa najwięcej nielegalnych wędzarni, w których przygotowuje się również produkty z mięsa żółwi.
Młode żółwie wywożone są również do Azji, gdzie jako egzotyczni pupile trafiają do domów ich nabywców. Cena za jednego żółwia promienistego sięga 273 dolarów amerykańskich w Tajlandii. Natomiast w USA za jednego osobnika trzeba zapłacić nawet 4636 dolarów!
To, czy żółwie z Madagaskaru przetrwają zależy także od zachowania Polaków. Dlatego WWF Polska prowadzi kampanię edukacyjną skierowaną do uczniów i nauczycieli szkół podstawowych pod hasłem „Pozwólmy zwierzętom żyć tam, gdzie się urodziły”. W ten sposób ekolodzy zachęcają uczniów, aby zdali sobie sprawę, że kupując egzotyczne zwierzę, przyczyniają się do wymierania gatunków i skazują na śmierć wiele zwierząt.
zródło : http://www.wwfpl.panda.org/?9780/Zolwie … dagaskarze
Offline
Weźmy udział w bojkocie by zaprzestano w Chinach robić z żywych żółwi breloki do kluczy!!!
Historia ta nie jest nowa - tym razem cierpią malutkie gady, nad którymi bestialsko znęcają się chińscy "pomysłodawcy", którzy doszli do wniosku, że i na "tym" można zarobić. I po co? Dla ludzkiej przyjemności, by posiadać coś oryginalnego.
Tą "oryginalną" rzeczą stały się breloki z plastikowego tworzywa, w które w niewielkiej ilości płynu zamyka się żywcem malutkie żółwie, jaszczurki, salamandry (także ryby)...
Zwierzątka w tych męczarniach podobno jakiś czas żyją ...dla "zabawy" innych... Jakże okrutne i jakże "ludzkie". Celowo używam określenia "ludzkie", bo tylko człowiek może być zdolny do okrucieństwa w celu by... "cos" zyskać dla siebie, by zrobić sobie przyjemność!
Jak to wygląda pokazuje np. kilkusekudnowy filmik na YT:
http://www.youtube.com/watch?v=UU1XGXMELyw
Jeden z wielu tekstów na ten temat dostępny tutaj: http://blog.seattlepi.com/candacewhitin … -in-china/
Pomóżmy więc ratować, to co niszczą inni - podpisując petycje przeciw temu barbarzyństwu i nagłaśniając, gdzie tylko jest to możliwe. Petycji w tej sprawie jest kilka (niektóre już zamknięto, powstają dalej nowe) - podaję niżej linki. Istotną rzeczą jest tu także jak najszersze nagłośnienie tego okrutnego procederu i to także proszę wszystkich, którzy ten post przeczytają.
Linki do petycji:
1. http://www.change.org/en-CA/petitions/c … -keychains
2. http://www.change.org/petitions/china-s … -them-free
3. http://www.thepetitionsite.com/907/300/ … keychains/
Temu trzeba zaprzestać!
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2012-10-19 09:10:42)
Offline
Moderator
Niestety powyższy problem cały czas przybiera na sile i nie chodzi tu tylko o barbarzyństwo jakim jest takie męczenie zwierząt ale ogólnie nielegalny handel dzikimi zwierzętami.
Jak jest na Wschodzie wszyscy wiemy... wystarczy wspomnieć o rzezi delfinów butlonosychw Japonii, którą parę lat temu nagłośnił Richard O'Barry.
Wracając jednak do samych Chin, produkcja takich breloków jest tam niestety legalna, ponieważ umieszczane w nich zwierzęta nie są objęte żadnym prawem. Prawo w Chinach chroni jedynie zwierzęta dzikie. Pomimo wielu petycji i walki z tym procederem organizacje chroniące prawa zwierząt wciąż ponoszą klęskę.
Są też tacy, którzy masowo wykupują breloczki i wypuszczają z nich zwierzęta. Niestety, pogarsza to tylko problem bo na miejsce wypuszczonych trafiają kolejne z importu.
Petycje oczywiście warto podpisać jednak moim zdaniem najwięcej dobrego zrobimy jeśli sami nie będziemy kupować zwierząt niewiadomego pochodzenia (w tym także w sklepach zoologicznych)
Offline
Na zdjęciach niżej jest żmija nosoroga Vipera ammodytes, spotkana parę dni temu w okolicach miasta Kavala (północna Grecja) - tak jak ją ujął na foto mój dobry znajomy Aris Christidis. Gad ten jest jednym z najbardziej jadowitych węży w Europie, jednakże błędnym jest pogląd, że atakuje on sam z siebie i kąsa bez powodu.
Z informacji znajomych, którzy badają grecką herpetofaunę (w tym także żmiję nosorogą) udało mi się dowiedzieć, że żmija ta jest osobnikiem skrytym i spokojnym. Nie atakuje sama z siebie lecz tylko gdy ktoś jej "dokuczy" np. zbliży się do niej za bardzo (zamiast ominąć w bezpiecznej odległości), będzie próbował ją złapać lub zabić. Czując zagrożenie, żmija ta najpierw ostrzega napastnika głośnym syczeniem, później jednak może dokliwie zaatakować na zasadzie "nie ruszaj mnie, bo kąsam".
Sporo zdjęć i opis tego gatunku jest pod linkiem: http://www.herpetofauna.gr/index.php?mo … 79&sid=144
W języku polskim opis dostępny w elektronicznej książce pt. Płazy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej: http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … odytes.htm
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2012-10-26 07:34:05)
Offline
W ubiegłym roku (3.05.2011), spacerując w Delcie Evros (północna Grecja) usłyszałam "dziwne odgłosy" z trawy obok. Niby "stukot", niby "pomrukiwanie", było to dosyć głośne (by nie powiedzieć "bardzo głośne"). Schyliłam się więc w kierunku tych "odgłosów" i zobaczyłam kopulujące żółwie. "Szukot", wiadomo, był efektem uderzania obu pancerzy, "odgłosy" wydawał samiec (jak widać na foto sporo mniejszy od samicy) - dokumentacja foto przedstwia opisaną scenę.
Jest to jeden z kilku gatunków żółwi, które występują w Grecji - konkretny należy do rodziny żółwi lądowych Testudinidae i jest to żółw śródziemnomorski Testudo graeca.
Opis gatunku można znaleźć w elektronicznej książce pt. Płazy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej: http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … graeca.htm
Offline
Moderator
Handel skórami zagraża pytonom
Światowy handel pytonów często wiąże się z nielegalnymi praktykami i zagraża przetrwaniu gatunków - ostrzega w raporcie Międzynarodowe Centrum Handlu (ITC).
Badacze twierdzą, że rosnące w Europie zapotrzebowanie na torebki i inne dodatki podsyca import. Jednak ta gałąź handlu jest na tyle słabo uregulowana, że trudno ustalić prawdziwe źródło pochodzenia skór. Autorzy podkreślają też, że w niektórych lokalizacjach metody zabijania węży są niesłychanie brutalne - podaje korespondent BBC News.
Zgodnie z raportem handel skórami to branża bardzo lukratywna - jej roczne obroty wynoszą 1 miliard dolarów. Rocznie z Azji Południowo-Wschodniej eksportuje się pół miliona skór. Międzynarodowe porozumienia jak Konwencja o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem (Cites), powstałe, aby chronić dziką przyrodę, dopuszczają handel skórami niektórych gatunków.
Jednak autorzy raportu twierdzą, że jeśli chodzi o pytony, wytyczne są omijane. Wprawdzie wyhodowane w niewoli węże można sprzedawać, ale raport wskazuje, że często handluje się gadami złapanymi na wolności.
Cechą charakterystyczną nielegalnego handlu skórami jest to, że na każdym etapie łańcucha dostaw pojawia się silny bodziec finansowy. Skórę można kupić od mieszkańca wioski w Indonezji za 30 dolarów, a we Francji czy Włoszech torebka z niej wykonana będzie sprzedana za 15 tys. dolarów. Największy popyt jest na 3-, 4-metrowe skóry.
Problem pogłębia słabe egzekwowanie istniejących przepisów. Nielegalnie przewożone skóry są chowane wśród legalnych ładunków i są często ignorowane. "To lokalne władze powinny egzekwować prawo. Często nie mają one możliwości z powodu braku środków, ludzi czy ekspertów. A czasem po prostu im nie zależy" - podkreślił współautor badania Olivier Caillabet.
Raport wskazuje, że zabijanie pytonów na obecną skalę zaburza równowagę - wiele pytonów na wolności zabijanych jest przed osiągnięciem przez nie dojrzałości płciowej. "Problem nielegalnych praktyk istnieje i może zagrozić przetrwaniu gatunków" - powiedział pomysłodawca badania Alexander Kasterine z ITC.
Zdaniem autorów sytuacji nie poprawia fakt, że węże nie są darzone przez ludzi specjalną sympatią.
Autorzy raportu uważają, że zakaz handlu wężami nie jest najlepszym rozwiązaniem problemu. Należałoby raczej wzmocnić istniejące przepisy i spróbować wdrożyć system, który lepiej śledziłby pochodzenie skór. Zdaniem badaczy europejski przemysł skórzany dobrze przyjąłby pomysł wprowadzenia takiego systemu.
Źródło: http://ulubiency.wp.pl/kat,1010779,titl … &_ticrsn=3
Offline
Moderator
Wielkie polowanie na pytony
Na Florydzie rozpoczęło się wielkie polowanie na pytona birmańskiego. Władze stanu ogłosiły 2013 Python Challenge, na który odpowiedziało 800 chętnych. W jego ramach myśliwi mają miesiąc za zabicie jak największej liczby pytonów. Główna nagroda zostanie przyznana za największego węża oraz za największą liczbę upolowanych zwierząt.
Pyton birmański to jeden z trzech inwazyjnych gatunków wielkich węży, które zagnieździły się na terenie Parku Narodowego Everglades. Wraz z bardzo agresywnym pytonem skalnym z Afryki i boa dusicielem stanowią śmiertelne zagrożenie dla zwierząt żyjących w parku. Węże są w stanie upolować i pożreć jelenia czy aligatora, stanowią olbrzymie zagrożenie dla ptaków. Liczebność każdego z tych gatunków można szacować na dziesiątki lub nawet setki tysięcy osobników. Miejscowe ptaki nigdy nie miały do czynienia z takim zagrożeniem i nie potrafią sobie z nimi poradzić. Badania wykazały, że węże dziesiątkują populacje wielu zagrożonych gatunków.
Naukowcy zauważyli też, że ostatnio dramatycznie spadła populacja wielu powszechnych niegdyś gatunków ssaków. Skoro rozpowszechnione gatunki znikają, uczeni pytają, co dzieje się z tymi zwierzętami, które już przed sprowadzeniem na Florydę pytona były zagrożone. Największe straty zanotowano w populacjach szopa pracza, oposa i rysia rudego. Ponadto do największego spadku populacji doszło w odległych południowych obszarach Parku, gdzie pytony żyją najdłużej. Stwierdzono, że populacja szopa spadła tam o 99,3%, oposa o 98,9%, a rysia rudego o 87,5%. Króliki i lisy najprawdopodobniej całkowicie wyginęły.
Naukowcy coraz częściej apelują do władz o podjęcie zdecydowanych kroków mających na celu wyeliminowanie węzy, które zasiedliły Florydę wskutek ludzkiej głupoty i nieudolności. Węże znajdują tam dobre warunki do życia, a brak naturalnych wrogów umożliwia im niekontrolowane rozmnażanie się.
Władze Florydy zaproponowały zatem, że każdy chętny może wziąć udział w polowaniu na pytona birmańskiego. W sumie do oczyszczania Parku stawiło się 800 ochotników. Aż 749 z nich to osoby, które nie mają pozwolenia na wyłapywanie węży na terenach publicznych. Wszyscy przeszli krótkie szkolenie, które jednak ograniczało się do zdroworozsądkowych porad. Myśliwym przypomniano o konieczności nawadniania się, używania filtrów przeciwsłonecznych oraz o tym, by unikali ugryzień ze strony jakichkolwiek zwierząt. Park Narodowy jest bardzo bezpiecznym miejscem dla ludzi. Ze strony pytona birmańskiego myśliwym nie będzie nic groziło.
Najskuteczniejszą metodą zabicia pytona jest strzał w głowę lub obcięcie mu jej. Od 2000 roku na Florydzie zabito jedynie 2050 pytonów.
Naukowcy mówią, że wspomniane węże to jedynie niewielka część problemu z jakim mierzy się Floryda. Zdaniem Johna Hayesa z University of Florida, w tym południowoamerykańskim stanie żyje obecnie więcej inwazyjnych egzotycznych gatunków gadów i płazów niż gdziekolwiek na świecie. Stan już zakazał osobom prywatnym posiadania w domach pytonów. Zakazana jest też sprzedaż tych zwierząt jako domowych pupilków, a prawo federalne zakazuje handlu pomiędzy stanami.
W 2011 roku herpetolog Kenneth Krysko opublikował wyniki swoich badań nad gatunkami inwazyjnymi. Uczony stwierdził, że w latach 1863-2011 ludzie wprowadzili na Florydę aż 137 niemiejscowych gatunków.
Źródło: http://kopalniawiedzy.pl/pyton-birmansk … yjny,17327
Offline
Moderator
Wielkie polowanie na pytony z postu powyżej okazało się nie wcale nie takie wielkie. Jak podaje serwis tvn24 "prawie 70 pytonów birmańskich złapano i zabito w Parku Narodowym Everglades na Florydzie. Polowanie na te niebezpieczne gady, które stanowią zagrożenie dla ekosystemu, trwało miesiąc - poinformowali w sobotę organizatorzy."
Offline
Moderator
Jedna piąta gadów zagrożona wymarciem
Aż 19 proc. gatunków gadów na Ziemi jest zagrożonych wymarciem. Wyjątkowo złe są prognozy dla zwierząt słodkowodnych, zwłaszcza żółwi - wynika z najnowszych analiz Zoological Society of London (ZSL) i IUCN Species Survival Commission (SSC). więcej szczegółów na: http://ulubiency.wp.pl/kat,1010779,titl … aid=110183
Offline
Moderator
687 osobników żółwia dwupazurzastego zostało skonfiskowanych na lotnisku w Dżakarcie. Żółwie miały trafić do Europy. Żółw ten znajduje się w II załączniku konwencji waszyngtońskiej oraz wg IUCN jest narażony na wymarcie (kategoria VU). Więcej szczegółów: http://news.nationalgeographic.com/news … gn=Content
Offline
Walka dwóch samców Podarcis erhardii *
Ciekawe ujęcia walki dwóch samców jaszczurki Podarcis erhardii udało się uchwycić mojej znajomej w kwietniu tego roku roku na górze Parnitha pod Atenami.
Kolejność zdjęć z walki:
1- oba samce zbliżają się do siebie (przy czym już widać, że silniejszy jest gotowy do ataku)
2 - kolejna scena - silniejszy łapie słabszego za kark
3 i 4 - pokonany zostaje przewrócony na plecy
5 - zwycięsca siada na pokonanym
autor foto: Linda Young
Opis tego gatunku (po polsku) znajduje się w elektronicznej książce pt. Płazy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej:
http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … hardii.htm
* Niestety nie znam (i nie znalazłam) polskiej nazwy tej jaszczurki ...
Offline
Moderator
Eva Stets napisał:
* Niestety nie znam (i nie znalazłam) polskiej nazwy tej jaszczurki ...
jaszczurki z rodzaju Podarcis nazywa się często murówkami więc w wolnym tłumaczeniu może to być murówka Erharda
Ostatnio edytowany przez Krzysztof Kolenda (2013-05-07 14:32:57)
Offline
Bardzo dziękuję za błyskawiczną odpowiedź.
Krzysztof Kolenda napisał:
Eva Stets napisał:
* Niestety nie znam (i nie znalazłam) polskiej nazwy tej jaszczurki ...
jaszczurki z rodzaju Podarcis nazywa się często murówkami więc w wolnym tłumaczeniu może to być murówka Erharda
Offline