Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza si, e nieraz w dziale forum pt "Pomoc" s podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wtkw tego tematu - to moe sporo pomc :).
Informacje nt. dziaania forum

Dzikujemy za obecno i udzia na naszym forum! Prosimy o stosowanie si do regulaminu i uwag administratorw! Wynikaj one zawsze z dobrej woli i dbaoci o czytelno i przejrzysto forum dla dobra wszystkich uytkownikw



- - - - > sklep o przyrodzie i dla mionikw przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2012-07-17 19:47:34

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Gady na ¶wiecie

Tragedia na pla¿y Trynidadu. 20 tysiêcy jaj i m³odych ¿ó³wia skórzastego zmia¿d¿onych!

Tysi±ce jaj ¿ó³wia skórzastego a tak¿e wiele m³odych tego zagro¿onego gada zosta³o kompletnie zmia¿d¿onych pod g±sienicami buldo¿erów. Pla¿a na Trynidadzie, która do tej pory by³a ulubionym lêgowiskiem tych najwiêkszych ¿ó³wi morskich na ¶wiecie, w ostatni± sobotê sta³a siê dla nich miejscem jatki - bij± na alarm dzia³acze organizacji ekologicznych.

Obserwowanie ¿ó³wia skórzastego sk³adaj±cego jaja na pla¿y Grande Riviere, a potem proces wykluwania siê m³odych i ich wy¶cig do morza, w trakcie którego wiêkszo¶æ z nich pada ³upem ptaków i psów, to jedna z g³ównych atrakcji turystycznych na Trynidadzie. Aby ogl±daæ wylêganie siê ¿ó³wia skórzastego, na wyspê co roku zlatuj± tury¶ci z ca³ego ¶wiata.

"By³em bliski ³ez. Straszna jatka"

Tym razem jednak to nie ptaki i psy okaza³y siê zgub± tych najwiêkszych na ¶wiecie ¿ó³wi morskich - podaje thestar.com. Do tragedii paradoksalnie dosz³o podczas prac przy hotelu, do którego w³a¶nie zje¿d¿aj± ciekawi ¿ó³wi skórzastych. Hotelowi zagra¿a³a meandruj±ca rzeka, wiêc miejscowe w³adze postanowi³y zmieniæ jej bieg. Niestety w trakcie prac w ostatni weekend co¶ posz³o bardzo nie tak - buldo¿ery zboczy³y z wyznaczonej trasy i wjecha³y na pla¿ê, gdzie wylêga³y siê akurat ¿ó³wie.

Sherwin Reyz, cz³onek organizacji ekologicznej chroni±cej Grande Riviere, obliczy³, ¿e zginê³o ponad 20 tysiêcy jaj i m³odych. - By³em bliski ³ez - wyzna³ Reyz, któremu wraz z kilkoma innymi aktywistami uda³o siê w ten weekend ocaliæ ok. 500 m³odych ¿ó³wi skórzastych. - To by³a obrzydliwa jatka...

"Tego mo¿na by³o unikn±æ"

Roztrzêsiony dramatycznym efektem prac robotników by³ tak¿e w³a¶ciciel wspomnianego hotelu. - Z jakiego¶ powodu buldo¿ery zjecha³y nie na ten odcinek pla¿y, co trzeba. Tego mo¿na by³o unikn±æ, gdyby wykazano siê wiêkszym rozs±dkiem - uzna³ w³oski hotelarz Piero Guerrini.

Na wyspach Trynidadu i Tobago obowi±zuje zakaz ³owienia ¿ó³wi skórzastych. Doros³y osobnik osi±ga rozmiary do 2 metrów i wagê do 700 kg, choæ waga rekordzisty przekroczy³a tonê. Gatunek ten sk³ada na raz ok. 85 jaj, ale tylko nieca³y procent prze¿ywa. Gady te ¿yj± nawet do 100 lat.

¬ród³o: http://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/ … odych.html

Offline

 

#2 2012-07-17 21:11:03

Pawe³ T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2527

Re: Gady na ¶wiecie

Na wniosek Krzysztofa, moderatora czê¶ci forum o gadach i p³azach, otwieramy w±tek po¶wiêcony gadom na ¶wiecie i ich ochronie.

¯yczê w nim mi³ej lektury i dyskusji!
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl

Offline

 

#3 2012-08-17 23:36:37

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Dwa dni temu przemkn±³ - najpierw przez moje mieszkanie, a potem przez balkon ma³ej wielko¶ci gekon (ok.7-8 cm). Z tego, co uda³o mi siê dowiedzieæ jest to gekon Kotschya Cyrtopodion kotschyi. Prawda, ¿e ³adny?
Jako ciekawostkê dodam, ¿e w Grecji jest odnotowanych 76 gatunków jaszczurek, a ludowe wierzenia tutaj mówi±, ¿e zobaczenie jaszczurki w domu przynosi szczê¶cie.

http://www.allegaleria.pl/images/l3x51rfxd9gdw4ysaa_thumb.jpg

Offline

 

#4 2012-08-28 09:05:52

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Wspomniany w po¶cie wy¿ej gekon ...."odwiedzi³" mnie ponownie sze¶æ dni pó¼niej - tym razem dzielnie "próbowa³" si³ w chodzeniu po ¶cianie (fot. ni¿ej - jak widaæ, uroczy gad nieco podrós³).

http://www.allegaleria.pl/images/c14ybl9f4sk0cghgkyd_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/be6cq1j4g079hvpc4fb4_thumb.jpg

Eva Stets napisał:

Dwa dni temu przemkn±³ - najpierw przez moje mieszkanie, a potem przez balkon ma³ej wielko¶ci gekon (ok.7-8 cm). Z tego, co uda³o mi siê dowiedzieæ jest to gekon Kotschya Cyrtopodion kotschyi. Prawda, ¿e ³adny?
Jako ciekawostkê dodam, ¿e w Grecji jest odnotowanych 76 gatunków jaszczurek, a ludowe wierzenia tutaj mówi±, ¿e zobaczenie jaszczurki w domu przynosi szczê¶cie.

Offline

 

#5 2012-09-03 18:56:10

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Eva Stets napisał:

Wspomniany w po¶cie wy¿ej gekon ...."odwiedzi³" mnie ponownie sze¶æ dni pó¼niej - tym razem dzielnie "próbowa³" si³ w chodzeniu po ¶cianie (fot. ni¿ej - jak widaæ, uroczy gad nieco podrós³)

A jednak... to nie by³ ten sam gekon.
Jak mi wyja¶ni³ grecki specjalista z dziedziny herpetologii Ilias Strachinis  - gekon z mojego balkonu (i mieszkania) w dniu 16.08 (post wy¿ej z dnia 18.08) i gekon z 22.08. (post z dnia 28.08) - to dwa ró¿ne osobniki. Tzn. jest to ten sam gatunek -  gekon Kotschya Cyrtopodion kotschyi, ale osobniki inne - ró¿ni± siê u nich linie/znaki (plamki) na grzbiecie, które (podobno?) s± dla gekonów bardzo dobrym sposobem ich rozró¿nienia (teraz chyba i ja tê ró¿nicê widzê).

Co ciekawe... gekon, którego widza³am w dniu 22.08 (czyt. post wy¿ej) "odwiedzi³" mnie ponownie wczoraj (2.09) i dzi¶ (3.09) - tym razem nie by³o w±tpliwo¶ci - to ten sam osobnik.
Uda³o mi siê sfotografowaæ te wizyty gekona (fot. ni¿ej) i nie kryjê - moja sympatia do gadów ro¶nie.

http://www.allegaleria.pl/images/7jwp89bjl21e6cmf2y9_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/i66e6vz6vkjpeeuvpjji_thumb.jpg

Offline

 

#6 2012-09-09 16:42:25

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Pokazany w postach wy¿ej gekon Kotschya "odwiedzi³" mnie ponownie dwa dni temu. Wg oceny znajomego herpetologa jest to ten sam osobnik, który pojawi³ siê u mnie trzy poprzednie razy (czyt.post wy¿ej). Foto ni¿ej - wizyta udokumentowana z bardzo bliskiej odleg³o¶ci (w naturze d³ugo¶æ tego gekona razem z ogonem nie przekracza 10 cm).

Tym z Pañstwa, których interesuj± gady i chcieliby przeczytaæ wiêcej o konkretnym gatunku - podajê link ni¿ej, z elektronicznej ksi±¿ki pt. P³azy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej: http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … tschyi.htm

Jako uzupe³nienie dodam, ¿e w opisie u¿yto jeszcze nazwy Mediodactylus kotschyi, przy czym obecna nazwa ³aciñska tego gatunku jest Cyrtopodion kotschyi (inf. El¿bieta Kret WWF Hellas na podstawie nowego nazewnictwa, u¿ytego w ksi±¿ce wydanej w 2012 roku pt. Αμφίβια και ερπετά της Ελλάδας: http://www.biblionet.gr/book/155382/%CE … E%B1%CF%82).

http://www.allegaleria.pl/images/pkna54pfllrwjlxscm3_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/jve8jzffllytkv88qv63_thumb.jpg

Offline

 

#7 2012-10-12 02:21:11

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Tym z Pañstwa, którzy by chcieli zobaczyæ jak wygl±da i jak zgrabnie porusza siê w±¿ koci Telescopus fallax, polecam filmik na YT, którego autorem jest herpetolog Ilias Strachinis (Herpetofauna.gr). Filmik nakrêcono w Grecji, w prefekturze Pieria (Macedonia ¦rodkowa), niedaleko miasta Katerini.
http://www.youtube.com/watch?v=Y2zd3H7T … r_embedded 

Kilka zdjêæ tego ciekawego gada i ma³y opis gatunku dostêpny w jêzyku angielskim na www.herpetofauna.gr  pod linkiem tutaj:
http://www.herpetofauna.gr/index.php?mo … 63&sid=142

W jêzyku polskim opis wê¿a kociego mo¿na przeczytaæ w elektronicznej ksi±¿ce pt. P³azy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej:
http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … fallax.htm

Offline

 

#8 2012-10-15 17:44:21

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

¯ó³wie zostaj± na Madagaskarze

Ponad 300 ¿ó³wi zosta³o odebranych k³usownikom podczas policyjnej akcji na Madagaskarze. Zwierzêta zosta³y wypuszczone na wolno¶æ. WWF szacuje, ¿e ka¿dego tygodnia jest wywo¿onych co najmniej 1000 ¿ó³wi wystêpuj±cych na tej wyspie.
Policja na Madagaskarze przejê³a a¿ 300 ¿ó³wi. 270 ¿ó³wi promienistych i jednego ¿ó³wia pajêczynowego skonfiskowano kierowcy taksówki w Ampanihy na po³udniu Madagaskaru, za¶ kolejne 40 zwierz±t znaleziono w pobli¿u drogi.

Z naszych statystyk wynika, ¿e z samego p³askowy¿u malgaskiego k³usownicy wywo¿± nawet 1000 ¿ó³wi tygodniowo – mówi Tiana Ramahaelo z WWF. - W zwi±zku z ostatnim incydentem policja zatrzyma³a a¿ sze¶ciu podejrzanych, ale mamy nadziejê ¿e to dopiero pocz±tek akcji przeciwko nielegalnemu procederowi od³awiania i handlu ¿ó³wiami.

Obydwa gatunki ¿ó³wi wystêpuj± w naturze tylko na Madagaskarze. Wed³ug Miêdzynarodowej Unii Ochrony Przyrody uznawane s± za krytycznie zagro¿one wyginiêciem. Tempo spadku liczebno¶ci ¿ó³wi promienistych jest alarmuj±ce. Jeszcze w 2001 roku populacja tego gatunku szacowana by³a na 12 milionów osobników, w 2011 roku ju¿ tylko na 6 milionów.

Je¶li nie zdo³amy powstrzymaæ k³usownictwa i degradacji siedlisk na po³udniu Madagaskaru, to mo¿emy straciæ ¿ó³wie promieniste w ci±gu najbli¿szych 20 lat – dodaje Ramahelo. - Przysz³o¶ci ¿ó³wi promienistych zagra¿a przede wszystkim konsumpcja i nielegalny handel. Miêso ¿ó³wi jest cenione ze wzglêdu na delikatny smak. Zapotrzebowanie na miêso ¿ó³wi ro¶nie zw³aszcza w okresie ¶wi±t. To wtedy policja odkrywa najwiêcej nielegalnych wêdzarni, w których przygotowuje siê równie¿ produkty z miêsa ¿ó³wi.

M³ode ¿ó³wie wywo¿one s± równie¿ do Azji, gdzie jako egzotyczni pupile trafiaj± do domów ich nabywców. Cena za jednego ¿ó³wia promienistego siêga 273 dolarów amerykañskich w Tajlandii. Natomiast w USA za jednego osobnika trzeba zap³aciæ nawet 4636 dolarów!

To, czy ¿ó³wie z Madagaskaru przetrwaj± zale¿y tak¿e od zachowania Polaków. Dlatego WWF Polska prowadzi kampaniê edukacyjn± skierowan± do uczniów i nauczycieli szkó³ podstawowych pod has³em „Pozwólmy zwierzêtom ¿yæ tam, gdzie siê urodzi³y”. W ten sposób ekolodzy zachêcaj± uczniów, aby zdali sobie sprawê, ¿e kupuj±c egzotyczne zwierzê, przyczyniaj± siê do wymierania gatunków i skazuj± na ¶mieræ wiele zwierz±t.


zród³o : http://www.wwfpl.panda.org/?9780/Zolwie … dagaskarze

Offline

 

#9 2012-10-19 08:06:57

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

We¼my udzia³ w bojkocie by zaprzestano w Chinach robiæ z ¿ywych ¿ó³wi breloki do kluczy!!!

Historia ta nie jest nowa - tym razem cierpi± malutkie gady, nad którymi bestialsko znêcaj± siê chiñscy "pomys³odawcy", którzy doszli do wniosku, ¿e i na "tym" mo¿na zarobiæ. I po co? Dla ludzkiej przyjemno¶ci, by posiadaæ co¶ oryginalnego.
T± "oryginaln±" rzecz± sta³y siê breloki z plastikowego tworzywa, w które w niewielkiej ilo¶ci p³ynu zamyka siê ¿ywcem malutkie ¿ó³wie, jaszczurki, salamandry (tak¿e ryby)...
Zwierz±tka w tych mêczarniach podobno jaki¶ czas ¿yj± ...dla "zabawy" innych...  Jak¿e okrutne i jak¿e "ludzkie". Celowo u¿ywam okre¶lenia "ludzkie", bo tylko cz³owiek mo¿e byæ zdolny do okrucieñstwa w celu by... "cos" zyskaæ dla siebie, by zrobiæ sobie przyjemno¶æ!

Jak to wygl±da pokazuje np. kilkusekudnowy filmik na YT:
http://www.youtube.com/watch?v=UU1XGXMELyw

Jeden z wielu tekstów na ten temat dostêpny tutaj: http://blog.seattlepi.com/candacewhitin … -in-china/

Pomó¿my wiêc ratowaæ, to co niszcz± inni - podpisuj±c petycje przeciw temu barbarzyñstwu i nag³a¶niaj±c, gdzie tylko jest to mo¿liwe. Petycji w tej sprawie jest kilka (niektóre ju¿ zamkniêto, powstaj± dalej nowe) - podajê ni¿ej linki. Istotn± rzecz± jest tu tak¿e jak najszersze nag³o¶nienie tego okrutnego procederu i to tak¿e proszê wszystkich, którzy ten post przeczytaj±.

Linki do petycji:

1. http://www.change.org/en-CA/petitions/c … -keychains

2. http://www.change.org/petitions/china-s … -them-free

3. http://www.thepetitionsite.com/907/300/ … keychains/

Temu trzeba zaprzestaæ!

http://www.allegaleria.pl/images/5xkwq75t3wawrw6rr8.jpg

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2012-10-19 09:10:42)

Offline

 

#10 2012-10-21 18:47:43

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Niestety powy¿szy problem ca³y czas przybiera na sile i nie chodzi tu tylko o barbarzyñstwo jakim jest takie mêczenie zwierz±t ale ogólnie nielegalny handel dzikimi zwierzêtami.
Jak jest na Wschodzie wszyscy wiemy... wystarczy wspomnieæ o rzezi delfinów butlonosychw Japonii, któr± parê lat temu nag³o¶ni³ Richard O'Barry.
Wracaj±c jednak do samych Chin, produkcja takich breloków jest tam niestety legalna, poniewa¿ umieszczane w nich zwierzêta nie s± objête ¿adnym prawem. Prawo w Chinach chroni  jedynie zwierzêta dzikie. Pomimo wielu petycji i walki z tym procederem organizacje chroni±ce prawa zwierz±t wci±¿ ponosz± klêskê.
S± te¿ tacy, którzy masowo wykupuj± breloczki i wypuszczaj± z nich zwierzêta. Niestety, pogarsza to tylko problem bo na miejsce wypuszczonych trafiaj± kolejne z importu.
Petycje oczywi¶cie warto podpisaæ jednak moim zdaniem najwiêcej dobrego zrobimy je¶li sami nie bêdziemy kupowaæ zwierz±t niewiadomego pochodzenia (w tym tak¿e w sklepach zoologicznych)

Offline

 

#11 2012-10-26 07:14:33

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Na zdjêciach ni¿ej jest ¿mija nosoroga Vipera ammodytes, spotkana parê dni temu w okolicach miasta Kavala (pó³nocna Grecja) - tak jak j± uj±³ na foto mój dobry znajomy Aris Christidis. Gad ten jest jednym z najbardziej jadowitych wê¿y w Europie, jednak¿e b³êdnym jest pogl±d, ¿e atakuje on sam z siebie i k±sa bez powodu.

Z informacji znajomych, którzy badaj± greck± herpetofaunê (w tym tak¿e ¿mijê nosorog±) uda³o mi siê dowiedzieæ, ¿e ¿mija ta jest osobnikiem skrytym i spokojnym. Nie atakuje sama z siebie lecz tylko gdy kto¶ jej "dokuczy" np. zbli¿y siê do niej za bardzo (zamiast omin±æ w bezpiecznej odleg³o¶ci), bêdzie próbowa³ j± z³apaæ lub zabiæ. Czuj±c zagro¿enie, ¿mija ta najpierw ostrzega napastnika g³o¶nym syczeniem, pó¼niej jednak mo¿e dokliwie zaatakowaæ na zasadzie "nie ruszaj mnie, bo k±sam".

Sporo zdjêæ i opis tego gatunku jest pod linkiem: http://www.herpetofauna.gr/index.php?mo … 79&sid=144
W jêzyku polskim opis dostêpny w elektronicznej ksi±¿ce pt. P³azy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej: http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … odytes.htm

http://www.allegaleria.pl/images/4frg6qeda2zl1bo91ydu_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/cgw7m4cd8fzxxlgzud_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/sfs27401j4ag0xk9d_thumb.jpg

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2012-10-26 07:34:05)

Offline

 

#12 2012-10-31 07:46:07

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

W ubieg³ym roku (3.05.2011), spaceruj±c w Delcie Evros (pó³nocna Grecja) us³ysza³am "dziwne odg³osy" z trawy obok. Niby "stukot", niby "pomrukiwanie", by³o to dosyæ g³o¶ne (by nie powiedzieæ "bardzo g³o¶ne"). Schyli³am siê wiêc w kierunku tych "odg³osów" i zobaczy³am kopuluj±ce ¿ó³wie. "Szukot", wiadomo,  by³ efektem uderzania obu pancerzy, "odg³osy" wydawa³ samiec (jak widaæ na foto sporo mniejszy od samicy) - dokumentacja foto przedstwia opisan± scenê.
Jest to jeden z kilku gatunków ¿ó³wi, które wystêpuj± w Grecji - konkretny nale¿y do rodziny ¿ó³wi l±dowych Testudinidae i jest to ¿ó³w ¶ródziemnomorski Testudo graeca.

Opis gatunku mo¿na znale¼æ w elektronicznej ksi±¿ce pt. P³azy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej: http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … graeca.htm

http://www.allegaleria.pl/images/v0y50x740xb3nzg8zc7_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/b9mh6r0ivrelsisj9h_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/hzp4yuvrxu5uxkjblhp6_thumb.jpg

Offline

 

#13 2012-12-11 21:45:43

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Handel skórami zagra¿a pytonom

¦wiatowy handel pytonów czêsto wi±¿e siê z nielegalnymi praktykami i zagra¿a przetrwaniu gatunków - ostrzega w raporcie Miêdzynarodowe Centrum Handlu (ITC).

Badacze twierdz±, ¿e rosn±ce w Europie zapotrzebowanie na torebki i inne dodatki podsyca import. Jednak ta ga³±¼ handlu jest na tyle s³abo uregulowana, ¿e trudno ustaliæ prawdziwe ¼ród³o pochodzenia skór. Autorzy podkre¶laj± te¿, ¿e w niektórych lokalizacjach metody zabijania wê¿y s± nies³ychanie brutalne - podaje korespondent BBC News.

Zgodnie z raportem handel skórami to bran¿a bardzo lukratywna - jej roczne obroty wynosz± 1 miliard dolarów. Rocznie z Azji Po³udniowo-Wschodniej eksportuje siê pó³ miliona skór. Miêdzynarodowe porozumienia jak Konwencja o miêdzynarodowym handlu dzikimi zwierzêtami i ro¶linami gatunków zagro¿onych wyginiêciem (Cites), powsta³e, aby chroniæ dzik± przyrodê, dopuszczaj± handel skórami niektórych gatunków.
Jednak autorzy raportu twierdz±, ¿e je¶li chodzi o pytony, wytyczne s± omijane. Wprawdzie wyhodowane w niewoli wê¿e mo¿na sprzedawaæ, ale raport wskazuje, ¿e czêsto handluje siê gadami z³apanymi na wolno¶ci.

Cech± charakterystyczn± nielegalnego handlu skórami jest to, ¿e na ka¿dym etapie ³añcucha dostaw pojawia siê silny bodziec finansowy. Skórê mo¿na kupiæ od mieszkañca wioski w Indonezji za 30 dolarów, a we Francji czy W³oszech torebka z niej wykonana bêdzie sprzedana za 15 tys. dolarów. Najwiêkszy popyt jest na 3-, 4-metrowe skóry.

Problem pog³êbia s³abe egzekwowanie istniej±cych przepisów. Nielegalnie przewo¿one skóry s± chowane w¶ród legalnych ³adunków i s± czêsto ignorowane. "To lokalne w³adze powinny egzekwowaæ prawo. Czêsto nie maj± one mo¿liwo¶ci z powodu braku ¶rodków, ludzi czy ekspertów. A czasem po prostu im nie zale¿y" - podkre¶li³ wspó³autor badania Olivier Caillabet.

Raport wskazuje, ¿e zabijanie pytonów na obecn± skalê zaburza równowagê - wiele pytonów na wolno¶ci zabijanych jest przed osi±gniêciem przez nie dojrza³o¶ci p³ciowej. "Problem nielegalnych praktyk istnieje i mo¿e zagroziæ przetrwaniu gatunków" - powiedzia³ pomys³odawca badania Alexander Kasterine z ITC.

Zdaniem autorów sytuacji nie poprawia fakt, ¿e wê¿e nie s± darzone przez ludzi specjaln± sympati±.

Autorzy raportu uwa¿aj±, ¿e zakaz handlu wê¿ami nie jest najlepszym rozwi±zaniem problemu. Nale¿a³oby raczej wzmocniæ istniej±ce przepisy i spróbowaæ wdro¿yæ system, który lepiej ¶ledzi³by pochodzenie skór. Zdaniem badaczy europejski przemys³ skórzany dobrze przyj±³by pomys³ wprowadzenia takiego systemu.


¬ród³o: http://ulubiency.wp.pl/kat,1010779,titl … &_ticrsn=3

Offline

 

#14 2013-01-15 10:50:13

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Wielkie polowanie na pytony
Na Florydzie rozpoczê³o siê wielkie polowanie na pytona birmañskiego. W³adze stanu og³osi³y 2013 Python Challenge, na który odpowiedzia³o 800 chêtnych. W jego ramach my¶liwi maj± miesi±c za zabicie jak najwiêkszej liczby pytonów. G³ówna nagroda zostanie przyznana za najwiêkszego wê¿a oraz za najwiêksz± liczbê upolowanych zwierz±t.
Pyton birmañski to jeden z trzech inwazyjnych gatunków wielkich wê¿y, które zagnie¼dzi³y siê na terenie Parku Narodowego Everglades. Wraz z bardzo agresywnym pytonem skalnym z Afryki i boa dusicielem stanowi± ¶miertelne zagro¿enie dla zwierz±t ¿yj±cych w parku. Wê¿e s± w stanie upolowaæ i po¿reæ jelenia czy aligatora, stanowi± olbrzymie zagro¿enie dla ptaków. Liczebno¶æ ka¿dego z tych gatunków mo¿na szacowaæ na dziesi±tki lub nawet setki tysiêcy osobników. Miejscowe ptaki nigdy nie mia³y do czynienia z takim zagro¿eniem i nie potrafi± sobie z nimi poradziæ. Badania wykaza³y, ¿e wê¿e dziesi±tkuj± populacje wielu zagro¿onych gatunków.
Naukowcy zauwa¿yli te¿, ¿e ostatnio dramatycznie spad³a populacja wielu powszechnych niegdy¶ gatunków ssaków. Skoro rozpowszechnione gatunki znikaj±, uczeni pytaj±, co dzieje siê z tymi zwierzêtami, które ju¿ przed sprowadzeniem na Florydê pytona by³y zagro¿one. Najwiêksze straty zanotowano w populacjach szopa pracza, oposa i rysia rudego. Ponadto do najwiêkszego spadku populacji dosz³o w odleg³ych po³udniowych obszarach Parku, gdzie pytony ¿yj± najd³u¿ej. Stwierdzono, ¿e populacja szopa spad³a tam o 99,3%, oposa o 98,9%, a rysia rudego o 87,5%. Króliki i lisy najprawdopodobniej ca³kowicie wyginê³y.
Naukowcy coraz czê¶ciej apeluj± do w³adz o podjêcie zdecydowanych kroków maj±cych na celu wyeliminowanie wêzy, które zasiedli³y Florydê wskutek ludzkiej g³upoty i nieudolno¶ci. Wê¿e znajduj± tam dobre warunki do ¿ycia, a brak naturalnych wrogów umo¿liwia im niekontrolowane rozmna¿anie siê.
W³adze Florydy zaproponowa³y zatem, ¿e ka¿dy chêtny mo¿e wzi±æ udzia³ w polowaniu na pytona birmañskiego. W sumie do oczyszczania Parku stawi³o siê 800 ochotników. A¿ 749 z nich to osoby, które nie maj± pozwolenia na wy³apywanie wê¿y na terenach publicznych. Wszyscy przeszli krótkie szkolenie, które jednak ogranicza³o siê do zdroworozs±dkowych porad. My¶liwym przypomniano o konieczno¶ci nawadniania siê, u¿ywania filtrów przeciws³onecznych oraz o tym, by unikali ugryzieñ ze strony jakichkolwiek zwierz±t. Park Narodowy jest bardzo bezpiecznym miejscem dla ludzi. Ze strony pytona birmañskiego my¶liwym nie bêdzie nic grozi³o.
Najskuteczniejsz± metod± zabicia pytona jest strza³ w g³owê lub obciêcie mu jej. Od 2000 roku na Florydzie zabito jedynie 2050 pytonów.
Naukowcy mówi±, ¿e wspomniane wê¿e to jedynie niewielka czê¶æ problemu z jakim mierzy siê Floryda. Zdaniem Johna Hayesa z University of Florida, w tym po³udniowoamerykañskim stanie ¿yje obecnie wiêcej inwazyjnych egzotycznych gatunków gadów i p³azów ni¿ gdziekolwiek na ¶wiecie. Stan ju¿ zakaza³ osobom prywatnym posiadania w domach pytonów. Zakazana jest te¿ sprzeda¿ tych zwierz±t jako domowych pupilków, a prawo federalne zakazuje handlu pomiêdzy stanami.
W 2011 roku herpetolog Kenneth Krysko opublikowa³ wyniki swoich badañ nad gatunkami inwazyjnymi. Uczony stwierdzi³, ¿e w latach 1863-2011 ludzie wprowadzili na Florydê a¿ 137 niemiejscowych gatunków.

¬ród³o: http://kopalniawiedzy.pl/pyton-birmansk … yjny,17327

Offline

 

#15 2013-02-19 17:44:02

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Wielkie polowanie na pytony z postu powy¿ej okaza³o siê nie wcale nie takie wielkie. Jak podaje serwis tvn24 "prawie 70 pytonów birmañskich z³apano i zabito w Parku Narodowym Everglades na Florydzie. Polowanie na te niebezpieczne gady, które stanowi± zagro¿enie dla ekosystemu, trwa³o miesi±c - poinformowali w sobotê organizatorzy."

Offline

 

#16 2013-02-19 17:48:15

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Jedna pi±ta gadów zagro¿ona wymarciem
A¿ 19 proc. gatunków gadów na Ziemi jest zagro¿onych wymarciem. Wyj±tkowo z³e s± prognozy dla zwierz±t s³odkowodnych, zw³aszcza ¿ó³wi - wynika z najnowszych analiz Zoological Society of London (ZSL) i IUCN Species Survival Commission (SSC). wiêcej szczegó³ów na: http://ulubiency.wp.pl/kat,1010779,titl … aid=110183

Offline

 

#17 2013-04-23 15:54:01

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

687 osobników ¿ó³wia dwupazurzastego zosta³o skonfiskowanych na lotnisku w D¿akarcie. ¯ó³wie mia³y trafiæ do Europy. ¯ó³w ten znajduje siê w II za³±czniku konwencji waszyngtoñskiej oraz wg IUCN jest nara¿ony na wymarcie (kategoria VU). Wiêcej szczegó³ów: http://news.nationalgeographic.com/news … gn=Content

Offline

 

#18 2013-05-07 12:32:09

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Walka dwóch samców Podarcis erhardii *

Ciekawe ujêcia walki dwóch samców jaszczurki Podarcis erhardii uda³o siê uchwyciæ mojej znajomej w kwietniu tego roku roku na górze Parnitha pod Atenami.
Kolejno¶æ zdjêæ z walki:
1-  oba samce zbli¿aj± siê do siebie (przy czym ju¿ widaæ, ¿e silniejszy jest gotowy do ataku)
2 - kolejna scena - silniejszy ³apie s³abszego za kark
3 i 4 - pokonany zostaje przewrócony na plecy
5 - zwyciêsca siada na pokonanym

autor foto: Linda Young
http://www.allegaleria.pl/images/dffjjj5ag5i6l7nzdfca_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/w3xfubphra3liv0fjuzy_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/fopjjhz95y42amtigdr_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/w1wcq623j8zc6ndahnub_thumb.jpg   http://www.allegaleria.pl/images/t3uv7i6mpyxdckcqi36_thumb.jpg

Opis tego gatunku (po polsku) znajduje siê w elektronicznej ksi±¿ce pt. P³azy i gady Europy, autorstwa Joanny Mazgajskiej:
http://www.herpetologia.waw.pl/herpetol … hardii.htm

* Niestety nie znam (i nie znalaz³am) polskiej nazwy tej jaszczurki ...

Offline

 

#19 2013-05-07 14:32:28

 Krzysztof Kolenda

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2010-07-28
Posty: 113
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Eva Stets napisał:

* Niestety nie znam (i nie znalaz³am) polskiej nazwy tej jaszczurki ...

jaszczurki z rodzaju Podarcis nazywa siê czêsto murówkami wiêc w wolnym t³umaczeniu mo¿e to byæ murówka Erharda

Ostatnio edytowany przez Krzysztof Kolenda (2013-05-07 14:32:57)

Offline

 

#20 2013-05-07 14:57:42

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Gady na ¶wiecie

Bardzo dziêkujê za b³yskawiczn± odpowied¼.

Krzysztof Kolenda napisał:

Eva Stets napisał:

* Niestety nie znam (i nie znalaz³am) polskiej nazwy tej jaszczurki ...

jaszczurki z rodzaju Podarcis nazywa siê czêsto murówkami wiêc w wolnym t³umaczeniu mo¿e to byæ murówka Erharda

Offline

 
Projekt "Blisko bocianw" - najstarsza dziaajca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.034 seconds, 8 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs Uvernet-Fours https://www.hotels-world.pl/2b96f4b9d6guaduascit8f https://www.berlin-hotel.pl/burg/de/-dvwit/sv/