Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Użytkownik
9 marca 2011
Estoñskie bociany czarne rozpoczê³y ju¿ swoj± wiosenn± wêdrówkê powrotn±. Nie wiadomo, czy wszystkie wróc± na swe tereny lêgowe, bo ju¿ na pocz±tku migracji jesiennej usta³y sygna³y z nadajników Lembit (jeszcze na terenie Estonii) i Toomasa (od którego ostatni sygna³ nadszed³ z Ukrainy 11 sierpnia). Byæ mo¿e to tylko k³opoty z nadajnikami, ale byæ mo¿e nie.
Oto, gdzie spêdzi³y zimê pozosta³e bociany i gdzie znajduj± siê obecnie (informacje opracowane na podstawie interaktywnej mapy migracji http://birdmap.5dvision.ee/index.php?lang=en oraz zamieszczanych na tej stronie komentarzy; fot.1 - miejsca zimowania bocianów, fot. 2 - ostatnie pozycje bocianów):
- Pirsu zawêdrowa³ najdalej, zimowa³ w pó³nocnej czê¶ci Kamerunu w pobli¿u zbiegu granic Republiki ¦rodkowej Afryki i Czadu. 4 marca ruszy³ w kierunku pó³nocnym, ale po przebyciu 60 km zawróci³ znad granicy z Czadem i wg danych na dzieñ 8 marca, nadal przebywa w Kamerunie.
- Priidu z kolei, zawêdrowa³ na wschodni kraniec Republiki ¦rodkowej Afryki, blisko granicy z Sudanem i jeszcze nie rozpocz±³ wêdrówki do domu.
- Leida wybra³a na swe zimowisko ¶rodkowy Sudan. 20 lutego ruszy³a w drogê powrotn±, a 8 lutego, po pokonaniu Kana³u Sueskiego, dotar³a na wschodni brzeg Pó³wyspu Synaj, nad zatokê Akaba - nieopodal granicy egipsko-izraelskiej.
- Valdur spêdza³ zimê w pó³nocnej Etiopii. W kierunku pó³nocnym wyruszy³ 28 lutego, a ostatni odebrany z jego nadajnika sygna³ lokalizuje go w Izraelu.
- Oss, jak co roku, ¿erowa³ przez ca³± zimê na stawach rybnych w Izraelu. 4 marca podj±³ decyzjê o powrocie - w pierwszym dniu migracji przekroczy³ granicê z Libanem, a na nocleg zatrzyma³ siê w Syrii. 6 marca dotar³ na po³udnie Turcji, a 8 marca ruszy³ w kierunku pó³nocnozachodnim, ale nadal by³ w po³udniowej Turcji.
- Raivo dostarczy³ sporo niepokoju swoim sympatykom. Po nieudanym ubieg³orocznym sezonie lêgowym (nie znalaz³ partnerki z powodu zbyt pó¼nego powrotu) najwcze¶niej wyruszy³ na po³udnie (w po³owie lipca) i jak co roku, zatrzyma³ siê nad stawami rybnymi w Izraelu - dotar³ tam w koñcu sierpnia. Jednak pod koniec listopada jego nadajnik przesta³ wysy³aæ sygna³y. Zwykle w drugiej po³owie grudnia Raivo wyrusza³ w drugi etap swojej wêdrówki na po³udnie - do Kenii - i nawet gdy wcze¶niej, w trakcie jego pobytu w Izraelu, wystêpowa³y przerwy w ³±czno¶ci, to w drugim etapie podró¿y, kiedy przelatywa³ nad s³oneczn± Afryk±, ³±czno¶æ wraca³a. Ale nie tym razem. Istnia³a wiêc obawa, ¿e albo wys³u¿one 5-letnie baterie s³oneczne jego nadajnika uleg³y ca³kowitemu wyczerpaniu, albo co¶ z³ego mu siê przydarzy³o.
Dlatego niezwykle mi³± niespodziank± jest informacja, jak± poda³ Urmas Sellis w dwóch ostatnich krótkich komentarzach na stronie z map± migracji. 5 marca napisa³ „Odebrali¶my sygna³ od Raivo, ale bez okre¶lenia dok³adnych wspó³rzêdnych GPS. Sygna³ pochodzi³ z pó³nocnej Grecji, gdzie¶ z okolic prefektur Xanthi lub Rodopi. Nie zaznaczamy tej lokalizacji na mapie, poczekamy na kolejny, wyra¼niejszy sygna³.” 8 marca natomiast, Urmas poinformowa³, ¿e: „Wczoraj [7 marca] nadszed³ sygna³ od Raivo ze ¶rodkowej Bu³garii, ale nadal jest niewyra¼ny. Czy¿by baterie s³oneczne jego nadajnika by³y brudne i nie maj± do¶æ mocy, by uruchomiæ sygna³ GPS?”
Dwa z opisanych wy¿ej bocianów czarnych w trakcie swej migracji pojawi³y siê w dobrze znanej nam (z wielu relacji Evy Stets) Delcie Evros. Pierwszym z bocianów, który we wrze¶niu ub. roku ¿erowa³ tam przez ok. dwa tygodnie, by³ Pirsu (fot.3 - z 7 wrze¶nia 2010). Drugi - jak wynika z informacji Urmasa z 5 marca - to Raivo, bowiem trasa do prefektur Rodopi i Xanthi prowadzi przez prefekturê Evrosu, w obrêbie której znajduje siê Delta Evros - co najmniej wiêc tamtêdy przelatywa³, a byæ mo¿e tak¿e ¿erowa³.
Evo – przed Tob± kusz±ce wyzwanie! Porz±dna lornetka na szyjê, aparat z d³ug± luf± i kierunek Delta Evros, bo - jak widaæ - estoñskie bociany lubi± przelatywaæ przez pobliskie Ci okolice, a w trakcie drogi powrotnej Grecjê min±³ na razie tylko jeden bocian czarny z nadajnikiem.
Offline
Użytkownik
15 marca 2011
Dzisiejszy komunikat Urmasa ze strony mapy migracji (na podstawie sygna³ów odebranych do 14 marca)i:
Nareszcie, po kilku miesi±cach, otrzymali¶my dok³adn± lokalizacjê od Raivo. Przebywa on w ¶rodkowej Bu³garii, w pobli¿u P³owdiw (fot.1). Wydaje siê, ¿e Oss przejmie pozycjê lidera migracji wiosennej (fot.2), je¶li Raivo nie wyruszy natychmiast. Valdur zatrzyma³ siê na cztery dni nad stawami rybnymi w Izraelu, a ostatnio dotar³ do Turcji (fot.3). Leida, po trzydniowym pobycie w Syrii, dolecia³a prawie w ten sam rejon Turcji (fot.4), co Valdur. Maruderzy Priidu (fot.5) i Pirsu (fot.6) dotr± wkrótce nad Nil od strony zachodniej i maj± przed sob± jeszcze d³ug± drogê do pokonania. S± oko³o 10 dni za grup± wiod±c± …
Offline
Użytkownik
21 marca 2011
Wed³ug najnowszych oznaczeñ na mapie migracji estoñskich bocianów czarnych (z 20 marca), niekwestionowanym liderem wiosennej wêdrówki jest Oss, który nadal znajduje siê w Bu³garii, ale zbli¿a siê ju¿ do granicy z Rumuni± (fot.1). Raivo nadal przebywa w okolicach P³owdiw (fot.1) i jak napisa³ Urmas - dzieli go od Oss dystans tylko 130 km. Valdur przekroczy³ morze Marmara, zatrzymuj±c siê wcze¶niej na dwa dni na najwiêkszej wyspie o tej samej nazwie, ale wci±¿ jeszcze jest w Turcji (fot.2). Leida trochê d³u¿ej ni¿ Valdur zabawi³a na po³udniu Turcji, ale teraz - w ¶lad za nim - kieruje siê na pó³nocny zachód (fot.2). Bociany Priidu i Pirsu nareszcie opu¶ci³y Libiê i ostatnie sygna³y z ich nadajników nadesz³y z po³udniowego Egiptu, lec± nad mniej piaszczyst±, wschodni± stron± Nilu (fot.3).
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2011-03-25 22:42:35)
Offline
Użytkownik
Zaktualizowana - na podstawie sygna³ów GPS odebranych do 23 marca z nadajników bocianów czarnych - mapa migracji (fot.1) pokazuje, ¿e wszystkie "satelitarne" boæki zdecydowanie kontynuuj± sw± podró¿ i znajduj± siê mniej wiêcej w po³owie drogi miêdzy miejscami swych zimowisk a Estoni±.
• Oss nadal prowadzi „wy¶cig” - dotar³ ju¿ do ¶rodkowej czê¶ci wschodniego pogranicza Rumunii, w pobli¿e granicy z Mo³dawi± (fot.2).
• Raivo tak¿e jest ju¿ w Rumunii, ale wybra³ trasê przesuniêt± bardziej na zachód i ostatni sygna³ od niego nadszed³ z miejsca oddalonego o oko³o 20 km na wschód od miasta Krajowa w po³udniowej Rumunii (fot.2).
• Valdur opu¶ci³ Turcjê i ostatnio zlokalizowany zosta³ w Bu³garii, w odleg³o¶ci ok. 100 km na zachód od Burgas (fot.3).
• Leida dotar³a do zachodniej Turcji (fot.3) i wszystko wskazuje na to, ¿e - podobnie jak Oss i Valdur - Azjê Mniejsz± opu¶ci przelatuj±c nie nad cie¶nin± Bosfor, lecz nad zachodni± czê¶ci± morza Marmara.
• Priidu i Pirsu wyra¼nie przyspieszyli i s± ju¿ w Syrii, przy czym Priidu (znajduj±cy siê w pobli¿u miasta Hims) wyprzedza Pirsu (od którego najnowszy sygna³ nadszed³ z rejonu Damaszku) o oko³o 160 km (fot.4).
Offline
Użytkownik
Czarne bociany estoñskie coraz bli¿ej (na podstawie zaktualizowanej w dniu 28 marca 2011 mapy migracji - fot.1):
• Raivo w ostatnich dniach wyra¼nie chwyci³ wiatr w skrzyd³a (lub raczej efektywnie wykorzysta³ sprzyjaj±ce pr±dy powietrzne) i wysun±³ siê na prowadzenie - nie tylko opu¶ci³ Bu³gariê, ale przelecia³ ca³± Rumuniê i ju¿ wczoraj by³ w po³udniowej Ukrainie, wyprzedzaj±c lekko Oss; dzi¶ dotar³ ju¿ na po³udnie Bia³orusi (fot.2);
• Oss od ostatniej aktualizacji mapy pokona³ du¿o mniejszy dystans ni¿ Raivo - 25 marca dotar³ do Mo³dawii, 26 przekroczy³ granicê z Ukrain±, a wczoraj (27) tylko nieznacznie przemie¶ci³ siê na pó³nocny zachód (fot.2);
• Valdur tak¿e mknie co tchu prostym kursem na pó³noc - ostatni sygna³ od niego nadszed³ z pó³nocnej Rumunii, jest wiêc ju¿ o krok od znalezienia siê nad Ukrain± (fot.2);
• Leida zostawi³a za sob± morze Marmara i znalaz³a siê w europejskiej czê¶ci Turcji, w dolinie Evrosu - granicznej rzeki z Grecj± (fot.3);
• Priidu dotar³ do ¶rodkowozachodniej Turcji i wydaje siê pod±¿aæ podobn± tras±, co jego poprzednicy (fot.3);
• Pirsu zdo³a³ dolecieæ na po³udnie Turcji, jest ok. 100 km na pó³nocny zachód od miasta Adana; dystans dziel±cy go od Priidu zwiêkszy³ siê, ale byæ mo¿e nadrobi to opó¼nienie w kolejnych dniach (fot.3).
[Przy okazji - ptak z czerwonymi skrzyd³ami widoczny na fot.1 na/nad terytorium Bu³garii, to samica orlika grubodziobego - Iti, która zimowa³a w delcie rzeki Göksu na po³udniu Turcji, wêdrówkê powrotn± rozpoczê³a 17 marca.]
Offline
Moderator
02.04. 2011
Notatka ( Kotkaklubi ) i mapa migracyjna z dnia 01 kwietnia 2011 ze strony: http://birdmap.5dvision.ee/index.php?lang=en przedstawiaj±ca pozycje bocianów czarnych w drodze do domu:
Czarny bocian Raivo jako pierwszy przyby³ do Estonii. W ubieg³ym roku by³o zbyt pó¼no na udany lêg ale teraz Raivo przylecia³ 3 tygodnie wcze¶niej. Je¶li znajdzie partnerkê, to okoliczno¶ci s± sprzyjaj±ce do udanego lêgu.
Inne bociany czarne tak¿e lec± w kierunku obszarów lêgowych . Nie ma takiego opó¼nienia jak w zesz³ym roku. Prawdopodobnie warunki zimowania w Afryce by³y lepsze
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-02 21:35:03)
Offline
Użytkownik
5 kwietnia 2011
Jak pisze Urmas Sellis w dzisiejszym komentarzu do zaktualizowanej - na podstawie danych z 4 kwietnia 2011 r. - mapy migracji:
„W dniu wczorajszym - 4 kwietnia - bocian czarny Valdur [fot.1] tak¿e dotar³ na swe tereny lêgowe. Raivo [fot.1] przylecia³ wprawdzie 31 marca, ale nic nie wskazuje na to, ¿eby odwiedzi³ ju¿ swe gniazdo - prawdopodobnie jest ono wci±¿ pokryte grub± warstw± ¶niegu, a Raivo musi zdobywaæ po¿ywienie. Dlatego przemieszcza siê po terenach do¶æ odleg³ych od gniazda w poszukiwaniu otwartej wody w strumieniach.
Kiedy wszystkie ptaki z nadajnikami dotr± ju¿ na swe terytoria, ich pozycje na mapie migracji nie bêd± d³u¿ej aktualizowane, poniewa¿ estoñskie prawo dot. ochrony przyrody zabrania upubliczniania miejsc gniazdowania ptaków chronionych.”
Lokalizacja czterech pozosta³ych estoñskich bocianów czarnych:
• Oss ma najbli¿ej do swego gniazda - znajduje siê ju¿ na po³udniu £otwy (fot.1);
• Priidu jest w pó³nocnowschodniej Rumunii, tu¿ przy granicy z Ukrain± (fot.2);
• Pirsu natomiast, skierowa³ siê na pó³nocny zachód Rumunii (fot.2);
• Leida przebywa³a ostatnio w po³udniowej czê¶ci Rumunii, ok. 50-60 km na pó³nocny wschód od Bukaresztu (fot.2).
Offline
Użytkownik
8 kwietnia 2011
Dzi¶ Urmas Sellis napisa³ na stronie z map± migracji:
"Bociany czarne nie przelecia³y zbyt wiele w ci±gu ostatnich dni, prawdopodobnie powstrzymuje je z³a pogoda. Tylko Raivo i Valdur s± w Estonii, a ich lokalizacja na mapie nie bêdzie ju¿ aktualizowana w okresie lêgowym. Leida spad³a na ostatni± pozycjê, choæ zaczyna³a jako pierwsza sw± wêdrówkê z Afryki ..."
• Oss pozostaje nadal w po³udniowowschodniej £otwie, przemieszczaj±c siê tylko na nieznaczne odleg³o¶ci w tym rejonie – prawdopodobnie tam ¿eruje.
• Priidu 6 kwietnia dotar³ do zachodniej czê¶ci £otwy i niewykluczone, ¿e dzi¶ mo¿e byæ ju¿ w Estonii (sygna³y z nadajników nie s± wysy³ane codziennie); kilka dni temu zahaczy³ te¿ o Polskê - zlokalizowany zosta³ w miejscu oddalonym o ok. 50 km na po³udniowy wschód od Zamo¶cia).
• Pirsu jest dzi¶ w pó³nocnozachodniej Ukrainie, niedaleko polskiej granicy.
• Leida z jakiego¶ powodu nie wybra³a prostej drogi na pó³noc, lecz z okolic Bukaresztu skrêci³a w kierunku pó³nocnowschodnim i znalaz³a siê w po³udniowym zak±tku Ukrainy w pobli¿u granicy z Mo³dawi±.
Offline
Moderator
28.08. 2011
Na stronie http://birdmap.5dvision.ee/index.php?la … Freq=multi mapy migracyjnej Urmas Sellis zamie¶ci³ notatkê dotycz±c± rozpoczêcia jesiennej migracji w roku 2011 estoñskich bocianów czarnych :
" W tym roku bocian czarny samiec Pirsu rozpocz±³ jesienn± migracjê jako pierwszy, opu¶ci³ teren lêgowy 27 lipca.
Jego tegoroczny sezon lêgowy zakoñczy³ siê niepowodzeniem, , gniazdo zosta³o odbudowane na wiosnê ale prawdopodobnie nie by³o w nim jaj. Powodem tego mog³o byæ zbyt pó¼ne rozpoczêcie przygotowañ do lêgu albo w ogóle brak partnerki.
Z sygna³ów jego nadajnika wynika³o, ¿e Pirsu spêdzi³ sporo czasu w pobli¿u gniazda.
Pirsu polecia³ bezpo¶rednio na obszar przygraniczny Grecji i Turcji- dolnej czê¶ci rzeki Evros, gdzie wybra³ sobie ten obszar jako miejsce swojego postoju. W ci±gu ostatnich lat to miejsce równie¿ stanowi³o jego d³u¿szy, tymczasowy pobyt zanim nie polecia³ dalej."
Ni¿ej wklejam zrzuty z mapy migracyjnej estoñskich bocianów czarnych kolejno z dnia : 01 sierpnia 2011, 08 sierpnia 2011, 15 sierpnia 2011, 27 sierpnia 2011, przedstawiaj±ce etapy migracji piêciu bocianów czarnych z nadajnikami GPS - Raivo, Priidu, Valdur, Pirsu, Leida
Legenda mapek:
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-08-28 09:01:01)
Offline
Widaæ Pirsu wyj±tkowo lubi Grecjê i moje tereny ale tym razem w fatalnym czasie. . Znam te okolice, obserwowa³am tam boæki czarne (ale nigdy nie uda³o mi siê ¿adnego odczytaæ).
Powiem szczerze - by³abym bardzo szczê¶liwa, gdyby uda³o mi siê sfotografowaæ Pirsu, ale tym bardziej w obecnej chwili rzecz taka graniczy³aby z cudem.
Oznakowane na mapie miejsca wg daty przebywania tam Pirsu s± w³a¶nie (i w³a¶nie w tych dniach) miejscami (trwaj±cego nadal) tragicznego w skutkach po¿aru (czyt. tak¿e mój post w temacie o pomocy ptakom: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 456#p34456).
Na mapkach z dnia 25-26- sierpnia zaznaczy³am czerwonymi krzy¿ykami ogniska najwiêkszej katastrofy po¿aru - jak widaæ z oznakowania - Pirsu w³a¶nie w tych dniach by³ w samym jego centrum.
Miejmy nadziejê, ¿e Pirsu uda³o siê umkn±æ z piek³a tego kataklizmu, bo niezaprzeczalnie (wg miejsca pobytu i dat) by³ wówczas w³a¶nie w najbardziej objêtej po¿arem czê¶ci...
iganka napisał:
28.08. 2011
Na stronie http://birdmap.5dvision.ee/index.php?la … Freq=multi mapy migracyjnej Urmas Sellis zamie¶ci³ notatkê dotycz±c± rozpoczêcia jesiennej migracji w roku 2011 estoñskich bocianów czarnych :
" W tym roku bocian czarny samiec Pirsu rozpocz±³ jesienn± migracjê jako pierwszy, opu¶ci³ teren lêgowy 27 lipca. (...)
Pirsu polecia³ bezpo¶rednio na obszar przygraniczny Grecji i Turcji- dolnej czê¶ci rzeki Evros, gdzie wybra³ sobie ten obszar jako miejsce swojego postoju. (...) W ci±gu ostatnich lat to miejsce równie¿ stanowi³o jego d³u¿szy, tymczasowy pobyt zanim nie polecia³ dalej."
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-08-29 18:51:58)
Offline
Moderator
29.08. 2011
Nawi±zuj±c do postu Evy (wy¿ej ) wklejam ciekawe zestawienie - na³o¿one dwa zdjêcia : mapki obszaru objêtego gro¼nymi po¿arami ( które Eva zaznaczy³a czerwonymi krzy¿ykami) i mapki pobytu bociana czarnego Pirsu - gdzie mo¿na obrazowo zobaczyæ w jakich niebezpiecznych rejonach znalaz³ siê bocian. Zdjêcie nr 1 wykona³ Piotr J - dziêki Piotrze za ten pomys³!
Bocian Pirsu 07 sierpnia dotar³ na obszar w okolicach miejscowo¶ci Alexandropoli ale w dniach 10-14 sierpnia zacz±³ siê nieznacznie wycofywaæ w kierunku pó³nocnym, wykonuj±c ruchy tam i z powrotem - mapka jego trasy - fot.2. W dniach 19-20 sierpnia wraca na dawne miejsce w pobli¿u Alexandropoli i tam pozostaje a¿ do dzisiaj czyli 29 sierpnia.
Pozosta³e bociany czarne fot.3 :
- Priidu - wyruszy³ za Prisu i 18 sierpnia dotar³ prawie do po³udniowej granicy bu³garsko-rumuñskiej ale ju¿ 22 sierpnia z jaki¶ powodów zacz±³ "wracaæ" na pó³noc, do Rumunii, jak na razie zrobi³ sobie tam miejsce postoju
- Leida i Raivo równie¿ przy¶pieszyli tempo lotu, Leida zatrzyma³a siê na granicy rumuñsko-bu³garskie ale Raivo na dzieñ dzisiejszy przoduje w jesiennej wêdrówce ca³ej pi±tki czarnych bocianów z nadajnikami - jest ju¿ w pó³nocnej Turcji i leci w kierunku Syrii
- Valdur leci sobie spokojnie i jest obecnie w okolicach Miñska na terenie Bia³orusi
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-08-29 20:50:47)
Offline
Jako jeszcze jedno uzupe³nienie dodam, ¿e Alexandroupolis w pó³nocnej Grecji, to miasto, w którym mieszkam, sk±d ostatnie 2 tyg. codziennie wyje¿d¿am w Deltê Evros.
Pirsu faktycznie przebywa³ w pobli¿u Alexandroupolis, ale bardziej w okolicach Trajanoupolis- Loutra, gdzie znajduje siê Evros Delta Visitor Centre, potem by³ blisko miasteczka Feres i wsi Itea (to drugie jest niedaleko Parku Narodowego w Dadia, gdzie by³ najwiêkszy po¿ar). Ostatnie miejsce pobytu Pirsu, jest (bez zmian) pomiêdzy wsi± Itea a miasteczkiem Feres i Kavissos. Wymienione miejsce s± w odleg³o¶ci od Alexandroupolis w granicach 11-50 km.
Jestem w kontakcie z Urmasem Sellisem i je¶li przy kolejnych sygna³ach z nadajnika miejsce pobytu Pirsu bêdzie ca³y czas to samo - wówczas razem z koleg± z Evros Delta Visitor Centre podejmiemy siê akcji odszukania Pirsu. Oczywi¶cie trzeba siê liczyæ z tym, ¿e je¶li sygna³ GPS bêdzie nadal wysy³any ca³y czas z jednego miejsca, to bêdzie to wskazywa³o tylko jedno...
Trzymajmy wiêc kciuki, ¿eby kolejny sygna³ z nadajnika Pirsu pokaza³, ¿e bocian zmieni³ miejsce pobytu (choæ o parê kilometrów)...
iganka napisał:
29.08. 2011
Nawi±zuj±c do postu Evy (wy¿ej ) wklejam ciekawe zestawienie - na³o¿one dwa zdjêcia : mapki obszaru objêtego gro¼nymi po¿arami ( które Eva zaznaczy³a czerwonymi krzy¿ykami) i mapki pobytu bociana czarnego Pirsu - gdzie mo¿na obrazowo zobaczyæ w jakich niebezpiecznych rejonach znalaz³ siê bocian. Zdjêcie nr 1 wykona³ Piotr J - dziêki Piotrze za ten pomys³!
Bocian Pirsu 07 sierpnia dotar³ na obszar w okolicach miejscowo¶ci Alexandropoli ale w dniach 10-14 sierpnia zacz±³ siê nieznacznie wycofywaæ w kierunku pó³nocnym, wykonuj±c ruchy tam i z powrotem - mapka jego trasy - fot.2. W dniach 19-20 sierpnia wraca na dawne miejsce w pobli¿u Alexandropoli i tam pozostaje a¿ do dzisiaj czyli 29 sierpnia. (...)
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-08-30 12:53:43)
Offline
Moderator
Offline
Gdyby wierzyæ w trzymanie kciuków za Pirsu, to mo¿na chyba powiedzieæ, ¿e pomog³y.
Jak mo¿na zobaczyæ na mapce w du¿ym jej powiêkszeniu - dzi¶ (31 sierpnia) Pirsu znajdowa³ siê przy granicy Grecji z Turcj±, dosyæ blisko wschodniej czê¶ci Delty Evros. Miejsce jego pobytu jest niedaleko miasteczka Feres a wsi Poros (nota bene oba miejsca s± u nas znane z bocianów, ale...bia³ych).
Dziêkujê igance i Piotrowi za ¶ledzenie w tych dniach Pirsu. Oby ten ptak (i wszystkie inne) mia³y dobr± trasê migracji, tak w jedn± jak i w drug± stronê.
Eva Stets napisał:
(...) Pirsu faktycznie przebywa³ w pobli¿u Alexandroupolis, ale bardziej w okolicach Trajanoupolis- Loutra, gdzie znajduje siê Evros Delta Visitor Centre, potem by³ blisko miasteczka Feres i wsi Itea (to drugie jest niedaleko Parku Narodowego w Dadia, gdzie by³ najwiêkszy po¿ar). Ostatnie miejsce pobytu Pirsu, jest (bez zmian) pomiêdzy wsi± Itea a miasteczkiem Feres i Kavissos. Wymienione miejsce s± w odleg³o¶ci od Alexandroupolis w granicach 11-50 km.
Jestem w kontakcie z Urmasem Sellisem i je¶li przy kolejnych sygna³ach z nadajnika miejsce pobytu Pirsu bêdzie ca³y czas to samo - wówczas razem z koleg± z Evros Delta Visitor Centre podejmiemy siê akcji odszukania Pirsu. Oczywi¶cie trzeba siê liczyæ z tym, ¿e je¶li sygna³ GPS bêdzie nadal wysy³any ca³y czas z jednego miejsca, to bêdzie to wskazywa³o tylko jedno...
Trzymajmy wiêc kciuki, ¿eby kolejny sygna³ z nadajnika Pirsu pokaza³, ¿e bocian zmieni³ miejsce pobytu (choæ o parê kilometrów)...iganka napisał:
29.08. 2011
Nawi±zuj±c do postu Evy (wy¿ej ) wklejam ciekawe zestawienie - na³o¿one dwa zdjêcia : mapki obszaru objêtego gro¼nymi po¿arami ( które Eva zaznaczy³a czerwonymi krzy¿ykami) i mapki pobytu bociana czarnego Pirsu - gdzie mo¿na obrazowo zobaczyæ w jakich niebezpiecznych rejonach znalaz³ siê bocian. Zdjêcie nr 1 wykona³ Piotr J - dziêki Piotrze za ten pomys³!
Bocian Pirsu 07 sierpnia dotar³ na obszar w okolicach miejscowo¶ci Alexandropoli ale w dniach 10-14 sierpnia zacz±³ siê nieznacznie wycofywaæ w kierunku pó³nocnym, wykonuj±c ruchy tam i z powrotem - mapka jego trasy - fot.2. W dniach 19-20 sierpnia wraca na dawne miejsce w pobli¿u Alexandropoli i tam pozostaje a¿ do dzisiaj czyli 29 sierpnia. (...)
iganka napisał:
30.08. 2011
Powiêkszy³am jeszcze bardziej mapkê z zaznaczeniem trasy przelotów jakie wykona³ bocian Pirsu w okresie od 07 - 28 sierpnia.
Ostatni ruch ( minimalny ) jaki zosta³ zanotowany na wykresie to 28 sierpnia, w dniach 29 i 30 sierpnia Pirsu pozostaje ju¿ w tym samym miejscu.
http://www.allegaleria.pl/images/eu0reb … _thumb.jpg
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-08-31 17:07:43)
Offline
Moderator
01.09. 2011
Pirsu przemieszcza siê jak na razie regularnie w okolicach miejscowo¶ci Feres i Evros Potamos ( Grecja ), te dwa dni przerwy , to brak aktualizacji sygna³ów nadajnika na mapie migracyjnej. Wed³ug ostatniej aktualizacji na 31 sierpnia Pirsu zrobi³ znaczne ruchy w kierunku granicy grecko-tureckiej co widaæ na wykresie fot.1
Valdur obecnie jest na Ukrainie , ale jak pokazuje wykres ( zielony kolor ) na fot.2, w dniu 28 sierpnia przebywa³ na terenie Polski , w okolicach miejscowo¶ci : Horod³o i Hrubieszów
Leida ( wykres czerwony) "odpoczywa" w Rumunii, bli¿ej brzegów Morza Czarnego , Priidu ( wykres b³êkitny ) natomiast nie rusza siê z Mo³dawii - fot.3
Raivo pozostaje nadal w Turcji , nie ma na razie nowych oznaczeñ na mapie jego pozycji
Pozycje wszystkich bocianów czarnych na dzieñ dzisiejszy pokazuje mapka - fot. 4
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-09-01 21:30:04)
Offline
Tylko w ramach drobnego sprostowania je¶li chodzi o nazwê "Evros Potamos". Evros Potamos w t³umaczeniu to nie miejscowo¶æ, ale Evros rzeka. Zwróci³am uwagê, ¿e na mapie te¿ tak pisze (Evros Potamos), wiêc nie ma co siê dziwiæ, ¿e kto¶ siê pomyli. (nie wiem dlaczego nie pisze np "Evros river" i by³oby wówczas jasne).
Tak, czy inaczej, jak napisa³a wy¿ej iganka - Pirsu lata sobie miêdzy okolicami miasteczka Feres (Feres s± o krok od Delty Evros) i rzeki Evros, która jest naturaln± granic± Grecji z Turcj±.
Prawdê mówi±c w niektórych miejscach rzeka Evros jest bardzo w±ska i do granicy z Turcj± jest zaledwie kilka metrów. Aby bardziej zobrazowaæ wykresy z mapek pokazujê ten krajobraz. Widoki sfotografowa³am wczoraj i dzi¶ (2 i 3 wrze¶nia). S± to miejsca, nad którymi wg GPS lata³ ostatnio Pirsu.
fot. 1 - Delta Evros - rozlewisko niedaleko miasteczka Feres
fot. 2 i 3 - rzeka Evros (ziemia Tsirozi, grecka czê¶æ Delty Evros, po drugiej stronie Turcja)
fot. 4 i 5 - turecka s³u¿ba graniczna i ich punkt obserwacyjny niedaleko ziemi Tsirozi
Copyright Eva Stets
Zdjêcia 2-5 s± robione w tej czê¶ci Delty Evros, gdzie wstêp dla przeciêtnego turysty jest zabroniony. Dodam te¿, ¿e 2 wrze¶nia oko³o godz. 17:30 widzia³am tam lec±cego niedaleko granicy bociana czarnego, ale ptak by³ tak wysoko, ¿e nie mia³o sensu robiæ mu zdjêcia. Ciekawa jednak jestem czy kolejny wykres Pirsu poka¿e, ¿e to w³a¶nie on lecia³ w tym dniu nad tym miejscem - fajnie by by³o.
iganka napisał:
01.09. 2011
Pirsu przemieszcza siê jak na razie regularnie w okolicach miejscowo¶ci Feres i Evros Potamos ( Grecja ), te dwa dni przerwy , to brak aktualizacji sygna³ów nadajnika na mapie migracyjnej. Wed³ug ostatniej aktualizacji na 31 sierpnia Pirsu zrobi³ znaczne ruchy w kierunku granicy grecko-tureckiej co widaæ na wykresie fot.1
Offline
Moderator
09.09. 2011
Ostatnie zmiany i oznaczenie na mapie migracyjnej bocianów czarnych :
Valdur przylecia³ do po³udniowej granicy ukraiñsko-rumuñskiej (4 wrze¶nia) i przebywa obecnie w okolicach miejscowo¶ci Gorodinka (fot.1)
Priidu i Leida - "zamienili siê" miejscami koczowania, Priidu z Mo³dawii przemie¶ci³ siê w kierunku pó³nocnym, natomiast Leida zawróci³a w kierunku Mo³dawii (fot.1)
Pirsu w dalszym ci±gu odbywa krótkie loty ale aktywne w tym samym rejonie - co widaæ na wykresie fot. 2 , przemieszczaj±c siê raz na terytorium Turcji, potem znów wraca na stronê greck±,
Raivo jest ju¿ w Izraelu (pojawi³ siê tu ju¿ 31 sierpnia), na podstawie wykresu widaæ, ¿e na razie prawie stale przebywa w tym samym miejscu (widaæ tylko nieznaczne ruchy) - fot 3
Wykresy na fot. 4 przedstawiaj± pozycje na mapie migracyjnej wszystkich bocianów czarnych z nadajnikami aktualnie na dzieñ 9 wrze¶nia 2011.
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-09-09 20:48:49)
Offline
Moderator
25.09.2011
Ostatnia aktualizacja mapy migracyjnej bocianów czarnych z dnia 25 wrze¶nia 2011
Aktualne pozycje na trasie migracji bocianów czarnych z nadajnikami przedstawia mapka - fot.1
Valdur - wyruszy³ z Ukrainy i 23 wrze¶nia 2011 dotar³ do Bu³garii, obecnie przebywa w pobli¿u ma³ej miejscowo¶ci ( gmina Kotel , po³udniowo - wschodnia Bu³garia ) Ticza - fot.2
Pirsu - obecnie przebywa w okolicach miejscowo¶ci Karpuzulu w Turcji, jego pozycja na mapie ca³y czas pozostaje prawie niezmieniona oscyluje na pograniczu grecko-tureckim, wykonuje krótkie loty a wskazuje na to wykres z oznaczeniami jego ruchów na mapie migracyjnej, prawdopodobne znalaz³ dobre ¿erowiska i tutaj gromadzi energiê przed dalsz± wêdrówk± - fot.3
Leida - podobnie jak Pirsu "wycieczkowo" leci sobie do ciep³ych krajów wybieraj±c na miejsce postoju i odpoczynku Rumuniê - fot.4
Pridu - jest ju¿ w po³udniowo-wschodniej Bu³garii, orientacyjnie w regionie po³o¿enia miasta Jambo³
Raivo - nadal przebywa w Izraelu
Jak wynika z aktualne zamieszczonej notatki Kotkaklubi w miejscu , gdzie zwykle bociany czarne wybieraj± jako d³u¿sze miejsce postoju w czasie jesiennej migracji czyli w Dolinie Jordanu w Izraelu jest ju¿ Carsten Rohde- niemiecki ekspert od bocianów czarnych . Jego pobyt w tym miejscu jest zwi±zany z obserwacj± bocianów czarnych i prawdopodobnie nale¿y ju¿ wkrótce oczekiwaæ piêknych zdjêæ bocianów czarnych i wa¿nych informacji z odczytu obr±czek na temat przebywaj±cych tam i znanych nam min. z przekazów internetowych a tak¿e posiadaj±cych nadajniki GPS bocianów czarnych.
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-09-25 09:40:38)
Offline
Moderator
01.10. 2011
Do Afryki dotar³ ju¿ pierwszy z monitorowanych bocianów czarnych z nadajnikami - jest nim Priidu
22 wrze¶nia przebywa³ w rejonach, gdzie obecnie koczuje Raivo ( w Izraelu ) ale ju¿ 23 wrze¶nia wyruszy³ w dalsz± podró¿, 25 wrze¶nia lecia³ nad Kana³em Sueskim i oto 27 wrze¶nia przyby³ do Sudanu - fot.1
Valdur - przy¶pieszy³ podró¿, wg ostatniej aktualizacji z dnia 29 wrze¶nia znajduje siê jeszcze na terenie pó³nocnej Turcji ale ju¿ ma bardzo niedaleko do Izraela - fot.2 ( tor lotu zielony ), prawdopodobne tu zatrzyma siê na odpoczynek, nad wielkimi stawami rybnymi
Leida i Pirsu nie zmienili pozycji
Fot.3 przedstawia pozycje wszystkich migruj±cych bocianów czarnych z Estonii - aktualizacja z dnia 29 wrze¶nia ( oznaczenia torów lotów : Leida czerwony, Raivo niebieski, Pirsu ró¿owy, Valdur zielony, Pridu b³êkitny ).
Patrz±c na wykresy lotów bocianów czarnych mo¿na zauwa¿yæ, ¿e pocz±wszy od przelotów na Turcj± ich tory lotów przebiegaj± prawie równolegle i s± bardzo blisko siebie, jakby na tym etapie migracji bociany czarne d±¿y³y ju¿ z po¶piechem do wytyczonego celu .
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-10-01 20:14:47)
Offline
Moderator
Aktualne miejsca pobytu estoñskich bocianów czarnych z nadajnikami zimuj±cych w Afryce - stan na dzieñ 21 grudnia 2011, a publikowane na mapie migracyjnej: http://birdmap.5dvision.ee/index.php?la … Freq=multi w dniu 22 grudnia 2011.
Pirsu - przebywa obecnie w Kamerunie, blisko granicy z Czadem i Republiki ¦rodkowej Afryki (w dniu 6 grudnia zmieni³ miejsce koczowania w Czadzie, gdzie do tej pory przebywa³)
Priidu - zimuje w Republice ¦rodkowej Afryki, na terytorium pó³nocnej czê¶ci granicy Republiki ¦rodkowej Afryki i Po³udniowego Sudanu (przyby³ tu 13 grudnia z po³udniowo-wschodniego Sudanu)
Leida - koczuje w po³udniowo-wschodnim Sudanie
Valdur - przebywa w Etiopii, w pó³nocnej czê¶ci kraju
Raivo - nie zmieni³ swojego miejsca pobytu, nadal pozostaje w Izraelu i zgodnie ze swoim zwyczajem (obserwacje z lat ubieg³ych) powinien lada dzieñ, jak co roku w okresie ¶wi±teczno-noworocznym, wyruszyæ do Afryki (prawdopodobnie do Tanzanii albo Kenii), gdzie bêdzie przebywa³ ok. dwa miesi±ce i rozpocznie drogê powrotn± na tereny lêgowe do Estonii, czy tak siê stanie poka¿± prawdopodobnie nastêpne odczyty sygna³ów z nadajnika GPS.
Offline