Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Użytkownik
9 marca 2011
Estońskie bociany czarne rozpoczęły już swoją wiosenną wędrówkę powrotną. Nie wiadomo, czy wszystkie wrócą na swe tereny lęgowe, bo już na początku migracji jesiennej ustały sygnały z nadajników Lembit (jeszcze na terenie Estonii) i Toomasa (od którego ostatni sygnał nadszedł z Ukrainy 11 sierpnia). Być może to tylko kłopoty z nadajnikami, ale być może nie.
Oto, gdzie spędziły zimę pozostałe bociany i gdzie znajdują się obecnie (informacje opracowane na podstawie interaktywnej mapy migracji http://birdmap.5dvision.ee/index.php?lang=en oraz zamieszczanych na tej stronie komentarzy; fot.1 - miejsca zimowania bocianów, fot. 2 - ostatnie pozycje bocianów):
- Pirsu zawędrował najdalej, zimował w północnej części Kamerunu w pobliżu zbiegu granic Republiki Środkowej Afryki i Czadu. 4 marca ruszył w kierunku północnym, ale po przebyciu 60 km zawrócił znad granicy z Czadem i wg danych na dzień 8 marca, nadal przebywa w Kamerunie.
- Priidu z kolei, zawędrował na wschodni kraniec Republiki Środkowej Afryki, blisko granicy z Sudanem i jeszcze nie rozpoczął wędrówki do domu.
- Leida wybrała na swe zimowisko środkowy Sudan. 20 lutego ruszyła w drogę powrotną, a 8 lutego, po pokonaniu Kanału Sueskiego, dotarła na wschodni brzeg Półwyspu Synaj, nad zatokę Akaba - nieopodal granicy egipsko-izraelskiej.
- Valdur spędzał zimę w północnej Etiopii. W kierunku północnym wyruszył 28 lutego, a ostatni odebrany z jego nadajnika sygnał lokalizuje go w Izraelu.
- Oss, jak co roku, żerował przez całą zimę na stawach rybnych w Izraelu. 4 marca podjął decyzję o powrocie - w pierwszym dniu migracji przekroczył granicę z Libanem, a na nocleg zatrzymał się w Syrii. 6 marca dotarł na południe Turcji, a 8 marca ruszył w kierunku północnozachodnim, ale nadal był w południowej Turcji.
- Raivo dostarczył sporo niepokoju swoim sympatykom. Po nieudanym ubiegłorocznym sezonie lęgowym (nie znalazł partnerki z powodu zbyt późnego powrotu) najwcześniej wyruszył na południe (w połowie lipca) i jak co roku, zatrzymał się nad stawami rybnymi w Izraelu - dotarł tam w końcu sierpnia. Jednak pod koniec listopada jego nadajnik przestał wysyłać sygnały. Zwykle w drugiej połowie grudnia Raivo wyruszał w drugi etap swojej wędrówki na południe - do Kenii - i nawet gdy wcześniej, w trakcie jego pobytu w Izraelu, występowały przerwy w łączności, to w drugim etapie podróży, kiedy przelatywał nad słoneczną Afryką, łączność wracała. Ale nie tym razem. Istniała więc obawa, że albo wysłużone 5-letnie baterie słoneczne jego nadajnika uległy całkowitemu wyczerpaniu, albo coś złego mu się przydarzyło.
Dlatego niezwykle miłą niespodzianką jest informacja, jaką podał Urmas Sellis w dwóch ostatnich krótkich komentarzach na stronie z mapą migracji. 5 marca napisał „Odebraliśmy sygnał od Raivo, ale bez określenia dokładnych współrzędnych GPS. Sygnał pochodził z północnej Grecji, gdzieś z okolic prefektur Xanthi lub Rodopi. Nie zaznaczamy tej lokalizacji na mapie, poczekamy na kolejny, wyraźniejszy sygnał.” 8 marca natomiast, Urmas poinformował, że: „Wczoraj [7 marca] nadszedł sygnał od Raivo ze środkowej Bułgarii, ale nadal jest niewyraźny. Czyżby baterie słoneczne jego nadajnika były brudne i nie mają dość mocy, by uruchomić sygnał GPS?”
Dwa z opisanych wyżej bocianów czarnych w trakcie swej migracji pojawiły się w dobrze znanej nam (z wielu relacji Evy Stets) Delcie Evros. Pierwszym z bocianów, który we wrześniu ub. roku żerował tam przez ok. dwa tygodnie, był Pirsu (fot.3 - z 7 września 2010). Drugi - jak wynika z informacji Urmasa z 5 marca - to Raivo, bowiem trasa do prefektur Rodopi i Xanthi prowadzi przez prefekturę Evrosu, w obrębie której znajduje się Delta Evros - co najmniej więc tamtędy przelatywał, a być może także żerował.
Evo – przed Tobą kuszące wyzwanie! Porządna lornetka na szyję, aparat z długą lufą i kierunek Delta Evros, bo - jak widać - estońskie bociany lubią przelatywać przez pobliskie Ci okolice, a w trakcie drogi powrotnej Grecję minął na razie tylko jeden bocian czarny z nadajnikiem.
Offline
Użytkownik
15 marca 2011
Dzisiejszy komunikat Urmasa ze strony mapy migracji (na podstawie sygnałów odebranych do 14 marca)i:
Nareszcie, po kilku miesiącach, otrzymaliśmy dokładną lokalizację od Raivo. Przebywa on w środkowej Bułgarii, w pobliżu Płowdiw (fot.1). Wydaje się, że Oss przejmie pozycję lidera migracji wiosennej (fot.2), jeśli Raivo nie wyruszy natychmiast. Valdur zatrzymał się na cztery dni nad stawami rybnymi w Izraelu, a ostatnio dotarł do Turcji (fot.3). Leida, po trzydniowym pobycie w Syrii, doleciała prawie w ten sam rejon Turcji (fot.4), co Valdur. Maruderzy Priidu (fot.5) i Pirsu (fot.6) dotrą wkrótce nad Nil od strony zachodniej i mają przed sobą jeszcze długą drogę do pokonania. Są około 10 dni za grupą wiodącą …
Offline
Użytkownik
21 marca 2011
Według najnowszych oznaczeń na mapie migracji estońskich bocianów czarnych (z 20 marca), niekwestionowanym liderem wiosennej wędrówki jest Oss, który nadal znajduje się w Bułgarii, ale zbliża się już do granicy z Rumunią (fot.1). Raivo nadal przebywa w okolicach Płowdiw (fot.1) i jak napisał Urmas - dzieli go od Oss dystans tylko 130 km. Valdur przekroczył morze Marmara, zatrzymując się wcześniej na dwa dni na największej wyspie o tej samej nazwie, ale wciąż jeszcze jest w Turcji (fot.2). Leida trochę dłużej niż Valdur zabawiła na południu Turcji, ale teraz - w ślad za nim - kieruje się na północny zachód (fot.2). Bociany Priidu i Pirsu nareszcie opuściły Libię i ostatnie sygnały z ich nadajników nadeszły z południowego Egiptu, lecą nad mniej piaszczystą, wschodnią stroną Nilu (fot.3).
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2011-03-25 22:42:35)
Offline
Użytkownik
Zaktualizowana - na podstawie sygnałów GPS odebranych do 23 marca z nadajników bocianów czarnych - mapa migracji (fot.1) pokazuje, że wszystkie "satelitarne" boćki zdecydowanie kontynuują swą podróż i znajdują się mniej więcej w połowie drogi między miejscami swych zimowisk a Estonią.
• Oss nadal prowadzi „wyścig” - dotarł już do środkowej części wschodniego pogranicza Rumunii, w pobliże granicy z Mołdawią (fot.2).
• Raivo także jest już w Rumunii, ale wybrał trasę przesuniętą bardziej na zachód i ostatni sygnał od niego nadszedł z miejsca oddalonego o około 20 km na wschód od miasta Krajowa w południowej Rumunii (fot.2).
• Valdur opuścił Turcję i ostatnio zlokalizowany został w Bułgarii, w odległości ok. 100 km na zachód od Burgas (fot.3).
• Leida dotarła do zachodniej Turcji (fot.3) i wszystko wskazuje na to, że - podobnie jak Oss i Valdur - Azję Mniejszą opuści przelatując nie nad cieśniną Bosfor, lecz nad zachodnią częścią morza Marmara.
• Priidu i Pirsu wyraźnie przyspieszyli i są już w Syrii, przy czym Priidu (znajdujący się w pobliżu miasta Hims) wyprzedza Pirsu (od którego najnowszy sygnał nadszedł z rejonu Damaszku) o około 160 km (fot.4).
Offline
Użytkownik
Czarne bociany estońskie coraz bliżej (na podstawie zaktualizowanej w dniu 28 marca 2011 mapy migracji - fot.1):
• Raivo w ostatnich dniach wyraźnie chwycił wiatr w skrzydła (lub raczej efektywnie wykorzystał sprzyjające prądy powietrzne) i wysunął się na prowadzenie - nie tylko opuścił Bułgarię, ale przeleciał całą Rumunię i już wczoraj był w południowej Ukrainie, wyprzedzając lekko Oss; dziś dotarł już na południe Białorusi (fot.2);
• Oss od ostatniej aktualizacji mapy pokonał dużo mniejszy dystans niż Raivo - 25 marca dotarł do Mołdawii, 26 przekroczył granicę z Ukrainą, a wczoraj (27) tylko nieznacznie przemieścił się na północny zachód (fot.2);
• Valdur także mknie co tchu prostym kursem na północ - ostatni sygnał od niego nadszedł z północnej Rumunii, jest więc już o krok od znalezienia się nad Ukrainą (fot.2);
• Leida zostawiła za sobą morze Marmara i znalazła się w europejskiej części Turcji, w dolinie Evrosu - granicznej rzeki z Grecją (fot.3);
• Priidu dotarł do środkowozachodniej Turcji i wydaje się podążać podobną trasą, co jego poprzednicy (fot.3);
• Pirsu zdołał dolecieć na południe Turcji, jest ok. 100 km na północny zachód od miasta Adana; dystans dzielący go od Priidu zwiększył się, ale być może nadrobi to opóźnienie w kolejnych dniach (fot.3).
[Przy okazji - ptak z czerwonymi skrzydłami widoczny na fot.1 na/nad terytorium Bułgarii, to samica orlika grubodziobego - Iti, która zimowała w delcie rzeki Göksu na południu Turcji, wędrówkę powrotną rozpoczęła 17 marca.]
Offline
Moderator
02.04. 2011
Notatka ( Kotkaklubi ) i mapa migracyjna z dnia 01 kwietnia 2011 ze strony: http://birdmap.5dvision.ee/index.php?lang=en przedstawiająca pozycje bocianów czarnych w drodze do domu:
Czarny bocian Raivo jako pierwszy przybył do Estonii. W ubiegłym roku było zbyt późno na udany lęg ale teraz Raivo przyleciał 3 tygodnie wcześniej. Jeśli znajdzie partnerkę, to okoliczności są sprzyjające do udanego lęgu.
Inne bociany czarne także lecą w kierunku obszarów lęgowych . Nie ma takiego opóźnienia jak w zeszłym roku. Prawdopodobnie warunki zimowania w Afryce były lepsze
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-02 21:35:03)
Offline
Użytkownik
5 kwietnia 2011
Jak pisze Urmas Sellis w dzisiejszym komentarzu do zaktualizowanej - na podstawie danych z 4 kwietnia 2011 r. - mapy migracji:
„W dniu wczorajszym - 4 kwietnia - bocian czarny Valdur [fot.1] także dotarł na swe tereny lęgowe. Raivo [fot.1] przyleciał wprawdzie 31 marca, ale nic nie wskazuje na to, żeby odwiedził już swe gniazdo - prawdopodobnie jest ono wciąż pokryte grubą warstwą śniegu, a Raivo musi zdobywać pożywienie. Dlatego przemieszcza się po terenach dość odległych od gniazda w poszukiwaniu otwartej wody w strumieniach.
Kiedy wszystkie ptaki z nadajnikami dotrą już na swe terytoria, ich pozycje na mapie migracji nie będą dłużej aktualizowane, ponieważ estońskie prawo dot. ochrony przyrody zabrania upubliczniania miejsc gniazdowania ptaków chronionych.”
Lokalizacja czterech pozostałych estońskich bocianów czarnych:
• Oss ma najbliżej do swego gniazda - znajduje się już na południu Łotwy (fot.1);
• Priidu jest w północnowschodniej Rumunii, tuż przy granicy z Ukrainą (fot.2);
• Pirsu natomiast, skierował się na północny zachód Rumunii (fot.2);
• Leida przebywała ostatnio w południowej części Rumunii, ok. 50-60 km na północny wschód od Bukaresztu (fot.2).
Offline
Użytkownik
8 kwietnia 2011
Dziś Urmas Sellis napisał na stronie z mapą migracji:
"Bociany czarne nie przeleciały zbyt wiele w ciągu ostatnich dni, prawdopodobnie powstrzymuje je zła pogoda. Tylko Raivo i Valdur są w Estonii, a ich lokalizacja na mapie nie będzie już aktualizowana w okresie lęgowym. Leida spadła na ostatnią pozycję, choć zaczynała jako pierwsza swą wędrówkę z Afryki ..."
• Oss pozostaje nadal w południowowschodniej Łotwie, przemieszczając się tylko na nieznaczne odległości w tym rejonie – prawdopodobnie tam żeruje.
• Priidu 6 kwietnia dotarł do zachodniej części Łotwy i niewykluczone, że dziś może być już w Estonii (sygnały z nadajników nie są wysyłane codziennie); kilka dni temu zahaczył też o Polskę - zlokalizowany został w miejscu oddalonym o ok. 50 km na południowy wschód od Zamościa).
• Pirsu jest dziś w północnozachodniej Ukrainie, niedaleko polskiej granicy.
• Leida z jakiegoś powodu nie wybrała prostej drogi na północ, lecz z okolic Bukaresztu skręciła w kierunku północnowschodnim i znalazła się w południowym zakątku Ukrainy w pobliżu granicy z Mołdawią.
Offline
Moderator
28.08. 2011
Na stronie http://birdmap.5dvision.ee/index.php?la … Freq=multi mapy migracyjnej Urmas Sellis zamieścił notatkę dotyczącą rozpoczęcia jesiennej migracji w roku 2011 estońskich bocianów czarnych :
" W tym roku bocian czarny samiec Pirsu rozpoczął jesienną migrację jako pierwszy, opuścił teren lęgowy 27 lipca.
Jego tegoroczny sezon lęgowy zakończył się niepowodzeniem, , gniazdo zostało odbudowane na wiosnę ale prawdopodobnie nie było w nim jaj. Powodem tego mogło być zbyt późne rozpoczęcie przygotowań do lęgu albo w ogóle brak partnerki.
Z sygnałów jego nadajnika wynikało, że Pirsu spędził sporo czasu w pobliżu gniazda.
Pirsu poleciał bezpośrednio na obszar przygraniczny Grecji i Turcji- dolnej części rzeki Evros, gdzie wybrał sobie ten obszar jako miejsce swojego postoju. W ciągu ostatnich lat to miejsce również stanowiło jego dłuższy, tymczasowy pobyt zanim nie poleciał dalej."
Niżej wklejam zrzuty z mapy migracyjnej estońskich bocianów czarnych kolejno z dnia : 01 sierpnia 2011, 08 sierpnia 2011, 15 sierpnia 2011, 27 sierpnia 2011, przedstawiające etapy migracji pięciu bocianów czarnych z nadajnikami GPS - Raivo, Priidu, Valdur, Pirsu, Leida
Legenda mapek:
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-08-28 09:01:01)
Offline
Widać Pirsu wyjątkowo lubi Grecję i moje tereny ale tym razem w fatalnym czasie. . Znam te okolice, obserwowałam tam boćki czarne (ale nigdy nie udało mi się żadnego odczytać).
Powiem szczerze - byłabym bardzo szczęśliwa, gdyby udało mi się sfotografować Pirsu, ale tym bardziej w obecnej chwili rzecz taka graniczyłaby z cudem.
Oznakowane na mapie miejsca wg daty przebywania tam Pirsu są właśnie (i właśnie w tych dniach) miejscami (trwającego nadal) tragicznego w skutkach pożaru (czyt. także mój post w temacie o pomocy ptakom: http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 456#p34456).
Na mapkach z dnia 25-26- sierpnia zaznaczyłam czerwonymi krzyżykami ogniska największej katastrofy pożaru - jak widać z oznakowania - Pirsu właśnie w tych dniach był w samym jego centrum.
Miejmy nadzieję, że Pirsu udało się umknąć z piekła tego kataklizmu, bo niezaprzeczalnie (wg miejsca pobytu i dat) był wówczas właśnie w najbardziej objętej pożarem części...
iganka napisał:
28.08. 2011
Na stronie http://birdmap.5dvision.ee/index.php?la … Freq=multi mapy migracyjnej Urmas Sellis zamieścił notatkę dotyczącą rozpoczęcia jesiennej migracji w roku 2011 estońskich bocianów czarnych :
" W tym roku bocian czarny samiec Pirsu rozpoczął jesienną migrację jako pierwszy, opuścił teren lęgowy 27 lipca. (...)
Pirsu poleciał bezpośrednio na obszar przygraniczny Grecji i Turcji- dolnej części rzeki Evros, gdzie wybrał sobie ten obszar jako miejsce swojego postoju. (...) W ciągu ostatnich lat to miejsce również stanowiło jego dłuższy, tymczasowy pobyt zanim nie poleciał dalej."
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-08-29 18:51:58)
Offline
Moderator
29.08. 2011
Nawiązując do postu Evy (wyżej ) wklejam ciekawe zestawienie - nałożone dwa zdjęcia : mapki obszaru objętego groźnymi pożarami ( które Eva zaznaczyła czerwonymi krzyżykami) i mapki pobytu bociana czarnego Pirsu - gdzie można obrazowo zobaczyć w jakich niebezpiecznych rejonach znalazł się bocian. Zdjęcie nr 1 wykonał Piotr J - dzięki Piotrze za ten pomysł!
Bocian Pirsu 07 sierpnia dotarł na obszar w okolicach miejscowości Alexandropoli ale w dniach 10-14 sierpnia zaczął się nieznacznie wycofywać w kierunku północnym, wykonując ruchy tam i z powrotem - mapka jego trasy - fot.2. W dniach 19-20 sierpnia wraca na dawne miejsce w pobliżu Alexandropoli i tam pozostaje aż do dzisiaj czyli 29 sierpnia.
Pozostałe bociany czarne fot.3 :
- Priidu - wyruszył za Prisu i 18 sierpnia dotarł prawie do południowej granicy bułgarsko-rumuńskiej ale już 22 sierpnia z jakiś powodów zaczął "wracać" na północ, do Rumunii, jak na razie zrobił sobie tam miejsce postoju
- Leida i Raivo również przyśpieszyli tempo lotu, Leida zatrzymała się na granicy rumuńsko-bułgarskie ale Raivo na dzień dzisiejszy przoduje w jesiennej wędrówce całej piątki czarnych bocianów z nadajnikami - jest już w północnej Turcji i leci w kierunku Syrii
- Valdur leci sobie spokojnie i jest obecnie w okolicach Mińska na terenie Białorusi
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-08-29 20:50:47)
Offline
Jako jeszcze jedno uzupełnienie dodam, że Alexandroupolis w północnej Grecji, to miasto, w którym mieszkam, skąd ostatnie 2 tyg. codziennie wyjeżdżam w Deltę Evros.
Pirsu faktycznie przebywał w pobliżu Alexandroupolis, ale bardziej w okolicach Trajanoupolis- Loutra, gdzie znajduje się Evros Delta Visitor Centre, potem był blisko miasteczka Feres i wsi Itea (to drugie jest niedaleko Parku Narodowego w Dadia, gdzie był największy pożar). Ostatnie miejsce pobytu Pirsu, jest (bez zmian) pomiędzy wsią Itea a miasteczkiem Feres i Kavissos. Wymienione miejsce są w odległości od Alexandroupolis w granicach 11-50 km.
Jestem w kontakcie z Urmasem Sellisem i jeśli przy kolejnych sygnałach z nadajnika miejsce pobytu Pirsu będzie cały czas to samo - wówczas razem z kolegą z Evros Delta Visitor Centre podejmiemy się akcji odszukania Pirsu. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że jeśli sygnał GPS będzie nadal wysyłany cały czas z jednego miejsca, to będzie to wskazywało tylko jedno...
Trzymajmy więc kciuki, żeby kolejny sygnał z nadajnika Pirsu pokazał, że bocian zmienił miejsce pobytu (choć o parę kilometrów)...
iganka napisał:
29.08. 2011
Nawiązując do postu Evy (wyżej ) wklejam ciekawe zestawienie - nałożone dwa zdjęcia : mapki obszaru objętego groźnymi pożarami ( które Eva zaznaczyła czerwonymi krzyżykami) i mapki pobytu bociana czarnego Pirsu - gdzie można obrazowo zobaczyć w jakich niebezpiecznych rejonach znalazł się bocian. Zdjęcie nr 1 wykonał Piotr J - dzięki Piotrze za ten pomysł!
Bocian Pirsu 07 sierpnia dotarł na obszar w okolicach miejscowości Alexandropoli ale w dniach 10-14 sierpnia zaczął się nieznacznie wycofywać w kierunku północnym, wykonując ruchy tam i z powrotem - mapka jego trasy - fot.2. W dniach 19-20 sierpnia wraca na dawne miejsce w pobliżu Alexandropoli i tam pozostaje aż do dzisiaj czyli 29 sierpnia. (...)
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-08-30 12:53:43)
Offline
Moderator
Offline
Gdyby wierzyć w trzymanie kciuków za Pirsu, to można chyba powiedzieć, że pomogły.
Jak można zobaczyć na mapce w dużym jej powiększeniu - dziś (31 sierpnia) Pirsu znajdował się przy granicy Grecji z Turcją, dosyć blisko wschodniej części Delty Evros. Miejsce jego pobytu jest niedaleko miasteczka Feres a wsi Poros (nota bene oba miejsca są u nas znane z bocianów, ale...białych).
Dziękuję igance i Piotrowi za śledzenie w tych dniach Pirsu. Oby ten ptak (i wszystkie inne) miały dobrą trasę migracji, tak w jedną jak i w drugą stronę.
Eva Stets napisał:
(...) Pirsu faktycznie przebywał w pobliżu Alexandroupolis, ale bardziej w okolicach Trajanoupolis- Loutra, gdzie znajduje się Evros Delta Visitor Centre, potem był blisko miasteczka Feres i wsi Itea (to drugie jest niedaleko Parku Narodowego w Dadia, gdzie był największy pożar). Ostatnie miejsce pobytu Pirsu, jest (bez zmian) pomiędzy wsią Itea a miasteczkiem Feres i Kavissos. Wymienione miejsce są w odległości od Alexandroupolis w granicach 11-50 km.
Jestem w kontakcie z Urmasem Sellisem i jeśli przy kolejnych sygnałach z nadajnika miejsce pobytu Pirsu będzie cały czas to samo - wówczas razem z kolegą z Evros Delta Visitor Centre podejmiemy się akcji odszukania Pirsu. Oczywiście trzeba się liczyć z tym, że jeśli sygnał GPS będzie nadal wysyłany cały czas z jednego miejsca, to będzie to wskazywało tylko jedno...
Trzymajmy więc kciuki, żeby kolejny sygnał z nadajnika Pirsu pokazał, że bocian zmienił miejsce pobytu (choć o parę kilometrów)...iganka napisał:
29.08. 2011
Nawiązując do postu Evy (wyżej ) wklejam ciekawe zestawienie - nałożone dwa zdjęcia : mapki obszaru objętego groźnymi pożarami ( które Eva zaznaczyła czerwonymi krzyżykami) i mapki pobytu bociana czarnego Pirsu - gdzie można obrazowo zobaczyć w jakich niebezpiecznych rejonach znalazł się bocian. Zdjęcie nr 1 wykonał Piotr J - dzięki Piotrze za ten pomysł!
Bocian Pirsu 07 sierpnia dotarł na obszar w okolicach miejscowości Alexandropoli ale w dniach 10-14 sierpnia zaczął się nieznacznie wycofywać w kierunku północnym, wykonując ruchy tam i z powrotem - mapka jego trasy - fot.2. W dniach 19-20 sierpnia wraca na dawne miejsce w pobliżu Alexandropoli i tam pozostaje aż do dzisiaj czyli 29 sierpnia. (...)
iganka napisał:
30.08. 2011
Powiększyłam jeszcze bardziej mapkę z zaznaczeniem trasy przelotów jakie wykonał bocian Pirsu w okresie od 07 - 28 sierpnia.
Ostatni ruch ( minimalny ) jaki został zanotowany na wykresie to 28 sierpnia, w dniach 29 i 30 sierpnia Pirsu pozostaje już w tym samym miejscu.
http://www.allegaleria.pl/images/eu0reb … _thumb.jpg
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-08-31 17:07:43)
Offline
Moderator
01.09. 2011
Pirsu przemieszcza się jak na razie regularnie w okolicach miejscowości Feres i Evros Potamos ( Grecja ), te dwa dni przerwy , to brak aktualizacji sygnałów nadajnika na mapie migracyjnej. Według ostatniej aktualizacji na 31 sierpnia Pirsu zrobił znaczne ruchy w kierunku granicy grecko-tureckiej co widać na wykresie fot.1
Valdur obecnie jest na Ukrainie , ale jak pokazuje wykres ( zielony kolor ) na fot.2, w dniu 28 sierpnia przebywał na terenie Polski , w okolicach miejscowości : Horodło i Hrubieszów
Leida ( wykres czerwony) "odpoczywa" w Rumunii, bliżej brzegów Morza Czarnego , Priidu ( wykres błękitny ) natomiast nie rusza się z Mołdawii - fot.3
Raivo pozostaje nadal w Turcji , nie ma na razie nowych oznaczeń na mapie jego pozycji
Pozycje wszystkich bocianów czarnych na dzień dzisiejszy pokazuje mapka - fot. 4
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-09-01 21:30:04)
Offline
Tylko w ramach drobnego sprostowania jeśli chodzi o nazwę "Evros Potamos". Evros Potamos w tłumaczeniu to nie miejscowość, ale Evros rzeka. Zwróciłam uwagę, że na mapie też tak pisze (Evros Potamos), więc nie ma co się dziwić, że ktoś się pomyli. (nie wiem dlaczego nie pisze np "Evros river" i byłoby wówczas jasne).
Tak, czy inaczej, jak napisała wyżej iganka - Pirsu lata sobie między okolicami miasteczka Feres (Feres są o krok od Delty Evros) i rzeki Evros, która jest naturalną granicą Grecji z Turcją.
Prawdę mówiąc w niektórych miejscach rzeka Evros jest bardzo wąska i do granicy z Turcją jest zaledwie kilka metrów. Aby bardziej zobrazować wykresy z mapek pokazuję ten krajobraz. Widoki sfotografowałam wczoraj i dziś (2 i 3 września). Są to miejsca, nad którymi wg GPS latał ostatnio Pirsu.
fot. 1 - Delta Evros - rozlewisko niedaleko miasteczka Feres
fot. 2 i 3 - rzeka Evros (ziemia Tsirozi, grecka część Delty Evros, po drugiej stronie Turcja)
fot. 4 i 5 - turecka służba graniczna i ich punkt obserwacyjny niedaleko ziemi Tsirozi
Copyright Eva Stets
Zdjęcia 2-5 są robione w tej części Delty Evros, gdzie wstęp dla przeciętnego turysty jest zabroniony. Dodam też, że 2 września około godz. 17:30 widziałam tam lecącego niedaleko granicy bociana czarnego, ale ptak był tak wysoko, że nie miało sensu robić mu zdjęcia. Ciekawa jednak jestem czy kolejny wykres Pirsu pokaże, że to właśnie on leciał w tym dniu nad tym miejscem - fajnie by było.
iganka napisał:
01.09. 2011
Pirsu przemieszcza się jak na razie regularnie w okolicach miejscowości Feres i Evros Potamos ( Grecja ), te dwa dni przerwy , to brak aktualizacji sygnałów nadajnika na mapie migracyjnej. Według ostatniej aktualizacji na 31 sierpnia Pirsu zrobił znaczne ruchy w kierunku granicy grecko-tureckiej co widać na wykresie fot.1
Offline
Moderator
09.09. 2011
Ostatnie zmiany i oznaczenie na mapie migracyjnej bocianów czarnych :
Valdur przyleciał do południowej granicy ukraińsko-rumuńskiej (4 września) i przebywa obecnie w okolicach miejscowości Gorodinka (fot.1)
Priidu i Leida - "zamienili się" miejscami koczowania, Priidu z Mołdawii przemieścił się w kierunku północnym, natomiast Leida zawróciła w kierunku Mołdawii (fot.1)
Pirsu w dalszym ciągu odbywa krótkie loty ale aktywne w tym samym rejonie - co widać na wykresie fot. 2 , przemieszczając się raz na terytorium Turcji, potem znów wraca na stronę grecką,
Raivo jest już w Izraelu (pojawił się tu już 31 sierpnia), na podstawie wykresu widać, że na razie prawie stale przebywa w tym samym miejscu (widać tylko nieznaczne ruchy) - fot 3
Wykresy na fot. 4 przedstawiają pozycje na mapie migracyjnej wszystkich bocianów czarnych z nadajnikami aktualnie na dzień 9 września 2011.
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-09-09 20:48:49)
Offline
Moderator
25.09.2011
Ostatnia aktualizacja mapy migracyjnej bocianów czarnych z dnia 25 września 2011
Aktualne pozycje na trasie migracji bocianów czarnych z nadajnikami przedstawia mapka - fot.1
Valdur - wyruszył z Ukrainy i 23 września 2011 dotarł do Bułgarii, obecnie przebywa w pobliżu małej miejscowości ( gmina Kotel , południowo - wschodnia Bułgaria ) Ticza - fot.2
Pirsu - obecnie przebywa w okolicach miejscowości Karpuzulu w Turcji, jego pozycja na mapie cały czas pozostaje prawie niezmieniona oscyluje na pograniczu grecko-tureckim, wykonuje krótkie loty a wskazuje na to wykres z oznaczeniami jego ruchów na mapie migracyjnej, prawdopodobne znalazł dobre żerowiska i tutaj gromadzi energię przed dalszą wędrówką - fot.3
Leida - podobnie jak Pirsu "wycieczkowo" leci sobie do ciepłych krajów wybierając na miejsce postoju i odpoczynku Rumunię - fot.4
Pridu - jest już w południowo-wschodniej Bułgarii, orientacyjnie w regionie położenia miasta Jamboł
Raivo - nadal przebywa w Izraelu
Jak wynika z aktualne zamieszczonej notatki Kotkaklubi w miejscu , gdzie zwykle bociany czarne wybierają jako dłuższe miejsce postoju w czasie jesiennej migracji czyli w Dolinie Jordanu w Izraelu jest już Carsten Rohde- niemiecki ekspert od bocianów czarnych . Jego pobyt w tym miejscu jest związany z obserwacją bocianów czarnych i prawdopodobnie należy już wkrótce oczekiwać pięknych zdjęć bocianów czarnych i ważnych informacji z odczytu obrączek na temat przebywających tam i znanych nam min. z przekazów internetowych a także posiadających nadajniki GPS bocianów czarnych.
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-09-25 09:40:38)
Offline
Moderator
01.10. 2011
Do Afryki dotarł już pierwszy z monitorowanych bocianów czarnych z nadajnikami - jest nim Priidu
22 września przebywał w rejonach, gdzie obecnie koczuje Raivo ( w Izraelu ) ale już 23 września wyruszył w dalszą podróż, 25 września leciał nad Kanałem Sueskim i oto 27 września przybył do Sudanu - fot.1
Valdur - przyśpieszył podróż, wg ostatniej aktualizacji z dnia 29 września znajduje się jeszcze na terenie północnej Turcji ale już ma bardzo niedaleko do Izraela - fot.2 ( tor lotu zielony ), prawdopodobne tu zatrzyma się na odpoczynek, nad wielkimi stawami rybnymi
Leida i Pirsu nie zmienili pozycji
Fot.3 przedstawia pozycje wszystkich migrujących bocianów czarnych z Estonii - aktualizacja z dnia 29 września ( oznaczenia torów lotów : Leida czerwony, Raivo niebieski, Pirsu różowy, Valdur zielony, Pridu błękitny ).
Patrząc na wykresy lotów bocianów czarnych można zauważyć, że począwszy od przelotów na Turcją ich tory lotów przebiegają prawie równolegle i są bardzo blisko siebie, jakby na tym etapie migracji bociany czarne dążyły już z pośpiechem do wytyczonego celu .
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-10-01 20:14:47)
Offline
Moderator
Aktualne miejsca pobytu estońskich bocianów czarnych z nadajnikami zimujących w Afryce - stan na dzień 21 grudnia 2011, a publikowane na mapie migracyjnej: http://birdmap.5dvision.ee/index.php?la … Freq=multi w dniu 22 grudnia 2011.
Pirsu - przebywa obecnie w Kamerunie, blisko granicy z Czadem i Republiki Środkowej Afryki (w dniu 6 grudnia zmienił miejsce koczowania w Czadzie, gdzie do tej pory przebywał)
Priidu - zimuje w Republice Środkowej Afryki, na terytorium północnej części granicy Republiki Środkowej Afryki i Południowego Sudanu (przybył tu 13 grudnia z południowo-wschodniego Sudanu)
Leida - koczuje w południowo-wschodnim Sudanie
Valdur - przebywa w Etiopii, w północnej części kraju
Raivo - nie zmienił swojego miejsca pobytu, nadal pozostaje w Izraelu i zgodnie ze swoim zwyczajem (obserwacje z lat ubiegłych) powinien lada dzień, jak co roku w okresie świąteczno-noworocznym, wyruszyć do Afryki (prawdopodobnie do Tanzanii albo Kenii), gdzie będzie przebywał ok. dwa miesiące i rozpocznie drogę powrotną na tereny lęgowe do Estonii, czy tak się stanie pokażą prawdopodobnie następne odczyty sygnałów z nadajnika GPS.
Offline