Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Witam!
Zachêcam do klikniêcia na link podany ni¿ej i do obejrzenia w galerii ciekawych zdjêæ bocianów czarnych.
Fotki wykonano w Izraelu, w pa¼dzierniku 2007 roku a ich autorem jest Joosep Tuvi z Estonii.
Warto obejrzeæ, jako, ¿e jest to niezwyk³e nagromadzenie tam bocianów czarnych oraz ³atwo¶æ fotografowania ich i mo¿liwo¶æ odczytu obr±czek:
http://picasaweb.google.com/joosep.tuvi … 29kcS94lk4
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Administrator
Odczyt polskiego bociana czarnego w Turcji :-)
Wyprawa wêgierskich badaczy bocianów czarnych na trasê ich przelotu w Turcji trafi³a te¿ i odczyta³a obr±czkê jednego m³odego ptaka z Polski. Obserwowali go Bela Kalocsa i Anna Eniko Tamas w dniach 16 i 17 wrze¶nia 2008 r., ko³o Kozanli Gökgöl (32o 50’ E, 39o 0’), blisko jeziora Kozanli, w ¦rodkowej Anatolii, ¿eruj±cego w stadzie ok. 400 bocianów czarnych.
Ptak ten zosta³ oznakowany jako pisklê 13 czerwca 2008 r. ko³o Lublina przez kolegê Paw³a Szewczyka.
Z tego co wiem, jest to pierwsza wiadomo¶æ powrotna po polskim bocianie czarnym z Turcji. Miejsce to jest bardzo wa¿ne dla odpoczynku i ¿erowania bocianów czarnych, np. 6 wrze¶nia turecki obserwator widzia³ ich tu ok. 300 i odczyta³ obr±czkê z Wêgier.
Z kolei z Wielkopolski (okolice Krzy¿a, znakowa³ go tego roku dr Tadeusz Mizera) pochodzi³ te¿ inny bocian czarny, znaleziony martwy 11 wrze¶nia 2008 r. na Wêgrzech (Park Narodowy Kiskunsagi).
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl
Offline
Administrator
Wspomniana zosta³a w przet³umaczonej przez Damkê_Pik (dziêki :-)) dwa posty wy¿ej, jak zwykle ciekawej relacji Urmasa Sellisa, wyprawa Carstena Rohde z Niemiec do Izraela na liczenia i poszukiwanie zaobr±czkowanych bocianów czarnych, przytoczê wiêc jej wstepne wyniki wed³ug listu od Carstena:
“Akcja trwa³a 12 dni, od 21.09 do 02.10.08 (codziennie od 05:30-19:00). Kontrolowa³em noclegowiska, liczy³em przelotne stada i oczywi¶cie odczytywa³em obr±czki.
£±cznie uzyska³em 283 odczyty o 102 ró¿nych bocianach czarnych: 34 z Czech, 18 z Polski, 14 Wêgier, 10 ze S³owacji, 7 z £otwy, 7 z Litwy, 5 z Estonii (w tym 2 ptaki z nadajnikami satelitarnymi), 4 z Izraela, 2 z Serbii, 1 z Niemiec (pierwszy odczyt z tego kraju w Izraelu – ptak z obr±czk± T27 oznakowany przeze mnie w 2007 r. jako pisklê w Meklemburgii-Przymorzu).
Pamiêtnym dniem w badaniach bocianów czarnych na ¶wiecie by³ 22.09.2008. Kontrolowa³em miejsce odpoczynku ko³oKfar Ruppin (w dolinie Beit Shean). Nagle wspania³y przelot bocianów czarnych mia³ miejsce pomiêdzy 17:30 a 18:45 w kierunku wschodnim (nie zatrzyma³y siê tak¿e w Tirat Tzvi). Ptaki nadci±gnê³y z doliny Jordan bardzo wysoko (tak jak migrujace bociany bia³e w dolinie Beit Shean w sierpniu). £±cznie przez godzinê i 15 minut przelecia³o 8.750 bocianów czarnych!
Jedno ze stad liczy³o 3.780 ptaków – najwiêksze stado jakie zanotowano na ¶wiecie. Ten dzieñ to to tak¿e ¶wiatowy rekord dziennego przelotu. W ubieg³ym roku mia³ miejsce równie¿ dzieñ podobnie intensywnej wêdrówki przez Dolinê Pó³nocn± w Izraalu, ok. 8.000 bocianów czarnych w wrze¶niu.
Pozdrowienia
Carsten Rohde
Black Stork Protection M-V
& German colour-ring Project”
Wielkie gratulacje i podziêkowania dla Carstena!
Tak wysoka liczba odczytanych boæków czarnych z Polski jest niew±tpliwie zwi±zana z rekordow± liczb± oznakowanych kolorowymi obr±czkami pisk±t w Polsce w tym roku, choæ pewnie w¶ród tych 18 s± i starsze ptaki. Oznakowano ich w tym roku a¿ 152: a¿ 95 oznakowa³ zespó³ Paw³a Szewczyka na Lubelszczy¼nie, 36 ³±cznie zespo³y dr Tadeusza Mizery i nasz z (PwG OTOP) Wielkopolsce, 12 ekipa dr. Piotra Zieliñskiego w woj. ³ódzkim, a 6 - Krzysztofa Dudzika w Górach ¦wiêtokrzyskich. W akcji uczestniczy³o kilkadziesi±t innych osób: ornitologów, wspinaczy i le¶ników. Teraz niecierpliwie czekamy na szczegó³y o oznakowanych ptakach .
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
Damka_Pik napisał:
T³umaczenie nowego wpisu w Looduskalender:
...Nasz niemiecki kolega, Carsten Rohde, powróci³ w³a¶nie z akcji liczenia zaobr±czkowanych bocianów w Izraelu. Opracowanie tych obserwacji zajmie trochê czasu, ale ju¿ mo¿emy powiedzieæ, ¿e widzia³ on Raivo i Oss. Uda³o mu siê nawet zrobiæ bardzo dobre zdjêcie Oss w towarzystwie czajki szponiastej...
Offline
Administrator
Wiêc na 18 bocianów czarnych odczytanych tej jesieni przez Carstena Rohde w Izraelu (patrz 2 posty wy¿ej), jest:
- 9 ptaków z Lubelszczyzny, oznakowanych przez ekipê Paw³a Szewczyka i zapewne Roberta Rudolfa
- 3 zespo³u dr. Tadeusza Mizery z pó³nocnej lub ¶rodkowej Wielkopolski,
- 3 ekipy dr. Piotra Zieliñskiego oznakowane w woj. ³ódzkim (pierwsze st±d stwierdzone w Izrealu ,
- dwa ekipy PwG OTOP z Po³udniowej Wielkopolski (oznakowane w 2003 i 2007 r., nic z 26 naszych z tego roku
- pierwszy zagraniczny Krzysztofa Dudzika z Gór ¦wiêtokrzyskich
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
Offline
Administrator
Witam!
Nowe ciekawe informacje na temat bocianów czarnych, w tym zapewne z Polski, przyniesienie wyprawa Carstena Rohde z Niemiec do Izraela na ich liczenia i poszukiwanie zaobr±czkowanych ptaków, planowana na okres od 20 wrze¶nia do 8 pa¼dziernika.
W zesz³orocznej akcji, od 21.09 do 02.10.08, Carsten ³±cznie uzyska³ 283 odczyty o 102 ró¿nych bocianach czarnych: 34 z Republiki Czeskiej, 18 z Polski, 14 Wêgier, 10 ze S³owacji, 7 z £otwy, 7 z Litwy, 5 z Estonii (w tym 2 ptaki z nadajnikami satelitarnymi), 4 z Izraela, 2 z Serbii i 1 z Niemiec.
Ponadto 22.09.2008 ko³o Kfar Ruppin (w dolinie Beit Shean) przez godzinê i 15 minut obserwowa³ przelot 8.750 bocianów czarnych, w tym stado ok. 3780 ptaków, zapewne najwiêksze stado tego gatunku odnotowane na ¶wiecie! Wiêcej pisa³em o tym w po¶cie z 7.10.2008 w tym w±tku.
Oby tegoroczna wyprawa by³a równie udana, tak¿e dla polskich badaczy tego gatunku!
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
lider PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
Witam!
Wspomniana wy¿ej jesienna wyprawa Carstena Rohde z Niemiec do Izraela na ich liczenia i poszukiwanie zaobr±czkowanych ptaków zosta³a zakoñczona z wielkim sukcesem.
Carsten uzyska³ ³±cznie astronomiczn± liczbê ok. 550 odczytów obr±czek 185 ró¿nych bocianów czarnych, czyli obie warto¶ci s± prawie dwa razy tak du¿e, jak ubieg³oroczne! Wkrótce Carsten dostarczy nam listê ptaków, zobaczymy ile z nich by³o z Polski!
Wyra¼ny szczyt liczebno¶ci obserwowa³ 03.10.2009 – ok. 5300 bocianów czarnych w dolinie Beit Shean. Dnia 02.10. 2900 nocowa³o pomiêdzy Gesher a Newe Eitan. 03.10. start do wêdrówki zacz±³ siê 8:00 (9:00 czasu polskiego), migracja trwa³a do 10:35 czasu izraelskiego (11:30 czasu polskiego).
Carsten odczyta³ i sfotografowa³ 5 bocianów czarnych, które mia³y nadajniki satelitarne: 4 z Estonii (nr 7014 – Raivo, 7085 – Valdur, 7086 – Oss i numer 706T) oraz czeski, doros³y osobnik z numerem 619T.
Poniewa¿ mail Carstena ma charakter listu otwartego, przytaczam go poni¿ej.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
lider PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
xxxxx
Dear BS-friends,
I am freshly today back from Israel.
My accu is after 3 weeks field work really empty....
But it was a very successful tour.
After a first overview: ~185 diff. BS with ~550 readings.
I had a nice peak day on 03.10. with 5300 BS in the Beit Shean Valley. It was pure migration (before on 02.10. roost 2900 BS between Gesher an Newe Eitan)!
On 03.10. a nice takeoff started on 08:00. The migration was between 08:00-10:35 Israel time. In addition to 03.10. further 1400 individuals came. They remained however first in the Valley (migration was in the next days).
Also I found 5 tagged BS with sat. transm. (everything with picture):
7014 - Raivo
7085 - Valdur (see selection image, distance 100 m)
7086 - Oss
706T - name?
and a Czech tagged BS: - 619T - adult BS!
I addition a very interesting BS with code "AVE" (blue colour) on the left tibia - perhaps from France...?? Images of div. BS with CR later..
Also any metal ring readings.
Further very interesting many hunting studies of BS (see small selection, like a Black Kite)
It remained lying here much work. But I will process the lists in the next days.
Cheers!
Carsten
Offline
Administrator
Witam!
Wyniki wspomnianej wy¿ej wyprawy Carstena Rohde z Niemiec do Izraela na bociany czarne ju¿ na www.pwg.otop.org.pl, w tym 20 boæków czarnych z Polski!
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Offline
Użytkownik
Nawi±zuj±c do poprzedniego postu, gor±co polecam tak¿e obejrzenie doskona³ych zdjêæ bocianów czarnych (i nie tylko bocianów), jakie wykona³ Carsten Rohde w trakcie swych wypraw do Izraela. Zamie¶ci³ je w kilku poni¿szych albumach (po klikniêciu na zdjêcie i otwarciu go, trzeba klikn±æ na nie ponownie, a zdjêcie otworzy siê w pe³nym rozmiarze):
- jesieñ 2009:
http://schwarzstorchberingung.de/page12 … category=4
- zima 2009:
http://schwarzstorchberingung.de/page12 … category=8
- bociany czarne z nadajnikami satelitarnymi (m.in. bociany estoñskie – Oss, Valdur i Toomas)
http://schwarzstorchberingung.de/page12 … category=6
- zagro¿enia czyhaj±ce na ptaki w Izraelu (niebezpieczne sieci-pu³apki, nielegalne polowania nad stawami, przewody linii elektrycznych, napowietrzne linie wysokiego napiêcia - to g³ówne przyczyny ¶mierci mnóstwa ró¿nych ptaków, w tym bocianów czarnych):
http://schwarzstorchberingung.de/page12 … category=7
Nie muszê chyba dodawaæ, ¿e zdjêcia chronione s± prawami autorskimi, a wiêc kopiowanie ich i publikowanie gdziekolwiek bez zgody autora jest niedozwolone.
Offline
Moderator
25.09. 2011
A oto pierwsze wyniki pracy Carstena Rohde z obserwacji bocianów czarnych w Izraelu zamieszczone na Jego blogu, aktualizowane w dniu 23 wrze¶nia 2011
W¶ród bocianów czarnych przebywaj±cych obecnie w Izraelu Carsten Rohde odczyta³ obr±czki min. jednego boæka z Polski !
Dok³adne informacje i piêkne zdjêcia w blogu pod linkiem : http://blackstorknotes.blogspot.com/201 … chive.html
Mo¿na tu zobaczyæ zdjêcie naszego znajomego bociana czarnego z nadajnikiem GPS - Raivo.
Sympatykom bocianów czarnych gor±co polecam ¶ledzenie wiadomo¶ci z blogu Carstena Rohde , jest to du¿y zasób informacji o obr±czkowaniu, odczytach i wêdrówkach bocianów czarnych ilustrowany piêknymi zdjêciami tego¿ autora oraz wykresami i mapami .
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-09-25 12:39:32)
Offline
Administrator
Witam!
I mam dobre wie¶ci dla mi³o¶ników „czarnego kuzyna”. Ju¿ 8 bocianów czarnych z Polski zosta³o stwierdzonych w trakcie jesiennej wêdrówki w Izraelu podczas tegorocznych badañ Carstena Rohde nad tym gatunkiem, o których napisa³a wy¿ej Iganka. Dwa ptaki zosta³y oznakowane odpowiednio w roku 2004 i 2007 przez ekipê Po³udniowowielkopolskiej Grupy OTOP w odleg³o¶ci oko³o 2500 km od miejsc odczytów, w nadle¶nictwach Jarocin i Taczanów. Szczegó³y na www.pwg.otop.org.pl.
W zestawieniu z tegorocznymi wiadomo¶ciami z Niemiec, o których wcze¶niej pisa³em na naszym forum i stronie PwG OTOP http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … ll&no=469, mamy wiêc kolejne dowody, ¿e bociany czarne z Wielkopolski wêdruj± oboma szlakami migracyjnymi, a nie tylko szlakiem po³udniowym (tym przez Izrael), jak podaje choæby Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Bocian_czarny £atwa do wykre¶lenia na mapce czerwona linia jako granica migracji nie istnieje bowiem w rzeczywisto¶ci, bo na szerokim pasie (nawet szeroko¶ci kilkuset kilometrów) jest strefa przej¶ciowa, z której ptaki (czasem nawet rodzeñstwo z tego samego gniazda, jak odnotowano w Czechach) wêdruj± w ró¿nych kierunkach.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
W blogu http://blackstorknotes.blogspot.com/201 … chive.html Carsten Rohde w³a¶nie doda³ nowe ciekawe informacje i piêkne zdjêcia boæków czarnych z Izraela, ale tak¿e smutne dane o bocianach zapl±tanych w sieci chroni±ce stawy rybne przed ptakami rybo¿ernymi - znalaz³ 10 tak uwiêzionych bocianów, z czego 5 uda³o mu siê uratowaæ (dobra robota! :-)), 5 niestety nie.
Dotychczas Carsten odczyta³ ju¿ w tym sezonie w Izraelu numery obr±czek 104 bocianów czarnych, w tym 19 z Polski, a w¶ród nich z kolei 6 oznakowanych przez ekipê PwG OTOP - szczegó³y na www.pwg.otop.org.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
Witam!
W tym sezonie jesiennym (23 IX-6 X) Carsten Rohde odczyta³ ju¿ w Izraelu numery obr±czek a¿ 26 bocianów czarnych z Polski, a w¶ród nich 8 oznakowanych przez ekipê PwG OTOP, w tym z pomoc± naszych forumowiczów: Jerzego Bartuzi, Jacka Pietrowiaka i Bartka Skrzypczaka. Szczegó³y na www.pwg.otop.org.
Bardzo siê cieszê z nich wszystkich, ale szczególnie z dwójki rodzeñstwa z najpó¼niejszego stwierdzonego w tym roku lêgu (w czerwcu by³y za malutkie, znakowa³em je dopiero 9 VII, a i wtedy by³y jeszcze m³odziutkie – mamy potwierdzenie, ¿e normalnie wylecia³y i odby³y wêdrówkê!
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
Pierwsze podsumowanie, tabelaryczn± analizê porównawcz± z ostatnich trzech lat w liczbach oraz uzupe³nienie informacji (a tak¿e zdjêæ), dotycz±ce obserwacji etapu jesiennej migracji bocianów czarnych nad stawami rybnymi w Izraelu, Carsten Rohde zamie¶ci³ ju¿ w swoim blogu w zak³adce „Black stork & Birding Impressions „ http://blackstorknotes.blogspot.com/201 … chive.html
A oto krótkie streszczenie tekstu (w wy¿ej cytowanym linku) sumuj±cego obserwacje Carstena Rohde migruj±cych na po³udnie bocianów czarnych w trakcie etapu ich odpoczynku w Izraelu,
18 pa¼dziernika 2011 Carsten Rohde zakoñczy³ obserwacje bocianów czarnych w Izraelu podczas ich jesiennej wêdrówki na po³udnie. £±cznie przeby³ ok. 4300 km w ci±gu 26 dni, spêdzajac ok. 350 godzin na gromadzeniu danych o bocianach czarnych, które bêdzie teraz analizowa³ i publikowa³ na swoim blogu.
Odczyta³ w sumie 174 obr±czki bocianów czarnych, najwiêcej z Czech (50), z Polski (29), z £otwy (19).
W¶ród migrujacych bocianów czarnych zatrzymuj±cych siê nad stawwami rybnymi w Izraelu, Carsten potwierdzi³ obecno¶æ znanych nam bocianów z Estonii z nadajnikami GPS – Raivo ( 2.10.), Valdur (06.10. i 10.10.), Pirsu (03.10. i 05.10.).
Najliczniejsze stado przelatuj±cych na po³udnie bocianów czarnych, Carsten Rohde obserwowa³ 26 wrze¶nia ,ok. 2600 osobników – o godzinie 17:30 czasu miejscowego.
Jednym z problemów, jakie migrujace bociany czarne napotykaj± na swojej trasie a konkretnie na etapie odpoczynku w podró¿y migracyjnej w Izraelu, s± sieci rybne na stawach, które powoduj± utoniêcia lub uduszenia ptaków. W blogu, w zak³adce dotyczacej jesiennej migracji w 2011 r. zamieszczone s± zdjêcia ilustrujace podejmowane akcje ratowania ptaków, Carsten Rohde przedziera³ siê do uwiêzionych boæków i jak partyzant przecina³ no¿em sieci, aby uwolniæ zaplatane tam bociany czarne. Z 18 poszkodowanych ptaków, 5 uda³o siê uratowaæ , ale i ten problem Carsten bêdzie stara³ siê opisaæ i zaproponowaæ jego rozwi±zanie.
Carsten Rohde bardzo czêsto pisz±c o bocianach czarnych, nazywa je swoimi przyjació³mi a w jednym z wywiadów podczas obr±czkowania tegorocznych piskl±t, mówi, ¿e w pracy nad badaniami, obserwacj±, obr±czkowaniem bocianów czarnych, anga¿uje nie tylko swoje si³y,czas i energiê, ale ca³± duszê i serce - co zreszt± da siê zauwa¿yæ czytajac blog i ogl±daj±c zdjêcia tu zamieszczone
Offline
Moderator
Carsten Rohde - entuzjasta i przyjaciel bocianów czarnych ponownie uda³ siê do Izraela, aby obserwowaæ jesienn± migracjê ptaków.
W tym roku, od 17 wrze¶nia do 12 pa¼dziernika bêdziemy mogli ¶ledziæ w blogu: http://blackstorknotes.blogspot.com/sea … -results=2 notowania z odczytów obr±czek bocianów czarnych migruj±cych wschodni± tras± a tak¿e ogl±daæ fantastyczne zdjêcia nie tylko bocianów czarnych, ale równie¿ innych ptaków, miêdzy innymi orlika krzykliwego, ulubionego gatunku Carstena.
Na dzieñ 21 wrze¶nia, Carsten Rohde odczyta³ a¿ 6 oznakowanych bocianów czarnych z Polski !
W¶ród tej szóstki jest bocian, który by³ widziany przez Carstena Rohde na zbiornikach wodnych w Izraelu równie¿ jesieni± ubieg³ego roku.
Najwiêcej odczytów zanotowanych na blogu do tej pory jest z Republiki Czeskiej, £otwy i Polski.
Offline
Użytkownik
Dramat bocianów czarnych w sieciach rybackich w Izraelu
Carsten Rohde, znany niemiecki badacz bocianów czarnych, który od 12 lat regularnie obserwuje te ptaki podczas jesiennej migracji w Izraelu, jak równie¿ intensywnie obr±czkuje ich pisklêta na terenie Niemiec, zwróci³ uwagê na powa¿ny problem tego i kilku innych gatunków ptaków wodnych. Na blogu, z którego obr±czkarze bocianów czarnych dotychczas na bie¿±co otrzymywali informacje o kolejnych odczytach tych ptaków podczas jesiennej migracji, informacje tego typu niedawno znik³y. Pojawi³y siê natomiast szokuj±ce zdjêcia. Na licznych kompleksach stawów rybnych w szeroko pojêtej dolinie Jordanu powszechnie u¿ywane s± obecnie sieci rybackie o ¶rednicy oczka 13,5 cm rozstawiane nad tymi akwenami w celu ochrony przed rybo¿ernymi ptakami. U¿ywanie takiego rodzaju sieci skazuje wiele ptaków na powoln± ¶mieræ w mêczarniach. Bociany czarne pl±cz± siê w nie, co ostatecznie uniemo¿liwia im wydostanie siê ze ¶miertelnej pu³apki. Kiedy u¿ywano sieci o ¶rednicy oczka 2 cm, wiêkszo¶ci ptaków mo¿na by³o pomóc, a ptaki w tak ma³e otwory przewa¿nie nie by³y w stanie siê zapl±taæ. Sieci rozstawiane s± p³asko, nisko nad poziomem wody. Zasobne w ryby stawy stanowi± pokusê dla zatrzymuj±cych siê tu po d³ugiej wêdrówce z Europy tysiêcy bocianów czarnych. Gin± bociany, jak równie¿ czaple siwe, bia³e, nadobne oraz ¶lepowrony.
Problemem jest równie¿ sam fakt, i¿ w Izraelu jest ma³o osób zajmuj±cych siê dzia³aniami na rzecz ochrony przyrody. Wiele ptaków ginie w tych samych sieciach podczas kolejnych, nastêpuj±cych po sobie dni. Carsten podkre¶la wysok± ¶miertelno¶æ ¶lepowrona w sieciach. Spêdzi³ lata, po¶wiêcaj±c swój prywatny czas i pieni±dze bocianom czarnym. Zna ten kraj bardzo dobrze od swojego pierwszego pobytu w 2000 roku tam¿e i pisze, ¿e Izrael jest u¶piony od lat i nic siê tam nie zmieni³o. Od przysz³ego roku zamierza rozpocz±æ specjaln± kampaniê w tej sprawie. Przeprasza równie¿ obr±czkarzy, ¿e tej jesieni ma³o czasu przeznacza na odczyty, gdy¿ ka¿dego dnia patroluje sieci w dolinie Jordanu w poszukiwaniu zapl±tanych ptaków, które jest jeszcze szansa uratowaæ. Jest to dla niego o wiele wa¿niejsze.
Problem jest dla nas wa¿ny, gdy¿ na pewno dotyczy równie¿ czê¶ci naszych bocianów czarnych (prawdopodobnie tak¿e ¶lepowronów). Na podstawie licznych odczytów polskich obr±czek bocianów czarnych w³a¶nie tam, na jednym z g³ównych przystanków, tzw. stopover podczas migracji, wiemy na pewno, ¿e czê¶æ naszej populacji jest nara¿ona na opisane zagro¿enie.
Wiêcej zdjêæ dokumentacyjnych na blogu Carstena: http://blackstorknotes.blogspot.com/
Offline
Administrator
Witam!
We wspomnianym ju¿ w w±tku obr±czkarskim naszego forum artykule sprzed paru dni na www.pwg.otop.org.pl poza danymi o 19 bocianach czarnych z Polski, stwierdzonych na prze³omie wrze¶nia i pa¼dziernika w Izraelu; poda³em te¿ szczegó³owe dane o bocianach bia³ych i czarnych, czaplach nadobnych i siwych, ¶lepowronach, kaniach czarnych i b³otniakach stawowych, które niestety gin± tam w sieciach zabezpieczaj±cych od góry tamtejsze stawy przed ptakami rybo¿ernymi – w tek¶cie poda³em link do dokumentuj±cych to fotografii Carstena Rohde, naprawdê w wiêkszo¶ci przera¿aj±cych i smutnych, choæ s± i przynosz±ce rado¶æ zdjêcia ptaków uwolnionych przez niego z sieci - szacunek i wielkie podziêkowania dla Carstena za kilkana¶cie dni ci±g³ej akcji ratunkowej, kilkadziesi±t ptaków bezpo¶rednio zawdziêcza mu ¿ycie!
By³y to dzia³ania dora¼ne, ale Carsten obieca³, ¿e jeszcze w listopadzie opublikuje propozycje ca³o¶ciowego rozwi±zania tego problemu.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
W ramach zas³u¿onego "podniesienia rangi" :-)) bociana czarnego do osobnej kategorii na forum ten w±tek po¶wiêcimy na bociany czarne poza Europ±, a wiêc teoretycznie w Afryce i Azji, praktycznie zapewne w Afryce i przylegaj±cej do niej czê¶ci Bliskiego Wschodu (g³ównie Izrael), gdzie prze który to obszar intensywnie wêdruj± bociany czarne ze wschodnie Europy na zimowiska w Afryce. Tu przeniesione zostan± wiêc dotychczasowe posty dotycz±ce tego terenu i tu prosimy wpisywaæ nowe.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline