Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Witam!
Wątek ten powstaje głównie po to, żeby przbliżyć czytelnikowi interesujące teksty on-line dotyczące innych ptaków.
Podając link do strony i kilka słów opisujących treść danego tekstu będziemy mogli w łatwy i wygodny sposób zasięgnąć wiedzy na temat innych ptaków, działaności związanej z ich ochroną, obserwacją obrączkowaniem etc.
Sporo takich tekstów znajduje się na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl ), do których przeczytania serdecznie zapraszam. Na pewno dla wielu z nas zawarte tam artykuły będą niemałą kopalnią wiedzy.
Z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP
Offline
Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać ciekawy tekst pt "Obserwacje łabędzi krzykliwych Cygnus cygnus z obrożami szyjnymi w wielkopolskiej części Doliny Baryczy".
Tekst nawiązuje do pierwszych obserwacji tego gatunku w Dolinie Baryczy, pierwszych odczytów i obrączkowania, okresu ...oczekiwania na kolejne łabędzie krzykliwe i kolejnych akcji (do 2007 roku) tego, rzadkiego kiedyś w Polsce gatunku.
Autor tekstu: Paweł T. Dolata (PwG OTOP)
link bezpośredni: http://www.pwg.otop.org.pl/obro19.php
życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP
Offline
Witam!
Zapraszam do przeczytania interesujących artykułów - sprawozdań z akcji obrączkowania łabędzi w Czechach Wschodnich.
23-27 stycznia 2008 r. ekipa Południowowielkopolskiej Grupy OTOP wzięła udział w pierwszej akcji wspólnego projektu „Badania łabędzi niemych w Hradcu Králové i Pardubicach”. Spotkanie to odbyło się na zaproszenie Wschodnioczeskiej Grupy Stowarzyszenia Ornitologicznego ČSO (www.vcpcso.cz).
Opisy akcji obrączkowania łabędzi, ważenia i mierzenia ptaków, wspomnienie o polskim wieczorze poświęconym urokom polskiej przyrody i inne miłe wrażenia z tego wyjazdu zaciekawią na pewno każdego czytelnika.
Tytuł tekstu ze strony PwG OTOP (www.pwg.otop.skypgroup.pl): Akcja „Labute 2008” obrączkowania łabędzi niemych Cygnus olor w Hradcu Králové i Pardubicach – początek wspólnego projektu Východočeské pobočky České společnosti ornitologické i Południowowielkopolskiej Grupy Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków.
Autor: Paweł T. Dolata (PwG OTOP)
Link bezpośredni do tekstu: http://www.pwg.otop.org.pl/obro20.php
Artykuł ilustrują zdjęcia w Galerii PwG OTOP (temat Wydarzania PwG OTOP)
http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 86&start=0
Na www Wschodnioczeskiej Grupy Stowarzyszenia Ornitologicznego ČSO (www.vcpcso.cz) można także zobaczyć obszerny reportaż o tej akcji, bogato ilustrowany zdjęciami.
Tytuł tekstu z reportażu na czeskiej stronie VCPCSO: Zimní kroužkování labutí
Autor: Světlana Vránová (VCPCSO)
Link bezpośredni: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … &Itemid=90
Gorąco polecam jako ciekawą lekturę.
Eva Stets
PwG OTOP
Offline
Witam!
Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać kilka ciekawych tekstów o podróżach członków PwG OTOP. Artykuły są bogato ilustrowane fotografiami i przedstawiają interesujące spotkania z przyrodą i ptakami poza granicami Polski.
1 - I tak można tam przeczytać tekst pt "Nowa Anglia - nowe ptaki", którego autorem jest Jerzy Bartuzi. Jest to bardzo ciekawe sprawozdanie i zdjęcia z pobytu w USA z opisem spotkanych tam ptaków.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro1.php
2 - Drugim interesującym i odmiennym dla polskiej awifauny jest tekst Pawła T. Dolaty pt "Spotkania z sępami płowymi Gyps fulvus i pstrymi Gyps ruepellii w Andaluzji (Hiszpania)". Czytając ten artykuł będziecie mogli poznać bliżej sylwetkę sępa płowego, jego występowanie w Hiszpanii i w Europie a także zobaczycie sporo zdjęć tych ptaków robionych podczas ornitologicznego wyjazdu do Andaluzji.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro2.php
3 - Nastepny tekst nosi tytuł "Park Ornitologiczny Marquenterre (Francja)" i opisuje wrażenia z pobytu w północnej Francji, w regionie Pikardia. Jest to obszar licznie odwiedzany przez ptaki w czasie przelotów a także miejsce lęgów wielu rzadkich gatunków. Autor tekstu: Natalia Kantecka
http://www.pwg.otop.org.pl/podro3.php
4 - Kolejny artykuł przenosi nas znowu do Stanów Zjednoczonych, tym razem przedstawiąc tak egzotycznego dla nas ptaka, jakim jest koliber. O obserwacjach kolibra, jego lotach, gnieździe a nawet (!) karmieniu młodych można przeczytać i zobaczyć na zdjęciach w tekście pt "Spotkania z koliberkiem rubinobrodym Archilochus colubris w USA", którego autorem jest Jerzy Bartuzi.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro4.php
5 - Ostatnim z tej serii artykułem jest opis "magicznego" ornitologicznie zakątka Grecji, jakim jest delta rzeki Evros w północnej Grecji. Wyjaśnienie dlaczego ten obszar uznaje się za "magiczny" znajdziecie w tekście pt "Delta rzeki Evros w Grecji - unikalny zakątek ziemi". Artykuł ilustruje obrazowo Galeria zdjęć. Autor tekstu: Eva Stets.
http://www.pwg.otop.org.pl/podro5.php
Wszystkie wspomniene artykuły znajdują się na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) w dziale "Podróże".
Wyżej podałam bezpośrednie linki do każdego tekstu, tutaj podaję również link do tematu "Podróże":
http://www.pwg.otop.org.pl/podro.php
życzę wszystkim miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP
Offline
Moderator
Poniżej podaje link do swojego artykułu na temat Ptasich piór.
http://www.pwg.otop.org.pl/edu12.php
pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
Offline
Witam!
Informacja ta ukazała się w polskich i greckich tekstach (także w polskiej prasie dla Polonii w Grecji) i nawiązuje do akcji uwolnienia trzech ptaków szponiastych w Delcie Evros w dniu 19 kwietnia 2008 roku.
Specyficznym wyjątkiem tej akcji były rzadko spotykane gatunki wyleczonych ptaków: kania czarna Milvus migrans, gadożer Circaetus gallicus i... dosłowny unikat (nawet na Grecję)-orlik grubodzioby odmiany płowej Aquila clanga fulvescens.
Ptaki zostały dostarczone przez wolontariuszy-pracowników Greckiego Ośrodka Rehabilitacji Dzikich Zwierząt (EKPAZ) a akcję przeprowadzono przy współpracy EKPAZ i ornitologów (w tym także wolontariuszy) z Evros Delta Visitor Centre.
Wiadomość o tym wydarzeniu podano (w wersji greckiej i angielskiej na stronie EKPAZ (www.ekpaz.gr):
Informacja na ten temat znajduje się także w dziale greckim, na stronie PwG OTOP.
Link bezpośredni do info: http://www.pwg.otop.org.pl/grecja7.php
Wspomniana wiadomość zawiera także pdf z mojego artykułu, jaki ukazał się na ten temat w dwumiesiączniku "Woliera".
Link do pdf: http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/uwalnienie.pdf
życzę miłej lektury
Niżej kilka zdjęć z dnia, który pozostawił niesamowite wrażenia:
fot. 1 - kania czarna
fot. 2 - gadożer
fot. 3 - orlik grubodzioby odmiany płowej (zdjęcia 1,2, 3 są robione na chwilę przed odlotem ptaków - fot. Eva Stets)
fot. 4 - moment, gdy wypuszczam na wolność orlika grubodziobego (fot. Eleni Makrigianni)
Z pozdrowieniem
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Witam!
Na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) można przeczytać ciekawy tekst-sprawozdanie autorstwa Pawła T. Dolaty o akcji obrączkowania słowików rdzawych i słowików szarych w dniach 4-27 V 2008.
Była to czesko-polska akcja badawcza „Słowiki/Slaviki” nad Prosną w Południowej Wielkopolsce.
Jak pisze Paweł: "...Zbierano dane siedliskowe, biometryczne i nagrania śpiewu poszczególnych samców. Zaobrączkowano kolorowo i zmierzono, a w większości także nagrano głosy 59 samców słowików (28 szarych i 31 rdzawych). Istnieje podejrzenie, że dwa z nich były mieszańcami międzygatunkowymi..."
Warto przeczytać
Link do tekstu: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … _all&no=80
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP
Offline
Witam!
Na stronie Stołecznego Towarzystwa Ochrony Ptaków (STOP) http://www.stop.eko.org.pl/portal/ w dziale pt Artkuły, w temacie Jerzyki można przeczytać bardzo ciekawy tekst, którego autorami są dr Andrzej Kruszewicz i Agnieszka Czujkowska (studentka V roku Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW w Warszawie).
Artykuł jest zatytułowany "Jerzyki jako pacjenci lecznic weterynaryjnych" a pochodzi z suplementu miesięcznika "Magazyn Weterynaryjny" pt. "Choroby ptaków" (www.magwet.pl).
Link bezpośredni do formy pdf tego tekstu: http://stop.eko.org.pl/portal/upload/fi … erzyki.pdf
Artykuł polecam każdemu sympatykowi jerzyków, warto zapoznać się z jego treścią.
Eva Stets
Offline
Administrator
„Poznaj Świat” Stawów Milickich
Nie online, ale w lipcowym numerze ogólnopolskiego miesięcznika krajoznawczego „Poznaj Świat” (07/2008), na stronach 92-97, ukazał się mój artykuł „Przymierze ptaków i ludzi”, poświęcony Stawom Milickim i żyjącym na nich ptakom, a ilustrowany jak zawsze wspaniałymi fotografiami Saturniny i Artura Homanów. Zachęcam do lektury!
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Offline
Delta Evros - najważniejsza akcja obrączkowania ptaków w Grecji
O bardzo ciekawej akcji obrączkowania ptaków w Delcie Evros, w której miałam okazję brać udział, można przeczytać na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP (http://www.pwg.otop.org.pl/)
Link bezpośredni, pod którym znajduje się tekst:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=112
W Galerii strony PwG OTOP, w moim Albumie pt "Ptaki", można zobaczyć na zdjęciach część z opisanych w tekście ptaków (w sumie 64 zdjęcia).
Link do Galerii: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 50&start=0
Niżej kilka fotek z tej akcji: fot.1 - zimorodek Alcedo atthis, fot.2 - krętogłów Jynx torquilla,
fot.3 - żołna Merops apiaster, fot.4 - gąsiorek Lanius collurio
Pozdrawiam i życzę miłego czytania i oglądania zdjęć
Eva Stets
P.S. Jeżeli strona lub Galeria się nie pokazują (tak się czasami zdarza), proszę próbować po jakimś czasie ponownie.
Offline
Zimowe liczenie ptaków w Delcie Evros, w północnej Grecji
O tym jak liczyliśmy ptaki w Delcie Evros zimą tego roku można było przeczytać w moim tekscie, w numerze 2/2008 dwumiesięcznika "Woliera".
Tekst w formie pdf jest obecnie dostępny także w "greckim dziale" strony PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl).
Link do informacji z Grecji: http://www.pwg.otop.org.pl/grecja.php
Bezpośredni link - z załącznikiem pdf, o zimowym liczeniu w Delcie Evros (a było wówczas co liczyć)
http://www.pwg.otop.org.pl/grecja5.php
życzę miłej lektury
Eva Stets
"Woliera" nr 2/2008 (52) marzec-kwiecień, str. 93-94
"Zimowe liczenie ptaków w Grecji Delta Evros, 2008"
Autor tekstu: Eva Stets
Offline
Moderator
Poniżej podaję link do galerii swoich fotografii
http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/albu … ategoria=8
pozdrawiam
wojtek kaźmierczak
Offline
Witam!
Warto zerknąć na teksty znajdujące się na stronie serwisu www.foto-ptaki.pl - w m.in., w działach "Fotoopowieści" i "Ptaki" możemy zobaczyć niesamowite zdjęcia ale także poczytać o takich ptakach, jak płomykówki, czaple białe i siwe, myszołowy, bieliki, kraski, gęsi, krukowate i inne. Autorami wspomnianych tekstów są Cezary Korkosz, Grzegorz Szkutnik, Tomasz Kłosowski i Antoni Marczewski.
Link bezpośredni do działu "Fotoopowieści": http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428
Link bezpośredni do działu "Ptaki": http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223
Serwis www.foto-ptaki.pl przedstawia w swoich galeriach sporo zdjęć najwybitniejszych polskich fotografów przyrody (galerie w działach "Fotograf miesiąca", "Goście" a także w "Galeryjka").
Na tejże stronie, w dziale "Zapowiedzi" znajduje się również informacja o ostatnim numerze dwumiesięcznika "Woliera", 6/2008 (56) (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=272) .
W zapowiedzi czasopima został podlinkowany mój krótki tekst z ostatniego nr "Woliery" pt: "Spacerując wśród ptaków w Delcie Evros". Tekst ilustrują zdjęcia różnych ptaków, robione w Delcie Evros.
Link bezpośredni: http://www.foto-ptaki.pl/images/stories … _Evros.pdf
życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Witam!
Na stronie głównej serwisu www.foto-ptaki.pl , na miesiąc Grudzień 2008 można znaleźć bardzo ciekawe teksty i wiele informacji o profesjonalnej fototografii przyrodniczej.
Można przeczytać tam m.in. artykuł Tomasza Kłosowskiego o krukach pt "Krucze kruczki" - link bezpośredni do tekstu:
(http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=121). Bogusław Kotlarz przedstawia w swoim tekście pt "Jak fotografować bieliki", uzupełniając go sporą porcją zdjęć (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=249).
W interesującym slide show, którego autorem jest Cezary Korkosz można zobaczyć ok. 200 zdjęć różnych ptaków (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=484), a w dziale "Historia jednego zdjęcia" przeczytać dwie ciekawe relacje: autorstwa Marcina Karetty o czapli siwej (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428) i Łukasza Zandeckiego, opisującego swoje zdjęcie biegusa rdzawego pt "Zatrzymany przez sztorm" - nagrodzone niedawno pierwszą nagrodą w międzynarodowym konkursie fotograficznym (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=428).
W temacie pt Ptaki (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223) - znalazł się, ilustrowany zdjęciami wybitnych fotografów, artykuł Antoniego Marczewskiego o kaczkach nurkujących (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223)
a także nowa i rozszerzona wersja mojego tekstu o obrączkowaniu ponad 11 tysięcy ptaków pod koniec lata w Grecji, w Delcie Evros (http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … Itemid=223).
Więcej informacji na stronie głównej serwisu foto-ptaki: http://www.foto-ptaki.pl/
Pozdrawiam i życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
(warto dodać, że mój artykuł o obrączkowaniu ptaków w Delcie Evros ukazał się w pierwotnej wersji z końcem lata w Aktualnościach na stronie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl ) (czyt. także post wyżej z dnia 23 IX 2008) i jest tam podlinkowany także w dziale Korespondencji z Grecji (http://www.pwg.otop.org.pl/grecja.php).
Offline
Na stronce www.vcpcso.cz (konkretnie na: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=146 ) znajdziecie reportaże z łapania łabędzi w Pardubicach i Hradcu Kralove, które pod liderstwem Pawła Dolaty rozpoczęło się dzisiaj i będzie kontynuowane do poniedziałku 5.1.
Pod linkiem http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 … yt-labuti/ znajduje się reportaż TV z piątkowego łapania. Możecie tam zobaczyć Pawła i mnie...
Zapraszam potrenować czeski
Svě
Offline
Dzięki Sve za info i podanie linków
Na temat styczniowej akcji obrączkowania łabędzi można przeczytać także, na stonie PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl), w tekście Pawła pt: Wyprawa PwG OTOP nad Bajkal, czyli do … Czech Wschodnich.
Link bezpośredni do pełnej relacji Pawła: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=150
O zeszłorocznych wydarzeniach i rozpoczętej współpracy PwG OTOP z Wschodnioczeskim Oddziałem Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego - przekazałam info w jednym z pierwszych postów wyżej (09.02.2008), gdzie są podane linki do stron PwG OTOP i VCPCSO z pełnymi relacjami z wyprawy w 2008 roku.
Powodzenia w kolejnych akcjiach obrączkowania łabędzi w Czechach .
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP
sve napisał:
Na stronce www.vcpcso.cz (konkretnie na: http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=146 ) znajdziecie reportaże z łapania łabędzi w Pardubicach i Hradcu Kralove, które pod liderstwem Pawła Dolaty rozpoczęło się dzisiaj i będzie kontynuowane do poniedziałku 5.1.
Pod linkiem http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/2 … yt-labuti/ znajduje się reportaż TV z piątkowego łapania. Możecie tam zobaczyć Pawła i mnie...
Zapraszam potrenować czeski
Svě
Offline
Dzisiaj zostało zaobrączkowanych 27 labędzi, podczas niesamowitej akcji. Przy pomocy sznurka naprowadziliśmy labędzie z wody na lód i złapaliśmy prawie całe stado. Nie udało się złapać tylko 2 osobników. Złapanych zostało i kilka labędzi zaobrączkowanych w ramach naszego projektu w zeszłym roku.
Reportaż i zdjęcia są na http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … Itemid=146
Svě
Offline
Administrator
Obszerna fotorelacja Petra Suvorova z w/w akcji na http://txecoloco.rajce.idnes.cz/Zimni_k … den_2009/#
PTD
Offline
Jeszcze raz czeskie łabędzie. Na stronce Czeskiego radia http://www.rozhlas.cz/priroda/porady/_zprava/535231 możecie przeczytać, ale nawet posłuchać reportażu z łapania w Pardubicach. Możecie na żywo usłyszeć głos Wojtka Kaźmierczaka i Pawła Dolaty.
Zapraszam.
Sve
Offline
Witam!
Na stronie Południowowielkopolskiej Grupy OTOP (www.pwg.otop.org.pl lub www.pwg.otop.org.pl) ukazały się ostatnio ciekawe sprawozdania z obserwacji i liczenia ptaków w Kaliszu a także z akcji obrączkowania łabędzi niemych (również w Kaliszu).
Pierwszą info z dnia 11 stycznia 2009 o akcji obączkowania łabędzi i obserwacji ptaków w Kaliszu, można przeczytać pod linkiem:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=152
Drugi, bardzo ciekawy tekst, to dwa sprawozdania: z zimowego liczenia i obserwacji ptaków i drugiej w tym roku akcji obrączkowania (i odczytów obrączek) łabędzi niemych w Kaliszu, w dniu 18 stycznia 2009:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=154
Teksty (ilustrowane zdjęciami) opracowali: Paweł T. Dolata i Tomasz Pietrzak (PwG OTOP)
Niżej kilka foto z obu wydarzeń, opisanych na stronie PwG OTOP (fot. Tomasz Pietrzak):
- zaobserwowany samiec karolinki i czernicy (fot.1)
- Paweł T. Dolata wśród łabędzi (fot. 2)
- członkowie Grupy w akcji (fot.3)
- zaobrączkowany łabędź niemy (fot.4)
Więcej zdjęć, autorstwa Janiny i Jerzego Bartuzich z obrączkowania łabędzi w Kaliszu (w dniu 11 stycznia) można zobaczyć w Galerii PwG OTOP , w "Wydarzeniach PwG OTOP".
Link bezpośredni: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/gale … 96&start=0
życzę miłej lektury
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline