Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Witam!
Na stronie g³ównej PwG OTOP (www.pwg.otop.org.pl) mo¿na przeczytaæ ciekawy tekst Paw³a Dolaty o obr±czkowaniu bocianów czarnych na terenach Po³udniowej Wielkopolski.
Tekst przedstawia tegoroczne obr±czkowanie tych ptaków a podane w nim linki nakieruj± czytelnika do porzednich przedsiêwziêæ obr±czkowania bocianów czarnych, które maj± miejsce w wyniku prowdzonej przez PwG OTOP akcji pt "Aktywna ochrona bociana czarnego Ciconia nigra w Po³udniowej Wielkopolsce".
Pawe³ T. Dolata, "Kontrole gniazd i obr±czkowanie bocianów czarnych", strona g³ówna PwG OTOP, Aktualno¶ci 2007
Link do tego tekstu pod: http://www.pwg.otop.org.pl/aktu174.php
Zyczê mi³ej lektury
Eva Stets
Offline
Witam!
Pozwolê sobie tutaj zacytowaæ fragment postu Paw³a T. Dolaty z dnia 6 sierpnia 2007, z tematu "Ciekawe publikacje", dotycz±cy ksi±¿ki pt „Gmina Sieroszewice: przyroda – historia – zabytki”, której autorem jest Marek Olejniczak:
Pawe³ T. Dolata napisał:
Ksi±¿ka nie o bocianach, ale ogólnie o przyrodzie, zabytkach i historii gminy Sieroszewice (s±siedzi gminy Przygodzice od wschodu) http://www.pwg.otop.org.pl/aktu172.php
....Tak¿e ciekawe dane o bocianach czarnych w gminie (lasy nadle¶nictwa Taczanów), w tym odczyty obr±czek oznakowanych jako pisklêta ptaków w czasie wêdrówki w Szwajcarii i dwukrotnie w Izraelu.
Ksi±¿kê polecam ka¿demu kto interesuje siê Po³udniow± Wielkopolsk±, jej autor - Marek Olejniczak - zebra³ mnóstwo ciekawych informacji o tej ma³o znanej, a bardzo ciekawej przyrodniczo, historycznie i krajoznawczo gminie.
pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Pozdrawiam i równie¿ ¿yczê mi³ej lektury
Eva Stets
Offline
Witam!
Sympatykom bociana czarnego polecam dla pog³êbienia informacji o ich ochronie i obr±czkowaniu ciekawe teksty autorstwa Paw³a T. Dolaty, które mo¿na przeczytaæ na stronie g³ównej PwG OTOP pod:
http://www.pwg.otop.org.pl/obro11.php
http://www.pwg.otop.org.pl/aktu174.php
http://www.pwg.otop.org.pl/bocian6.php
pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Użytkownik
na stronie tvn24 jest krótki filmik z bocianem czarnym w roli g³ównej, nakrêcony w Kro¶cienku nad Dunajcem
http://www.tvn24.pl/2120698,0,0,1,1,wideo.html
Pozdrawiam
Strong
Offline
Administrator
Je¶li kogo¶ interesuje artyku³ o eliminacji pisklaka u bociana czarnego i ciekawe omówienie tego zjawiska -
Klosowski G., Klosowski T., Zielinski P. 2002. A case of parental infanticide in the Black Stork C. nigra. Avian Science 2, 1: 59-62;
- to proszê o mail na p.dolata@op.pl, wy¶lê pdf. Tekst jest niestety (dla nas, dla autorów to lepiej) w ca³o¶ci po angielsku, ostrzegam te¿ najbardziej wra¿liwych, ¿e s± tu zamieszczone dokumentacyjne foto tego przypadku.
W tym przypadku nieznanej p³ci bocian po nakarmieniu ca³ej pi±tki (czyli wyj±tkowo du¿ego lêgu) wyrzuci³ z gniazda najmniejszego i najmniej aktywnego z nich, ale ¿ywego, nie próbuj±c go zje¶æ. Obserwacja pochodzi³a z 1979 r. z Lasów £ochowskich 70 km od Warszawy, ale zosta³a opublikowana dopiero w³a¶nie w 2002 r.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Offline
Użytkownik
Ju¿ dawno nic mnie tak nie zbulwersowa³o, jak przeczytana na stronie "Lasy Pañstwowe" pod poni¿szym linkiem informacja sprzed kilku dni o bezgranicznej g³upocie i okrucieñstwie niektórych ludzi. Mam nadziejê, ¿e sprawcy zostali lub zostan± ujêci i surowo ukarani.
http://www.lp.gov.pl/Members/Haze/aktua … il-bociany
Offline
Użytkownik
Znalza³am wspania³e zdjêcia bociana czarnego wykonane w Wielkopolsce. Wys³a³am malia do autora tych fotek z zapytaniem czy mogê te zdjêcia zaprezentowaæ na naszym forum. W oczekiwaniu na odpowied¼ wklejê tylko jedno... mo¿e nie bêdzie mia³ mi tego za z³e....
Otrzyma³am maila, ¿e tak± zgodê uzyskam. Ponadto do zdjêæ do³±czony bêdzie komentarz. Super
Ostatnio edytowany przez Lara (2008-09-01 14:52:41)
Offline
Administrator
Okres lêgowy bocianów czarnych z Francji na podstawie monitoringu satelitarnego
Gdy mowa o tematyce monitoringu satelitarnego tego gatunku, trzeba wspomnieæ te¿ artyku³ o lêgowych bocianach czarnych z nadajnikami satelitarnymi z Francji sprzed kilku lat:
Jiguet F., Villarubias S. 2004. Satellite tracking of breeding black storks Ciconia nigra: new incomes for spatial conservation issues. Biological Conservation 120.
¦ledzono za pomoc± miniaturowych nadajników (waga 70 g) w roku 2000 dwie pary doros³e lêgowe (maj±ce gniazda w odleg³o¶ci 19 km od siebie), badaj±c g³ównie czêstotliwo¶æ i d³ugo¶æ przelotów na ¿erowiska. Odleg³o¶ci by³y zaskakuj±co du¿e, a¿ do 20 km od gniazda. Obszar terytoriów ptaków lêgowych w czasie opieki nad pisklakami wynosi³ a¿ 55-172 tys. ha, dla ptaków nielêgowych nawet 121-183 tys. ha. Ponad po³owê zasiêgu obejmowa³y lasy, g³ównie li¶ciaste. Zasadniczy wniosek to konieczno¶æ ochrony terenów ¿erowiskowych i czystych akwenów wodnych w takim promieniu od gniazda, je¶li chce siê chroniæ ten gatunek.
Artyku³ jest po angielsku, dlatego przet³umaczy³em tu podstawowe dane. Zawiera mapki stwierdzeñ, czytelne dla nieznaj±cych tego jêzyka. Zainteresowanym chêtnie prze¶lê pdf. mailem, proszê „zamawiaæ” na p.dolata@op.pl
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.skygroup.pl
Offline
Witam!
W dziale "Ptaki", na stronie serwisu www.foto-ptaki.pl znajduje siê obszerny tekst Antoniego Marczewskiego (lidera Warszawskiej Grupy OTOP) o ptakach brodz±cych.
Ostatnia, dziewi±ta, strona tego tekstu jest po¶wiêcona bocianom czarnym, link bezpo¶redni:
http://www.foto-ptaki.pl/index.php?opti … mitstart=8
Tekst ilustruj± ciekawe zdjêcia autorstwa Paw³a Wietechy, Marcina Karetty i Grzegorza K³osowskiego.
Pozdrawiam
Eva Stets
PwG OTOP, HOS-Hellas
Offline
Pisali¶my tutaj ju¿ o projekcie Afrycka Odysea i Nowa Odysea: (http://www.rozhlas.cz/odysea/portal/) - obserwacje bocianów czarnych z nadajnikami, które organizuje Czeskie Radio wspólnie z ornitologami.
Znalaz³am broszury, opisujace projekt i jego wyniki. Jedna jest tutaj: http://www.rozhlas.cz/odysea/html/Nova_odysea_2.pdf (droga czarnych bocianów z Syberii do Indii) - tak¿e po angielsku, druga tutaj: http://www.rozhlas.cz/odysea/html/Nova_odysea_1.pdf (historia bocianów Petra, Romana, Kateøiny) - te¿ po angielsku i po rosyjsku.
Offline
Administrator
Na stronie wspó³pracuj±cego z PwG OTOP Nadle¶nictwa Jarocin od ubieg³ego roku znajduje siê mój artyku³ o bocianie czarnym ogólnie i na terenie Nadle¶nictwa:
Trzeba wej¶æ na stronê g³ówn± http://jarocin.lasypanstwowe.poznan.pl i klikn±æ na czerwony tytu³ „Bociany czarne w Nadle¶nictwie Jarocin”
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Offline
Administrator
Witam!
Na stronie czeskiego czasopisma „Ochrana prirody“ polecam dostêpny online na http://www.casopis.ochranaprirody.cz/Vy … cerni.html a pochodz±cy z nru 4/2009, bardzo dobry, przegl±dowy
artyku³ pod tytu³em „HnÃzdà u nás na¹i èápi èernÃ? Sledovánà èápù èerných v ÈR – nejnovìj¹à poznatky”, czyli „Gniazduj± u nas nasze bociany czarne? Badania bocianów czarnych w Republice Czeskiej – najnowsze wyniki” autorstwa dra Frantiska Pojera .
Warto trochê potrudziæ siê z jêzykiem czeskim (albo angielskim w Summary).
Dla leniwych podstawowe informacje z artyku³u:
- w latach 1994-2000 oznakowano w Republice Czeskiej a¿ 3096 bocianów czarnych, z tego 2084 plastikowymi obr±czkami do odczytu; jest to imponuj±cy wynik przy populacji licz±cej 300-400 par, i to gatunku, którego gniazda s± trudne do wykrycia i wej¶cia do znakowania;
- ptaki te wêdruj± na zimowiska zarówno na po³udniowy wschód (przez Turcjê), jak i po³udniowy zachód (przez Gibraltar), wyj±tkowo na po³udnie przez W³ochy i Korsykê;
- dziêki obr±czkom potwierdzono zimowanie czeskich ptaków ju¿ w pd. Hiszpanii i Izraelu;
- uzyskano 32 wiadomo¶ci powrotne o osiedleniu siê tych ptaków w sezonie lêgowym (z tego 28 przy gniazdach), poza Republik± Czesk± tak¿e z Austrii i Niemiec;
- odleg³o¶ci osiedlenia wynios³y od 0 (ptak gniazdowa³ w roku 2008 w gnie¼dzie gdzie siê wyklu³ w 2005!) do ponad 400 km (4 ptaki, tj. 12 %), ¶rednio 104 km;
- u ptaków gdzie uda³o siê oznaczyæ p³eæ, odleg³o¶ci te dla 6 samców siêga³y kilkudziesiêciu km, dla jedynej samicy 245 km. Takie zró¿nicowanie jest typowe dla ptaków szponiastych i bociana bia³ego, co udowodnili¶my dla Polski z parokrotnie wspominanym na forum artykule Chernetsov N., Chromik W., Dolata P. T., Profus P., Tryjanowski P. 2006. Sex-related natal dispersal of White Storks (Ciconia ciconia) in Poland: how far and where to? Auk 123, 4: 1103-1109;
- w czasie gniazdowania ptaki te by³y w wieku 2-12 lat, najczê¶ciej (8 przypadków) w 6 roku ¿ycia;
- ¶rednia dla pierwszego znanego gniazdowania wynios³a 4,8 roku, dla wszystkich znanych przypadków – 5,6;
- dziêki obr±czkom plastikowym potwierdzono lêg w dzikiej przyrodzie bociana czarnego, który wyklu³ siê i wychowa³ w niewoli z ZOO Praha (ZOO to corocznie pozwala odlecieæ wychowanym tam m³odym bocianom czarnym), ptaki z ZOO Praha normalnie wêdruj± na zimowiska – by³y obserwowane np. na przelocie w Szwajcarii i Izraelu.
W czeski tekst i tak warto wej¶æ, bo s± tam interesuj±ce wykresy i tabelka z danymi ¼ród³owymi oraz ³adne fotki.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
Witam!
W³a¶nie trafi³ do mnie od autora nienowy, ale bardzo dobry artyku³ o pokarmie bociana czarnego w Bu³garii:
Miltschev B., Kodshabaschev N., Tschobanov D. 2000. Zur Nahrung des Schwarzstorchs Ciconia nigra nach der Brutzeit in Südost-Bulgarien. Vogelwelt 121: 51-53..
Tekst jest po niemiecku z angielskim abstraktem, zainteresowanym prze¶lê pdf.
Podstawowe informacje z artyku³u:
- przebadano 42 zrzutki (wypluwki) bocianów czarnych, zebranych 12 sierpnia 1999 r. z okolic Burgas w pd-wsch. Bu³garii;
- wypreparowano z nich 3980 ofiar;
- prawie ca³o¶æ pokarmu stanowi³y owady, w tym a¿ 93,3 % ofiar prostoskrzyd³e Orthoptera (g³ównie z rodzaju Decticus - 88,4 % ca³o¶ci), ponadto znacz±cy by³ udzia³ chrz±szczy (5,8 % ofiar), g³. biegaczowatych Carabidae (3,1 % ca³o¶ci)
- na 3980 ofiar tylko dwie stanowi³y norniki, by³y to jedyne krêgowce, nie by³o wcale ryb i p³azów!
Taka dieta, bardzo ró¿ni±ca siê od tej bocianów czarnych ze ¶rodkowej Europy w sezonie lêgowym (g³ównie ryby), wynika z ¿erowania bu³garskich b. czarnych na suchych, otwartych siedliskach, podobna jest za to do diety bociana bia³ego na takich siedliskach.
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
PwG OTOP
www.pwg.otop.org.pl
www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
Witam!
Odlot bocianów z Polski, czarnych ju¿ te¿, daje trochê czasu na poszukiwanie informacji o nich w literaturze. W Internecie jest tego sporo, choæ nie zawsze ³atwo znale¼æ. Wiêkszo¶æ jest po angielsku, wiêc niektóre postaram siê przybli¿yæ tym, którzy tego jêzyka nie znaj± – zachêcam te¿ do zamieszczania w tym w±tku w³asnych streszczeñ innych, ciekawych w Waszej ocenie publikacji.
Ciekawostk± jest publikacja ze s³oweñskiego pisma „Biota“ o bocianach czarnych z zupe³nie bia³ymi ogonami, czyli z kompletem sterówek bia³tych, zamiast zwyk³ych czarnych. Osobniki takie widziano w roku 2000 w locie nad obszarem zwanym Lonjsko polje w Chorwacji i nad bia³orusk± czê¶ci± Puszczy Bia³owieskiej.
Vogrin M., Dyczkowski J. 2000. Unusual coloration of the Black Stork Ciconia nigra. Biota 1, 2: 75-77.
Autorzy ci wspominaj± te¿ o wczesniejszych notatkach na ten temat z pisma British Birds z lat 1980 (Olsson i in., tom 73, str. 10) i 1982 (Ryder i Ryder, tom 75, str. 93), ale póki co nie mam do nich dostêpu – mo¿e kto¶ z Forumowiczów?
A mo¿e komu¶ uda siê zobaczyæ takiego bociana (niezupe³nie) czarnego w terenie? Polecam Waszej uwadze!
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Administrator
Ahoj!
Na odbytej 22-24.10 bardzo ciekawej konferencji VÈP ÈSO, bardzo sprawnie zorganizowanej przez nasz± Sve z kolegami (patrz Jej przedwczorajszy wpis w http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … id=215&p=4) – przy okazji dziêkujê i gratulujê - znalaz³a siê bardzo ciekawa prezentacja modelowania liczebno¶ci bociana czarnego w Republice Czeskiej.
Pojer F., Jindrová M. 2010. Poèetnost èápa èerného v ÈR – odhady a model. W: Vránová S. (ed.). Metody a výsledky výzkumu ptaèÃch populacà V. SbornÃk abstraktù z celostátnà ornitologické konference k 35. výroèà zalo¾enà Východoèeské poboèky Èeské spoleènosti ornitologické 22.-24.10.2010. VÈP ÈSO, Pardubice: 39.
Na podstawie wynajdywania gniazd i obserwacji ptaków w rewirach liczebno¶æ tego gatunku ustalono w Republice Czeskiej na 319 par lêgowych w roku 1994, a 375 par w roku 2004. Poniewa¿ jednak jest to gatunek trudny do wykrycia, zastosowano bardzo ciekawe modelowanie liczebno¶ci. Po pierwsze przeliczono dane z dobrze zbadanych powierzchni próbnych na ca³± powierzchniê odpowiednich siedlisk tego gatunku w kraju. Po drugie, porównano % ptaków z obr±czkami w obserowanych parach lêgowych i ilo¶ci znakowanych w kraju m³odych ptaków. Ostatecznie oszacowano, i¿ w kraju tym gniazduj± 524 pary tych ptaków.
Jak ju¿ poda³a Sve, pe³en zeszyt z materia³ami konferencyjnymi, po czesku (wystarczy trochê wysi³ku, by Polak zrozumia³ sens), z angielskimi abstraktami, jest do ¶ci±gniêcia ze strony VÈP ÈSO:
http://www.vcpcso.cz/archiv/konference/ … e_2010.pdf
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl
Offline
Użytkownik
Dzi¶ 24.03.11 w radio podali,¿e w Przygodzicach wyl±dowa³ czarny bocian.
Offline
Użytkownik
W Internecie pojawi³ siê dzi¶, 24 marca, artyku³ o pierwszym tegorocznym bocianie czarnym w okolicach Stawów Przygodzickich:
http://www.rp.pl/artykul/631729_Bocian- … Jeden.html
Artyku³ ten powsta³ na podstawie informacji pana Paw³a T. Dolaty.
Offline
Administrator
Wielka kariera medialna obserwacji bociana czarnego na Stawach Przygodzickich przez Macieja Urbaniaka :-)
Ów bocian czarny to ten raportowany na naszym forum przez Maæka Urbaniaka z Po³udniowowielkopolskiej Grupy OTOP, patrz http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 173#p30173
Maciej mia³ szczê¶cie, bo na tych samych stawach byli¶my 20 marca i pomimo wielu ciekawych obserwacji (pisa³a o tym Jana na http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 206#p30206) boæka czarnego nie uda³o nam siê spotkaæ.
Obserwacj± Macieja (udokumentowan± fotografi±) zainteresowa³a siê Polska Agencja Prasowa, przygotowuj±c po rozmowie ze mn± depeszê na niej opart±:
http://www.pap.com.pl/palio/html.run?_I … 1785190210
Po depeszy PAP informacjê tê w niewiele ró¿ni±cej siê formie (z ró¿nymi zniekszta³ceniami tego co powiedzia³em, których jest ³±cznie za wiele, by tu je omawiaæ, choæ niektóre s± ra¿±ce, jak sam tytu³ informacji na http://www.epoznan.pl/news-news-24267-P … lkopolsce, nie jest to przecie¿ pierwszy bocian w Wielkopolsce, nie mówi o tym nawet ten artyku³), podano dzi¶ w radio (patrz ni¿ej post ayli) i na ponad 20 ró¿nych stronach www, o jednej z nich wspomina ni¿ej Kamila, poni¿sze zestawienie pewnie jest na razie niepe³ne, bêdê uzupe³nia³ w ¶lad za wyszukiwaniem:
http://wiadomosci.onet.pl/regionalne/po … omosc.html
http://polskalokalna.pl/news/pojawil-si … ch,1614859
http://fakty.interia.pl/wiadomosci/mazo … 14859,3286
http://www.polskieradio.pl/5/441/Tematy/55399,23463
http://wiadomosci.gazeta.pl/Wiadomosci/ … awach.html
http://wyborcza.pl/1,91446,9315185,Wiel … awach.html
http://www.salon24.pl/news/115359,wielk … godzickich
http://www.rmf24.pl/fakty/polska/news-n … nId,331173
http://24kurier.pl/Aktualnosci/Kraj/Prz … ian-czarny
http://www.orange.pl/regionalne.phtml
http://www.orange.pl/kid,4000002910,id, … ticle.html
http://www.farmer.pl/drukuj/26536.html
http://wiadomoscidnia.com/content/na-st … ian-czarny
http://www.aktualnosci.web-portals.pl/4 … elkopolski
http://www.bippl.pl/pojawil-sie-pierwsz … odzickich/
http://cosiestalo.pl/news/lokalne/wiado … godzickich
http://www.forum.kobiet.pl/pierwszy-boc … 19379.html
http://www.epoznan.pl/news-news-24267-P … elkopolsce
http://ostrow-wielkopolski.info/2011/03 … an-czarny/
http://ostrow.naszemiasto.pl/artykul/83 … 24d8,1,3,3
http://krotoszyn.naszemiasto.pl/tag/boc … dzice.html
http://pleszew.naszemiasto.pl/artykul/8 … ,id,t.html
http://www.gminaprzygodzice.info/2011/0 … ny-na.html
Ufff! Chyba najbardziej medialny (w tym momencie – na pewno) bocian czarny (poza obserwowanymi przez kamery internetowe, np. z Estonii)
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Populacja bociana czarnego (Ciconia nigra) w Wielkopolsce w latach 2005 i 2006
Na stronie internetowej Zespo³u Parków Krajobrazowych województwa wielkopolskiego s± do pobrania w formie pdf, wydawane przez nich biuletyny. Podajê adres strony, gdzie (na dole) mo¿na pobraæ pe³n± tre¶æ biuletynów Parków Krajobrazowych Wielkopolski, jakie ukaza³y w latach 2007-2010: http://www.zpkww.pl/artdown.php?d=34
Nie pisa³abym tego tutaj, gdyby nie fakt, ¿e w biuletynie z 2008 roku jest dostêpny obszerny artyku³ o bocianie czarnym. Oto jego dane:
Jerzy Ptaszyk, Populacja bociana czarnego (Ciconia nigra) w Wielkopolsce w latach 2005 i 2006, Biuletyn Parków Krajobrazowych Wielkopolski, Zeszyt 14(16) – Poznañ 2008, str. 20-48
Link bezpo¶redni do zawarto¶ci pdf, gdzie mo¿na przeczytaæ i pobraæ tekst jest: http://www.zpkww.pl/zalaczniki/biuletyn/bpkw2008.pdf
Offline
Administrator
Witam!
W dodatku „Wie¶ci z Lasu“ do „Gazety Jarociñskiej“ ukaza³ siê m.in. mój artykulik o letnim obr±czkowaniu bocianów czarnych w Nadle¶nictwie Jarocin, z udzia³em m.in. naszych forumowiczów Bartosza i Micha³a, oraz o odczytach obr±czek tych ptaków w Niemczech i Izraelu.
Dolata Pawe³ T. 2011. Obr±czkowanie i wêdrówki bocianów czarnych z Nadle¶nictwa Jarocin. Wie¶ci z Lasu. Dodatek specjalny do Gazety Jarociñskiej nr 10 (74): 4.
Dodatek jest dostêpny jako pdf na stronie http://www.jarocin.poznan.lasy.gov.pl/. Ilustruj± go zdjêcia wykonane przeze mnie i przez naszego wspinacza Marka Loritza (to po prawej, wykonane na gnie¼dzie). Zapraszam do lektury! :-)
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline