Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Użytkownik
Witam wszystkich.
Choć to jeszcze zima to postaram się przybliżyć Wam pewnego Bociana. Pomyślałam, że należy zająć się poszukiwaniem bociana w formie piernika toruńskiego i przynieść (bocianowi) należną mu sławę, jednocześnie poprawiając sobie i Wam nastrój. Dokonałam rozeznania i mam dla Was niespodziankę. Przekażę ją w dwóch (może będzie później trzecia) odsłonach. Dziś pierwsza odsłona. Jest to odlew ceramiczny. (zdjęcie poniżej)
Prawda, że piękny?
Istnieje również forma drewniana m.in. powyższego bociana, zrobiona z jednego klocka drewna. Po jednej stronie widnieje obrazek "ADAM i EWA", po drugiej "BOCIAN niosący w dziobie dwoje niemowląt" - niemowlęta w ozdobnych powijakch. U nóg bociana rośnie trzcina i kwiaty. (jak na powyższym odlewie)
Znaki: wypalone H.T.
materiał: jabłoń
wymiary: 37 x23cm
XVIII w.
H.T. - to firma założona przez Hermana Thomasa.
W zespole pochodzącym z firmy H. Thomas był więc prawdopodobnie artysta, który wykonał tę formę p i e r n i k o w ą.
Forma i odlew znajdują się w Muzeum Okręgowym w Toruniu.Zdjęcie i opis, który przedstawiłam również otrzymałam, za co przy okazji serdecznie dziękuje, od Kustosza tegoż Muzeum.
Druga odsłona niespodzianki w I-szej połowie marca i jest TUTAJ (wpis 2008-03-04 14:06:44)
Pozdrawiam wszystkich Bocianolubów.
Ostatnio edytowany przez kika48 (2010-12-30 12:58:46)
Offline
Kika48 - bardzo interesujący wpis i gratuluję wspaniałego pomysłu Takie poszukiwanie bocianich wątków czy motywów, w sztuce, rękodziele, poezji... może być naprawdę bardzo zajmujące i pouczające, nie tylko poszerzając naszą wiedzę ale też dostarczając wielu wrażeń. No i w przyjemny sposób wypełniając nam czas oczekiwania na "nasze" bociany. Zachęcam wszystkich forumowiczów do poszukiwań i dzielenia się swoimi znaleziskami.
A na dobry początek przedstawiam obraz "Bociany" - dzieło naszego wybitnego malarza Józefa Chełmońskiego (1849 - 1914).
Już za jakieś 2 miesiące i my będziemy tak zadzierać głowy i wyciągać szyje...
Ostatnio edytowany przez Zbychur (2008-01-26 16:57:25)
Offline
Tym razem do naszej skromnej (na razie ) kolekcji bocianich wizerunków dołączam bociana z... kamienia, a dokładniej mówiąc z czerwonego piaskowca.
Kamienna figura bociana znajduje się na zachodniej fasadzie katedry Notre Dame w Strasburgu (Francja) wchodząc w skład niezwykle bogatej dekoracji rzeźbiarskiej. Okazuje się bowiem, że w symbolice chrześcijańskiej bocian ma swoje znaczenie. Jako zjadający węże przypisany został Matce Boskiej – zwyciężczyni węża kusiciela. Biało-czarne upierzenie bociana interpretowano jako odniesienie do ziemskiej i niebiańskiej istoty Chrystusa. Powrót bociana - zapowiedź nadejścia wiosny, odnoszono do Zwiastowania Maryi oraz do zapowiedzi przyjścia Zbawiciela. Troskliwa opieka i miłość do młodych sprawiły, że bocian stał się również symbolem miłości bliźniego.
Źródło zdjęcia http://www.zum.de/Faecher/G/BW/Landesku … /index.htm
Bocian jest tez uznany za symbol Alzacji - jedynego rejonu Francji, gdzie jeszcze gnieżdżą się bociany.
Ostatnio edytowany przez Zbychur (2008-02-07 15:11:54)
Offline
Administrator
Witam!
Ten wątek poświęcimy na ciekawostki z zakresu Bociany, ich wizerunki i nazwy w historii.
Bociany, bo ujmiemy w nim oba gatunki z Europy: bociana czarnego i białego.
W temacie zaznaczamy też, że dotyczy on nie tylko historycznych informacji o samych bocianach, ale także ich wizerunków i nazw. Czyli będzie to tamat luźniejszy, nie dotyczący tylko samych bocianów, ale i ich szeroko rozumianej pośredniej roli w kulturze, historii, itp.
Zostały tu też przeniesione pasujące tu najbardziej wcześniejsze posty na te tematy.
Mam nadzieję, że temat się spodoba.
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl
Offline
Administrator
No to zaczynamy!
Bocian biały w godle 312. Czechosłowackiego Dywizjonu Myśliwskiego Royal Air Force
Lecący bocian biały był umieszczony w godle, czyli znaku (po angielsku „crest“ lub „badge“) 312. Czechosłowackiego Dywizjonu Myśliwskiego Royal Air Force (Królewskich Sił Powietrznych Wielkiej Brytanii). Po czesku jednostka ta nazywała się 312. československá stíhací peruť RAF, a po angielsku No. 312 (Czechoslovak) Squadron RAF. Cztery takie czechosłowackie (narodowościowo głównie czeskie) dywizjony lotnicze (z numeracją 310-313) sformowano w latach 1940-1941 na podobnych zasadach jak słynne polskie dywizjony (o numeracji 300-309 i 315-318), z lotników-uciekinierów spod niemieckiej okupacji obu krajów, którzy znaleźli się w Wielkiej Brytanii i kontynuowali walkę jako żołnierze czechosłowackich lub polskich sił zbrojnych na obczyźnie, a jednocześnie ochotnicy RAF. Co ważne, po dostaniu się do niemieckiej niewoli groziła im śmierć - na podstawie art. 91 kodeksu karnego Protektoratu Czech i Moraw (okupacyjny twór, stworzony przez Niemców) uznawani byli za zdrajców tego państwa.
Dywizjon 312 sformowano latem 1940 r. i w październiku zdążył wziąć udział w ostatniej fazie słynnej Bitwy o Anglię, w ślad za wcześniej do niej wprowadzonymi czechosłowackim dywizjonem 310 oraz polskimi dywizjonami 302 (Poznańskim) i 303 (Warszawskim im. Tadeusza Kościuszki, opisanym w słynnej książce Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303“, zainspirowanej przez pamiętnik jednego z pilotów – Mirosława Feriča, pochodzącego z mojego miasta: Ostrowa Wielkopolskiego ).
„Bociani“ znak 312 Dywizjonu wyglądał tak:
http://www.ww2aircraft.net/forum/album/ … crest.html
http://cz-raf.hyperlink.cz/Units/312.html
Specjalnego tekstu z historią tej jednostki po polsku w Internecie nie znajdziemy, po angielsku jest sporo, np. http://en.wikipedia.org/wiki/No._312_%2 … uadron_RAF Po czesku również, np. (co najmniej dla Sve i Joski Vrány : http://cs.wikipedia.org/wiki/312._česko … _peruť_RAF
W skrócie podam więc na podstawie tej ostatniej strony, że 312. dywizjon walczył w latach 1940-1945 na słynnych myśliwcach Hawker Hurricane, a potem Supermarine Spitfire, oraz że: „Podczas wojny jednostka wykonała 17 472 lotów bojowych w łącznym czasie 10 364 godzin operacyjnych. Jej piloci zestrzelili 14 samolotów niemieckich na pewno, 9 prawdopodobnie i 19 uszkodzili. Podczas wojny w 312. dywzijonie służyło 141 pilotów (132 Czechosłowaków, ośmiu Brytyjczyków i jeden Amerykanin). Straty jednostki wynosiły 6 wziętych do niewoli i 17 poległych (z tego jeden Brytyjczyk)“.
Ciekawe jest, skąd pomysł na akurat takie godło jednostki. Kilka stron www, np. http://www.raf.mod.uk/bob1940/266to312.html http://www.ferdinando.org.uk/alois.htm i najbardziej wg mnie wiarygodna http://www.aerostories.org/~aerobiblio/article1915.html bo cytująca dobrą monografię tej jednostki pod tytulem „N°.312 (Czechoslovak) Squadron 1940-1945“ (autorzy Tomas Polak i Jiri Rajlich), twierdzą, że nazwiązywało on do godła słynnych francuskich grup myśliwskich GC I/5 i GC II/5 „Cigognes“, bo niektórzy czechosłowaccy piloci dywizjonu 312 w ich składzie skutecznie walczyli z Niemcami we Francji w roku 1940, przed wycofaniem się do Wielkiej Brytanii.
Moim zdaniem przyjęcie bociana jako godła jednostki było też związane z prostym faktem historykom nieznanym, że gatunek ten w Wielkiej Brytanii nie występował, za to w przedwojennej Czechosłowacji dość licznie, był więc jakimś wyróźnikiem tego kraju w W. Brytanii. Może jakieś znaczenie miały też dalekie wędrówki gatunku, podobne do losów czechosłowackich lotników: do Wielkiej Brytanii docierali z wieloma problemam, poprzez kordony graniczne, głównie przez Polskę, Bałkany i Morze Śródziemne (do wybuchu wojny przez Bałtyk) i Francję.
Mogło być ważne wreszcie właśnie to, że tak jak bociany wracają zawsze na wiosnę do opuszczonych jesienią gniazd, tak czechosłowaccy lotnicy oczekiwali, że wrócą po zwycięstwie do swego kraju? I faktycznie wrócili w glorii zwycięzców roku 1945, ale na krótko, bo po przewrocie komunistycznym w lutym 1948 r. część z nich aresztowały komunistyczne służby bezpieczeństwa, część znów po kryjomu uciekła na Zachód, inni zostali zwolnieni z lotnictwa. Ich losy w popularnej formie obrazuje czeski film z 2001 roku „Tmavomodrý svět“ w reżyserii Jana Svěráka, pokazywany w Polsce jako „Ciemnoniebieski świat“, patrz http://pl.wikipedia.org/wiki/Ciemnoniebieski_świat
Długa opowieść, wiele wątków i trochę niejasności, ale taka jest historia.
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl
Offline
Użytkownik
Paweł T. Dolata napisał:
Witam!
Ten wątek poświęcimy na ciekawostki z zakresu Bociany, ich wizerunki i nazwy w historii.
Bociany, bo ujmiemy w nim oba gatunki z Europy: bociana czarnego i białego.
W temacie zaznaczamy też, że dotyczy on nie tylko historycznych informacji o samych bocianach, ale także ich wizerunków i nazw. Czyli będzie to tamat luźniejszy, nie dotyczący tylko samych bocianów, ale i ich szeroko rozumianej pośredniej roli w kulturze, historii, itp.
Mam nadzieję, że temat się spodoba.
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl
pomysł bardzo ciekawy
mam nadzieję, że będzie się rozwijał!
Offline
Użytkownik
Idąc Pawła tropem dotyczącym lotnictwa znalazłem ciekawą wzmiankę dotyczącą historii firmy Hispano-Suiza
,
1916: Rusza seryjna produkcja silników do samolotów, szczególnie do SPAD VII pilotowanego między innymi przez francuskiego asa przestworzy Georges’a Guynemera. Jego szwadron znany był jako La Cigogne (‘Bocian”) z tego powodu, na cześć mężnych pilotów I Wojny Światowej, symbol bociana został przyjęty przez Hispano-Suiza
pzdr
Offline
rudzik napisał:
Idąc Pawła tropem dotyczącym lotnictwa znalazłem ciekawą wzmiankę dotyczącą historii firmy Hispano-Suiza
1916: Rusza seryjna produkcja silników do samolotów, szczególnie do SPAD VII pilotowanego między innymi przez francuskiego asa przestworzy Georges’a Guynemer’a. Jego szwadron znany był jako La Cigogne (‘Bocian”) z tego powodu, na cześć mężnych pilotów I Wojny Światowej, symbol bociana został przyjęty przez Hispano-Suiza
Zaciekawiona postem Rudzika poszperałam nieco w sieci i znalazłam plakat reklamowy firmy Hispano-Suiza - naturalnie z bocianem na pierwszym planie.
Zdjęcie ze strony: http://fr.wikipedia.org/wiki/Hispano-Suiza
Offline
Renia napisał:
rudzik napisał:
Idąc Pawła tropem dotyczącym lotnictwa znalazłem ciekawą wzmiankę dotyczącą historii firmy Hispano-Suiza
1916: Rusza seryjna produkcja silników do samolotów, szczególnie do SPAD VII pilotowanego między innymi przez francuskiego asa przestworzy Georges’a Guynemer’a. Jego szwadron znany był jako La Cigogne (‘Bocian”) z tego powodu, na cześć mężnych pilotów I Wojny Światowej, symbol bociana został przyjęty przez Hispano-SuizaZaciekawiona postem Rudzika poszperałam nieco w sieci i znalazłam plakat reklamowy firmy Hispano-Suiza - naturalnie z bocianem na pierwszym planie.
O samochodzie wyprodukowanym w 1919 r. przez Hispano-Suisa, którego znakiem firmowym był lecący bocian pisała tanja w wątku poświęconym bocianom i ich wizerunkom (wpis z 24.02.2008) http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 5550#p5550
Offline
Użytkownik
Ciekawostki ze wschodu: filmik z 1943 roku. Jeśli ktoś ma zacięcie detektywistyczne może spróbować dojść jakie to tereny (wg mnie skoro na kościele widać krzyż katolicki i prawosławny może to być świątynia unicka więc mogą to być bardziej nasze dawne Kresy niż Rosja). Bociany pojawiają się w 4.30 min. filmu
www.youtube.com/watch?v=jlNsMvUjImY&feature=related
Poniżej dwie fotki pioniera kolorowej fotografii Siergieja Prokudina-Gorskiego (tak nawiasem pisząc Polak- Jan Szczepanik oprócz tego, że jest wynalazcą m.in. pierwszej kamizelki kuloodpornej co uratowało życie królowi Hiszpanii Alfonsowi XIII jest prekursorem kolorowej fotografii z którego wynalazków korzystały największe fotograficzne firmy, a kolorowe fotografie Tadeusza Rzący zostały wydane niedawno w specjalnym albumie). Na pierwszej fotce jest medresa, czyli muzłumańska szkoła, Ulugh Beg z Samarkandy z bocianim gniazdem:
www.youtube.com/watch?v=9Mzmo2XXfSg&fea … embedded#! (5.45 min. filmu)
A na drugiej fotce medresa Duan-Beggi z Bukhary z bocianami na gnieździe. Obie fotki sprzed I wojny światowej. W sumie po Prokudinie-Gorskim pozostało bliska 2 tys. fotografii więc pewnie jakieś ptaki można by jeszcze odnaleźć (na pewno są sowy...ale wyszukanie samemu na pewno sprawi więcej przyjemności ) Mogą to być najstarsze na świecie kolorowe fotografie bocianów.
www.gridenko.com/pg/h1D0FC6AC#h1d0fc6ac
Trzecia fotografia, niestety nie wiem, gdzie zrobiona- w 2.05 min. filmu: www.youtube.com/watch?v=pulAOPMfoC4&fea … r_embedded
Ostatnio edytowany przez Jacek P. (2010-12-04 22:08:51)
Offline
Administrator
Szybowiec SZD-9 „Bocian“
Witam!
Znów o bocianie w lotnictwie, choć tym razem niemilitarnie.
Od ponad 50 lat na polskim niebie (a krócej na niebie 27 innych krajów) widzimy nie tylko bociany z piór i kości, a z drewna, sklejki i laminatu: polskie dwumiejscowe szybowce szkolno-wyczynowe SZD-9 „Bocian“.
Są one uznawane za konstrukcje bardzo udane („W latach 1955-1968 na Bocianach zdobyto 29 rekordów świata, w tym jeden nie pobity w kraju do dziś - 5 listopada 1966 roku pilot Stanisław Józefczak uzyskał absolutną wysokość lotu 12560 m (przewyższenie 11680 m“) – informacja z http://pl.wikipedia.org/wiki/SZD-9_Bocian) i nic dziwnego – taka nazwa zobowiązuje, bocian to przecież wybitny szybownik.
Dobre opisy szybowca „Bocian“:
http://pl.wikipedia.org/wiki/SZD-9_Bocian
http://www.piotrp.de/SZYBOWCE/pszd9.htm
a liczne fotografie np. tu: http://szybowce.fotoedytor.com/galeria/index.php?cat=56
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa OTOP www.pwg.otop.org.pl
Projekt "Blisko bocianów" www.bociany.ec.pl, www.bocianyzprzygodzic.pun.pl
Offline
Przeglądając Internet natknęłam się na Herbarz Scheiblera http://commons.wikimedia.org/wiki/Scheibler_Armorial , w którym autor umieścił i opisał prawie 500 herbów dawnych niemieckich rodów. Na jednym z nich widnieją dwa bociany. To herb wygasłego w roku 1585 rodu von Holneckh (v. Holneck, v. Holeneck).
Herb rodziny o tym samym nazwisku można też znaleźć na stronie traktującej o zbiorach XVI-wiecznego heraldyka Zachariasa Bartcha http://www.coresno.com/heraldik/86-bart … ch-an.html . Tu herb wygląda inaczej, ale również są na nim bociany.
Offline
Osada Teurnia (Karyntia w Austrii) istniała już 1100 lat przed Chrystusem. Około 4 wieku n.e. była już miastem chrześcijańskim. Od dawna prowadzono w Teurnii wykopaliska archeologiczne. W roku 1910 austriacki archeolog Rudolf Egger odkrył tam wczesnochrześcijańską mozaikę (fot. 1). Można ją dzisiaj oglądać – obok wielu innych cennych znalezisk - w Muzeum Rzymskim w St. Peter in Holz.
Mozaika ma wymiary 6,10 x 4,25 m, składa się z dwunastu elementów. Każdy z tych obrazów posiada znaczenie symboliczne; chrystologiczne, mitologiczne lub biblijne.
Jeden z elementów pierwszego rzędu mozaiki przedstawia bociana białego trzymającego w dziobie jaszczurkę (fot. 2). Obraz ten symbolizuje Chrystusa podnoszącego grzesznego (wg innej interpretacji starego) człowieka z ciemności do światła.
W ostatnim, czwartym rzędzie również występuje ptak (tu badacze nie są zgodni – bocian lub czapla) z wężem w dziobie (fot. 3). Także ten ptak symbolizuje Chrystusa, a pokonany przez niego wąż to szatan.
http://www.kulturxl.at/pages/mosaik/mosaik.htm
http://de.wikipedia.org/wiki/Stiftermos … ters_Ursus
Offline
Herb 9 Brygady Piechoty w Grecji i motto z tragedii Sofoklesa
Pokazany niżej wizerunek, to herb 9 Brygady Piechoty (9 ΤΑΞΠΖ) z miasta Florina w Grecji (zach. Macedonia). Przedstawia on bociana a nad nim napis:
Η ΚΑΛΩΣ ΖΗΝ Η ΚΑΛΩΣ ΤΕΘΝΗΚΕΝΑΙ (w luźnym tłumaczeniu: "albo dobrze żyjesz lub dobrze umierasz")
Wizerunek bociana jest wprawdzie współczesny, ale motto nad nim oparto na słowach najstarszej z siedmiu zachowanych tragedii Sofoklesa (496-406 p.n.e) - dzieło "Ajas" (werset 476), gdzie napisano: "Ουκ αν πριαίμην ουδενός λόγου βροτόν όστις κεναίσιν ελπίσιν θερμαίνεται αλλ' ή καλώς ζην ή καλώς τεθνηκέναι τον ευγενή χρή" - również w luźnym tłumaczeniu z antycznej greki: "szlachetny charakter powinien żyć lub umrzeć dobrze" (odnośnik słowa "dobrze": z godnością, z honorem, szlachetnie).
Nawiązanie do słów Sofoklesa sponad ok. 2400 lat naszej przeszłości wraz z bocianem w herbie 9 Brygady Piechoty wyjaśnienia (słowami greckiej armii), że brygada ta jest gotowa pełnić swoją misję - podobnie jak bociany: zawsze z dumą, odwagą honorem i godnością, tak w życiu, w walce, jak i w obliczu śmierci.
http://www.army.gr/default.php?pname=PE … TAXPZ&la=1
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-12-24 20:20:41)
Offline
Bocian w kulturze od czasów antycznych - bajka Ezopa pt "Lis i bocian"
O bajkach Ezopa, greckiego twórcy, żyjącego w VI wieku p.n.e. słyszał na pewno każdy z nas. Utwory te były przedstawiane prozą - można więc uznać Ezopa za pioniera, jako, że do tego czasu jedynym rodzajem twórczości słownej była poezja. Bohaterami u Ezopa są zwykle zwierzęta, którym przypisano cechy ludzkie. Bajki te - w pierwotnym założeniu nie tylko dla dzieci lecz dla doroslych - są przedstawiane najczęściej w formie opowieści moralizujących lub satyrycznych, często ideologią jest potępienie zła jak np: przemoc, oszustwo, zdrada, próżność, kłamstwo, chciwość...
Jedną z najbardziej znanych na całym świecie jest bajka Ezopa pt "Lis i bocian" - tu akurat jest pokazany spryt bociana po "ugoszczeniu" go przez lisa (cytowana wersja jest dostępna np pod linkami: http://domekwnuka.bloog.pl/id,5402395,t … caid=6b7e1 http://bajkiezopa.blox.pl/strony/lisibocian.html)
"Lis chcąc spłatac figla bocianowi podał mu zupę na płytkim talerzu. Zachwalał ją raz po raz zanurzając pysk w aromatycznym płynie:
- Co o niej powiesz drogi bocianie ?
- Nic. Talerz jest zbyt płaski i nie mogę zanurzyć w zupie dzioba. Nie zjadłem ani kropelki.
Już podczas tego przyjęcia bocian zastanawiał się nad tym, jak tu zrewanżować się lisowi.
Pomyślał i zaprosił do siebie lisa na obiad.
Podał też zupę ale w swoim ulubionym wysokim, wąskim szklanym dzbanku, który miał szerokie dno a wąski otwór u góry.
Bocian jadł smaczną zupę ze swojego dzbanka a lis bezskutecznie usiłował włożyć głowę do wąskiego otworu .
- Smakuje ci, drogi lisie ? - zapytał bocian.
- Nie mogę jej dosięgnąć aby skosztować!
- Och, wielka szkoda - odpowiedział bocian.
MORAŁ: NIE CZYŃ DRUGIEMU, CO TOBIE NIEMIŁE."
więcej informacji (w tym także współczesne wizerunki-ilustracje do wspomnianego utworu):
http://pl.wikipedia.org/wiki/Bocian_bia … w_kulturze
http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%91%CE% … E%BF%CF%82
http://www.peri-grafis.com/ergo.php?id=1204
http://www.google.gr/images?hl=el&q=fox … 62&bih=595
http://www.google.gr/images?hl=el&expId … 62&bih=595
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-12-27 22:35:15)
Offline
Kolejny wizerunek bociana przedstawiony w opowieści - tym razem w polskiej legendzie (choć przypomina trochę mityczną puszkę Pandory).
Na stronie Folklor Lubelszczyzny można przeczytać: "Baśnie, legendy i podania spełniają ogromną rolę w poznaniu tradycji, historii i obyczajów kraju czy regionu"... Cytowana legenda pochodzi z okolic Motycza i nosi tytuł:
Dlaczego bocian ma czerwony dziób
"Dawno temu, gdy Pan Bóg po stworzeniu świata przyglądał się swemu dziełu stwierdził, że wszystko na ziemi stworzone jest tak, aby człowiekowi było tam dobrze. Lecz zaraz potem Stwórca pożałował jednej rzeczy, którą stworzył - gadów takich jak węże, żaby itp. „One tylko utrudniają i obrzydzają człowiekowi życie” pomyślał Bóg. Zebrał więc wszystkie gady w wielki, skórzany wór i polecił bocianowi zanieść i wrzucić go do przepaści. Zabronił mu jednak zaglądać tam. Bociek jednak, z ciekawości, zajrzał i wtedy wyskoczyły wszelkie gady świata i zaczęły chować się w szczeliny, pod kamienie. Wtedy ptak usłyszał głos Boga: „Za to, iż nie posłuchałeś mnie musisz do końca świata zbierać i żywić się gadami”. Nogi i dziób bociana zaczerwieniły się ze wstydu - i tak już mu zostało, a od tego czasu musi on zbierać wszelkie gadostwo. I tak będzie do końca świata."
źródło:
http://szkola.interklasa.pl/f023/index.html
http://szkola.interklasa.pl/f023/legendy/legendy.htm
Offline
Bocian z wężem w mozaikach greckich
Kilka postów wyżej (23 grudnia 2010) podano o wczesnochrześcijańskich mozaikach z wizerunkiem bociana, pochodzących z Austrii. Jak widać - "świat jest mały" gdyż ja dla odmiany pokażę wczesnochrześcijańską mozaikę bociana z wężem z Grecji. Dziewiętnaście płyt mozaiki podłogowej odkrył w latach 1916-1917 Giorgios A. Sotiriou, uznawany za jednego z pionierów archeologii chrześcijańskiej. Mozaiki te należały do jednej z najstraszych chrześcijańskich świątyń w Atenach - Bazyliki Ilissou. Bazylika ta znajdowała się w centrum Aten, niedaleko Olimpejon - Świątyni Zeusa Olimpijskiego (często właśnie współczesne świątynie budowane były w pobliżu starożytnych).
Obecnie mozaiki można oglądać w Muzeum Bizantyjskim i Chrześcijańskim w Atenach, ich pochodzenie jest obliczane na 5 wiek n.e.
Przy najbliższej podróży do Aten (jeśli czas mi na to pozwoli), postaram się odwiedzić to miejsce i jeśli będzie to dozwolone - sfotografuję obiekt "na żywo". Na razie jedynie na podstawie źródeł, dostępnych w interencie:
http://www.byzantinemuseum.gr/el/collec … /?bxm=1756
http://www.byzantinemuseum.gr/el/collections/mosaics/
http://www.byzantinemuseum.gr/en/
Offline
Bocian biały na dawnych grawurach
Bociany w Atenach na Akropolu. W czasie, kiedy stolica Grecji nie była jeszcze 6-milionową metropolią - bociany gniazdowały nawet na strożytnych budowlach - w tym także na Akropolu. Przedstawia to grawura niżej (pomimo, że słabo widać). Niestety nie można odczytać daty jej wykonania. Jakkolwiek - jest to nie później jak ok.1812 roku, gdyż widać (za Partenonem) dobudowaną kiedyś cerkiew (wybudowaną w ramach "przeróbek", ciągnących się od średniowiecza) - cerkiew, która w późniejszych latach została wyburzona..., ale nie widać już starożytnych płaskorzeźb z Partenonu - marmurów zabranych z Aten przez lorda Elgina w latach 1806-1811.
(źródło Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne: http://www.ornithologiki.gr/index.php?loc=gr).
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2012-05-14 01:11:41)
Offline
Bocian biały na dawnych grawurach c.d.
Kolejna grawura, przedstawiająca dawne centum Aten i bociany, gniazdujące w tamtych latach w stolicy Grecji. Autorem obrazu, wykonanego w 1762 roku techniką miedziorytu jest angielski artysta i archeolog - James Stuart (1713–1788). Tytuł obrazu " A Doric Portico at Athens". Prototyp znajduje się w British Museum w Londynie.
Być może AnkazReading, mieszkająca w Anglii, będzie mogła uzupełnić informacje o tym obrazie (a może widziała go w londyńskim muzeum?).
Niżej kopia (źródło Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne), na której widać framgent (istniejącej do dziś) dzielnicy Plaka, położonej u stóp Akropolu, a na pozostałościach antycznej bramy z kolumanami w podrządku doryckim - widać gniazdujące bociany białe.
Nawiasem dodam, że właśnie ta część Aten jest moim ukochanym miejscem na świecie, choć wygląda teraz nieco inaczej. Szkoda tylko, że w obecnych czasach nie ma tam już bocianów...
Offline
Administrator
W wątku o Dniu Bociana Białego napomknąłem o napitkach z bocianem w nazwie - jednym z nich jest wino „The Stork Shiraz” z Południowej Afryki, znanego zimowiska bocianów białych:
http://www.hartenbergestate.com/wines/s … hiraz.aspx
Co prawda nazwa pochodzi od bociana pośrednio: wino nazwano tak dla uczczenia właściciela tej winnicy od 1968 r., Kennetha Williama Mackenzie (1916-2009). Wcześniej, w czasie II wojny światowej był on pilotem słynnych myśliwców Hawker Hurricane i Supermarine Spitfire (walczyli na takich też piloci 9 polskich dywizjonów myśliwskich Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii i we Włoszech). Ponieważ był wysoki, szczupły i miał długie nogi (fotografię znalazłem w http://www.telegraph.co.uk/news/obituar … enzie.html), koledzy z jednostki nazwali go „Stork“, czyli „Bocian“. Inny przydomek tego asa powietrznego to „SuperMac“, co było grą słów: połączeniem zwykłego znaczenia słowa „super“ i nazwy producenta myśliwców, na których walczył. Ze względu na swoje walki i przygody wany był również „MadMac“.
Po zestrzeleniu w walce, Kenneth William Mackenzie był więziony przez Niemców w obozie jenieckim w Sagan (obecnie nasz Żagań).
Wino zapewne dobre, bo otrzymało 5 gwiazdek w przewodniku dla miłośników wina „Decanter and Platter’s South African Wine Guide” (2009). Jeśli ktoś skosztuje, proszę o własną ocenę. A jeśli ktoś akurat ma ma w przydomowej piwniczce, to proszę wypić toast za nasze bociany z okazji Dnia Bociana Białego
Pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Południowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline