Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
Na pocz±tku marca 2011 r. zainstalowano dwie kamery na gniazda bocianów czarnych w Hunsruck.
Jedna kamera na gniazdo z góry, druga na innym drzewie z bocznej perspektywy. Kamery s± tak usytuowane, ¿e w ¿aden sposób nie naruszaj± spokoju tych p³ochliwych ptaków. W tej chwili jest aktywna jedna kamerka. Jest to pierwszy podgl±d na bociany czarne w Niemczech. Bociany czarne gnie¿d¿± siê tu ju¿ od 7 lat.
W chwili obecnej gniazdo zajmuje para bocianów przygotowuj±ca siê do lêgu. Pod wzglêdem jako¶ci obrazu przekaz nie jest doskona³y ( w porównaniu np. z estoñskim przekazem), do¶æ d³ugo ³aduje siê, nie ma d¼wiêku ( fot.1) ale jest to jedyny jak na razie dostêpny przekaz z gniazda bocianów czarnych.
Monitoring gniazda jest zaplanowany w ramach Projektu Rheinland-Pfalz a Hunsruck to niskie pasmo górskie w zachodnich Niemczech na terenie landu Nadrenia-Palatynat, miêdzy rzekami Ren, Mozela (fot.2 )
Na stronie http://www.wald-rlp.de/index.php?id=7286 oprócz bezpo¶redniego przekazu mo¿na znale¼æ wiele cennych informacji na temat wystêpowania, siedlisk i ochrony gatunku bociana czarnego na terenie Niemiec oraz opis samego przedsiêwziêcia, które jest czê¶ci± projektu NATURA 2000.
Monitoring gniazda bocianów czarnych znajduje siê równie¿ w wykazie bocianich gniazd na stronie http://www.storchencam.eu/
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-03 07:27:51)
Offline
Administrator
Witam mi³o¶ników bocianów czarnych!
W niniejszym w±tku mo¿na wpisywaæ informacje o bocianach czarnych z Niemiec, o których monitoringu internetowym poinformowa³a nas w po¶cie powy¿ej iganka - równie jak ja "zakrêcona" na temat tego gatunku. Dziêki igance za wyszukanie i podanie informacji o przekazie i zachêcam do jego obserwacji!
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Moderator
05.04. 2011
Trwaj± przygotowania do lêgów niemieckich bocianów czarnych . W gnie¼dzie jest ju¿ sporo mchu u³o¿onego na ¶rodku gniazda. Para bociania do¶æ du¿o czasu spêdza razem w gnie¼dzie. Charakterystyczne dla bocianów czarnych zaloty samca polegaj± na chodzeniu za samic± wokó³ korony gniazda z wystawionymi bia³ymi piórami w okolicy lotek oznakami, ¿e jest gotowy do godów, samica akceptuje zaloty samca i dochodzi do kopulacji.
Je¶li nic nie zak³óci ich rytualnych godów wkrótce powinny pojawiæ siê w gnie¼dzie jaja.
Offline
Moderator
09.04. 2011.
Czarne bociany z Niemiec nie maj± jeszcze jaja ale intensywnie pracuj± nad potomstwem, sporo czasu spêdzaj± razem w gnie¼dzie i kopuluj± ( w porównaniu z monitorowanym gniazdem w Przygodzicach czêstotliwo¶æ kopulacji jest mniejsza ni¿ u bocianów bia³ych ).
Ju¿ na wstêpie, bo 6 kwietnia nast±pi³a awaria podgl±du ale pod nieobecno¶æ bocianów w gnie¼dzie, zosta³a szybko i sprawnie wymieniona kamerka . Przy okazji, kiedy testowano obraz mo¿na by³o zobaczyæ jak wygl±da w naturalnych kolorach obraz z podgl±du - fot.4 ( bardziej mi siê podoba ) .
W zale¿no¶ci od pory dnia natê¿enie kolorów i o¶wietlenie gniazda jest inne - jak to w lesie, gdzie promienie s³oneczne przebijaj± siê przez korony wysokich drzew tworz±c impresjonistyczne malownicze ujêcia obrazu - fot. 1,2,3 przedstawiaj± zdjêcia z gniazda w ró¿nych porach dnia.
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-09 20:18:02)
Offline
Moderator
10.04. 2011.
Rozpoczynaj±c obserwacjê niemieckiej pary bocianów czarnych warto zapoznaæ z kilkoma szczegó³ami dotycz±cymi tego gatunku ptaków, co u³atwi i mo¿e pozwoli "odkryæ" nie poznane jeszcze tajemnice z ¿ycia tego skrytego , stroni±cego od cywilizacji ptaka. W tym celu zamieszczam poni¿ej streszczenie opisów znajduj±cych siê na Landesforsten Rhenland -Pfalz http://www.wald-rlp.de/index.php?id=7286 strony z przekazem z gniazda bocianów czarnych w Niemczech .
Wystêpowanie
Po d³ugiej nieobecno¶ci znów zamieszka³ bocian czarny w lasach Nadrenii-Palatynatu. Po wielu staraniach aby spowodowaæ ponowne osiedlanie siê tego gatunku na terenie Niemiec wreszcie w 1982 r. odnotowano pierwsze potomstwo bociana czarnego w Schneifel. Od tego czasu populacja lêgowa tego p³ochliwego i wra¿liwego ptaka sta³a siê w miarê stabilna z tendencj± wzrostow±. Obecnie szacuje siê na tym terenie ( Pó³nocna Nadrenia-Palatynat ) ok. 30-40 par lêgowych szczególnie w rejonach: Westerwald, Taurus, Eifel, Hunsrück-Nahe, Saar-Bergland. W wielu innych regionach mog± równie¿ znajdowaæ siê gniazda bocianów czarnych ale s± to niepotwierdzone szacunki, poniewa¿ nawet sami le¶nicy nie wiedz± dok³adnie czy gdzie¶ w g³êbi dziewiczych terenów lasu czarny bocian nie za³o¿y³ gniazda.
Lokalizacja gniazd bocianów czarnych jest jeszcze „ciemn± stron±”, szacuje siê, ¿e do tej pory zlokalizowane gniazda stanowi± 40-50 % rzeczywistej populacji na tych terenach.
Wygl±d
„Czarne jest piêkne” – to stwierdzenie jest szczególnie prawdziwe w odniesieniu do bociana czarnego.
Bocian czarny jest mniejszy od bociana bia³ego, jego d³ugo¶æ 90-105 cm, rozpiêto¶æ skrzyde³ 175-200 cm, pomimo znacznych rozmiarów wa¿y tylko ok. 3 kg, z wygl±du zewnêtrznego nie mo¿na rozró¿niæ p³ci ptaka.
Czarna g³owa, szyja, pier¶ i skrzyd³a – to cechy , które na pierwszy rzut oka ró¿ni± go od jego kuzyna bociana bia³ego. Czarne czê¶ci upierzenia po³yskuj± i mieni± siê daj±c metaliczny granatowo-zielonkawo-filetowy odcieñ. Upierzenie brzucha, spodu skrzyde³ i ogona tworzy w locie kszta³t trójk±ta. Dziób, nogi i skóra otaczaj±ca oko s± czerwone ( szczególnie intensywne w okresie godowym ).
M³ode ptaki nie maj± tak wyrazistego , kontrastowego upierzenia, ich barwy s± bardziej monotonne, matowe, w kolorach ró¿nych odcieni br±zu, nogi i dziób s± oliwkowo-¿ó³te. Intensywne barwy ca³ego upierzenia osi±gaj± dopiero ok. 3 roku kalendarzowego ¿ycia.
Siedlisko
Bociany czarne osiedlaj± siê w starych, mieszanych lub li¶ciastych lasach, na gniazda wybieraj± drzewa o odpowiedniej konstrukcji tj. odpowiednim rozwidleniu bocznych konarów w szczególno¶ci stare buki ( ok. 53% ), dêby (35%), inne drzewa np. olchy , sosny ( ok. 12% ).
Najchêtniej spêdzaj± czas ¿eruj±c i brodz±c w p³ytkich le¶nych strumieniach, oczkach wodnych, le¶nych polanach, ³±kach w s±siedztwie basenów wodnych. W szczególnie niesprzyjaj±cych warunkach ( ci±gle deszcze, powodzie, susza ) ¿eruj± nawet w odleg³o¶ci 12-15 km od gniazda.
Styl ¿ycia, od¿ywianie, biologia rozrodu
Bociany czarne to ptaki wêdrowne wystêpuj±ce na terenach Europy ¦rodkowej i Zachodniej. Migruj± do Afryki Pó³nocnej a tak¿e czê¶ciowo na Bliski Wschód. Doros³e, dojrza³e osobniki wracaj± na tereny lêgowe pod koniec marca a opuszczaj± je na prze³omie sierpnia i wrze¶nia.
Dieta bocianów czarnych sk³ada siê g³ównie ze zwierz±t ¿yj±cych w strumieniach, p³ytkich rzekach, stawach, i innych zbiornikach wodnych a s± to : ryby (g³ównie ),¿aby, salamandry, raki, owady wodne. Mniejszy udzia³ maj± robaki i gryzonie ¿yj±ce pod ziemi± np. myszy.
Bociany czarne ( w wieku ok. 3 roku ¿ycia ) sk³adaj± jaja w po³owie kwietnia w ilo¶ci 3-5 ( w wiêkszo¶ci przypadków 4 ) w gniazdach zbudowanych na starych drzewach w dolnej czê¶ci korony drzewa lub na bocznych , solidnych ga³êziach. Inkubacja trwa 32-40 dni , opiekê nad jajami sprawuj± oboje rodzice na przemian . Okres pisklêctwa trwa ok. 62-69 dni, karmione s± przez oboje rodziców, które przynosz± pokarm do gniazda w wolu . M³ode, pierwsze loty odbywaj± zazwyczaj w drugiej po³owie lipca ale wracaj± wci±¿ do gniazda . Na pocz±tku lub do po³owy sierpnia opuszczaj± gniazdo.
Sukces lêgowy na podstawie badañ pary lêgowej w Eifel i Hunsrück obrazuje ¶redni wska¼nik wynosz±cy 3,1 notowany jako do¶æ wysoki.
Offline
Moderator
12.04. 2011.
W gnie¼dzie bocianów czarnych w Hunsrück niespodzianka ! I to podwójna !
Pierwsza wiadomo¶æ : para bocianów ma ju¿ dwa jaja Pierwsze pojawi³o siê ju¿ prawdopodobnie w nocy z soboty na niedzielê (9/10 kwietnia ) ale widok z góry i takie o¶wietlenie gniazda mog³y byæ myl±ce, jajko „zlewa³o” siê z mchem i dawa³o wra¿enie bia³ej plamy a poza tym nie wiadomo by³o czy bocian siedzi na jajku czy stoi , dodatkowo fakt , ¿e pierwsze jajo nie jest jeszcze stale ogrzewane, bociany czêsto zmienia³y miejsce na gnie¼dzie nie troszcz±c siê o jajo, nie mo¿na by³o wiêc z ca³± pewno¶ci± stwierdziæ obecno¶ci pierwszego jaja.
Dzisiaj nie by³o ju¿ w±tpliwo¶ci ; nowe ujêcie kamerki sprawi³o , ¿e jaja by³y widoczne od razu. Drugie jajo z³o¿y³a samiczka prawdopodobnie dzisiaj w nocy albo wczoraj pó¼nym wieczorem - 11/12 kwietnia ( niestety , kamerka o zmroku ju¿ nie dzia³a ), od dzisiejszego ranka zaczê³o siê intensywne wysiadywanie i "krz±tanie" bocianów w gnie¼dzie , bociany zmienia³y siê od rana przy inkubacji jaj, przez ca³y czas który¶ z bocianów je ogrzewa³ , wentylowa³ ¶ció³kê wokó³ nich, jaja nie pozostawa³y bez opieki ju¿ ani chwili.
Druga wiadomo¶æ : od dzisiejszego dnia dzia³a druga kamerka ! Obraz przekazywany jest w zbli¿eniu i pod k±tem a poza tym ( chyba najwa¿niejsza rzecz ) jako¶æ obrazu jest o niebo lepsza . Domy¶lam siê, ¿e dzisiaj obie kamerki by³y synchronizowane i jeszcze testowane, poniewa¿ czasem obraz zanika³ ale ju¿ oko³o po³udnia podgl±d na gniazdo bocianów czarnych to „uczta melomana” - z dwóch kamer i w naturalnych kolorach, do szczê¶cia brakowa³o tylko d¼wiêku . Jak diametralnie zmieni³ siê teraz przekaz z gniazda i jakie s± obecne mo¿liwo¶ci obu kamerek pokazuj± te oto fotki wykonane dzisiaj rano i po po³udniu. Zdjêcia 1,2,3 - to kamera nr 1, zdjêcia 4,5,6 - to obraz z kamery nr 2
Offline
Moderator
13.04. 2011.
Dzisiejszego ranka w gnie¼dzie pojawi³o siê trzecie jajo !
Bociany na przemian zmieniaj± w wysiadywaniu jaj, aktualnie w gnie¼dzie jest jeden bocian, wietrzy jaja, wentyluje ¶ció³kê i po ok. minucie siada ponownie na jaja, czêstotliwo¶æ zmiany partnerów jest mniejsza ni¿ u bocianów bia³ych.
Offline
Moderator
14.04. 2011.
Podczas kolejnej zmiany w wysiadywaniu jaj na podgl±dzie w powiêkszeniu mo¿na by³o zauwa¿yæ, ¿e jeden z bocianów ma obr±czkê na lewej nodze , nad "kolanem" . Jest to obr±czka jasna, szeroka, napisów nie widaæ ( fot.1,2 ). Byæ mo¿e uda siê odszukaæ na stronie g³ównej ( kwestia dok³adnego t³umaczenia tekstu ) jakie¶ bli¿sze informacje o bocianie z obraczk±, który zajmuje to gniazdo.
Po przylocie do gniazda bociana- zmiennika, bocian wysiaduj±cy wstaje, bociany czarne witaj± siê w charakterystyczny sposób wyci±gaj±c dziób i pochylaj±c szyjê w kierunku partnera, kiwaj±c przy tym g³owami i wydaj±c ¶wiszcz±ce , gard³owe d¼wiêki ( fot.3), potem jeden z partnerów przejmuje opiekê nad gniazdem.
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-14 18:12:22)
Offline
Moderator
15.04. 2011.
D³ugo "przekonywa³ (fot.1) "partnera/partnerkê bocian czarny, ¿e teraz w³a¶nie jego pora na ogrzewanie jaj A¿ wreszcie po usilnym skubaniu piór na g³owie i na grzbiecie siedz±cego ptaka, bocian podniós³ siê i ukaza³y siê cztery jaja ! ( fot.2.3 ) - brawo czarne boæki
Kiedy ju¿ bocian zmiennik usiad³ na jajach drugi odlecia³ z gniazda ( fot.4 ).
Offline
Moderator
16.04. 2011.
U bocianów czarnych bez zmian, maj± nadal cztery jajka, które intensywnie inkubuj±.
Zmiany partnerów w wysiadywaniu s± tu rzadkie, jak jeden leci na ¿erowisko, to zostawia partnera w gnie¼dzie na kilka godzin samego, podobnie bocian, który sprawuje opiekê nad gniazdem w czasie nieobecno¶ci partnera, schodzi z do³ka z jajkami i je wentyluje czasem nawet w odstêpach kilkudziesiêciu minutowych.
Zmiana partnerów w gnie¼dzie - filmik, ujêcie z kamery 2 ( widaæ tu wyra¼nie jasn± obr±czkê na nodze bociana ) http://www.youtube.com/watch?v=QfQ_s9NOofg
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-16 20:18:52)
Offline
Moderator
17.04. 2011.
Dzisiaj równie¿ jaj nie przyby³o, nadal s± cztery i chyba tak ju¿ pozostanie. Teraz tylko potrzebny jest wyj±tkowy spokój aby niczym nie sp³oszyæ bocianów inkubuj±cych jaja i oczywi¶cie sprzyjaj±ca pogoda, obfite ¿erowiska a o resztê zadbaj± ju¿ sami bociani rodzice.
Poni¿ej krótki filmik - "liczenie" jaj w porannym s³oñcu" pokazuj±cy z jak± cierpliwo¶ci± i staranno¶ci± bocian wysiaduj±cy jaja dba i troszczy siê o nie. ( ujêcie z kamery 1 )
http://www.youtube.com/watch?v=YLYsp02ADgc
Offline
Moderator
20.04. 2011
Wysiadywanie jaj trwa, jak do tej pory bez zak³óceñ, bociany wymieniaj± siê na gnie¼dzie, wentyluj± pod³o¿e do³ka gniazda, wietrz± jaja , przesuwaj± je dziobem zmieniaj±c ich u³o¿enie i tak po tych po rutynowych czynno¶ciach rodzicielskich powracaj± do cierpliwego ogrzewania .
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-20 07:51:45)
Offline
Użytkownik
Offline
Moderator
20.04.2011
Magdo, trafi³a¶ na wa¿ny moment podczas obserwacji, w gnie¼dzie rzeczywi¶cie by³y wtedy dwa bociany ale jeden z nich to obcy!
Z pozoru wyglada³o to jak najbardziej na zmianê w wysiadywaniu ,chocia¿ zachowanie bociana wysiaduj±cego by³o nieco dziwne i nietypowe - niechêtnie reagowa³ na skubanie piór i zachêtê do opuszczenia do³ka z jajkami a pó¼niej, kiedy wsta³ z do³ka, dziwnie spiêta postawa, opuszczony dziób na brodê i gro¼ne spojrzenie w kierunku drugiego boæka . Niestety, chwilê potem dosz³o do bójki miêdzy bocianami. Na filmie z kamery 2 widaæ z perspektywy bocznej i w zbli¿eniu, ¿e obydwa walcz±ce bociany s± bez obr±czek, a jeden z bocianów z prawowitej pary , która zajmuje to gniazdo ma z pewno¶ci± obr±czkê, o której pisa³am w po¶cie z dnia 14.04. 2011 ( nie jestem pewna ale chyba ma nawet dwie obr±czki ,jedn± jasn± i drug± pomarañczow± na drugiej nodze), st±d w³a¶nie pewno¶æ, ¿e by³ to obcy bocian . Drugi film pokazuje to samo wydarzenie z ujêcia kamer 1. Dziwi mnie to, ¿e bocian pozwoli³ podej¶æ do jaj obcemu i zareagowa³ na intruza dopiero po jakim¶ czasie.
A jeszcze dzisiaj rano pisa³am, ¿e bociany czarne wysiaduj± swoje jaja bez zak³óceñ a kilka godzin po napisaniu tego postu,w gnie¼dzie mia³o miejsce zamieszanie …
http://www.youtube.com/watch?v=ovy2K61A6uo - pierwszy film kam.2, http://www.youtube.com/watch?v=7RUqEuVFMVE - drugi film , kam.1
Obecnie w gnie¼dzie siedzi bocian, wygrzewa jaja i podczas kojenego wietrzenia widaæ by³o cztery jaja, miejmy nadziejê,¿e jajka nie uszkodzi³y siê po tej podczas tej potyczki.
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-20 15:50:23)
Offline
Moderator
Offline
Moderator
01.05. 2011
Od kilku dni kamerka nr 1 jest "popsuta" - obraz jest prawie czarny a wiêc bocian czarny jest niewidoczny, widaæ tylko czasem jego czerwony dziób a kiedy podniesie siê z gniazda - cztery bia³e jajka w gnie¼dzie.
Widok z kamerki nr 2 te¿ nie jest ci±g³y, czêsto nie ma obrazu wcale. Tu widaæ bociana w zbli¿eniu i mo¿na obserwowaæ jego zachowanie, kamera natomiast nie obejmuje ca³ego gniazda.
Mo¿na przypuszczaæ, ¿e techniczne komplikacje przy przekazach z gniazd bocianów czarnych s± bardzo trudne do usuniêcia ze wzglêdu na usytuowanie gniazd w lasach i oczywi¶cie - co najwa¿niejsze - , z tego powodu, ¿e s± to ptaki niezwykle p³ochliwe a ka¿da najdrobniejsza ingerencja w okolicy gniazda mog³aby doprowadziæ nawet do tego, ¿e bociany czarne mog³yby sp³oszyæ siê i ju¿ nie wróciæ do gniazda, tak wiêc nawet do¶wiadczeni opiekunowie gniazd nie chc± podejmowaæ tak du¿ego ryzyka aby natychmiast dokonywaæ naprawy awarii przekazu.
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-05-01 15:29:14)
Offline
Użytkownik
2.05.2011 godz.10.15
Bociania opieka nad jajami- obracanie ich, wentylowanie pod³o¿a.
Offline
Moderator
07.05. 2011
Bociany czarne znosi³y dzisiaj du¿o suchej trawy do gniazda, przy zmianie w wysiadywaniu jaj, ka¿dy z bocianów przynosi³ poka¼n± kêpkê i uk³ada³ j± w ¶rodku gniazda, do³ek gniazda jest wymoszczony miêkkim budulcem. One instynktownie wiedz±, ¿e czas wykluwania potomstwa ju¿ nadchodzi, jest to ju¿ ok. 28 dzieñ wysiadywania od dnia z³o¿enia pierwszego jaja ( dok³adnej daty z³o¿enia pierwszego jaja nie znam, termin 9/10 kwietnia , to data prawdopodobna ), pozosta³o wiêc jeszcze ok.1-1,5 tygodnia intensywnego wygrzewania.
Poni¿ej link do filmiku, który pokazuje "porz±dkowanie " gniazda przez bociana czarnego :
http://www.youtube.com/watch?v=uQ1bPozrxfA
Offline
Moderator
11.05. 2011
W niemieckim gnie¼dzie bocianów czarnych rozpoczê³o siê wykluwanie piskl±t
Gniazdo jest g³êbokie,kamerka pokazuje gniazdo z boku ( niestety, dzia³a tylko jedna kamera ), wiêc obserwowanie procesu klucia jest niemo¿liwe, ale w gnie¼dzie jest ju¿ z pewno¶ci± jedno pisklê.
Pierwszy filmik rejestruje obraz z gniazda z dnia dzisiejszego z godziny ok. 17-tej. Bocian wysiaduj±cy na gnie¼dzie porusza siê - wygl±da to , tak jakby co¶ go uwiera³o, wstaje a w gnie¼dzie przez zasieki z ga³êzi u³o¿onych do¶æ ciasno na brzegu widaæ poruszaj±cego siê bia³ego pisklaczka (sekwencja 1,20 ), ma³a g³ówka pisklêcia kiwa siê niemrawo jeszcze, bocian usuwa pust± ju¿ skorupê jaja. Na drugim filmiku - godzinê pó¼niej- nie ma ju¿ w±tpliwo¶ci - pisklê ju¿ siê wyklu³o i jest karmione przez bocianiego rodzica
http://www.youtube.com/watch?v=POs_lKIS4UE
http://www.youtube.com/watch?v=i4G4wjgnXOc
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-05-11 18:27:26)
Offline
Moderator
12.05. 2011
Odwa¿ê siê napisaæ, ¿e w gnie¼dzie s± trzy pisklêta ! - ale ¿eby to dostrzec trzeba wytê¿aæ wzrok. Na fotkach nie mo¿na tego zobaczyæ ale po obejrzeniu filmiku kilka razy, twierdzê, ¿e dwa pisklaki to pewniak a trzecie jeszcze s³abiutkie ale rusza siê w gnie¼dzie. Dwa, wyklute wczoraj ¿wawo wyci±gaj± do góry g³ówki i s± ruchliwe, trzecie widoczne jest gdzie¶ ko³o nogi bocianiego rodzica ( 1 minuta, 50 sek. filmu ), jutro , kiedy nabierze si³ bêdzie mo¿na "odliczyæ" trzy kiwaj±ce siê bielutkie pisklaczki
http://www.youtube.com/watch?v=9kNYhlErGRA
Offline