Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Administrator
Witam!
W tym w±tku zajmiemy siê p³azami w Po³udniowej Wielkopolsce (powiaty: jarociñski, kaliski i miasto Kalisz, kêpiñski, krotoszyñski, ostrowski, ostrzeszowski i pleszewski), zbieraniem o nich informacji w ramach projektu Kartoteka Przyrodnicza Po³udniowej Wielkopolski, prowadzonego przez Po³udniowowielkopolsk± Grupê OTOP, oraz akcjami czynnej ich ochrony
Na pocz±tek zachêcam zainteresowanych do lektury relacji jednego z naszych pierwszych (a mam nadziejê z wielu ) bezpo¶rednich dzia³añ na rzecz ochrony p³azów w tym regionie – budowy dla nich zimowisk przy stawie w Przybys³awicach w gminie Raszków, w powiecie ostrowskim:
http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=323
Pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa OTOP
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Użytkownik
Jedn± z akcji ochrony p³azów w Po³udniowej Wielkopolsce by³o Sprz±tanie ¦wiata we wrze¶niu tego roku, a dok³adniej stawów w Szczurach i w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie by³am obecna. Relacjê z tego wydarzenia mo¿na przeczytaæ tutaj: http://www.pwg.otop.org.pl/index.php?fu … all&no=478
Na naszym forum pisa³ ju¿ o tym wcze¶niej Krzysztof Kolenda:
http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 31#p34831, ale ze wzglêdu na temat tego w±tku podajê te¿ tutaj.
Pozdrawiam
Kamila Walczak
PwG OTOP
Ostatnio edytowany przez Kamila Walczak (2011-10-26 10:37:51)
Offline
Moderator
Wczoraj wraz z Kamil± Walczak pobrali¶my z trzech ostrowskich zbiorników wodnych 15 prób wody oraz tyle samo osadów dennych, które zostan± przebadane pod wzglêdem stê¿enia metali ciê¿kich i zwi±zków organicznych. Zbiorniki z których pobrano próby s± siedliskami chronionych gatunków p³azów. Wiêcej informacji mo¿na przeczytaæ na www.pwg.otop.org.pl
Offline
Moderator
Zainteresowane osoby zachêcam do przeczytania mojego artyku³u dotycz±cego problemów i ochrony p³azów bytuj±cych w okolicach "Koziego Borku" w Ostrowie Wielkopolskim,który ukaza³ siê w ksi±¿ce "Problemy biologiczne wspó³czesnego ¶wiata", pod redakcj± prof. Karola Latowskiego
Kolenda K. 2011. P³azy peryferyjnego stawu w Ostrowie Wielkopolskim - stan, zagro¿enia i ochrona. W: Latowski K. (red.). Problemy biologiczne wspó³czesnego ¶wiata. Wydawnictwo Kontekst. Poznañ, s. 123-127.
Chêtnych proszê o kontakt mailowy b±d¼ przez PW
Offline
Moderator
W Po³udniowej Wielkopolsce rozpoczynaj± siê gody p³azów. Traszki zwyczajne wesz³y ju¿ do wody! A w ¶lad za nimi id± ¿aby trawne. W najbli¿szych dniach mo¿emy siê spodziewaæ ¿ab moczarowych oraz wêdrówki powinny rozpocz±æ ropuchy szare.
Niestety, jak co roku p³azy podczas wêdrówek na godowiska przecinaj± drogi, gdzie gin± pod ko³ami aut. Zachêcam do dzielenia siê informacjami o miejscach, gdzie p³azy gin± masowo na drogach. Pomo¿e nam to je skuteczniej chroniæ
Samiec traszki grzebieniastej przybieraj±cy szatê godow±
¯aba trawna
¯aby trawne w ampleksus tu¿ przed wskoczeniem na ulicê
Martwa samica ¿aby trawnej
Offline
Moderator
Od wczoraj na stawie przy Kozim Borku w Ostrowie goduj± pierwsze ¿aby moczarowe. S± te¿ liczne ¿aby trawne i traszki zwyczajne.
Do zbiorników zaczynaj± schodziæ siê równie¿ ropuchy szare.
Offline
Moderator
Przegl±daj±c forum zauwa¿y³em, ¿e ¼le podpisa³em jedno ze zdjêæ (zdjêcie traszki grzebieniastej by³o podpisane jako traszka zwyczajna). B³±d ju¿ naprawiony I jednocze¶nie mi³o mi poinformowaæ sympatyków p³azów, ¿e w koñcu po dwóch latach uda³o siê potwierdziæ wystêpowanie traszki grzebieniastej w stawie przy ostrowskim Kozim Borku. Jest to do¶æ wa¿na informacja gdy¿ w ostatnich latach liczebno¶æ tego p³aza w ¶rodkowej Europie niepokoj±co szybko maleje. Ponadto znajduje siê on za³±czniku II i IV Dyrektywy Siedliskowej.
Poni¿ej do¶æ niewyra¼ne zdjêcia samca ale z widoczn± szat± godow±
Offline
Moderator
14 wrze¶nia o godzinie 9:00 rozpocznie siê III edycja sprz±tania miejsc cennych przyrodniczo w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy. Wszystkich chêtnych zapraszamy do pomocy! Szczegó³y na www.pwg.otop.org.pl
Offline
Moderator
Podczas tegorocznej edycji akcji sprz±tania miejsc cennych przyrodniczo w Ostrowie Wielkopolskim i okolicy ponad 160 osób zebra³o 270 worków pe³nych ¶mieci oraz miêdzy innymi opony, tapczany, krzes³o obrotowe, monitor i muszle klozetow±. Szczegó³y ju¿ na www.pwg.otop.org.pl
Offline
Moderator
W zesz³ym roku gody p³azów rozpoczê³y siê znacznie prêdzej ni¿ w tym. Wczoraj wieczorem obserwowa³em pierwsze ropuchy szare i zielone wêdruj±ce po ulicy na trasie Raszków-Ostrów. Niestety wiele z nich ginê³o pod ko³ami aut. Dzi¶ po raz pierwszy w tym roku mia³em okazjê obserwowaæ ¿aby trawne i ropuchy szare szykuj±ce siê do godów na stawie w ¦liwnikach (gm. Nowe Skalmierzyce, pow. ostrowski) i na stawach Ma¶lanka (Psary, gm. Sieroszewice, pow. ostrowski).
To oznacza, ¿e wiosna siê zadomowi³a
Offline
Moderator
W Ostrowie Wielkopolskim przy Kozim Borku masowo goduj± ju¿ traszki zwyczajne, ¿aby trawne, moczarowe, a ropuchy szare dopiero rozpoczê³y wêdrówkê.
Inaczej jest w okolicy Galerii Ostrovia, tu obecnie mo¿emy spotkaæ równie¿ ¿aby trawne i moczarowe ale tak¿e ropuchy szare i zielone oraz grzebiuszkê ziemn±. Niestety czê¶æ z nich ginie ale powoli rozpoczynamy ich ochronê - oby skuteczn±
Offline
Moderator
W nawi±zaniu do powy¿szego postu:
na Kozim Borku pe³n± par± ju¿ tak¿e gody ¿ab moczarowych oraz w koñcu uda³o siê zaobserwowaæ traszki grzebieniaste.
Natomiast je¶li chodzi o p³azy przy Galerii Ostrovia to ju¿ w ubieg³ym roku nasza forumowiczka szarotka poinformowa³a mnie o masowym giniêciu p³azów na jednej z dojazdowych ulic do galerii. W porozumieniu ze s³u¿bami miejskimi uda³o siê w tym roku wybudowaæ p³otek naprowadzaj±cy, dziêki czemu p³azy docieraj± do zbiornika rozrodczego bez konieczno¶ci wkraczania na ulicê. Ponadto, prowadzony jest nadzór herpetologiczny. Mamy nadziejê, ¿e dziêki temu uda siê zachowaæ to cenne siedlisko.
Na zdjêciu widoczne s± ropuchy zielone, którym p³otek naprowadzaj±cy uniemo¿liwia wej¶cie na drogê i s± nakierowywane do zbiornika rozrodczego.
Offline
Użytkownik
Faktycznie w ubieg³ym roku na jezdni dochodz±cej do Galerii Ostrovia by³am ¶wiadkiem makabrycznych scen z udzia³em p³azów, podobne informacje otrzyma³am równie¿ od innych osób, które by³y wrêcz przera¿one tym widokiem. Wczoraj widzia³am zabezpieczenia na tamtejszym terenie i przyznam, ¿e bardzo mnie ten widok ucieszy³, mo¿e to ¶wiadczyæ o tym, ¿e jednak los p³azów (wa¿nego elementu ca³ego ekosystemu) nie jest obojêtny instytucjom na naszym terenie. Krzysztofowi Kolendzie bardzo dziêkujê za czynn± interwencjê w tej sprawie, efekt jego uporu i zaanga¿owania wszyscy mo¿emy zobaczyæ, a co najwa¿niejsze dramat p³azów z ubieg³ego roku ju¿ siê nie powtórzy.
Z wiosennymi pozdrowieniami:)
Dominika
Offline
Moderator
Poni¿ej kilka zdjêæ z okolicy Galerii Ostrovia i ulicy Ofierskiego w Ostrowie Wielkopolskim wzd³u¿ której prowadzimy czynn± ochronê p³azów.
Widok na p³otek odgraniczaj±cy miejsce godowania p³azów od drogi.
Widok od ulicy Ofierskiego
ropuchy zielone w ampleksus wêdruj±ce wzd³u¿ p³otka.
Poza wspomnianymi wy¿ej piêcioma gatunkami p³azów bezogonowych, odnotowali¶my w tym miejscu tak¿e traszkê zwyczajn±
Offline
Administrator
Witam!
Mi³o mi poinformowaæ, i¿ w grudniu 2015 r. ukaza³ siê nasz artyku³ o p³azach Ostrowa Wielkopolskiego i problemach ich ochrony (m.in. w miejscu, o którym napisano w postach powy¿ej):
Kolenda Krzysztof, Dolata Pawe³ T. 2015. P³azy miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Chroñmy Przyrodê Ojczyst± 71, 5: 356–367.
Jest on w ca³o¶ci do pobrania tu:
https://www.researchgate.net/publicatio … olski_city
Pozdrawiam i ciekawej lektury! :-)
Pawe³ T. Dolata
Po³udniowowielkopolska Grupa Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków www.pwg.otop.org.pl
Projekt „Blisko bocianów” z Przygodzic www.bociany.ec.pl
Offline