Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Administrator
Bocian (pol-niem), Grzegorz i Tomasz Kłosowscy
Album zawiera barwne fotografie i ilustracje, autorstwa Grzegorza i Tomasza Kłosowskich, przedstawiające bociana ptaka symbolu.
http://www.przyrodnicze.pl/cat142-id117 … niem).aspx
Offline
Użytkownik
Polecam "BOCIANY I BOĆKI" Zbigniew Jakubiec, Przemysław Szymoński - przepiękne zdjęcia ilustrują i uzupełniają teksty, prezentują zachowania i sytuacje, których nie sposób opisać słowami. Wydana w 2000r. przez Polskie Towarzystwo Przyjaciół Przyrody "pro Natura" z Wrocławia, ul. Podwale 75, 50-449 Wrocław. Można ja tam nabyć.
Oraz "Bocian biały Ciconia ciconia (L.) w Polsce w roku 2004" wyniki VI Międzynarodowego Spisu Bociana Białego pod redakcją Romana Guziaka i Zbigniewa Jakubca - wydana w 2006r. też przez PTPP "pro Natura", 432 strony poświęconeinwentaryzacji stanu bociana białego w naszym kraju. Wspaniałałe!!!
Offline
Administrator
Zmiany populacyjne i ekologia rozrodu bociana białego Ciconia ciconia L. w Polsce na tle populacji europejskiej, Piotr Profus
Studia Naturae 50, praca w języku polskim z abstraktem i streszczeniem w języku angielskim.
Niniejsza rozprawa obejmuje zagadnienia:
► przeprowadzenie krytycznej analizy dotychczasowej wiedzy o historii życia bociana na lęgowiskach i wzbogacenie jej o nowe informacje z Polski;
► podsumowanie danych danych o stanie ilościowym i dynamice liczebności populacji bociana białego w Polsce na tle Europy oraz wskazanie przyczyn zachodzących zmian;
► porównanie stanu liczebnego i charakterystyk populacyjnych różnych populacji lokalnych bociana z lat 1990-2002 z materiałami zebranymi zebranymi wcześniej na tych samych obszarach i takimi samymi metodami;
► opis przebiegu i mechanizmu kolonizacji polskiej części Karpat;
► ustalenie składu pokarmu i ocenę zapotrzebowanie na energię pary bocianów oraz ich młodych;
► ustalenie zależności sukcesu rozrodczego od terminu przylotów, wielkości zniesień i zagęszczenia populacji;
► zjawisko dyspersji natalnej - procesu, który odpowiada m.in. za strukturę genetyczną, dynamikę liczebności i rozszerzenie zasięgu geograficznego populacji;
► skuteczność reprodukcji w zależności od wieku ptaków;
► zmiany w umiejscowieniu gniazd jako adaptacji do zmieniającego się otoczenia.
http://www.przyrodnicze.pl/cat245-id157 … zrodu.aspx
Offline
Administrator
Świetna publikacja, zawiera mnóstwo konkretnej wiedzy o bocianach w Polsce i Europie, a podanej bardzo przystępnie. Polecam każdemu kto interesuje się poważniej bocianami!
Paweł T. Dolata
adminek napisał:
Zmiany populacyjne i ekologia rozrodu bociana białego Ciconia ciconia L. w Polsce na tle populacji europejskiej, Piotr Profus
Studia Naturae 50, praca w języku polskim z abstraktem i streszczeniem w języku angielskim.
http://www.przyrodnicze.pl/cat245-id157 … zrodu.aspx
Offline
Administrator
Książka nie o bocianach, ale ogólnie o przyrodzie, zabytkach i historii gminy Sieroszewice (sąsiedzi gminy Przygodzice od wschodu) http://www.pwg.otop.org.pl/aktu172.php
ale bocian biały jest tam najdokładniej opisanym gatunkiem w moim rozdziale o przyrodzie, gdyż o nim w wyniku badań Południowielkopolskiej Grupy OTOP danych mieliśmy najwięcej. Podałem ilość i rozmieszczenie gniazd i par w gminie wg miejscowości i wg miejsc umieszczenia gniazd (słupy, drzewa itp.), informacje o obrączkowaniu w gminie i jego wynikach.
Także ciekawe dane o bocianach czarnych w gminie (lasy nadleśnictwa Taczanów), w tym odczyty obrączek oznakowanych jako pisklęta ptaków w czasie wędrówki w Szwajcarii i dwukrotnie w Izraelu.
Książkę polecam każdemu kto interesuje się Południową Wielkopolską, jej autor - Marek Olejniczak - zebrał mnóstwo ciekawych informacji o tej mało znanej, a bardzo ciekawej przyrodniczo, historycznie i krajoznawczo gminie.
pozdrawiam
Paweł T. Dolata
Offline
Witam!
Ciekawą pozycją o bocianach jest wydana już dosyć dawno (ale zawsze aktualna) książka Piotra Indykiewicza pt Bocian biały Ciconia ciconia(L.)
Książka ta wydana w ramach VI Międzynarodowego Cenzusu Bociana Białego może zaciekawić tak doświadczonych obserwatorów jak i tych, którzy chcą zagłębić się w poznanie sylwetki bociana białego.
W publikacji wykorzystano bogatą bibliografię wielu autorów, wśród których jest również P.T. Dolata, P. Indykiewicz, Z. Jakubiec, P. Profus, J. Ptaszyk i inni)
Indykiewicz P., Bocian biały Ciconia ciconia(L.), LOGO, Bydgoszcz 2004
Polecam
Eva Stets
Offline
Użytkownik
Album Wiktora Wołkowa pt. Bocian
Niezwykły; przynajmniej ja tak uważam, album oczywiście z bocianem w roli głównej. Godny polecenia nie tylko ze względu na fantastyczne fotografie ale także trafne komentarze; między innymi w formie fragmentów znanych utworów literackich. Napewno godny polecenia. Album od serca i nie zawaham się użyć sformułowania - dla serca.
Offline
Użytkownik
Bociani folder
Wydawca folderu jest
TOWARZYSTWO PRZYRODNICZE „BOCIAN”
Bardzo ładnie wydany praktyczny poradnik dla bocianolubów jako pomoc w krzewieniu bocianiej wiedzy praktycznej wśród gawiedzi.
Oto so gdzie indziej napisał jeden z autorow:
"pisząc na mojego maila lub maila biurowego: irek@bocian.org.pl lub biuro@bocian.org.pl i podając adres na który mamy wysłać
Każdemu kto zechce go otrzymać poślemy wydawnictwo nieodpłatnie. Najważniejsza jego część to wskazówka, że troska o środowisko przyrodnicze w tym o bociana to obowiązek samorządów, które mają to zapisane w swoim ustawodawstwie, a które niestety odsyłają zdezorientowanych ludzi do organizacji pozarządowych lub zwyczajnie zbywają.
Wtedy cały impet niestety spada na NGOS które nie zawsze dysponują środkami by pomagać.
Ważne jest w tym wszystkim by nawet w sytuacji gdy nie można pomóc bezpośrednio starać się zorganizować pomoc. To się w większości przypadków udaje za pośrednictwem strażaków, energetyków np.
Dla zainteresowanych
W roku 2009 rozpoczynam projekt w ramach którego wspólnie z energetykami przebudujemy 40 słupów z rozłącznikami SN na których giną szczególnie młode boćki rażone prądem. Wygląda na to że po zamontowaniu już w pierszym roku uda się zapobiec śmierci około 80 boćków (dane z lat poprzednich wskazują że tyle na nich ginie corocznie).
Poza tym do końca roku postaramy się wyprodukować pól godzinny film o bocianie białym i jeszcze parę praktycznych działań przy gniazdach (platformy, drzewa, słupy energetyczne) "
Przepraszam za moze zbyt długi cytat ale chcę przy okazji zaapelowac do tych ktorzy poproszą o folder aby dali im swój 1% podatku i namówili znajomych.
Jeszcze więcej dlaczego warto im dać w ich apelu o 1%
http://www.bocian.org.pl/1procent
pozdrawiam ojciec chrzestny Przygody i Dziedzica
Ogurcoff
Offline
Użytkownik
Jestem w trakcie czytania książki "Kuna za kaloryferem " Adama WAJRAKA i Nurii Selvy Fernandez. Adam Wajrak jest dziennikarzem, popularyzatorem tematyki ochrony polskiej przyrody. Nuria Selva Fernandez jest Andaluzyjką, która pokochała Puszczę Białowieską... Znam filmy A. Wajraka, przede wszystkim ze stacji Animal Planet. Ale i polska TVP2 czasami "coś" puści.
Niech nie zmyli Was tytuł tej książki, bo jest ona poświęcona ratowaniu różnych gatunków zwierząt i przywracaniu ich - w miarę możliwości - Naturze. Ale duża jej część poświęcona jest bocianom. Namawiam do lektury nie tylko dorosłych. Zainteresuje także młodzież, bo rzadko kto potrafi opowiadać o zwięrzetach i perypetiach związanych z ratowaniem ich jak Adam Wajrak. Wisława Szymborska napisała o niej tak, cytuję:
"Tylko sobie nie myślcie, że są to jakieś błahe historyjki o zwierzętach. Wajrak potrafi opowiadać tak, że każde zdarzenie staję się ważne, dramatyczne i jedyne w swoim rodzaju. Taka umiejętność to dar rzadki, nie każdemu pisarzowi dany."
A na koniec link do filmu-apelu o podpisanie obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej o ochronie całej Puszczy Białowieskiej.
http://www.youtube.com/watch?v=OY47b14FNE8
Ostatnio edytowany przez Barbarka (2011-07-20 11:48:51)
Offline
Bocian biały v Dolním Pometují – nowa publikacja VČP ČSO
We wrześniu tego roku VČP ČSO, czyli po polsku Wschodnioczeski Oddział Czeskiego Towarzystwa Ornitologicznego, wydała publikację „Čáp bílý v Dolním Pometují - historie a současnost“ („Bocian biały w Dolním Pometují – historia i teraźniejszość“), której autorem jest Tomáš Diviš, kilku naszym polskim forumowiczom znany ze wspólnych akcji obrączkowania labędzi niemych.
Publikacja podsumowuje dane o populacji lęgowej, uzyskane przede wszystkim podczas obrączkowania młodych bocianów białych na gniazdach w południowej części powiatu Náchod w latach 1962–2010. Oprócz tego książka rekonstruuje rozwój populacji lęgowej bociana białego w tych obszarach na przełomie 19. i 20. wieku. Główną przyczynę prawie zupełnego zaniku gatunku w ostatnich latach autor widzi w zmianach gospodarki na użytkach rolnych, głównie w centrum występowania lęgowego w Dolním Pometují.
Publikacja zawiera 68 stron, wydrukowana jest na papierze kredowym, zawiera ponad 60 czarno-białych i kolorowych fotografii, grafiki, diagramy, rysunki i mapy. Posiada angielskie, niemieckie i polskie streszczenie. W jej wydaniu znacząco partycypował finansowo pan inż. Josef Franěk (NUFRA s.r.o.).
Książka kosztuje 120 koron czeskich (+/- 20 zł) i można ją nabyć pisząc do mnie. Na początku 2012 roku będzie okazja wysłać książki już z Polski, co oszczędzi ewentualnym nabywcom kosztów przesyłki międzynarodowej.
Offline
Użytkownik
W nawiązaniu do postu Marcina R. - udało mi się namierzyć album "Bocian polski ptak" autorstwa G.T. Kłosowskich wydany przez Agencję Fotograficzno-Wydawniczą "Mazury" w Olsztynie.
Niedostępna w księgarniach, bez wznowienia. Trafiłem w antykwariacie
Krótkie, aczkolwiek treściwe "curriculum vitae" bociana białego okraszone wieloma doskonałymi fotografiami dokumentującymi rok z ich życia.
Polecam wszystkim forumowiczom,
Adam
Offline
Użytkownik
Nakładem Wydawnictwa Aleksander ukazał się album pt. "Bocian", autorzy to Grzegorz H. Gerek i Włodzimierz Puchalski. Książki jeszcze nie czytałam, przed chwilą znalazłam ją w ofercie przyrodnicze.pl i zamówiłam. Pozycja zawiera fotografie m. n. W. Puchalskiego.
Przy okazji mojego obecnego postu mam pytanie do forumowiczów: czy ktoś jest w stanie podpowiedzieć, gdzie można nabyć "Bociany i boćki" Z. Jakubca i P. Szymońskiego? Wiem, że nakład tego albumu jest już dawno wyczerpany, moje poszukiwania od 2011 r. (zbyt późno!) również w antykwariatach okazały się być bezskuteczne.
Offline
Użytkownik
Jeszcze dwa słowa do mojego poprzedniego postu. Ww. album od kilku dni jest w moim posiadaniu i cieszę się, że go mam. Jego lekturę mogę polecić innym osobom zainteresowanym życiem bocianów. Piękne wydanie, zawierające wiele interesujących fotografii tych wspaniałych ptaków. Znalazło się nawet zdjęcie przedstawiające w naturze bociana i zająca niemal obok siebie. Czymś zupełnie wyjątkowym są czarno-białe fotografie wykonane przez Włodzimierza Puchalskiego. Oczywiście motywem przewodnim są bociany, ale można przy tym podziwiać otoczenie, którego się już nigdzie nie uświadczy, bo ten świat odszedł.
Offline
Administrator
Dzień dobry Bocianolubom!
Ciekawa informacja z Běluni w Czechach (okolice Nachodu, czyli przy naszej granicy), gdzie niesprawne bociany gniazdują pod opieką ludzi (pana Petra Jindry i rodziny) prawie (patrz niżej) na ziemi, a jego młode odlatują samodzielnie i zasilają niestety malejącą czeską populację:
https://hradec.rozhlas.cz/cap-ktery-hni … ho-6120771
O historii tej ze szczegółami pisał Tomáš Diviš w ciekawej książce
Diviš Tomáš 2011. Čáp bílý v Dolním Pometují: historie a současnost. Východočeská pobočka České společnosti ornitologické, Pardubice.
Wynika z niej, że parę rodzicielską gospodarz zestawił w roku 2009 (a więc, nie od 20 lat, jak w ww. notatce medialnej!) z dwóch niepełnosprawnych bocianów, którym brakuje po skrzydle, a gniazdo nie znajduje się bezpośrednio na ziemi, ale na niskiej (poniżej metra) metalowej konstrukcji/ W latach 2007-2010 wychowało się tu kolejno: 4, 4, 1 i 2 młode.
Dla mieszkańców Ostrowa i okolic: książkę można wypożyczyć u mnie.
Pozdrawiam
Paweł Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Offline