Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza się, że nieraz w dziale forum pt "Pomoc" są podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do wątków tego tematu - to może sporo pomóc :).
Informacje nt. działania forum

Dziękujemy za obecność i udział na naszym forum! Prosimy o stosowanie się do regulaminu i uwag administratorów! Wynikają one zawsze z dobrej woli i dbałości o czytelność i przejrzystość forum dla dobra wszystkich użytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla miłośników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#1 2007-04-15 13:19:37

ANNAEWA

Użytkownik

Skąd: Inowrocław
Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 175

Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Witam. Nie  wiem jak to było w ubiegłym roku z nadaniem imion bociankom ale skoro miały imiona "damsko-męskie" to ktoś ich płeć określił. (Może ktoś mi powie jak to wtedy było).?

Offline

 

#2 2007-04-15 13:37:15

Sve

Użytkownik

Skąd: Pardubice - Czechy
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 810
WWW

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

ANNAEWA napisał:

Witam. Nie  wiem jak to było w ubiegłym roku z nadaniem imion bociankom ale skoro miały imiona "damsko-męskie" to ktoś ich płeć określił. (Może ktoś mi powie jak to wtedy było).?

Jak widzisz już teraz, bociany składają jaja po kolei. Dlatego, że od pierwszego jajka na nich siedzą, będą się młode kluć na świat również po kolei. To znaczy, że zanim ostatni się wykluje, najstarszy będzie mieć już 4-5 dni i to jest bardzo duża różnica. Prawie cały czas, kiedy młode będą na gnieździe, będą widoczne różnice w ich wielkości.

W ubiegłym roku 2 najmłodsze pisklaki nie przeżyły. Pozostały 3. Dwa najstarsze się wykluły tylko dzień po sobie, to znaczy, że były prawie jednakowo duże. Trzeci był o parę dni młodszy, dlatego i mniejszy. Większe (starsze) pisklaki są bardzej ruchliwe, niż mniejsze (młodsze).

No i tu masz powód. Dwa starsze - wyglądały jak "starsi bracia" a mały - to była ich "siostrzyczka". Tak się forumowiczom wydało i dlatego dostały takie imiona. Ich prawdziwej płci dzis jeszcze nikt z ludzi nie zna - jak pisałam już wyżej.


Popatrzcie na kruki: nie sieją ani nie zbierają czasu żniwa; nie mają piwnic ani spichlerzy, a jednak Bóg je żywi.
(Lk 12,24)

Offline

 

#3 2009-05-20 17:50:03

 AnkazReading

Moderator

Skąd: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Czy mozna na podstawie obserwacji rozpoznac plec bociana? Ktory z naszych przygodzickich bocianow to Przygoda, a ktory Dziedzic? Wydaje mi sie, ze jedno z doroslych ma bardziej okazala, dluzsza i  nastroszona "etole" z pior przy nasadzie szyi , ale byc moze to zalezy od pozycji ptaka na gniezdzie - jak przysiada, to byc moze mu sie ta "etola" bardziej imponujaco stroszy?
Gdzies wyczytalam, ze bocian-samiec ma dluzszy dziob, ale to trudno porownac, kiedy ptaki nie staja "bok w bok", zeby nam ulatwic takie empiryczne sprawdzenie dlugosci dziobow ...
Anka

Offline

 

#4 2009-05-20 19:43:31

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Płci bocianów nie da się rozpoznać z obserwacji ponieważ, nie występuje u nich dymorfizm płciowy, a wielkością też niewiele się różnią, samce są trochę większe i rzeczywiście mają dłuższe dzioby, ale w tym momencie dochodzi zmienność osobnicza i staje się to praktycznie niemożliwe. W takich wypadkach jedynie doświadczony obserwator może co jedynie przypuszczać który to samiec, a która samica;) Jedynymi pewnymi możliwościami są badania genetyczne, oraz obserwacja w trakcie kopulacji, lecz jeżeli bocian nie ma żadnej charakterystycznej cechy np. obrączki później się mieszają i nie wiemy który jest który. O ile dobrze pamiętam w zeszłym sezonie u Dziedzica zaobserwowano czarną pręgę, a w czasie kopulacji stwierdzono płeć "naznaczonego" boćka, dzięki czemu mogliśmy je rozróżniać

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP


AnkazReading napisał:

Czy mozna na podstawie obserwacji rozpoznac plec bociana? Ktory z naszych przygodzickich bocianow to Przygoda, a ktory Dziedzic? Wydaje mi sie, ze jedno z doroslych ma bardziej okazala, dluzsza i  nastroszona "etole" z pior przy nasadzie szyi , ale byc moze to zalezy od pozycji ptaka na gniezdzie - jak przysiada, to byc moze mu sie ta "etola" bardziej imponujaco stroszy?
Gdzies wyczytalam, ze bocian-samiec ma dluzszy dziob, ale to trudno porownac, kiedy ptaki nie staja "bok w bok", zeby nam ulatwic takie empiryczne sprawdzenie dlugosci dziobow ...
Anka

Offline

 

#5 2009-05-29 15:09:33

ayla

Użytkownik

Zarejestrowany: 2008-06-26
Posty: 204

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Mam pytanie czy po takim układzie skrzydeł wiadomo który to bocian?

http://img12.imageshack.us/img12/9320/1515k.th.jpg

Offline

 

#6 2009-05-31 21:16:17

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Nie, ponieważ nie widzieliśmy żadnych cech szczególnych w czasie kopulacji, a tylko wtedy można pewnie oznaczyć płeć. Poza tym nawet na tym zdjęciu ja żadnych cech szczególnych nie widzę, a różnice w wyglądzie są zbyt małe by dwa osobniki z naszego gniazda rozróżnić.

pozdrawiam
Wojtek Kaźmierczak
PwG OTOP


ayla napisał:

Mam pytanie czy po takim układzie skrzydeł wiadomo który to bocian?

http://img12.imageshack.us/img12/9320/1515k.th.jpg

Offline

 

#7 2009-06-28 08:00:03

atrenzis

Użytkownik

Zarejestrowany: 2009-03-01
Posty: 24

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Witam wszystkich. Dawno nie pisałam,nie było czasu, do gniazda zagładałam często ale na krótko. Z obrączkowania oglądałam tylko filmy i zdjęcia, mam pytanie czy przy okazji obraczkowania a pewnie i zrobionych przy okazji innych badań udało sie określić płeć młodzieży i jeśli tak to jaka jest ich płeć?

Offline

 

#8 2009-06-28 12:42:09

Eva Stets

Użytkownik

Skąd: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Witam!

Nie, podczas obrączkowania nie określono płci bocianów. Nie jest to możliwe. Do określenia płci  bocianów konieczne jest badanie DNA a takie nie było przeprowadzone (czyt. także wyżej, post Sve  z 15 IV 2007 i post ornitolog92 z 20 maja 2009). Imiona nadawane młodym są w tym przypadku jedynie umowne, nie wiemy czy faktczynie wybrane imię dla "dziewczynki" nie przypadło dla "chłopca".

Pozdrawiam
Eva Stets

atrenzis napisał:

Witam wszystkich. Dawno nie pisałam,nie było czasu, do gniazda zagładałam często ale na krótko. Z obrączkowania oglądałam tylko filmy i zdjęcia, mam pytanie czy przy okazji obraczkowania a pewnie i zrobionych przy okazji innych badań udało sie określić płeć młodzieży i jeśli tak to jaka jest ich płeć?

Offline

 

#9 2016-05-29 07:54:39

 wladek12

Zbanowany

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2008-03-31
Posty: 8451

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Witam.
Nie to że bym zaczynał nie potrzebną dyskusję jak nie raz to inni odbierali, ale dłuższy czas już mnie zastanawia czy rzeczywiście nie można przy obrączkowaniu rozpoznać płci bocianów-pisklaków.
Wiem że może to być nie stosowne i nie smaczne takie podglądanie,wyszukiwanie i dokuczliwe dla młodych, ale jak małe sokoły udaje się rozpoznać płeć to tym bardziej chyba by było większego ptaka szybciej i łatwiej rozpoznać-przeprowadzić "oględziny" płciowe.
Bo od każdego młodego obrączkowanego bocianka pobierać krew celem badań genetycznych i później dopisywać do nr. obrączki by było na pewno kosztowne i kto to by pokrył.
Ale myślę że chociaż raz można by było zainwestować w takie przedsięwzięcie naukowe.
Może "nauka" by zainwestowała!?
Rozpoznanie płci obrączkowanych bocianów po ich osiągnięciu dojrzałości płciowej w trakcie kopulacji, jest minimalnie spóźnione.
Ale zaznaczam to tylko takie moje, być może innych co nie napisali ale też o tym myśleli rozważania.
Bo przed umieszczeniem kamer na gniazdach nigdy nie było pewności kto? Samiec, Samica był pierwszy na gnieździe i czy to ta sama para co poprzednie lato bywała?
Tak że na 21 wiek jest jeszcze dużo pytań do życia, zachowań tych jakże pięknych ptaków.
Jeszcze zastanawia mnie też czy przy dużych skupiskach gniazd np. Pentowo, Żywkowo lub inne zajmowane są przez te same pary czy może kto pierwszy-silniejszy ten lepszy.
Pewnie długo,długo jeszcze się o tym nie dowiemy w dużym procencie prawdopodobieństwa faktów-bo wszystkich bocianów co roku nie jest możliwością za obrączkować.
Pozdrawiam wszystkich zainteresowanych obserwacją bocianów.

Ostatnio edytowany przez wladek12 (2016-05-29 07:59:10)


😄👍🌞.  Miłych dni życzę.
Pozdrawiam.

Offline

 

#10 2016-05-30 19:16:03

 kempos1

Użytkownik

2094003
Call me!
Skąd: Przygodzice
Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 143

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Witam

Władku, jak pisali moi poprzednicy powyżej, nie da się na podstawie obserwacji(dotyku, itp.) określić płci pisklaków (także dorosłych bocianów). Oczywiście, prowadzi się badania tzn. obrączkowanie wraz z określeniem płci pisklaków. Takie badania prowadzi np. dr Marcin Tobółka na ziemi leszczyńskiej, gdzie od kilku lat określa płeć bocianów właśnie z krwi. To właśnie między innymi jego badania potwierdziły, że oznaczona na podstawie kopulacji płeć i późniejsze gniazdowanie dorosłych bocianów jest zgodna z naszą dotychczasową wiedzą. Koszt określenia płci na podstawie krwi to około 60-80 złotych za jedną próbkę. Do tego potrzebne jest także dodatkowe zezwolenie z Stacji Ornitologicznej, zakup strzykawek, próbek, przeszkolenie osoby, która by to robiła....

Pozdrawiam

Mariusz Kępińki

Offline

 

#11 2021-10-25 14:16:54

 Zuzanna1143

Użytkownik

Skąd: Warszawa
Zarejestrowany: 2021-10-25
Posty: 3
WWW

Re: Czy i jak można poznać płeć bocianów?

Bardzo cenna informacja. Wielkie dzięki za info.

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza działająca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
BetonovÊ jímky Vyťťí Brod septiky výroba Rusutsu Risu House Beach Penthouse BELMARE Alojamiento Markranstädt https://www.ehotelsreviews.com