Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
O projekcie "Blisko bocianów" w czasopi¶mie "Woliera" - rok 2006
Podsumownie ca³o¶ci zesz³orocznego projektu "Blisko bocianów" zosta³o opisane w dwóch artyku³ach w czasopismie "Woliera", 10/2006 (42): 39-45.
Teksty te, dostêpne tak¿e w formie pdf, znajduj± siê na stronie g³±wnej PWG OTOP. (www.pwg.otop.org.pl ). Autorami artyku³ów s± Pawe³ T. Dolata i Eva Stets.
Dla przypomnienia mi³ych wra¿eñ, podajê linki tak¿e tutaj
http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/bliskobocianow_pawel.pdf
http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/bliskobocianow_eva.pdf
z pozdrowieniem
Eva Stets
Offline
Administrator
W nowym artykule na stronie PwG OTOP
http://www.pwg.otop.org.pl/bocian6.php
zestawi³em niepublikowane rekordy ¿ycia obu gatunków bocianów, opracowane przez Rolanda Staava ze Szwecji na podstawie wyników obraczkowania w Europie. Zapraszam do lektury!
Offline
Administrator
Relacja z I Ogólnopolskiego Zlotu "Blisko bocianów" 22 lipca ub. roku w Przygodzicach:
http://www.pwg.otop.org.pl/aktu125.php
Offline
Administrator
Relacja z wycieczki terenowej I Ogólnopolskiego Zlotu "Blisko bocianów" 23 lipca ub. roku po gminie Przygodzice:
http://www.pwg.otop.org.pl/aktu126.php
Offline
Administrator
Naszemu Adminkowi nie wypada siê chwaliæ, ale dok³adnie zbada³ i opisa³ populacjê bocianów bia³ych w powiecie kêpiñskim, jakie¶ 50 km na po³udnie od Przygodzic, w latach 2000-2004. Ma³o jest w Polsce d³ugoterminowych badañ lêgowych bocianów na du¿ych powierzchniach, wiêc warto poczytaæ:
http://www.pwg.otop.org.pl/bocian2.php
Offline
Administrator
Wiadomo¶ci powrotne z Afryki (do 10 tys. km w linii prostej!) o bocianach bia³ych obr±czkowanych w ramach dzia³añ PwG OTOP w powiatach ostrowskim (m.in. w gminie Przygodzice) i jarocinskim:
http://www.pwg.otop.org.pl/obro3.php
Offline
Wsrod wielu ciekawych publikacji, na stronie www PwG OTOP, mozna przeczytac bardziej szczegolowo o zalozeniach i celach projektu obserwacji bociana bialego kamera internetowa w Przygodzicach:
http://www.pwg.otop.org.pl/bocian4.php
Offline
Administrator
Dla wszystkich mi³o¶ników bocianów w³adaj±cych jêzykiem angielskim, dziêki zgodzie redaktorów, wydawcy i wspó³autorów, na stronie PwG OTOP znalaz³o siê za jednym zamachem a¿ 6 pdfów naszych artyku³ow z monografii "The White Stork in Poland" (http://www.pwg.otop.org.pl/aktu158.php).
£±cznie 80 stron tekstów na ró¿ne bocianie tematy: http://www.pwg.otop.org.pl/eng1.php
Polecajcie szczególnie swoim zagranicznym znajomym (specjalnie tym spoza Europy, gdzie nie maj± i nie znaj± bocków), bo nie mieli¶my dotychczas na stronie tekstów o bocianach po angielsku. Mój tekst o ochronie bociana przez tradycjê, zwyczaje, prawo i aktywne dzia³ania w Polsce mo¿e im pomóc zrozumieæ niezwyk³y fenomen stosunku ludzi do tego ptaka w naszym kraju W innym tek¶cie jest te¿ podsumowanie wyników i do¶wiadczeñ projektu "Blisko bocianów" w roku 2006 i mo¿liwo¶ci, jakie nios± ze soba takie programy.
pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
koordynator projektu "Blisko bocianów"
Offline
O projekcie "Blisko bocianów" w czasopi¶mie "Woliera" - rok 2007
Witam!
Tekst o tegorocznej transmisji internetowej z Przygodzic, który ukaza³ siê w najnowszym egzemplarzu czasopisma "Woliera" (nr 3 maj/czerwiec 2007) mo¿na przeczytaæ w formie pdf na g³ównej stronie PWG OTOP (http://www.pwg.otop.org.pl/) w dziale "Aktualno¶ci" http://www.pwg.otop.org.pl/aktual2007.php#u24_Link a tak¿e na stronie z przekazem z kamery http://www.bociany.ec.pl/.
Bezposredni link do tekstu znajduje sie pod: http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/przygodz … oliera.pdf
Z milym pozdrowieniem autorka tekstu
Eva Stets
Offline
Administrator
Mi³o mi powiadomiæ Forumowiczów, ¿e dzi¶ (17 maja) w ukazuj±cym siê na Litwie, £otwie i Estonii polonijnym czasopi¶mie „Nasz Czas” (www.nasz-czas.lt), w dziale „Reporta¿e” ukaza³ siê mój obszerny artyku³ pod tytu³em „Bociany polskie a sprawa litewska, czyli bociany, Internet, Przygodzice i Radziwi³³owie”. Tytu³ pozwala siê zorientowaæ, o czym jest w tek¶cie. Zachêcam do lektury pe³nego artyku³u na stronie pisma http://www.nasz-czas.lt/705/report3.html szczególnie ogl±daj±cych nas licznie Polaków z Litwy oraz wszystkich zainteresowanych poza bocianami zagadnieniami historycznymi i krajoznawczymi oraz chc±cych siê dowiedzieæ kilku ciekawostek z historii i zabytkach gminy Przygodzice.
Pawe³ T. Dolata. Bociany polskie a sprawa litewska, czyli bociany, Internet, Przygodzice i Radziwi³³owie. Nasz Czas nr 5 (699) na okres 17 maja - 13 czerwca 2007 r.
pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
koordynator projektu „Blisko bocianów”
Offline
O obr±czkowaniu bocianów z Przygodzic w czasopi¶mie "Woliera" - rok 2007
Witam wszystkich!
W dwumiesiêczniku "Woliera" ukaza³ siê mój kolejny artyku³ o naszych boækach z Przygodzic. Jest to ju¿ drugi w tym roku tekst o naszym gnie¼dzie, drukowany na ³amach tego pisma. Pierwszy dotyczy³ rozpoczêcia projektu ("Woliera" 3/2007 (47), maj-czerwiec, str. 58) - link pdf znajduje siê na stronie z kamer± pod: http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/przygodz … oliera.pdf
Drugi mój tekst nawi±zuje do akcji obr±czkowania i czasopismo jest aktualnie w sprzeda¿y (od wczoraj, 3 lipca 2007) Artyku³ coprawda krótki - powstawa³ prawie na ¿ywo a by³ to dzieñ nie tylko obr±czkowania ale, gdy "Woliera" by³a gotowa ju¿ do druku - st±d ograniczenie miejsca.
Tutaj serdeczne dziêki dla Paw³a, który w dniu akcji przkazywa³ mi niezbêdne informacje a tak¿e podziêkowania dla Wojtka Ka¼mierczaka i Jurka Szlachty, którzy w ekspresowym tempie przekazali mi zdjêcia i których fotki ukaza³y siê w tym tek¶cie.
Dane ostatniego egzemplarza to: "Woliera" nr 4/2007 (48), lipiec-sierpieñ, strona 94, tytul: "Blisko bocianów", czyli Ka¶ka i Kajtek z Przygodzic.
Ten ma³y tekst mo¿na przeczytaæ rownie¿ w formie pdf na stronie PwG OTOP z podgl±dem na bociany pod: http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/blisko_boc_woliera.pdf
Z mi³ym pozdrowieniem
Eva Stets
Offline
Administrator
Witam!
Na stronie http://www.skrzebowa.osw.pl/Default.aspx?tabid=1305 opisa³em nasze kontrole gniazd bocianich w Moszczance i Skrzebowej w gminie Raszków, w powiecie ostrowskim, nie omieszkaj±æ zareklamowaæ kamerkê z Przygodzic
pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
Offline
Administrator
Witam!
Podajê tekst o naszych boækach z pisma „¯ycie Uniwersyteckie”, wydawanego przez Uniwersytet im. A. Mickiewicza w Poznaniu. „Wykry³” go prof. dr hab. Piotr Tryjanowski z tej¿e uczelni, a opiekun naukowy projektu „Blisko bocianów”. „Wykry³”, bo tekst powsta³ na podstawie mojej informacji medialnej, bez kontaktu ze mn±, choæ uczciwie (rzadko¶æ!) podano mnie jako autora .
Dolata Pawe³ T. Bociany online. ¯ycie Uniwersyteckie nr 6 (165), czerwiec 2007, str. 11.
Dostêpny jest tak¿e w formie pliku PDF:
http://www.staff.amu.edu.pl/~redakcja/Z … or_web.pdf
pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
koordynator projektu PwG OTOP „Blisko bocianów”
Offline
Zlot "Blisko bocianów" i recenzja Monografii "White Stork in Poland" w czasopi¶mie "Woliera - rok 2007
Witam!
Na stronie http://www.bociany.ec.pl/ (tzn na stronie PwG OTOP z przekazem z kamery) mo¿na przeczytaæ pdf, który jest sprawozdaniem ze Zlotu w Przygodzicach.
Klikaj±c na temat pt II Ogólnopolski Zlot „Blisko bocianów”, Przygodzice 2007 - uka¿e siê artyku³, z najnowszego wydania dwumiesiêcznika "Woliera" (nr 5, wrzesieñ-pa¼dziernik 2007)
Tekst przedstawia dok³adn± relacjê ze Zlotu a uzupe³nia go kilka pami±tkowych zdjêæ z tego zdarzenia.
Warto dodaæ, ¿e jest to ju¿ trzeci w tym roku artyku³, nawi±zujacy do projektu "Blisko bocianów", drukowany przez czasopismo "Woliera".
Link bezpo¶redni: http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/zlot.pdf
"Woliera", nr 5 (49), wrzesieñ-pa¼dziernik 2007, str. 96-97, tytul: II Ogólnopolski Zlot "Blisko bocianów", Przygodzice 2007,
Autorzy tekstu: Pawe³ T. Dolata, Eva Stets
W tym samym egzemplarzu "Woliery" znajduje siê artyku³ Paw³a T. Dolaty, opisuj±cy naukow±, anglojêzyczn± monografiê bociana bia³ego w Polsce „The White Stork in Poland: studies in biology, ecology and conservation”, wydan± przez Bogucki Wydawnictwo Naukowe, Poznañ 2006
Artyku³ ukaza³ siê w dziale „Forum czytelników", na stronie 90 czasopisma.
Forma pdf do tego tekstu znajduje siê na stronie http://www.bociany.ec.pl/ pod tytu³em: The White Stork in Poland - Wa¿na monografia o bocianie bia³ym w Polsce
Bezpo¶redni link do pdf: http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/white_stork.pdf
Dolata P. T. The White Stork in Poland. Wa¿na monografia o bocianie bia³ym w Polsce. Woliera 5/2007 (49): 90
¿yczê mi³ej lektury
Pozdrawiam serdecznie
Eva Stets
Offline
Użytkownik
Dzisiaj odkry³em bardzo ciekawy projekt na S³owacji. Chodzi o Atlas bocianich gniazd na S³owacji - http://www.sovs.sk/ahb_zoznam.php (w tabelce jest nazwa gminy, umieszczenie gniazda, województwo, powiat). Jest tu super statystyka za kilka ostatnich lat - http://www.sovs.sk/ahb_stat.php. Wiêkszo¶æ gniazd jest zdokumentowana fotograficznie, s± daty powstania gniazda itp. Po prostu super !!!
Dla w³adaj±cych chocia¿ czê¶ciowo jêzykiem s³owackim jest tu sporo ciekawych informacji. M. in. o 8 jajkach w jednym gnie¼dzie, o 6 wychowanych boækach z jednego gniazda w roku 2007 i sporo innych ...
W Polskich warunkach podobny atlas by musia³ mieæ olbrzymi± objêto¶æ.
Pozdrawiam
Robert z Zaolzia
Offline
Użytkownik
... a przecie¿ znalaz³em jak±¶ próbê o stworzenie czego¶ jako Atlas bocianich gniazd w Polsce. Jest to inicjatywa jednostki ale warto j± wesprzeæ.
Oto link: http://knot805.eti.pg.gda.pl/googlemaps/geobociek/
Pozdrawiam
Robert
Ostatnio edytowany przez robert (2008-08-21 19:53:25)
Offline
Administrator
Nie nale¿y w ogóle porównywaæ obu inicjatw. Na S³owacji to masowa akcja organizacji ochrony ptaków, prowadzona zgodnie z metodyk± badania bociana bia³ego.
W Polsce to projekt niestety robiony w oderwaniu od licznych organizacji i ludzi, bad±jacych od lat ten gatunek. Poza (bardzo ma³o precyzyjnymi zreszt±) danymi o lokalizacji gniazd, brak na wspomnianej www podstawowych info, np. o bardzo wa¿nym statusie gniazda (czy zajête przez 1 czy parê, czy m³ode i ile?), dacie kontroli, itp. Przede wszystkim dane s± zbierane niemetodycznie, bo bez okre¶lenia zasiêgu badañ (ca³a Polska, czyli zero konkretu), nigdzie nie da siê powiedzieæ ile tych bocianów jest np. w jakiej¶ gminie, czyli nie da rady wyliczyæ ¯¡DNYCH parametrów populacji, wa¿nych dla rozpoznania i ochrony gatunku, nie da rady porównañ ich z danymi sprzed lat i przysz³ymi.
Tak wiêc ten projekt jest niestety tylko zabaw±, w czym zreszt± ¿yczê organizatorowi powodzenia. Szkoda jednak bardzo, ¿e entuzjazmu mi³osników bocianów nie ukierunkowano tak, by otrzymaæ przydatne dane o tych ptakach.
Pawe³ T. Dolata
robert napisał:
... a przecie¿ znalaz³em jak±¶ próbê o stworzenie czego¶ jako Atlas bocianich gniazd w Polsce. Jest to inicjatywa jednostki ale warto j± wesprzeæ.
Oto link: http://knot805.eti.pg.gda.pl/googlemaps/geobociek/
Pozdrawiam
Robert
Offline
Użytkownik
We wczorajszym (1 pa¼dziernika 2008) dodatku do "Gazety Wyborczej" - Du¿y Format - ukaza³ siê wa¿ny artyku³ autorstwa Adama Wajraka pt. „Koniec bocianiej Polski” opisuj±cy dramatyczny spadek populacji bocianów w naszym kraju i niektóre z g³ównych przyczyn tego zjawiska. Brakuje mi w nim jednak choæby wzmianki o jednej z najwa¿niejszych przyczyn – ¶mierci wielu tysiêcy ptaków na niezabezpieczonych lub ¼le zabezpieczonych liniach wysokiego napiêcia i stacjach transformatorowych.
Artyku³ opublikowano tak¿e w wersji on-line – warto przeczytaæ, zachêcam:
http://wyborcza.pl/1,75480,5743514,Koni … olski.html
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2008-10-02 10:01:40)
Offline
Użytkownik
Witam,
niedawno opublikowano now± prackê o CCC:
Matysioková B. & Tobó³ka M. 2008: Co ovlivòuje délku pobytu v teritoriu po vyhnízdìní u èápa bílého (Ciconia ciconia)? Sylvia 44: 43–50.
marcin_tobolka@o2.pl
Offline
Marcin Tobó³ka napisał:
Witam,
niedawno opublikowano now± prackê o CCC:
Matysioková B. & Tobó³ka M. 2008: Co ovlivòuje délku pobytu v teritoriu po vyhnízdìní u èápa bílého (Ciconia ciconia)? Sylvia 44: 43–50.
marcin_tobolka@o2.pl
Na stronie PwG OTOP http://www.pwg.otop.org.pl/pdf/sylvia2008.pdf zostal zamieszczony pdf tej pracy. Jest to po czesku, mo¿ecie wiêc trenowaæ swoje bieg³o¶ci jêzykowe
Artyku³ jest w pi¶mie Sylvia, to jest w naukowych pracach zbiorowych Èeské spoleènosti ornitologické. Marcin jest po Pawle Dolacie kolejnym cz³onkiem OTOP (Leszczyñskiej Grupy), którego praca zosta³a opublikowana w naszym najbardziej powa¿nym naukowym pi¶mie ornitologicznym. Gratulacje.
Offline