Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Użytkownik
08 stycznia 2011 r., dochodzi godz. 18-ta czasu miejscowego.
W Toyooka świeży, czysty śnieg. Dzień sie kończy, z minuty na minute robi się coraz ciemniej. Może dzięki temu, że leży śnieg na zdjęciach jeszcze coś widać. Bociany skupione na stawach. Już nie widać żerujących. Pojedyncze pielęgnują pióra. Przygotowane już do nocnego odpoczynku
Offline
Moderator
11.01. 2011
Bociany czarnodziobe z Toyooka wciąż w zimowej scenerii, od kliku dni można zaobserwować, że skupiają się głównie w jednej, lewej części stawu, pojedyncze osobniki przeszukują wodę na pozostałej części terenu, ale wyraźnie widać, że ich aktywność jest niewielka, czas spędzają stojąc nieruchomo, drzemią, zapewne w ten sposób większość energii oszczędzają aby utrzymać właściwą temperaturę ciała, ochronę przed chłodem.
Offline
Moderator
15.01. 2011
W Toyooka nie ma wielkich mrozów, w dzień temperatura oscyluje w granicach 1-2 st.C powyżej zera, tak więc "duży śnieg" topi się szybko . Dzisiejszego ranka (naszego czasu), tuż po karmieniu, bociany czarnodziobe były ruchliwe, brodziły w wodzie w poszukiwaniu pokarmu, przemieszczały się po całym terenie ośrodka, ale jednak w ostatnim czasie chętniej przebywają w wodzie, wydaje się, że wszystkie są w dobrej kondycji.
Offline
Moderator
21.01. 2011
W ośrodku Toyooka wciąż dużo śniegu, jedna partia białego puchu znika, ale pojawia nowy opad. W blogu na stronie głównej piszą, że tej zimy śnieg utrzymuje się wyjątkowo długo.
Bociany czarnodziobe stoją nieruchomo i czekają, jakby w uśpieniu, wreszcie o godzinie 07:25 (czas polski) nadeszła długo wyczekiwana pora karmienia. Wszystkie ptaki w pośpiechu biegną do bramki, gdzie pojawili się pracownicy z kubłami pełnymi ryb a potem zwrot w przeciwnym kierunku i fruną do stawów, bo przecież kto pierwszy, ten ma większe szanse na obfitszą kolację - w Japonii to już późne popołudnie. Te ptaki, które zapamiętały, że pokarm jest również wykładany do misek, tam właśnie czekają na posiłek.
Na stronie pod linkiem: http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -ebb6.html można znaleźć codzienne relacje z życia bocianów czarnodziobych w ośrodku, sensowne tłumaczenie treści blogu jest niestety prawie niewykonalne ale polecam wyraźne i ciekawe ujęcia bocianów czarnodziobych - zrobione ręką fachowca
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-01-21 21:29:32)
Offline
26 stycznia 2011
W Toyooka kolejny atak zimy. Pada tak gęsty śnieg, że trudno cokolwiek zobaczyć. Po chwili jednak dostrzegłam jednego bociana. Stał w wodzie nastroszony, często potrząsał głową, skrzydłami. Potem pojawiło się jeszcze kilka bocianów. Weszły do wody, ale nie szukały pokarmu, stały w jednym miejscu.
Offline
Moderator
29.01. 2011
W ośrodku Toyooka jakoś pusto
Z informacji stronie głównej projektu, wynika, że wprowadzone zostały wszelkie środki ostrożności na terenie parku tak dla zwiedzających jak i bocianów, w związku z zagrożeniami ptasiej grypy, pracownicy ośrodka przepraszają odwiedzających park za utrudnienia.
Jeszcze wczoraj rano (28 stycznia) naszego czasu ok. godziny 08:41 bociany czarnodziobe były w ośrodku (fot.1), a już o godzinie 23:55 (w Japonii to godzina 07:55 29 stycznia), kiedy włączyłam przekaz, zobaczyłam tylko dwie czaple nad wodami stawów ośrodka (fot.2). Jest to pora wczesna gdzie one zatem nocują?
Dzisiaj rano (29 stycznia) o godzinie 07:40 czasu polskiego sprawdzałam ponownie, ale niewiele ptaków było widać, w wodzie stały trzy bociany i czapla (fot.3), natomiast na płocie usadowiło się kilka osobników i sporo czapli (fot.4), zwykle jednak o tej porze można było zobaczyć więcej bocianów czarnodziobych.
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-01-30 08:59:11)
Offline
Moderator
30.01. 2011
W Toyooka zima, śnieg, śnieg, bardzo dużo śniegu!
Nie widać w ośrodku ani jednego ptaka - wczoraj ok. godziny 24:00 (w Japonii wczesny ranek) - fot.1,2 i dzisiaj ok. 09:00 (w Japonii późne popołudnie) - fot.3,4. Temperatura w nocy spadła do -2 st.C, w dzień ok. 0 st. C
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-02-01 21:15:06)
Offline
Moderator
08.02. 2011
W ośrodku Toyooka nadal nie ma bocianów czarnodziobych. Po południu ( czas polski ok. godziny ósmej rano ) na małej sztucznej wysepce siedziała samotnie czapla i tylko na krótko pojawił się bocian czarnodzioby, prawdopodobnie jeden z bocianów żyjących na wolności. Ptak miał nadajnik na grzbiecie, kilka minut chodził po terenie ośrodka i odfrunął.
Offline
Dziś (28 lutego) Edward Mayer z Organizacji Ochrony Jerzyka (Swift Conservation - http://www.swift-conservation.org/) przesłał bardzo ciekawy filmik wgrany na youtube 16 lutego br.
Film nie jest o jerzykach, ale o bocianach czarnodziobych, którym poświęcono ten temat.
Na filmie ładne ujęcia uzupełnia przedstawienie historii programu reintrodukcji, kadry pokazują klucie, karmienie i wypuszczenie na wolność jednego z bocianów, a do tego reportaż o Ośrodku w Toyooka w Japonii świetnie łączy się z pokazaniem miejsc, które znamy z przekazu z kamery i miejsc, których nie znamy.
Tytuł filmiku: "Stork madness" (Bocianie szaleństwo). Zdecydowanie polecam: http://www.youtube.com/watch?v=bsp6jZEJ93o
(ciekawostką jest, że w Toyooka, nawet chleb jest ze znakiem bociana, plus inne pamiątki i wizerunki, które widać na każdym kroku)
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-02-28 13:26:01)
Offline
Użytkownik
Offline
Moderator
18.03. 2011
W Toyooka jest już sobota 19 marca, godzina obserwacji 06:18 rano ( w Polsce piątek, 22:18 , różnica czasu 8 godzin , po zmianie na czas letni, różnica czasu zmniejszy się do 7 godzin ) . W ośrodku zastałam tylko jednego ptaka - czaplę.
Bociany czarnodziobe przebywające na wolności na terenach Toyooka zaczynają już łączyć się w pary, szukają miejsca na założenie gniazd, zbierają budulec i układają patyki w miejscach, które instynktownie uważają za optymalne. Można to zobaczyć na zdjęciach zamieszczonych w blogu i wpisach z dnia 18 marca pod linkiem : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -7c3f.html
Offline
Moderator
22.03. 2011
W Toyooka jest wczesny ranek ( 23.03.2011, godzina 06:50), w ośrodku nie ma bocianów czarnodziobych ale... pewne szczegóły mogą zwiastować , że być może już wkrótce bociany pojawią się w kamerze ? Do tej pory poziom wody w stawach był niski, widać było muliste dno , niebieskie miski, gdzie wykładano pokarm dla ptaków były odwrócone do góry dnem i ustawione z boku a dzisiaj stan wody w stawach już jest wyższy a pojemniki ustawione na podestach - nie jest to oczywiście żadna pewność ale może to świadczy o przygotowaniach ośrodka dla bocianów ?
Tymczasem proponuję obejrzenie najnowszych fotek z blogu z bocianami czarnodziobymi żyjącymi na wolności w Toyooka , które zajmują już sztuczne gniazda przygotowane na platformach :
http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -b7dc.html
http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -bd2c.html
Offline
Moderator
Offline
Użytkownik
Offline
Moderator
26.03. 2011
Pora karmienia bocianów czarnodziobych - godzina 07:00 naszego czasu ( w Japonii po południu, 8 godzin później ). Jak zwykle pora posiłku poprzedzona była wyczekiwaniem (fot.1,2) , bociany stały w zadumie, nieruchomo ale kiedy dostarczono już do stawów rybki, wszystkie znalazły się w stawach i zanurzając dzioby aż po samo dno łowiły kąski ( fot.3) , niektóre osobniki korzystały z łatwiejszego sposobu - wybierały "gotowce" z misek (fot.4)
Z codziennych wpisów na blogu z dnia 25 marca polecam bardzo udane zdjęcia z ośrodka w Toyooka ukazujące pełne zbliżenie na bociany czarnodziobe : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -aef7.html oraz ciekawostkę - zmagania bociana czarnodziobego żyjącego na wolności z upolowaną osobliwą zdobyczą - żółwiem : http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -c842.html - jaki "twardy orzech do zgryzienia"
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-03-26 07:27:54)
Offline
Moderator
27.03. 2011
Przychodzi ta pora roku, kiedy budzą się naturalne godowe instynkty ptaków , nawet tych w ośrodku . Podczas dzisiejszej obserwacji bocianów czarnodziobych moją uwagę koncentrowały dwa bociany, które nie odstępowały się na krok, stały blisko siebie przez dłuższy czas wykazując wyraźne zainteresowanie sobą. Nie trudno było zauważyć, że to para. Partner przeczesywał pióra partnerce czułymi ruchami dzioba, delikatnie skubał jej dziób i grzbiet ( fot. 1,2,3) i wreszcie doszło do próby kopulacji, niezdarnej i nieudanej (fot.4). Być może jest to młoda i niedoświadczona jeszcze para. Czas obserwacji - ok. godziny 10-tej naszego czasu ( w Japonii późne popołudnie, od dziś różnica czasu wynosi 7 godzin )
Offline
Moderator
02.04. 2011
Na blogu o bocianach czarnodziobych pojawił się bardzo ciekawy wpis udokumentowany świetnymi fotkami ale ... z datą 1 kwietnia !. W dniu dzisiejszym nie znalazłam wyjaśnienia czy to nie był czasem żart, bo to bardzo interesująca scenka z bocianiego życia ( nawet gdyby był to żart , to bardzo udany ) i nie mam pojęcia czy w rzeczywistości mogło coś takiego wydarzyć się ? A chodzi o kąpiel bociana czarnodziobego - tekst brzmiał mniej więcej tak : temperatura wzrosła, zrobiło się ciepło , bocian postanowił zrelaksować się przed popołudniowym karmieniem, wyglądał jak łabędź zanurzając głowę w wodzie chlapiąc i strzepując wodę na grzbiet, potem otrząsnął się i wyszedł z wody - poniżej link do zdjęć
http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -e67a.html
Offline
Moderator
09.04. 2011.
Zazwyczaj, kiedy uruchamia się przekaz na bociany czarnodziobe zastajemy ptaki brodzące w wodzie, tym razem jednak ( czas obserwacji ok. godziny 07-mej rano naszego czasu ) stawy były puste, bociany były rozproszone po zaroślach, w cieniu drzew lub krzewów, spędzały popołudnie leniuchując. Niektóre ptaki chodziły w pobliżu sztucznego pięknie wymoszczonego gniazda ale nie były nim zainteresowane, dopiero po godzinie coś "drgnęło", nie trudno było się domyślić w jakim kierunku całe stado pomknęło - do bramki, bo oto nadeszła pora karmienia
Przy okazji warto zwrócić uwagę jak zaczyna zmieniać się otoczenie - wszystko dookoła w ośrodku zielenieje, jaśnieje w słońcu, niektóre krzewy zakwitły, trawa rozrasta się kępkami , barwy są wyraźne i intensywne
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-04-09 06:26:02)
Offline
Moderator
16.04. 2011.
Podczas dzisiejszej obserwacji również zastałam bociany czarnodziobe wypoczywające w zaroślach, nie brodziły w wodzie ale większość ptaków stała w miejscu, wyciszone, drzemiące, skupione w jednym obszarze ( fot.1,2 ), jakby każdy z nich miał wyznaczone miejsce - bociany na lądzie, czaple na płocie.
Dopiero kiedy nadeszła pora karmienia bociany i czaple zmieniły miejsce i ożywiły się (fot.3,4 )
Kiedy w poście z 2 kwietnia pisałam z niedowierzaniem o bocianie , który kapał się w wodzie jak łabędź ,myślałam, że to primaaprilisowy żart ale przeglądając dzisiaj zapisy ( z dnia 14 kwietnia ) na blogu poświęconym czarnodziobym bocianom znalazłam dalsze zdjęcia zrobione w ośrodku Toyooka świadczące o tym , że to prawda - bociany czarnodziobe lubią pluskać się w wodzie
http://uzks87732-gaia.blog.eonet.jp/def … -10b4.html
Offline
Moderator
25.04. 2011
Podczas dzisiejszej obserwacji ok. godziny 10:30 ( czas polski) bociany stały w skupieniu w jednym miejscu, można było obserwować je z bliska ( powiększając oczywiście obraz przekazu ). Pora karmienia już minęła, zbliżał się wieczór w ich strefie czasowej, więc wyciszone wypoczywały stojąc spokojnie, jest to najlepszy moment do robienia fotek i przyglądania się ich wizerunkom. Najbardziej zachwycają oczy bociana czarnodziobego -fot.4 ( o tym pisała już Jana kilka postów wcześniej, obserwując bociany czarnodziobe w ZOO poznańskim ) - są niesamowite z bliska , mają wyraz jakby przeźroczystej, zielonkawej głębi, zapewne przy zmiennym natężeniu światła dziennego robi to jeszcze większe wrażenie.
Offline