Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Pelikany ró¿owe z Delty Evros w pó³nocnej Grecji
Podczas akcji obr±czkowania ptaków w Delcie Evros (czyt. posty wy¿ej) mieli¶my nieraz mo¿liwo¶æ obserwowaæ inne ptaki, które lata³y nam nad g³owami.
W dniach 23-27 sierpnia ka¿dego dnia oko³o po³udnia widzieli¶my w locie du¿e stada (ok 100-150 os.) pelikanów ró¿owych Pelecanus onocrotalus. Ptaki lecia³y najczê¶ciej z jednego ¿erowiska na drugie (fot.1-4).
Ciekawostk± dla mnie by³o, ¿e w miejscu, w którym ¿erowa³y (i które potem opuszcza³y) zostawia³y po sobie na trawie sporo niezjedzonych ryb.
Copyright: Eva Stets
Pozdrawiam
Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:24:36)
Offline
Nasz kolega Joska Vrána 1 wrze¶nia o godz. 8:30 obserwowa³ na zaporze Rozko¹ przy Èeskej Skalici stadko 20 osobników biegusów zmiennych (Calidris alpina). Zauwa¿y³, ¿e jeden ma plastykow± obr±czkê N32. Uda³o mu siê j± odczytaæ i szybko siê okaza³o, ¿e ptak by³ zaobraczkowany tylko dzieñ wcze¶niej (31. sierpnia) o godz. 12.00 w Polsce, w obozie obr±czkarskim w Uj¶ciu Wis³y. Ma³y ptaszek w ci±gu jednej nocy przelecia³ 480 km!
Krótk± notatkê o tym mo¿na przeczytaæ te¿ na stronkach Kulingu http://www.kuling.org.pl/uw/ i naszej grupy VÈP ÈSO http://www.vcpcso.cz/index.php?option=c … 04&lang=cs
Kolorowe obr±czki bardzo pomagaj± poznaæ zachowanie, zwyczaje i przeloty ptaków. Dziêki nim mo¿na ptaki ³atwiej obserwowaæ i indywidualnie identyfikowaæ.
Svì
Offline
Ptaki szponiaste w Parku Narodowym w Dadia (Tracja, pó³nocna Grecja)
Jak ju¿ wspomnia³am wcze¶niej, w temacie o krukowatych: "Z zasady kto¶, kto wybierze siê w pó³nocnej Grecji do Parku Narodowego w Dadia nastawia siê na obserwacje ptaków szponiastych..." (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 900#p27900). G³ównym celem obserwacji s± tutaj przede wszystkim sêpy kaszatanowate Aegypius monachus - najwiêksze z europejskich ptaków szponiastych.
Sêpy kasztanowate ¿yj± w Europie prawie wy³±cznie w tym rejonie w Grecji, a tak¿e w Hiszpanii, czasem udaje siê zobaczyæ je w Bu³garii. W Dadia obserwacje mo¿na prowadziæ z punktu widokowego, oddalonego o ok. 600 metrów od karmid³a, gdzie wyk³adana jest regularnie padlina dla ptaków.
W dniu 10 wrze¶nia 2010 mieli¶my okazjê zobaczyæ z obserwatorium kilka osobników sêpa kaszatanowatego, a tak¿e ¶cierwniki i sêpy p³owe (foto ni¿ej). Z innych szponiastych widzieli¶my bielika, kaniê czarn± i or³a przedniego (obserwacje lunetami i lornetkami: Eva Stets, Samuel Odrzykoski i grupa Klubu Horyzonty).
Na temat programu ochrony sêpa kaszatanowatego w Dadia mo¿na przeczytaæ wiêcej na stronie PwG OTOP, w relacji Paw³a Dolaty z prelekcji Eli Kret (WWF-Hellas), która, jak napisa³ wówczas Pawe³: "...by³a kontynuacj± niezwykle ciekawej tematyki greckiej, rozpoczêtej 23 X 2006 r...": http://www.pwg.otop.org.pl/aktu152.php
Pozdrawiam
Eva Stets
Offline
Delta Evros - 12 wze¶nia 2010 czê¶æ 1
Czajki szponiaste w Delcie Evros (Tracja, pó³nocna Grecja)
Jedn± z najciekwaszych obserwacji w ostanich dniach w Delcie Evros (wschodnia czê¶æ Delty) by³o stadko 23 os. czajek szponiastych Hoplopterus spinosus.
O tym piêknym ptaku, który w Europie wystêpuje tylko w Grecji w Delcie Evros i (mniej licznie) w Delcie Nestos, pisa³am ju¿ parokrotnie (czyt. np mój post: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 143#p18143).
Czajki szponiaste mo¿na spotkaæ w Afryce i na Bliskim Wschodzie, dlatego te¿ zawsze jest wielk± gratk± dla ka¿dego, kto zawita w rejony Tracji i zobaczy je tutaj (w miesi±cach letnich nie jest to wcale takie trudne).
Tutaj ciekawostk± by³o g³ównie to, ¿e zaobserwowali¶my je 12 wrze¶nia, a wiêc w czasie, gdy najczê¶ciej czajki szponiaste s± ju¿ w drodze do Afryki (notowana migracja tych ptaków jest najczê¶ciej ok. 20 sierpnia do pierwszych dni wrze¶nia, choæ by³y ju¿ obserwacje kilku osobników ok. 20 wrze¶nia - inf. Eleni Makrigianni *).
Ptaki (nieraz tak w³a¶nie robi±) spacerowa³y sobie beztrosko po piaszczystej drodze (fot.1), wiêc czas po¶wiêcili¶my g³ównie na ich obserwowanie. Odlecia³y dopiero sp³oszone nadje¿d¿aj±cym z przeciwnej strony samochodem (fot. 2, 3). Zdjêcia niestety nie objê³y ca³ego stada 23 os.
Obserwacje: Eleni Makrigianni, Eva Stets, Samuel Odrzykoski ** i grupa Klubu Horyzonty (fot. E. Stets)
Pozdrawiam
Eva Stets
* Eleni Makrigianni (ornitolog, szef Evros Delta Visitor Centre) od kliku lat obserwuje i obr±czkuje w Delcie Evros czajki szponiaste.
** Samuel Odrzykoski (przewodnik polskiej grupy, lider Poznañskiej Grupy OTOP) zwróci³ uwagê, ¿e czajki szponiaste odzywaj± siê g³osem trochê podobnym do szczud³aków.
Opracowanie: Eva Stets
Copyright: Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:25:20)
Offline
Delta Evros - 12 wrze¶nia 2010 - czê¶æ 2
Pelikany ró¿owe i pelikany kêdzierzawe (Delta Evros, Tracja, Pó³nocna Grecja)
Po takich obserwacjach, jak te z postu wy¿ej o czajkach szponiastych, trochê "ubogo" jest mi pisaæ o "zwyk³ych" pelikanach.
Ale poniewa¿ i fotki s± fajne a same pelikany w sobie to te¿ super ptaszyska - poka¿ê jedn± z moich ostatnich obserwacji. Pelikany wystêpuj± w ca³ej pó³nocnej Grecji (bardzo licznie w Delcie Evros i nad jeziorem Vistonida). Wiêcej zawsze mo¿na spotkaæ pelikanów ró¿wych (sporo z nich odlatuje na zimê), mniej pelikanów kêdzierzawych (te ostatnie czê¶ciej spotykane s± jesieni± i zim±, mniej latem).
O jednym i drugim gatunku pisa³am ju¿ na forum - tu pokazujê je razem (ró¿owe i kêdzierzawe). £atwe do rozpoznania, chocia¿by dlatego, ¿e kêdzierzawe maj± na czubku g³owy "taki ma³y kêdziorek" (na fot. s± m³ode os.) Sta³y i p³ywa³y razem (fot.1), wystartowa³y i odlecia³y te¿ razem (fot.2, 3).
Obserwacje 12 wrze¶nia 2010: Eleni Makrigianni, Eva Stets, Samuel Odrzykoski i grupa Klubu Horyzonty, Copyright: Eva Stets
Pozdrawiam
Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:25:59)
Offline
Delta Evros - 12 wrze¶nia 2010 - czê¶æ 3
Czapla modronosa Ardeola ralloides
Na czaplê modronos± "polowa³am" z aparatem ju¿ bardzo d³ugo. Nie jest to rzadki garunek w Grecji (ale nie tak czêsto spotykany jak np czaple bia³e czy nadobne), jednak¿e nie jest to ptak, którego ³atwo dojrzeæ. Lubi siê kryæ w trzcinach, zlewaj±c siê nieraz zupe³nie z otoczeniem.
Z tego, co wiem - czapla modronosa do Polski zlatuje bardzo nielicznie, wiêc my¶lê (?), ¿e warto j± tutaj pokazaæ. A jak widaæ na foto ni¿ej - zaprezentowa³a siê prawie z ka¿dej strony.
Obsrewacje w dniu 12 wrze¶nia 2010, wschodnia czê¶æ Delty Evros (Grecja), obserwatorzy, jak w po¶cie o pelikanach wy¿ej.
Copyright: Eva Stets
Post ten koñczy moj± malutk± prezentacjê z obserwowanych ostatnio ptaków (czyt. tak¿e posty wy¿ej).
Chcia³abym bardzo gor±co podziêkowaæ tym wszystkim, którzy nie tylko teraz, ale i wcze¶niej napisali do mnie kilka ciep³ych s³ów, ¿e z ciekawo¶ci± czytaj± w tym w±tku moje obserwacje. Ostatnie fotki w³a¶nie robi³am bardziej z my¶l± o Was i ni¿ o samej sobie. Je¿eli kogo¶ "przynudzi³am" - to przepraszam.
Zarazem zapraszam wszystkich do dzielenia siê w tutaj Waszymi, ciekawymi obserwacjami ptaków (szkoda trzymaæ "dla siebie", je¶li widzi siê co¶ ciekawego) .
Pozdrawiam
Eva
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:26:36)
Offline
Ibis grzywiasty
Zanim napiszê parê s³ów o ibisie grzywiastym, chcia³abym wyja¶niæ co znaczy skrót EEP (ang. nazwa European Endangered Species Programme) - polski odno¶nik jest t³umaczony jako: Europejski Program Ochrony Zwierz±t , tzn program ochrony zwierz±t zagro¿onych wyginiêciem, który polega na hodowli w ogrodach zoologicznych wymieraj±cych gatunków zwierz±t. Program stosunkowo m³ody, bo dzia³a dopiero od 1985 roku i dlatego byæ mo¿e u wielu osób "pokutuje" jeszcze przekonanie, ¿e ogrody zoologiczne s± jedynie strasznym wiêzieniem dla zwierz±t (co w niektórych przypadkach jest zupe³n± prawd±, ale nie jest tak zawsze i wszêdzie).
Jak ju¿ pisa³am, osobi¶cie wolê patrzeæ na ptaki na wolno¶ci, ale nigdy nie bêdê ujmowaæ wa¿nej roli projektów reintrodukcji zwierz±t, w tym naprawdê solidnej roboty, jak± daj± z siebie w tym aspekcie niektóre ogrody zoologiczne w Europie.
Napisa³am ju¿ o kulonach w Polsce (czyt. post wy¿ej), dzi¶ napiszê o wspomnianym przez Sve ibisie grzywiastym Geronticus eremita. Jak napisa³a Sve w temacie o japoñskich boækach:
sve napisał:
Dziêki takim projektom zosta³y uratowane niektóre gatunki – jak ju¿ wspominany ¿ubr, czy kon Przewalskiego, o ratowanie kolejnych w³a¶nie naukowcy walcz± (np. o ibisa grzywiastego).
Ptaki te obserwowa³am przez ponad rok (do 2005 roku) w Ogrodzie Zoologicznym w Spata pod Atenami, gdzie wg programu EEP dzia³a pomy¶lnie projekt rozmna¿ania ibisa grzywiastego. Wg informacji, w naturze jest ich nie wiêcej jak ok.250 osobników, które mo¿na spotkaæ np w Maroko czy w Turcji.
W Grecji projekt romna¿ania ibisa grzywiastego w ogrodzie zoologicznym (bo od tego najczê¶ciej nale¿y zacz±æ nim przejdziemy do programu reintrodukcji) powsta³ z pomys³u dyrektora i w³a¶ciciela ZOO pana Jean Jacques'a Lesueur'a, z którym mia³am przyjemno¶æ przeprowadziæ wywiad w 2004 roku dla czasopisma "Woliera".
Ibisy grzywiaste w ateñskim ZOO nie przebywaj± w klatkach, ale w obszerych halach wolnych lotów, gdzie jest stworzony odpowiedni mikroklimat, aby jak najbardziej przypominaæ warunki naturalne (to samo dotyczy ro¶lin, jakie znajduj± siê w takich halach wolnego lotu). Nie jest to "³atwy ptak" (zreszt± gdyby by³ "³atwy", to nie by³by gatunkiem zagro¿onym), program posuwa siê powoli, ale daje dobre efekty (zapewne podobne efekty daj± próby w innych o¶rodkach) i oby kiedy¶ mo¿na by³o powiedzieæ, ¿e ibis grzywiasty wróci³ efektywnie na ³ono natury.
A jak wygl±da to ptaszysko - zobaczcie sami
Opracowanie: Eva Stets
Copyright Eva Stets, George J. Reclos
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-27 12:09:14)
Offline
W uzupe³nieniu do tego co napisa³a Eva o ibisie grzywiastym chcia³bym jeszcze dodaæ, ¿e gatunek ten do XVII w. wystêpowa³ równie¿ w Europie. Ibisy zamieszkiwa³y dolinê Dunaju, wsytêpowa³y w Hiszpanii, W³oszech, Szwajcarii i Austrii. Gatunek ten po raz pierwszy opisa³ szwajcarski przyrodnik Konrad Gessner w dziele Historiae animalium w 1555 r. jako gatunek wystêpuj±cy w Szwajcarii. Niestety wkrótce gatunek ten w Europie wygin±³. Przyczyny tego nie s± jasne ale przypuszcza siê, ¿e g³ówn± rolê odegra³y polowania oraz zmiany ¶rodowiska. Obecnie gatunek ten w stanie dzikim wystêpuje jedynie w Maroku. Jeszcze w po³owie XXw. du¿a kolonia ibisów grzywiastych ¿y³a w okolicy miasta Birecik w po³udniowej Turcji, niestety od lat 70-tych nast±pi³ gwa³towny spadek ich liczebno¶ci i w latach 90-tych ibisy ca³kowicie wyginê³y. Obecnie w okolicach Birecik utrzymywana jest kolonia ibisów w stanie "pó³dzikim". Ptaki ¿yj± swobodnie i rozmna¿aj± siê a po okresie rozrodczym sa ³apane i przetrzymywane aby uniemo¿liwiæ im migracjê stwarzaj±c± dla ptaków wiele zagro¿eñ. Planuje siê, ¿e migracja bêdzie mo¿liwa dopiero gdy populacja osi±gnie stabiln± wielko¶æ 100 par. Poza Marokiem nieliczne ibisy grzywiaste spotyka siê tak¿e na Bliskim Wschodzie m.in. w Syrii. Gatunek jest uznany przez IUCN (Miêdzynarodowa Unia Ochrony Przyrody i Jej Zasobów) za krytycznie zagro¿ony a jego populacja liczy ok. 500 osobników ¿yj±cych na wolno¶ci i ok. 1000 w hodowli. To jeden z najbardziej zagro¿onych wyginiêciem gatunków w skali ¶wiata. Dlatego program ochrony o którym pisa³a Eva jest tak bardzo wa¿ny i uczestniczy w nim kilkadziesi±t ogrodów zoologicznych w Europie, USA i Japonii. Prowadzone s± tez próby reintrodukcji ibisów m.in. w Austrii, Hiszpanii i pó³nocnym Maroko.
Mia³em okazjê zapoznac siê z ibisami grzywiastymi w ZOO w Berlinie. Robi± na prawdê niezwyk³e wra¿enie, zw³aszcza osobniki doros³e z zupe³nie ³ysa g³ow± i okaza³± grzyw±. Z przyjemno¶ci± za³±czam kilka zdjêæ. Fot. 1 i 2 osobniki doros³e, fot. 3 - osobnik m³ody.
Offline
Szpak balijski
Szpak balijski Leucopsar rothschildi, pochodz±cy z wyspy Bali, to kolejny ptak, który byæ mo¿e wróci kiedy¶ do natury, dziêki usilnej pracy kilku (kilkunastu?) ogrodów zoologicznych. Piêkny gatunek z rodziny szpakowatych, jeden z najbardziej zagro¿onych wymarciem ptaków na ¶wiecie (z winy ludzi, którzy kiedy¶ nagminnie od³awiali je do hodowli). Ró¿ne ¼rod³a podaj±, ¿e w stanie dzikim w ¶wiatowej populacji nie ma go wiêcej jak 6 osobników, a z wprowadzonych z hodowli (liczonych doros³ych osobników) mo¿e ich byæ ok. 50 ptaków.
Szpaki balijskie s± obecnie objête s± miêdzynarodowym programem hodowlanym - ka¿dy hodowca (w tym tak¿e ZOO) ma za zadanie przekazaæ jednego na dziesiêæ z wyklutych ptaków do Balijskiego Parku Narodowego (Barat), gdzie ich bezpieczeñstwa pilnuj± uzbrojeni stra¿nicy (niestety, nie s± to ptaki, które rozman¿aj± siê ³atwo). Obecnie oblicza siê, ¿e oko³o 1000 szpaków balijskich przebywa w hodowlach prywatnych i w ogrodach zoologicznych (dane z ogrodów zoologicznych podaj± 850 os.).
Godne uwagi jest, ¿e pomimo, ¿e nie jest to europejski ptak, to trudnej roli uczestnictwa w tym programie podjêly siê g³ównie ogrody zoologiczne w Europie. W Polsce m.in. w Ogród Zoologiczny w Poznaniu, Ptaszarnia w Ogrodzie Zoobotanicznym w Toruniu i Ogród Zoologiczny we Wroc³awiu, ale tylko we Wroc³awiu wyklu³y siê jedyne w Polsce m³ode tego gatunku.
Mia³am szczê¶cie obserwowaæ szpaki balijskie w Grecji, w wspomnianym ju¿ wcze¶niej, ateñskim ZOO (Attico Zoologiko Parko), gdzie uznano za najwiêkszy sukces kilka lêgów tych ptaków. One tak¿e (podobnie jak ibisy grzywiaste, o których pisa³am wy¿ej), przebywaj± w halach wolnych lotów, aby stworzony tam mikroklimat by³ dla ich potomków ³atwiejsz± drog± do powrotu na wolno¶æ.
Opracowanie: Eva Stets
Na zdjêciach ni¿ej - szpaki balijskie z ZOO w Atenach. Copyright: Eva Stets, George J. Reclos.
Uzupe³niaj±ce ¼ród³a informacji:
http://www.atticapark.com/
http://www.zoo.wroclaw.pl/
http://mrowkojad.wordpress.com/2010/07/ … u-zdjecia/
http://hobbiton.neostrada.pl/heliconius … istar.html
http://pl.wikipedia.org/wiki/Szpak_balijski
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-16 17:29:50)
Offline
Użytkownik
6.11.2010 na jeziorze Kerkini (Grecja), pojecha³em robiæ zdjêcia flamingom, ale niestety jeszcze tam nie dotar³y. Na otarcie ³ez mia³em okazjê z bliska przyjrzeæ siê pelikanom kêdzierzawym, tak w zarysie wygl±da nurkowanie po pokarm
A tu jeszcze jeden, tu¿ po wynurzeniu siê:
Ostatnio edytowany przez pamar (2010-11-13 19:44:24)
Offline
pamar napisał:
6.11.2010 na jeziorze Kerkini (Grecja), pojecha³em robiæ zdjêcia flamingom, ale niestety jeszcze tam nie dotar³y. Na otarcie ³ez mia³em okazjê z bliska przyjrzeæ siê pelikanom kêdzierzawym (...)
Mi³o powitaæ na naszym forum kolejnego sympatyka greckiej awifauny. Gratulujê udanych fotek i ciekawie pokazanych na zdjêciach obserwacji. Falmingi faktycznie siê jeszcze nie pojawi³y. Jedynie w Delcie Evros jest ich zaledwie kilka/kilkana¶cie. Podobnie by³o w roku ubieg³ym (pisa³am o tym na str.4 i 5 tego w±tku: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … id=375&p=5). Je¶li chodzi o pelikany kêdzierzawe nad jeziorem Kerkini, to jest to chyba jedyne miejsce w Grecji, gdzie mo¿na siê do nich tak bardzo zbli¿yæ (w Delcie Evros czy nad Vistonida widzimy je z du¿ej odleg³o¶ci - np foto ni¿ej).
Dzi¶ (14 XI 2010), po po³udniu nad jeziorem Vistonida (Porto Lagos, Rodopy, pó³nocna Grecja) mia³am okazjê obserwowaæ po kilka os. pelikanów kêdzierzawych, p³ywaj±cych, jeszcze nie w szacie godowej (fot.1) i odpoczywaj±cych w koloniach (np fot. 2, 3). Ptaków nie liczy³am, bo moj± uwagê zwróci³ jeden flaming, najprawdopodopbniej ze z³amanym (lub uszkodzonym) skrzyd³em (fot.4). Za du¿a odleg³o¶æ i brak w³a¶ciwego ubioru nie pozwoliy mi podej¶æ bli¿ej, by podj±æ próbê z³apania ptaka. Poinformowa³am kolegów z Visitor Centre, mo¿e im uda siê od³owiæ tego flaminga i dostraczyæ do o¶rodka rehabilitacji. Zobaczymy...
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-11-15 12:33:06)
Offline
Wy¿ej w postach by³a mowa o pelikanach kêdzierzawych w Grecji nad jeziorami Kerkini i Vistonida. Na foto ni¿ej - pelikany kêdzierzawe w Delcie Evros (Tracja, pó³nocna Grecja) w dniu 18 listopada 2010.
Przy okazji mo¿ecie zobaczyæ, jak wielkie to ptaki i jak du¿a jest ró¿nica miedzy nimi a kormoranami i kormoranami ma³ymi, które s± tak¿e widoczne na zdjêciu.
W uzupe³nieniu dodam, ¿e liczba flamingów w Delcie Evros powiêksza siê z dnia na dzieñ (18 XI 2010 by³o ich ponad 250), podobnie wzrasta liczba ³abêdzi niemych (ponad 300 w tym samym dniu obserwacji), krzykliwych i czarnodziobych.
Obserwacje i notowania: Eva Stets i Panagiotis Ioannidis (Evros Delta Visitor Centre), w ramach kontroli zimuj±cych w Delcie ptaków
Copyright Eva Stets
Offline
Użytkownik
Ostatnia informacja z Kerkini (z 20.11.2010):
S± ju¿ falmingi Jedynym sposobem ¿eby je zobaczyæ by³a "wycieczka" stateczkiem/³ódk±, niestety odleg³o¶æ by³a zbyt du¿a ¿eby zrobiæ przyzwoite zdjêcia. Grecy nie podp³ywaj± zbyt blisko ¿eby nie p³oszyæ ptaków, za co im siê nale¿± wielkie brawa. Robi±c zdjêcia my¶la³em pó¼niej przeliczyæ stado, ale jak zobaczy³em na monitorze zrezygnowa³em, wed³ug mnie jest ich tam oko³o 400-500 osobników fot.1. Oprócz flamingów obserwowa³em pelikany kêdzierzawe (jest ich barzdo du¿o, ju¿ nie robi± na mnie wiêkszego wra¿enia), kormorany ma³e, czaple bia³e, siwe. Nie zaobserwowa³em ani bocianów, ani ³abêdzi. Zwróæcie uwagê na fot.3 jak ten du¿y ptak - pelikan kêdzierzawy potrafi lecieæ dos³ownie kilka centymetrów nad wod±.
Offline
Szpaki...
6 grudnia 2010 - przy drodze z miasta Lamia, niedaleko wsi Aliartos (centralna Grecja) zaobserwowano tysi±ce szpaków Sturnus vulgaris (fot.1). Na polach w tym czasie pracowa³y trzy traktory, wiêc szpaki zajmowa³y natychmiast zaorane pole (fot.2). Czê¶æ siada³a na drzewach oliwkowych (przysmak szpaków w Grecji, objadaj± nieraz ca³e drzewka). Niestety, niektóre z nich podczas lotu uderza³y o przeje¿d¿aj±ce samochody i sporo pad³o martwych na drodze.
Obserwacja, informacja i zdjêcia: Apostolos Christopoulos (Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne-HOS)
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-12-07 02:48:13)
Offline
Mewa ¶mieszka z obr±czk± z Polski
W grudniu 2008 roku, Aris Christidis z Greckiego Stowarzyszenia Ornitologicznego (HOS) zauwa¿y³ na pla¿y w Grecji w mie¶cie Kavala, w¶ród ok. 40 innych mew, zaobr±czkowan± mewê ¶mieszkê. Obr±czka by³a zabrudzona i pomimo kilku ponawianych prób nie uda³o siê uzyskaæ pe³nego odczytu (poza kilkoma numerami). To, co by³o charakterystyczne dla tego ptaka, to to, ¿e nie mia³ jednej nogi.
Od koñca listopada 2010 do dni obecnych - w grudniu 2010 mewa ¶mieszka jest znowu na tej samej pla¿y, tym razem obr±czka jest wyra¼na. Odczytane wcze¶niej numery siê potwierdzi³y, mewa nie ma nogi - nie ma wiêc w±tpliwo¶ci, ¿e jest to ten sam ptak, co dwa lata temu (fot. ni¿ej).
Uzupe³nieniem tego ciekawego i nietypowego odczytu (sam fakt, ¿e mewa radzi sobie dobrze z jedn± nog± i podpiera siê kikutem drugiej) jest to, ¿e jest to ptak z Polski!
O odczycie zosta³y poinformowane Centrale Obr±czkarskie w Polsce i w Grecji - ja, dziêki uprzejmo¶ci Arisa, podajê wiadomo¶æ tak¿e tutaj.
Copyright Aris Christidis
P.S. Jako uzupe³nienie dodam, ¿e nie mo¿na powiedzieæ, czy opisana mewa przebywa teraz ca³y czas w Grecji, czy jest to jej kolejny przylot z Polski do Grecji. Nie wiemy (na razie) o poprzednich odczytach tego ptaka, oprócz tych jakie poda³am wy¿ej.
Pozdrawiam
Eva Stets
Greckie Stowarzyszenie Ornitologiczne (HOS)
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-12-20 07:47:35)
Offline
22 XII 2010 - Delta Evros (pó³nocna Grecja) - podczas kontrolnego liczenia zimuj±cych ptaków zaobserwowano pierwsze tej zimy (wreszcie!) 52 os. gêsi ma³ej Anser erythropus.
Obawiali¶my siê, ¿e ta (zagro¿ona wyginiêciem) ma³a czê¶æ europejskiej populacji, zimuj±ca z zasady w Grecji w³a¶nie w Delcie Evros*** nie dotrze do nas w tym roku (do niedawna obserwowano je w okolicach jeziora Kerkini w zach.pó³n. Grecji).
Drug± mi³± niespodziank± by³o kilkana¶cie gêgaw Anser anser, nie widzianych w Delcie ju¿ kilka lat.
Obserwacje: Eleni Makrigianni, Eva Stets (Delta Evros Visitor Centre)
***O gêsi ma³ej mo¿na przeczytaæ trochê informacji w moim artykule, na stronie PwG OTOP pod linkiem: http://www.pwg.otop.org.pl/grecja2.php
Na zdjêciach z AZP-Athens: gê¶ ma³a (fot. 2 z cyklu portrety ptaków w obiektywie). Copyright Eva Stets & George J. Reclos
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2010-12-23 19:17:32)
Offline
25 XII 2010 - Delta Evros (pó³nocna Grecja) - "zwyk³e" ³yski, które tysi±cami zimuj± corocznie w Delcie Evros***, to oczywi¶cie nie gêsi ma³e (czyt. post wy¿ej), ale i takie obserwcje s± nieraz ciekawe. Ptaki czêsto kryj± siê w trzcinach, podrywaj± siê z wody i uciekaj± na widok cz³owieka, ale po chwili wyp³ywaj± ponownie, nieraz ca³kiem blisko. Ciekawie siê prezentuj± w towarzystwie kormorana ma³ego (fot.1), same w sobie tak¿e (fot.2, 3) i w towarzystwie perkozka (fot.4) - dopiero przy takim kontra¶cie widaæ jak ma³ym ptakiem wodnym jest perkozek (³yska jest nieco wiêksza od mewy ¶mieszki - dla porównania fot. w mojej galerii PwG OTOP: http://www.pwg.otop.org.pl/galeria/zoom … _phot=4134).
Obserwacje i foto: Eva Stets
***przyk³adowo - w 2008 roku w Delcie Evros, podczas zimowego liczenia odnotowano 5013 os.
Offline
Akcja obr±czkowania ptaków pod Atenami w Grecji
Pisz±c nieraz o obr±czkowaniu ptaków wspomnia³am, ¿e to tak¿e pewien rodzaj obserwacji, tym bardziej, ¿e wówczas mo¿na siê przyjrzeæ z bliska ptakom, które z zasady widzimy tylko z daleka lub znamy jedynie z ksi±¿ek. Tym razem poka¿ê kilka gatunków, jakie uda³o siê nam zaobr±czkowaæ 9 stycznia 2011 roku w Nea Makri, pod Atenami. S± to comiesiêczne akcje obr±czkowania, które maj± miejsce niedaleko stolicy Grecji a koordynatorem tego przedsiewziêcia jest ju¿ od kilku lat dr Charalampos Alivizatos.
Do ornitologicznych ciekawostek z tego dnia zaliczyli¶my tamaryszkê Acrocephalus melanopogon*** (fot.1, 2) i pokrzewkê aksamitn± Sylvia melanocephala (fot.3). Najwiêcej by³o wierzbówek Cettia cetti*** (fot. 4) i pierwiosnków Phylloscopus collybita (fot. 5).
Nie zabrak³o kapturek Sylvia atricapilla, które co ciekawe wpada³y w sieci zawsze parami (fot. 6 - samica, fot. 7 - samiec). Trafi³o siê te¿ kilka rudzików Erithacus rubecula (fot.8).
Copyright Eva Stets
*** Dla porównania: wed³ug przewodnika "Ptaki Europy i obszaru ¶ródziemnomorskiego" Larsa Jonssona (str. 424) tamaryszka by³a stwierdzona w Polsce trzykrotnie a wierzbówka jeden raz (co byæ mo¿e od czasu wydania ksi±¿ki uleg³o zmianie, ale niestety nie jestem zorientowana).
Offline
12 stycznia 2011 w Dolinie Tembi, niedaleko Olimpu (Tesalia, Grecja) uda³o mi siê po raz pierwszy sfotografowaæ pliszkê górsk± Motacilla cinerea.
Ptaszek by³ na tyle spokojny, ¿e wygl±da³o to jakby ustawia³ siê i pozowa³ do zdjêcia, co wywo³a³o mój "niepokój" by siê jemu uwa¿niej przygl±daæ ni¿ fotografowaæ.
Ni¿ej kilka fotek z tego mi³ego spotkania:
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-01-15 13:53:50)
Offline
12 stycznia 2011 - dotar³am nad jezioro Volvi niedaleko Salonik (Grecja), ok. 200 km od poprzedniej obserwacji (czyt. post wy¿ej). Ptaki dopisa³y, ale nie dopisa³a pogoda do fotografowania (deszcz i mg³a). Mimo tych przeszkód uda³o mi siê uwieczniæ na zdjêciach m.in. ciekawe ujêcie doros³ej czapli siwej (fot.1), u której widaæ wyra¼nie d³ugie pióra z ty³u g³owy, które z zasady nie s± widoczne (tu pomóg³ wiatr). W¶ród ok.200 ³ysek dwie podp³ynêly najbli¿ej (fot.2). Pelikan kêdzierzawy odpoczywa³ na ³odzi rybackiej "ubrany" ju¿ w szatê godow±, co widaæ po intensywnym kolorze dzioba (fot. 3) - w szacie spoczynkowej dziób pelikana kêdzierzawego jest szary.
Copyright Eva Stets
Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2011-01-15 14:15:42)
Offline