Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Użytkownik
Bociany czarne w Portugalii - 2009
25 lutego 2009
Dla mnie to absolutna rewelacja i prawdziwe zaskoczenie!
Dot±d nie przysz³o mi do g³owy, ¿e kamera i miejsce, w którym rozgrywa siê wydarzenie mo¿e mieæ zwi±zek z wêdrówk± bocianów czarnych, ale dzi¶ zosta³am wyprowadzona z b³êdu widokiem, jaki ujrza³am rano otwieraj±c podgl±d z kamery. Jest to kamera skierowana na skalisty klifowy brzeg po³udniowej Portugalii, gdzie w szczelinie skalnej maj± swe gniazdo sêpy. Od jakiego¶ czasu sêpa tam nie widzia³am (co najmniej od czasu silnego huraganu, jaki przeszed³ nad zachodni± Europ± ok. 2-3 tygodnie temu), ale sprawdzam kamerkê prawie codziennie.
Dzi¶ ujrza³am tam … piêknego bociana czarnego! Prawdopodobnie jest on w drodze powrotnej z Afryki i rozgo¶ci³ siê w tym miejscu (ciekawe na jak d³ugo?). Rano obserwowa³am go przez oko³o 15 minut (miêdzy 8:00-8:15, fot. 1-3), a¿ do jego odlotu (fot.4).
Ponownie otworzy³am kamerkê ok. 10:45 i bocian znów by³ (i w czasie, gdy piszê ten post nadal tam jest! - choæ obraz ju¿ znacznie gorszy). Trudno powiedzieæ, czy to ten sam osobnik, czy inny podró¿nik (byæ mo¿e ten sam – posili³ siê i wróci³).
Nagra³am kilka filmików video, linki do niektórych podajê poni¿ej - je¶li macie chwilkê, zobaczcie:
8:00 – 8-15
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … t=BS_2.flv
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … t=BS_5.flv
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … t=BS_6.flv
10:45
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … gra2_2.flv
A na ¿ywo mo¿na zobaczyæ go samemu na stronie: http://static.publico.clix.pt/grifosnaweb/
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2009-02-25 14:27:16)
Offline
Użytkownik
Witam,
Na urwisku w Portugalii mo¿na podgl±daæ bociana czarnego, który tam od kilku dni "biwakuje" (zobacz post Damki_Pik w innym w±tku - http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 332#p12332).
Ni¿ej podajê link, na którym mo¿na ogl±daæ video z jego pobytu na urwisku. Na linku podanym przez Damkê_Pik przekaz zosta³ wstrzymany.
Oto link: http://www.zappiens.pt/video.php?cat=45&id=283
Ostatnio edytowany przez robert (2009-03-01 17:19:51)
Offline
1 marca 2009
Wprawdzie Damka Pik ju¿ wstawi³a zdjêcia w swoim po¶cie dotyczacym bociana czarnego "biwakuj±cego" nad urwiskiem w Portugalii http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 332#p12332 , ale uzna³am ten widok za tak malowniczy, ¿e musia³am tak¿e go uwieczniæ.
Offline
Użytkownik
2 marca 2009
Portugalska kamerka znów dzia³a. Co wiêcej, jest tam nasz znajomy bocian czarny. Okazuje siê, ¿e nie jest to ju¿ wêdrowiec (bo miejsce to nie jest dla niego przystankiem, lecz celem wêdrówki), tylko mieszkaniec gniazda, które s±siaduje z gniazdem sêpów i w poprzednich sezonach by³o zamieszka³e przez bociany czarne.
Na razie bociek jest chyba sam, choæ na dzieñ czy dwa przed moim poprzednim postem z 25 lutego http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 332#p12332 widziano tam parê bocianów. Wygl±da wiêc na to, ¿e ani ten w±tek, ani w±tek „Wêdrówki bocianów czarnych” nie s± ju¿ odpowiednie dla umieszczania w nich obserwacji z tej kamery. Gdyby do samotnego - na razie - bociana do³±czy³ wkrótce partner/partnerka, to mo¿e warto by otworzyæ nowy w±tek „Bociany czarne w Portugalii” w temacie „Bocianie kamery zagraniczne”?
Dzisiejszy filmik, na którym widoczne jest bocianie gniazdo:
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … March2.flv
Przypominam link do podgl±du strony z kamerk±: http://static.publico.clix.pt/grifosnaweb/
Ostatnio edytowany przez Damka_Pik (2009-03-02 10:49:45)
Offline
Użytkownik
4 marca 2009
Wielokrotnie w ci±gu dnia otwiera³am dzi¶ kamerkê w nadziei, ¿e znów poobserwujê bociana czarnego, ale niestety – nie pojawi³ siê, lub nie mia³am szczê¶cia.
Wczoraj od rana natomiast, bociek z zapa³em remontowa³ gniazdo, a potem czêsto widzia³am go stoj±cego na skale i wypatruj±cego przybycia swej pary (video 1 i 2), ale nic takiego siê sta³o. Wieczorem, po 19-tej polecia³ gdzie¶ (video 3) i nie wiem czy wróci³ - dalej nie podgl±da³am. Mam nadziejê, ¿e niebawem znów siê pojawi przy gnie¼dzie, najlepiej w towarzystwie piêknej bocianiej brunetki (podobnie jak Renia, zak³adam, ¿e dot±d widzieli¶my samca).
Wobec braku dzisiejszych fotek, zamieszczam kilka wczorajszych filmików, na których wgranie brak³o mi wcze¶niej czasu (przepraszam za d³u¿yzny i niepotrzebne fragmenty, ale program do „ciêcia” odmówi³ mi pos³uszeñstwa):
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … March3.flv
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … March3.flv
19:10 http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … _March.flv
[Dodane]: A jednak! - po wys³aniu postu zajrza³am jeszcze raz i bociek jest w gnie¼dzie! - niestety, nadal sam.
Offline
Użytkownik
5 marca 2009
Uda³o mu siê siê! Bociek poderwa³ dziewczynê i zaprosi³ j± do siebie!
O 19:27 wyl±dowa³ w gnie¼dzie i od razu widzia³am, ¿e co¶ siê ¶wiêci, bo jego zachowanie by³o szczególne – wystawi³ bia³e „falbanki” od spodu i rozpocz±³ charakterystyczny ko³ysz±cy „taniec” z wyci±gniêt± w dó³ szyj± i dziobem. I rzeczywi¶cie, chwilê potem nadlecia³a ONA! Oby ju¿ zosta³a.
Szkoda tylko, ¿e samo gniazdo jest tak s³abo widoczne.
I dwa filmiki (spó¼ni³am siê z nagraniem momentu l±dowania boæka):
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … 5March.flv
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … 5March.flv
Offline
Użytkownik
19.05 Juz sa obydwa-jeden przechadza sie po skale,drugi poprawia konstrukcje gniazda.
Offline
Użytkownik
7 marca 2009
Po wielu godzinach nieobecno¶ci, o 19:10 oba bociany wróci³y do domu. Jeden zaj±³ siê g³ównie toalet±, a drugi - po krótkiej chwili - poprawianiem ¶ciólki w gnie¼dzie. Na razie nie wiem, który jest który:
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … h_0001.flv
I trochê spó¼niona informacja, ale tak siê czasem uk³ada. Ponad wszelk± w±tpliwo¶æ mo¿na uznaæ, ¿e o¶wiadczyny boæka zosta³y przyjête, a zwi±zek skonsumowany. Zarówno wczoraj pó¼nym wieczorem (panowa³ ju¿ pó³mrok), jak i dzisiaj o 10:50 by³am ¶wiadkiem odbycia godów. Pechowo jednak, na chwilê przed tym wa¿nym wydarzeniem wy³±czy³am nagrywanie i w po¶piechu uda³o mi siê uwieczniæ ten moment jedynie na dwóch podobnych fotkach:
A je¶li kto¶ nie zagl±da³ dzi¶ rano do tej pary, to mo¿e popatrzeæ na te piêkne ptaki klikaj±c na poni¿sze linki:
(9:54) http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … 7March.flv
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … 7March.flv
Jeszcze jedno - wci±¿ zapominam sprostowaæ - gniazdo nie znajduje siê na brzegu po³udniowej Portugalii, jak napisa³am b³êdnie w swoim pierwszym po¶cie (co sugerowa³o brzeg morski), ale na skalistym brzegu rzeki Tag. Wcze¶niej (przed przybyciem bociana) po prostu nie zainteresowa³am siê bli¿ej jego po³o¿eniem. Za pomy³kê przepraszam.
Offline
Użytkownik
15.41 Obydwa bociany razem.Jeden przechadza sie po skale,drugi porzadkuje gniazdo.
Offline
Użytkownik
9 marca 2009
Od oko³o ósmej zagl±dam od czasu do czasu do skalnego gniazda i zawsze przynajmniej jeden z bocianów stoi na jego stra¿y. D³ugo obecne by³y oba bociany – jeden z nich pracowa³ nad formowaniem i moszczeniem pos³ania dla jaj, a drugi sta³ na skale (fot.1), dopiero kilkana¶cie minut po 10-tej odlecia³ (fot.2). Jego partner(ka) nadal pilnuje gniazda (fot.3,4) (niewykluczone, ¿e wymieni³y siê w miêdzyczasie). Byæ mo¿e wiêc, mo¿na mieæ nadziejê na pojawienie siê jajeczek w najbli¿szej perspektywie?
Offline
Użytkownik
11 marca 2009
0 10:33 (9:33 w Portugalii, UTC) w ostatniej chwili uda³o mi siê uchwyciæ bardzo istotny moment - z punktu widzenia potencjalnego potomstwa (video 1).
Na video 2 daje siê zauwa¿yæ ró¿nice w wygl±dzie bocianów – upierzenie samca jest ciemniejsze i ma piêkny zielonkawy po³ysk, samica jest bardziej „matowa”, czerñ jej piór jest jakby nieco ja¶niejsza.
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … 1March.flv
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … 1March.flv
Na poni¿szych mapkach mo¿na zobaczyæ po³o¿enie miasta Portas de Rodao, w pobli¿u którego zlokalizowane jest gniazdo:
Offline
Użytkownik
16 marca 2009
Jajka jeszcze nie ma, ale trwaj± usilne starania. Okazuje siê jednak, ... ¿e czasem mog± one byæ zaskakuj±co niebezpieczne, co mo¿na zobaczyæ pod koniec filmu ... :
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … h16asf.flv - 11:47 (10:47 cz. miejscowego, czyli UTC)
Po kilku minutach (11:53) samiec powróci³ ca³y i zdrowy i podj±³ kolejn± próbê, tym razem zakoñczon± pe³nym sukcesem.
Offline
Użytkownik
19 marca 2009
W gnie¼dzie - pod nieobecno¶æ bocianów - ok. 14:42 (naszego czasu) pojawi³ siê sêp plamisty (Gyps rueppellii)!
(patrz: http://static.publico.clix.pt/grifosnaweb/faq.htm ; http://pl.wikipedia.org/wiki/S%C4%99p_plamisty)
Najpierw u³o¿y³ siê i odpoczywa³ kilkana¶cie minut, a przed 15-t± przeszed³ na wysuniêt± ska³ê, sta³ tam przez kilka minut, po czym roz³o¿y³ swe wielkie skrzyd³a i o 15:03 odlecia³.
Ciekawe, co bêdzie dalej? To gniazdo, tak naprawdê, jest gniazdem sêpów, mieszka³y w nim w ubieg³ym roku i byæ mo¿e wcze¶niej. Bocianie gniazdo znajdowa³o siê na innej pó³ce skalnej, ale uleg³o zniszczeniu – dlatego bociany zajê³y ten pustostan w dobrym stanie.
Nagra³am dwa 5-min. filmy video - na drugim (w drugiej jego czê¶ci, po pewnej d³u¿y¼nie) operator pokazuje okolice i zakamarki skalne - w tym miejsce, w którym by³o ubieg³oroczne bocianie gniazdo, a teraz bywaj± tam prawdopodobnie sêpy p³owe:
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … arch_1.flv
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … arch_2.flv
Offline
Użytkownik
Bociany wróci³y przed 17:30 – samiec wszed³ do gniazda, a jego partnerka sta³a d³ugo na skale. Spokojnie czy¶ci³y piórka, nie¶wiadome wcze¶niejszej wizyty z pewno¶ci± niechcianego go¶cia.
Dopiero po niespe³na dwóch godzinach, kiedy ju¿ wypoczê³y (19:15), przyst±pi³y do codziennych starañ:
http://s369.photobucket.com/albums/oo13 … 9March.flv
Offline
Użytkownik
Offline