Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Administrator
Karmnikowe obserwacje w Ostrowie Wielkopolskim
Witam!
Gratulujê Wam Kamilo i Piotrze ciekawych obserwacji i fotek zamieszczonych powy¿ej.
Uzupe³niê, ¿e na fotografiach Piotra poza grubodziobem widaæ te¿ cztery inne gatunki ptaków:
Fot. 1 i 2: dzwoñce i mazurek
Fot. 3: dwa dzwoñce, dwa jery i (nad grubodziobem) samiec ziêby
pozdrawiam
Pawe³ T. Dolata
www.pwg.otop.org.pl; www.bociany.ec.pl
Offline
Użytkownik
Witam!
My¶la³am, ¿e w tym sezonie zimowym ju¿ mnie nic nie zaskoczy, je¶li chodzi o gatunki ptaków, które siê przewinê³y przez mój karmnik. A tu niespodzianka: od pewnego czasu pojawia sikora czarnog³owa. Zawsze zjawia siê w karmniku, który jest w g³êbi podwórka, nigdy nie widzia³am jej w tym blisko domu, nie jest tak odwa¿na jak reszta sikorek, dlatego te¿ dopiero niedawno uda³o mi siê zrobiæ jej zdjêcia, które Wam prezentujê. Chcia³abym równie¿ dodaæ, ¿e oprócz karmników "moje" ptaki zawsze mog± liczyæ na ¶wie¿± wodê. Bardzo chêtnie j± pij± jak równie¿ urz±dzaj± sobie w niej k±piele. Fot. 1: sikora czarnog³ówka w towarzystwie sikory bogatki, fot.2: sikora czarnog³ówka w karmniku, fot.3: czarnog³ówka przy wodopoju, fot.4: bogatka pij±ca wodê
pozdrawiam
Offline
Użytkownik
Jeszcze s± ¿o³êdzie! Zbierajmy je, ¿eby zim± podrzucaæ sójkom, jest ich teraz tyle w miastach i miasteczkach, a jak snieg zasypie, to beda potrzebowa³y wsparcia. Do karmników w Warszawie przychodz± i ¿o³êdzie uwielbiaj±.
Offline
Jesieni± nie dokarmiajmy ³abêdzi.
O tym, ¿e dokarmianie mo¿e byæ równie¿ szkodliwe dla ptaków by³a ju¿ na forum mowa. Dotyczy to zw³aszcza ptaków wodnych, szczególnie ³abêdzi. Warto zapoznaæ siê z opublikowanymi na stronie OTOP informacjami na ten temat http://otop.org.pl/aktualnosci/2011/11/ … my-labedzi .
Offline
Moderator
Tydzieñ temu wystawi³am na zewnêtrzny parapet okna karmnik z my¶l± o ma³ych ptaszkach zimuj±cych w mie¶cie ale nie liczy³am, ¿e bêd± czêstymi go¶æmi na parapecie 5-piêtra w du¿ym bloku.
Tymczasem, codziennie ziarno z karmnika znika³o, niestety nie widzia³am (wcze¶nie wychodzê i pó¼no wracam z pracy) kto bywa³ w karmniku, my¶la³am, ¿e to go³êbie albo sierpówki, bo te ptaki najczê¶ciej siada³y na parapecie. Dopiero dzisiaj okaza³o siê, ¿e mój karmnik odwiedzaj±: sikorki bogatki (najliczniej ok.10-12 os.), sikorki modre (2), dzwoñce (2), sierpówki (2), wróble domowe (2) - wróble "uciek³y" sprzed obiektywu
Na wewnêtrznym parapecie okna ustawi³am ciasno ro¶liny doniczkowe, ¿eby przylatuj±ce ptaki czu³y siê bezpiecznie , nie p³oszy³y siê, kiedy w mieszkaniu kto¶ przebywa i ¿eby mo¿na by³o je obserwowaæ z bliska. Dzwoñce i sikorki trochê ¶miec± ³uszcz±c ziarna muszê wiêc pomy¶leæ, jak zabezpieczyæ parapet aby moja ptasia sto³ówka nie by³a uci±¿liwa dla s±siadów
Ostatnio edytowany przez iganka (2011-12-03 20:53:40)
Offline
Jak dokarmiaæ ptaki?
Jak nale¿y dokarmiaæ ptaki, jakie s± argumenty "za" a jakie "przeciw", mo¿na przeczytac w wywiadzie z Magd± Zadr±g z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków na http://srodowisko.ekologia.pl/wywiady/J … 16171.html
Offline
Zimy jeszcze nie widaæ, ale nasz karmnik coraz chêtniej odwiedzaj± ptaki. Dzisiaj sfotografowa³am najczêstszych go¶ci: bogatkê (1), modraszkê (2), dzwoñca (3) i mazurki (4).
Karmiê - jak zwykle - czarnym s³onecznikiem. Ptaki jedz± go chêtnie i ... bardzo dok³adnie, nic siê nie marnuje. W ci±gu ostatnich 12 lat wsypali¶my do karmnika ok. 300 - 400 kg tych nasion. Czêsto trochê siê rozsypuje na ziemiê, ptaki te¿ rozrzucaj±, czasem mo¿e wypa¶æ z dzioba. Tylko trzy s³oneczniki wyros³y obok naszego domu przez te lata. Wiadomo, ¿e nie ka¿de nasionko kie³kuje, nie z ka¿dego wyro¶nie ro¶lina, ale g³ównym powodem jest skrupulatno¶æ ptaków w poszukiwaniu pokarmu. Karmnik nigdy nie jest pusty, ale one mimo to dok³adnie przeszukuj± pod³o¿e, czy nie zosta³o tam jakie¶ ziarenko .
Offline
Użytkownik
Karmicielka przychodzi na dzia³kê i od razu pojawia siê gromadka ptasz±t (dzisiaj pierwsze by³y mazurki). Siadaj± na jab³once s±siadów, sk±d maj± dobry start do karmnika, i czekaj±. Nie musi to oznaczaæ, ¿e nie maj± co je¶æ. Czasem dopiero wtedy dojadaj± resztki ziarna, ale kojarz± mnie z jedzeniem.
Offline
Użytkownik
Po ¦wiêtach zainstalowa³am karmnik za oknem. T³oku nie ma, zima w tym roku jest ³askawa dla ptaków, ale przylatuj± sikory (modre i bogatki), stadko dzwoñców, pojawiaj± siê wróble. Go¶ci równie¿ parka sierpówek, która chyba gdzie¶ w okolicy gniazduje, bo widujê je przez ca³y rok.
6.01.2012. Nasypa³am im ziarna pod daszek, bo pada³ deszcz. Tymczasem w karmniku usiad³ dzwoniec i odgania³ wszystkie ptaszki.
http://youtu.be/EYXv_eK3sH4
10.01.2012. Wystarczy para dzwoñców i od razu jest awantura. Bez przerwy czubi± siê i przeganiaj±. Sikorki trzymaj± przed nimi dystans, wróble niezbyt siê ich boj±. Pogodzi³a ich dopiero sierpówka. Gdy siê pojawi³a, odlecia³y wszystkie.
http://youtu.be/cHXtL6ACq9k
-Popatrz wróbel, marna jaka¶ ta sto³ówka.
W zwi±zku z karmnikiem mam pytanie do ornitologów. Przypomnia³am sobie o nagranym rok temu filmiku. Nie jestem pewna, czy to by³ jastrz±b, czy inny jastrzêbiowy.
http://youtu.be/XK9T3bC6J8g
Offline
Użytkownik
W zwi±zku z karmnikiem mam pytanie do ornitologów. Przypomnia³am sobie o nagranym rok temu filmiku. Nie jestem pewna, czy to by³ jastrz±b, czy inny jastrzêbiowy.
http://youtu.be/XK9T3bC6J8g.
Witam
To krogulec w szacie juvenalnej (m³odocianej), blisko spokrewniony z jastrzêbiem, nale¿±cy do tego samego rodzaju Accipiter. Zim± bardzo czêsto zbli¿a siê do miast i poluje w przydomowych karmnikach.
Pozdrawiam
Piotr Majewski PwGOTOP
Ostatnio edytowany przez Piotr Majewski (2012-01-14 07:15:00)
Offline
Kilka dni temu w³o¿y³am do karmnika jab³ko. Ma³ym ptakom to nie przeszkadza³o, nie ba³y siê go, ale te¿ zupe³nie nie by³y nim zainteresowane. Dzisiaj do karmnika przylecia³ kos (Turdus merula) - samiec. On z kolei od razu zwróci³ baczn± uwagê na jab³ko i zacz±³ je z zapa³em dziobaæ. Spêdzi³ w karmniku pó³torej godziny, kiedy zacz±³ zapadaæ zmierzch, my¶la³am ju¿, ¿e zanocuje w karmniku, ale ok. 16:30 odlecia³, zjad³szy wcze¶niej spor± czê¶æ jab³ka.
Offline
Odk±d nadesz³a prawdziwa zima, nasz karmnik odwiedza coraz wiêcej ptaków. Dzisiaj po raz pierwszy w tym sezonie pojawi³ siê jer (Fringilla montifringilla). Nie wlecia³ do karmnika, wspólnie z dzwoñcami zbiera³ ziarenka na ¶niegu pod karmnikiem (1).
Przylecia³ te¿ grubodziób (Coccothraustes coccothraustes) (2). Ten z kolei siedzia³ na daszku karmnika, bo i tam by³y wysypane ziarna s³onecznika.
Jako¶æ zdjêæ marna, robione przez szybê, przy s³abym o¶wietleniu
Offline
Użytkownik
Piotr Majewski napisał:
W zwi±zku z karmnikiem mam pytanie do ornitologów. Przypomnia³am sobie o nagranym rok temu filmiku. Nie jestem pewna, czy to by³ jastrz±b, czy inny jastrzêbiowy.
http://youtu.be/XK9T3bC6J8g.Witam
To krogulec w szacie juvenalnej, blisko spokrewniony z jastrzêbiem, nale¿±cy do tego samego rodzaju Accipiter. Zim± bardzo czêsto zbli¿a siê do miast i poluje w przydomowych karmnikach.
Pozdrawiam
Piotr Majewski PwGOTOP
Dziêkujê za wyja¶nienie i przepraszam, ¿e dopiero teraz. Komputer odmówi³ mi pos³uszeñstwa.
Offline
Dzi¶ uda³o mi siê sfotografowaæ w karmniku sikorê ubog± (Poecille palustris). Zrobiæ zdjêcie temu ptakowi to dla mnie nie lada wyzwanie. Jest bardzo p³ochliwa, wpada do karmnika na krótki moment, porywa nasionko i ju¿ jej nie ma. Bardzo niska temperatura pewnie zmusi³a j± do czêstszych odwiedzin w jad³odajni, st±d mój sukces.
Offline