Ogłoszenie


Drodzy Forumowicze - zdarza siê, ¿e nieraz w dziale forum pt "Pomoc" s± podawane istotne dla Was informacje - zerkajcie do w±tków tego tematu - to mo¿e sporo pomóc :).
Informacje nt. dzia³ania forum

Dziêkujemy za obecno¶æ i udzia³ na naszym forum! Prosimy o stosowanie siê do regulaminu i uwag administratorów! Wynikaj± one zawsze z dobrej woli i dba³o¶ci o czytelno¶æ i przejrzysto¶æ forum dla dobra wszystkich u¿ytkowników



- - - - > sklep o przyrodzie i dla mi³o¶ników przyrody - - - Rytmy Natury w Dolinie Baryczy DVD< - - - -

#41 2011-07-08 10:39:44

 Natura

Użytkownik

SkÄ…d: Warmia i Mazury
Zarejestrowany: 2009-06-23
Posty: 141

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Drodzy Pañstwo ! Czasu jest niewiele, a nasze ewentualne indywidualne dzia³ania nie od razu mog± daæ jaki¶ pozytywny skutek.
Jednak ju¿ teraz mo¿emy pomóc p.Zofii, wspieraj±c j± finansowo na op³acenie prawników, którzy ju¿ zostali zatrudnieni przez Fundacjê.
W porozumieniu z p.Zosi± bardzo proszê o dokonywanie wp³at na konto, z dopiskiem „JASKÓ£KI Z MOSTU C£OWEGO”:
FUNDACJA RATUJMY PTAKI
ul. Szafera 196/18,  71-245 Szczecin
- wp³aty z Polski: 17 1540 1085 2001 5317 8565 0001
- wp³aty z zagranicy: BIC: PL1715401085200153178565 0001    Swift: EBOSPLPW
Ka¿da wp³ata siê liczy.
Proszê o rozes³anie tej wiadomo¶ci jak najwiêkszej liczby osób.
http://www.ratujmyptaki.org/kontakt-z-f … ptaki.html

Offline

 

#42 2012-02-21 06:38:36

pcprmonika@o2.pl

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-14
Posty: 48

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Wiosn± ubieg³ego roku w jednym z wielkich centrów ogrodniczych w Szczecinie kupi³am dwie budki lêgowe dla ptaków: jedn± z my¶l± o szpakach, a drug± dla mniejszych od niego gatunków. Obydwie zosta³y od razu zawieszone w moim przydomowym ogrodzie, ale dopiero po jakim¶ czasie doczyta³am o obowi±zuj±cych standardach odno¶nie prawid³owo wykonanych ptasich budek. Te przywiezione ze sklepu okaza³y siê byæ tandet±: budka dla sikorek mia³a chybotliwy spód, a ta druga, nazwana przez producenta "budk± dla szpaka" to równie¿ niechlujnie zrobiona z nieprawid³owym zadaszeniem - budka dla pó³dziuplaków, do których zreszt± szpaki nie nale¿±... Przypomnia³am sobie, ¿e by³y tam i inne "wynalazki", np. uniwersalna budka lêgowa dla sów. Nauczona przykrym do¶wiadczeniem w tym roku zakupi³am piêæ nowych budek, ale ju¿ bezpo¶rednio od profesjonalnego wykonawcy. Dzisiaj powinna do mnie dotrzeæ oczekiwana przesy³ka.

Offline

 

#43 2012-02-21 07:02:53

pcprmonika@o2.pl

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-14
Posty: 48

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Wspomniane przeze mnie we wcze¶niejszym po¶cie budki lêgowe dla ptaków znajd± swoje miejsce na przydomowej dzia³ce w Pyrzycach, która z za³o¿enia ma charakter zwyk³ego ogrodu, ale przyjaznego ptakom i owadom. W ogrodzie tym uprawia siê oprócz krzewów ozdobnych du¿o kwiatów i zió³, podstawowe warzywa i trochê drzewek owocowych, ale znajduje siê w nim te¿ taki ptasi k±t.

Zasadnicz± czê¶æ tego miejsca dla ptaków tworzy kilka leszczyn, lilaki, ja¶minowiec, indygowiec, wierzby mand¿urskie i trzmielina europejska - s± to ju¿ ro¶liny stare. Od trzech lat pojawi³y siê nowe nasadzenia, m. in. bez czarny, ogniki, kalina hordowina, g³óg o czerwonych kwiatach, brzoza kar³owa i wierzby miniaturowe, pêcherznice kalinolistne, tawu³y, derenie, piêknotka, neilia, które maj± utworzyæ skupinê krzewów, byæ ma³± ostoj± dla drobnych pospolitych ptaków, niektóre dawaæ po¿ytek owadom, no i pe³niæ funkcje dekoracyjne.

W innej czê¶ci ogrodu ro¶nie kilka ju¿ do¶æ wyro¶niêtych ¶wierków z przylegaj±cymi do nich bukszpanem, tamaryszkiem i od niedawna - k³okoczk± po³udniow±.

Pozostawiony jest te¿ pas trawnika, który celowo nie jest regularnie krótko koszony. Tutaj w s³onecznym miejscu od wiosny stawiane jest naczynie z wod± dla ptaków, znajduje siê te¿ niedu¿a sterta siana (wykorzystanego z koszenia dzia³ki) dla bocianów - w zesz³ym roku zechcia³y skorzystaæ z tego materia³u do budowy gniazda. Na tej dzia³ce nie ma warunków do sadzenia du¿ych drzew, dlatego alternatyw± pozostaj± krzewy.

Offline

 

#44 2012-02-21 07:33:11

pcprmonika@o2.pl

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-14
Posty: 48

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Chcia³abym jeszcze zwróciæ uwagê na proste dzia³ania, które maj± przyci±gn±æ po¿yteczne owady do odwiedzenia ogrodu. W tym celu, poza w³asn± satysfakcj± z pracy w ogródku, k³adê nacisk na uprawê tradycyjnych i popularnych kwiatów takich jak m. in. ³ubiny, orliki, przegorzany, dalie, je¿ówki, gailardie, galtonie, s³oneczniki, nagietki, aksamitki, nasturcja, groszek pachn±cy, jêzyczka pomarañczowa,  malwy, lawenda, cynie, tytoñ oskrzydlony, astry czy go¼dziki brodate. Natomiast zwykle przy p³otach, szukaj±c wolnych przestrzeni sadzê zio³a bêd±ce bylinami i zarazem zwykle ro¶linami miododajnymi: m. in. sza³wiê lekarsk±, tymianek, miêtê, melisê, hyzop, rutê, koz³ek lekarski, estragon. S± te¿ zio³a jednoroczne: bazylia czy  cz±ber. Oczywi¶cie ro¶liny s³u¿± przede wszystkim ca³ej rodzinie, ale s± sadzone w wiêkszych grupach, by przyci±gn±æ pszczo³y. Taka ró¿norodno¶æ kwiatów i zió³ powoduje, ¿e w ogrodzie mo¿na cieszyæ siê obecno¶ci± nie tylko tych owadów. W tym roku pojawi± siê dwie skrzynki dla trzmieli ( zamówione razem z ptasimi budkami ) i zostan± umieszczone pod krzewem wajgeli w s±siedztwie naparstnic. Poza tym wykorzystany zostanie fragment ¶ciêtego przed kilku laty pnia starej i czê¶ciowo spróchnia³ej wierzby p³acz±cej. W wyciêtym klocu wykonane bêd± otwory, aby zachêciæ dzikie pszczo³y i mo¿e inne owady do znalezienia w nich miejsca dla siebie.

Offline

 

#45 2012-03-03 19:13:48

 AnkazReading

Moderator

SkÄ…d: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Zg³aszam do wiadomo¶ci cz³onków forum fakt, ¿e poczynaj±c od obecnego miesi±ca (marzec 2012) mamy nowe powi±zanie z brytyjsk± organizacj± RSPB czyli Royal Society for the Protection of Birds (Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, najwiêksza w Europie organizacja charytatywna/po¿ytku publicznego w kategorii ochrony przyrody i ¶rodowiska), która z kolei przez organizacjê BirdLife powi±zana jest z OTOP-em.  Jest to powi±zanie niejako osobiste i nieoficjalne, zaistnia³e dziêki temu, ¿e zapisa³am siê w³a¶nie do RSPB. Mo¿e to fakt sam w sobie niezbyt zas³uguj±cy na uwagê, mam jednak nadziejê, ¿e przynale¿no¶æ do RSPB da mi miêdzy innymi szansê na wystêpowanie tutaj w Wielkiej Brytanii jako nieformalny "ambasador" naszego projektu, a tak¿e pozwoli mi na uczestniczenie w ró¿nych tutejszych programach edukacyjnych i projektach aktywnej ochrony ptaków i ich ¶rodowiska, o których bêdê "z urzêdu" informowaæ cz³onków forum i ca³ego projektu.

Nie jest wykluczone, ¿e mamy ju¿ istniej±cych cz³onków RSPB w¶ród brytyjskich uczestników  forum. Spróbujê wiêc przez nasz w±tek anglojêzyczny znale¼æ ich i zaprosiæ do wspó³pracy na tutejszym terenie, co byæ mo¿e pozwoli nam zainteresowaæ nowych z kolei mieszkañców Wysp Brytyjskich naszym przygodzickim projektem i w ogóle ptactwem Polski.

Pozdrawiam

Anka

Offline

 

#46 2012-07-07 12:24:07

Eva Stets

Użytkownik

SkÄ…d: Hellas
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 5027
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Cytowany post  pisa³a Natura 12.07.2010 roku (http://bocianyzprzygodzic.pun.pl/viewto … 397#p26397) ...Jest on jednak aktualny ka¿dego lata w porze upa³ów. Z tego, co wiem - w Polsce w tym roku równie¿ s± upa³y, wiêc my¶lê, ¿e warto pamiêtaæ o ptakach i wystawiaæ im naczynia z wod±.

U mnie, w mie¶cie Alexandroupolis, w pó³nocnej Grecji równie¿ jest bardzo ciep³o - wystawiam wiêc na balkon naczynia z wod±. Prostym rozwi±zaniem (w moim przypadku) s± du¿e podstawki pod donice (czyste, umyte bez detergentów). Maj± tê zaletê, ¿e s± stabilne, nie s± g³êbokie (wiêc ptak siê w tym nie utopi), a s± z kolei wygodne, gdy¿ stoj±c na brzegu takiej podstawki mo¿e z niej korzystaæ kilka ptaków równocze¶nie (mog± te¿ bezpiecznie w takiej podstwce siê wyk±paæ).
Dwie korzy¶ci z tego - ptaki napojone a ja, siedz±c w domu, mam fajne obserwacje - do poide³ zlatuj± wróble domowe i wróble po³udniowe, sierpówki, dzwoñce, ziêby, bogatki a ostatnio tak¿e kawki.

Natura napisał:

W ca³ej Polsce przewala sie fala upa³ów. Nam jest goraco i ratujemy sie jak mo¿emy.
Pamietajmy o ptakach (i innych zwierzetach równie¿ np. jerze, koty) które nie moga sobie odkrêcic kranu z wod±.
Gdzie to mo¿liwe wystawiajmy naczynia z wod±. Na trawnikach, ko³o domu, ko³o pracy. Pamietajmy o wymianie tej wody na ¶wie¿±.

Ostatnio edytowany przez Eva Stets (2012-07-07 12:32:37)

Offline

 

#47 2012-10-11 08:25:21

ornitolog92

Moderator

Skąd: Ostrów Wielkopolski
Zarejestrowany: 2007-04-10
Posty: 189
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

W ¶rodê 10.10.2012 r. uczestniczy³em w spotkaniu Ko³a Warszawskiego Sekcji Ornitologicznej Polskiego Towarzystwa Zoologicznego. Swoj± prelekcjê nt atlasów ptaków w miastach wyg³osi³ prof. dr hab. Maciej Luniak z Muzeum i Instytutu Zoologi PAN. Zosta³y omówione wady i zalety tych atlasów, przedstawiono klika systemów kartograficznych. Profesor na prelekcjê przywióz³ czê¶æ swojej kolekcji, dziêki czemu mia³em mo¿liwo¶æ porównania ró¿nych sposobów wydania. Dziêki swojej podrêcznej i jasnej formie atlasów ka¿dy ma mo¿liwo¶æ sprawdzenia czy na danym terenie miejskim wystêpuj± jakie¶ ptaki, czy te¿ nie. Mo¿e to byæ u¿yteczne przy projektowaniu nowych inwestycji, a zw³aszcza wstêpnego planowania zagospodarowania przestrzennego. Po prelekcji zamienili¶my kilka s³ów o ciekawych przyrodniczo miejscach w Warszawie i poda³em atlas ptaków Pardubic, co uzupe³ni³o kolekcjê Profesora

pozdrawiam
Wojtek Ka¼mierczak

Offline

 

#48 2013-04-19 17:31:02

 AnkazReading

Moderator

SkÄ…d: Reading, W.Brytania
Zarejestrowany: 2009-05-18
Posty: 265

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Ochrona ptaków w Wielkiej Brytanii

Jeden:Zero na korzy¶æ soko³ów!  Wynik "rozgrywki" miêdzy u¿ytkownikami telefonów komórkowych a wysiaduj±c± jaja samic± soko³a wêdrownego

Pracownicy techniczni skierowani do naprawy awarii na maszcie telefonii komórkowej Vodafone w okolicach Southampton, na po³udniu Anglii, musieli zrezygnowaæ z robót po odkryciu, ¿e na maszcie za³o¿y³y gniazdo i wysiaduj± ju¿ jaja soko³y wêdrowne (Falco peregrinus).  U¿ytkownicy telefonów w Southampton obs³ugiwanych przez serwera Vodafone nie maj± na razie sygna³u i musz± siê z tym pogodziæ. 

Soko³y wêdrowne s± w Anglii chronione przez prawo. Do gniazda nie bêdzie mo¿na zbli¿yæ siê, dopóki nie wylec± z niego odchowane sokolêta - byæ mo¿e nast±pi to dopiero w czerwcu. Przedstawiciel firmy Vodafone powiedzia³ reporterom, ¿e jego pracodawca musi postêpowaæ z wielk± ostro¿no¶ci±, kiedy ma do czynienia z gatunkiem prawnie chronionym.
"Rozpatrujemy w tej chwili mo¿liwo¶ci awaryjnego dostêpu do sieci dla naszych klientów i zawiadomimy ich o rozwi±zaniu problemu , jak tylko bêdzie to mo¿liwe. Rozumiemy, ¿e sytuacja jest dla nich uci±¿liwa, ale tym niemniej to wspania³a nowina, ¿e w naszym miescie gnie¿d¿± sie soko³y."

Michelle Hawkins z organizacji "Natural England" (Anglia w Zgodzie z Natur±) stwierdzi³a, ¿e osoby winne zak³ócenia naturalnego cyklu gniazdowania soko³ów w okresie lêgu i wychowania m³odych mog± byc zgodnie z prawem skazane nawet na karê pozbawienia wolno¶ci.

Oblicza siê, ¿e w Wielkiej Brytanii ¿yje oko³o 1400 gniazdujacych par soko³a wêdrownego. W latach sze¶ædziesi±tych ubieg³ego wieku ptaki te sta³y w obliczu ca³kowitego wyginiêcia na skutek wysokiej umieralno¶ci spowodowanej przez ¶miertelnie truj±ce pestycydy stosowane powszechnie w rolnictwie i ogrodnictwie. W roku 1981 soko³y wêdrowne zosta³y formalnie objête ochron± prawn±. Ustawowe ograniczenie stosowania truj±cych ¶rodków chemicznych w Wielkiej Brytanii  pozwoli³o na stopniow± odbudowê populacji.

Maszt telefonii komórkowej to nie a¿ tak nietypowe miejsce na gniazdo soko³ów - patrz±c z punktu widzenia ptaków mo¿na zrozumieæ decyzjê takiej lokalizacji. Soko³y z regu³y wybieraj± na budowê gniazd trudno dostêpne miejsca na wysokich i stromych skalnych zboczach lub konstrukcjach architektonicznych, które je przypominaj± - takich, jak wie¿e ko¶cielne lub wysoko umieszczone wystêpy na wielopiêtrowych budynkach miejskich. Dok³adne miejsce masztu wybranego przez tê w³a¶nie parê soko³ów objête jest ¶cis³± tajemnic±.

Nie wiadomo na razie, czy to budowa gniazda przez soko³y spowodowa³a awariê masztu.

Opracowane na podstawie wiadomo¶ci lokalnych BBC z 15 kwietnia: http://www.bbc.co.uk/news/uk-england-hampshire-22144488

Ostatnio edytowany przez AnkazReading (2013-04-19 18:22:08)

Offline

 

#49 2013-05-31 12:38:21

pcprmonika@o2.pl

Użytkownik

Zarejestrowany: 2011-07-14
Posty: 48

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Zachêcam wszystkie osoby, które dysponuj± choæby ma³ym ogródkiem, by z my¶l± o ptakach, owadach i innych ogrodowych mieszkañcach, dba³y o bioró¿norodno¶æ. Tak siê szczê¶liwie sta³o, ¿e od czasu, gdy we w³asnym  ogrodzie mogê cieszyæ siê widokiem bocianów (Pyrzyce), jeszcze wiêksz± uwagê zwracam na to, co mo¿e do niego przyci±gn±æ inne ptaki i w ogóle stworzyæ warunki przyjazne ró¿nym po¿ytecznym stworzeniom. Obecnie najwiêksze dla mnie znaczenie maj± ro¶liny typowe dla tradycyjnego ogrodu wiejskiego, rodzime, dostosowane do naszych warunków klimatycznych i stanowi±ce naturalne ¶rodowisko dla fauny. W³a¶nie teraz ciesz± oko kêpy orlików (w tym roku s± ogromne, wyro¶niête, osi±gnê³y wzrost prawie 150 cm), irysów i ³ubinów; zaczynaj± rozwijaæ siê pierwsze kwiaty sza³wii lekarskiej, go¼dzików brodatych i otwieraæ dzwonki naparstnic. Wiele innych kwiatów i zió³ zakwitnie w swoim czasie, ale ju¿ widzê, ¿e zapowiada siê dobry sezon np. na malwy, dziewanny, przetaczniki, chabry i len. Warto ju¿ teraz pomy¶leæ o wysiewie kwiatów dwuletnich i bylin - jest na to odpowiedni czas. Dosiejê margerytki, gailardie, driakiew i inne. Moim zdaniem zupe³nie inaczej wygl±da ogródek wype³niony naszymi, tradycyjnymi kwiatami, ni¿ wypielêgnowany "nieskazitelny" trawnik z nasadzeniami z iglaków, gdzie ¿adna pszczo³a nie znajdzie po¿ytku. Nie chodzi tu tylko o wzglêdy estetyczne, ale zachowanie naszej kultury i zastanowieniu siê, co mo¿emy zrobiæ dla ¶wiata zwierz±t, który nas otacza. Czasami takie zwyczajne na pozór ogródki mog± staæ siê prawdziw± enklaw± dla gin±cych trzmieli, sto³ówk± i miejscem do zak³adania gniazd dla ptaków. Przekona³am siê o tym na przyk³adzie w³asnego, ma³ego kawa³ka ziemi. Tej wiosny pojawi³y siê w ogrodzie kolejne nasadzenia bukszpanów (nie bêdzie to ¿ywop³ot, ale kilka odrêbnych krzewów) i ja¶minowców, a z bylin - sadziec purpurowy (dla motyli i pszczó³) i "poczciwa" gipsówka. Naprawdê warto mieæ w swoim otoczeniu chocia¿ kilka gatunków ro¶lin przyjaznych ptakom czy owadom, a przy tym bêd±cych niew±tpliw± ozdob±.

Offline

 

#50 2013-09-18 20:50:08

Monika

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-07-01
Posty: 881

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

W nawi±zaniu do mojego powy¿szego (pod poprzednim nickiem) postu, przedstawiam gar¶æ drobnych uwag o niektórych, wybranych ro¶linach z przydomowego ogrodu. Mogê przede wszystkim powtórzyæ, ¿e w ci±gu koñcz±cego siê ju¿ sezonu  sprawdzi³ siê pomys³, by jeszcze bardziej nasyciæ ogród ro¶linami miododajnymi i w ogóle takimi, które mog± byæ wykorzystane przez ró¿ne owady i niektóre ptaki. By³o do przewidzenia, ¿e przy sprzyjaj±cej pogodzie, wiele owadów skorzysta z takiej propozycji... Chcia³abym w tym miejscu skupiæ siê na kwiatach i przedstawiæ niektóre z nich. S± to ro¶liny pospolite, powszechnie znane i wszystkie wabi±ce pszczo³y i inne owady. Wybra³am zdjêcia niektórych z nich:
fot. 1 - chabry,
fot. 2 - dziewanna,
fot. 3 - je¿ówka (masowo odwiedzana tak¿e przez motyle),
fot. 4 - kosmos podwójnie pierzasty (jeszcze kwitnie, nasiona s± przysmakiem szczyg³ów, które przysiadaj± na wszystkich kêpach tych kwiatów specjalnie dla nich posianych w kilku czê¶ciach posesji),
fot. 5 - ³ubin trwa³y i orlik,
fot. 6 - mak (wysianie kilku odmian gwarantuje d³ugi okres kwitnienia tych ro¶lin; zauwa¿y³am, ¿e ¿adne inne kwiaty w ogrodzie, nawet dziel¿an jesienny, a¿ tak bardzo nie przyci±gaj± takiego mnóstwa owadów ju¿ od ¶witu, makowa rabata dos³ownie by³a a¿ "g³o¶na", po prostu nic jej nie dorównywa³o w atrakcyjno¶ci pod ka¿dym wzglêdem),
fot. 7 - naparstnica purpurowa - kwiat szczególnie potrzebny dla trzmieli,
fot. 8 - ogórecznik lekarski - równie¿ chêtnie odwiedzany od samego rana przez liczne owady,
fot. 9 - przegorzan - po¿yteczny dla owadów, ale te¿ jego nasiona s± przydatne dla ptaków,
fot. 10 - przetacznik - pojawi³ siê w ogródku specjalnie dla pszczó³,
fot. 11 - sza³wia lekarska - masowo odwiedzana przez owady.
http://allegaleria.pl/images/1xpbnd8wa6wlmipo68c_thumb.jpg, http://allegaleria.pl/images/kuw4bse4oi6ahvsnmbsw_thumb.jpg http://allegaleria.pl/images/a67a10e3eyv6ophb7byz_thumb.jpg http://allegaleria.pl/images/g42np285je6km7536kz9_thumb.jpg http://allegaleria.pl/images/1ulq78i0u708gyht3nod_thumb.jpg http://allegaleria.pl/images/at57vu8k27k32fb6et_thumb.jpg http://allegaleria.pl/images/szdcrh3rl78011jlnm3t_thumb.jpg http://allegaleria.pl/images/m1ygktvi5ctgkt9pgqwk_thumb.jpg http://allegaleria.pl/images/naq2ukz2lrh5cn3jdx7_thumb.jpg http://allegaleria.pl/images/afcfqlt8uj2d86186v6_thumb.jpg http://allegaleria.pl/images/njuqkk8xobkcnk78o1z2_thumb.jpg

Offline

 

#51 2013-11-11 20:31:21

Monika

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-07-01
Posty: 881

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Nie bêdzie, niestety, o ptakach, ale tylko o je¿u w moim przydomowym ogrodzie. Ogród ten jest, tak s±dzê, ma³± oaz± dla owadów, ptaków i drobnych zwierz±t. Jak ju¿ wcze¶niej pisa³am, jest w nim wiele ro¶lin sadzonych z my¶l± o w/w lokatorach. Dzisiaj mia³am okazjê obserwowaæ jednego z nich, czyli je¿a, którego spod starego bukszpanu obro¶niêtego dorodnymi kêpami lawendy, wyp³oszy³ kot. Je¿ opu¶ciwszy swoj± kryjówkê, pokona³ kilka metrów chodnika wzd³u¿ domu, a nastêpnie zatrzyma³ siê pod forsycj± w¶ród jej dawno opad³ych, szeleszcz±cych pod jego ³apkami, li¶ci. Tam chwilê przeczeka³  i kiedy uzna³, ¿e mo¿e wracaæ, wybra³ siê w powrotn± drogê, pokonuj±c dok³adnie tê sam± trasê, któr± przemierzy³ wcze¶niej, by zaszyæ siê w zieleni bukszpanu.

Akurat je¿e niejednokrotnie uda³o mi siê spotkaæ w ogródku. Zwykle by³y ukryte w gêstwinie sza³wii lekarskiej, hyzopie, kêpach dziel¿anu jesiennego (zdjêcie kwiatów, nr 4), zaro¶lach krzewów czy bardzo du¿ej stercie patyków i pniaków po wierzbie i drzewach owocowych. W³a¶nie krzewy sadzone grupami, by ich ga³±zki styka³y siê i stanowi³y ostojê dla ptaków, s± jednocze¶nie schronieniem dla je¿y.

No, a ptaki! Dzisiaj w leszczynach by³ jaki¶ ciekawy ptak, ale zupe³nie nie wiem, jak siê nazywa³; nawet go dobrze nie mo¿na by³o dostrzec w¶ród resztek li¶ci, mia³ nietypowy g³os przypominaj±cy trochê d¼wiêk wydawany przez kurê. Dla mnie wa¿ne jest to, ¿e ogród "¿yje" i jest domem dla takich mieszkañców, o których teraz piszê.

Jeszcze jedna uwaga: we wrze¶niu/pa¼dzierniku pojawi³a siê bardzo du¿a grzybnia. Grzyby, pewnie jaki¶ pospolity gatunek, zdobi³y czê¶æ dzia³ki, gdzie rosn± drzewka owocowe i niektóre ozdobne.

http://www.allegaleria.pl/images/j23g5ubxf7155ii3s6h_thumb.jpg, http://www.allegaleria.pl/images/dr76gzjcan9rprttykfa_thumb.jpg, http://www.allegaleria.pl/images/r1i3x5jez8k5z39w90g0_thumb.jpg, http://www.allegaleria.pl/images/p6rdc70mlll8jyvpz6a5_thumb.jpg

Offline

 

#52 2013-11-12 09:16:40

Pawe³ T. Dolata

Administrator

Zarejestrowany: 2007-04-06
Posty: 2525

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Dziêki Moniko za opis spotkañ z je¿em i ptakami w "proprzyrodniczym" ogrodzie. :-)

Takie "gdakanie" wskazuje, ¿e by³ to ba¿ant, nierzadki bywalec spokojnych ogródków przydomowych i dzia³kowych. Tak du¿y ptak wcale nie jest wbrew pozorom ³atwy do wypatrzenia, szczególnie gdy jest to kura (samica) w swoim maskuj±cym upierzeniu. Dla pewno¶ci mo¿na sprawdziæ g³os na jakiej¶ stronie www.

Pozdrawiam
Pawe³ Dolata

Monika napisał:

No, a ptaki! Dzisiaj w leszczynach by³ jaki¶ ciekawy ptak, ale zupe³nie nie wiem, jak siê nazywal; nawet go dobrze nie mo¿na by³o dostrzec w¶ród resztek li¶ci, mia³ nietypowy g³os przypominaj±cy trochê d¼wiêk wydawany przez kurê.

Offline

 

#53 2013-11-12 16:54:04

Monika

Użytkownik

Zarejestrowany: 2013-07-01
Posty: 881

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

Dziêkujê Panu Paw³owi za wskazówkê, ¿e ptakiem w leszczynach, o którym wy¿ej wspominam mog³a byæ kura ba¿anta. Mieszkam w okolicy typowo rolniczej, a ulica, przy której znajduje siê opisywany ogród s±siaduje bezpo¶rednio z polami uprawnymi. Z tego choæby wzglêdu ba¿anty mam okazjê do¶æ czêsto s³yszeæ i czasami widzieæ. Wydaje mi siê, ¿e  moja "znajomo¶æ" wydawanych przez nie g³osów dotyczy jedynie bardzo charakterystycznego d¼wiêku wydawanego przez samca tego gatunku. Bywa, ¿e ba¿anty, zw³aszcza wiosn± przemkn± mi gdzie¶ na s±siedniej pustej dzia³ce (jest to otwarta przestrzeñ), spotyka³am je te¿ bardzo czêsto w¶ród jeszcze niskich ¼d¼be³ zbó¿ na wspomnianych polach, a czasami zupe³nie nieoczekiwanie wybiegaj± spod jakiego¶ krzaka i przebiegaj± poln± drogê. Wszystko to ma miejsce w niedu¿ej odleg³o¶ci od mojego ogródka, wiêc obecno¶æ ba¿anta w leszczynowym k±cie te¿ nie powinna mnie dziwiæ. Minionej wiosny mia³am przyjemno¶æ obserwowaæ samca ba¿anta przechadzaj±cego siê po moim ogrodzie. Ptak by³ doskonale widoczny, szuka³ po¿ywienia w¶ród traw i pod krzewami. My¶lê, ze dobrze siê tu czu³, bo co chwilê schyla³ siê po znaleziony pokarm i dopiero po d³u¿szym czasie przefruwaj±c p³ot, opu¶ci³ ogród.

Offline

 

#54 2022-03-04 08:07:44

 Marko555

Użytkownik

Skąd: Rzeszów
Zarejestrowany: 2022-03-04
Posty: 3
WWW

Re: Ochrona ptaków w mie¶cie

A wiecie mo¿e jak mogê w³±czyæ siê w ochronê ptaków w Rzeszowie? dzia³a tam jaka¶ fundacja?

Offline

 
Projekt "Blisko bocianów" - najstarsza dzia³aj±ca kamera na gniazdo bocianie w Polsce, od 2006 roku

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi

[ Generated in 0.043 seconds, 9 queries executed ]


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
przegrywanie kaset vhs monitoring wizyjny ochrona bydgoszcz https://www.kursy-aston.pl/