Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Moderator
20-05-2019 Włochy
Dorosłe bociany zdecydowały się po kilku dniach usunąć martwe pisklę z gniazda, ale nie wyrzuciły poza gniazdo, pisklę zostało przesunięte pod ścianę skały.
Trzy pozostałe pisklęta rosną, widać już wyraźne czarne lotki i sterówki, próbują sił stania na nogach, potrafią utrzymać się w tej pozycji kilka minut.
Offline
Moderator
20-05-2019 Hiszpania
W gnieździe Ziko i Natalio dorastają trzy pisklęta. Pisklaki skupiają się na krawędzi dołka gniazdowego od strony skały albo na wprost kamery, nie widziałam aby zbliżały się do pochylonej w stronę rzeki części gniazda, tam stoi zawsze rodzic. Bardzo rzadko widać przykryte pisklęta pod skrzydłami rodzicielskimi, już od pierwszych dni życia śpią przytulone na świeżym powietrzu.
Offline
Moderator
Offline
Moderator
Offline
Moderator
30-05-2019 Hiszpania
Pisklęta rosną szybko, bociani rodzice "wiedzieli", trzy jaja w tym gnieździe, to ostateczność, gdyby było więcej, to trudno byłoby się pomieścić pisklętom.
Pisklęta przyzwyczajają się do pozostawania na gnieździe bez opieki bociana rodzica. Bocian zapewne jest gdzieś w pobliżu, ale to już przymiarka do samodzielności piskląt, teraz trzeba więcej czasu poświęcić na zdobywanie większej ilości pokarmu dla dorastających piskląt.
Offline
Moderator
30-05-2019 Włochy
Pisklęta pewnie już spacerują po gnieździe, a właściwie po skale, gdzie znajduje się gniazdo, na noc jednak wracają do miejsca gdzie był dołek gniazdowy.
w czasie dużego nasłonecznienia chowają się w cieniu skały. Czekają na rodzica z posiłkiem, pokarm przyniesiony przez dorosłego bociana znika w mgnieniu oka, z takiej odległości trudno zobaczyć co najczęściej przynoszą pisklętom do zjedzenia bociani rodzice.
Offline
Moderator
04-06-2019 Hiszpania
Pisklęta zostają już same na gnieździe w ciągu dnia.
Ciekawa byłam jak sobie poradzą z upałami, bo to przecież Hiszpania Zgodnie z moimi oczekiwaniami pisklęta znajdują cień w niszy skalnej, czasem widać bociana rodzica, który przylatuje i chroni pisklęta osłaniając je rozłożonymi skrzydłami.
Offline
Moderator
Offline
Moderator
16-06-2019 Włochy
Tak jak przewidywałam, młode bociany wychodzą przed kamerę kiedy mają ochotę
Bociany z tego gniazda mają ten komfort, że nie są ograniczone gniazdem jako takim, kiedy tylko osiągną wiek, kiedy mogą się poruszać swobodnie na prostych nogach, wychodzą poza gniazdo i spacerują po obszarze klifu (tu dość szerokiego) ciekawe świata. Wychodzą poza kadr kamery i nieraz przez cały dzień ich nie widać, nie wiadomo kiedy zaczynają pierwsze loty, bo może odbywać się to poza kamerą.
Offline
Moderator
Offline
Moderator
Offline
Moderator
23-06-2019 Makov
Bardzo ciekawa obserwacja lęgu bociana czarnego w Ośrodku Rehabilitacji Zwierząt w Czechach w Makowie w Czechach. Można więc porównywać zachowanie ptaków podczas wychowywania piskląt w warunkach stałej opieki i nadzoru personelu ośrodka i z kamer zainstalowanych w naturalnym środowisku na gnieździe, gdzieś w głębi dzikiego lasu.
Link do podglądu: https://www.youtube.com/watch?v=Xaco-KdR7ug
Link niestety nie jest stały, trzeba czekać aż ukaże się nowy na kanale YT.
Offline
Moderator
Offline
Moderator
29-06-2019 Hiszpania
Młode bociany ledwie już mieszczą się na gnieździe, nie mają zbyt wielkiej przestrzeni aby spacerować czy ćwiczyć skrzydła. Podczas karmienia aż strach patrzeć, jak siedzą na samym skraju gniazda i pobierają pokarm a wiadomo, jak to jest u bocianów czarnych - dynamiczna rywalizacja, trzepotanie skrzydłami ! Nie widać na ich nogach obrączek i chyba nie będą już obrączkowane, są duże i niebezpiecznie jest wspinać się po skałach do ich gniazda.
Offline
Moderator
29-06-2019 Włochy
Dzisiaj młode bociany miały gości z innego gniazda Na gnieździe było pięć młodych - mogłoby tak być na stałe, gdyby żyły dwa pisklęta, które wykluły się tutaj w tym sezonie.
Dwa obce młode stały na skałach w pewnej odległości, stali mieszkańcy na gnieździe i tak przez kilkanaście minut jedni i drudzy zachowywali dystans, ale spotkanie odbyło się pokojowo.
Offline
Moderator
08-07-2019 Hiszpania
Ciasno zrobiło się na i tak małym gnieździe. Młode bociany są duże i gotowe do ćwiczeń skrzydeł, ale podczas dzisiejszej obserwacji widziałam tylko niewielkie próby treningu - aż strach patrzeć, jak młode stoją na samej krawędzi gniazda i rozkładają skrzydła, może to robić tylko jeden młody, pozostała dwójka musi siedzieć płasko i nie przeszkadzać
Offline
Moderator
08-07-2019 Makov
Ciekawie obserwuje się jak niepełnosprawne bociany opiekują się potomstwem. Gniazdo usytuowane jest na niewysokim podeście z małą kładką ułatwiającą wejście rodzica do piskląt. Rodzic, który dzisiaj karmił pisklęta mógł tylko podfrunąć na gniazdo, po wyłożeniu pokarmu zszedł po kładce.
Wydawałoby się, że bociani rodzice nie muszą intensywnie zdobywać szukać pokarmu, bo jest im dostarczany regularnie przez opiekunów ośrodka rehabilitacji i mogą więcej czasu spędzać z pisklętami, ale tak nie było. Bociany prawdopodobnie mają genetycznie zakodowane zachowania w poszczególnych etapach okresu lęgowego, bo w tym przypadku zachowywały się tak, jak bociany w warunkach naturalnych. Do pewnego czasu stały na zmianę przy pisklętach i pilnowały ich bezpieczeństwa a kiedy przyszedł odpowiedni czas (wg uznania bocianów rodzicieli) zostawiły pisklęta same na gnieździe i pobyt na gnieździe ograniczyły do przynoszenia pokarmu i karmienia piskląt.
Offline
Moderator
10-07-2019 Makov
Tak odbywa się karmienie piskląt przez niepełnosprawnego bociana rodzica:
Film: https://www.youtube.com/watch?v=8ZCnndWdJ6s
W nocy bocian rodzic pilnuje piskląt na gnieździe.
Offline
Moderator
18-07-2019 Włochy
Na gnieździe można jeszcze spotkać młode bociany czarne, ale one z pewnością już doskonale sobie radzą w terenie. Najczęściej widać dwa, czy to są zawsze te same nie wiadomo, nie są znakowane, niekoniecznie wyfruwają z gniazda z obszaru, który "widzi" kamera, trudno jest zarejestrować ich starty poza gniazdo.
Offline
Moderator
22-07-2019 Puszcza Notecka
Wczoraj wszystkie nocowały na gnieździe.
Dzisiaj rano po krótkich lotach treningowych młode okupują gniazdo, czekają na rodzica z pokarmem.
O 10:27 na gnieździe został już tylko jeden młody.
Bielik znów wypłoszył młode z gniazda! Przyleciał o 18:29, młode wyfruwały pośpiesznie jeden za drugim, był to ten sam bielik co poprzednio - z chorą nogą.
Offline