Rozmowy o bocianach z Przygodzic i nie tylko
Strony: 1
Administrator
13.08 Robert Kruszyk i Robert Zbroñski odczytali naszego bociana na po³udniu Opolszczyzny - na ³±ce pod miejscowo¶ci± Dobros³awice.
Bocian ¿erowa³ w stadzie 19 ad. bocianów.
Bocian przyszed³ na ¶wiat w Przygodzicach - w gnie¼dzie na s³upie stoj±cym w¶ród ³±k przy trasie na Antonin.
Miejsce to jest odleg³e ok. 1 km od gniazda z kamer±.
Zosta³ zaobr±czkowany 2.07.2015 r. przez Rafa³a Markowskiego i Paw³a T. Dolatê.
Pamiêtam dok³adnie to obr±czkowanie, przedzieranie siê z drabinami przez zaro¶niête po szyjê ³±ki, miejscami podmok³e, mimo ¿e wszêdzie upa³ i susza...
po takiej traumie pokrzywy i "takie tam" nie robi± ju¿ na nikim wra¿enia
Prawdopodobnie rodzic tego m³odzika przegania³ pary z gniazda pod kamer±, uznaj±c to za naruszenie jego terytorium.
Ostatnio edytowany przez Rafa³ Markowski (2016-08-16 10:53:40)
Offline
Moderator
Je¶li nic nie przeszkodzi, jutro 4.07. po godzinie 10 planowane jest obr±czkowanie czwórki piskl±t z przygodzickiego gniazda
Offline
Administrator
Je¶li nic nie stanie na przeszkodzie (np. deszcze), jutro (21.06.2019) ekipa projektu „Blisko bocianów” z Rafa³em Markowskim bêdzie kontrolowa³a gniazda bocianów bia³ych w gminie Przygodzice, czy¶ci³a je ze sznurków plastikowych i obr±czkowa³a pisklêta bocianów. Gniazdo w Przygodzicach jest w ¶rodku trasy, nie mo¿na wiêc podaæ czasu akcji – na pewno po godz. 12.
Wójtowi gminy Przygodzice Krzysztofowi Rasiakowi dziêkujemy za sfinansowanie niezbêdnego do akcji podno¶nika koszowego.
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach www.bociany.przygodzice.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze
Offline
Moderator
21 czerwca nasze m³ode bociany zosta³y zaobr±czkowane. Dokona³ tego Rafa³ Markowski przy wspó³udziale swego syna Jakuba, Paw³a Dolaty, Marcina Horbacza, Beaty Olszak oraz Agaty Dery. Gdy tylko rozstawili¶my sprzêt, nad gniazdem pojawi³ siê jeden z rodziców, nios±c w dziobie porcjê wy¶ció³ki. Oczywi¶cie nie wyl±dowa³, tylko kr±¿y³ obserwuj±c rozwój sytuacji. A sytuacja wygl±da³a tak, ¿e Pawe³ z Marcinem w³a¶nie ostro¿nie wybierali z gniazda m³ode i umieszczali je w koszu podno¶nika, aby przetransportowaæ je na dó³.
Nieobecne na czas obr±czkowania pisklaki mia³y w gnie¼dzie zastêpstwo
Po zwiezieniu bocianki zosta³y umieszczone na zielonej trawie, gdzie za³o¿ono im obr±czki oraz zmierzono dzioby. Dziêki temu, ¿e m³ode by³y bardzo spokojne, a ekipa sprawna, pisklaki ju¿ po kilkunastu minutach wróci³y do swego domu oczyszczonego z dwóch k³êbów sznurka i z kawa³ków folii.
Na koniec zosta³o przetarte oko kamery, dziêki czemu przekaz znów sta³ siê czysty i wyra¼ny. I jeszcze ciekawostka: konstrukcja utrzymuj±ca kamerê by³a pobielona ptasimi odchodami, a na jej szczycie le¿a³a wypluwka Fakty te ¶wiadcz± o tym, ¿e nie mylili¶my siê oceniaj±c z pozycji widza przy monitorze, ¿e doros³e bociany przysiadaj± na maszcie od kamery
Przedsiêwziêcie obserwowa³a i zrelacjonowa³a na antenie Radia Eska redaktor Barbara ¬ródlewska.
Offline
Moderator
W dzisiejszym obr±czkowaniu m³odych wziê³y udzia³ cztery osoby: Rafa³ Markowski, jego syn Jakub, Pawe³ Dolata oraz pisz±ca te s³owa.
Przed akcj± na gnie¼dzie wyl±dowa³ rodzic, który nakarmi³ swoje potomstwo. Mo¿na by³o wtedy podziwiaæ imponuj±cy ju¿ rozstaw skrzyde³ jednego z m³odych.
Bocianki zabra³ z gniazda i zwióz³ na dó³ Rafa³. Po¿yli¶my je na skoszonej trawie w cieniu. M³ode nie protestowa³y; tak jak to maj± w zwyczaju po³o¿y³y siê p³asko przy ziemi i le¿a³y spokojnie. Wszystkie m³ode wygl±da³y ³adnie i zdrowo, a po ich wielko¶ci mo¿na by³o oceniæ kolejno¶æ klucia.
Ka¿dy bocianek otrzyma³ dwie obr±czki; jedn± metalow±, ornitologiczn± i drug± plastikow±, któr± ³atwo mo¿na odczytaæ w terenie. Nastêpnie zmierzyli¶my m³odym dzioby. Ró¿nica d³ugo¶ci dziobów najstarszego i najm³odszego pisklaka wynios³a 3,5 cm. Nie ma siê co dziwiæ, w koñcu miêdzy bociankami jest a¿ 5 dni ró¿nicy.
Nastêpnie nakarmili¶my m³ode kurzymi jajkami, które s± wysoko energetycznym pokarmem (bia³ko + ¿ó³tko + drobno zgnieciona skorupka ); starsze dosta³y po jednym, a najm³odszy bocianek zjad³ a¿ dwa
Skontrolowali¶my równie¿ gniazdo pod k±tem obecno¶ci sznurków; z rado¶ci± stwierdzili¶my, ¿e siedlisko bocianów jest czyste
Z ciekawostek mogê jeszcze dodaæ, ¿e w pewnym momencie obserwowali¶my nad gniazdem a¿ pi±tkê kr±¿±cych doros³ych bocianów. Zgadywali¶my, ¿e dwa by³y nasze, a trzy obce, które Przygoda z Dziedzicem mieli pod kontrol± Na fotografii uda³o siê uchwyciæ tylko trzy szybuj±ce ptaki.
Teraz pozostaje mieæ nadziejê, ¿e w przysz³o¶ci uda siê komu¶ odczytaæ któr±¶ z obr±czek i dziêki temu poznamy dalsze losy tegorocznych piskl±t.
Offline
Zbanowany
Bardzo dziêkujê za foto-reporta¿ i wiele ciekawostek z akcji.
Obecnie obraz jest wyra¼ny i bardzo poprawia przyjemno¶æ z podpatrywania. Dodatkowo d¼wiêk
pog³êbia doznania.
20,06,2020
Zastanawia mnie tylko sposób wybierania obr±czki.
Podejrzewam, ¿e to by³o na chybi³ trafi³ a nie po d³ugo¶ci dziobów kolejne numery ?
A zmiana kadrowania ujêcia kamery na gorsze, wed³ug mnie.
Ostatnio edytowany przez Kropek (2020-06-20 11:30:18)
Offline
Administrator
Dzi¶ trzy bocianie pisklêta z Przygodzic zosta³y zmierzone, zaobr±czkowane i przy okazji dokarmione (co przygotowa³a nasza Agata). Waga piskl±t wynosi³a: 3,5, 3 i 1,85 kg; d³ugo¶æ skrzyde³: 369, 335 i 234 mm. W gnie¼dzie nie by³o ¿adnych sznurków. Bocianki zjad³y serca drobiowe w³o¿one im na ziemi do dziobów. Najm³odszy z sympatii od nas dosta³ ich 12, starszaki po 10. Ale co bardzo wa¿ne (mieli¶my takie obserwacje ju¿ wcze¶niej) pokarm zostawiony przez nas w gnie¼dzie bociani rodzice, którzy pojawili siê zaraz po naszej akcji (samica od razu karmi³a pisklêta) zignorowali (samica Przygoda) albo wprost wyrzucili (samiec Dziedzic o 16.59, co odnotowa³y Ola123, Karmelka i Iwona J: http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … 4#p101684, a udokumentowa³a filmem niezast±piona Iganka: https://www.youtube.com/watch?v=7m62lGm5ZmE
To cenna lekcja dla nas, ale szczególnie powinna ni± byæ dla „wszystkowiedz±cych” doradców, ka¿±cych nam dokarmiaæ bociany stale! Jak widaæ to bezproduktywne, a przy mniejszych pisklêtach wi±za³oby siê z zakazanych przez rozporz±dzenie Ministra ¦rodowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierz±t p³oszeniem i niepokojeniem doros³ych i m³odych bocianów. My dzi¶ specjalnie dzia³ali¶my pod nieobecno¶æ doros³ych, tylko z okazji niezbêdnej kontroli gniazda i obr±czkowania piskl±t przez licencjonowanego obr±czkarza.
Kontrolê wykonali: dr Marcin Tobó³ka (obr±czkarz) i dr Joanna T. Bia³as z Katedry Zoologii Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Agata Dera i ni¿ej podpisany z projektu „Blisko bocianów” WTPK. Niezbêdny podno¶nik koszowy u¿yczy³a firma TSG Us³ugi i Inwestycje Budowlane Tomasz Caliñski i Grzegorz Joñczak z Kaliszkowic O³obockich, za co dziêkujemy!
Kilka fot z ziemi na www.facebook.com/bocianyzprzygodzic, fotografie naszych forumowiczek z kamery na http://www.bocianyzprzygodzic.pun.pl/vi … d=820&p=22
Pozdrawiam
Pawe³ Dolata
Projekt „Blisko bocianów”: kamera na gniazdo w Przygodzicach i nie tylko
www.bociany.przygodzice.pl, http://bocianyzprzygodzic.pun.pl i www.facebook.com/bocianyzprzygodzic
Wielkopolskie Towarzystwo Przyrodniczo-Krajoznawcze
www.facebook.com/WielkopolskieTowarzyst … ajoznawcze
Offline
Moderator
Uzupe³niaj±c relacjê Paw³a, pragnê j± poszerzyæ o materia³ zdjêciowy.
Za chwilê siê spotkamy:
Wjazd podno¶nikiem na górê po trzy bocianie skarby.
Obr±czkujemy. Ka¿dy bocianek otrzyma³ dwie obr±czki o unikalnych numerach; jedn± metalow±, ornitologiczn± i drug± plastikow±, któr± ³atwo mo¿na odczytaæ w terenie.
Mierzenie dziobów.
Wa¿enie. Najstarszy pisklak wa¿y dwa razy wiêcej, ni¿ najm³odszy.
Karmienie wprost do dziobów.
Czyszczenie dziobów z przyschniêtych resztek pokarmów pobieranych wcze¶niej przez pisklaki na gnie¼dzie.
Ju¿ po akcji. Ostatnie chwile na zielonej trawce.
Droga powrotna do gniazda.
Kontrola rodzicielska: "Jeden, dwa, trzy - wszyscy w domu. Mo¿na podaæ obiad"
To by³a bardzo sprawnie przeprowadzona akcja. Cieszê siê, ¿e mog³am w niej uczestniczyæ.
P.S. Nie mam pojêcia, dlaczego zdjêcia w w±tku maj± marn± jako¶æ i s± poobcinane po bokach. Mo¿na je klikn±æ dla uzyskania ca³o¶ci obrazu. Polecam.
Offline
Użytkownik
Agatko dziêkujê za zdjêcia i fotorelacje z tego wa¿nego wydarzenia z Przygodzickiego gniazda:)
🌹
Offline
Użytkownik
Katarzyna R napisał:
Agatko dziêkujê za zdjêcia i fotorelacje z tego wa¿nego wydarzenia z Przygodzickiego gniazda:)
🌹
Przy³±czam siê do podziêkowañ!
Offline
Moderator
Gratulujê Agato udanej akcji obr±czkowania i ¿e mog³a¶ w niej uczestniczyæ na ¿ywo Dziêkujê za fotorelacjê z wydarzeñ pod gniazdem i za zorganizowanie pokarmu dla naszych m³odych bocianków!
Podziêkowania równie¿ dla ca³ej ekipy obr±czkarskiej: Paw³a, Marcina Tobó³ki, Joanny T. Bia³as i wszystkich, którzy przyczynili siê do organizowania technicznej obs³ugi ca³ej akcji
Offline
Strony: 1